458
Ki mit tud a hivatásos katonaságról.
  • jimmy88
    #378
    Sziasztok! Arra lennék kíváncsi, hogy katonai iskolába való felvételizéskor( Zrínyi, Kinizsi) kb hány embert felvételiztetnek, és egy fizikai felvételi hogyan zajlik? Gondolom jópár ember jelentkezik, és nem egyszerű annyi ember szintjét felmérni.
  • degenerator
    #377
    ezzel kiegészíteném, hogy képet kapjanak, hogy a kezdeteknél (alapkiképzés) mire is számítsanak

    szerintem e két link után akár le is lehetne zárni a topikot:)
  • w1nner
    #376
    Szerződéses katona
  • w1nner
    #375
    http://www.politaktika.hu/miniszterium/honvedelmi_miniszterium/toborzas/szerzodeses_katona
  • degenerator
    #374
    arra gondoltam, de csak törzset írtam. valamiért a főtörzszászlós is simán törzszászlósnak mondom:)
  • SgtChris
    #373
    Főtörzsi rendföokozat kell, de a többi amit írtál jó.
  • degenerator
    #372
    Nos srácok, úgy tűnik eddig "félretájékoztattalak benneteket", ugyanis szerződéses állományba kerüléshez a megengedett dioptria 3. pluszba, mínuszban is.

    Egyetemre, tiszthelyettesire kizáró ok. Hivatásosnak "elméletileg úgyszintén".
  • degenerator
    #371
    ha sikerül "beiskoláztatnod" magad a parancsnokkal tiszthelyettesi iskolába, eléred a törzsőrmesteri rendfokozatot, 10 éve ott vagy, és vannak olyan tulajdonságaid/képesítéseid, ami miatt megéri a seregnek, átvesznek hivatásosnak.
  • steve89
    #370
    Értem köszi a felvilágosítást! Azért jobb lenne ha nyugdíjig ott lehetne az ember, mert igy olyan mintha kidobnának és mehetsz keresni új melót ahol ugye nincs nyugdíj kedvezmény. Mert ugye nem mindegy h 67évesen mész nyugdíjba vmi gyárból vagy katonaságtól mittomén 50évesen igaz nemtom h mikor menne nyugdíjba de azt tudom h jóval előbb
  • degenerator
    #369
    a hadseregnél töltött éveid beleszámítanak a nyugdíjba. a hivatásos katona ugyanannyit kap, de ő a nyugdíjig szolgál. a szerződéses legénységi állományban max 15 évig.

    a honvédségnél van magánnyugdíjpénztár is, ahol, ha te 800 forintot befizetsz, a sereg hozzátesz 3200-at.
  • steve89
    #368
    hogyan lehetek szerződéses katona című kiadványt olvastam már, és ebből jött le ez nekem amit leírtam korábban, azért kérdeztem h hátha máshogy van mert annak jobban örülnék
  • jhetedikj
    #367
    ezeket nem tudom hol olvastad de teljesen zagyvaság amit leírtál
  • degenerator
    #366
    szerintem ha a honvedelem.hu-n rámész a hogyan lehetek szerződéses katona feliratra, tisztázódik minden.
  • steve89
    #365
    Sziasztok! A napokban döntöttem el ha a munkahelyemről elküldenek a válság miatt szeretnék bevonulni katonának, de mivel nem végeztem el semmi nagy iskolát ilyen katonai félét, így csak maximum szerződéses lehetek. Ezzel eddig nem is lenne gond viszont azzal már igen ahogy olvastam korábban h nem megy semmi lóvém a nyugdíj alapba. Szval ezt magamnak kéne fizetni magánnyugdíjba? És még azt is olvastam h 15évig lehetnék max katona és utána mehetek ahova akarok semmi nyugdíj vagy ilyesmi szval dolgozhatnék 67eves koromig. Szval ha vki tudna felvilágosítéást adni h mi a különbség a szerződéses és a hivatáos katona közt mint bér és juttatás szempontjából(illetve ez a nyugdíj dolog sem tiszta) megköszönném
  • degenerator
    #364
    én olyan munkát szerettem volna mindig, amit hobbiból csinálok. pl ha nekem a krumplipucolás a hobbim, nem szeretnék fát vágni.

