29
  • dez
    #29
    És?
  • Tetsuo
    #28
    lol
    ebredj fel!
  • Epikurosz
    #27
    Nem, de minden fiatalkorú bűnöző, bűnöző.
  • GiNKaSS
    #26
    Most ennek a cikknek mi értelme?
    Néhány hónapja meg ez jelent meg:
    http://www.sg.hu/cikkek/44955/gyogyul_a_fold_ozonretege

  • dez
    #25
    Minden gyerek bűnöző?
  • Epikurosz
    #24
    Nekem ne dicsérd a fiatalkori bűnözőket se!
  • dez
    #23
    100 év múlva nagyjábó mindenki alulról fogja szagolni az Ibolyát (nem Ibolya nénit :P), akik itt most írkálnak.

    De előtte még pokollá tesszük a gyerekeink életét.
  • NEXUS6
    #22
    Igen, most végre elolvastam, hogy mit írt...;D
  • Zro
    #21
    "Az ózonlyuk kialakulása
    "Elsőként az 1970-es években tapasztaltak ózonkoncentráció csökkenést az Antarktisz feletti sztratoszférában. A mérések gyors ütemű csökkenést jeleztek: míg 1955-ben 320 Dobson-egységet mértek, addig 1975-re ez 280-ra, majd 1995-ben 90-re süllyedt. Mivel az Antarktiszon kívül más régiókban nem mértek ózon koncentráció-csökkenést, ezért közel egy évtizedig mérési hibaként könyvelték el az eredményeket."
    "A fő probléma azonban az, hogy ezeknek az anyagoknak (kémiai stabilitásuk következtében) nagyon hosszú (50-150 év) az átlagos légköri tartózkodási ideje, így a kibocsátás megszűntetése után is még hosszú évekig jelen lesznek a sztratoszférában, és roncsolják az ózont. Napjainkban a fejlődő országok váltak a legnagyobb CFC-kibocsátóvá, mivel azokban még nagy számban találhatók hagyományos készülékek. 2003-ban tőlük származott az összes ózonkárosító gáz közel fele, amely a légkörbe került."
    "Rendkívül stabil vegyületek, némelyikük várható légköri tartózkodási ideje az 5000 - 100 000 éves idõtartományba esik."
  • Prof William
    #20
    Nagyobb az ózonlyuk mint 4 éve! :)
  • Teppik Amon
    #19
    mit is szoktatok erre mondani? MEGHALUNK MIND!
  • ziipp
    #18
    Szó szerint van mit a tejbe aprítaniuk. (:
  • dez
    #17
    Szerintem ironizált.

    És egyébként ma Kína a legkörnyezetszennyezőbb. (A saját gyerekeiket is szennyezik...)
  • dez
    #16
    Ja bocs, a cikkbeli fejtegetés 2007-re vonatkozott. De érdekes, hogy néhány más évben is hasonlóan megemelkedett a koncentráció egyéb területeken, bár utóbbi esetekben a lyuk megvolt. Ez alapján szerintem itt is a széljárás befolyásolta a dolgokat. (A CFC légkörbeli mennyiségében nincs ilyen nagy fluktuáció, és az UV is állandó. Továbbá mint elhangzott, az erős sugárzások inkább bontják, mint építik. Más lehetőség nem nagyon van, mint a széljárás.)
  • dez
    #15
    Mit nem értesz? A felfelé szivárgó CFC folyamatosan bontja, de ezt hol pozitívan, hol negatívan befolyásolja az időjárás. Azaz, van egy átlagos tendencia, ami több év alatt figyelhető meg, és van egy rövidebb távú variancia.
  • NEXUS6
    #14
    Képzeld van olyan ember aki 500 Ft-ért elvágná a torkodat, de talán még annyi sem kéne neki. Szórakozásból is megtenné!
    Amúgy pl. Sztálin kb ilyen ember volt. És még ma is találsz ilyeneket a vezetők között. Ha azt mondja valaki egy ilyennek, hogy kap 20 000 $ (ami nem sok) de had építsenek már a kis országába valami dúrván szennyező gyárat, gondolod hogy egy percig is gondolkozna azon, hogy elfogadja-e a pénzt?

    Meglepődtél???
  • NEXUS6
    #13
    De volt lyuk!;)))

    Amúgy hogy bizonyítod, az ember előtti ózon hiányát/meglétét, amikor télen nem süt a nap így nem éri uv sugárzás a felszínt ahol esetleg reakciókat okozhat. De pont ezért ózon sem keletkezik, hanem szép lassan elbomlik természetes úton is. Részben pont ezért válik jelentőssé meg tavasszal/tavaszra a lyuk. A CFC meg egyéb anyagok erre csak rátesznek egy lapáttal.

