112
  • Tetsuo
    #31
    Azt vegyetek mar eszre, h 1etlen 1 dolog termeli az energiat.. a katona.
    Ok, termel nemi meddo (haszontalan) energiat is, de az keves komoly akksik feltoltesere, es felhasznalni (osszegyujteni) bszott nehez.
    Ami lehetseges, az a katona plussz energiaja, amit pl meneteleskor a talpan levo rugokra fejt ki meg a tobbi..
  • Tetsuo
    #30
    A mozgasi energiabol nem nagyon jonne ossze 2perc alatt masfel ora telefonalas (foleg muholdassal). 2 perc alatt max a karorajat tolti fel.
  • Epikurosz
    #29
    Egyébként ezt a rugós sportcipőt valamelyik baromarcú amerikai már le is védette, mint saját szabadalom. Biztos lopta az ötletet valahonnan, összegányolt egy leírást, és levédette a technológiát
  • Epikurosz
    #28
    Ja, és e témában feltétlenül meg kell említeni Trevor Baylist, a brit tudóst, aki ugye feltalálta a kurblis rádiót.

    Az oroszok régen gyártottak kézi dinamós lámpát, katonáknak, és autósoknak. Én egyszer (10 éve?) találtam ilyen az út szélén, biztos valaki javította a kocsiját, és ottfelejtette.
    Hazavittem, és szórakoztam vele. tők jó volt, ahogy az ember a markában nyomogatta, és világított a lámpa. Kurblis rádiós is volt egyébként. Vagy ott van az indukciós zseblámpa.

    Rengeteg elmés szerkezet van, de mind mennek a süllyesztőbe, mert, ha ilyeneket használnnának az emberek, ki a franc venné meg a méregdrága elemeket és aksikat?

    Jut szembe, ahogy írom ezt a hozzászólást, az asztalomon egy kis napelemmel és autóakkumulorról tölthető LED-es kempinglámpa világít. Reggel ki szoktam tenni az erkélyre, este beveszem, és a helyi világítást ő szolgáltatja nekem. Picit drága volt, 4500 ft, de a helyi világítás nekem ingyen van. Persze nem tudom, hogy meddig bírja az aksija, hány feltöltést bír, mert ugye ezeknél ez a szűk keresztmetszet.
  • Epikurosz
    #27
    Rugós futócipő már van, igaz drága. Csak be kell menni egy sportüzletbe, aszem Reebok márkájú. Nekem most légpárnás van, de legközelebb kipróbálok egy olyant.

    Molino: ha nem jó az olaj, tehetsz bele fagyállót, vagy lehet, nem kell semmi. A folyadék arra jó, hogy puhább legyen a lépés. A nem-összenyomhatóság csak duma, mert vannak már ilyen rázkódáscsillapító cipők, amelyekben a folyadék hol előre, hol hátra áramol. Szerintem a rúgó szárazon nem megfelelő. Nem tudom a reebokos cipő milyen megoldású, ott szerintem csak rúgó van, gumirozással.

    De, minek koptatom a billentyűzetem? A téma már volt tárgyalva 2007-ben, de elég lassan haladunk.

