42
  • rigidus
    #42
    > Melyik ingyenes platform legyen? Mert a Linux az nem egységes ;-)

    Es melyik az? Eppen ez a problema, hogy 2008-ban sincsen meg egyetlen atgondoltan a mai elvarasoknak eleget tevo egyseges altalanos celu operacios rendszer. Amik vannak azok evek, evtizedek elavult technologiainak a vegtelensegig valo taknyolasa amik aztan vagy egyuttmukodnek egymassal vagy nem. Az sem ritka, hogy sajatmagukkal sem kompatibilisek. Sot, vannak akik ezeket a "termekeket" ujkent is eladjak.

    Ugyhogy az "egyseges" az ma az elerhetetlen luxus szinonimaja altalanos celu operacios rendszerek valogatasa kozben. Igy maradnak mas szempontok amik alapjan valogatni lehet, ilyenek peldalul a teljes birtoklasi koltseg es - hangsulyozom - hosszutavu befektetesek. A Microsoft szofverek a maguk rovid eletciklusaval nyilvanvaloan nem ebbe a kategoriaba esnek. Tobbek kozott errol szol a cikk is.
  • sathinel
    #41
    linux

    És ez után nézd meg a rendszermag magyarázatát is.

    Majd csak felfogják hogy a distró nem ugyanaz mint pl win, mac. Ha van forrásod, akkor a distrótól függetlenül lefordíthatod a gépre. Suse, ubuntu, sabayon alatt telepítgettem progikat. Max a parancsot máshogy kelett kiadnod, de mind egyformán működik.
  • nedudu
    #40
    Melyik ablakkezelőre? Melyik browserre? Melyik szövegszerkesztőre? Melyik pdf megjelenítőre? Melyik?????
    Nem egyszerű!!!
    Gondolj bele, hogy mennyivel kerülne többe az a fejlesztés aminek támogatnia kellene "minden" platformot? És ilyenkor számítsd bele a tesztelés és support költségeket is.


    Miért kellene mindenféle cuccra fejleszteni?

    1. Az ablakkezelő csak megjeleníti az ablakot, irreveláns melyiket használod.
    2. Ha a browser szabványos, akkor nem kell "össze-vissza" fejleszteni (IE hack pl).
    3. Milyen szövegszerkesztőre? Inkább úgy tedd fel a kérdést, hogy melyik ISO szabvány által elfogadott dokumentumformátumot írjuk elő.
    4. A PDF szintén szabványos, bármilyen PDF megjelenítő kezeli a szabványban előírt PDF fájlokat, talán nem véletlen ha nem akarsz szívni akkor ebben a formátumban adod közzé a fájlokat, mert ezt tuti meg tudják nyitni (persze itt is van egy-két "kóser" munka)

    A szabványok a lényeg és nem más, ha ezt előírjuk akkor máris van esélye bármilyen rendszernek ami képes a szabványokban elvárt követelményrendszert teljesíteni.
  • bippo
    #39
    Cat: Akkor félreértettem a mostani szitut. Reméltem, hogy 1 éve a nagy csinnadrattával bejelentett Tisztaszoftveres licenszfrissítés, termékpaletta-bővítés nem 1 évre szólt, és a mostani ablakon pénzlapátolás nem csak újabb frissítést takar. Úgy látszik, tévedtem.
  • vax
    #38
    Sajnos amilyenek mi vagyunk olyan vezetőink vannak. :( Amilyet megérdemlünk. Ha társadalmunk többsége nem ilyen lenne akkor talán ki lehetne harcolni, hogy "nagyjaink, vezetőink" is jobbak legyenek. Addig itt pozitív változás nem lesz csak rosszabb.
  • grobs
    #37
    Mivel dolgoztam olyan cegnel ami palyazatokat nyert (akkor) igy lattam, hogy mukodik a magyar palyazati rendszer. Amit en irtam egy elerendo cel lenne, amire torekedni kellene akkor is ha valojaban remenytelen. Ha egy orszagban el lehet kolteni ennyi penzt ilyen modon az ellenzek tiltakozasa nelkul, akkor folosleges tuntetni ... lincselni meg gyavak az emberek.
    De a te kedvedert egy kis realitas: Szentivanyi es Kurti kizarolag azert tiltakozik mert "elvarjak" toluk (eleg furan vette ki magat, hogy eddig egyetlen OS erdekelt sem tiltakozott). A konc leosztasa mar megtortent, ahogy utal is ra a szovivo: "a keretmegállapodás éppen nyitást jelent a nyílt forráskódú szoftverek beszerzéséhez". Magyarul: "mas palyazatok mar keszulnek ahol ezek a cegek nyertek". Pontosan ugyigy volt a fidesz kormany alatt is (akkor Szentivanyi meg a SUSE szineiben indult ha jol emlekszem. a novell felvasarlas utan ment at redhat -ba, mert a novell -nek sajat "lobbistai" vannak).
  • Theodora
    #36
    Egy pályázatot az ember úgy ír ki, hogy az fog nyerni akit ő akar! Verseny akkor van, ha tényleg spórolni akar vagy nem egyezett meg még senkivel.

