64
  • dez
    #64
    A tárgy szempontjából tökmindegy. :)
  • moikboy
    #63
    de ez csak az audio CD aminek elég gyenge hibakorrekciója van. (gyakorlatilag csak a CIRC). adat cd-nél redundánsabb az adat, ezért fér csak 700 mbyte rá.
  • dez
    #62
    Itt ettől nem nagyon kell tartani, lévén valószínűleg nem írható lemezekről van szó, lásd #28...
  • VoneOut
    #61
    Én mindig is féltem az ilyen nagy kapacitású adattárolóktól...
    Nagyobb az esély az adatvesztésre egy 42GB-al terhelt lemez esetén mint 10db 4,7GB-os lemeznél...bár biztosan kényelmesebb. :)
  • dez
    #60
    Azért hozzátenném, hogy a Blu-ray lemeznél egyszerűbben növelhető a rétegek száma, akár 5-10-re is. Mellesleg a lemez mindkét oldalán lehetnek adat-rétegek. A drágaság csak átmeneti.
  • Sanyix
    #59
    Te meg mindig ugyanazt mondod, mintha egy spambot lennél.

    Bluray egy elavult, és drága szar, remélem soha nem lesz sikeres. Ja most mondjad hogy de a hddvd feltúrbózott dvd (mert kb 1 hete nem írtad le), az meg ne zavarjon hogy a bluréj ugyanaz, csak picit más összetételű a lemez.
  • julius666
    #58
    akkor bocs, vedd úgy hogy nem szóltam
    az igazat megvallva van hogy nekem is elbaszódik pár DVD-írásom, de azért nem jellemző
  • Molnibalage
    #57
    Okoskodnak? Aha.. Egyszerűen kijelentettem amit tapasztalok a környezetemben.
  • Molnibalage
    #56
    Az akkori kor legdrágább íróját vettem és soha nem írok semmit a max. névleges teljesítmény felénél gyorsabban...
  • julius666
    #55
    ja, arrakistor már volt
  • julius666
    #54
    no várj mindjárt jön rolika és az ufók, és arrakistor a bibsijeivel
  • dez
    #53
    Itt van: "The pits and lands themselves do not directly represent the zeros and ones of binary data. Instead, Non-return-to-zero, inverted (NRZI) encoding is used: a change from pit to land or land to pit indicates a one, while no change indicates a zero. This in turn is decoded by reversing the Eight-to-Fourteen Modulation used in mastering the disc, and then reversing the Cross-Interleaved Reed-Solomon Coding, finally revealing the raw data stored on the disc."
    (Az itt említett egyesek és nullák még mindig nem a tárolandó adat, hanem még itt jön a hibajavító kódolás.)
  • dez
    #52
    Mégsem csak egyes pitek sorakoznak, hanem hosszabb-rövidebb csíkok. De akit jobban érdekel, ez miért is van, nézzen utána maga.
  • DjDano
    #51
    Sanyix, balek, molnobalge, preator... Mindig ugyanazok a nevek fikáznak, okoskodnak LOL

    Amúgy ez egy halva született ötlet, A Blu-ray-t semmi nem állítja meg
  • Falconer
    #50
    Ha a hosszukkal variálsz akkor nem nyersz több adatot, mert több területet is foglal el. Ugyanaz, mintha a számukat növelnéd.
  • Zoleeca
    #49
    Csak nehogy a terroristák kezére kerüljön!
  • julius666
    #48
    ja értem
    Tehát 1 pit az egy pont (v. "nem pont") a lemez felületén.
    ÉS a hibajavítás miatt kevesebb, mint 1 bit, mert 1 bit adatot tul. képpen többször is eltárolunk, több pitben.
    És mi van a hosszukkal?
  • julius666
    #47
    és mi az átlagos DVD?
    akkor ne átlagosat vegyél
    és ne szar íróval 16×-an írjad
    meglátod, jó lesz az
  • julius666
    #46
    igen, de ha élettartamot nézünk (tehát archiválásra szánjuk), akkor elég úgy figyelembe venni, hogy csak egyszer írunk rá, és az mennyi idő után lesz olvashatatlan.
  • tomcsa4
    #45
    És a DVD-Ram lemez? Az írható a legtöbbször újra a lemezeknél és megbízható is.
  • dez
    #44
    -hoz
  • dez
    #43
    Attól függ, hányszor írod! Az olcsóbbakban egy blokk csak ilyen néhány ezerszer írható. (Tudni kell, hogy a flashnál nem írható át tetszőlegesen az adat, hanem ha volt már adat az adott helyen, akkor egy egész blokkot törölni kell a vezérlőnek, és újraírnia az egészet, a módosított adattal együtt.)
  • dez
    #42
    Talán még fontosabb, hogy a nagy sebességű íráshogy a lézerdiódát is nagyobb teljesítménnyel kell járatni (hogy egységnyi felületre ugyanakkora lézerintenzitás jusson), amitől hamarabb kikészül. (Persze nem kötelező max. sebességen írni.)
  • dez
    #41
    Nem kell nekem hinned, nyugodtan utánanézhetsz...
    1 pit az valamivel kevesebb, mint 1 bit. De ezt úgy kell felfogni, hogy x pit kódol y bitet, ahol x > y. (Egyébként a vinyóknál sem úgy van, hogy a mágnenses irányultság tárolja közvetlenül a bitek értékeit.)
  • Molnibalage
    #40
    "És szerinted a pendrive-ok meddig bírják?"

