282
Mi a teendő?
  • degenerator
    #242
  • Shep
    #241
    Ninja Blade topicban van egy srác.
  • Willenbrock
    #240
    Van a fórumon valaki aki bizonyítottan a H1N1 influenzán esett már át?Ha van ilyen megkérném hogy ossza meg velünk a tapasztalatait.
  • cargame
    #239
    De azt nem irjak h meg hany ember van lelegezteto gepen kulonbozo bajok miatt...:) meg aztan a media sokat tuloz...
  • Pio
    #238
    Tegnap hallottam a híradóban, már vártam, hogy mikor fogod linkelni... ;-)
    De megkockáztatom, hogy az ide járó olvasókat jobban érdekelné az a szintén tegnapi hír, hogy már tizensokan vannak az országban h1n1 miatt lélegeztetőgépen, köztük egy nem oltató doktornő (úgy néz ki a betegség mégsem válogat és mégis tudják az oltásellenes dokik is terjeszteni a kórt a betegeik között...) is, mint az, hogy Kanadában egy a miénktől teljesen eltérő oltástól 4en rosszul lettek (már rendben vannak).
    Lehet megint leosztani! :)
  • cargame
    #237
    Oltas
  • cargame
    #236
    A sok okosnak...
  • Cuchulainn
    #235
    Hi!
    Majdnem igaz.
    Ami az új influenzatípusok kialakulását illeti: Az új típusok valóban úgy jönnek létre, hogy egy sejtet két különböző típusú vírus fertőz meg. Mivel az influenzavírusok örökítőanyaga nem folytonos, hanem darabokból áll, ezért ilyen esetben a két különböző vírus darabjai keverednek az utód vírusok létrejöttekor és kirajzásakor. Ez miért veszélyes? Mert amíg egyes vírusokban bekövetkező mutáció random folyamat, így kis valószínűséggel vezet csak olyan változáshoz, amitől a vírus veszélyesebbé válna addig ha több vírus fertőzi a sejtet, akkor a komplett DNS "modulok" keverednek, amik a vírus örökítőanyagának működőképes alegységei. Emiatt kiküszöbölődik annak a lehetősége, hogy az új vírus műkösédképtelen lesz, és megnő annak a lehetősége, hogy a különböző vírusokból éppen egy olyan rakódik össze ami az emberi szervezetre jó eséllyel halálos (pl. a madárinfluenza tulajdonsága) viszont emberről emberre is terjedhet (a hagyományos emberi influenza tulajdonsága)
    Ez az amitől nagyon félnek a virológusok/orvosok. A mostani H1N1 is így jöhetett létre, de szerencsére nem lett ennyire veszélyes, "csak" egy új influenzatípus lett belőle.
  • Dragooon #234
    Mutálódott a H1N1 Norvégiában
  • Pio
    #233
    Inkább hallgatok az észérvekre, mint politikusokra, gyíklényhívőkre meg csodadoktorokra, én kérek elnézést... :\
    Amúgy nekem immungyengeség miatt kvázi kötelező az oltás, szóval nálam ez nem eldöntendő kérdés, 7 éve nyomják belém a mikrocsipeket és engem nem különösebben zavar az, ha valaki oltás mellett/ellen dönt, de ne azért tegyen így, mert egy 70ezer forintos órabérű amerikai csodadoktor azt hazudja, hogy csilliószor annyi higany van benne, mint amennyi a megengedett, holott minden adat bárki számára elérhető, publikus, gimis tudással mindenki utánaszámolhat, de a csodadoki úgyis tudja, hogy az emberek nagyja lusta erre (inkább nem mondok negatívabb jelzőt) ezért következmény nélkül úgy hazudik bele a nagyvilágba, ahogy csak akar.
    Amúgy emlékeim szerint egyszer se írtam olyasmit, hogy bárki is oltsa be magát, mert különben dádá lesz, csak egy kicsit a kritikus gondolkodást próbálom erőltetni és elérni azt, hogy az emberek ne használjanak kettős mércét, ne csak a nekik kevésbé szimpatikus állásponttal szemben legyenek szkeptikusak. Ha már két évig tanultam gyógyszermérnöknek de allergia miatt abba kellett hagynom legalább annyi hasznát vegyem, hogy nem ugrok rá rögtön az ilyen fúúúj higany dumákra és megpróbálom másoknak is higgadtan, tudományosan, HIVATALOS forrásokkal alátámasztva megmutatni, hogy attól még, mert valami a FOX newsban hangzik el még nem biztos, hogy szentírás. Ugyan ezt megtenném akkor is, ha nem épp az oltás kapcsán jött volna elő ez a téma hanem bármi más miatt.
  • cargame
    #232
    Oke Pio latom te az elo faba is belekotsz, oltasd be magad sot a kornyezeted is oszt jol megleszel de azok is akik nem oltatjak be magukat, mert van annyi eszuk.
  • Pio
    #231
    Én EPA (Enviromental Protection Agency) és EHP (National Institute of Environmental Health Sciences) dokumentációk, kutatások eredményei alapján számoltam, a forrásokat is megjelöltem, szóval ha téves, akkor mosom kezeimet! :D
    Ez a csávó viszont a honlapja alapján tipikus csodadoktor, akinek mindenre "van egy jobb módszere" 400 dollárért, kábé mint itt a bptv gyógyítók voltak, csak Amerikában az ilyenek már köztiszteletnek örvendenek és a FOXos is elmondta, hogy előtte a 3 másik meg kiállt az oltás mellett. Mondjuk nagyon kíváncsi lennék azoknak a neveire is, nem vagyok elfogult, azoknak is megnézném a "hátterét"... :)
  • Pio
    #230
    A HONLAPJÁT nézegetve ez a tag lehet az amcsik doktor Lenkei-je... :D Mindenre van valami csodamódszere úgy néz ki és persze mindegyik sokkal jobb, egészségesebb, biztosabb, mint a "hagyományos megoldások".
    Ja és egy kezelés nála csak 395 dollár a FAQ alapján! ;-)
  • Pharaoh
    #229
    "25ezerszer több higanyt tartalmaz, mint amit már ételben mérgezőnek tekintünk"