    Továbbra is fent tartom, hogy akkor a pedagógusok meg a diákok, stb. ahogy az útóbbi időben tették, menjenek újra tüntetni, hogy követelik a szabad szoftverválasztást! Csatlakozzanak hozzájuk a fejlesztőcégek, az állampolgárok, stb. Minden nap lehessen róla hallani, hogy megint átadta ez+az a csoport a követeléseit, tiltakoztak, stb.
    De ilyen nincs, és tudod miért?
    - Egyrészt mert magyarok vagyunk!
    - Másrészt loptak / lopnak ennél többet is max. nincs ennyire előtérben!
    - Nincs igazi közösség!
    - Annyira azért mégsem fontos!
  • Theodora
    #35
    Már előre bocsánatot kérek, de ez körülbelül olyan, hogy az (benzines) autók egységesen benzinnel mennek. Mégis óriási a szórás!
  • Kagemusha
    #34
    Tévedsz! A Linux az egységes, a Linux ugyanis elsősorban a kernelt jelenti és nem a köréje elkészített csomagokkal teletűzdelt DISZTRIBÚCIÓkat. Nna azok nem egységesek!
  • Kagemusha
    #33
    Nem, nem védem a mostani kormányt! De az éremnek két oldala, kedves jobboldali lelkületű honfitársaim és mielőtt nagyon ugrálni kezdenétek, hogy így az MSZP, meg úgy az MSZP, nézzünk kicsit vissza a múltba:

    "A felsőoktatási szférát egy 2001-es, versenyeztetés és előzetes vizsgálatok nélkül megkötött szerződés lökte bele a Microsoft-költségspirálba, noha akkor is volt alternatíva. 2005 elején pedig egy olyan új, hároméves szerződés született,... A Fidesz kötötte szerződést annak idején támadták a szocialisták, de a megújításról már az SZDSZ-es informatikai tárca intézkedett, most pedig a központosított beszerzés miatt hivatalosan a Miniszterelnöki Hivatalhoz tartozik az ügy."

    Állami szoftvertenderek - Az oktatás krampusza

    ...aztán fogjátok be a szátokat, vonuljatok el egy sötét sarokba és ott szidjátok az ÖSSZES POLITIKUST!, akiknek egyáltalán megfordult a fejében a Campus ötlete 2001-ben (ki is volt akkor hatalmon, polgártársak?), aki folytatta 2005-ben és aki viszi tovább most, 2008-ban, dacára a létező és költségkímélő alternatíváknak.

