295
  • Epikurosz
    #215
    Természetesen nem ezt írtad, de megbocsátok.
  • Adamaj
    #214
    Természetes, én is ezt írtam.
  • Deus Ex
    #213
    #211: A közegre vonatkoztatott fény sebességénél gyorsabb, de természetesen a vákumbeli fénysebességnél kisebb sebességű részecskék esetében áll ez fenn.
  • Adamaj
    #212
    Nézz utána, nem új dolog. Cserenkov fedezte fel. Természetesen.
  • Epikurosz
    #211
    "Hiszen létezik a cserenkov sugárzás, amit ugye leggyakrabban reaktorok hűtővizében lehet megfigyelni, s ami nem más, mint olyan elektronok által létrehozott sugárzás, amik gyorsabban haladnak a vízben, mint a fény sebessége. "

    Nekem ez teljesen új, mármint, hogy c-nél gyorsabban haladnak.
  • Epikurosz
    #210
    nagyon nem értek egyet.
    -1
  • Adamaj
    #209
    Én ugyan csak most regisztráltam ide, de meg kell mondanom, hogy végigolvasva a topikot elgondolkodtam azon, hogy jól tettem-e. Ha már itt vagyok, akkor viszont ideírnám, hogy nekem mi is a véleményem. Mármint a cikkről, s nem a személyeskedésekről.
    A húrelmélet szép dolog, de hátulütője, hogy nem igazán ad magyarázatot arra, hogy miképpen is lehetséges véges számú dimenziónak lennie. Mert ugye, ha belegondolunk, akkor beláthatjuk, hogy pl. egy egydimenziós vonal csak egy kétdimenziós síkban létezhet, amiként egy kétdimrenziós felület is csak egy háromdimenziós testen, s nyilvánvalóakkor, hogy egy háromdimenziós test csak egy négydimenziós térben létezhet. Így továbbvihetjük, s azt mondhatjuk, hogy minden dimenzió csak egy magasabb dimenzióban létezhet. Sőt azt is, hogy bármilyen dimenzióban lévő érzékelő szervekkel ellátott lény csak a saját dimenziójánál, amiben létezik, kisebb dimenziókat érzékelhet. Ebből következik, egy feltételezett két dimenziós síkban "élő" lény nyilván nem tudná érzékelni a háromdimenziós anyagot. Illetve tudná, csak nem anyagként, hiszen, ha a síkján amiben létezik áttörne egy részecske vagy bármilyen anyagi tárgy, az számára nem mást jelentene, mint egy energiát, amely rombolja a síkot. Mert csak azt tudná érzékelni belőle. Így elképzelhető, hogy mi is energiaként érzékeljük a magasabb dimenziót vagy dimenziókat. Vajon nem lehetséges, hogy az úgynevezett nullponti energiasugárzás nem más, mint egy másik dimenzió számunkra érzékelhető létezése? Így lehetséges, hogy univerzumok százai vagy milliói vannak körülöttünk, sőt bennük létezünk cdsak nem érzékeljük őket a maguk valójában.
    Ami pedig a fénysebességet illeti, az talán nem is átléphetetlen. Hiszen létezik a cserenkov sugárzás, amit ugye leggyakrabban reaktorok hűtővizében lehet megfigyelni, s ami nem más, mint olyan elektronok által létrehozott sugárzás, amik gyorsabban haladnak a vízben, mint a fény sebessége. Persze a vízben a fény terjedési sebessége kisebb, mint vákuumban, de hát az anyagok sűrűsége meghatározza, hogy milyen sebességgel terjed bennük a fény. Elképzelhetőnek tartom, hogy esetleg a fénysebesség azért annyi vákuumban amennyi, mert azt engedi meg a vákuum törésmutatója, csak esetleg ezt mi még nem tudjuk bizonyítani.
    Ha pedig ez esetleg így van, akkor esetleg lehetséges, hogy a tudománynak nem fehér foltjai vannak, hanem a tudomány egy kis folt a nagy fehérségben.
  • Deus Ex
    #208
    Háát, nagyon szerencsétlen dolog a tudományt és a hitet ilyen összefüggésben emlegetni. A tudományokat inkább nevezném a tapasztalatokból és a logikából konstruált kollektív építménynek. Természetesen az adott tudományág jellegéből fakadóan eltérő mértékben támaszkodik a két pillérre, és végsősoron a valóságról alkotott képünk is sajátságosan emberi lesz.

