94
  • Caro
    #1
    Ez kísértetiesen hasonlít a 89-es esetre, ahol voltak rendes neutrondetektorok, ott mindenhol kiszűrték, hogy működne a dolog.
    Az persze tény, hogy a hidegfúzió működik, természetesen ha egy gyorsítóval hidrogén izotópokat lövöldözünk, lesznek fúziós reakciók. A probléma, hogy ebből nem érhető el pozitív energiamérleg, mert a fúziós reakció hatáskeresztmetszete jóval kisebb a szórásénál, a szórások során viszont a részecske elveszíti az energiáját, amivel a fúzió küszöbenergiája alá kerül.
    Termikus közegben viszont működhet, mert ott a szórások a Maxwell-Boltzmann eloszlás felé viszik a plazmát, és ott ez elég nagy energiát jelent.
  • NEXUS6
    #2
    Szerintem a dolog azért fog még hosszú évtizedekig elég ellentmondásos eredményeket mutatni, mert valójában nem egyetlen reakcióról van szó!
    Érdekes módon ott is sikerült többször pozitív energia mérleget kimutatni, ahol pedig neutronokat nem tudtak detektálni.

    Szerintem a hidrogén + nikkel/palládium + impulzusos elektromos áram felépítésű, működési elvű "reaktorok" mutatnak esetenként magas energiaszintű folyamatokat, csak ezek nem elsődlegesen fűziós reakciók!!! Azok sokkal inkább egyfalyta másodlagos, vagy parazita reakciókként alakítják át az elsődleges reakcióból származó energiát.
  • TonySoprano
    #3
    De lényegtelen az egész,mert jönnek az arabok és mindenki elhallgat erről az egészről.Mi meg szépen elfeledjük.
  • Caro
    #4
    Akkor még egyszer: a pozitív energiamérleget nem úgy értettem, hogy nem melegszik fel jobban az anyag, mint pl. a gyorsítóból belőtt nyaláb indokolná.
    Jobban felmelegszik, mert ott a fúzió.
    Csak az a probléma, hogy ha a gyorsítós elrendezéssel próbálkozunk, akkor betáplálunk a nyalábbal X energiát, a felmelegedés meg kb. X*1.01 szerese lesz.
    Ha ebből klasszikus erőművi megoldással szeretnénk áramot kapni (amivel aztán a gyorsítót is hajtjuk), akkor meg 50% körül vagyunk, max.
  • Vorpal
    #5
    Csak ne hogy ez is a terroristák kezébe kerüljön.
  • Epikurosz
    #6
    Ahogy mondod. Hamar ráteszik erre is a mocskos mancsukat a zsterroristák.
  • halgatyó
    #7
    Nem lettem okosabb a cikket olvasván.

    Már mindjárt a kiindulópont sem világos: melyik fúziós reakciót használták? Két olyan reakcióról tudok, amelyek relatíve könnyen végbemennek: D+Li (ebből is kétféle van) és D+T.
    A D+T az ismertebb, a jelenleg folyó sokmillió fokos hígplazmás kisérletekben ("TOKAMAK") ezt próbálják. Hátránya, hogy a triciumot valahogyan elő kell állítani, és mivel felezési ideje rövid (12év) erősen radioaktív.
    A litium ami a természetben előfordul, két izotóp keveréke: 7,5% Li-6 és 92,5% Li-7. (A Li6+D reakcióban nem keletkeznek neutronok.) Nem derült ki a cikkből, hogy melyik izotópot használták ha egyáltalán litiumot használtak.

    Nem derült ki, hogy hány neutront kaptak időegységenként, illetve semmilyen számszerű eredmény. (bevezetett áram, a rendszerben levő anyagok mennyisége, hőmérséklet emelkedés, stb)

    A CR39 nyomdetektor. Kiválóan alkalmas barlangok alfa-hátterének a mérésére, de pont ide az egyeik legrosszabb választás. A gyors neutronok (fúzióban ilyenek keletkeznek) ugyanis nagy valószínűséggel kölcsönhatás nélkül átrepülnek rajta. Előhívása macerás, kiértékelése ma már nem annyira rettenetes, az automatikus képfeldolgozás korában, de effelől vannak enyhe kétségeim.