    Ugye, most már árnyaltabb a kép?
  • grobs
    #32
    Nem az a cel, hogy egyik ceg helyett egy masik legyen, hanem az, hogy korrekt versenyhelyzet legyen, normalis palyazat kiirassal. pl.: nem az a cel, hogy ms office helyett OOo legyen, hanem az, hogy a palyazati kiirasba dokumentum kezeles, es a kezelendo dokumentum specifikaciojanak pontos leirasa legyen amit _barmelyik_ palyazo implementalhat, es ne egy bizonyos ceg, csak altala ismert zart formatum. A kormanynak nem szabad elore eldontenie melyik szoftvert tamogatja. Ahogy normalis esetben az auto beszerzeseket is ugy intezik, hogy leirjak a peremfelteteleket, es a palyazok olyan tipust ajanlanak (vagy keszitenek specialis felszereltsegu verziot) ami megfelel ennek. A palyazat kiirojanak pedig a legalkalmasabbat kell valasztania nyiltan, leirva a dontese okat. Ha ez az ms office akkor azt.
    Masik problema az osszevont beszerzessel (amirol itt szo van), hogy elveszi a dontesi szabadsagot a fuggetlen intezmenyektol. Tehat egy iskola, vagy onkormanyzat mostmar nem mondhatja azt, hogy "en inkabb sprolok a szoftvereken, es masra koltom a penzt", mert ezt a kormany eldontotte. Holott nagyon sok helyen egy nyilt szabvanyokra epulo alkalmazas nem csak egyenrangu, de jobb lehet mint egy zart.
  • feri79
    #31
    Bár nemtudom milyen office-t fognak beszerezni, de ne mondja nekem senki, hogy egy 2003-as office-ről könnyebb átszokni a 2007-re mint openoffice-ra. Az XP v. Vista hasonló kategória, gyakorlott felhasználó vagyok és mégis mikor egy Vista-elé kell leülnöm azért keresem, hogy mi merre.
    Ami meg a "melyik Linux-ot" kérdést illeti, mivel állami intézményekről van szó, fentről kötelezővé lehet tenni egyet, vagy megadni a specifikációkat pl. xy program fusson rajta, mindegy hogy oldod meg csak mennyen.
  • toto66
    #30
    Nos a Windows-ot nehéz kilökni a helyéről, de az elképesztő, hogy még sok helyen DOS használnak, és kislemezre mentenek...
    Pl.: Államkincstárnak, TB-nek azon kell leadni adatokat az intézményeknek...
  • Theodora
    #29
    Valamilyen szinten igen... :-)
    Melyik ingyenes platform legyen? Mert a Linux az nem egységes ;-)
  • asdasdasd
    #28
    Biztos, hogy nekem szántad a választ?

    "Gondolj bele, hogy mennyivel kerülne többe az a fejlesztés aminek támogatnia kellene "minden" platformot?"
    Nem kellene minden platformot támogatni, hanem pl. egy ingyeneset, ahol nem kell x évenként újra license-t venni. A Windows pont nem az.

    "A másik, hogy miért nem az intézmények tiltakoznak? vagy maguk a fejlesztők?"
    Mert nem az ő pénzükből megy, hanem közpénzből.
    Az informatikai szakma pedig tiltakozik.

    Nem minőségi kifogásom van a windows ellen, hanem elvi kifogásom a közbeszerzés módjáról, és a ráköltött összegről.

    Másrészt ott ahol oktatnak (programozást, szövegszerkesztést, táblázatkezelést,...) ott ezt ingyenes platformon is megtehetnék, és akkor nem windows fejü emberek kerülnének ki mindenhonnan.

    A gond az, hogy az M$.hun.-nak itt M.o.-on túlzottan nagy az érdekérvényesítési ereje. Csak remélni tudom, hogy az EU be fog avatkozni ebbe.
  • Cat #27
    "Most jelenleg, ebben a pillanatban minek fejlesztenek ennyi pénzből?"

    Nem fejlesztenek, hanem licencjogokat vesznek. A szoftver ugyanis nem tulajdonolható, hanem csak használható. Ha nem fizetnének tovább az MSnek, akkor jogosulatlanul lenne az összes egyetemi/iskolai gépen fenn a Win, az Office összes programja, meg néhány egyéb program, és le kellene ezeket törölni.
  • Theodora
    #26
    Pontosan melyikre gondolsz?
    Melyik ablakkezelőre? Melyik browserre? Melyik szövegszerkesztőre? Melyik pdf megjelenítőre? Melyik?????
    Nem egyszerű!!!
    Gondolj bele, hogy mennyivel kerülne többe az a fejlesztés aminek támogatnia kellene "minden" platformot? És ilyenkor számítsd bele a tesztelés és support költségeket is.

