338
Miért jobb a többistenhit mint az egyistenhit?
  • HUmanEmber41st
    #138
    Ha kíváncsi vagy, vagy őszintén érdekel, h ki Isten, akkor először tudakozódj róla, majd keresd meg.
    Arra, h ki (az igazi) Isten, mindenkinek saját magának kell meggyőződnie.
    A könnyebb út, ha elfogadod olyan személy segítségét, aki már megtalálta ŐT.
  • HUmanEmber41st
    #137
    Igen, ha ismernéd a Védikus Filozófia alapjait, nem csodálkoznál ennyire.
  • Mirk
    #136
    ez még mindig csak 3 vallás ezer közül
    ki mondja meg hogy melyik szerint definiáljuk istent?
  • takysoft
    #135
    őőő félreértettél.
    Ré nem volt fáraó. ő isten. a fáraó az ő fia.(belé reinkarnálódik a lélek vagy mi.)
    engem nem nagyon érdekel az ilyesmi, max ilyen csillagkapu szinten, de ha téged igen, akkor erre tessék.

    UI: még mindig ne felejtsük el az "Isten" és az "isten" közötti hatalmas különbséget.....
    isten= melléknév. mint "nagy", "kicsi", vagy akár "rendőr" vagy "zöld"
    lehet valami/valami nagy, akár zöld, akár isten vagy akár rendőr is.

    a nagybetűs verzió a keresztények istene. Neve: Isten.
    (tekintve hogy elég populáris isten.. őt melléknevesítették.. nem pl Allahot). ez van:D
  • takysoft
    #134
    az azért bonyolult, mert ha egy kultusz a saját "szent akaratát" istennek kiáltja ki, akkor a másik kultusz egyből jelzi, hogy az övé nem isten(csak tökugyanaz más néven.. akarat, teremtő, világ rendje, őrző, szellem, lét, akármi)
    így nem vitatkozom olyanokkal akik hisznek valamiben(hisz hitüknék fogva eleve igazuk van, és lehetetlen vitatkozni velük.(gyk: vita=nézetek összehasonlítása.... nem az, amit kishazánkban gondolnak a "vita" szóról... mert az inkább csetepaté)

    hogy mi isten, mi félisten, ven-e olyan az mindig vallásfüggő.
    olyan vallásokban, amikben nincs isten(ergo van, csak inkább hívják parancsoló akaratnak, vagy világ rendjének vagy szellemnek) eleve mindenható, mert csak 1 van.

    Többistenhitben meg eleve nem. hisz (valahogy érdekes emberi gondolkodásmód szerint mindenki eleve feltételezi, hogy) akkor kinyírnák egymást. (emberi természet nem gondokodhatott még összedolgozó több, ugyanazt akaró istenről... érdekes.. vagy a tudásom hiányos...)

    Isten sosem személy. még a keresztény isten sem igazán. (bár a keresztény vallás van olyan nagyképű, hogy kijelenthesse, az saját képmására teremtette az embert... érdekes...)

    A hit mint olyan azt jelenti, hogy bizonyíték nélküli elfogadás.
    Hiszek anyámnak(amit anyu mond, az általában igaz. gy általában hiszek neki:D), hiszek a barátnőmben, mert ismerem, és értékelem.
    De ezek mind ismert dolgok, amikben hihetek, de sosem 100%-osan. 100%-osan még magában sem hihet az ember. Sajnos. Így a nagytöbbségnek kellett valami amiben tényleg 100%-osan hihetnek. Ilyesmi pedig csak olyasmi lehet, ami ellen nincs, és soha nem is lesz bizonyíték. Tadamm ISTEN:D

    Vallást mellé építeni már nehezebb. a biblia, a korán... ezek megkérdőjelezhetőek.

    Nekem is megvan a magam vallása. Hiszek magamban, és az emberekben(úgy általában.. annyira amennyire szükséges, hogy ne gyűlöljem őket)
    Hiszek istenben is. nem konkrét istenben, de nem is személyben. Amolyan felsőbb akaratban, vagy elemi jóságban. Jó tudni, hogy van valami ami felettem áll, és figyel, és egyenlőnek tekint mindenkit. Ha boldogság ér köszönetet mondok neki, ha szomorú vagyok szidom.

    DE nem hiszek senki másnak. Hiszem, hogy ha van valami felsőbbrendű, akkor minden élőlény érzi azt. Nincs szükségem papokra/térítőkre, jahova tanúira, rabbikra, pápára vagy bármi egyébre.
    Légy jó. a jóságot minden élőlény érzi. mindenki tudja mi a jó és mi a rossz.
    A világ se nem jó, se nem rossz. egyensúlyban van. Mindig miden egyensúlyban van. Fizika alaptörvénye. és az életé is. a világ alaptörvénye.
    Én ebben hiszek. nem vagyok hitetlen, csak kell a bizonyíték. nekem az a bizonyíték amit érzek, és nem amit mondanak.
    Én is hiszek és én is meggyőzhetetlen vagyok. Nem vagyok én sem más.

