322
HDR képek készítése
  • Cujo01
    #162
    adatvesztés nélkül -ön van a hangsúly.
  • Cujo01
    #161
    hogy mi is a különbség a RAW és a jpg között? (csak mert ezt sem tudtad:)))

    Hatalmas előnye a jpeg képekhez képest, hogy sokkal nagyobb dinamikatartományt képes eltárolni, az utómunkával akár +/- 2 fényértéknyi expozíciókorrekciót tudunk végezni adatvesztés nélkül.
  • 30Dani
    #160
    "abból, hogy egy kompakt F2,8-on akkorát visz, mint F8-11-en a tükörreflexes."

    Továbbra is várom rá a magyarázatot, mert eddig ez az év mondata.
  • Cujo01
    #159
    azt hittem sikerül felfedezned az összefüggést, hisz te is úgy szóltál hozzám, mint aki ért a fotózáshoz :(((
  • Aspyrin
    #158
    Ezt az örömet meghagyom neked :D
  • 30Dani
    #157
    Én keverem?
    Te jöttél itt rekeszértékekkel, de mostanáig nem adtál rá magyarázatot.

    "abból, hogy egy kompakt F2,8-on akkorát visz, mint F8-11-en a tükörreflexes."
  • Cujo01
    #156
    látom, még mindig nem érted.
    dinamikatartomány --> a fényképeződ hány blendényi kontraszot tud kezelni
    mélységélesség --> (az igaz, hogy itt is vannak blendék :))) meghatározott blendén mekkora lesz az éles tartomány a képen.

    ne keverd kérlek.
    köszönöm
  • Cujo01
    #155
    "Meg hát valódi többletinformációt több különböző expozíció adhat, egy képből 3-at csinálni, majd abból megint 1-et, az nem az igazi."

    ezzel még egyet is értenék, de mint irtam kiugrottam a kocsiból az út mellett és nem volt idpm álványozni...
    mellesleg mi a különbség a JPG és a RAW képek között?
    jaa, hogy a RAW-ban vannak többletinformációk :))
  • 30Dani
    #154
    Le ne szopjátok már egymás faszát itt hirtelen :D
  • 30Dani
    #153
    "abból, hogy egy kompakt F2,8-on akkorát visz, mint F8-11-en a tükörreflexes."

    Ezen a kijelentéseden mulattam olyan jót, mint fotós fórumon nem is tudom milyen rég, pedig a fotóink topikba is benézek néha.
    Szóval ez a megállapítás egyedül a mélységélesség vonatkozásában lehetne igaz, persze nem így számszerűsítve.
    Hogy jön ez a dinamikatartományhoz?
    Írd le nekem egy példával: adott helyszínen ugyanazt a képet fotózva milyen beállításokat használnál egy tükrös és egy kompakt géppel?

    (mi az hogy kompaktos tudás?)
  • Cujo01
    #152
    jaja, menekülj te is, mint a traktoros :)))))))
    te nagyon okos, nem tünik fel, hogy amig ti személyeskedve -mögöttes tartalom nélkül- próbáljátok megvédeni az igazatok, addig én másolom a cikkeket fotós oldalakról, hogy megértsétek?
  • Aspyrin
    #151
    Azé' ez a "traktoros" becenév nagyon ütős!
  • Cujo01
    #150
    drágám, már egyszer bemásoltam, kérlek olvasd IS el, hogy hogyan is mérik a dinamikatartományt (a kompaktos tudásoddal inkább nem villognék:))

    Mi okozza a problémát? A digitális fényképezőgépek árnyalat átviteli terjedelme 8 blendényi. Ellentétben az emberi szemmel ami csodálatosan kompenzálja a nagy kontrasztkülönbségeket, az analóg érzékelő (CCD vagy CMOS) és ez mögötti digitális jelfeldolgozó egység kevésbé toleráns, ha az érzékelőt túl sok fény éri akkor túlcsordul, ha túl kevés akkor nem ad értelmezhető információt. A link mögötti oldalon látható, hogy az érzékelő karakterisztikájában vannak 3-4 blendényi egyenletes átviteli szakaszok ettől lejjebb és feljebb nem lineáris. Mindezekből adódik az, hogy ha a képünk árnyalatterjedelme meghaladja a fenti dinamika átfogást, akkor menthetetlenül problémával fogunk találkozni.



