67
Könyvírás
  • Manna9
    #67
    www.9elet.mlap.hu
  • ioinme
    #66
    Ugyan még nem tartok ilyen szinten, szeretnék érdeklődni egy-két dologról. Már évek óta írok, talán említettem itt valamikor régebben. Hosszú folyamat volt az, amíg eljutottam arra a szintre hogy olyat írjak, amit nem kell iszonyat mértékekben újraírni a fogalmazásbéli hibák miatt, vagy az egészet kijavítgatni. Persze még van mit csiszolni így is, de úgy gondolom a nehezén túl vagyok, kezd kialakulni a stílusom.

    Írtam én is egy halom hülyeséget, rossz történetet, vagy éppen jót, csak rosszul fogalmazgatva, ahogyan azt gondolom mindenki tette, vagy teszi az elején. Rengeteg "kötelező leckén" vagyok túl ezek által. Fél éve belekezdtem egy kisebb regénybe, ami már ESETLEG egy nyomtatott megjelenést is megcéloz magának. (maximalista vagyok, csak ha valóban jónak találom, akkor próbálkozok be vele, elsősorban magamnak írom) Fél évet szántam egy részletes vázlat megírására, úgy gondolom a történettel nem lesz gond, már csak a stílussal, és a nagyszerű fogalmazással.

    Ezek után pusztán elméletben eljátszva a gondolattal, szeretnék néhány kérdést feltenni, hátha valaki tud érdemben, netán tapasztalatok alapján válaszolni rájuk. Mások számára is érdekes dolgok derülhetnek ki. Elnézést a felsorolás jellegű pontokért, de így talán átláthatóbb lesz, mire vagyok kíváncsi.

    1. Milyen műfaj az, ami leginkább "kelendő" Magyarországon? Avagy mivel van esélye a kezdő/nem kezdő íróknak?

    2. Ha egy kiadót érdekli egy megírt mű, milyen lehetőségek jönnek számításba? (Én hallottam már mindenféléről, pl.:a kiadás költségeit teljes mértékben a kiadó vállalta, illetve éppen ennek ellenkezőjét is.)

    3. "Sorozatgyártók" előnyben? Erősítsetek meg, vagy cáfoljatok: Szintén csak hallottam valahol, hogy ha "jelzed" a kiadónak, hogy nem csupán egy könyv amit tervezel megjelentetni, nagyobb az esélyed. (nem szeretik az egykönyves szerzőket)

    6. Egy kezdő író mennyit keres, ha egyáltalán keres, első megjelent könyvén, illetve hol van az a pont, ahol már egy tisztességes összegű jövedelemnek mondható az írás után kapott honorárium.

    5. Külföldi megjelentetés: Mi a véleményetek róla? Tegyük fel elég jó egy könyv ahhoz, hogy nemzetközi sikereket érjen el. Valóban érdemes megpróbálni? Előnyök? Buktatók?

    6. Mi a helyzet külföldön? (pl.:Amerikában) Igaz, hogy ott a szerzők (gondolom a befutottabbak) az első pár fejezet beküldése után már meg is kapják az előleget, vagy akár a teljes összeget munkájukért?

    7. Utolsó kérdésem az előbbiből ered: Hazai berkekben, mi a "szokás" kézirat beküldésénél? Az első pár fejezet beküldése vázlattal (Treatmenttel, mint mondjuk egy forgatókönyvnél), vagy a már teljesen elkészült művet küldjük?

    [Véleményem szerint, bár nem ismerem a kiadók gondolkodásmódját, de egy beküldött több száz, jó esetben is száz oldalas kéziratot nem feltétlen fognak elolvasni, ha van egy jó vázlat, és néhány fejezet, azt sokkal inkább. Egyrészt látják "mit akarsz", mármint magát a könyvet, másrészt el tudják a néhány fejezet alapján dönteni, hogy te most tudsz-e írni egyáltalán, vagy nem. Ez persze csak az én saját véleményem.]

    A válaszokért előre is külön köszönet mindenkinek aki válaszol!
  • Zotya3
    #65
    Megjött az első anyag a http://regenyiras.hunstar.hu/ oldalról!!
  • kookazoo
    #64
    Ezt most találtam: http://regenyiras.hunstar.hu , úgy tűnik itt pont nem azzal foglalkoznak, hogy ki- minek született, hanem hogy tanulható az írás mesterség.
  • Zotya3
    #63
    Egy történetet rengetegszer lehet megírni szerintem is! Voltam egy műhelyen, ahol mindenki egyanazt a sztorit írta és utána megbeszéltük, hogy ki mit hozott ki belőle!
  • kookazoo
    #62
    Egy történetet megannyiszor meg lehet írni, hiszen mindenki másként látja, -éli meg. Attól még nem lesz feltétlenül erőltetett.