    Csak én nem alapítok vallást:D




    (UI: aki újonnét jött a topicba, olvassa végig a 134 hozzászólást. nem hosszú idő, és sokat tanulhat belőle...
    engem igencsak a meglepetés erejével ért, hogy a rasztafáriak is keresztények:D meg hogy ők a katolikusokkal ellentétben nem misebort isznak, hanem misefüvet szívnak:D
    meg én is írtam 1-2 érdekes dolgot)
  • Balumann
    #133
    A védikus vallásban mindenható isten? :S
  • HUmanEmber41st
    #132
    Bocsássál meg, de Allah nem személy, hanem inkább csak "szellem".
    Mindenható Isten a Védikus Filozófiának is az alapja, nem csak a kereszténységé.
  • Balumann
    #131
    Mindenható isten csak a keresztény vallásban van (meg esetleg az iszlámban). :/
    Ha több isten van akkor nem lehet mindenható. A félisten az tudtommal kicsivel másabb (pl. halandó, és a Herkules-ből ha jól emlékszem anyai ágról embertől származik)
  • HUmanEmber41st
    #130
    Ha nem mindenható, akkor már alapból nem lehet isten, csak félisten.
  • Balumann
    #129
    Ré fárao is volt? :| Nem tom, de sok fárao volt, úgytudom nem mindenkinek volt ilyen tulajdonítása, mármint h minek az istene volt. Szerntem ők nem hittek a reinkarnációba, inkább a túlvilági életben. Annyit tanultunk művtöriből, hogy halál után a lélek kettéválik (Ká és Bá), az egyik a test szerepét tölti be, másik pedig "eltávozik".
  • takysoft
    #128
    neeeem
    a fáraó Ré, a napisten fia. vagyis félisten. ha meghal, akkor csak az általa használt test hal meg. a lelke reinkarnálódik a következő fáraóba.
    vagy valami hasonló, és se vágom pontosan.
  • Balumann
    #127
    Egyiptomban pl. a fáraót is istenként tisztelték (istenként hittek bennük), nem volt mindenható, sem teremtő, sem végtelen.
  • Mirk
    #126
    te a keresztény vallás szerint értelmezed az isten szót

    az egyistenhitekben elterjedt, hogy az isten mindeható, végtelen, stb.
    egy többistenhites vallást ha megnézel, egyik isten sem rendelkezik az egész univerzum felett, csak egy része felett.

    amugy mindenki nyugodtan olvassa el: Neil Gaiman: Amerikai istenek
  • HUmanEmber41st
    #125
    A "keresztény Isten" teremtette ( a keresztények szerint) a világot az összes törvényeivel. Akkor miért nem mindenható????
    Isten személyének végtelen sok tulajdonsága van. Ő maga a végtelenség.
    (Egyszer próbálj meg elgondolkodni ezen a szón: végtelenség).
    2 végtelenség? 2 mindenhatóság? Az emberi elmének még 1 is sok.
    1 Isten mellett lehetetlen még 1 Istennek lennie. Az mind Ő maga, csak más aspektusból, nézőpontból szemlélve.
    Szerintem a több Isten szóöszetétel alapjaiban értelmetlen.
  • HUmanEmber41st
    #124
    Ha voltál, meghallgattad őket, akkor baromira nem figyeltél.
    A Védák erre a korszakra csak a mantrázást ajánlják. Senki sincs már azon a szinten, h tökéletesen el tudjon végezni egy állatáldozatot, meg ugye tilos is.
    És talán elmondták azt is, h Sríla Vyasadéva( kb 5 ezer évvel ezelőtt) leírta a teljes Védikus Irodalmat tekintettel arra, h a Kalí vagy Sötétség-korszakban már nem lesznek olyan tiszta elméjű emberek, akik az egészet a fejükben tudják majd tartani. Fel is osztotta Rig, Sáma, Átharva és Yayur Védára. Ezeknek mára már csak ezredrészei maradtak meg.
  • minigirl
    #123
    Áhh, csak hülye vagy... :D
  • Fantomlovag
    #122
    Nem tudom... Tényleg kiakasztó az: "EZER VÉRES POKOL ISTEN!" amit a mindennapi életben használok? Sokaknak nem jön be :)
  • Fantomlovag
    #121
    Voltam, meghalgattam őket. Nem tetszett.
    De nem ezért nem védikus. A védák többekközt tárgyallják hogy hogyan kell tehenet áldozni, de egy magára bármit is adó hindu (vagy azok balvégi származéka) sosem tenne ilyet.
  • HUmanEmber41st
    #120
    Talán, ha egyszer elmennél mondjuk Somogyvámosba találkozhatnál egy egészen jól működő, ámde (szerinted) kihalt Védikus filozófián alapuló vallási közösséggel :D :D
  • takysoft
    #119
    no-no... a keresztény Isten mindenható.