    ha nekem a lövész-ség jön be, utálnék híradós lenni:)
  • totahun
    #363
    mi a baj a HÍRADÓS szakkal ? mi benne a nehézség ?? kifejthetnéd bővebben. engem kifejezetten érdekel!
  • SgtChris
    #362
    Ez a HT dolog azért erősen a törvényi lehetőség kategóriájába tartozik. Ez függ az aktuális parancsnokod támogatásától, az aktuális humánpolitikai irányelvektől, a szolgálati időd alatt kapott teljesítményértékelésektől, iskolai végzettségedtől, nyelvtudástól és nem utolsósorban missziós tapasztalat is nyom a latba nem keveset. Tehet egy ftörm.-nek egy főiskolával, egy KF nyelvtanfolyammal és min. 1 misszióval egész jó esélye van. De ez csak esély, és nem automatikus az átvétel....
  • SgtChris
    #361
    Őőőő...nem mondom tutira. A tavalyi eresztésre még úgy emlékszem, mintha HT-ként végeztek volna.
  • jimmy88
    #360
    hát remélhetőleg változik...:)
  • degenerator
    #359
    ha elmész toborzóba, akkor felvesznek honvédnek. lépkedsz a ranglétrán, 5 év alatt eléred a szakaszvezetőt. ha van érettségid, és feletteseid úgy gondolják (nem mindig gondolják úgy), elküldenek tiszthelyettesi iskolába. itt megint vársz, míg feljebb kerülsz, és lőn, főtörzsőrmester leszel. na ekkor már eltelt vagy másfél évtized, és a hivatásosi állományba kerüléshez itt is vetekszik az esély a repülő szőnyeg általi elgázolással. (tudtommal, szerintem, szubjektív, szvsz)

    persze, ez a jelen pillanat, hogy mi lesz 10 év múlva....
  • jimmy88
    #358
    Tehát ha elmegyek egy toborzásra, és bármiféle iskola nélkül, akkor gyakorlatilag x év szolgálati idő után hivatásos leszek. ha jól értelmezem...
  • degenerator
    #357
    nem mondod, hogy a zrínyisek hivatásosak lesznek...ez tuti?

    egy zászlósnak manapság szerinted mekkora esélye van ht állományba kerülni?:)
  • SgtChris
    #356
    Beelőztél.... :-)
  • SgtChris
    #355
    A hatályos 2001. évi XCV. Tv. (Hjt.) szerint :

    "42. §

    (1) A hivatásos állomány utánpótlását - a 41. §-ban előírt feltételek megléte esetén - a katonai, rendvédelmi és polgári oktatási intézményekben végzettek (szakképesítést szerzettek), valamint a szerződéses állományból való hivatásos állományba vétellel kell biztosítani.

    (2) Hivatásos állományba vételre - e törvényben és más jogszabályban előírt feltételek megléte esetén - kizárólag főtörzsőrmesteri vagy annál magasabb rendfokozatban kerülhet sor. Jogszabály a katonai oktatási intézményben végzettek (szakképesítést szerzettek) esetében a hivatásos állományba vételt - a képzés jellegére tekintettel - alacsonyabb rendfokozattal is választhatóvá teheti."

    Úgy tudom még a más feltételek között szerepel a 10 év letöltött szolgálati idő.