    Mindenesetre várom a többi labor megerősítését vagy cáfolatát. A tét ugyanis óriási.
    Remélni tudom csak, hogy az ilyen hírek időnkénti felröptetése nem figyelemelterelés akar lenni a hasadási atomreaktorok továbbfejlesztésének szükségességéről, olyan időszakban, amikor időről időre kibukik a megújuló energiaforrások alkalmatlansága...
  • szombi
    #8
    A tojótyúkok is képesek hidegfúzióra.
    Ha mészben, kálciumban szegény táplálékot kapnak,
    akkor is képesek tojni meszes héjú tojásokat...
  • B0nFire
    #9
    Szerintem ez kizárt dolog, mert nem tudom!
  • hottold
    #10
    még a kalciumban szegény táplálék is tartalmaz némi kalciumot, ab ovo ott kezdődik, hogy minden gabonaféle alapban SOK kalciumot tartalmaz, márpedig a tyúkok fő tápláléka a gabonafélék, magvak ... csodát nem tesznek tehát, egyébként az élő organizmusok valóban képesek olyan dolgokra amelyet máig rejtély övez a tudományban, hogy ne menjek messzire, ott a fotoszintézis, a szem és az agy működés is alapban rejtély máig.
  • Caro
    #11
    Ezt honnan veszed? A fotoszintézis tökéletesen ismert folyamat, a szem és az agy működése is a biokémia/biofizika szintjén.
    A logikai szintet az agyban még nem értik, de attól még az egyes sejtek működése ismert.
  • szombi
    #12
    ezt akartam mondani. ha nem kapnak magokat, hanem kálciumban szegény tápot...
  • Sanyix
    #13
    haggyadmár, még azt se tudják mitől alakul ki a rák. Azt sem hogy néhány genetikai betegséget hogy gyógyítsanak meg. És a slusszpoén, hogy egy hajhullás okát is csak úgy tudják megállapítani, hogy mindent próbálgatnak :D pedig csak pár szaros sejt, és még lehetne sorolni.
    Az élet teljes működéséről a nagy tudósainknak halvány fingjuk sincs, csak pár töredéket ismernek.
  • blessyou
    #14
    Szombi szerintem nem gondolta komolyan, ha jól emléxem, Egelynek volt valami ilyesmi agymenése a tyúkban végbemenő hidegfúzióról...
  • Epikurosz
    #15
    Meg a pisztrángoknak antigravitációs hajtóművük van, mert felfelé úsznak, árral szemben. Ezt Egely bá mondta, akinek állítólag fizikus diplomája van.
  • roliika
    #16
    Áhh..privátban írok neked valamit Epi..
  • Epikurosz
    #17
    Égek a kíváncsiságtól.
  • ihateworkdays
    #18
    Két dolog már tudja a hidegfúziót.
    A tojás és a mag.
    Ha a magot csak vízzel locsolod le, akkor elkezd csirázni. A csíra meg ugye zöld, amihez meg kell vas és magnézium. Na és ha a mag csak keményítőből áll, és csak vízet (H2O) kapott, akkor honnan lesz ez a kétféle fém benne?
    A tojás detto hasonló eljáráson megy keresztül, csak ott a kálcium is képződik vhogy.
  • Gaboca76
    #19
    Engem azért megyözöt. De menyire csőlátásba szenvednek a tudósok már azt sem hiszik el amit látnak!?!? Hogy fogunk így előre haladni így az utolsó pillanatban a föld megmentésére siető tudósok ötletére is csak így reagálnak...Majd ha bekövetkezik a baj utána már csóválhatják a fejüket!

