18351
ATbanner.jpg
  • Verseghy
    #13305
    iPad 1? Akad.:D
  • grizzly21
    #13304
    nincs valakinek elado ipadje? tesztelesre kene
  • Tikal #13303
    de mindegy, ugy sem gyakran látogatom, inkább csak feltünt hogy mi ez az ökörség ott két szélen :)
  • Tikal #13302
    nem, csak ha meg összetolom akkor más oldalak fognak sírni hogy kéne nekik a space, különben scroll bar vizszintesen :)
  • G_ArchAngel #13301
    Nem biztos, hogy ertelek: en ossze tudom tolni a bongeszot addig, hogy csak a blog felulete latszodjon, a hirdetes eltunjon es csak ekkor jelenik meg a vizszintes scrollbar.

    Vagy teged erdekel a hirdetes?
  • Tikal #13300
    vagy ugy gondolták hogy rohadt szélesre huzom majd a bongészőt hogy kiférjen a hirdetés?
  • Tikal #13299
    appleblog, windows 7... ez normális megjelenése az oldalnak? :)


  • Gerygrey
    #13298
    Egyebkent a root fogalma Androidrol ismeros. Itt ugy megy, hogy ha "rootolom" a telefont, akkor onnantol kezdve superuser vagyok, de azert a biztonsag kedveert a telefon mindig szol, hogy epp melyik app ker superuser jogosultsagot amire en nyomhatok allow vagy deny gombot. Szerintem ez jo megoldas, mert latom, ha esetleg egy kartevo keszul kart tenni (nem volt meg ra pelda) de engem, mint power usert, nem akadalyoz a keszulek hasznalataban foloslegesen. Lehet, hogy hulyeseget kerdezek, de OSX-re nincs ilyen? :)
  • Gerygrey
    #13297
    Az alapeelvet ertem, es en is azt mondom hogy atlag Pistike ne telepitgessen mijdenfele szirszart a gepre, de az UAC es hasonlo megoldasok pont a Pistike ellen nem vedenek. O siman megnyomja az OK gombot, vagy beirja a jelszot akkor is, ha egy "Szia, en egy virus vagyok es le szeretnem formazni a merevlemezed" tipusu uzenet jelenik meg angolul. :)
  • Tikal #13296
    És te mindennap ilyen programokat telepitesz a gépedre? vagy most amig felrakod azt a néhány okos megoldással hozzád kerult programot az olyan nagy fáradtság hogy be kell pötyögnöd a jelszavad? ...
  • Ability
    #13295
    Tudom, több évig linuxon éltem. A jelszó bekérést is átvették tőlük, szerintem amolyan lélektani hatása van. :D De ez még mindig nem változtat azon hogy a linux és az osx között nincs ilyen téren semmi különbség. És mivel az OSX BSD-re épül, így a sudo is adott volt. Más kérdés hogy esetleg ők ignorálták egy ideig.
  • Pio
    #13294
    Győzz meg arról, hogy nem ezért hozták be ezt a jelszókötelezettséget és akkor nem fogom így gondolni. Mert részemről nem nagyon ugrik be más érv, pláne, hogy nem a kezdetek óta ilyen, az Apple KnowledgeBase leírás alapján, a 10.5-ben tiltották le a jelszótlan accok sudozását, de akkor még nem vették a fáradtságot a "Sorry, try again" hibaüzenet implementálására, erre egészen a 10.6ig kellett várni. :)
    A sudo programot amúgy UNIXra írták, tippem szerint olyan 10 évvel a linux és 20 évvel az osx megjelenése előtt, ezek már csak megörökölték.

    A hasonló wines megoldás amúgy a runas parancs, bár az nem jogokat kap, hanem ténylegesen úgy futtat, mintha a másik user lenne bejelentkezve.


