165
  • Kornan
    #85
    Megint jó nagy hitvita van kibontakozóban , amit Akuma kolléga (2-es hsz) gerjesztett,de ha ő nem akkor más. :)

    Az én véleményem továbbra is:

    Aki vallásokban hisz az emberek által egy csettintésre kitalált fikciókban hisz,amik ha van is valóságalapja ,annak jókora elferdítése.
    Az a baj ,hogy a világ kérdéseire próbál választ adni ,pedig tisztán látszik ,hogy csk kitaláció , nem kéne beleszólni a tudomány területére.
    Erkölcsi tanítást mondják legfőbb előnyének,de úgy gondolom ez nem a vallások sajátja,ha csk pusztán erkölcsi tanítás lenne nem lenne vele semmi bajom.Amúgy meg az erkölcs az szubjektív(többféle létezik) dolog.Én pl erkölcstelennek tartom ,hogy a pápa folyton beleszól a tudományba az erkölcs,isten nevében.Pl a klónozással kapcsolatos kísérleteket erkölcstelennek tartja.Lehet ,hogy visszataszító,de emberi életeket menthet.Ezzel sokat árt az embereknek szerintem.

    Bár most egyre többen próbálják rugalmasan kezelni(pl a bibliát)összeegyeztetni a tudománnyal,eltorzítva a szerzők által kitalált erdeti értelemzést.Ami azért én úgy gondolom pozitívum.Mert valamennyi ész kell azért,hogy felismerjük ,hogy ami ott van az egy nagy baromság.Úgyhogy ki kell találni valami olyat,ami nem hangzik akkora nagy baromságnak egyenlőre. :)
    Már ott tartunk ,hogy valaki szerint Isten=fizika törvényei. :)
    Legk. mi lesz Isten?

    Aki még mindig szószerint értelmezi pl a bibliát arra nem is tudok mit mondani.De kérdem én miért ragaszkodnak a vallásokhoz az emberek? Meddig fogják még torzítani? Én úgy gondolom nincs semmi szükség rá.

  • Epikurosz
    #84
    OFF
    Na, kérem, nézem a tegnap este a Discovery Science csatin a Race to Mars - Irány a Mars! vagy vmi hasonló c. tudományos-ismeretterjesztő filmet. Hat ember vág neki a világűrnek, és egy nemzetközi (mínusz Kína) legénység részeként el is jutnak a Marsra. No, a leszállás, de főleg a kiszállás az érdekes. Van egy zsidó manus, aki kiszállás előtt kiput tesz a fejére, és kijelenti, hogy a dédapja a XX. században sokat szenvedett, és ő most hanukakor minden zsidóként lép a Marsra. Persze utána aztán elmondják sorra, hogy ők a teljes emberiséget szolgálják.
    (besz*rás :-) (mínusz Kína, persze, mert nekik külön űrhajójuk van, amely a Terranova-val egyidejűleg ér talajt, és a nyugatiakat megelőzve lefúr, vizet talál, de - hi-hi-hi - nincs benne élet, mert nagyon sós.

    A nyugatiak aztán elkezdenek bolyongani a Marson, de igyekezniük kell, mert közeleg a porvihar, porördögökkel.
    Felkeresnek egy korábban leszállt űrhajót, amelynek az egyik lába nem nyílt ki, és kézileg próbálják kierőszakolni, de jaj, a fémtalp visszaüt, és eltöri az egyszem japán űrhajós kezét. Begipszelik persze, és minden megy tovább.
  • Archenemy
    #83
    Köszi, én igazából csak hallottam valahol, és megjegyeztem a szerintem-lényeget :p
  • Toncsi47
    #82
    Bocs, nem kötekedni akarok, de az eredeti így szól:
    "the trouble with the world is that the stupid are cocksure and the intelligent are full of doubt - Bertrand Russell"
    magyarra lefordítva pedig így szokott szerepelni:
    "az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel"
    Amúgy az egyik kedvenc idézetem :)
  • Dany007
    #81
    "A kereszténység megadta a lehetőséget a tudományok fejlődésére."
    Ezen azért lenne mit vitázni...

    "1. Istentől származik a hit, a szeretet, az élet, és a tudományok nem feltétlen ebben a sorrendben.
    2. Hogyan magyaráztátok volna meg egy 5000 évvel ezelőtt élt embernek az evolúciót, a nagy bummot, esetleg a DNS-molekulát?
    Azért olyan A Teremtés Könyve, amilyen, mert abban a korban csak így érthették meg Isten teremtő voltát."

