159
Mindent az indián kultúráról!
  • Pistike 007
    #79
    Alternatív boltokban vagy maguktól az indiánoktól
  • Willi Betz
    #78
    Hol tudok beszerezni ilyet?
  • tigeroo
    #77
    csak megkell venned és felrakni az ágy mellé.
    konstans, nincs ki-bekapcs gombja és erőforrás sem kell hozzá
    (bár energia kell hozzá...)
  • Willi Betz
    #76
    Nem becsülöm alá,csak tényleg érdekel a dolog,ezért kérdeztem meg:D
  • Pistike 007
    #75
    Én most fogok venni egy olyan 80 centis álomhálót:)
  • Vlala #74
    Ne becsüld alá az indiánok tudományát. Ne feledd, nekik is furcsa, hogy egy szürke kőnek megnyomod a tetejét, és tőled 5 méterre megjelenik Gáspár Győzike egy nagy terráriumban. (Azt hiszi, fogságba ejtetted a lelkét. :) )
  • Willi Betz
    #73
    Hehe:D Ez jópofa!
    Belehet úgy állítani,hogy a rossz álmokat eleressze?:D
    Meg érdekelne,az,hogy-hogy vált be neked :)
  • Kicsikiraly
    #72
    Ez

    de van egy ilyen magyar könyvsorozat is mellesleg :D
  • Willi Betz
    #71
    Az milyen? Mármint az álomfogó? Könyv vagy micsoda?:)
  • Kicsikiraly
    #70
    ez a horoszkóp :O egy az egybe engem ír le a horoszkópjegyem :D

    mellesleg nekem van álomfogóm, az is azt hiszem indián kultúrába tartozik, nekem bevált :)
  • Montanosz
    #69
    ja és ott van Steven Spielberg monumentális Into the West c. sorozata, kábé 1820-1890-s években játszódik, és például a naptáncot is engedélyezték a film kedvéért, ami amúgy be van tiltva asszem.
  • Montanosz
    #68
    ja van rengeteg eredeti meg relax zene is torrenten is:
    PL: Mohicans - Deep_Spirit_Of_Native_Americans
    de ajánlom Farley Mowat filmjeit is természet/humor/művészet koktél kedvelőinek
  • Nohab
    #67
    Nekem van egy Imagenestől egy albumom. Csak indián zenékből áll, és nekem nagyon tetszik. Bár tartalmaz modern stílusból vett elemeket.

    Illetve az indiánoknak volt kézzel font karkötőjük, amiknek feltehetően a színük és mintájuk jelentett valamit. Legjobb tudomásom szerint az illető személységére utalt. Ezeket a tárgyakat a mai ember barátságkarkötőként ismeri.
  • ba32107
    #66
    nálam nem jelent meg, ha elcsesztem, akkor tessék
  • ba32107
    #65
    ha mindenkinek a zene tetszik, akkor itt egy videó. a zenéje a lényeg, bár nemtom ez mennyire "indiános", de nekem tetszik. azért remélem a trükk is tetszik majd (én tudom hogy kell )

  • gibson9
    #64
    Helló! Valami ilyen indián zene album címet, vagy valami helyet, ahonnan lehet leszedni tud valaki? Ilyen jó kis relaxzenét keresek :D Előrre is köszi!
  • hitch
    #63
    hát van ez a cheroke hajtampon XD akinek nem ismerős az nézze meg a south parkot meg ott vna a prey-ből a tommy gyerek na ez nálam kúltura.na jo csak vicc volt
  • Fbn Lx
    #62
    ja.
    az amerikaiakon kívül ez európaiakat utálom még :D
  • Willi Betz
    #61
    Jó topik,indiánokkal semmi gondom,csak,az,hogy nálunk kevés van. Jobban elviselném őket mint a cigókat:D
    De ugyan így vagyok a négerekkel is. Inkább ők mint a kanalas Winnetou-k
  • Dragooon #60
    nahuatl nyelvtan(aztékok beszélték)
    na jó böngészgetést^^
  • Dragooon #59
    native american languages :->
  • NessieGraf
    #58
    Nemcsak ők és nemcsak ott alkalmaztak ilyet. De nem hiszem, hogy a betegségeknek nagyon aggódni kéne. Jelenleg ismert betegség 6000 felett van. Gyógyszergyári és jelenleg alkalmazott orvosi módszerekkel kb. 300-400 gyógyítható.
  • tigeroo
    #57
    Izzasztókunyhó