    Természetesen lehet hite is annak, aki tudománnyal foglalkozik, de tisztán és világosan szét kell tudnia választania a hitét a tudásától. Van helye alapfelvetéseknek, megsejtéseknek, sok esetben az intunició, tehát a formális logika alkalmazhatósági küszöbénél kevesebb információval végrehajtott sajátságosan emberi következtetés vezetett jelentős eredményekre, de, tisztelni kell a tényeket, és késznek kell lenni átlépni az alapfelvetést, ha az a jelek szerint nem mutat elvárt mértékű párhuzamot a valósággal. Ez meglehetősen fájdalmas lehet, ha pl. az ember egy életet és egy karriert épített az elképzelésére, és a végén kiderül, hogy benézte az ügyet.
  • who am I 7
    #207
    :)

    Nem azért húzott el a kis maki, mert húde mélyenszántóan most megnevelted :D Hanem mert későre járt :) Nehogy azt hidd már, hogy kb 14(kb ennyi lehet agyilag talán picit kevesebb), évnyi félre sikerült nevelést ki fogsz égetni, pár hozzászólással :D Ha eleve nem fog fel dolgokat, akkor hiába magyarázod, érted? :) Az ilyenek vagy soha, vagy csak nagyon későn érnek be, de inkább soha, szal kb, halottnak a csók.De legalább idegeskedtél meg köpködtél egy sort hihihi :D
  • who am I 7
    #206
    Jólvan értsd jól, tehát, nincs tapasztalatokkal alátámasztva.De sztem nem is lesz, ennek a FÖldnek az idejében :)
  • kev
    #205
    Minden tudomány nem más, mint számokkal, egyenletekkel leírt : kollektív hit.
  • Deus Ex
    #204
    Nem akarlak nagyon kiábrándítani, de a fizikában végülis minden csak feltételezés, ha valamit éppenséggel sok tapasztalat támaszt alá, akkor azt esetleg elnevezik törvénynek, de olyan jellegű bizonyítások nincsenek, mint a matematikában. Modelljeink vannak, amiket persze konzisztens, bizonyított, kipróbált matematikai szerszámokkal működtetünk.

    #199: Hát, inkább a szél és termikviszonyok döntik el, merre mentek..:)

    Konkrétan, vitorlával mely légterekbe lehet berepülni? Értem én ezt az 1500-as alsó magasságot, de motor nélküli gépnél azért ez nem egészen az én akaratomon múlik el..
  • who am I 7
    #203
    Látom, sg oda dobott az éhes kocáknak egy kis "rágcsálni" valót :D:D:D:D: hihi, tetszik a cikk

    Kár, hogy csak feltételezés :( De jó kis, csámcsogni való téma.Mostanába nem volt ilyen jó cikk az sg-n.
  • Epikurosz
    #202
    [URL=http://index.hu/tech/urkutatas/kolib271207/]"Tektonikus" mozgás - az égen[/URL]
  • Epikurosz
    #201
    Azt ugye mondanom sem kell, hogy mindent megelőz az ELMÉLET.
  • Epikurosz
    #200
    A csillagászat ma kb. olyan állapotban van, mint a földrajztudomány az 1400-as évek elején. Vannak, akik rebesgetik, hogy kerek a Föld, de még nem sikerült körbeutazni. A kontinenseket még nem térképezték fel, az amerikai indiánokat még nem fedezték fel, a távcső, mint olyan, még nem létezik. A kontinensek mozgásáról még nem is álmodtak.

    Majd, amikor az EURÓPAIAKNAK sikerül kilépniük szűk környezetükből, akkor majd bekövetkezik a forradalom, amelynek aztán társadalmi következményei is lesznek. Égszakadás, földindulás, minden mennyiségben.
  • Epikurosz
    #199
    Ne legyetek már ekkora...olyanok.

    Aszondtam, hogy gyalog szoktam a Citadellára felmenni, a látványér, de tervezem, hogy megnézem Budapestet repcsiről is, méghozzá vitorlásrepcsivel.

    Egy ürge ígérte, hogy fél óra=9 ezer Ft. Most, hogy pontosan milyen útvonalon, milyen magasan repülünk, azt majd ő dönti el, neki van repülési engeélye, ő majd fogja tudni, hogy meddig szabad elmenni.
  • rolika
    #198
    egy k.rva szót nem értek belőle, de állati érdekes. sőt döbbenetes
  • teddybear
    #197
    "Érzésem szerint ha te bemégy a Citadella fölé vitorlázóval, akkor kb. agyonlőnek és jeltelen sírba temetnek..:))"

    Nem egészen. Bp. fölött 1500m alatt tiltott légtér van, azaz ha az alatt berepülsz külön engedély nélkül, ugrik a pilóta-engedély, egyébként meg be kell jelentkezni a közel-körzeti légi-irányításnak (approach-nak). Rohadt kellemetlen lenne, ha beléd menne egy utasszállító.
  • Deus Ex
    #196
    Kozmológiával ismerkedést javaslom Timothy Ferris: Világmindenség - mai kozmológiai elméletek c. könyvével kezdeni, viszonylag aktuális, emellett az Epikurosz kollega által kiemelt tudománytörténeti kitekintést is magában foglalja, mégha ez jellegéből adódóan nem több, mint néhány mondat.