    Vagy ő vagy pio adatai rosszak, mert pár hsz-sal lejjebb azt volt, hogy nem sokkal több higany van benne. És a "szakértő" nem tesz említést a higany fajtákról.
  • FrezeR
    #228
    sziasztok

    Ez is egy videó érdemes megnézni, egy orvos véleménye Amerikából az oltásról.

    videó
  • Pio
    #227
    Amúgy már csak azért se vehető ez egy kalap alá a magyar oltással, mert nálunk publikus az összetevők listája:

    Alumínium-klorid-hexahidrát
    trinátrium-foszfát-dodekahidrát
    kálium-klorid
    tiomerzál(50 mikrogramm)
    dinátriumhidrogén-foszfát-dihidrát
    kálium-dihidrogén-foszfát
    nátrium-klorid
    injekcióhoz való víz

    És a benne levő elölt vírus:
    A/California/7/2009 (H1N1)-szerű NYMC X-179/A reassz. - 6 mikrogramm


    Összehasonlítási alapként azoknak, akik szerint ez az összetétel teszteletlen itt van a 15 éve vírustörzscserélgetéssel adott magyar szezonális influenzaoltás összetevőlistája:
    alumínium-klorid-hexahidrát
    trinátrium-foszfát-dodekahidrát
    kálium-klorid
    tiomerzál
    dinátrium-hidrogén-foszfát-dihidrát
    kálium-dihidrogén-foszfát
    nátrium-klorid
    injekcióhoz való víz

    És az ideiben levő elölt vírusok:
    A/New Caledonia/20/99 (H1N1) törzs min 15,0 mcg
    A/Wisconsin/67/2005 (H3N2)-szerű NYMC X-161 reass. törzs min 15,0 mcg
    B/Malaysia/2506/2004 törzs min 15,0 mcg
  • Pio
    #226
    Csak úgy a negyedéig néztem, de ami abból átjött az az, hogy ez valami belpolitikai történet, hogy a lengyelek valami f*s szerződési ajánlatot kaptak valami gyógyszergyártótól és azt nem akarja elfogadni az EÜ Minisztériumuk. Ha később van valami olyanról is szó, ami nem lengyelként is érdekes lehet, akkor így jártam... :)
  • cargame
    #225
    Erdekes ez is...
  • Pio
    #224
    Én a kommentekbe már bele se mertem olvasni, ezzel igyekeztem megkímélni magam egy jókora csalódástól... :)