    Gondolom Neked is egy csomó telepítő kért jelszót. Olyankor egy sudo fut le a háttérben, csak jól elfedi a sok csicsa. :) Bár ebben az esetben nyilván a jelszótlan acc is kap sudot, itt gondolom egy oké gombra nyomás felel a "biztonságért", amolyan UAC módra. :)
  • Pio
    #13293
    Van a biztonságtechnikában egy alapelv, amit úgy szokás nevezni, hogy "Principle of least privilege", vagyis hogy a dolgozó mindig, minden szituációban a feladathoz mérten lehető legszűkebb jogosultságokkal rendelkezzen. Az OSXben és minden linuxban átlagfelhasználó szempontjából ez például úgy jelenik meg, hogy már az a júzer, akit elsőnek létrehozol se minősül rootnak, a root egy láthatatlan felhasználó a gépeden, akitől jogokat kölcsönözhetsz a sudo segítségével, ha szükséges.
    A UAC valamilyen szinten hasonló célból jött létre, bár az ugye nem foszt meg jogoktól, talán csak ha nagyon erőszakosra állítod, amúgy csupán figyelmeztet.

    Amúgy az alapelv előnyei nyilván teljesen magától értetődőek, ugyanakkor hátránya is van, rugalmatlanság, kényelmetlenség és teljesen jogos, hogy egy átlagfelhasználó számára az előnyei nem igazán jönnek ki, ezért ez az egész sudozás/UAColás felesleges nyűg. Pláne, hogy ténylegi biztonságot egyik se jelent, hisz sudozni, UACban leOKÉzni a figyelmeztetést viszont már bárki tud, csak meg kell győzni arról, hogy tegye meg, indítsa el a káros akármit... :)
  • Ability
    #13292
    A kettő hasonló. Amúgy attól próbál megvédeni hogy a te akaratod nélkül ne tudjon telepíteni programot az OS. Bizonyos kártevők a háttérben, a te beleegyezésed és tudtod nélkül írnának a rendszer számára fenntartott helyekre. Az UAC is ettől véd, hogy ne tudjon észrevétlenül települni semmi.

    Amúgy nem értem a problémádat. Jó lenne ha leírnád mit akarsz feltenni. Mert minden normális cucchoz van telepítő, vagy csak áthúzod az Applications-be. Életemben nem használtam terminált OSX alatt telepítéshez.

    Pio: mi a különbség OSX és Linux között? Mindkettőnél ugyan arra való a sudo, mindkettőnél ugyan arra találták ki. És miből gondolod hogy OSX-nek ennyiből áll a védelme?
  • Gerygrey
    #13291
    Kicsit olyannak tűnik nekem ez a Sudo, mint Win7 alatt az UAC. Ez is egy kurva idegesítő biztonsági fícsör ami a saját hülyeségemtől akarna megvédeni, annyi a különbség hogy a windowsos UAC letiltható :)
  • Gerygrey
    #13290
    Bizonyos... khm... "okosított" alkalmazások telepítéséhez kellene a sudo. Amik egyébként Windows alatt simán felmentek, se jelszó, se sudo nem kellett hozzájuk, és még csak tönkre se vágták a gépet...

    Kicsit idegesítő, hogy ami a szar ringyóz alatt 3 kattintás volt, az OSX alatt 3 óra guglizás, anyázás, fórumozás után SE megy.
  • Pio
    #13289
    OSX nem engedi sudozni a jelszó nélküli accountokat akkor se, ha benne vannak a /etc/sudoers fájlban... :(

    Megoldás1: jelszavazod az accodat, de nyilván ezt el szeretnéd kerülni
    Megoldás2: engedélyezed a rootot Users/Groups beállításoknál, belépsz vele és megszerkeszted a /etc/sudoers fájlt, beleírod, hogy:
    júzerneved ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL
    Ez után ha visszalépsz nem fog jelszót kérni.
    Linuxokon ez működik, szerintem OSX-en is kéne neki, bár nem tudom.

