322
HDR képek készítése
  • norbre
    #202
    a #188-ban sztem nincs leírva h a raw-ból miért nem lehet hdr-t csinálni, de lehet átsiklottam valami felett:)
    ugyanis a raw pont alkalmas arra hogy akár +-2FE expozíciókorrekciót végrehajtson az ember így az eredeti felvételhez képest akár 5 különböző képet is ki lehet belőle nyerni.. más kérdés hogy én inkább -1, -2 FE-vel szoktam hdr-t csinálni belőle mert fölfelé tolva zajosodik ugye..
  • Cujo01
    #201
    cinikus voltam:)
    de a #188-ban egész jól le van írva, hogy miért nem tekinthető annak.
  • norbre
    #200
    miértisnem? :)
  • Probatbicol
    #199
    Hmm, akkor végül is miért kellett lehülyézni cujo-t, aki pontosan ezzel a technikával készítette az ominózus füves-felhős fotót? Eddig azt hittem a módszerrel van a gondod, amit (hozzáteszem teljesen laikusként) még meg is értenék, mert ha egy információ nincs a képen akkor az semmilyen digitális technikával nem lesz előhozható. Vagy nem?
  • Cujo01
    #198
    csakhát ugye az nem HDR :)))))))
  • n3whous3
    #197
    hmm... jó tudni
  • Blasta
    #196
    Így van.
    Egyetlen expóból is lehet HDR fotót készíteni, ha RAW formátumba mented a képet, és RAW konverterben különböző expozíciós értékekkel (pl.: -2fé, -1fé, normál, +1fé, +2fé) több jpeg képet készítesz belőle és azokból rakod össze a hdr képet.
  • SiteDisagner
    #195
    khm bocsi h megszakitom a dolgokat, de lenne egy kérdésem. hogy érnek el olyan hdr képet, ami mozgás közbeni témát ábrázol? van egy alapkép, és photoshopban megcsinaljak a többit, exposure állitassal? vagy mégis hogy? gondolok egy ilyenre:

  • Lateralus
    #194
    No igen, ez a 120-as konkrétan kisebb dinamikaátfogású az eredetinél. Kontraszt és színtelítettség emelés látszik rajta.

    Ez inkább LDR :)
  • Zigdris
    #193
    Az összes kép, amire azt mondtad, hogy felesleges a hdr, szvsz jobban néznek ki, mint hdr nélkül :)
  • Cujo01
    #192
    szivesen, addig úgysem hagyták volna abba a kötekedést, amig nem égetem be magam, hogy 1:1 legyen :)
    jók a képeid ;)
  • Cujo01
    #191
    Ha nem photoshopban akarod, pont úgy csináltam, ahogy lateralus írta. +2,-2 fe, aztán photomatixban összerakod
  • caseih9400
    #190
  • Cujo01
    #189
    igen, photoshopban is meglehet csinálni, de számomra egyszerűbb a photomatix.
    ugyanaz a hatás:


  • Lateralus
    #188
    Sima Curves trükközéssel megközelítheted, nem kell hozzá HDR program.
    eleve ezek nem is HDR képek.

    PS: Curves, Selective Color, History Brush, Dodge, Burn, stb.


    Sajnos agyon van tömörítve így nagyon gyenge minőség.


    Tone mapping a technika neve, amiről ebben a topikban szó van. A HDR eleve nem 8 bit. Ezek kompresszált dinamikájú képek. Lényegében ezt csinálja a PS Equalize paranccsal is, csak azt nem szabályozhatod, így elég gyenge végeredményt ad. De próbálj meg simán rányomni egy Equalize-t (Image/Adjustments/Equalize). Nem lesz szép, de kész a tónmappingolt kép. :)

    Amúgy meg több képet csinálj egy témáról úgy, hogy egyet sötétebbre exponálsz (mondjuk -2 Fé-vel), egyet hagysz eredeti expozíción, egyet meg világosabbra (+2 Fé-vel). Akár 2 kép is elég lehet, de minél több annál jobb. 3-már egész jó eredményt ad.

    Bármilyen fényképezőgép jó, akár egy kis kompakt is, amiben már van expozíció korrekció.

    Aztán a Photomatix-ban megcsinálod. Elején szúrtam be hozzá linkeket.
  • fery02
    #187
    Eszem ágába se volt belinkelni, csak érdekel ez az egész.
  • Sadist
    #186
    Hát gyerekek, nagyon szépen köszönöm, hogy így feldobtátok a napomat. Régen röhögtem ilyen sokat, Cujonak külön köszönet, amiért ilyen stabil alapanyagot szolgáltatott a poénbombához :D
  • grizzly21
    #185
    azt leginkabb sehogy..epp eleg a gagyi kep ebben a topikban minthogy te is csinalj egyet, azt az eredmenyt kozel el lehet erni sima brightness, contrast, levels trukkozessel ps-ben.
  • grizzly21
    #184
    Ez egy nagyon jo dolog, az a baj hogy tenyleg rengeteg az amator akik elrontjak ezt is.
    ez pl bejon nekem nagyon. HDR-el keszult ugye?

    En ehhez nem ertek nagyon 1-2 probalkozasom volt, de photomatix-al es jo fotokkal egesz jot lehet csinalni.

    kicsit off de CGI-k kozul pedig ez az etalon nalam meg mindig:
    ITT - eszmeletlen
  • n3whous3
    #183
    Nem lehet csak 1 képből megoldani. Ld: első hsz.
  • fery02
    #182
    Valaki lenne kedves leírná lépésenként, hogy hogyan varázsolná át Photoshop-ban a #101-es hozzászólás első képét az eredménynek linkelt, második képpé? :) Mert nekem a leghasonlóbb eredményt, a Shadow/Highlights opcióval sikerült elérnem, de érdekelne ez a HDR-es dolog is. Szóval egy HDR-es leírás érdekelne a képpel kapcsolatban.
  • Blasta
    #181
    Köszönöm szépen! A napom innentől szebb nem is lehetne.