    Ez az egész
    energiagyűjtés (energy harvesting) gyerekcipőben jár.
  • Dluinet
    #26
    A mozgási energiát (kinetikus energia) használná ez a cucc, nem pedig a térd behajlításával és egyéb módokon. Tudjátok, van ilyen mozgási energiát (kinetikus energia)használó karóara is, amit nem kell se felhúzni, és elem sem kell bele, csak ahogy mozog a karod már húzza is fel a rugót. Kb. 20 éve láttam először ilyet. Ha bementek egy óraszaküzletbe biztos, hogy tudnak ilyet mutatni nektek. A katonák meg biztos jobban örülnek majd egy 15dkg-ás töltőnek, ami egyben térdvédő is (térdelve jobb lőni), mint 1,5kg akkunak, ami ha lemerül, akkor kell keresni egy konnektort, meg persze egy töltő sem árt hozzá.
  • waterman
    #25
    beleépítik a ketyerét a térdvédőbe és kész. ha akar vele áramot termelni, akkor a meghajtókart odaszíjazza a vádlijához, ha meg nem, akkor felhajtja a combjára. mondjuk fél kiló a cucc, a másik lábán meg visz valami mást és súlyra kiegyenlítik egymást. cserébe nem kell cipelnie egy 4 kilós aksit. akkor hol itt a probléma? könnyebb lett 3,5 kilóval, van egy térdvédője, valamint a hátától lejjebb került a súlypont, tehát egyenetlen terepen kényelmesebb a futás is. én már sajna túráztam nagy hátizsákkal és minden lehetséges módon csökkentettem a súlyát a következő alkalomra.. egy lejtőnek lefelé úgy belendíti a nagy táska az embert néha, hogy alig tud megállni, plusz a térdnek is kényelmesebb ha kisebb súlyt kell tompítania. ebből a szempontból a talpba épített rugó nem is lenne hülyeség, mert minden lépéskor tompítania kell a gerinc porcainak, a comb és térd valamint a boka izületeinek a lépés erejét. el kell találni, hogy mekkora úton járjon és milyen feszes legyen. mert ha csak mondjuk fél centit rugózik feszesen, akkor lehet hogy kényelmes, viszont ha lágyan két centit, akkor valóban a következő lépésbe vitt lendület energiáját is felemészti. a katonák súlyához kéne hogy kalibrálják a rugó által elnyelt energiát. szerintem.
  • lekvároshurka
    #24
    Molni voltál te katona :P A fegyver töbnyire vállon,szijon hordva van,ne 1 filmböl indulj ki ahol nyilván a "harcot" látod mert unalmas lenne az egésznapos semmittevés várakozás,lofaszt van egésznap a kezedbe :) amugy meg olyan jo hogy "jobban" tudjátok mint ök :)
  • Villanypásztor
    #23
    Ez a brit tudósozás nagy divat mostanában, ahogy az is, hogy összemossák a tudósokat a mérnökökkel. Ilyen jellegű fejlesztéseket ugyanis a mérnökök csinálnak. (amint az az eredeti cikkben is szerepel)
  • Tetsuo
    #22
    a jelzodet magadra kene hasznalnod, ugyanis ha vegiggondolod, mekkora hulyeseget irtal..
    a gravitaciot minden 1es lepessel a katonanak kell legyoznie, ilyen rugoval nehezebben halad, 1ertelmuen.
    Kb ugy, mint a speci lepcsozo-gepeken ahol allithato az ellenallas.
    Epiqrosz, ezt benezted. :)
  • Molnibalage
    #21
    Sétálás közben civilnek valóban leng a keze. A katona viszont fegyverrel sétál a kezében többnyire.
  • Molnibalage
    #20
    Láttál te már katonai surranót? Tök jó lesz, hogy akkor is rugózik a csukád, amikor nem kellene. A katonáknál a surranó az szent. Minél egyszerűbb és minél strapabíróbb. Erre te beletennél olajat, meg rugót, stb.

    És azzal hol számolsz, hogy a hőmérséklet lehet -40-től +80 fok is a cipőtalp alatt? Az olajoknak lehetnek gőzei is. Meg van hőtágulás is. Milyen rugalmas cipőanyag az ami bírja az olajat is és a startpát a hegyekben? Az első kis sérülés és elfolyik az olaj, stb.

    A folyadék miért is kell? A folyadék ugyanis techolgóiai szempontból összenyomhatatlan. Ezt tennéd be te egy cipő talpába? Ajjaj...

    Ezer sebtőé vérzik ez az állspont. Ennél még az is jobb, ha napelem van a sisakon vagy a hátán a katonának. Az meg nehéz, kis teljesítményű, időjárás és helyszínfüggő, könnyen törik, koszolódik, stb.
  • B0nFire
    #19
    A másik dolog, hogy nem a térd hajlítgatására kell helyezni a hangsúlyt, mert akkor tényleg több munka van vele. Le lehetne tenni mondjuk a lábszárra, és a lendület hajtaná, ahogy lépés közben lendül a láb. Egy lendkerék segítségével ugyanúgy energiává alakítható. Ez akár csuklóra szerelhető is lehetne, mondjuk karóra méretben, hiszen járás közben mind a két kéz automatikusan leng, így nem fárasztó. Az lenne az, ha nem lendülne a kéz. Nem kétkilós készségekben kell gondolkodni.
  • B0nFire
    #18
    Végre már valami értelmes dolgon törik a fejüket.
  • Epikurosz
    #17
    Ne legyetek már ekkora idióták.
    Milliószor leírtam: a cipőtalpba helyezett rugó segíti a menetelést, emellett feltölti az aksid. A munkát nem te végzed, hanem a gravitáció. Belőle valamennyit elvesz a súrlódás, ezért kell olajba tenni a rugót. Idióták.