    Jelenleg még a ZMNE-n végzettek HT-k lesznek, de várható, hogy ez megszűnik, és csak a szolgálati idő bizonyos szakaszában (mondjuk 10 év, mint a tts.-eknél jelenleg) lehet váltani jogviszonyt, s nem "beleszületni" a HT állományba.
  • degenerator
    #354
    zrínyin se leszel kapásból hivatásos tudtommal.
    van még a kinizsi, ott is csak szerződéses leszel.
  • jimmy88
    #353
    köszönöm a segitséget:)
    ha elmegyek toborzásra, akkor szerződéses leszek, ugye? ezért kérdeztem, hogy gond e ha zrinyi helyett egyből belépek.
    mondjuk eddig nem tudtam, hogy szerződésesként nem kapok nyugdijat, és ez eléggé nyugtalanitó.
    zrinyin kivül van még más iskola, aminek az elvégzésével hivatásos lennék?
  • degenerator
    #352
    azért egy kicsit összeszedettebben, ha kérhetlek:)

    hogy érted, hogy gond e, ha zrínyi helyett egyből belépsz.

    fizetés, alap honvéd minimál körül a kezdő, őrmi 95, hadnagy 120-140.

    nyugdíj szerződésesnek nincs. honvédként 15, őrmi felett 20 év után kiraknak. hivatásos elmehet nyugállományba, de igen ritkán sikerül kérvényeznie egy szerződésesnek, hogy hivatásos lehessen. gyakorlatilag esélytelen. remélhetőleg ez majd váltzni fog.

    lövész: átlagos iq, 3200 méter 16:30 alatt, min 30 fekvő, 30 felülés.
  • jimmy88
    #351
    Sziasztok!
    Lenne egy pár kérdésem a katonasággal kapcsolatban, ugyanis az idei érettségi után katonának szeretnék menni. Gond-e ha Zrínyi helyett egyből belépek? Érdekelnének még ilyen általános dolgok, mint fizetés, nyugdíjazás, katonai kiváltságok. Katonaságon belül leginkább a lövész tetszik nekem, mi szükséges ahhoz, hogy lövész lehesek? Előre is köszönöm a segítséget.
  • degenerator
    #350
    csak keményen.

    (a híradós az, amit soha nem csinálnék:))
  • hitman55
    #349
    az lesz!
  • Matthew Baker
    #348
    4 elakadásjelzővel? egyébként drukkolok (:
  • totahun
    #347
    Jelentkeztem Szentendrére nappalira híradós képzésre. remélem felvesznek!
  • degenerator
    #346
    felejtsd el, várj egy évet, vagy lépj be honvédnek lövésznek, vagy felderítőnek, és szorgos munkával juss előbbre a ranglétrán.
  • Thanatos
    #345
    "légvédelmi rakéta és tüzér" -ből képezzenek tovább felderítővé? az lesz a szép :) bár mh színvonalába passzol mondjuk :P
  • hitman55
    #344
    Értem.
    Csak mert én felderítő vagy lövész szeretnék lenni és ha én "légvédelmi rakéta és tüzér" szakon végzek akkor nagyon nem az leszek:D.Vagy ilyen hogy esetleg továbbképzés felderítővé.
    A Zmne-re meg elég komoly pont kell...
  • SgtChris
    #343
    Valószínűleg azért mivel az indítandó ágazatok/szakok számát a Honvédség következő időre tervezett létszámigényéhez igazítják. "Feleslegesen" nem képeznek olyan szakembereket, akiknek nem tudnak évekig beosztást biztosítani a szakirányukban...
  • w1nner
    #342
    Hali!
    Lenne egy kérdésem: ha elvégeztem a Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző iskolát akkor muszály tovább mennem a Zrínyire vagy nem?
  • hitman55
    #341
    Üdv.
    Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskolába akar valaki jelentkezni?
    Nem értem hogy miért csak 5 ágazat választható és mindegyiken belül csak egy szak.
  • KiviClub
    #340
    annyira bele lendültem a dolgokba, hogy ki is ment a fejemből, hoggy jobb szememre kicsit tompa látó vagyok .. éljen ennyi volt... még megpróbálni sem érdemes a jelentkezést...
  • KiviClub
    #339
    tudom.. csak ugye egy aggódó szülőkkel nehéz néha a dolog. :)
    de legalábbaggódnak értem :)
    a másik dolog ami miatt aggódom, hogy van egy icike picike gerinc ferdülésem... ugye az ortopéd annyit mondott csak a rossz tartás, és nem mondott gyógy tornát... de ez is negatívum ... ami nem jó :S