    de a görög, római, viking, vagy egyiptomi istenek nem votlak mindenhatóak.
    az "isten" szó tudod nincs ilyen nagyon pontosan értelmezve.

    az Isten(nagybetűvel) a keresztény istent jelenti, kisbetűvel, inkább tuladonság... mint... a törpe, vagy akár a "kék" szavak.
    egyfajta megkölönböztető tulajdonság.
    egy asztal lehet kék, egy ember lehet törpe, egy létezés pedig lehet isten.

    Az istenek "általában" halhatatlanok. bár még ez sem tejsen igaz, hisz a római mitológiában volt rá példa, hogy emberré változtatták őket, és meghaltak. (olyankor az életfonaluk nem aranyból van, és a sima zsineget a párkák elvághatják.)
    Sőt... vannak az isteneknél hatalmasabbak is. Pl a világ teremtésekor keletkező titánok. sok-sok isten meggyilkolói, akiket még maga zeus is csak bezárni tudott...

    de azért a mindenhatóság általában jellemzi az isteneket.

    A görög istenek például mindentlátóak ugyan, vagyis láthatnak mindent. De csak azt látják,ahova épp néznek. Ami nem érdekli őket, nem nézik, így átverhetőek.

    De érdekes módon még a keresztény isten is állítólag önmaga képére alkotta az embereket.

    A "félisten" fogalom megint mást jelent, attól függően melyik kultúra isteneinek félisteneira gndolunk.

    a Védikus fiozófiát nem ismerem, így nem mondok véleményt róla, majd utánaolvasok:D
  • Fantomlovag
    #118
    IGen. Egy "győjtő" istent, aki aspektusokra van "bontva" azokra akiket félistennek nevezel. Logikus. :D
    Nem csoda hogy a Védikus hagyomány kihalt... Tudom tudom, hivatalosan még ma is hivatkoznak rá sok, sok helyen és vallási alapként, de maga arendszer halott. Csak az indiaiak nem ismerik a "delete" funkciót, ezért jobb szeretik a az hogyha leírják a sznt iratba hogy "fehér" azt mondani: "Persze, azt írja fehér, na az fehér is, de valőjában fekete, mert... (k hoszú levezetés amitől megkíméllek". Tehát kimagyarázzák hogy nem is, de ettől a tény, tény marad.
  • HUmanEmber41st
    #117
    Érdekes a topic címe.
    Ugyebár Isten tulajdonsága, h mindenható. Amennyiben nem mindenható és ezért más-más részeire figyelnek a teremtésnek, máris csak félisteneknek lehet nevezni őket.

    A Védikus Filozófia szerint van Isten ( és mint egy jól szervezett királyság miniszterei) vannak a félistenek. Akik hasonlattal élve "felelősek" az ő területükért.
    Pl: Agni a tűz istene. Ha megfelelően imádkozol hozzá, megjelenik és meggyújtja az odakészített anyagokat. ( Aum Agni Devajah dímahí kb Agni Isten, most rád gondolok, hívlak)
    A Védikus filozófia 33 millió félistent ismer, de csakis 1 Istent.
  • sz4bolcs
    #116
    az emberek idő közben elfelejtették, mi az a mediklorián. :D
  • Fantomlovag
    #115
    Csak szólok, van Jedi egyház. Amerikábal alpították sok éve már, s bár neincsenek "világuralmi" céljai mint a kereszteseknek még létezik.

    Egyébbként viszonyleg rövidnek mondható pályafutásom (lásd: élet) alatt sikerült rájönnöm, hogy mindenkinek van vallása. Privát kis hitvallása, ami hol cizellált, hol egyszerű, de mindenki hisz sokmindenben. van akik istenben vagy istnekben, van aki a technika mindenhatóságában, van aki abban hogy a szerelem mindent legyőz... De ez privát, egyház nélkül, és világnézet a neve. A nagy gyűjtő, központisított, kanonizált dogmarendszertől lesz valami, hagyományos értelmű vallás.
  • Fantomlovag
    #114
    Az más. A vallásos hit, és az igazságban, bajtársakban és hasonlókban való hit, teljesen más kategória. Az utóbbiba nem vegyül "áhitat"...
  • takysoft
    #113
    Jedi bárki lehet akiben nagy a midichlorian szám.
    az pedig mindenkiben van(a vallás szerint:D)
  • sz4bolcs
    #112
    Jó, de arra csak a jedik képesek. Mutass egy jedit. :)