  • roliika
    #20
    Elolvastad?
  • Molnibalage
    #21
    Ameddig egy technológiai folyamatot legalább kis léptékben megvalósító gép nem lesz addig sajnos ez csak fantáziálgatás. Ez még a 20-adát sem teljesíti annak ami kéne. A pozitív energiamérleg is kérdéses, és ha még van is van -e annyi tartalék benne ami tényleg elég az egész folyamathoz?

    Az ára? Mert a felhasznált anyagok nem éppen a gyakori és olcsó anyagog szerintem.
  • Sanyix
    #22
    A lényeg majdnem kimaradt: Csak nehogy terroristák kezébe kerüljön!
  • toto66
    #23
    A mag nem csak keményítőből áll, vannak benne nyomelemek (pl.: vas, stb.), a talajból is nyomelemként veszi fel ezeket a növény.
    Megygyőződhetsz róla, hogy nem csak keményítő: égesd el, ha csak keményítő lenne, akkor nem maradna pernye semennyi, mert a keményítő égésterméke CO2 és H2O.
    Mivel rádióaktív bomlás létezik szobahőmérsékleten, elképzelhető a fúzió is (nem értek hozzá, csak szerintem), de azt egy laikus is látja, hogy ahogyan a természetben lévő urán bomlásakor felszabaduló energia csak nagy tömegeknél jelentős, ugyan úgy a fúzióból sem lehet "konyhai módszerekkel" energiát nyerni. Az hogy élőlények elemeket állítanak elő fúzióval, marhaság(ez már egész könnyen belátható).
  • jozzee
    #24
    Szerintem az történt anno, hogy a nevezett két kémikusban a fizikustársadalom azonnal ellenfelet vélt felfedezni, mivel akkoriban a forrófúziós kutatások nagyon belendültek, rengeteg kutatóintézmény költségvetése múlott rajta.

    Vagyis ha létezik is ilyen jelenség, egyszerűen rögeszmés elvi síkon elfordultak tőle, mert ugyebár nagyon mélyen van az igazság és jelentős kutatási erőforrásokat igényelne a feltárása.
  • waterman
    #25
    az #5 -ben már elhangzott:)
  • krk
    #26
    Basszus! Ezek szerint az én szemüvegem is a szubatomi részecskék miatt karcos.

    szombi: Olyan nincs, hogy kálcium, legfeljebb a hülye tévéreklámokban. Kalcium az van.
  • Molnibalage
    #27
    Nem. Jött a kérés, hogy akkor láthatnánk az eredményt. Nem tudták megismételni soha sehol. Ez nem elzárkózás. Szernited ki az az állat tudós, aki ne látna szívesen erről bizonyítékot. Én ismerném be elsőnek, hogy ok ez megy, ha lenne bizonyíték. De nincs!
  • Sanyix
    #28
    áh nem baj, jobb többször mint egyszer :D
  • NEXUS6
    #29
    Hát ez így ebben a formában nem igaz!
    :)
  • Anakyn
    #30
    A terrorizmus: az erőszak alkalmazásának, vagy az azzal való fenyegetésnek olyan stratégiája, melynek elsődleges célja félelem, zavar keltése és ennek révén meghatározott politikai eredmények elérése...
  • Anakyn
    #31
    az is lehet, hogy nem is a araboktól kellene félni...
  • torcipepe
    #32
    na a tehén meg egy olyan állat, ami ihatóvá teszi a füvet.
    ráadásul zöldből fehéret gyárt. #18 alapján ez fordított fúzió, tehát maghasadás. ebből következik, hogy a tehén egy kisméretű fissziós reaktor. a reaktor hűtését vízzel oldják meg. ha nem adsz hozzá vizet, akkor túlhevül és megolvad vagy akár fel is robbanhat. következtetés: minden tehén egy négylábon járó mini Csernobil.

