44
  • Tsol
    #44
    Te látod a különbséget a hegedűk hangja közt?
    Én csak hallom.
    LSD-t nyaltál hogy látod a hangokat?
    A színeket hallod?
    Csak vicceltem, tudom mire gondolsz.
  • nickwearby
    #43
    Jaj már,
    hogy lenne neki ilyen....

    Magyarországon egyetlen stradivari vagy hasonlóan ritka hegedű sincs magántulajdonban,
    attól, hogy zenészek használják, az még a Magyar Államkincstár tulajdona.
  • coolbboy83
    #42
    Ha valóban van ilyen hegedűd haver és neked nem nagy szám, akkor kúrva gyorsan add el, mert lehet hogy akár 1 milka USA dollár már nagy szám lesz részedre!!!!

    Nem mindegy, hogy Stradivari, vagy Stradivari forma, illetve Kamu Hamisítvány.
  • dez
    #41
    Az értéke nagy szám, és nem forintban... De gondolom, inkább csak egy hamisítvány. :)
  • dez
    #40
    "lásd "Nem tesszük ki a vesszőt" utolsó esete." -> Bocs, ez itt term. hibás! Most nem is tudom, hová tegyem. Ide már nyelvész kellene! :) Mindenesetre az, hogy "és elé nem teszünk vesszőt" 8 ált. szint.
  • Ferrer
    #39
    Nekem is van itthon egy ilyen Stradivari hegedűm, szerintem annyira nem nagy szám.
  • dez
    #38
    Ezt eddig is tudtuk, és nem is vitatja senki, csak itt arról van szó, hogy ebben nem merül ki az említett hegedű-család egyedülálló hangzásának titka. Nem olyan hihetetlen dolog az, hogy a kémiai behatások is alaposan befolyásolják a hangját. Ezt gondolom azok próbálják leginkább cáfolni, akik ugyanabból a fafajtából gyártott hegedűiket árulják, nyilván nem olcsón. Ha kidrül, hogy ettől még nem lesz ugyanolyan, az rontja az üzletet. :)
  • dez
    #37
    De de! :) Kicsit tovább kellett volna olvasni, és gondolkozni sem ártott volna, mert ezek itt nem a felsorolás esetei.

    A cikkbeli első mondatra ez vonatkozik:
    "a gondolatjelhez és a zárójelhez hasonlóan közbevetést is kifejezhet, l. AkH. 250." (Ilyenkor kitesszük a vesszőt, függetlenül az és-től.)
    Így is írhattuk volna:
    "A hegedűkészítők évszázadok óta próbálják újraalkotni a Stradivarius (a köznyelvben egyszerűen Stradivari) és Guarneri hegedűk páratlan hangját."
    Jelen formájában viszont azt közli, hogy a Stradivariust Stradivari és Guaraneri neveken is illetik a köznyelvben, ami term. nem igaz.

    Az utolsó előtti mondatra meg ez:
    "tagmondatokat választ el egymástól (minden esetben ki van téve), l. AkH. 243."
    Jelen formájában azt a látszatot kelti, mintha a művészettörténészek hegedű-gyártásra vonatkozó elképzeléseit változtatta volna meg, lásd "Nem tesszük ki a vesszőt" utolsó esete.
  • szombi
    #36
    ott a pont.
  • coolbboy83
    #35
    ui: NINCS KÉT EGYFORMA FA, EZÉRT NINCS KÉT EGYFORMA HANGSZER !! HÁLA ISTENNEK !!
  • coolbboy83
    #34
    A titok alapja a fa, és a hely ahonnan vágjkák. A hegedű rezonánsa, és lelke lucfenyőből készül.
    Stradivari, aki Amati tanítvanya volt - az olaszországi Val Di Fiemme területéről szerezte a fát.
    Erről a területről sok hangszergyártó és manukaftúra szerez be lucfenyőt a különlegesebb hangszerekhez.
    Számos hegedűkészítú mellett a Fazioli zongoragyár is, (www.fazioli.com).
    Motto "a hangszer rezonánsa ugyanabból a lucfenyőfajtából és ugyanarról a helyről van, mint Stradivari hegedűi"....
  • Jonah
    #33
    Akh 247/c :
    "c) Ha az azonos szerepű mondatrészek között kötőszó van, ez elé vesszőt teszünk (kivéve az és, s, meg, vagy kötőszókat)"

    Szóval, az ugatást nem csak én mímelem :-)))
    üdv.

  • hugi_0
    #32
    Hasonloban volt nekem is elmenyem.
    Az epitoiparban dolgozom.
    Sajnos volt 3-4 het kenyszerszabim.
    Ezalatt az ido alatt, erzekenyebb lett a fulem a zenei kulonbsegekre.

    Ezt akkor vettem eszre amikor legkozelebb, szinten kenyszerszabin voltam es kerultem a "hangos" dolgokat.

  • egyén
    #31
    " Mihez képest? Akkor szép hangja volt, most is van szép hangja "
    Vas Edényhez képest.

