120
Matematikai egyenletek
  • Pianista
    #120
    Áhh lényegtelen, nálam volt a számítási hiba :)
  • Pianista
    #119
    A 12*E... képlet jól van felírva, mert nekem a közelébe sincs az érték ehez az eredményhez??
    az I képlet tökéletesen ugyanazt az eredményt adja, de a másik nem.
  • Pianista
    #118
    Nagyon szépen köszönöm! Ezzel már tudok mit kezdeni! :)

    Ez a cucc úgy működik hogy nyomáskülönbség hatására a membránlapok kinyitnak, és beengedi a keveréket a karterba, amint a gázoszlop mozgása megszűnik, illetve elkezd visszaáramlani a membránlapok lezárnak így akadályozva a visszaáramlást.

  • Zero 7th
    #117
    Aha, akkor neked szerintem a legkisebb inercia irányú nyírómerevsége kellhet.

    12*E*I/l^3=0.2344 N/mm

    ahol
    E=20.8GPa=2.08*10^4 N/mm^2
    I=(a*b^3)/12=0.03375 mm^4 ahol
    a=15mm
    b=0.3mm
    l=33mm

    Ez csak akkor igaz, ha nincs rajta lyuk. Ha van rajta lyuk, akkor annak a szumma szélességét le kell vonni a-ból és kiszámolni újra.

    A mértékegység alapján akár lehetne még hosszirányú húzó/nyomómerevség, az

    E*A/l=2836 N/mm

    A=a*b=4.5 mm^2

    Ez négy nagyságrend különbség, úgyhogy ha kipróbálod mindkettőt, akkor biztosan kiderül melyik a jó.

    Összedrótoztam?

    Elképzelni viszonylag korlátozottan sikerült, ezt találtam pl.
    Ez mind lyukas, de nem 15x33 sehogy sem. :)
  • Pianista
    #116
    Öööö már most látom hogy kissé magas a számomra, egy pár sorba össze tudnál nekem drótozni egy képletet és elmagyarázni hogy mi micsoda??
    Nagyon megköszönném :)
  • Pianista
    #115
    Az egyik rövidebbik oldal van lefixálva, ez egy 2t motor szívómembránlap, szimulátor kéri a merevségét N/mm-ben, a hosszúságát kéri a program, tehát az akár el is hagyható.

    Mindenesetre köszönöm a linket, ha elakadok akkor írok majd :)
  • Zero 7th
    #114
    Melyik irányban és milyen merevségét?

    Itt az első oldalon egy "alap" merevségi mátrix, benne vannak a képletek:
    Jegyzet

    Innen megy már, vagy kell még infó? Inerciát tudsz számolni?
  • Pianista
    #113
    Üdv!

    Egy számításban szeretném a segítségeteket kérni, mégpedig egy membránlap(karbon) merevségét kellene kiszámítani, Young' modulusa szerint ez a cucc 20.8GPa és sűrűségre pedig 1380kg/m3, a páciens méretei 33*15*0.3mm, annyi a gondom hogy N/mm-ben kellene az eredmény.

    Próbáltam neten utánnanézni valami képletnek amivel ki tudnám számítani, de sikertelenül és nem tudom egyszerűen hogy honnan induljak el, megköszönném ha valaki tudna rá valamit mondani.
  • ZilogR
    #112
    Minden, ami százalékos mennyiség azt jelölöm egy % jellel, ha nincs ott, akkor a századrészt jelöli, de ez világos lesz! :)

    Évente gyarapodik g%=5% -ot, ez g=0.05 fogom jelölni.
    Évente kivágnak k%-ot. Ezt szeretnénk tudni.
    Kezdetben legyen N0 fa az állományban.

    az 1. év után, amikor "megvolt" a gyarapodás és a kivágás is, a megmaradt fa mennyisége:
    N0*(1+g)*(1-k)
    A 2. év után:
    N0*(1+g)*(1-k)*((1+g)*(1-k)) = N0*(1+g)^2*(1-k)^2
    A 10. év után:
    N0*(1+g)^10*(1-k)^10
    Ennek egyenlőnek kell lennie a kezdeti állomány mennyisége +25%-nak:
    N0*(1+g)^10*(1-k)^10 = N0*1.25
    ezt kell k-ra megoldani:
    k=1-(1.25^(1/10))/(1+0.05)=0.0261
    k%=2.61%
    a kivágható mennyiség.


    Ezek a példák akkor válnak életszagúbbá és érdekesebbé, amikor különböző fákból áll az állomány, amelyek különböző mértékben gyarapodnak (más a g%-uk), a kérdés az, hogy évről évre mennyit termeljenek ki az egyes fajtákból, ha maximalizálni akarják a profitot mondjuk ez alatt a 10 év alatt.

    A következő lépés pedig az, ha a g%-ok valószínűségi változók, amikbe be van csomagolva pl.: az időjárás hatása és a profit emiatt szintén mint valószínűségi változó lesz.