    Amúgy az én kedvencem az volt, amikor belinkelgették David Icke egyik oltásos összeesküvős videóját mindenhová és odaírták, hogy ez a világ egyik legismertebb virológusa.
    Aki nem tudná, David Icke egy megélhetési konteógyártó. Tőle származik az az elgondolás is, hogy a Föld vezetői rétege egy hibrid faj, mely a Drako csillagkép egyik bolygóján élő rabszolgatartó hüllők és az ember keresztezéséből jött létre és embervért kell inniuk ahhoz, hogy emberi alakot ölthessenek.... nyámi! O_o
    Amúgy akkor tudtam meg azt is, hogy az összeesküvéselméleteket gyártókat ma már úgy nevezik, hogy "igazságkutatók" és tényleg azt hiszik, hogy ez egy rendes hivatás.
    Mennyivel szebbek voltak azok az idők, amikor ezek az emberek a felgyülemlett feszültséget idióta youtubera felvett riportfilmek készítése helyett olyan mesterművek elkészítésére vezették le, mint például minden idők egyik legjobb összeesküvéses sorozata, az X-Akták...
  • digital
    #223
    Ez de durva Ilyen ha egy országban diplomás, "értelmiségi" emberek zéró iq-val, de végzettségük miatt alanyi-jogon pozícióba kerülnek. Hihetetlen, mennyire hisznek benne az értelmiséget képviselő hozzászólók. Sőt félelmetes. Ez ami kártékony és veszélyes, ez az igazi morális válság.
    Benkő (vagy ki)aki feleséget keres, meg a Győzike hozzájuk képest, egy tudományos ismeretterjesztő sorozat.:)
  • Pio
    #222
    Ennyi, most végleg lebuktak az oltás készítői. Részletek ITT
    :D
  • Pio
    #221
    Dede, ez egy vérciki elírás volt, teljesen jogos, hogy felhívtad rá a figyelmet... Inkább nem is próbálok magyarázkodni... :D
  • dronkZero
    #220
    Aha, valami ilyesmi rémlett... Nekem sem ez a főprofilom, csak hobbiszinten. Ettől az összekombinálástól félnek főleg, ha jól tudom. A madárinfluenzánál is ez volt a para.

    Ja, még annyi, hogy törsz>osztály>faj, nem? :)

    (Bocs, nem kötekedésnek szánom, csak ha már összességében ilyen korrekt, ne rontsd már el szépséghibákkal... :) )
  • Pio
    #219
    Szerintem ezek a rendszertani fogalmak messze nem ugyan azt szimbolizálják, mint mondjuk az emlősök körében, csak valamiféle rendszerezésre mindig szüksége van az embernek és ha már voltak ezek a fogalmak és volt a fogalmak között egy hierarchia ezért ráhúzták ugyan ezt a vírusokra is.
    Maga a vírus nem is nevezhető élőlénynek, ahogy Te mondod rém egyszerű, gyak. molekuláris szinten felrajzolható felépítésük van és az egyetlen élőlényi tulajdonság, amit mutatnak az a parazitaság, amit csak egy élő sejtbe jutva produkálnak, ezen kívül semmire nem képesek, nincs anyagcseréjük, satöbbi.
    Itt a "faj" és hasonló fogalmak inkább egyfajta kémiai osztályozásra utalnak, semmint élettanira szerintem.
    Amúgy én az egyetemi jegyzetemből másoltam ki abban a postban elég sok mindent, az előadó így hivatkozott rá vegyészmérnökként, lehet, hogy a pontos virológiai nevezéktan más, de az biztos, hogy nem szó szerint értendő a faj elnevezés, elnézést, hogy megtévesztően használtam, inkább a hierarchia miatt van jelentősége, úgymint törzs-->faj-->osztály. Wikipédiára vetettem egy pillantást, ott ilyeneket ír, hogy fajta, altípus.. Szóval biztos, hogy megvan ennek is a saját argója.