    Attól, hogy valami nem fenyeget, és nem ígér, attól még lehet vallás. :)
  • takysoft
    #111
    azt vallom, hogy igazad van:D
  • Mirk
    #110
    maradjunk annyiban hogy minden vallás hülyeség
  • takysoft
    #109
    úgy, hogy ha vasat eszel, akkor se tudsz ellökni valamit a belső erőddel.:D

    Abban a messzi galaxisban lehet igaz, de se nem ígér neked semmit, se nem fenyeget semmivel. anélkül meg nem vallás:D
  • sz4bolcs
    #108
    "Réges régen, egy messzi messzi galaxisban." Na hogy tudsz utánanézni? :D
  • takysoft
    #107
    Star Wars vallást nem lehet csinálni, mert van bizonyíték az ellenkezőjéről.

    egy igazi vallás kismilió dolgot kimond olya dolgokró, amiknek, ha belegebedsz, se tudsz utánanézni:D
    Mint a politikusok: ígérgetnek mindent(főleg halálod utánra), de nem biztosíhatnak róla, hogy úgy is lesz:D
  • Mirk
    #106
    az ember körül van véve hihetetlenebbnél hihetetlenebb dolgokkal. de nem fogsz nekiállni star wars egyházat alapítani csak mert láttad a filmet, és nem iszel benne hogy holnap reggel az akaratoddal fogod leállítani a vekkert.
    tény hogy manapság ezek a dolgok amiket nem kell szóról szóra komolyan venni(most pl. film) inkább szórakoztató, mintsem tanító céllal készültek, de azért fellelhető bennük némi tanulnivaló is. mondjuk annyi mint a biblia 1 oldalán.
    az a könyv egy tanmese, más kérdés hogy szentté nyilvánították, és azt mondták rá, hogy minden szava igaz, meg csináltak köré egy egyházat.
  • adsa
    #105
    lehet igazad van, nem vok jártas a bibliai történetekkel:)
  • adsa
    #104
    egyet értek veled, sztem is a mondanivalója a lényeg, de akkor is tele van hihetetlennél hihetetlenebb dolgokkal:) és az h ki írta az már más tészta:)
  • sz4bolcs
    #103
    Sokáig gondolkodtam, hogy mit akarsz ezzel mondani.

    Szerintem attól nem lesz valami igazabb, hogy nem ígér világ végéig tartó tüzet.
  • takysoft
    #102
    egyrészt igazad van. De maga a pápa létezése is a katolikus keresztény egyház torz létének bizonyítéka. Fura mód a többi keresztény vallásnak nincs szüksége legföbb önkényű vezetőre.

    másrészt meg... most mit lehet csinálni... melyik gyerek lesz hithű katolikus, ha (a többi vallással ellentétben) minden bűnükért világvégéig tartó tűzet ígérsz nekik?
    egyszerűen megpróbál a katolikus vallás valahogy életben maradni... ami nehéz dolog ebben a technovilágban...


  • takysoft
    #101
    SOKAN? az egyész katolikus egyház erre épül:D a benne foglalt tényeket dogmásítják, és SZÓRÓL SZÓRA követik.
    Láttad a Dogma c. filmet? Az egy picit erről is szól.(bár főleg agyatlan, de rettenetes jó humor:D)
    Az egyházak, főleg az egymás ellen alló egyházak folyamatosan bibliával vagdalkoznak. Minden sor egy dogma. Szent és sérthetetlen.
    Nem az alapgondolattal van a gond... mert szép könyv... de minden könyv árt, ha ennyire komolyan veszed...

    Bibliai idézetek miatt történt a földön talán a legtöbb gyilkosság....

    Sokan vagdalkoznak azon, hogy hibás a magyar fordítás. Ez nem igaz. Tény, hogy nem szóról szóra az eredeti, de nem is kell annak venni.
    A "mi atyánk" magyan verziója sem ugyaaz, mint az eredeti. De nem is kell annak lennie, mert nem törvénykönyv.

    Ha törvénykönyvnek értelmezzük, akkor a Szent Biblia a legkárosabb könyv a világon, amit azonnali hatállyal be kellene tiltani:D
  • takysoft
    #100
    ugyan már? egyáltalán olvastad te a hozzászólásaim?

    most komolyan... az egyetlen dolog amiben szerinted hinni lehet az egy vallás?

    higgy önmagadban, a szüleidben, higgy sz igazságban... higgy abban, hogy az hitet az egyház nem sajátíthatja ki.
    ők azt mondják, higgy Istenben meg jézusban
    én azt mondom higgy önmagadban. higgy a világban.

    de hinni kell:D nem lehet mindent bizonyítani. én pl biztosra veszem, hogy nem minden döntésem tesz jót nekem. de ettől még hiszek magamban
  • takysoft
    #99
    igaz