    Húros és M elméletes irányba ismeret erjesztő szinten viszonylag jó első ilyesztés Brian Greene: Az elegáns univerzum c. könyve, főképp azért, mert az első száz oldal a rel és a kvantummechanika vonatkozó sajátosságairól szól. A könyvből néhány részes filmsorozat is készült a Spektrum szokta vetíteni nagyritkán.

    Ha valaki nagyon elszánt, akkor huss ide: MCSE médiatár és nézzen meg mindent Dávid Gyulától. A fájlok .nsv, vagyis Nullsoft Streaming Video formátumúak, értelemszerűen a Winamp perfektül lejátssza őket. Ennél bőségesebb és átfogóbb forrást eddig nem láttam.

    Érzésem szerint ha te bemégy a Citadella fölé vitorlázóval, akkor kb. agyonlőnek és jeltelen sírba temetnek..:))
  • snakekiller
    #195
    "Ha valaki látott már fraktálzoomot és/vagy mellékesen fogyasztott valami tudatmódosítót is, egészen biztosan nem lesz többé kétsége affelől hogy pontosan érti az univerzum működését."

    Okés. Bocsánat, úgy látszik félreértettelek. Ez a dolog innentől (az elejétől?) nem igazán mai értelemben vett tudomány, nem is filozófia; valami egészen más, ami a miszticizmushoz, valláshoz közel, tőlem (meg a topictól is szvsz) sajnos távol áll, szóval nem lennék (nem is voltam) jó vitapartner.
    Inkább hitvita ez, ami szvsz értelmetlen. Te úgy érzed (tudod) megtaláltad a Választ, kicsit irigyellek ezért. :)

    Örülök, hogy kicsit visszavettél a bántó stílusból. Köszönöm!
  • globint
    #194
    Na, ez egy pszihológiai kísérlet volt.
    Úgy látom, sikeres volt.
    Máskor is fogom a kis hülyével alkalmazni.
    Úgy látom, van egy kényes témája, az megkötözi, visszafogja.
    Érzékeny rá, határozattan!
    Amúgy igazad van, erős volt a stílusom, de az „agresszorral” szemben csak az ész és az erőszak együttes alkalmazása segít. Mármint a verbális erőszak….

    Tudjátok, mikor az ember egy siekeres vállalkozást visz évtizedekig, megtanulja, hogy nincs jó viselkedés, vagy rossz viselkedés, legfeljebb nem odailló viselkedés. Azt lehet vitatni, hogy a viselkedésem ideillő volt-e, mindenesetere én azért alkalmaztam, mert az adott szituációhoz ideillőnek tartottam a kis pöcs miatt.
    Na, jó éjt.
  • arrakistor
    #193
    a végtelenből nem lehet elvenni, számtanilag ez így néz ki végtelen-1 = végtelen, azonban a számok a való világban irracionálisak, azonban léteznek: az emberek fejében így részük az univerzumnak.

    lesajnálásról szó sincs. és a relativitás elmélet az a legtöbb amire egy zsidó okostojás anélkül hogy az eszét is használta volna, bár az agyát kétségkívül mozgatnia kellett hozzá. már majdnem rájött arra mint amire a kétezer éves bölcsek, már majdnem újra feltalálta a spanyolviaszt ! érthető ha mindenféle húrelméletekkel meg 10 dimenzióval átszőve etetik a szerencsétlen embereket az ugyancsak zsidó médiában.
    okos volt ugyan, de bölcs nem. a bölcs rájön hogy a végtelenben akármennyit is tudna az éppen nulla a végtelenhez képest. én éppen ezért becsülöm az okostojásokat is.

    a vöröseltolódás, a Merkúr perihéliummozgása, a gravitációs lencsehatás,
    a kvantum összefonódás, az elektronok interferenciája, a kozmikus háttérsugárzás, a fél- és szupravezetők, és a lézer és GPS óra-korrekció működése pedig mind mind alátámasztja azt amit én mondok, nincsen legkisebb részecske mivel az amiről azt hiszik hogy legkisebb részecske önmagában is egy teljes univerzumot foglal magába amiben elképzelhetetlenül gyorsan telik az idő
    , a mi felfogásunk szerint. sok sok nagy bumm megy végbe egy müönban
    míg megtesz egy angsztrömöt, és a mi teljes nagy bummunk óta eltelt idő is
    "kívülről" csak egy pozitron egyetlen spinje, de továbbmegyek !