    A mutáció pedig kétféle lehet vírusoknál, az egyik a pontmutáció, amikor kívülről nézve a neuraminidáz vagy a hemagglutinin láncaikon egyetlen aminosav megváltozik. Ez mérhetetlenül kicsi változás, ez az ember által használt, wikipédia alapján "altípus" besorolás esetében (H1-16N1-9) nem eredményez változást, ilyen pontmutációból rengetegen kell átmennie egy vírusnak, hogy akár a szervezetünk memóriasejtjei ne is merjék fel. A baj az, hogy a pontmutációk annak ellenére, hogy az immunitásunkat és a kémiai szerkezetet nem nagyon befolyásolja az élettani hatást sokban megváltoztathatják. Ugyan is annak ellenére, hogy a külső jelük egyetlen aminosav változása ezek mindegyike módosítja az adott vírus RNSét, ami befolyásolhatja azt, hogy mennyire lesz parazita az adott sejtben, illetve bizonyos aminosav szekvenciák révén sokkal könnyebben bejuthat a sejtekbe, satöbbi, ezzel igazából annyira nem vagyok tisztában, a lényeg, hogy mondjuk H1N1 altípusú vírusból millióféle lehet pontmutációk révén és vannak olyan szélsőségek is közöttük, hogy az egyik H1N1-et kiszúró memóriasejt a másikkal már nem tud mit kezdeni, de ehhez 2-4 évnyi (az időtartam attól függ, hogy milyen gyakran tud újraosztódni a vírus, tehát a járvány terjedési erejétől) folyamatos pontmutálódás szükséges.

    A másikféle mutáció viszont ennél összetettebb folyamat, akkor történik meg, amikor egyazon sejtet egyszerre két vírus próbál átprogramozni így az a sejt nem az egyik és nem is a másik vírust fogja sokszorosítani, hanem a kettejük valamilyen értelemben vett keverékét és ez a mutáció már átmenetet jelenthet a csoportosítási rendszerünkben az 'altípusok' között is, sőt, talán még ennél magasabb szinten is, ezt se tudom pontosan. Ez a mutáció viszont a jellegéből adódóan ritka. Valahol olvastam, hogy ez a mostani H1N1 variáns is úgy jöhetett létre, hogy egy sertésben ilyen módon mutálódott össze egy sertés- és egy madárinfluenza vírus (tehát altípusát tekintve egy H1N1 és egy H5N1 és az eredmény egy H1N1 lett), bár már nem emlékszem hol olvastam ezt, szóval nem veendő készpénznek... :)
  • dronkZero
    #218
    Öö, az nem úgy van ilyen virológia-bakteriológia szinten, hogy mivel nem ivaros szaporodásúak, így nincs értelme a "faj" fogalmának, és mivel alig többek egy DNS/RNS-láncnál és némi fehérjénél, ezért a legkisebb mutáció is új törzset eredményez?
  • Pio
    #217
    Na, nekiestem, mert bár én lentebb levezettem, hogy miért nem káros az a higanymennyiség, de a cikk eleje "vegyelemzés"t ígért amire vegyészmérnökként kíváncsi lettem volna.
    Aztán jött a pofára esés, a vegyelemzés, mint olyan annyiban merült ki, hogy van egy influenzavírus meg van egy oltóanyag, ezek tutibiztos "bináris mérgek", mert nem lehetnek mások, tácsdávn!
    Azt hiszem ilyen szintű vegyelemzéssel nehezen menne át ez a Tulok srác kémiából... :)
    De persze annak, aki erre fogékony ez is megdönthetetlen bizonyítéknak minősül, velük azt is el lehetne hitetni, hogy a levegő és a víz "bináris mérgek", de Szigetszentmiklóson kapható a méregtelenített csodavíz és már utalnák is érte a pénzt.
    Szerintem elég halvány a határvonal az ilyen szélsőséges konteósok meg a tévégyógyítóknak betelefonálók között.
  • szucsy89
    #216
    halál komolyan gondolja.:)
  • szucsy89
    #215
    jah lemaradt egy "ikszdé" szmájli a végéről, de gonodlom ilyen szövetget nem vesz senki komolyan..
  • Pharaoh
    #214
    Ezt komolyan is gondolja a gyerek, vagy csak minél több embert akar átverni?
  • Pio
    #213
    Ja, két hírrel lejjebb néztem és meg van honnan fúj a szél:
    "
    Posta Imre
    2310 Szigetszentmiklós Pf.:158

    Ha pedig valaki utalni szeretne, akkor itt a hely, ahová ezt megteheti.