    Tényleg hálás vagyok, amiért a magad igazát az általam írt cikkekből másolva szeretnéd bizonyítani.
    Apám...

    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  • n3whous3
    #180
    az okosabbik abba hagyhatná már
  • Cujo01
    #179
    amúgy meg #169-ben válaszoltam
    hello
  • Cujo01
    #178
    szerintem vissza se gyere.. ilyen szar-fos-ozós kötekedő kispöcsökkel még ennyit sem szoktam foglalkozni.
    jól nyomonkövethető a topikban, hogy miután a traktoros komádat beégettem sok képpel, melyek ugyanazt a témát mutatták be, amit én, küldte maga helyett a kis szar-fosozós kancsóját :DDD
    kérj a traktorostól egy másik szakirányú papirt, aztán azzal is villogj a képeid helyett és szar-fosozzál othon, akitől tanultad :D
    na csá, megyek, ahová minden hétvégén.... fotózni...
  • 30Dani
    #177
    részben érthető :)
  • n3whous3
    #176
    úristen, egy kanyit se vágok abból, amit szövegeltek :DDDD
  • 30Dani
    #175
    Nézd, én most elmegyek enni, kávézni, szarni, tusolni, tehát lesz bő fél órád hogy kifejtsd azt a mondatot, amely talán változást hozhat a fotózás iparágába. Nem a kedvemért, sokunk okulására, de ne hagyd kérlek értelmezés nélkül, különben csak egy szerencsétlen idióta maradol.

    Tehát a kulcsmondat:
    "abból, hogy egy kompakt F2,8-on akkorát visz, mint F8-11-en a tükörreflexes."

    Kompakt kontra tükörreflexes viszonylatban végre tisztázhatnád a dinamikatartományt a rekeszértékekkel és a mélységélességgel összefüggésben.
    Melyiknek nagyobb, mennyivel, miért?
    Ezekre eddig nem mondtál semmit az ominózus mondaton kívül. Hajrá!
  • Cujo01
    #174
    visszaolvanék a helyedben, hogy mi miatt indult a vita, aztán eltakarodnék.
    "#101 szarból fos esete"
    viszont a te képedid bazzeg überdurvák, amikkel teleraktad ezt a fórumot! nagyon jól alkalmazod a HDR technikát!
    ilyen egy sokéves tudással rendelkező, szakirányű profi fotós :D
    igazad van.. pofázni kell, meg köpködni, nem a képeidet mutogatni :))))
  • 30Dani
    #173
    #101 szarból fos esete
    látom mit műveltél vele, csak az értelmét vitatom
  • 30Dani
    #172
    Napilapon nem az olvasást, hanem a csinálást értettem, de mindegy is.
    Fejlődsz, odaáig eljutottunk hogy a szenzortól függ a dinamika, ez már bíztató, de mi köze a rekeszértékeknek (2.8 vs 8) mindehhez. Kompaktnak miért nagyobb a dinamikája, és ez miért arányos a mélységélességgel?
  • Cujo01
    #171
    jah én is szívesebben látnék a pofázás helyett...
    na de kötekedni kell, mert szakirányú papirom van és nem látom a #101-en a különbséget a két kép között
  • 30Dani
    #170
    Látom google egyetlen találatot se adott a blendés faszságod alátámasztására :D
    Akkor most próbáld meg a saját szavaiddal.
    Nagyobb dinamikájú kompaktra is rákereshetnél, mert az is érdekes :)

    Tehát továbbra is várom ennek a kifejtését:

    "abból, hogy egy kompakt F2,8-on akkorát visz, mint F8-11-en a tükörreflexes."

    "amelyik gépnek 2,8-on akkora a mélységélessége, mint egy másiké 8-on, annak hogyan változik a dinamikatartománya?"

    Válaszold meg kérlek.
  • Cujo01
    #169
    de hogy megnyugodj:
    nem a rekesztől, hanem a szenzortól függ.
    csak gondoltam, hogy egy magadfajta szakirányú képzésű, sok éves tudású, napilokat olvasó tapasztalt fotós érti, hogy a kompaktot és a tükörreflexeset hasonlitottam össze.
  • Gando
    #168
    és ha véletlenül képeket is raknátok...
  • Cujo01
    #167
    szakirányú végzettség :D
    de azt nem tudja, hogy a kompaktok dinamikaátfogása nagyobb, mint a tükörreflexesé :D
    gondolom a traktoros adta a szakirányú papirod :DDD
  • 30Dani
    #166
    Nem tudom. Sok éves tudás, napilapos tapasztalat, és szakirányú képzés kevés volt hozzá :C
    Így hozzád fordulok: mi köze van az objektíven beállított rekeszértéknek (avagy a mélységélességnek) a dinamikatartományhoz?
  • Cujo01
    #165
    nyugi cukorfalat, elöbb a többi hülyeségedet akartam tisztázni :))
  • Cujo01
    #164
    nos, amelyik gépnek 2,8-on akkora a mélységélessége, mint egy másiké 8-on, annak hogyan változik a dinamikatartománya?
    szerintem még te is meg tudod válaszolni :))
  • 30Dani
    #163
    "abból, hogy egy kompakt F2,8-on akkorát visz, mint F8-11-en a tükörreflexes."

    Erre ugye nem felejtesz el válaszolni?