    1. ezt nemtom honnan veszed ilyen bizonyosan. Túl sok kérdést vet fel ezt a dolgot ilyen határozottan kijelenteni :)
    2. Nem azzal van a gond, ahogy magyarázta, hanem hogy mért kellett baromságokat magyarázni?
    Nem kell DNS-ről meg evolúcióról magyarázni.
    De az egyszerű ember is megértette volna, hogy a Nap adja a világoságot. Nem pedig először megteremit Isten a világoságot, aztán pedig a napot. Már itt bukik a dolog.
    Sz.tem az egyszerű ember azt is megértette volna, hogy a Föld forog. És az adja az éjszakát és a nappalt. Nem pedig azért teremtett Isten a sötétséget, hogy elválassza a nappalt meg az éjszakát. Egyszerűen egy homok gombóccal vagy akármivel a leghülyébbnek is el lehet magyarázni, nem kell hozzá modern fizikát tanulni.
    Az egyszerű ember is értelmes volt. Mindenfél misztikum meg handabanda nélkül is megértette volna.
  • lamer the true
    #80
    Egy a lényeg a hatalmon lévő elit mindíg meghurcolta a más érdekében szólókat. Mindegy, hogy vallás vagy állam, régen ez egybemosódott, ma az egyháznak meg nincs hatalma. De ahogy manapság az állam sem hurcol el senkit, úgy az egyház sem tenne ilyet. Az emberek egy kicsit ma máshogy látják a világot. Bár sokan biztos szívesen tartanának rabszolgát, de a többség nem, és ez a lényeg. Haggyuk ki mit tett régen, mert akkor az emberek elfogadták az erőszakon alapuló hatalmat. Sok helyen most is így megy de már nem sokáig. Aztán meg ki tudja, lehet 100 év azt bumm vissza a kőkorba.
  • Archenemy
    #79
    "Probaltak volna meg abban a korban azt hangoztatni, hogy nem vallasosak.
    Paffff. "

    Nyilván te rendelkezel valami csodás vallásosságmérővel, amivel meg tudod mondani egy 500-200-100 évvel ezelőtt élt emberről, hogy vallásos volt-e, én sajnos kénytelen vagyok az írott forásokra, illetve az adott emberek műveire hagyatkozni...

    Vagy nem inkább arról van szó, hogy volt egy prekoncepciód (vallásos nem lehet tudós), ami most megdőlni látszik (vallásos tudósok), és erre egyszerűen és gyerekesen tagadni kezdesz? :p

    "Annak idején ha valaki aztt merte állítani, biza a Nap körül forog a föld és nem fordítva, akkor az hamar szembekerült az inkvizíción végezte "

    Pl. az 1568-as tordai törvények már garantálják a vallásszabadságot, az fél évezrede volt, nem kéne már kinőni ebből "ha valaki okos akart lenni régen, akkor jött az inkvizíció és seggberakta tüzes vassal!!! OMG!!!" mentalitásból? :p

    Galilei támogatói főleg jezsuita tudósok voltak, a kortárs (nem különösebben hívő) tudósokkal szemben. (szkeptikus.blog.hu) Semmelweis elutasítói jórészt túl "babonásnak és vallásosnak" tartották Semmelweis elképzelését a betegségek terjedéséről. (semmelweis wiki)

    De amúgy a rettegett-vérszomjas spanyol inkvizíció fennállása alatt mintegy 2000 embert végzett ki. Ez eltörpül mondjuk a francia forradalom (szabadság! egyenlőség! testvériség! má végre felvilágosultunk!) 40.000 áldozata, vagy a materialista-ateista Szovjetúnió 25 millió gulágba hurcoltja mellett. És ezt nekem kb. annyira etikus felemlegetnem az ateizmus ellen, mint amennyire nektek az inkvizíciót a vallásosság ellen.

    Mert felteszem itt egy ateista sem ért egyet a SZU-beli elhurcolásokkal, kivégzésekkel, mégis úgy fújja az inkvizíció bűneit, mintha minden keresztény tartana otthon egy kis hordozható kínzóállványt, meg csináld-magad-máglya-kitet.