    "Egy fiú és egy lány egymásba szeretnek, de nem lehetnek egymásé!" Rengeteg feloldásra váró kérdés van ebben az egy mondatban: hány évesek, van-e korkülönbség, mikor játszódik, milyen karakterek, egyedi tulajdonságok (pl testi fogyaték), miért nem lehetnek egymáséi, és ha mégis........ és erre jön még rá az író egyénisége.

    Nyilván ha elő tudsz rukkolni valami csont új történettel, vagy akár stílussal az nagyobbat szól, viszont egy krumplifőzeléket is számtalan módon el lehet készíteni úgy hogy az még mindig krumplifőzelék.
  • Kisati91
    #61
    Na ez amit nem kéne erőltetni!
    Alaptörténet: Egy fiú és egy lány egymásba szeretnek, de nem lehetnek egymásé! Ha hogy ezt már megírta Vilmos-bácsi!

    Mindenféle erőltetett történetek nem kellenek!!!! A világirodalomban meg vannak már írva amiket meg kellet írni! Aki írónak születik és meg van áldva égi tehetséggel az nem tesz fel hülye kérdéseket csak ír!
    Aki meg nincs az minek erőlködik?
  • Broafka
    #60
    hát, igazuk van részben, de kell egy alap történet, amire építkezel. Először a ház épüljön meg, aztán rakosgasd bele a bútorokat.

    Az egyik könyvemet (amit sikerült befejeznem, 210 oldal) azt egy kicsit ezért is rontottam el, nagyon egyveleg lett a végére, szóval vigyázni kell azért, hogy túl sok másodfonalat sem szabad belerakni. (én már elkezdtem egy külön papírra jegyzetelni a külön szálakat, hogy mindenre legyen magyarázat, dem ég így se lett sajnos) folytatásosnak akartam..
  • kookazoo
    #59
    Értem a kritikát. Köszönöm szépen.
    Gondolkozom a keret történeten. Sokan tanácsolták hogy ne vacakoljak, csak kezdjem el.
  • Broafka
    #58
    én se szeretem az ilyeneket, amikor folyamatosan kötözködnek, de most asszem egy kicsit talán igaza van.

    Én úgy szoktam egy könyvet elkezdeni, hogy először is elképzelem az egészet, mint valami filmet. Kell egy alapötlet, a te szavaidból azt vettem én ki, hogy a barátod kalandos történetéről akarsz írni, mint valami napló szerűség. Én nem szeretem a naplós könyveket, nehéz olvashatóan megírni, legalábbis egy kezdőnek.
    Én úgy kezdeném, hogy először is az egyes klandjaira, valami kerettörténetet találnék ki, mondjuk hogy alvilági a gyerek, és akkor az alap story, hogy valami drogos üzletbe keveredik, vagy mittudom én, és akkor azon belül lenne olyan, hogy augusztus 3, és akkor leírsz valami ijesztő, vagy valami vicces történetet.

    Én kb a 12. könyvemet kezdem amúgy el, de mindegyiknél elakadok kb a 40. oldalnál. nem könnyű könyvet írni sajnos.
  • kookazoo
    #57
    Hmmm... ha nem akarsz segíteni, akkor legalább ne rúgj bokán...
  • karajjj
    #56
    de amit ide leírtál, már azt nem lehet érteni, szóval ha pár sort nem tudsz értelmesen, normálisan leírni, akkor mit akarsz te egy könyvvel? :\
  • kookazoo
    #55
    nos épp ez a lényeg, egy csomó gondolat kavarog bennem, szeretném értelmesen leírni. Úgy gondoltam biztos létezik egy könyv amiből meg lehet tanulni... a többi nem fontos... van tapasztalatotok?
  • Broafka
    #54
    én sem értem igazából...
  • karajjj
    #53
    először értelmesen tanulj meg fogalmazni és összefűzni a gondolatokat úgy, hogy ne csak te értsd meg...
  • kookazoo
    #52
    Sziasztok! Szeretném kérni a véleményeteket, tapasztalatotokat.
    Ha a végéről kezdem a történetet, akkor napló regénybe szeretnék kezdeni. Ha az elejéről, akkor pedig van egy barátom, akivel rendszeresen -értsd napi szinten- furcsa dolgok történnek. Ha visszagondolok a napjaimra, akkor velem max fél évente történik hasonló... de tényleg. Arra gondoltam elsőre, hogy legalább le kellene jegyzetelni, majd később összefűzni az eseményeket. Persze hozzá tartozna a karakter és a körülmények leírása és még perszébb hogy a barátom hozzájárulása.