    Amúgy aki valamilyen sudo paranccsal készül elcseszni a gépét, annak tök mindegy, hogy kér-e jelszót vagy nem, ilyen szempontból tehát nem biztonságosabb a megoldás. Akkor mégis miért lett bevezetve? Nyilván azért, mert az Apple a sudo-zó károkozók ellen saját védelmi mechanizmusok fejlesztése helyett (amilyenek az ingyenes linux disztrokban is vannnak) a Te jelszavaddal védekezik! Ez szerintetek nem vérgagyi? :\
  • Tikal #13288
    ah, ok.. én csak akkro használtam ezt a sudo parancsot mikor csináltam a sudo daily weekly monthly takaritást :) szoval mint irod is, az átlag felhasználonak erre semmi szüksége, greygrey is még hurcolja a windowsos mentalitást, de majd megszabadul tőle előbb utobb :)
  • Tikal #13287
    az okosabbak pedig azt mondják jobb ha csak egy sima fiokodon van, nem is rendszergazdai...
  • Tikal #13286
    hajrá kártevők, hackerek, adj nekik szabad utat :)
  • Ability
    #13285
    Ez egy védelmi gát a kártevőkkel szemben, nem lenne bölcs dolog felruházni magadat ilyen jogosultságokkal. Az esetek 99%-ában nincs is szükséged rá, nagyon ritka hogy egy rendszerállományt kelljen szerkesztened, vagy egy védett területen akarj módosításokat véghezvinni. A legtöbb felhasználó életében nem találkozik ezzel, ahogy a terminállal sem. Nálad mi indokolná hogy permanensen ilyen jogaid legyenek?
  • Gerygrey
    #13284
    És olyan nincs, hogy az alap profilom superuser is legyen egyben? Nincs kedvem jelszót megadni, a gecisok pénzért vett gépemmel hadd' csináljak már azt, amit akarok, jelsző nélkül...
  • Dzsini
    #13283
    A sudo a linux/unix rendszereknél az "az ezután következő parancsot rendszergazdai jogosultsággal akarom futtatni" jelentéssel bír, a -s pedig egy újabb shellben (parancssorban) teszi mindezt. Olyasmi, mint amikor rendszergazdai parancssort indítasz Windows alatt.

    És igen, egy adminisztrátori jelszó kötelező az ilyen rendszerek alatt.
  • Ability
    #13282
    "SuperUser DO....". A sudo-val egy másik user, általában superuser vagy más néven root user jogosultságait tudod felvenni. Az alap profillal nincs jogosultságod rendszerállományokat módosítani, és egyéb védett területeken módosításokat végrehajtani. Ilyenkor kell a sudo, amivel ideiglenesen emeltebb jogosultsági szinteken tudsz parancsokat futtatni.
  • Tikal #13281
    wow, admin jelszot midenképp állits be, aztán persze csinálhatsz egy sima user fiokot amiben tevékenykedsz, de fő a biztonság!!!

    a sudo valami takaritáshoz kell, beszmac wikijén ezek fenn vannak :)
  • Gerygrey
    #13280
    Jóvan, én bicajjal járok és az autókhoz nem igazán értek, úgyhogy a példa inkább legyen két tetszőleges országúti bringa, na azokon aztán nem sok a különbség, bárki is gyártja :)

    Napi OSX kérdés: nem tudom, mit csinál terminálban a sudo -s parancs, de szükség lenne rá, és valami jelszót kér. A felhasználói fiókomnak nincs jelszava, de ha nem adok meg jelszót akkor "sorry, try again" üzenetet kapok... Most akkor mivan?
  • Dzsini
    #13279
    Azért sok hely nincs kreatívkodni egy ekkora helyen úgy, hogy pl. a hűtés még hatékony legyen :)
  • passatgt
    #13278
    értem mit mondasz, de pont rossz példa volt:D
    bwm vs audi