    Félre értés ne essék, nem mondom, hogy ez így jó, de azért ne essünk át a ló másik oldalára. A kisebb intézmények, ahol nem kell mindenkinek ugyanazt a "központi" programot használni a munkájához, ha akar és bevállalja (support), akkor térjen át valamelyik linux distre vagy egy másik szövegszerkesztőre!

    A másik, hogy miért nem az intézmények tiltakoznak? vagy maguk a fejlesztők?

    Írjunk ki erről is népszavazást!
  • bippo
    #25
    jav.: nem buknak orra...
  • bippo
    #24
    Off:Itt már mindent lehet. Az ember meg csak főhet a levében.
    On: Most mondja meg nekem valaki: Most jelenleg, ebben a pillanatban minek fejlesztenek ennyi pénzből? Amikor már ki tudja mennyi pénzt öltek abba, hogy legyen itt mindenkinek (pl.oktatásban) Tisztaszoftver. Az önkormányzatokra is biztos van már ilyen. Akkor használják azt, nem kell még újabb.
    A közigazgatásban+alapoktatásban bőven jó az, amire most van lehetőség, vagy Linux + OOo. Az Egyetemeknek meg oda kéne adni ezt a pénzt, ott okosabb emberek vannak, akik szakemberek, majd eldöntik, milyen szoftver kell nekik. Biztos hasznosabban költik el, és még ha ott is lopnak, de legalább kisebb hozzá az arcuk, és kisebb eséllyel vesznek felesleges dolgokat. Meg buknak orra, ha valaki benyögi, hogy nem DOS-ra kell majd fejleszteni a programokat.
  • toto66
    #23
    Nem a témához tartozik, csak észrevétel a hozzászóláshoz:
    Sathinel: igen, de mondjuk azért az SZDSZ is kivette a részét a kis pártok szétverésében (5%-os bejutási küszöb az ő ötletük volt
    HIHI! Ezért nem fognak bekerülni...
  • asdasdasd
    #22
    Azt elhiszem, hogy a hivatalokban, ahol megvannak a jelenlegi programok (windows-os, dos-pascal, ...) ott az átállás nyilt forráskódra egyenlő ezeknek a szoftvereknek újraírásával. Azt is meg lehet csinálni, csak nem egy lépésben. Pl a következő szoftvert már eleve ingyenes oprendszerre kell megrendelni, a régi meg idővel kifut majd.
    De hogy oktatásban miért kell a windowst nyomni azt nehezen magyarázható. Mert az irodában az fut? Na és. A laborokban fusson csak szépen linux...
  • Admiral
    #21
    Itt sajnos már, mindent lehet... Azon se lepődnék meg, ha egy szép napon az MSZP vezette ország, 100 milliárdért rendelne Debiant meg OpenOffice-t a _nettel rendelkező_ hivatalokba
    Sathinel: igen, de mondjuk azért az SZDSZ is kivette a részét a kis pártok szétverésében (5%-os bejutási küszöb az ő ötletük volt).
  • floatr
    #20
    Más országokban meg az IBM és holdudvara kenegette szépen a közbeszerzéseket. Ott training/support költségekkel operáltak. Ez persze elsősorban a "fasza" emberekről szól, nem a technológiáról, mert épeszű ember teljesen világosan láthatja h mi éri meg, és mi nem.

    Ami itt folyik a nyilvánvaló csalás, amit ki is tesznek a kirakatba. Nemhogy legalább szépen elsunnyognák egy általános kiírással, aztán lezsíroznák amiért fizetik őket, mint ahogy korábban is csinálták. Dehogy itt már ezt is lehet...?!
  • sh4d0w808
    #19
    Daróczi Dávid, mint "szakértő", jobban tenné, ha hallgatna és tájékozódna, mielőtt valótlanságot állít.

    Elébb leégette magát az m1 Este c. műsorában, ahol nekiszegezték már a kérdést, miért kell a drágább megoldás, erre azt mondta, hogy az operáció rendszer ingyenes, de a _specifikációért_ már fizetni kell...?! WTF???