  • Molnibalage
    #30
    Bezony. A hallás nagyon szubjektív dolog.
  • dez
    #29
    Szerintem meg ne szólj be szarul, ha ennyire messziről ugatod a témát...
    Művelődj: Vessző
  • agyalok
    #28
    "Az elemzés számos vegyületet észlelt a fában, többek közt bóraxot, fluoridokat, krómot és vas sókat."
    Ezt inkább így írtam volna:
    Az elemzés során számos idegen vegyületet találtak a fában, többek közt bóraxot, fluoridokat, króm- és vassókat.
  • Alvarez999
    #27
    Szerencsére az EU még nem készített erre szabványt, eddig csak az uborkák formáját szabványosították.

    Vesszőt teszünk az "és" elé, ha tagmondatok között áll, ám nem teszünk vesszőt, ha mondatrészeket kapcsol össze, pl. felsorolásban.
  • Jonah
    #26
    Szerintem a helyesírást neked kellene egy kicsit alaposabban átnézni és jobban, hatékonyabban magadévá tenni! :-)
    Főleg azért, mert az és elé véletlen sem szoktak vesszőt tenni.

    Ami a témát illeti: kicsit sznob dolog azt mondani, hogy a stradivari jobb mint bármi más. Mihez képest? Akkor szép hangja volt, most is van szép hangja egy hegedűnek, de le van írva hogy mi a szabvány amely alapján eldöntik ezt ?

  • nickwearby
    #25
    Elképesztő,
    nagyon jó cikk, köszi szépen!

    --
    T0nk,

    annak a műsornak a célja a hatásvadászat lehetett.
    A stradivarit nem mindenki tudja úgy megszólaltatni, hogy
    hallani lehessen a különbséget közte és egy ma készített hegedű között.
    Nem véletlenül adják a legjobbak kezébe.

    A másik ok pedig, hogy aki nem szokott gyakran komolyzenét hallgatni,
    nehezebben (vagy egyáltalán nem) hallja a különbséget, mert nincs rá trenírozva a füle.

    Nekem volt olyan szerencsém, hogy két éve havonta legalább kétszer hallgathattam élőben komolyzenei koncerteket.
    Hihetetlenül kiélezi az ember hallását,
    még én is meglepődtem.
    Az elején még mindenevő voltam, aztán egyre inkább hallottam a különbéget az előadók színvonala között.
    És volt egy két piszok mázlis alkalom, hogy egyszer stradivari, egyszer pedig egy cremonai hangszeren hallottam művészeket élőben.

    Van különbség, nem is kicsi, annyira más a hangzása, hogy sajátos hangulatot teremt,
    és esküszöm, úgy érzed, hogy így kéne szólnia egy hegedűnek. :)
    Utána akár még lehangoló is lehet egy mai hangját hallani.
  • syn7h37ic
    #24
    Értem, mire gondolsz.
    Valahol azt olvastam, lehet, pont az SG-n, hogy elképzelhető, hogy a Stradivarik hangja nem csak a vegyi kezelés miatt, hanem a fa egyedi sajátossága miatt, ill. bizonyos gombafajok a fában kis "hibákat", lyukacskákat okozhattak, ezért olyan a hegedűk hangja, amilyen. Bár speciel nem esek hasra attól, hogy egy művész Stradivarin, vagy egy ultramodern karbonból készült hegedűn játszik. Ha nem tud zenélni, akkor az úgyis hótmindegy, min játszik sz@rul. Ha egy ilyen hangszerritkaságnál van lehetőség úgy mintát venni, hogy az nem okoz semmiféle esztétikai, vagy hangzásbeli eltérést, akkor szerintem az nem barbarizmus. Ennyi erővel a Torinói lepelből vett szövetminta már nem barbarizmus, hanem egyenesen totális megsemmisítő támadás az ereklye ellen. Ott egy kis szövetdarabot vágtak ki belőle és radiokarbonos vizsgálatnak vetették alá az anyagot (elégették). Ha egy rejtély megoldásához közelebb vihet egy nagyon kicsi anyagdarab, akkor igenis az a vétek, ha nem élnek a lehetőséggel.
  • Motoroj
    #23
    Stradivari feladta a leckét :)
  • B0nFire
    #22
    Ugye nem baj, ha ezt nem vagyok hajlandó tovább folytatni...?
  • Archenemy
    #21
    " A személyeskedést pedig be lehet fejezni. Én nem tehetek arról, hogy nektek komplexusaitok vannak, amit így próbáltok kompenzálni"

    Loál, és van pofád ezt a két mondatot leírni egymás mellé :p (mondjuk a blogod legalább jó)
  • B0nFire
    #20
    syn7h37ic; emp; Lame; Hugh Hefner: Nem hinném, hogy nekem kellene előrukkolni új módszerrel, mindössze arra akartam rávilágítani, hogy ez barbarizmus. Ha nincs rá megfelelő (roncsolásmentes) eljárás, akkor hagyják békén a picsába, mert végeredményben csak ilyen bölcs dolgokra fognak rájönni, hogy a fa vegyi kezelésen esett át. Hát kösz szépen, én ezt égetés nélkül is megmondtam volna, sőt, ha talán egy mai hangszerkészítőt megkérdeznek, talán még egy-két konkrét tippet is kaptak volna. Tippet, nem bizonyosságot. Csak itt már megint arról szól a történek, hogy a "tudákosok" okoskodnak, hogy ők majd megmondják a tutit, a szakma meg meg sincs kérdezve. Annyira gyakorlatiasok, mit ti, akik itten szájkaratéznak, és már csak azért is beszólnak boldog-boldogtalannak.

