36
  • halgatyó
    #36
    Ez óriási jelentőségű (szerintem). A hír hirtelen (szenzáció-szerűen) röppent fel, de maga a fejlesztés -- ahogy az lenni sozkott -- nyilván kisebb lépésekben zajlott.

    Ezzel a módszerrel más, eddig ismeretlen molekulák szerkezetét is meg lehet majd vizsgálni (reélhetőleg), ami a korábbi közvetett szerkezetvizsgálatokat kiegészítheti.
    Sok sikert a fejlesztőknek.
  • kvp
    #35
    "aminek kisebb a hullámhossza mint (az ember által látható) fényé."

    Gamma sugar mikroszkoppal le lehetne fotozni, csak nem nagyon vannak meg ilyen muszerek.
  • B0nFire
    #34
    Egyébként annak, aki kíváncsi, itt egy csomó témába vágó fényképet(?) talál.

    Már azért is vicces a fénykép szó a témában, mivel képalkotási eljárásról van szó, még véletlenül se fényképről. Furcsa is lenne bármit is lefényképezni, aminek kisebb a hullámhossza mint (az ember által látható) fényé.
  • blessyou
    #33
    Az STM-mel az a gond, hogy jórészt csak vezető anyagokat tud feltérképezni, ugyanis az alagútáramot méri, ami a potenciálgát (távolság) szélesedésével exponenciálisan csökken. Ezért szerves anyagokat eleve nehézkes vele vizsgálgatni. Azokra alkalmasabb az atomi erő mikroszkóp (csak az meg szétkarcolja a felületet), illetve a közeltér-optikai mikroszkóp.
  • babajaga
    #32
    Tévedsz én láttam kükönböző fémek felületét ezerszeres nagyításban a fémek kristályrácsban vannak és az atomokat még véletlenül se lehet látni. Azok a periodikus foltok a fém kristályszerkezetének árnyékai.Abban igazad van hogy összerakták. Hamisítvány!
  • kvp
    #31
    "És hogy hogy a nikkel molekulái nem látszanak?"

    Valoszinuleg a nikkel atomokra gondolsz, es ha jobban megnezed a kepet, akkor a kis szurkes dombok a nikkel femfelulet atomjainak a tetejei. Egyebkent meg a kep pont azt mutatja amirol beszeltek, ezt az ibm logot ugyanis stm-el raktak ossze, ami viszont felapritotta a szerves anyagokat.
  • Tetsuo
    #30
    Az IBM-nel jobban Photoshoppolnak mint 4 eve.. :)
  • Tetsuo
    #29
    ez jobb mint a fenti cikk.. ;)
  • KicsiMonkey
    #28
    Ez tetszetős
  • n3whous3
    #27
    valaki tud linket arról, ami az elején állít (atomról kép)?
  • Rotcsa
    #26
    Ezek a kis kapszulák vagy mik lennének a molekulák?
  • sh0x
    #25
    epic fail
  • Inquisitor
    #24
    Egy atomnak nincs "gáznemű" állapota :)
    Pláne -180-200 fok körül vagy alatt.
  • babajaga
    #23
    És hogyan látszanak a gáznemű xenon molekulák? És hogy hogy a nikkel molekulái nem látszanak?
  • djhambi
    #22
  • djhambi
    #21
    Vicces info #1:
    Az IBM már kirakta pásztázó alagútmikroszkóppal a logóját xenon molekulákból nikkel felületre.
  • kukacos
    #20
    Elképesztő...
  • Sir Ny
    #19
    paint
  • B0nFire
    #18
    Photoshop
  • CeNTeR
    #17
    Szeintem meg azért sötétebbek középen az atomok árnyalata és a két szélén világosabbak, mert ez a kép 2D-s de valójában a molekulák 3D-ben vannak. Csak a világos homályos rész szerintem a körülötte lévő elektron felhő vagy ahol többet vannak az elektronok, az erősebb kötés miatt.
  • kvp
    #16
    Az ibm csinalta a legjobb kepeket az stm technikaval is, sot meg atomokat is sikerult vele atpakolniuk. A szerves anyagoknal pont ez volt a gond, mert a tu mindig szettorte a szengyuruket. A mostani megoldasnal szenmonoxidot hasznaltak 'tukent'. Egyebkent egy vizmolekula kb. akkora lenne mint a fenti kep egy kis Y darabjanak a harmada es V formaja lenne. Viszont vizet meg oxigent eleg nehez lenne rogziteni, a kepeken is latszik, hogy a molekula a kozepenel fogva ragadt oda a felulethez, tehat a szenatomok kapaszkodnak es az egesz sokgyurus alakzat a sikhoz kepest meg van gorbulve.

    Egyebkent meg ha jobb felbontast es valodi lathato kepet akarnak, akkor erdemes lenne nagyfrekvencias elektromagneses sugarzassal kiserletezni. Az ilyen muszert hivjak Heisenberg fele gamma sugar mikroszkopnak.
  • Icegod
    #15
    Ha közelről megnézed nem. A középső sötét atomok árnyalata más az egyes molekulákban (ez szerintem a legfeltűnőbb különbség).

    Számomra egyébként hihetetlen ez a teljesítmény. Nem gondoltam volna, hogy ilyen nagy felbontást el lehet érni. Szívesen megnéznék egykét szokványos molekulát is, pl víz, oxigén.
  • hdo
    #14
    De nem olyan gyenge mint a szöveged ... ami már-már szánalmas ... de endrev rátapintott a lényegre, amit poénosan akartam kifejezni, a képek retusáltak!
  • endrev
    #13
    Most nem azért, de az alsó kép retusálva van. Az ott egyetlen molekula képe szétmásolgatva, meg elforgatva. Nem értem, mire volt ez jó nekik..

    Amúgy nem semmi maga az áttörés (reméljük igaz, nem pedig annak a jele a retusálás, hogy az egész nem igaz...)
  • msstz
    #12
    Ez a pentacene molekula. Magyarul mi a neve?
  • globint
    #11
    Most látom, hdo, hogy a te istenednek kalapácsa van, gondolom amit a sarló mellett tart.... Gyenge isten.....
  • hdo
    #10
    Fotóbóóóót!
  • zombi
    #9
    Semmi baj ! Ez csak azért van mert még soha nem láttál ezelőtt :)
  • RYO21
    #8
    Én ezekből a képekből sehogysem, nézek ki molekulát.
  • Chocho
    #7
    Klassz hír, tetszik.
  • globint
    #6
    Valóban, tényleg olyan, mint a könyvekben. De ha tudták, hogyan néz ki, minek ez a nagy hűhó, hogy lefényképezték? Na persze a fényképezési technikája az valóban óriási előrelépés!
  • Vorpal
    #5
    Ez tényleg a hét híre;DD
  • roliika
    #4
    Atomjó!
    Fény lik!
  • King of Roads
    #3
    durva..tisztára olyan mint a könyvekbe
  • Chaosman88
    #2
    jó cucc, tetszik