    Hát tovább, mint egy átlagos DVD az tuti...

    A DVD-ből meg tök mindegy, hogy mire irtam lehetett az Sony, TDK, Verbatim kb. ugyanaddig bírták. Alig van olyan DVD-m ami 3 évnél régebbi. Olvasható CD-ből 7 év a plafon.
  • dez
    #39
    Azok tárolják, csak nem úgy, hogy egy pit az egy bit. Akkor az adatok jó része visszaolvashatatlan lenne, mert a pitek egy része nem úgy sikerül, ahogy kellene. (Nem láttál/csináltál még CD/DVD írásminőség-scant?)
  • julius666
    #38
    És szerinted a pendrive-ok meddig bírják?
    Elárulom, kevesebb ideig. Ha egy kingston flash memóriát hasonlítgatunk egy "mai" piaci kilós DVD-vel, persze hogy a flashmemória nyer. Azonban ha egy tisztességesen megírt, jóféle Verbatim DVD lesz a tesztalany a gagyi helyébe, máris máshogy áll a dolog. Akárki akármit mond, ma az átlagfelhasználónak elérhető lehetőségek közül még mindig a DVD-k (na jó, inkább a CD-k) nyújtják a leghosszabb élettartamot (esetleg a winchesterek lehetnek jobbak is, de egy átlagos nem hiszem).
    De ismétlem, csak ha jót, direkt archiválásra valót választasz.
  • pauly
    #37
    Elfelejthetnék már ezeket a vacak lemezeket...inkább valami pendrive-hoz hasonló cucc kellene,sokkal jobb lenne olyanokon tárolni,ezek a mai cd/dvd-k pár évig ha bírják álltalában :/Csakúgy mint az írók...
  • julius666
    #36
    Figyelj, attól hogy te peches vagy, attól másnak lehet h. működik rendesen. 5000000 emberből tutira lesz 1-2 akinek egyik sem működik rendesen a megvettek közül. Úgy tűnik ez most te vagy. A többiek kommentjei és az én tapasztalataim alapján ez azért nem így van.
    És nem mellesleg a CD-DVD-írók sebessége egyre nagyobb lett az elmúlt évek folyamán, egyre többet pörög bennük a lemez->többet rázkódnak, stb., ergó hamarabb mennek tönkre.
    A márkás, jó hardverek ugyanolyan jók mint azelőtt.
  • julius666
    #35
    és egyébként csak kíváncsiságból (hiszek neked, nem kukacoskodni akarok) 1 pit az hány bitnek felel meg egy CD/DVD-n?
  • Molnibalage
    #34
    Az az előtti író totál más márka volt és az is csak két évet bírt. 2003 óta a hardverek minősége a béke segge alatt van. Azelőtt simán működött minden akár 4-5 évet is, most jó esetben 3 a plafon... Bátyus videókarija sem bírt annyit, nekem meg az alaplap és két író sem. Röhej.
  • julius666
    #33
    Én eddig úgy tudtam, hogy a "virtuális" lukak v. nemlukak tárolják az adatot (nyomott lemezeknél a gödrök/hegyek, írtaknál pedig a fényérzékeny anyag feketedése/átlátszósága), de lehet hogy igazad van, annyira nem másztam bele.
    Mindenesetre abban megegyezhetünk, hogy nagyon spécin kell ezt csinálni ahhoz, hogy nagyobb legyen az élettartamuk, mint az alap DVD-knek.
    Az pedig az árat olyan szinten dobja meg, hogy megintcsak annyi az egésznek.
  • dez
    #32
    És ebből az fakad, hogy az összes író ilyen?
  • Molnibalage
    #31
    A bátyus írója is ugyanezt csinálja csak neki nem kettő, hanem 3 év után.
  • dez
    #30
    Mielőtt valaki hülyének néz a saját alulinformáltsága miatt, hozzáteszem: a gyári, műsoros DVD-ket ma sem írják (nem lenne túl hatékony lemezenként perceket várni gyártásnál), hanem pillanatok alatt préseléssel, ahol a préselő formán vannak a pitek (csak domborúan). Nos ennél az új megoldásnál a kis bumszlik helyett ilyen éles bumszlik lennének.
  • dez
    #29
    Egyébként, mint tudjuk, a sima egyszerű pitek sem maradnak meg sokáig, nem hogy ezek a spécik...
  • dez
    #28
    Eddig sem bitekben tárolták, hanem pitekben. Mármint, 1 pit != 1 bit, hanem egy spéci kódolásban tárolják az adatot, ami a pitek hosszán alapul (és magában foglal némi hibajavítást is).

    Nos bennem az a kérdés merült fel, mi az a "stamping technology". Ez eddig mechanikus műveletet jelentett. Szóval lehet, hogy ezeket az elforgatott V alakú gödröket nem is lézerrel hozzák létre, hanem mechanikusan. Azaz, írható lemez talán nem is lesz!
  • dez
    #27
    Erre nem fogadnék.
  • dez
    #26
    Kifogtál egy hibás írót, van ilyen...
  • dez
    #25
    Van hasonlóság, de erősen túlzó kijelentés, hogy ugyanaz.