    Szóval eddig ok, de honnan tudom hogy jól fogom csinálom? Lehet ezt tanulni. Látom ajánlásként King könyvét, abban viszont nem csak az van leírva, hogy Ő hogy szokta?
    Köszi!!!
  • Zotya3
    #51
    Köszi rákeresek, és elolvasom!
  • Broafka
    #50
    hát én csak most kezdtem el olvasni, de lehet hogy hasznos lehet
    Stephen King: Az írásról
    könyve. Én éppen ezért vettem meg :)
  • Zotya3
    #49
    Sziasztok,
    Remélem tudtok segíteni, van egy könyvötletem. Sokat dolgozok rajta, történet vázlatok, feljegyzések, de nem tudom minként kezdje neki a "könyvnek", sokat olvasok is, de nem akarok plagizálni másoktól. Mit kellene olvasnom, tanulnom, hogy meglegyen az indító lökés a könyv megírásához? Valamilyen használható képzés, oktató könyv vagy valami hasonló?
  • karajjj
    #48
    miról szól?
  • ioinme
    #47
    Én egy 6-700 oldalas könyvön dolgozom már két éve lassan. Előtte írtam 3 folytatásos történetet egymás után, köbö 100 oldalas lehetett mindegyik egyenként, ezek után gondoltam úgy, hogy belevágok egy sokkal komolyabba. Szó se róla igaz, hogy meg lehet unni. Én számtalanszor meguntam már, vannak időszakok, mikor egyszerűen nem megy, de állítólag ilyenkor is írni kell, legalábbis valaki egyszer ezt mondta nekem. És bevált. Egyre ritkábban unom meg a munkát, és nagyon sokat haladtam vele. Még idén év végére lehetséges, hogy elkészülök vele, aztán próba szerencse alapon házalok vele néhány kiadónál, remélem sikerül.
  • Broafka
    #46
    hülyeség, nem azért veszted el az érdeklődésed mert nem a mai korról írsz, hanem egyszerűen megunod (tudod nekem hány elkezdett könyvem van, mindegyik nagyszerű történettel (mások szerint))
    egyszerűen megunod, mert te agyban legalább 100X "olvasod el"

    egyébként az iskolás könyvírást nagyon ajánlom, mert abban van mindnekinek érzéke, tapasztalata, és jó dolog azokat belevinni, írsz 40 oldalt, és beleírsz egy oylat ami veled történt meg (persze a főhősre uházod át) írsz még 20 oldalt, úgy érzed unod, megint beleötlesz valami személyeset...

    Egy fantasyban ez hiányzik. Nem írhatod, hogy "és emlékszem amikor én kicsi voltam, hány Ork fejet vágtam le még anno" :D


    jah és ne keseredj el ha nem fejezel be könyvet, csak kezd el nyugodtan, kezdj bele újabba ha jól esik, mindegyikkel fejlődsz. Én elolvastam a legelső regényemet (sajna az sem volt kész) és azt amit be is fejeztem, és röhögtem magamon. Borzalmas fogalmazásom volt még anno. De jó látni és tapasztalni hogy mennyit is fejlődtem :)
  • Fbn Lx
    #45
    most én is sulison gondolkodom, vagy inkább egy különc srác élettörténetén, amolyan jellemfejlődés-regény lenne. Hogy kicsit szakítsak az eddigiekkel, mert próbáltam fantasyt, sci-fit, de mindegyiket félbehagytam, mert elvesztettem az érdkelődésem.
    szal most próbálok majd a realitás talaján maradni.
    De olyat akarok írni, hogy ahhoz előbb még nekem magamnak kell fejlődnöm, több mindent megértenem - a fogalmazással már nincs baj, de végre olyat akarok írni, amiben valamilyen szinten élettapasztalat van.
    Lehet hogy csak 30, vagy 40 évesen kezdem el megírni, de addigis gyűjtöm az ötleteket :D
  • Broafka
    #44
    én írtam egy könyvet, 210 oldalas lett, csak ott b*sztam el, hogy folytatásosra írtam, a folytatást meg nem írtam meg! :(