    Számlaszám:11773425-60624880-00000000 BIC / SWIFT KÓD: OTPVHUHB
    "

    Szóval küldjetek sok pénzt Szigetszentmiklósra, ott lesz a bináris méreggel megölt aztán mikrocsippel cionista szuperkatonává változtatott zombik elleni küzdelem központja, érdemes rá befektetni, még megmenthetitek Magyarországot, gyerünk, gyerünk, utaljatok most!
  • Pio
    #212
    Csak beleolvastam, de LOL.... :D

    Amúgy itt egy levezetés a cucc higanytartalmára vonatkozóan:

    ------------------------------------------------

    Itt van a METILhiganyhoz kapcsolódó EPA doksi:
    http://www.epa.gov/NCEA/pdfs/methmerc.pdf

    Rögtön szögezzük le, hogy ez napi szintű terhelésre vonatkozik, tehát főleg napi szinten metilhigannyal dolgozó emberek számára fontos, de azért vizsgáljuk meg.

    Ami kiderül ebből:
    A metilhigannyal szervezetbe vitt higany NAPI max dózisa 1995 óta 0,1 mikrogramm/kg, előtte 0,3 volt.
    Ez viszont csak metilhiganyra ennyi, azonos higanytartalmú etilhigany és metilhigany közül az előbbi 5-7, az utóbbi 45 nap alatt feleződik a szervezetben, tehát mivel ez a statisztika is időarányos így a felezési idő alapján az etilhigany napi dózisa a legpesszimistább számolással is 0,7mikrogramm/testsúlykilogramm/nap (erre kutatási bizonyíték lentebb külön).
    Megjegyzés: nem véletlen az, hogy a metilhiganyról rengeteg mérgezési tanulmány készül az etilhiganyról pedig nem. Ugyanis a metilhigany veszélyes, az etilhigany a gyors kiürülés miatt nem az, ha az lenne akkor arról készítenének felméréseket majomkísérletekkel és nem a metilhigannyal. NEm ritka, hogy ilyen apró különbség ekkora különbséget generál toxicitásban, lásd például metilalkohol-etilalkohol.
    De haladjunk tovább a gondolatmenetben. Nézzük meg, hogy 50 mikrogramm thiomersalban mennyi higany van. A thimoersal összegképlete:
    C9H9HgNaO2S
    Tehát moláris tömege:
    108+9+200+23+32+32=404 g/mol
    Higany: 200 g/mol
    Tehát kis túlzással a fele higany, ami tömegét tekintve 25 mikrogramm higanytartalmú etilhigannyá bomló higanyvegyületet jelent.

    Tehát az egymással szemben álló adataink:
    0,7 mikrogramm/kg/nap
    25 mikrogramm/oltás

    Ezek alapján tehát egy 5 kilós csecsemő 8 naponta kaphatná meg a h1n1 oltást egész életén át és azzal se lenne kitéve a higanymérgezés veszélyeinek.
    Egy 36 kilós ember már naponta oltathatná magát H1N1 ellen.

    Hangsúlyoznám továbbá, hogy:
    - a számítás során a veszélyes, mérgező metilhigany adatait vonatkoztattuk a sokkal kevésbé veszélyes etilhiganyra. Megpróbáltam súlyozni, ha ezt nem tettem volna meg és a metilhigannyal számolok (ami teljesen hülyeség lett volna, lásd lentebb), akkor is az jött volna ki, hogy egy 5 kilós csecsemőt háromnegyed évente bátran lehetne oltani.
    - A dokumentációban megtalálható a WHO által meghatározott határérték 1.2.2-es pont alatt. Míg az EPA határérték azoknak szól, akik tartósan érintkeznek az anyaggal, addig a WHO határérték általánosságban fogalmaz, 3-7 mikrogramm/testsúlykilogramm higanyt ír metilhigany esetén, ami etilhigany esetén továbbra is a 7szeres szorzót használva 21-49 mikrogramm/testsúlykilogramm, tehát egy két kilós ember esetében már a határérték alatt van a 25 mikrogramm higanyt tartalmazó oltás.
    - ne feledjük el, hogy 3 éves kor alatt fél adaggal oltanak!
    - ne feledjük el, hogy ezeket a határérétékeket úgy lövik be, hogy a biztosan veszélyes dózis 1-10%át jelentik, tehát minimum 10-szer, maximum 100szor ennyi mennyiség lenne szinte biztosan mérgező bármelyik emberi szervezet számára.
    - ne feledjük el, hogy 1995-ig ez a határérték háromszor ekkora volt. A változtatás okai a dokumentációban megtalálhatóak.
    - ne feledjük el, hogy a metilhiganyt táplálkozás útján is bejuttatjuk a szervezetünkbe, a legtöbb halfélében megtalálható, egy tonhalkonzervben szélsőséges esetben akár annyi lehet metilhiganyból, mint az oltásban etilhiganyból.