    És ha még ez is tetszett, akkor jöhet olyan dinamikus modell, ami mint egymás mellett élő fajokként modellez egy ilyen állományt, sok olyan változóval, mint pl.: növényi kártevők terjedése, időjárás hatása, véletlen események (erdőtűz, vandalizmus, stb...), a piaci ár mozgása. Ilyen modellekkel lehet "mi lenne ha...?!" dolgokat vizsgálni.
  • REPS0L
    #111
    Ha esetleg tudna valaki segíteni, és levezetné ezt nekem azt megköszönném!

    Egy erdő faállománya évente 5%-kal gyarapodik. Évente hány százalékot lehet kivágni, ha azt akarjuk hogy 10 év alatt 25%-kal gyarapodjon?
  • ZilogR
    #110
    Hát, pl. lehet így csinálni - elég pontatlan, de ad vmi támpontot:








    Jó olvasgatást! :D

    Amúgy maga a feladat érdekes, lehet rajta agyalni, h nem lehetne-e vmilyen dimenziótlan mennyiséggel jellemezni ezeket a jószágokat (úgy, mint a dinoszauruszok maximális sebességének becslésénél a Froude-számot használták...!)

    Azért a sűrűséget választottam, mert azt hittem, annak lesz egy alsó határa az egyre nagyobb méreteknél, de nem lett (azt hittem, a tengervíz sűrűsége lesz a minimum kb., de nem - persze a rajzon jelölt R/L is erős becslés és az R^2 is túlzás, a lapra/képernyőre merőleges méret jelentősen eltérhet az R-től!!!)

    Ha valakinek van pontosabb módszere, szóljon! ;)
  • matrixlife
    #109
    Szép estét! Van 1 érdekes matekkérdésem. Nem poén tényleg írjátok meg mit gondoltok.

    Kutatók megyfigyeltek már 33 m-es, 145 tonna tömegűnek becsült kék bálnákat is. Legalább hány kilogramm és legfeljebb hány kilogramm lehet egy ilyen bálna?

    Mivel becsült érték a legfeljebb is csak elméleti 145.000Kg Szerintetek mi a válasz?
  • Attila8805
    #108

    (5 + 4) X 5 + 2
    -7 +7 +8 X
    (9 + 1 X 6) = ??????
  • Jenc
    #107
    a dióda átütési tartományának is ilyen a függvénye, de a nevét nem tom...
  • sanyicks
    #106
    melyik függvény ez?
  • Rotcsa
    #105
    Szerintem ez egy 2 egyenletből álló egyenletrendszer.
    x:fekete nyúl
    y: lila nyúl


    (1)5/(4x+3y)=r
    (2)4/(3x+5y)=r

    de csak egy tipp így elsőre
  • Carbonka
    #104
    Segítenétek megoldani?
    Négy fekete és három lila nyúl megesz ugyanannyi répát 5 nap alatt, mint három fekete és öt lila 4 nap alatt. Melyik nyúl eszik több répát és mennyit?
  • Rotcsa
    #103


    Szerintem a képet már sokan láttátok, a kérdéseim megfogalmazásának pontatlanságáért elnézést! :)

    Föltételezve, hogy az égőket egyszerre vásárolták és helyezték üzembe,
    A.,
    Mennyi lesz a valószínűségi változó várható értéke,... ha 11 üzemben lévő izzó közül 5 db nem érte el a várható élettartamot.
    B.,
    Föltételezve, hogy a "Hegye" és a "Shalom" is értelmes szavak, mi az esélye annak, hogy pontosan az első 5 db izzó ég majd ki?

    Gondolom értitek mire akarok kilyukadni, léci segítsetek! :)
  • Jenc
    #102
    Hali!
    vissza vezettem másodfokú egyenletre, és elkezdtem úgy kiszámolni. És amit ott kaptam, az szerint ennek nincs megoldása, mert a diszkrimináns (b2-4ac) az negatív szám, és ugye négyzetgyök alatt nem lehet negatív szám. ezen megoldásból arra következtetek h nincs megoldása! :) lefényképezzem elküldjem!?
  • kabel15
    #101
    Sziasztok!
    Erre tud valaki megoldást?

    Komplett függvény elemzés kéne
    De ha megvan az X már az is nagy segítség lenne.
    Köszi
  • ZilogR
    #100
    Sztem köny a tékre ment, de a végén megunta...
  • köny
    #99
    köszi
  • Dj Faustus #98
    Ne várd azt, hogy helyetted megoldjuk ezeket a feladatokat. Tessék már egy kicsit gondolkodni!

    Van az alábbi alapképlet:
    ρ = m / V
    ahol
    a ρ (ró) a sűrűség (kg/m³ mértékegységgel)
    az m a tömeg (kg mértékegységgel)
    a V a térfogat (m³ mértékegységgel).