    Komolyan mondom, kurvára unom már, hogy senki nem használja a fejét!
    Pedig annyira szeretnék udvarias, és szépszavú lenni....
  • Tetsuo
    #16
    Amugy Molnibalage megmondta, simogatastol ez a szar nem fog feltoltodni, kemeny munka kell hozza es ez a meneteleshez csak hozzaadodik..
    Grat again brit scientists LOL
  • NIBI
    #15
    De hatalmas előnye ennek, hogy nem kell mindig hordaniuk! 2 percre felrakja és már meg is van a kellő energiája! Ha így nézzük, akkor óriási előny ez a rendszer!
  • Tetsuo
    #14
    Vagy nuklearis elemet minden katona agyába, vagy speedet meg vizet, sztan a nagy málhával elore..
    ;)
  • kissssss
    #13
    XDXDXD mesterlövészeknek kiváló cél pont. kis céltábla hééé ide célozz
  • Gascan #12
    Miért nem tesznek mindenki fejére egy miniszélerőművet, menet közben a levegő meghajtsa, az áramot termel és voala :)
  • teddybear
    #11
    Nem hiszem. A generátorok hatásfoka, még ilyen kis méretnél is elég jó már, nem nagyon lehet növelni. Megduplázni végképp nem lehet. A kutya ott van elásva, hogy az akku töltése pocsék hatásfokú, és végül közönséges izomerővel kell tölteni.
    Nem tudom, ki volt már hosszútávú menetelésen, de én igen. Ha még egy elektromos vackot is kellett volna a térdemen cipelni, és az még egyenes terepen is akadályozott volna, elhihetitek hogy az árokba hajítottam volna az első pár száz méteren. Épp elég az embernek végig kutyagolni azt a harmincvalahány kilométert az egyre nehezebb felszereléssel a hátán, nem hogy ilyen agyament baromsággal is vesződjön. Így sem bírta a többség a terhet.
  • Molnibalage
    #10
    Azért a helyzet lehet, hogy mégsem ilyen. Mert az akukk cipelése az nem csak tömeget jelet, de inerciája is van. Tehát, ha a lábaddal folyamtosan "pumpálni" kell az lehet, hogy kisebb erőfeszítés, mint érezni, hogy 5 kg húzza a hátadat a nyomatékával.

    A bringánál egyértelmű, hogy a mai akksik és elemek energiasűrűságe olyan ponoton van, hogy a dinamózás egy rossz vicc.
  • Amergin
    #9
    Ezt én akartam mondani!!
  • RecoPhile
    #8
    Én szerintem ennek van jövője, csak nem most és nem ekkorában. Lehet 10 év múlva már kissebb, jobb hatásfokkal és kevésbé zavaró ilyen kütyük lesznek.
  • teddybear
    #7
    Egyetértek. Az, hogy a katona nehezebben tud mozogni, mert a "feltöltő rendszer" akadályozza, szerintem sokkal rosszabb, mintha még két kisméretű akkut kellene cipelnie.
    Régebben én lecseréltem a biciklim dinamóját egy kiméretű akkura, mert így sötétben könnyebb volt tekerni, és a világítás is jobb volt. Otthon aztán feltöltöttem az akkut.
  • Narxis
    #6
    brit tudósok, hahaha
  • norbi4567
    #5
    Lehet csak én értelmeztem rosszul, de ez a cucc nem épen térdvédőként is funkcionál?
  • Tetsuo
    #4
    Ergo - tobbet ballag a katona.

    :D
  • Molnibalage
    #3
    Nem igazán értem. A katona munkát végez az akksi cipelésével. Ennek helyikgénye is van. Ha mozgás által töltődik az aksi, akkor a katonának valszeg nagyobb erőkifejtésbe kerül mozogni. Amit a cipeléssel spórol a tömegen az a nagyobb erőkifejtés szépen elviszi. Egyedül a felszerelés helyigénye lesz kisebb.
  • Polemius
    #2
    Kisebb is, kevesebb is. Mivel ugye sok esetben a tartalék akkukat is cipelniük kell jelenleg.
    Egyébként tényleg megkérdezhetnék a katonákat, hogy hol és mi zavarná őket a legkevésbé. Mert nekem nagyon úgy tűnik, hogy ez a tért körüli elhelyezés nem egy jó ötlet. (Térdvédők, zsebek, fegyver- és egyéb tokok kissé útban lehetnek, meg egy óvatlan térdelés vagy fedezék mögé vetődés és az egész egy darab ócskavas lesz, a katona meg ott marad áramforrás nélkül.)
    Valami hátizsákos megoldás valóban használhatóbbnak tűnik, na meg a napelemes is kinetikus helyett.
    Bár én a katonák helyében annak sem örülnék, ha veszélyes területen egy csillogó lemezzel a hátizsákomon kellene szaladgálni.
  • gemihu
    #1
    Szóval ,akkor nem szabadítja meg az akkumulátorok cipelésétől , csak a folyamatos töltési lehetőség miatt kisebb is elég lesz. Nem hinném,hogy a térdre szeret verzió olyan jó lenne,főleg a mozgásban való korlátozás és sérülékenység miatt.A napelemest erőltetném jobban.