    az euklidészi térgeometria sem túl jó , hiszen a fekete lyuk nem a mi univerzumunkBAN van hanem mi vagyunk benne, ha onnan "belülről" nézzük.

    ha valaki látott már fraktálzoomot és/vagy mellékesen fogyasztott valami tudatmódosítót is, egészen biztosan nem lesz többé kétsége affelől hogy pontosan érti az univerzum működését.
  • fade2black
    #192
    micsoda szánalom lett ez a topic.

    Kéne egy mod aztán aki offol, személyeskedik, zsidózik, warn aztán bann.

    állatkert
  • Su0my
    #191
    globint, azért te is visszafoghatnád magad ;)
  • globint
    #190
    samebadi elemeztem az írásaidat. Kisebbrendűségi komplexusban szenvedsz, nem vállalod fel sem a nemed, sem képzetlenségedet, (azaz a valós iskolai végzettségedet :-) )
    Rendszeresen maszturbálsz, a nőknél sincsenek sikereid, mert ott is a kisebbrendűségi komplexusod irányít.
    Jól haladsz az alkoholizmus felé, bár ezt még környezeted nem ismeri fel, te pedig soha nem fogod felismerni, mert önismereted eleve nem létezik, hiszen nem vállalod fel még a legprimitívebb ismereteket sem magadról.
    A munkahelyen, ha netán sikerül álláshoz jutnod, (az önbizalomhiányosoknak nehéz álláshoz jutniuk), nincsenek gondjaid, mivel saját magad seninek tartod, alkalmas vagy arra, hogy a főnökeid WC papír helyett veled nyalassák ki a seggüket.

    Az ilyenek, mint te, könnyen lesznek homokosok is, mivel egy erős egyéniségű buzinak konnyen a hálójába esnek, ahonnan az önbizalomhiányuk miatt nem tudnak kiszállni.

    samebadi, ha még nem vagy buzi, meg még nem tartod magad alkohlistának, nem vagy láncdohányos, a legjobb úton haladsz, hogy az legyél.


    Persze ez a te bajod, mi csak röhögünk rajtad.
    Talán még AIDS-es is leszel egyszer.
    Ettől csak az véd meg, ha naponta kétszer maszturbálsz.


    Persze ez minket is megvéd, mert akkor, ha a heréid üresek, nem baszogatsz minket.
    Na, jó éjt te .

  • Su0my
    #189
    nagyon szépen köhönööm!
  • Su0my
    #188
    Epikurosz: mondasz valamit.. :) mindegy, úgyis zenész leszek faxán, legfeljebb írok 1-2 számot a fekete lyukakról is, közérthetően :D

    de kezdem is a kutatást.. mellesleg megmondom őszintén, nekem elég volt az ókori és középkori tudományos világszemléletből az, amit középsuliban tanultam (fizika fakt+latin óra, respect CSGY Tanár Úr!!), engem a legújabb dolgok érdekelnek, ami egyfajta szűklátókörűség, de talán majd utána átnézem a régebbi koponyák műveit is:)
  • Su0my
    #187
    ha meg lány vagy, akkor elnézést, hogy oltottalak, de akkor is: csaj létedre hogy lehetsz ekkora paréj? csodálom, hogy megkaptad a vízumot, hogy kiengedjenek a disznóólból :(
  • Darth Sith
    #186
    Igen, ez lenne az igazi menete az egésznek, de mint említetted, ez legalább 20év meg vagy két kar elvégzése a bme/elte-n. :) 12 év egyetem + 8 év magán tanulás/tanulgatás és akkor mondjuk úgy lenne rálátása az embernek a dolgokra, akkor még mindig nem hozzáértő, csak már van egy rálátása. Mi meg csak okoskodunk, de inkább ezt csináljuk mint azt amit samebadi :)

    Amúgy tényleg kimaradt ez a 3 mű, köszi a kiegészítést :)
  • globint
    #185
    Na, ha lány, és szőke, és műfarkat ver magába, hú, ez még "lányványnak" sem utolsó.
    De úgy látom, elment. Mostmár kezd eszmélni.
  • Epikurosz
    #184
    Megtisztelő, amit írsz, de én műkedvelő vagyok elméleti fizika terén. (Amúgy, sajnálom, hogy nem ezen a pályán indultam el anno, mert a gimiben erősségem volt a fizika, és persze a matek, és a filozófia).