    tipik:
  • tigeroo
    #56
    én ugy vagyok ezzel hogy...
    a természet mindig törekedik arra hogy ne legyünk sokan
    ha találunk egy orvosságot megjelenik majd egy újabb betegség
    (mint az hiv vírus, aztsem régóta ismerjük)

    Érdekesség: ,,Az amerikai gyarmatosítók már a XVII. században biológiai fegyvert használtak, amikor himlővel fertőzött takarókat ajándékoztak az indiánoknak.''
  • NessieGraf
    #55
    Az ősi és civilizálatlan nem jelent primitívet egyidejűleg. És indiánok ezek is, mert az indián Amerika őslakosságának összefoglaló neve.

    Ezen kívül erősen remélem, hogy sose fogjuk megtudni mi az igazság. Mert a vírus és a baktérium, meg a gombák nem tartoznak a válogatós fajták közé. Primitív és fejlett kultúrájú egyaránt elpusztulhat.

    Egyszer olvastam egy novellát. Nem indiános, de érdekes gondolat: Idegenek jönnek a földre. Megállapítják: nagyon szennyezett. Első nap megtisztítják a hegyeket, második nap a völgyeket, harmadik nap a vizeket, negyedik nap a falvakat, ötödik nap a városokat, hatodik nap a levegőt. És a hetedik napon a homo rezisztens kihal.
  • Vlala #54
    Tarjánban is jártak indián zenészek, vettem is tőlük 6 CD-t. :)

    Fav+
  • tigeroo
    #53
    jah, dúúúrva.
    maga a "beragadt" történelem
    de ezek nagyon primitív törzsek, főleg az indiánokhoz képest
  • Dragooon #51
    egy nagyon jó, érdekes cikk. aki még nem olvasta, tegye meg :]
  • kocsisgabor9999
    #50
    A legcsodálatosabb nép! Semmi irigység, összetartás, szeretet!
  • NessieGraf
    #49
    Nem tudom, mit vártatok bűnözők és "hősök" leszármazottaitól.

    Viszont ami érdekes: él olyan indián kultúra, ahol a nép már évszázadok óta kihalt. Szökött néger rabszolgák tanulták el és őrzik-élik a mai napig.
  • Bandew
    #48
    Azért az akkori amerikaiak még elég erősen magukon hordták a "Made in Europe" cimkét. Nem kell itt rögtön letámadni őket, ha amerikában főként magyar gyarmatósítók kerültek volna (haha) ők is nyomtak volna egy szép nagy népírtást.
  • ba32107
    #47
    na jó, de akkoriban minden európai ember ezt csinálta a gyarmatokon......ugyanúgy ez volt dél-amerikában, indiában, afrikában, stb......nem kifejezetten az amerikaiak a "szemetek".

    én amúgy jobbára csak regényeket olvastam az indiánokról, nekem leginkább a viselkedésük, jellemük, erényeik tetszenek. olvastátok Cooper regényeit? hát szerintem elképesztő jók...
  • Tinman #46
    Sérült "amerikaiak" szépen kiirtották őket, de mindig úgy adják elő ezt a sztorit, mintha valami kis mókás játék lenne. Szerintük Irakban is hősök szolgálnak... és van aki ezt a mocskot még be is veszi.
    Szánalmas egy nemzet rendesen.