    de nézd meg a képeket, ugyanaz a felépítés, egyforma az akksik elrendezése, a ventillátor ugyanott van, a hűtés ugyanúgy van megoldva, a hangszórók ugyanott vannak, az ssd-memória ugyanott van, amiben különbözük, hogy asusnál bal oldalon van a gpu, air-ben meg jobb oldalon...
  • Gerygrey
    #13277
    Hát ennyire szerintem egy BMW és egy hasonló kategóriájú Audi motorháza is hasonlít. Sőt, mindkettőnek négy kereke van, és robbanómotor hajtja őket. Vajon ők mikor perelik be egymást? (Vagy a Ford mindkettőt, mert mégiscsak a T-modell alapkoncepcióját követi minden mai autó...)
  • Dzsini
    #13276
    Vajon az alkatrészek belső elrendezésén is lehet pereskedni? :)
    (esetleg a ventilátor forgásirányán, a hővezető elemek színén)
  • passatgt
    #13275
    Asus ultrabook vs Air. Külsejét felesleges mutatni, mert a színeken kívül teljesen egyforma, de azért a belseke is igen érdekes...

  • Gerygrey
    #13274
    Azt hiszem, kezdem megérteni végre az OSX alapfilozófiáját a fájlkezelésben :) Ez így tényleg nem rossz, hogy bárhol, így érhetem el a dolgokat (a Windows 7-ben levő Library-kat nem minden fájltallózós ablakban lehet elérni, emiatt is nem használtam szívesen)

    A töltős-merülős probléma viszont szerintem nem Apple/iPhone specifikus jelenség, nekem a Galaxy S is ezt csinálja.
  • GregSB
    #13273
    Nálam is előfodult már, hogy 98-99%-al húztam le reggel. Ez azért van, mert ahogy a laptopoknál is itt is feltölti 100%-ra, és 95-96% felett nem tölt rá (ha megfigyeled a MacBook se kezd el tölteni 96%-100% között).

    Este felrakod töltőre, valamikor hajnal 1-2 körül eléri a 100%-ot, aztán kelésig leeshez 96%-ra. Mondjuk ez sok, nekem egy éjszaka alatt a telefon max 1-2%ot szokott merülni (airplane módban van hogy semmit), valami mehet a háttérben ami jobban eszi az akksidat.
  • S2000
    #13272
    Még mindig jobb, mint az andoridosom, ami a semmitől képes lemerülni :)
  • I.C.ram
    #13271
    Nektek is csinálja az i4S, hogy töltitek, és amikor egy éjszakán át töltőn volt, akkor néha 96%-ra tölti csak fel? Utána lehúzom, és újra vissza a töltőre, és akkor már felmegy 100ig.
  • passatgt
    #13270
    ha valami hozzáadás vagy hasonló gombra nyomsz(pl egy weblapon a feltöltés gombra) akkor bal oldalon alulra kirak egy Media részt ahol van 3 kategória, kép, zene film, ezekre kattintva betölti az iphoto/itunes/imovie fájlokat szépen rendszerezve úgy, hogy a programokban megjelenik
  • Tikal #13269
    szerintem te nem érted amit mondok.. de majd megtapasztalod :)
  • GregSB
    #13268
    Elérhető minden egy helyen, az összes programból eléred az iPhoto / iMovie stb adatbázisát, és fel tudod használni, nem kell kikeresni a fileokat.
  • Gerygrey
    #13267
    Azt tudom, hogy az iTunes nem tárol fotókat, szerintem te félreértesz :)

    A szanaszét azt akarta jelenti, hogy a képek az iPhoto-ban vannak, a zenék az iTunes-ban, a hangeffektek, videófájlok, Illustrator és a Photoshop fájlok pedig ki tudja hol... Lehet, hogy én vagyok vaskalapos Windows-user, de én szeretem, ha minden, ami épp kell, egy helyen elérhető. Az, hogy 2 helyen megvan egy fotó, nem különösebben zavar, azért van a terás vinyó :)
  • Tikal #13266
    Pl imovie-ba ha zenét vagy képet akarok rakni, akkor fogom és belehuzom a böngészőjéből, és ott van a projektben. Én meg pont azt nem birom hogy egy kép három helyen is meglegyen csak azért mert dolgozom vele :)