82
  • zoli47
    #42
    Ez nem igaz. A fejlesztőknek az fáj hogy 1 játékért csak egyszer fizetsz, és elvagy vele x ideig. De ha ugyanannyi idő alatt 10 játékot vásárolnál, akkor 10-szer annyi profitjuk lenne. Ez csak nekik jó, nekünk nem. Felőlem csinálhatnak 10 perces minijátékokat is, de akkor leszokok a vásárlásról. 0 értékű játékért csak 0 ft-ot vagyok hajlandó fizetni.
  • Palinko
    #41
    megint álmodoznak. gondolják majd a mostani árakba fizetetik meg velünk a 2-3 órás játékokat, naponta kell új játékot venni akkor. Gondoják így növelik a bevételt... így inkább a torrentező kedvet fogják növelni. tényleg arra törekedhetnének hogy valósághű "gondolkodó" játékokat hozzonak létre ami nem köt időhöz, hanem akkor játszol mikor van időd.
  • zoli47
    #40
    Ja, eldobható játékok eldobható játékosoknak...
  • zoli47
    #39
    Naigen, a jó játék az amit többször is hajlandó végigjátszani az ember. Régen sokkal több ilyen volt. Manapság már kreativitás helyett csak a biztos haszon a szempont, kommersz hulladékokkal próbálják belőni a teszkós tömegigényt, kockáztatni, újdonsággal előállni nem mernek. Márpedig az kéne, 1000x ellőtt poénokért ki fizetne 1001.-szer is?
  • zoli47
    #38
    kifutóban vannak a százórán át játszható címek.
    Hát sajnos tény hogy egyre inkább csak összecsapott, fos gamékkal találkozhatunk.

    Hányan fejezték be a GTA-t? Két százalék, valószínűleg. Viszont ha 100 millió dollárt költünk egy játékra, az a célunk, hogy az utolsó pályát is lássák."
    Neki nem az legyen a feladata hogy az egyszeri játékos igénytelenségéhez igazítsa a játékot, hanem hogy a meglehetősen nagy luxusprofitért cserébe értékelhető tartalmat adjon. Ha már fizetek valamiért, kapjak is érte valamit. Pár perces szarokért nem fogok fizetni.

    Meyers szerint a terjesztés új formái is befolyásolják a fejlesztéseket. "A következő konzolgeneráció főképp otthoni letöltésre fog épülni, epizódikus játékokra."
    Megtetszett neki is a wow féle "1 rókabőrt 100x" lehúzás. Biztos jó lenne többször tartani ugyanazért a markukat, de inkább dolgozzanak csak! Mostanában eléggé ellustult a játékipar. Szinte kizárólag csak x+1. folytatások vannak, kreativitás 0. Aztán meg csodálkoznak hogy ezért senki nem ad pénzt, inkább letölti, mert hát annyit is ér a termék.
  • dronkZero
    #37
    Azért azt tegyük hozzá, hogy ma kb 1000x annyi munka 100 óra játékidőt összehozni, mint 20 éve. Elég volt néhány sprite, meg egy jó nagy adatbázis az elrendezésükről (~100kb :) ), aztán ott a játéktér, amin egy fél életen át barangolhattunk. Ma meg leszóljuk, ha nincs elég bögre az asztalon egy játékban... Szinkronnal ugyanez, ha hosszú a játék, akkor sokat dumálnak benne általában, és a beszéd alapú narráció ma már alapvető. Régen elég volt a text.

    A nosztalgia is sokmindent megszépít, lehet, hogy az a játék, amivel 100 órát játszottunk, másfél óra alatt kivégezhető. Illetve azért a régi nagy nevek is mai szemmel nézve eléggé repetitívek, egysíkúak, vagy primitívek, amit valahogy egy új játéknak nem nézünk el.

    Ja, és persze anno internet nélkül egy-egy kalandjátékkal igencsak meg lehetett szenvedni, még ha haverokkal párhuzamosan is toltuk, és megbeszéltük az eredményeinket, akkor is rengeteg időt töltöttünk a megoldás keresgélésével. Ma meg gúgli, "játék címe walktrough", aztán kidob 20 végigjátszást, kereshetek magamnak szimpatikus stílusban megírtat.