    Ezenkívül meg éppen tegnap jelent meg a hír: a német közigazgatásban közmegelégedéssel használják a nyílt szoftverekre épülő platformot. Ezek szerint Daróczi vagy nem tájékozódik, mielőtt nyilatkozik, vagy egyenesen hazudik valamilyen - nem nyilvánvaló - ok miatt. Nem tudom, melyik eset a rosszabb...

    A cégek lépését pedig nagyon üdvözlendőnek tartom, nagyon jól tették, hogy nemcsak a Döntőbíróság felé tettek panaszt, hanem az EU felé is. Senkinek nem lenne jó, ha a MS bebetonozná magát az államgépezetbe néhány évtizedre...
  • rolika
    #18
    ezek mindig mindent megmagyaráznak: nem úgy van az, ahogy az emberek értik, hanem úgy, ahogy ők értelmezik.
    most is beszélt pártunk és kormányunk feje zöldségeket davosban, meg is lett mondva, hogy félreértettük, ő pont az ellenkezőjét mondta.
    mindenki hülye, csak ezek nem.
    nem baj, megy a combino, á la fábry...
  • sathinel
    #17
    A fejlesztőkkel járnának a legjobban szerintem. Az sok munkahely, és olyan embereket lehetne itthon megfogni, akik hozzáértők. Ezáltal talán termelés is lehetne itthon.
  • sathinel
    #16
    A másik oldalnak is voltak idióta megmozdulásai. Ezért lenne jobb sok kis párt, a két nagy helyett. Mert úgy nehéz megcsinálni ilyesmit. Egyébként pont a F...sz vezére akart kétpártrendszert mint amerikában. Sok kis pártot tönkre is tett, magábaolvasztott. Amerikában is az a gond hogy így nem túl tiszta a politika, hisz a két párt egymás alatt nem fogja nagyon vágni a fát, max kis bökdösődés folyik. Mindkettőnek érdeke hogy ne derüljön ki pontosan miről van szó. És mindez csak az embereken múlik hogy miképp legyen a jövőben. Ha beeszik a propagandát, akkor szopunk tovább.
  • Admiral
    #15
    Remélem azt azért mindenki látja, hogy ezt az országot annyira tönkretették, eladósitották, és eladták ezek a szemét MSZP-sek, amennyire csak lehet. És azt se nehéz kitalálni, hogy melyik országba folynak a mi adóforintjaink. (In-Kal Security milyen nemzetiségű? [Az az In-Kal Security Kft., amely mostanában már gyakorlatilag nemzetbiztonsági kérdésekben dönt.] És milyen vizágyúkat vettünk? Gyurcsányék milyen zászló alatt flangáltak múltkor? És melyik ország miniszterelnöke mondta, hogy felvásárolják Manhattant, minket, és Lengyelországot?)