    Uff én beszéltem.
  • Ghoosty
    #78
    Nem emlékszel véletlenül, hogy mi volt a film címe? Szeretem az ilyen időutazós dolgokat.
  • donatus13
    #77
    Luther Márton indította el a protestáns reformációt legfőbb oka az volt ,hogy elítélte ezeket a "búcsú" cédulákat és ez ellen harcolt és sikerrel járt Luther, vallását főként a mai Finnország, és Dánia területén tartják:)
  • Garga Pitic #76
    Reformáció.
    Ha jól rémlik, nem az egyház vezetésétől indult a kezdeményezés, hanem valami Luther nevű vidéki kispaptól.
    Hogy melyik volt előbb, a tudományok beindulása vagy az egyházi megújhodás kezdete, meg nem mondom.
    De akkoriban egész Európa büdös volt a máglyáktól, ahova egész nevetséges okkal fölkerülhetett az ember.

    "2. Hogyan magyaráztátok volna meg egy 5000 évvel ezelőtt élt embernek az evolúciót, a nagy bummot, esetleg a DNS-molekulát?
    Azért olyan A Teremtés Könyve, amilyen, mert abban a korban csak így érthették meg Isten teremtő voltát."
    Azért olyan, mert az írók is ennyit tudtak/hittek. Semmi DNS meg evolúció. Akkor ennyi bőven elég volt.

    Aki igazán hisz keresztény értékekben, el tud vonatkoztatni 5000 éves meséktől.
    Aki meg szó szerint veszi őket, ne csodálkozzon, ha kinevetik.
  • donatus13
    #75
    Az iszlám vallást mohamed találta ki aki egy állat tenyésztőből válik kereskedővé és bejárja Kínát,Indiát,Európában is megfordul,és Afrikában is jár,így az útján látott vallásokból tulajdonképpen össze szedett egy saját vallást amit elterjesztett pl a kába kő a totemizmus jele de vannak szigorú böjtök is amik a bibliához hasonlítanak és még az is ,hogy az Iszlám is monoteista vallás tehát egy isten hitű:)
  • lamer the true
    #74
    És igen férfiak is lehetnek szűzek ehhe
  • lamer the true
    #73
    Még annyit, hogy a kereszténység nem jött volna létre a zsidók nélkül, aza arab iszlám meg ezt akettőt fűszerezte meg úgy 500 körül egy kis sivatagi mesével, 50 szűz ha hősi halált halsz,meg dzsinnek stb.

    Szal mind kamu. De A kitalálóik biztos jót akartak.
  • szvini
    #72
    veled értek egyet :D

    Annak idején ha valaki aztt merte állítani, biza a Nap körül forog a föld és nem fordítva, akkor az hamar szembekerült az inkvizíción végezte :D, vagy legalább is nem lett jó vége.

    Én is azt mondom, megvan a vallás maga helye, nem kell túlzásba, szélsőségekbe esni. Nem is kell itt fikázni a másikat.

    Ha már valakit piszkálni akarok, maradjunk a hülye jehováknál :D, ami már néhol önmagának is ellent mond, meg a tököm kivan amikor jönnek a szarságaikkal, persze ketten járnak :D, nehogy az egyiküket megbefolyásoljam. Ami még zavart legutóbb, azt nem tudom melyik intézmény szervezte, de kopogtattak itt nekem, hogy most lesz Jézus valamilyen évfordulója lesz, mennyek ünnepelni. Sztem ez szánalmas, így toborozni :D a megemlékezésre az embereket, adjanak fel újság hirdetést vagy mit bánom én, de ne egyesével keressenek fel mindenkit, ráadásul a munkahelyemen.
    Ja meg a másik oldal a szcientológia, ami egy nagy kamu vallás az egész :D üzlet alapú, ezt maga a létrehozója mondta :D. Na ezt szidjátok inkább, agymosoda az egész.
  • donatus13
    #71
    Én úgy vélem ,hogy a vallás azokban az időkben amikor keletkezett azt a célt kezdte szolgálni ,hogy az embereket a munkára és a tisztességre kényszerítse és ne arra ,hogy lopjanak stb.Nem vagyok vallásos ember valószínűleg soha nem is leszek de azzal egyet értek ,hogy a vallásra szükség volt/van régi időkben is egy bizonyos élet formát adott a vallás volt aki elvakultan kezdte követni volt aki csak felületesen de a cél egy lehetett a munka terjesztése és ,hogy tanuljon az ember és ne mindig csak egy helybe álljon :) csak egy idő után a vallás inkább hatalom szerzéssé nőtte ki magát sem mint ,hogy tanítson vagy kordában tartson , itt a keresztes háborúkra gondolok meg egyéb vallásos háborúra.De egy idő után mindenkinek felnyílik a szeme és rájön ,hogy a földön lévő életet nem valószínű ,hogy egy ember csak úgy kitalálja abban valamennyit én is hiszek ,hogy ide akartak minket de azt nem hogy csak úgy megteremtettek azt kész is.De nekem a legjobb és a legnyilvánvalóbb elmélet még mindig az,hogy az élet alappillérei az űrből érkeztek,de a földön fejlődött tovább és fejlődik ma is :)
  • ihateworkdays
    #70
    OK, akkor gyengébbek kedvéért két dolgot kiemelnék:
    reformáció és az ötezer évvel ezelőtti ember hiedelemvilága.
    Erre válaszolj Garga Pitic.