    Jó hogy azt nem mondod az ember elött nem esett az eső, mert az is csak a légkörbe juttatott korom és egyéb szennyező anygok terméke. (Amúgy persze részben ez is igaz, és az utóbbi évtizedekben kimutathatóan növekedett a felhős órák száma)

    Télen alakul ki, ami az itteni féltekén nyár ugye, és tavasszal az az szeptember-decemberig éri el csúcspontját, mert a napsugárzás által beindított folyamatok nem hogy javítanák, még rontják is a helyzetet.
  • lapaleves
    #12
    valahogy nem tudom elképzelni, hogy bárki cfc-t használjon elvégre felnőtt, felelősségteljes kis faj vagyunk. én már a használt autógumit is mindig egy helyre dobálom az erdőben.
  • kvp
    #11
    "Ez a lyuk az ember elött is volt"

    Nem volt. Sot bizonyithatoan korabban csak akkor jott letre ilyen, ha nagy erossegu sugarzas erte a Foldet kulso forrasbol. (pl. tavoli szupernovarobbanasbol)

    "Mivel télen nincs napsütés, így az ózon koncentrációja is csökken, mert az ózon ugye pont a napsugárzás hatására alakul ki."

    Telen alakul ki, de ami itt tel, az a deli felteken nyar. Az ozon szintje legjobban a delisarki tavasz alatt sullyed le. Az oka az, hogy a cfc es egyeb karos gazokat is az uv sugarzas aktivalja. A helyi tel soran csak a veszelyes gazok gyulnek fol, amik tavasszal egyszerre aktivalodnak. A folyamat elonye, hogy a karos hatas jo resze nem europa es a tobbi lakott foldresz folott ervenyesul.

    ps: A lyuk megnovekedesenek ket oka lehet: valaki megint hasznal cfc-t vagy nagyobb kulso sugarzas erte a bolygot az elmult idoben. (mondjuk a csillagaszok lattak egy szupernovat felvillanni a tavolban es a naptevekenyseg is eros volt)
  • NEXUS6
    #10
    Szerintem ebben az is benne van, hogy azóta tudjuk, hogy milyen vastag az ózonréteg mióta be vagyunk xarva és figyeljük mint állat.

    Az Antarktisz feletti lyuk nagyrészt annak köszönhető, hogy télen gyak egy zárt légtömeg alakul ki a kontinens felett. Mivel télen nincs napsütés, így az ózon koncentrációja is csökken, mert az ózon ugye pont a napsugárzás hatására alakul ki. Ez a lyuk az ember elött is volt, és utána is lesz.
  • Pares
    #9
    Azért az engem is érdekelne, hogy 2002-ben miért lett JELENTŐSEN vastagabb az ózonréteg, mint pl.: 2001-ben vagy 2003-ban...
  • Epikurosz
    #8
    De okos vagy te.
    Mert az előző években nem szivárgott felfelé, meg a szél se fújt, bolond lyukból sem.
  • dez
    #7
    Benne van a cikkben: az ottani szelektől is függ. Epikurosznak is.
  • dez
    #6
    Az eddig kibocsátott CFC is lassan szivárog felfelé.
  • ziipp
    #5
    Vajon 2002-ben miért lett vastagabb?
  • Epikurosz
    #4
    No, igen, de a CFC gázok kivonásával egyidejűleg szépen lassan kezdett begyógyulni az ózonlyuk. Most a folyamat megtorpant, és ennek oka van. Vagy valakik - Kína, India? - titokban mégiscsak eregetnek CFC-ket a légkörbe, vagy bekapcsolt egy másik tényező. Mindkét magyarázat aggodalmakra ad okot.
  • dez
    #3
    Csak sajnos ez nem úgy működik, hogy csökkentik az ózonréteg-bontó gázok kibocsátását, és erre holnaptól máris elkezd összemenni az ózonlyuk is. Még évekig csak növekedni fog, és majd aztán lassan összemenni, úgy 10-20 év alatt... Addig meg napozás nuku (hacsak nem akarsz bőrrákot). Sokkal előbb kellett volna kapcsolni.
  • rigidus
    #2
    Politika. "Ha valami rosszul sul el okolj mast, ha jol akkor dicsoitsd magad!"
  • Viet
    #1
    Én mintha vmi olyanra emlékezek hogy egyesek nagyra voltak magukkal hogy nagymértékbe lelasitották a folyamatot és majd visszafordítják.....