    de azt mondják hogy jó lett, kicsit olyan HP-sm de csak annyiban, hogy iskolában játszódik...
  • extramagascsaj
    #43
    streng geheim bocsi :)
  • karajjj
    #42
    és mi a témája a leendő könyvnek?
  • extramagascsaj
    #41
    * nem fűzök
  • extramagascsaj
    #40
    a könyvírás szvsz elég kemény dió
    cikket/novellát/verset sokkal könnyebben lehet publikálni...ez nyilvánvaló...de könyvet kiadatni kurva nehéz lehet...főleg azért mert már annyi mindent megírtak...sok-sok fantáziadús ember volt már előttünk...szinte nincs az a könyv ami szerkezetileg vagy tartalmilag vmi igazán újszerűt tudna nyújtani...
    én eddig 2 regényt kezdtem el írni, de mindkettő a virtuális lomtárban kötött ki...most kezdtem el a harmadikat; remélem ez már olyan lesz, hogy legalább nekem megüti a szintet
    verseket,novellákat,cikkeket most is publikálok,ahol csak tudok...meg remélhetőleg fogok is; nade a könyvhöz nem bízok nagy reményeket...
    mindenesetre neten kiszúrtam magamnak egy kiadót...szóval ha elkészülnék, akkor próba szerencse alapon elküldöm nekik...
  • Dying Soul
    #39
    hol a poszt? hol az avantgarde? hol a szentimentalizmus? a szocreál az oké.
  • Fbn Lx
    #38
    poszt-avantgarde impresszionisra szentimentalista szocreál töredék!
    amúgy nagyon jó, 8-os koromban kétlem, hogy tudtam volna ilyet írni.
  • Hanci
    #37
    Ne most meg rosszat küldtem el.
    Ez a végső xD
    Rémálom után
    Mintha egyedül lennék ezen a bolygón
    Az eget nézem, ami most gazdag csillagokból
    Hosszú percekig nézem a sötétséget,
    Próbálom kiverni fejemből a rémképet.
    Szinte látom az égen azt a csuklyás alakot
    Váratlanul meglátok valamit: a napot.
    Pár perc múlva hang üti meg a fülemet
    Munkába készülődnek az emberek.
    Édesanyám is felkel a szomszéd szobában.
    Nagyot ásít mikor felül az ágyban.
    Csak állok és bámulom az utcát,
    Mikor megpillantom az órát.
    Fél hat van,még visszafekszek az ágyba.
    De mivan ha a csuklyás már itt vár a szobában.
    Leülök hát a székre,megkeresem a táskám,
    Gyakorlom inkább egy kicsit a helyesírást.
    Megcsinálok jópár gyakorlófeladatot,
    Mikor ismét az ablakhoz rohanok.
    Az utcára visszatér az élet
    Ismét elmúlt egy éjjel.
  • Hanci
    #36
    Pár hibát kijavítottam:

    Rémálom után
    Mintha egyedül lennék ezen a bolygón
    Az eget nézem, ami most gazdag csillagokból
    Hosszú percekig nézem a sötétséget,
    Próbálom kiverni fejemből a rémképet.
    Szinte látom az égen azt a csuklyás alakot
    Váratlanul meglátok valamit: a napot.
    Pár perc múlva hang üti meg a fülemet
    Munkába készülődnek az emberek.
    Édesanyám is felkel a szomszéd szobában.
    Nagyot ásít mikor felül az ágyban.
    Csak állok és bámulom az utcát,
    Mikor megpillantom az órát.
    Fél hat van,még visszafekszek az ágyba.
    De mivan ha a csuklyás már itt vár a szobában.
    Inkább leülök a székre,megkeresem a táskám,
    Gyakorlom inkább egy kicsit a helyesírást.
    Megcsinálok jópár gyakorlófeladatot,
    Mikor ismét az ablakhoz rohanok.
    Az utcára visszatér az élet
    Ismét elmúlt egy éjjel.
  • Hanci
    #35
    3.as rövid de nekem tetszik :D

    Álmomból felriadva az ablakon kinézek,
    látom az égen azt a csuklyás rémséget,
    hirtelen világos lesz,meglátom a napot
    és az utcán egy furcsa alakot, a papot.