    Ezen alapképletből ki kell tudnod fejezni a tömeget:
    m = ρ * V
    illetve a térfogatot:
    V = m / ρ

    Illetve tudnod kell átváltani a különböző mértékegységek között - például 1 kg = 1000 g, vagy hogy 1 l ~ 1 dm³, vagy hogy 1 m³ = 1000 dm³ ~ 1000 l.

    A #93-as hozzászólásodban a dl-t át kell váltanod cm³-re, majd kifejezned a tömeget (előbb leírtam hogyan kell, ha megvan a sűrűséged és a térfogatod).
    A #95-ös hozzászólásodban a térfogatot kell kiszámítanod (leírtam hogyan kell), a sűrűség és a tömeg ismeretében.
    A #96-os hozzászólásodban a l-t kell átszámítanod cm³-re, majd a #93-as hozzászólásnál alkalmazott módon kell kiszámítanod a tömeget.
    A #97-os hozzászólásodban a dm³-t kell átszámítanod m³-re, majd a #93-as hozzászólásnál alkalmazott módon kell kiszámítanod a tömeget. Mellesleg a 900 kg nem jó, mert a térfogat nem 1 m³, hanem 1 dm³.
  • köny
    #97
    1dm térfogatú olaj 900kg/m sűrűségű mennyi a tömege.
    szerintem 900kg
    Előre is köszönöm! ez jó.
  • köny
    #96
    40l benzin 0,7g/cm sűrűségű, menny a tömege.
    Előre is köszönöm!
  • köny
    #95
    tud valaki segíteni?
    A 12g tömegű, 10,5g/cm ezüstnek mennyi a térfogata.
    Előre is köszönöm!
  • Koppixer
    #94
    309 g
  • köny
    #93
    tud valaki segíteni?
    A 3dl térfogatú, 1,03g/cm sűrűségű tejnek mennyi a tömege.
    Előre is köszönöm!
  • Rotcsa
    #92
    Nekem a f(x)=(2x)^y^2

    fv elsőrendű parciális deriváltjai kellenének.

    tud valaki segíteni?
  • SovereignX
    #91
    Még egy kis segítség jól jönne! :)
    Mekkora lesz a hiba a 4.3 pontban ha az f(x) = e az x-en az [3,5] intervallumon lineárisan interpoláljuk.

    Ezt hogy kellene megoldani? Milyen képlet van rá vagy...?

    Előre is köszönöm!
  • SovereignX
    #90
    Segítsen vki kérem! Milyen képlettel lehet ez megoldani vagy hogy mint:

    Adottak sin x függvény értékei 0, 0.2, 0.4, 0.5 pontokban. A Langrange-féle interpolációs polinom alapján a sin 0.15 értékét milyen pontossággal lehet kiszámítani.

    Ezt hogy lehet megcsinálni. Magasabb matek mint amit én még elviselek ám kell a csütörtöki ZH-hoz. :((

    Előre is köszönöm a segítséget!
  • zsuzscsiii
    #89
    szia az nekem kell azaz egyenlet csak nem jól néztem a könyvben :S
    na szóval: Ábrázolja az f(x)=2sin(x+π/6)-1 függvényt! Írja le a transzformációs lépéseket a g(x)= sinx függvényből kiindulva!
    na ebben segítsen nekem valaki

    Előre is köszi
  • ba32107
    #88
    Kár hogy ez nem egyenlet
  • cash888
    #87
    Valaki tud erre megoldást levezetéssel együtt?

    2sin(x+π/6)-1
  • mt91
    #86
    kérdésem az,h tudtok e olyan síkidomot az egységnégyzeten kívül (a=1) amelynek területe 1 és kerülete 4?
    Ebben kellene segítség...
    Előre is köszi...
  • ZilogR
    #85
    gondolom nem ez, hanem a SZERKESSZ okozza a gondot... :P
  • Mollaka
    #84
    ha azt vesszük, hogy egy téglalap területe a*b=T
    a feladat, hogy c*c=T legyen
    tehát ebből viszonyítva C=gyök(T)
  • GTheo
    #83
    Mai dupla órás matek TZ egyik feladata, csak ezt nem tudtam megcsinálni, nem nagyon volt már időm.

    Adott egy téglalap, szerkessz ugyanakkora területű négyzetet.

    / 10. osztály, emelt matek, Geometria TZ /
  • gotchaaa
    #82
    Hali.
    Az r sugarú gömbbe írt körhengerek közül melyiknek a legnagyobb a
    -palástja
    -térfogata?
    Nekem a (négyzetgyök2/2)*r illetve (négyzetgyök3/3)*r alapkörű körhengerek jöttek ki. Jól számoltam?
  • ZilogR
    #81
    EXCEL-súgó a barátod, Google a barátod, Wiki a barátnőd (és egyik sem akar veled kefélni...?) ;) ;)