    Még mielőtt bárki azzal jönne, hogy politizálok: ez szervesen ehhez a cikkhez tartozik, hiszen ez a cikk is egy módszert ("Trükkök százai... amiről nekem nyílvánvalóan nem kell tudnom..." - Gy. Ferenc budapesti lakos) mutat be, az "állami pénzek privatizálására".
  • Admiral
    #14
    Ugyanarra kellett az 1 milliós kakaóálló gép, mint amire most az 500 milliárdos (MADRIDI árakon számolva is 100 milliárdból kihozható) 4-es metró kell. Tudják, hogy 2010-ben (de remélhetőleg jóval előbb) jön a választási vereség, ezért megpróbálnak még gyorsan annyit ellopni, amennyit csak lehet.
  • gopher
    #13
    Azért ez már tényleg undorító... A cikken kívül - nem a cikkirón kívül - mindenki tudja, mi a helyes válasz...
  • Adenoma
    #12
    árulják már el, hogy egy feltelepített ubuntun mi olyan veszettül bonyolult, hogy ne a szexplorerre kattintson, mint otthon, hanem egy mozillára? vagy a microsoft office 2007 word helyett openoffice? mi olyan veszett nehéz? más a skinje, kb ennyi, általános iskolában nem tökmindegy, hogy mi fut rajta? középiskolában ahol programoznak, ott is lehet linuxot/ringyózt oktatni. ennyi. egyetemek meg oldják meg, mostmár ugye fizetni kell majd hogy oktassanak.
  • grobs
    #11
    Enyhe demagogiaval:
    - ebbol a penzbol lehetett volna venni (kisker aron) 480 ezer eeePC -t.
    - masik lehetoseg, havi atlag 415k HUF fizetessel 5 evre 1000 fejlesztot.
    Mindketto jobb vasar lenne (es hasznosabb) meg akkor is ha csak a felevel szamolnank.
  • 5c0rp330n
    #10
    Ez mondjuk tényleg qrvasok pénz, nem éppen így kéne bánni vele. 25 milliárd - vagyis 2500 ft minden egyes Magyarországon élő ember (csecsemőtől az aggastyánig) zsebéből. Szánalmas, hogy ennyire csak a microsoft szarjait engedik létezni. A lehető legszarabb dolog, amit támogathatnak. Támogathatnának nyílt forráskódú cuccokat, mint Linux, OpenOffice, "kicsikét" olcsóbb lenne és hasznosabb. Mert a microsoft termékei nem csak drágák, hanem szarok is. Ha már valamiért pénzt ad az ember, az legyen jó. Ott van a Mac: drága, de érzed, hogy olyan minőségű terméket kapsz a pénzedért, amire egy rossz szavad nem lehet.
  • Wittgen
    #9
    Ezt a leosztást már végig fogja játszani a kormány. Néhány pozícióban levő emberke számlája már kövérre hízott az m$ általi "adománytól", úgyhogy nem tehetik meg szeretett politikusaink, hogy a tenderen valami oknál fogva ne a windózcég nyerjen.

    Hangoztatják itt a megszorításokat meg minden mást, aztán meg van pofájuk azt mondani, hogy az INGYENES szoftverek beszerzése és oktatása többe kerülne, mint az m$ által adott 25 MILLIÁRDOS szoftvercsomag.
    A számtech oktatás színvonala - általános iskolák, középiskolák szintjén - pár sulit kivéve (pl kaposvári Közgaz) a béka segge alatt van. Nekem is volt olyan csoporttársam a PSZF-en, aki még a gépet sem tudta!!! bekapcsolni. A többiről nem is beszélve.
    Nem tartana tovább a tanároknak, mint a nyáriszünet alatti 2 hónap, hogy elmélyedjenek az alternatív szoftverek rejtelmeiben. Mivel azok jóformán ingyenesek (pl linux, open office), ezért csak a tankönyvek beszerzése kerülne pénzbe. Jah, és nem kell alá dualcore proci gf8-as kártyával és 4gb rammal, csakhogy eldöcögjön, a mai vasak is tökéletesen megfelelnek ezeknek a progiknak.

    Csak az a baj, hogy a közbesz törvényt (kbt) azért találták ki, hogy legálisan tudjanak pénzeket lehúzni állami szinteken az adófizetők kárára. Még nem láttam olyan közbeszerzést életemben, ahol a kiírás előtt ne lehetett volna tudni, hogy ki lesz a nyertes. Ha az állam a megrendelő (vagy valamely állami szerv), akkor meg az esetek többségében a minimális ár a piaci 1,5x-ese (legjobb esetben), de inkább a 2x-ese. Ebből meg csurran vissza derék "képviselőink" zsebébe is jócskán, pártállástól függetlenül (mert pénzosztáskor egy oldalon van mind...).

    A postásbicikli-tender is egy nagy kalap fos. Nehogy már megmagyarázzák, hogy amikor extraszuper cangákat már lehet kapni 100e forintos áron, akkor egy alapgép (se váltó, se kényelem, kontrafék, igénytelenség) 150-200 eFt legyen...
    Köcsög állatok ezek ott fent a parlamentben, jobb helyeken már rég guantanamóban ultiznának az irakiakkal, vagy hópelyheket számolnának egy szibériai büntetőtáborban.
  • kutyak
    #8
    Most őszintén, valaki még csodálkozik azon, hogy tenderkiírás előtt tudják, ki fog nyerni? Kürti meg Szentiványi hiába ugrál (szerintem ezzel ők is tisztában vannak), a meccset már lejátszották, magyarázat pedig lesz. Pofátlan, mindekit hülyének néző magyarázat, de lesz. Arra persze vigyáznak, hogy piaci áron, vagy esetleg kicsit afölött (hozzáadott érték, ugye, meg emelt szintű szoilgáltatás) menjen a buli, de 25 milliárdnak a 10%-a is nagyon sok, bőven jut mindenkinek.
  • NessieGraf
    #7
    És a postások biciklijét is megcsodálhatjuk majd! Az se kerül nekünk kevésbe.