    8.as

    Rémálom után

    Mintha egyedül lennék ezen a bolygón
    Az eget nézem, ami most gazdag csillagokból
    Hosszú percekig nézem a sötétséget,
    Próbálom kiverni fejemből a rémképet.
    Szinte látom az égen azt a csuklyás alakot
    Váratlanul meglátok valamit: a napot.
    Pár perc múlva hang üti meg a fülemet
    Munkába készülnek az emberek.
    Édesanyám is felkel a szomszéd szobában.
    Nagyot ásít mikor felül az ágyban.
    Csak állok és bámulom az utcát,
    Megpillantom az órát.
    Fél hat van,még visszafekszek az ágyba.
    De mivan ha a csuklyás már itt vár a szobában.
    Inkább leülök a székre,megkeresem a táskám,
    Gyakorlom egy kicsit a helyesírást.
    Megcsináltam jópár gyakorlófeladatot,
    Mikor ismét az ablakhoz rohanok.
    Az utcára visszatér az élet
    Ismét elmúlt egy éjjel.
  • Hanci
    #34
    Engem az inspirált,hogy megtalálta egy verset amit harmadikas koromban írtam,és arróla témáról a harmadikas alapján nyolcadikban írtam egy újat.Majd begépelem ha lesz időm.
  • atlagember
    #33
    A gond az, hogy manapság a könyvesboltok keresnek rajta a legtöbbet.
    Az alexandra, mega társaik 50% alatt szóba se állnak még a kiadókkal sem. A Libri meg a líra és lantnál is 43-45%-ot kérnek a terjesztésért, de a legpofátlanabbak a multik (cora, tesco, auchan), azok 58%-ot akarnak lenyúlni, ezért aztán sok könyv náluk drágább is.
    A lényeg, hogy a kiadónak megmarad a fele a bolti árból, amiből lejön ugye az előállítási költség, a marketing, az előkészítés, a rezsi, az adók, stb. Ráadásul mivel bizmányosi konstrukcióba veszik csak át, ezért jelentős olyan tétellel is számolni kell, amit elő kell állítani, de nem fogy el. Így aztán marad kiadói haszonra meg szerzői jogdíjra 5-20%, attól függően, hogy mennyire pofátlan az ár.
    Ezek után érdemes elgondolkodni, hogy egy átlagos 5-6%-os szerzői jogdíj és átlagosan 2-3000 eladott példány után mennyi is marad.
    Szóval nem lehet belőle meggazdagodni, csak akkor, ha ismert médiaszemélyiség vagy, és mindenhol beszélsz a könyvedről, és így magasabb lesz az eladott példányszám is.
  • Broafka
    #32
    ebből? sehogy, mert ennek nem az a lényege, egy első irományból sose lesz suska! Először én se akartam feltenni, mert féltem hogy letöltik, és kinyomtatják és akkor majd azt mondják, hogy háh, az enyém... de szerencsére mivel folytatásos ezért ezzel már egy kicsit azért levédtem! :)


    iszonyat nagy türelem kell hozzá, és olyannak kell lennie a storynak, amit úgy érzed, hogy hejj de szívesen olvasnád ezt te is újra meg újra... mert hát írás közben végig fut az ember agyán a story újra, meg újra!

    az első sikeres (befejezett) könyvemnek a 2. kötetével is így voltam valahogy, írtam, írtam, de valahogy elvesztődött benne/belőle az a varázs

    ennek ellenére van vagy 10 könyvkezdésem amit a 40. oldalig írtam, és ott mind abbahagytam :(



    nem könnyű az írás az tény!
  • ZilogR
    #31
    ...err és ebből hogyan lesz a te zsebedben suska, ha le lehet tölteni (kinyomtatni, fénymásolni, stb...)????

    én olyan szinten írtam néha-néha egy-egy kisebb novellát, mint a mozifilm-ajánlók: majdnem minden benne van és majd megveszel, annyira érdekel a többi... :) Sajnos nincs "többi" - én legfeljebb 15-20000 leütéses irományokat voltam képes szülni :'(
  • PrasCo
    #30
    Sosem értettem, hogy hogy a francba lehet leülni úgy, hogy "Nna, én most akkor írok egy könyvet." Nekem még egy szánalmas novella sem jutott túl így tíz mondaton, nemhogy könyv, ha így álltam hozzá. =) Valami hiányozhat belőlem.
  • Broafka
    #29
    nem az a lényeg, az én könyvemet 1 év alatt írtam meg, mondjuk akkor folyamatosan, naponta próbáltam írni.

    fantasy nem az én világom, szeretnék írni, elkezdtem is, de nem ment. jobban szeretem a krimisebb, misztikusabb könyveket, valóság, ugyanakkor van benne egy kis izgalmas, érdekes, misztikus környezet is
  • csgj
    #28
    Na jó, ha ez megy a Regényírók topicja helyett, akkor ide írok :P Szóval, én 2 éve, 16 éves koromban kezdtem el egy regényt. Fantasy regényt, a címe Avenum. Jelenleg a 154. oldalon tartok. Tudom, nem vagyok valami szupergyors, de nincs is sok időm a tanulás mellett... Olyasmi fantasy, mint a Forgotten Realms, csak kissé az én saját stílusomra faragva. Szóval a helyszínek, néhány faj, uralkodói rendszer, történet, stb teljesen az enyém. Csak fantasy szokás szerint, ez is a kelta mitológia lényein alapul.