    A véleményemhez pedig nekem is jogom van, és hadd ne tőletek kérdezzem már meg előzőleg, hogy mi legyen a véleményem, oké? A személyeskedést pedig be lehet fejezni. Én nem tehetek arról, hogy nektek komplexusaitok vannak, amit így próbáltok kompenzálni. A sok agyalás mellett néha nem ártana leereszteni a gőzt, és mondjuk megdugni egy-egy csajt, már ha képesek vagytok rá.
  • egyén
    #19
    Hajrá szolgalélek!
  • dez
    #18
    Kár, hogy így nem mindig egyértelmű a mondat. Mint pl. a cikkbeli éses esetekben...
  • Vorpal
    #17
    Egyetértek - az ember formákból olvas - tökéletesen olvasható amit irsz - de hozzátenném - a magyar nyalvet is angolra váltanám fel - legyen akkor már közös EU - legalább nemkell a sok magázó hülyeséggel fárasztani a fiatalokat.

    Ilyen forradalmárok kellenek nekünk - elő az ultramarin zászlókkal.
  • emp
    #16
    Na! Véget ért a tanítás az ált.suliban... Hazaért a jövő nagy nemzedéke, megette a kis ebédet és a lekváros buktáról a szájuk szélén maradt porcukrot nyalogatva indul a személyeskedés! IMÁDOM! :)
  • ziipp
    #15
    igazad van minek is figyeljunk arra hogy irunk nem szamit semmit ertelme sincsen amugy is minek sokkal gyorsabb ha nem irok ki minden ekezetetet meg kozpontozni is teljesen felesleges nincs igazam nyelvtani szabalyok mirol beszel ez sokkal eccerubb ez igy egyebkent is az szamit ami koznyelven forog

    Nem.
  • Hugh Hefner
    #14
    te mi a lófaszt tudsz a kutatási módszerekről? szerintem még a szó kimondása is meghaladja a képességeidet, nem hogy esetleg tanultál ilyesmit
  • Caro
    #13
    PGAA. Hélium kivételével mindent kimutat.
    Igaz, hogy csak az összetevő atomokat, a molekulákat ilyen módon nem lehet vizsgálni. De azok az égetést sem élték túl szerintem.
  • Lame
    #12
    Pedig szegeny mar azt hitte, hogy jol megmondta a frankot :)
    Mar biztos keszult is, hogy elarulja a sajat kutatasi modszereit :)
  • Molnibalage
    #11
    Az.
  • emp
    #10
    BonFire!

    Olvasd már el légyszíves még egyszer a cikket... RESTAURÁLÁS ALATT ELTÁVOLÍTOTT ANYAGMINTÁT HASZNÁLTAK!!!!! Te süsü! Azok a kis darabkák a helyreállítás során így is - úgy is lekerültek a hegedűről. Senki sem reszelte meg őket, csak azért, hogy darabokat rakjon zsebre belőle.... Isten állatkertje baromi nagy!
  • syn7h37ic
    #9
    Miért? hogy állapítod meg a vegyi anyagok jelenlétét? Kézrátétellel?
  • T0nk
    #8
    A legviccesebb az volt, amikor egy műsorban zenei szakértők előtt tesztelték, hogy meg tudják-e mondani, mikor szól egy Stradivari, és mikor egy mostanában készült hegedű, illetve melyiknek jobb a hangja. Amikor tudták, hogy mikor melyik szól, egyértelműen mindegyik kihozta a Stradivarit jobbnak, mondták milyen fantasztikus, stb. Amikor eltakarták előlük a hegedűmávészt, és nem látták a hangszert, egytől egyig mindegyik a modern hangszert hozta ki jobbnak, és váltig állították, hogy őket átverik, mert az volt a Stradivari.

    Szóval éljen a szobizmus, meg a hülyeség.
  • DjDano
    #7
    Alap de érdemes elolvasni:

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Antonio_Stradivari
  • B0nFire
    #6
    Barbárok! Az analízishez egy cseppet megráspolyozzuk a hangszert, aztán a forgácsot elégetjük, vagy bedaráljuk. Ez aztán a szakmunka! Kábé mintha a kőkori ember próbálná a kőbaltájával felpattintani a páncélszekrényt, vagy az atombombát. Nem hiszem, hogy hatékony eljárás lenne.
  • jeti00
    #5
    lol, szegedi születésű de Joseph?