    Gyökeresen különbözik a mai pléjer a 15-20 évvel ezelőttitől. Én magamon azt látom, hogy elfogyott a türelmem, egyszerűen nem szánok rá annyi időt, hogy kitököljem a megoldást, ha valamivel egy óránál többet kell szarakodnom egy helyben keringve, akkor alttab, walktrough. (Azért ilyet nem sűrűn kell, láttam már elég játékot, hogy a legtöbb csuklóból menjen.)
    Ha valami unalmassá válik, nem adok neki 2.-3.-4. esélyt, uninstall, del. De ugyanezt látam az új játékosoktól is (hogy ne vérpistikét írjak :P ), alig tudják leírni, hogy mit akarnak, de mondjuk meg nekik a megoldást, lehetőleg azonnal.

    Szal szerintem részben igaza van a csókának, de túlzásnak tartom. Igaz, hogy sok minden változott, de abban azért megegyezhetünk, hogy ma is vannak jó játékok. Nekik az a dolguk, hogy ilyeneket csináljanak. Nem kell a rinya. :) Csinált ő már jó játékokat, hajrá, így tovább! :P
  • tomcsa4
    #36
    kell a történet...pici elgépelés befigyelt. Meg egy szóköz is.
  • tomcsa4
    #35
    Hát én szeretem a hosszú játékokat. Elkezdtem a Dungeon Siege 2őt, és mindhárom nehézségen szeretném kitolni (pici szüneteket hagyva közben, de amúgy sem szoktam sokat játszani, csak amennyi jól esik). Neverwinter Nights 1+2kieget és második rész + kieget is beterveztem nyárra, elég is lesz. Ha jó egy játék (ergo leköt), nem csak megvásárolom, de ki is pörgetem. DE nem értem, hopgy a koop módot miért kell kispórolni? Tesómmal most UT3 megy 1-2 órácskákat és nagyon jó. Szintén öcsémmel és unokatesómmal Heroes 5 multi, állati. Ezek fel tudják dobni a játékot a fellegekbe.

    Koopot a népnek! Multi detto. Életben tarthat egy játékot elég könnyen, mindenki tud rá példát (lentebb is írták már).

    De kérdem én, ki fizet egy 6-10 órás játékért teljes árat? Feltelepít 10-15 GB-ot és fele film. Ennyire kel a történet? Egy jótörténet kell, de az ne úgy mutatkozzon be, hogy 7 órás játékidő, 2 órás film. Ezek játékok kérem szépen.
  • zorrobomber
    #34
    Na szóval, ajánlom figyelmetekbe a Football Manager-t. A mostani mentésem tiszta játékideje 7nap 0óra és 4perc. Megszámolhatatlan mennyiségű mentésen vagyok már túl a Championship Manager 3 óta.
  • orkaman
    #33
    MMO játékidőim:
    - 2moons: 80 óra
    - Shayia: 70-80 óra
    - Rohan: 30 óra (de ez még nőni fog)
    - Deicide Online: 2000 (de inkább 3k).
    - Metin2: 25-30óra
    - Linage2: 2óra :P
    - WOW: 0.

    Amúgy nem online játékok régen tényleg min. 80 órát igényeltek. Már nem játszok egyel sem, utolsó amit megnéztem az a Witcher, kb. 4 óra játék.
  • Tinman #32
    A Cod4 single 5-6 óra volt, nem hogy 2 d.u., de egy d.u. és vége.
  • Tinman #31
    Aham... kb. 30 óra ha szöszmötölsz.
  • Tinman #30
    Húúbaz, nagyon nem vagy képben...
  • Tinman #29
    "Hányan fejezték be a GTA-t? Két százalék, valószínűleg"

    Találgatás. Amúgy jómagam a az elmúlt 3 epizódot mind végigtoltam. Hamarosan az új GTA is erre a sorsra fog jutni :-)

    "A következő konzolgeneráció főképp otthoni letöltésre fog épülni, epizódikus játékokra."

    Baromság. Az epizodikus kiadás nem lett túl sikeres. A Sin Episodes totál bukta lett, mondjuk ott a játék is nulla volt. A HL2 epizódkat a rövid játékidő miatt, meg boldog boldogtalan lewarezolta.
    A Sam an Max szintén nem teljesít túl fényesen pedig remek kaland vagyis rétegjáték.