    Egyébként ISten nem reőltette rá mindenkire az akaratát, mivel Ábrahámot egyedül választotta ki Ur városából, hogy kövesse őt.
  • Garga Pitic #69
    Ezt kérdezd inkább az elvakult vallásvédőktől és elvakult vallástámadóktól.
  • kjasfhasdfasd
    #68
    Tanultál te törit?
  • Garga Pitic #67
    Mondjuk a begyűjtésükhöz kell, hogy folyamatosan menjen az ablaktörlő az idegenek űrhajóin :)
  • Garga Pitic #66
    Ezt mi is csináljuk.
    A Földről folyamatosan távozik gáz és apró porszemek, rajtuk simán leléphetnek egyszerű egysejtűek és betokozódva szinte akármeddig életképesek maradnak.
  • Garga Pitic #65
    Ez jó lenne egy résznek a Sliders-be :)

    Jézus előtt is voltak egész jól működő rendszerek, lásd Görögország.
    És utána sem jött el a Kánaán.
    Nem kéne annyira ajnározni a kereszténységet, az sem az egyetlen igaz hit.

    Az iszlámon belül vannak különbségek, van egész liberális iskolája is.

    "A kereszténység megadta a lehetőséget a tudományok fejlődésére."
    Aha. És az arab/perzsa orvostudomány, matematika, csillagászat? Miközben a keresztény világ századokon át sötétségben vegetált. Annak idején az intézményes kereszténység intoleránsabb volt, mint ma a legelvakultabb iszlám szélsőség.

    Még szép, hogy a Vatikán folyamatosan igazodik a tudományhoz, komoly bukta volna szó szerint ragaszkodni néhány korábbi, információhiányban tett kijelentéshez.
  • Lame
    #64
    Probaltak volna meg abban a korban azt hangoztatni, hogy nem vallasosak.
    Paffff.
  • who am I 7
    #63
    butaság
  • Hedgehunter #62
    En azon sem lepodnek meg ha "rajonnenk" hogy egy sajat bolygojat elpusztito sotet gyoker emberformaju faj szetszorta a dns-et a vilagurbe evmilliokkal ezelott hogy megmentse a sajat fajat.......
  • who am I 7
    #61
    látom az ezsgé tudósai újra összegyűltek
    írnotok kéne egy "modernkori" ezsgé bibliát
  • ihateworkdays
    #60
    Ez igaz.
    Képzeljétek el, ha nem lett volna Jézus, akkor ma nagy valószínűséggel a világ nagy vallása az iszlám lenne a kereszténysége helyett. Milyen szabadsága lenne az embereknek egy olyan világban?
    A kereszténység megadta a lehetőséget a tudományok fejlődésére.
    Más vallásnál pl. egy reformáció sem lehetett volna életképes, ami megújította a vallási szemléletet.

    Valaki még a kereszténység ellen esetleg?
  • ihateworkdays
    #59
    Kedves Devil!

    Látod te a saját agyadat fizikai valójában?
    Mert, ha nem, akkor nem, akkor állításod szerint nem is létezik.;)
  • ihateworkdays
    #58
    Na akkor agy kis homálytizedelés:
    1. Istentől származik a hit, a szeretet, az élet, és a tudományok nem feltétlen ebben a sorrendben.
    2. Hogyan magyaráztátok volna meg egy 5000 évvel ezelőtt élt embernek az evolúciót, a nagy bummot, esetleg a DNS-molekulát?
    Azért olyan A Teremtés Könyve, amilyen, mert abban a korban csak így érthették meg Isten teremtő voltát.
    Manapság persze nem okoznak gondot(?) olyan dolgok magyarázatai sem, mint csillagköd, háttérsugárzás, integrál stb.