    ---------------------------------------------
    Thiomersal kontra metilhigany témában egy tanulmány kivonata:
    http://www.ehponline.org/docs/2005/7712/abstract.pdf

    A lényege:
    a higany idegkárosító hatását úgy fejti ki, hogy terheli az idegeket, megbolygatja az idegek/agy vérellátását és hosszú távon, sok ideig tartó folyamatos higanymérgezés útján károsít csak, ezért is /nap-ban mérik a káros dózist, mert csak ez számít. Ha valakit egyszerre megmérgeznek egy rakás higannyal annak semmi baja nem lesz hirtelen, elkezd folyamatosan feleződni a higany a szervezetében és ha túl sokáig tart, amíg feleződéssel kiürül akkor a folyamatos terhelés kárt okoz.

    A washingtoni egyetemen végeztek egy kísérletet, melyben azt vizsgálták, hogy a thiomersal szervezetterhelő hatása mennyiben hasonlítható a metilhiganyéhoz.
    Ennek a majmokon végzett tesztelésnek a kivonatolt eredményét linkeltem, melynek lényege röviden, tömören az, hogy össze se hasonlítható a kettő egymással, nem lehet a thioemrsal veszélyességét egy kalap alá venni a metilhiganyéval.
    Konkrétan a kiürülés sebességére, amire a metilhiganyos határérték vonatkozik azt állapították meg, hogy a legpesszimistább esetben is 3szor olyan gyors, de akár 10szer olyan gyors is lehet thiomersal esetében, mint metilhiganyéban.
    De a kutatás lényege nem ez, hanem az, hogy azonos mennyiségű higanyt tartalmazó thiomersal és metilhigany toxikus hatása a kiürülési sebességtől függetlenül is ég és föld, továbbá a metilhigany - ahogy a mtilalkohol is - bennragad a szervezetünkben és ezért veszélyes, mert kizárólag a higany felezési idejével ürül, viszont az etilhigany képes távozni a szervezetünkben az anyagcserénk során.
  • szucsy89
    #211
    hát nemtom mit higgyek
  • Dj Faustus #210
    * H11N1 = H1N1
    Eh, előnézetet a fórumba...
  • Dj Faustus #209
    A New Scientistben megjelent - a 2009. október 31-ei szám 40-45. oldalán olvasható - cikk online változata a H11N1 körüli mítoszokról és azok cáfolata.
    Javallott ilyesmiket olvasgatni a "chip van az oltásban jujujuj féljetek" illetve "az igaz magyar nem oltatja be magát *****-ek/-ok/-ik által kifejlesztett oltóanyaggal, megvéd minket a kumisz"-jellegű sületlenségek helyett.
  • cargame
    #208
    Ez jo de itt csak roman oltas lesz amit itt allitanak elo es nincs tesztelve mivel nincsenek onkentesek....szoval jo lesz itt igy oltas nelkul...
  • Pio
    #207
    ITT VAN egy hivatalos, ÁNTSZ-es doksi, tudományos magyarázatokkal, szakirodalmi hivatkozásokkal ad választ az oltást ért hivatalos és nemhivatalos vádakra. Akit érdekel a téma annak jó olvasgatást!
  • szucsy89
    #206
    így van, engem most hívott az orvosom, (aki mellesleg nagyon jó ismerős és a család barátja), most most azonnal menjek, had adja be az oltást, minden közeli hozzátartozójának beadta, mert országszerte az ismerős kollégái mind-mind ezt teszik, és mindenki hangoztatja hogy nagyobb a baj mint hittük(ték)...én pesten tanulok, naponta járok különböző bkv járatokon, és még az immunrendszerem is gyenge, szóval én beoltattam magam...
  • szucsy89
    #205
    ez volt áprilisban, most novermberben ott tartunk hogy igen csak lehet kezdeni félni...
  • Pio
    #204
    Hát ez nem nyert, ITT a link.
  • Pio
    #203