    Anno a Fahrenheit-et is epizódszerűen szerették volna kiadni és milyen jól tették, hogy kerek egész történetet kaptunk. One of the best adventure games ever ^^

    Bezzeg a Witcher a maga 100 órás játékidejével, vagy a Final Fantasy részek a szintén 100 órával, vagy a Lost Odyssey, Fallout részek, Oblivion, Baldurs Gate részek, Neverwinter I-II. ... na ezekkel mi van?
    Egyik sikeresebb, mint a másik!
    Egy játék régen rossz, ha 5000 Ft-ért csak 4 óra gamtime-ot ad.
  • csomi
    #28
    Ha mar casualozunk akkor nem art tisztaba lenni azzal a tennyel sem, hogy egy 'casual' jatek vegigjatszasa vagy a jatekkal toltott ido, nem feltetlenul rovid. Tipikus peldaja a Wii-s sportos vagy ugyessegi jatekoknak amibe siman bele lehet rakni tobb szaz orat megis a casual kategoriaba szokas sorolni oket. Velemenyem szerint nagy hulyeseg kategorizalni. Egyszeruen hatalmas retegek valtak aktiv jatekossa es ez mindenkeppen megvaltoztatta a jatekos szokasokat. A valtozo tendenciak csupan ezen 'aprosagok' jelei.
  • temes69
    #27
    szerintem az a lényeg hogy a játék lekösse az embert, és akkor lehet akármilyen hosszú úgyis végigtolod. ha van egy 80órás játék és az első fél óra után megunom akkor nem játszom végig, de ez igaz fordítva is. anno pl baldurs gate-kel iszonyat sokat játszottam. manapság azt veszem észre hogy kijön egy játék ami érdekel és rákattanok pl cod4, 2nap alatt végigtoltam pedig melózok is. szal sztem tényleg rövidültek manapság a játékok, de remélem nem fog elmenni ebbe az epizodikus baromság irányába, mert ahoz nincs kedvem hogy 1-2 évente letöltsek valamit pénzért aztán kijátszom 2 óra alatt.
    mondjuk azt is megfigyeltem magamon hogy régen minden sz*rral játszottam, mindegy volt mi az, de manapság már csak kevés játék köt le igazán, azokat viszont hamar végig is játszom. most pl gowozok, azért csak most mert most bírtam olyan gépet venni amin fut
  • Molnibalage
    #26
    Legyen csak hosszú egy játék, de maradjon élvezetes.
  • NEXUS6
    #25
    Az gond, hogy a vége az az egésznek, hogy egyszerűen le kell majd a békát nyelnie az iparnak, ki kell csengetni a magasabb költségeket. Mert pontosan ahogy írtad is, ha ez az epizódikus adagolás működne, a gyakorlatban, akkor már megvalósították volna.

    Másrészt, olyan technikákat kell kifejleszteni, amik mégis csak jelentősen lecsökkenthetik a fejlesztési időt/költséget. Ha a rajzolt textúra helyett procedurálisan generálják a felszínt, vagy a szkripltelt pályák helyett fejlett AI-t használnak, akkor csodák csodájára rögtön egy csomó rajzolótól/tesztertöl megszabadulhatnak, illetve csökken a végtermék mérete is!!! És rögtön nem kell ilyen dőreségekben gondolkodni!
  • Yv@n
    #24
    A gta4 épp az elmúlt idők egyik leghosszabb játéka volt, az arc is erre utal, más kérdés hogy elég nagy baromságokat beszél.

    Ez most a bizonyítvány magyarázat kategóriába esik erősen. Az utóbbi pár évben iszonyat mód megdrágultak a fejlesztések, és nem ezzel indokolják a játékok rövidségét, hanem hogy a játékosok nem is szeretnének hosszú játékokat...ez így PR bullshit.

    Az epizód jellegű játékokkal nem is lenne baj, HA valóban epiződ jellegűek lennének. Az hogy két epizód megjelenése közt 1-2 év telik el, valahogy számomra messze van az epizodikus jellegtől, az árcédulán található összegről nem is beszélve...
  • Prof William
    #23
    Ilyenkor eszembe jut hogy a FF8-at 80 óra alatt vittem végig. A BG2 -t meg 100+ alat...

    ÉS most a Persona 3 -al játszok bőven 80-óra fölött. :)

    A megoldás? JRPG-t a népnek! :)
  • bertino
    #22
  • fflx
    #21
    Peldaul a rainbow six: vegas masodik reszeben a sok lovoldozes kozepette annyi derult ki, hogy talan majd a harmadik reszben kiderul majd minden... mindez reszenkent 10-20 oras jatekidovel!

    hat nemtudom... lehet, hogy atmenetileg bejon nekik, de remelem hosszutavon beledoglenek.
  • partizan182
    #20
    ??