    nem keverem a mélységélességet a dinamikatartománnyal, de csak égesd magad, hogy fingod nincs, hogy miről beszélek :DDD
  • 30Dani
    #149
    Najó, valaki vegye át a gyerek kezelését, már az én agyamat is leszívta.
  • Cujo01
    #148
    Nem cáfoltam, hiszen szerintem se volt értelme a HDR-nek.

    persze, hisz ugyanúgy néz ki a kép normálban, mint HDR-ben :)))))
    jajj drágám, ezt szeretem a legjobban, mikor egymást égetitek be :))))
  • Cujo01
    #147
    "LOOOOOOOOL

    Innentől kezdve nincs miről beszélnünk.
    :DDDDDDDDDDDDd


    :D


    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    omg :D"

    meggyőző érvek ;)
    olyan igazi 8 éves szinvonal ;)
  • 30Dani
    #146
    Nem cáfoltam, hiszen szerintem se volt értelme a HDR-nek.
  • Cujo01
    #145
    "Nos, a tájképednél nem volt sok értelme, hiszen ha az eredeti képből kiindulva shadows/highlights-t használsz fotosopban, akkor kapsz egy egész hihető képet, szemben a hdr-es ügyeskedéseddel, ahol a talaj a horizontnál sötét, majd feléd közeledve szinte világít (ami már csak azért is irreálisan hat, mert ezt a felhőzet sem indokolja), cigányzöld színt árasztva, minden kontrasztosságot elveszítve"

    nem az volt a kérdés, hogy highligts-ot vagy HDR-t kell alkalmazni, de még csak az sem, hogy hogyan nézne ki jobban.
    traktoros barátod azt állitotta, hogy semmi értelme nem volt a HDR-nek.
    mondjuk ezzel a hozzászólással te is őt cáfoltad :DDD
    köszike
  • 30Dani
    #144
    Énis a gyereken, aki keveri a dinamikatartományt és a mélységélességet, de azért oktat. :D
  • Aspyrin
    #143
    Jól szórakozom, kár lenne abbahagyni.
  • 30Dani
    #142
    #139
  • 30Dani
    #141
    !
  • Aspyrin
    #140
    Ne csináld már manta, éppen ebédelek.
  • Jano
    #139
    Mivan?
  • 30Dani
    #138
    LOOOOOOOOL

    Innentől kezdve nincs miről beszélnünk.
    :DDDDDDDDDDDDd


    :D


    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    omg :D
  • 30Dani
    #137
    "IGEN, VOLT ÉRTELME HASZNÁLNI!"

    Nos, a tájképednél nem volt sok értelme, hiszen ha az eredeti képből kiindulva shadows/highlights-t használsz fotosopban, akkor kapsz egy egész hihető képet, szemben a hdr-es ügyeskedéseddel, ahol a talaj a horizontnál sötét, majd feléd közeledve szinte világít (ami már csak azért is irreálisan hat, mert ezt a felhőzet sem indokolja), cigányzöld színt árasztva, minden kontrasztosságot elveszítve. Meg hát valódi többletinformációt több különböző expozíció adhat, egy képből 3-at csinálni, majd abból megint 1-et, az nem az igazi.
  • Cujo01
    #136
    áhhhh... én sem értem miért nem bólogatok a hülyeségre :D
  • Cujo01
    #135
    "kompaktoknak nagyobb a dinamika tartománya :)"

    Ezt miből gondolod?"