    Az indián kultúra/felfogás a szememben, mérföldekkel magasabb szinten áll a jelenlegi vagy a múltbeli bármilyen amerikai kultúránál.
  • NessieGraf
    #45
    Sokat én se tudok, de ami biztos: sámánok ma is vannak, stílusuk, módszereik az ősi magyar sámánokéhoz hasonló, bár igazi magyar sámánok már csak Hollandiában lelhetők fel.

    A totemoszlop nem totemállatokat, hanem törzsfőnököket, hősöket örökít meg. Akiknek az arcára senki, de a nevére mindenki emlékszik. Tulajdonképpen faragott névsor.

    Az ősi kultúrát a mai napig tanítják a rezervátumokban.

    Aki az én kedvencem: Tatanka Yotanka, ahogy a jólnevelt amarikaiak írják. Ülő Bika. Talán mondhatom a világ legjelentősebb szabadságharcos vezére a mai napig. Nagyon sok ellenséges törzset volt képes egyesíteni a háborúhoz. Győzhettek volna, nem sokon múlt.

    A navaho nyelv volt az amerikaiak egyik legjelentősebb eszköze a II. világháborúban - titkosírás és rádióadások titkosítása helyett. Akkor még nem találták fel a nyelvek matematikai modelljét.

    Egyszer eljutott hozzám egy indián dal kottája. Az akkori énektanárom a Magyar Rádió kórusában énekelt. Elvitte a kottát megmutatni a kórusnak. Azzal hozta vissza: nem hiszik, hogy ezt fehér ember el tudja énekelni. Mondjuk nem csoda, hiszen a legenda szerint az indiánok a széltől, a víztől és a madaraktól tanulták az ének tudományát.

    Mai napig siratom azt a könyvet, amit gyerekkoromban anyám kölcsönadott a tudtom nélkül. Abban az indián oktatási módszereken kívül a ruhák, mokaszinok készítése, szabásmintája és az indián gyöngyszövés technikája, színvilága, észak Amerikára jellemző mintái is benne voltak.
  • Balumann
    #44
    Engem is érdekelnek az ilyen dolgok, de nagyon keveset tudok az indián kultúrákról.

    Én is szeretem az utcai indián zenészeket, szinte mindenhol ott vannak ahol van valamilyen rendezvény :D De abba én nem lennék biztos, hogy tényleg igazi indián zenéket játszanak.
    De ha igazit is játszanak, azért kihasználják a hangtechnika lehetőségeit (pl erős zengetés, erősítés). Kiváncsi lennék ezek nélkül kinek tetszene :P Régen biztosan nem hangzott így :D

    Egyébként itt is egy videó az indián zenészekről:
    link
    Itt is egy klipp
  • Balumann
    #43
    Thunderbluff? ^^
  • tigeroo
    #42
    jó lenne egy ilyen helyen élni




    (látszik 2 karimból mind a kettő 2 tauren volt a wowban)
  • tigeroo
    #41
    indián íj:



    de végül győzött a winchester...:o)

  • tigeroo
    #40
    Láttam pár hónapja az M1-en egy francia ismeretterjesztő filmet, amiben pár francia emberke egy darabig egy alaszkai indián törzsben élt.
    Semmi extra, bölényeket tenyésztettek, és legelőváltó gazdálkodásban éltek.
    A sámán hegyi kristályokat használt a "nyűgös embereken", állítólag a kristály rezgése jótékony hatással van az emberre.
  • tigeroo
    #39
    sámán:



    Képes transzba esni, a közösségben ő képes kommunikálni a szellemvilággal, ezen kívül gyógyító

    A sámáni kultúrákban a dob az egyik legfontosabb kelléke volt a szellemvilágokba való utazásnak, emiatt sok helyütt a sámán lovának is nevezték. A ritmikus dobszó hipnotikus ritmusa (kb. 3-4 Hz) segítette a sámánt annak a tudatállapotnak a kialakulásában, amely a gyógyításhoz, jósláshoz elengedhetetlen volt.

    Nagyon hasonlóan tevékenykedtek a mi pogány táltosaink is.