    Az (egyébként zseniális) Mass Effect rpg (sőt, még akció-rpg) viszonylatban (is) elég rövidecske.
  • ffxi
    #19
    Offline single-s játékokra értette az elemző vagy kicsoda.
  • Acheron
    #18
    "Leáldozott a hosszú játékidő kora" akkor ők még nem tolták a Mass Effect-el ^^
  • NEXUS6
    #17
    Nem azért mondom, de a GTA4-ből jól kihagytak egy csomó dolgot, ami pedig növelhette volna a játékidő hosszát, de aztán lehet hogy majd letöltős extra tartalmakként megkapjuk, de gondolom pénzért.

    Szal amiről szó van az valós. Bonyolódik a játékok fejlesztése és már nem éri meg olyan csúcsgámát csininálni aminek a végefőcímét nagyon kevesen látják (mondják a marketingesek). A valóság meg az, hogy ez eddig is ilyen műfaj volt. Most ezen akarnak változtatni. A cég azt mondja minek ölünk bele azért pénzt a játék végének a fejlesztésbe, ha az már nem növeli a bevételeket, csak a kiadásokat. Ha a júzer valóban rákattan és valóban végig játssza akkor ezentúl külön pénzért megveszi a végét.
    Kezsuöl láma kapja az a alapot (gyak demot) a hc meg kicsengeti a pénzt a DLC-ért. Ha van egy kis sznob vénád, még örülsz is neki. Ezentúl se kell valóban végig játszani, de még is eldicsekedhetsz, hogy neked megvan a folytatás.
  • Radee
    #16

    Szóval az egész dolog a Half life 2 -féle epizódokraosztás felé fog elmenni és mindig tízezer forint körüli összegeket kell kipengetnünk ha végig akarunk menni egy folyosón? Aztán a köv. részben esetleg megölhetünk egy szörnyet is.
  • mousee
    #15
    sorry, kétszer írtam hogy marhaság :)
  • mousee
    #14
    Szerintem marhaság, hogy a hosszú játékok ideje lejár. Ez marhaság. Nézd meg pl a sok wow-ost... mire kigyúrod lvl70re a karakteredet, az minimum fél év, hacsak nem vagy fanatikus őrültállat. Nekem tört szerveren sikerült 4 hónap alatt 3X-os rate-el, mondjuk én max napi 3 órát ha játszottam átlagba...

    De a stratégiai játékok is iszonyat jók, ha hosszúak, és nem fél perc alatt tudod lenyomni az ellenséget. A multipartikról meg ne is beszéljünk (jó, az nem az alapjáték, de akkor is... egy 5-6 órás generals party azért nem egyszerű élmény).

    De ez csak magánvélemény...
  • JTBM
    #13
    Sikerült egy eléggé béna címet adni a cikknek.

    A játékok egy része egyre kifinomultabbá válik, fejlődik. Ebbe természetesen besegít a magasabb költségvetés, ami ezt a dolgot lehetővé teszi. Pl. Total War sorozat, Supreme Commander, szimulátorok, RPG-k.

    A játékok egy másik része, jellemzően a konzolos játékok grafikája fejlődik hatalmasat, de a története végtelenül egyszerű, pl. verekedős játékok, konzolos autóversenyes játékok, stb.

    Vannak sajnos olyan játék kategóiák is, amik lassan kihalnak, pl. a városépítgetős játékok, amiből a Simcity 4 óta nem jelent meg annál jobb minőségű játék. Űrstratégiából is a régi játékok, pl. Masters of Orion 3 jobbak, mint az azóta megjelent bármelyik játék.

    Ezekben szvsz. nincsen elég pénz, tehát a potenciális vevők száma alacsony, ezért nem éri meg a fejlesztés.
  • feamatar
    #12
    az a helyzet, hogy aki nagyon elfoglalt és mondjuk heti 2-4 óra ideje van játszani egy 20 órás game igen csak hosszú hetekbe tarthat végigvinni, és mivel az utóbbi időben sok gamer kerül ki a 20-35 éves korosztályból is, sokak csak ennyit tudnak áldozni gamingre... ezért népszerűbb részint a multi is: ha csak egy órára akarsz játszani, de úgy hogy belekezdesz egy történetbe és sose fejezed be akkor a multi az embernek való feladat(kivéve persze MMOk, mert ott sok mindenki máshoz is igazítani kell az időt)
  • Lost Lont
    #11
    "A következő konzolgeneráció főképp otthoni letöltésre fog épülni, epizódikus játékokra." :DDDDDDDD mintha mostanában mindenki ezt a fajta játéképítési-módot szidná, nem? :D