    abból, hogy egy kompakt F2,8-on akkorát visz, mint F8-11-en a tükörreflexes.
  • Aspyrin
    #134
    Kieg: és az udvari bolonddal? :)
  • Aspyrin
    #133
    Miért állsz le vitatkozni az esgé elismert, koronázott fotós királyaival? Kellett ez Neked? :)
  • 30Dani
    #132
    "kompaktoknak nagyobb a dinamika tartománya :)"

    Ezt miből gondolod?
  • Cujo01
    #131
    Mi okozza a problémát? A digitális fényképezőgépek árnyalat átviteli terjedelme 8 blendényi. Ellentétben az emberi szemmel ami csodálatosan kompenzálja a nagy kontrasztkülönbségeket, az analóg érzékelő (CCD vagy CMOS) és ez mögötti digitális jelfeldolgozó egység kevésbé toleráns, ha az érzékelőt túl sok fény éri akkor túlcsordul, ha túl kevés akkor nem ad értelmezhető információt.


    a traktoros gépe biztosan többet visz, mint 8 blendényi.
  • Cujo01
    #130
    nem kell hinni nekem, de mindenki ezt irja:

    A kiértékelő fénymérés ezeket a helyzeteket nem tudja kezelni. A részleges vagy spot fénymérés abban az esetben ha a (felhős példánál maradva) felhőzetre mérünk fényt, akkor az korrekt lesz azonban az előtér sziulettként "bebukva" jelenik meg a képen. Másrészt, ha az előtérre mérünk akkor felhőzet a teljes felületén "kiég" így az csak egy nagy kifehéredett foltként lesz a képen. Nyilván a példa ki van sarkítva, illetve ezt a jelenséget kompozíciós elemként használni is lehet.
  • fery02
    #129
    Nekem ebből sehogy sem akar kijönni az alant látható kép. :/ Sokat kéne még tanulni. A HDR képek készítéséhez is biztos sok alapismeret kellene még pluszba.
  • Cujo01
    #128
    "Oltani való hülyegyereknek tűnsz ilyenformán." :))))
    jah, mint a traktoros komád, aki mint láthatod menekül a beégése után..
    inkább, mint elismerje, hogy IGEN, VOLT ÉRTELME HASZNÁLNI!
    lehet, hogy NAGY és ELISMERT fotós, de ha hülyeséget beszél -és mellé még tahó a stilusa-, akkor kijavitom.
    nekem van nagy arcom? olvass vissza, hogy ki kötött kibe és hogyan.
    én csak megvédtem az igazam.
  • Cujo01
    #127
    nem mondom, hogy kötelező, de amikor -szerintem- javit a képen, akkor hadd csináljam már úgy :)
    kompaktoknak nagyobb a dinamika tartománya :)

    nem volt állványom, csak 1 expo volt RAW-ban, abból hivtam elő -1, +1 fé-vel, aztán photomatix
  • Blasta
    #126
    "Idiótával vitatkozni felesleges, hiszen ahhoz, hogy megértse miről van szó, le kell süllyedned az Ő szintjére, de ott viszont simán legyőz a rutinjával"

    So bye...
  • 30Dani
    #125
    Meg aztán mire föl személyeskedsz ekkora hatalmas arccal, egy olyan fotóssal szemben, akit itt a többség (el)ismer, te viszont nem tudni mit tettél le az asztalra, csak ilyen szakadék sample képeket raktál be, amik nem azt mutatják, hogy HDR-t kellett használni, inkább hogy a fényképezőt elő se kellett volna venni. Oltani való hülyegyereknek tűnsz ilyenformán.
  • 30Dani
    #124
    Hány expót lőttél rá? Vagy csak PS-ben ráeresztetted a shadows/highlights-t?
  • 30Dani
    #123
    Délben, nyílt terepen? Borult időben bármikor, de napsütésben is könnyedén megoldható egy expóval hacsak nem ellenfényben fotózol. Úgy adod elő, mintha közelező lenne. Kompaktos mondatodat meg nem is értem :D