    hülye elméletből is lehet dolgozni, de csak mégnagyobb hülyeség lesz a vége.
  • Molnibalage
    #33
    Akkor kérlek világosíts fel. Többen is próbálták megismételni. Nem sikerült.
  • toto66
    #34
    "Illetékes elvtárs" ! C:
  • Caro
    #35
    Ez nem egészen így működik :)
    Szóval: az hogy vannak olyan atommagok, amik bomlanak, annak nincs köze a hőmérséklethez. A magban lezajló folyamatok épeszű hőmérséklethatárok között semmivel nem befolyásolhatók. A kémia sem számít. Egyszerűen arról van szó, hogy a mag energetikailag kedvezőtlen állapotban van és a bomlással egy kedvezőbbe jut.
    Egyetlen kivétel, ami befolyásolható az elektronbefogásos béta-bomlás, mert ha a mag teljesen ionizált, akkor elektronbefogás nem jöhet létre. (Helyesebben elég, ha az s pályákon nincs elektron, mert csak nekik van a magban megtalálási valószínűségük)
    Az atomreaktorokban az energiát nem a bomlás termeli, hanem a hasadás. A bomlás két fajtája csak kis méretű részecskék kibocsátásával jár, a hasadás két közel azonos méretű magra osztja a kiindulási magot. Igaz, hogy némi energiát a bomlás is termel, de az a hasadáshoz képest nem jelentős, és ez is elsősorban nem az urán bomlása, hanem a rövid élettartamú hasadási termékeké.
    Az urán bomlása neutronsugárzással váltható ki, és a neutronfluxussal arányos a reaktor teljesítménye.
    A fúziónál teljesen más a helyzet, természetesen a fúzió is működik szobahőmérsékleten is, csak ha kiszámoljuk a reakciórátát, elenyészően kicsit kapunk.
    A magas hőmérsékletű fúzióhoz tartozik egy optimális energia, ami megmondja, hogy mi az optimális hőmérséklet. Valójában ez úgy működik, hogy a hőmérséklet emelkedésével először nő a fúziós teljesítmény, majd a maximum után csökken, a hőleadás viszont folyamatosan nő a hőmérséklettel. Ha a fúzióból származó plazma-fűtés teljesítménye eléri a veszteségi teljesítményt, akkor a plazma "begyújt", és a hőmérséklete gyorsan megemelkedik, és addig emelkedik, amíg az egyensúly be nem áll. Ezért önszabályozó a folyamat. Ezzel lehet áramot is termelni.
    A gyorsítós fúzió működik, csak abból nem lehet áramot termelni, mert sokkal több a veszteség, mint a pozitív energiahányad.
    Az ITER-t úgy tervezik, hogy a betáplált teljesítmény legalább 10x-esét visszaadja hő formájában, legalább 1000 s-ig. Jelenleg a JET a csúcstartó, ott ez az arány valamivel 60% fölött van, de csak néhány századmásodpercig működött így.
  • toto66
    #36
    Persze, csak azt akartam mondani, hogy valószínű nem fog menni az energiatermelés a hidegfúzióval, még akkor sem ha felfedeznek pár atomot ami egyesült ezen a hömérsékleten. Mivel ahogy írtad, hiába bomlik természetes úton a rádióaktív anyag, az önmagában kevés az energia termelésre.
  • Archenemy
    #37
    nyilvánvalóan a pisztrángokat kell fuzionálni a tyúkokkal akkor
  • lamer the true
    #38
    Jaj már rohattul kéne a kocsiba egy ilyen. Túl sokat fizetek a MOL-nak :(
  • NEXUS6
    #39
    Az internet tele van sikeres kisérleti eredményekkel!!!!
    Te melyik idősíkon létezel?
    :)))
  • polarka
    #40
    Én úgy tudtam, h valamilyen jogi diplomája van és azt hazudja, h van köze a fizikához.