    Mellesleg már megint kerülő megoldásról magyaráznak, nem a játékidő csökkentésével kell növelni a játékok minőségét, hanem a játék színvonalának emelésével. Még mindig tudnak készíteni jó játékokat, és szerintem sokáig tudnak majd még, úgyhogy ez a leáldozóban-van-a-játékok-ideje dolog, csak a béna kategóriába sorolandó fejlesztőgárdákra vonatkozna inkább szerintem.
  • Hoz_Hun
    #10
    Nekem van pár FF-em, nagyon szeretem őket.^_^
    Nem japánban vettem őket, hanem itthon.
  • Seth
    #9
    Miről beszélsz az első mondatodban? FF összes része kijött angolul, és hatalmas siker volt mindegyik világszerte
  • Hoz_Hun
    #8
    "Hányan fejezték be a GTA-t? Két százalék, valószínűleg." 2%? Na ne már még a 20% is kevésnek tartanám. Az epizodikus tartalomnak nagyon nagy jövöje van... bah, HL2 episodikus tartalma nem nagyon tudom megbocsátani. Ha egy játékról ezt előre tudom meg se veszem. És nem arról van szó hogy ne legyen 1. meg 2. része. De legyen, csak ne ilyan sz*r letölthető 3-4 órás vackokkal.
  • bakagaijin
    #7
    Az FF ázsiai, alapvetően japánpiacos, belső igények alapján. Nem is igen jelentették meg őket az országon kívül, vagy ha igen, leginkább fanatikusok vásárolták. DKorea dettó ugyanilyen, zárt játékvilág.

    Azt azért lehet látni, hogy a játékok folyamatosan egyszerűsödtek és rövidültek. A PC pedig mint platform leginkább x-edik portra szorul vissza a konzolmegjelenések után (egy két speciális játéktól eltekintve).

    Az MM-játékok viszont alaposan ellentmondanak a úriember tézisének... Egyre többen úgy állnak hozzá, hogy ami mögött nincs internetes világ azzal nem is játszanak (ezért is van az, hogy a tízéves StarCraft még mindig él, vagy a CSirke ami úgyszintén nem mai darab.)
  • L3zl13
    #6
    Nem divat a hosszú játékidő? Biztos nem hallottak még az MMO-król... :D

    A helyzet inkább az, hogy azon játékosok mellé akik hajlandóak voltak akár 100 vagy mégtöbb órát is játszani egy játékkal, bejött rengeteg casual gamer, így arányaiban lecsökkent azok száma, akiket a hosszabb játékok érdekelnek.
    Közülük is sokakat elvisznek az MMO-k, ami mellett mással nem is nagyon játszanak.

    De mindez csak egy kifogás arra, hogy miért nem akarják bevállalni a megemelkedett költségek miatt óriási kockázatot jelentő 80-100 órás játékokat a fejlesztőcégek.


  • koschwarz
    #5
    ez játékidő-tartam rövidülése egybecseng a casual-játékok divatjával. szerintem nem arról van szó, hogy az emberek nem szeretnek egy játékkal akár 100 órát is játszani, ha jó. de egy casual játékosnak nincs türelme hetekig játszani ugyanazzal.

    szóval minden játékot egyszerűre, könnyen fogyszhatóra, és néhány órás szavatosságra kellene gyártani, azt mondja ez a faszi...

  • Celeborn
    #4
    Jó, egy stratégiai játék az kicsit más. Mi korábban a családban Heroes-oztunk rengeteget, meg starcraft-oztunk. De ott minden egyes játék, meccs, vagy minek nevezzem külön játékidő. Nem összefüggő játékmenet. Itt inkább tényleg az RPG-kről lehet beszélni. Mint a FinalFantasy. :D Azon kívül én csak a Diablóval játszottam sokat, de nem tudom, hogy ott mennyi idő a végigjátszás. Viszont a többit egyszerűen nem bírtam végigjátszani, mert nem kötött le annyira. Épp ezért írtam, ha egy játék leköti az embert, akkor annak nyugodtan lehet hosszú a játékideje. Ezzel próbáltam a cikkre reagálni. :)
  • Molnibalage
    #3
    Bezony, ha nem átrohanva nyomsz végig egy RPG-t akkor a 80-100 óra röhögve összejön. JÓ stratégiai játéknak az élettartama nagyon hossszú vagy egyes repszimeknek.