    A tanítástól: a tanárok jelentős részének a Windowsról sincs halvány segédfogalma se. Ahhoz, hogy pl. egy Open Office oktatása elkezdődjön azt le kéne tölteni, telepíteni és legalább átnézni, mit csinál.

    A pénzekről és pályázatokról: itt az nyerhet pályázatot, aki tudja, melyik zsebet kell kibélelni. Egy nyílt forráskódú, netán ingyenes szoftvernek hány forint az akárhány százaléka?
  • peterxy
    #6
    Már hozzá vagyok szokva az ilyen mellébeszéléshez mint amilyen Daróczi Dávid kormányszóvivő nyilatkozata is, de még így is.... Na megpróbálom cenzúráltan: ekkora böszmeséget!!!!
  • Frayer
    #5
    nem bírom én az ilyen állami beszerzéseket ahól már előre tudják, hogy ki fogja megnyerni a páylázatot aztán minden csillagászati áron van. Aztán meg mondják a rizsát,hogy nem csak az számít hogy mennyibe kerül. Közben meg a pénzek félúton elakadnak kis pista zsebében.
    De most őszintén, ki a fasznak kellettek még anno azok a millió forintos kakao biztos számítógépek az ovodába?
    Merthogy az ovisoknak biztos nem, főleg egy millió forint darabáron.

    Jajj most az van,hogy 5 évig nem eszik a gyerek, nincs tízorai, meg nem lesznek új játékok a játszótéren, sem semmi újítás, de cserében van megszorítás, leépítés és új színes kakaó biztos számítógépünk, gyere, te nézni meg. probál.. próbál
  • Power
    #4
    Ő maximum a mellébeszélés szakértője, más témához sincs köze.
  • assdf
    #3
    "A nagy tömegű felhasználás esetén ugyanis a nyílt forráskódú rendszer megismertetése nehezebb és drágább is. A nyílt forráskódú szoftver ugyan ingyen van, de a fejlesztés, a támogatás költségeit figyelembe véve jóval drágább lehet a zárt forráskódúnál - tette hozzá a szóvivő."

    És az mennyibe kerül hogy kötelező jelleggel muszály minden egyes uj microsoft oprendszernél leváltani a régit (mivel a supportot meg megszüntetik a régira) és egyuttal lecserélni az összes hardware-t is újra (ha azt akarják hogy müködjön elfogadható sebességgel...).

    Azt sem értem hogy miért agasztják a szóvivőt a fejlesztés költségei? Tán a microsoftnál nincs fejlesztési költség? Vagy a supportot ingyen adják? wtf...

    Azt meg végképp nem értem meg hogy netezésre meg officra miért nem jó például az ingyenes linux? Mert az én tapasztalatom az hogy az iskolából kikerülő fiatalok (most nem a programozói szakiskolákról beszélek) általában értenek felhasználói szinten a firefox/explorer-hez, tudnak rajta zenét hallgatni (videót már nem biztos codec telepitésbe beletörik a bicska...) meg wordben tudnak irni ne adj isten középre igazitani, de a legtöbbjén kifog olyan egyszerü feladat is hogy egy szöveget formázz meg 3 hasábosra... Excelről meg ne is beszéljünk mert abban még a legalapvetőbb dolgokat sem tudják. Magyarán az informatikai tudások enyhe felhasználó szintü de általában még versenyszektorban lévő elhelyezkedéshez is borzasztóan kicsi. Szóval ezért drága oprendszereket fenntartani meg fizetni a supportért... Meg 5 évente gépparkot cserélni...