    Darth Sith listájához annyi megjegyzésem lenne, hogy kezd azért kicsit korábban.

    Na, nem is így, másként indítok.

    Nekem amúgy egy régebbi tervem, hogy beiratkozom az ELTE elméleti fizika szakára, persze majd, ha ráérek, lesz pénzem, szeretőm, villám a Rózsadombon stb.

    Azonban, én a következőképpen indítanék:

    Először elővennék valamilyen tudománytörténeti munkát, különös hangsúllyal a fizikán. Csak azért, hogy legyen rálátásom a dolgokra (és ezt később is elővenném. Valahogy úgy, ahogy pár évente felmegyek a Citdaellára, és felülről megszemlélem lakhelyem. Amúgy tervezem ugyanezt repcsivel is, vagyis vitorlázóval, de ez egy másik történet.)

    Nos, utána belekóstolnék az ókoriakba (Arisztotelész, Platón, Anaxagorász, Demokritosz), majd folytatnám a középkoriakkal (Giordano Bruno, Galilei, Kepler, Newton), majd a modernekkel (Maxwell pld.), és elidőznék Einsteinnél (zsidó, nem zsidó, a tudományban nincs nemzetiség).

    Ezzel párhuzamosan persze keményen kellene gyúrni a matekra is, ezt nem is kell mondanom.

    A modern fizikába Gamownak amúgy van egy jó bevezető könyve, nem jut eszembe most a címe.

    Ha ezeket kibeleztem, akkor jöhetne a kvantumfizika, egyrészt, a modern kozmológia másrészt.

    Hát, ez így minimum 20 év, de még viszonylag fiatal vagyok én is. :-)

    Ja, és ha már van egy rálátásom az egézre, biztos beleásnám magam valamilyen részletkérdésbe is azért, hogy ne csak kapjak, magamba szívjak, hanem hozzá is tegyek valamit. Hozzátenni pedig csak egy-egy téglát lehet. Pláne ma.
    És keresnék értelmes, vitatkozós ürgéket, ugyanis szerintem a beszélgetések, illetve az őket követő elmélkedések ciklusai élezik az elmét igazán.

    Akkor pár könyv is, ami épp kezemügyében van, és nem említette a kolléga:
    J.D. Barrow: A világegyetem születése
    Paul Davies: Az utolsó három perc
    Hawking: A mindenség elmélete

    és még rengeteg sok.
  • samebadi
    #183
    az ilyen idiótákat miért nem bannolják örökre?...

    bazdmeg, ha ez neked normális hangnem el se merem képzelni hogy beszélsz anyáddal
  • samebadi
    #182
    hát a farkamat semmiképp se verhetem... mert lány vagyok, de mindegy
  • globint
    #181
    Szerintem samebadi már nagy lihegésben van, veri a farkát keményen.
    Már csak percek kérdése, hogy lecsillapodjon.
  • snakekiller
    #180
    Teljesen elmebeteg dolog ha valakit érdekel a minket körülvevő világ, valóban.

    (Nem bírtam megállni, hogy ne etessem a trollt...)
  • Darth Sith
    #179
    Semmit sem kell, de őszintén szólva fölszarom mit hiszel el vagy sem. Én attól még teljesen boldogan és nyugodtan fogok élni. És ha az a célod, hogy felhúzz, sajnos nem sikerül. Az ilyen szánalmas emberek maximum megmosolyogtatnak, többre nem képesek. Nem baj, szereztél egy jó estét, jókat röhögtünk a kommentjeiden pár haverommal, akiknek szétküldözgettem e fórumnak a linkjét :) Nem gondolkodtál még humorista pályán?
  • globint
    #178
    Figyuzzatok, szerintem már közel áll, hogy a gatyájába nyúljon!
    Ezt még kivárjuk, aztán ha kiverte a farkát, lenyugszik.
  • Darth Sith
    #177
    közel nem érzem annak magam. Sőt, tudhatnád, minél többet tanul az ember, annál inkább rájön, milyen keveset tud. Én erre már rájöttem, de próbálok még többet tanulni és megtudni a világról. Sokan néztek hülyének anno, mert téridő fizikát olvastam általános nyolcadikban és nem vodkáztam a pad alatt. El lehet dönteni melyiknek van több értelme.

    Amúgy szerintem én normális hangnemben reagáltam rád, nem ilyen stílusban, de ez is megmutatja, hogy milyen jellem vagy te, mekkora egy szánalmas ember vagy.
  • MadBence
    #176
    Valami barom a kezével kitakarta azt a rész... Mit kell ezen magyarázni?