    Szóval figyeljetek és tanuljatok, aztán meg szóljatok.;)
  • kjasfhasdfasd
    #57
    :D
  • ilf667
    #56
    mikor láttál utoljára semmiből keletkezni valamit?
    pénzen kívül, ami nem mindig fogható meg.
  • kjasfhasdfasd
    #55
    Azt sem tudjuk az ember, honnan tudhatnánk hogy Isten hogy jött létre? De ha semmiből egyszercsak lehet egy ember, akkor lehet egy Isten is. Nem?
  • valamit
    #54
    Egyébként a cikkhez szorosan hozzászólva, a Föld sem földi eredetű. Szóval minél apróbb részlethez megyünk vissza, annál valószínűbb, hogy az eredet sem földi lesz.
  • valamit
    #53
    Tudod a világunkban Istent leginkább úgy lehetne tudományosan leírni, hogy Isten=igazság, ezért is nem kell figyelnie minket folyamatosan. Ő a rend a világban, a rendezőelv, meg még millió egy féle hasonló módon le lehetne írni. Nem csak a fizikai világ rendezőelve az övé, hanem a társadalmaké, a biolgóiaié, egyszóval mindené. Olyan ő, mint a társasjáték figuráknak a szabálykönyv. Nem látod, nem tudod befolyásolni, de minden lépésedbe és cselekedetedben jelen van és nem tudsz olyant tenni, amire ne számítana.
  • kjasfhasdfasd
    #52
    Abban a kisbetűs dologban sokminden van. De maradjon szerintem is kisbetűs! :)
  • Dany007
    #51
    Szerintem félre érted :)
    A tudománynak vannak 100%-ig bizonyított tételei. Persze ez sokkal komplikáltabb.
    És vannak elméletek, amik a már bizonyított tételeken alapulnak. Ezek természetesen nem holt-biztosak, de egy bizonyos irányba mutatnak...
    Nem is, inkább úgy mondom, hogy több irányba is mutathatnak, de jópár más irányt teljesen kizárnak.
    Olyan alap dolgokra gondolok, mint például a gyorsulás. 100%-ig le lehet mérni, megfigyelésekkel igazolni. Többféle egymástól különböző mérésből és különböző szempontok alapján lehet bizonyítani.
    Az, hogy hogy került a Földre az élet merőben eltér az előbbi példától, de hasonló alap dolgokon alapul az is. Nem 100%, de egyes elméleteket már élből ki lehet zárni.
    Na ez lett igazán zavaros :S
  • Dany007
    #50
    ja egy kicsit zavaros :) Én nem utaltam "Mi lett volnákra". Csak tényeket foglaltam össze :)
  • Dany007
    #49
    Ez tetszik. Ezt megjegyzem :)
    Egyértelmű, hogy a vakhit semmiben sem jó.
    A tudomány is tévedhet. Az a különbség, hogy a tudománynak pont az a célja, hogy az addig felfedezetteket folyamatosan tökéletesítse és megfigyelésekkel / mérésekkel igazolja, bizonyítsa saját állításait. Mind a mai napig dölnek meg régi és új elméletek. De ez mind mind a tudomány előrehaladását segítik.
    A vallásban pedig meg kéne látni az erkölcsi tanítást. Muszáj egy ilyesmi az emberiségnek. Egy miheztartás... Az Istenes blabla az talán azért lehetett hogy komolyan is vegyék az emberek. (na jó az előző mondat nagyon kis betűs zárójeles)
  • kjasfhasdfasd
    #48
    Itt minden ilyen így indul, hogy valaki eltéríti. A firefox rekordkísérletnél azon veszekszenek h a firefox v az opera jobb-e.
  • DeviloftheHell
    #47
    istenröl meg az ilyenekröl anynit hogy hiszem ha látom

    viszont ha netánt létezne vmi ilyen azt mi a jó fene csinálta/hozta létre


    érdekes egy cikk legközelebb megtalálják a csillagkaput a nevada sivatagban? :D
  • gombabácsi
    #46
    Félelmetes ez a cikk és a hozzászólások. Egy komoly tudós nem merne olyat állítani, hogy valami konkrétat tudunk az élet keletkezéséről. Ehhez képest ez a cikk a meglehetősen vitatott és bulvárscifiszagú pánsperma elméletet totálisan elfogadott tudományos tényként kezeli. Ahogy a hozzászólók is. És még ti beszéltek itt a vallások ellen? :-D Tényleg ennyire hülye lett a világ? Legközelebb a Blikk magazik indít tudományos rovatot?