295
  • Epikurosz
    #201
    Azt ugye mondanom sem kell, hogy mindent megelőz az ELMÉLET.
  • Epikurosz
    #202
    [URL=http://index.hu/tech/urkutatas/kolib271207/]"Tektonikus" mozgás - az égen[/URL]
  • who am I 7
    #203
    Látom, sg oda dobott az éhes kocáknak egy kis "rágcsálni" valót :D:D:D:D: hihi, tetszik a cikk

    Kár, hogy csak feltételezés :( De jó kis, csámcsogni való téma.Mostanába nem volt ilyen jó cikk az sg-n.
  • Deus Ex
    #204
    Nem akarlak nagyon kiábrándítani, de a fizikában végülis minden csak feltételezés, ha valamit éppenséggel sok tapasztalat támaszt alá, akkor azt esetleg elnevezik törvénynek, de olyan jellegű bizonyítások nincsenek, mint a matematikában. Modelljeink vannak, amiket persze konzisztens, bizonyított, kipróbált matematikai szerszámokkal működtetünk.

    #199: Hát, inkább a szél és termikviszonyok döntik el, merre mentek..:)

    Konkrétan, vitorlával mely légterekbe lehet berepülni? Értem én ezt az 1500-as alsó magasságot, de motor nélküli gépnél azért ez nem egészen az én akaratomon múlik el..
  • kev
    #205
    Minden tudomány nem más, mint számokkal, egyenletekkel leírt : kollektív hit.
  • who am I 7
    #206
    Jólvan értsd jól, tehát, nincs tapasztalatokkal alátámasztva.De sztem nem is lesz, ennek a FÖldnek az idejében :)
  • who am I 7
    #207
    :)

    Nem azért húzott el a kis maki, mert húde mélyenszántóan most megnevelted :D Hanem mert későre járt :) Nehogy azt hidd már, hogy kb 14(kb ennyi lehet agyilag talán picit kevesebb), évnyi félre sikerült nevelést ki fogsz égetni, pár hozzászólással :D Ha eleve nem fog fel dolgokat, akkor hiába magyarázod, érted? :) Az ilyenek vagy soha, vagy csak nagyon későn érnek be, de inkább soha, szal kb, halottnak a csók.De legalább idegeskedtél meg köpködtél egy sort hihihi :D
  • Deus Ex
    #208
    Háát, nagyon szerencsétlen dolog a tudományt és a hitet ilyen összefüggésben emlegetni. A tudományokat inkább nevezném a tapasztalatokból és a logikából konstruált kollektív építménynek. Természetesen az adott tudományág jellegéből fakadóan eltérő mértékben támaszkodik a két pillérre, és végsősoron a valóságról alkotott képünk is sajátságosan emberi lesz.

    Természetesen lehet hite is annak, aki tudománnyal foglalkozik, de tisztán és világosan szét kell tudnia választania a hitét a tudásától. Van helye alapfelvetéseknek, megsejtéseknek, sok esetben az intunició, tehát a formális logika alkalmazhatósági küszöbénél kevesebb információval végrehajtott sajátságosan emberi következtetés vezetett jelentős eredményekre, de, tisztelni kell a tényeket, és késznek kell lenni átlépni az alapfelvetést, ha az a jelek szerint nem mutat elvárt mértékű párhuzamot a valósággal. Ez meglehetősen fájdalmas lehet, ha pl. az ember egy életet és egy karriert épített az elképzelésére, és a végén kiderül, hogy benézte az ügyet.
  • Adamaj
    #209
    Én ugyan csak most regisztráltam ide, de meg kell mondanom, hogy végigolvasva a topikot elgondolkodtam azon, hogy jól tettem-e. Ha már itt vagyok, akkor viszont ideírnám, hogy nekem mi is a véleményem. Mármint a cikkről, s nem a személyeskedésekről.
    A húrelmélet szép dolog, de hátulütője, hogy nem igazán ad magyarázatot arra, hogy miképpen is lehetséges véges számú dimenziónak lennie. Mert ugye, ha belegondolunk, akkor beláthatjuk, hogy pl. egy egydimenziós vonal csak egy kétdimenziós síkban létezhet, amiként egy kétdimrenziós felület is csak egy háromdimenziós testen, s nyilvánvalóakkor, hogy egy háromdimenziós test csak egy négydimenziós térben létezhet. Így továbbvihetjük, s azt mondhatjuk, hogy minden dimenzió csak egy magasabb dimenzióban létezhet. Sőt azt is, hogy bármilyen dimenzióban lévő érzékelő szervekkel ellátott lény csak a saját dimenziójánál, amiben létezik, kisebb dimenziókat érzékelhet. Ebből következik, egy feltételezett két dimenziós síkban "élő" lény nyilván nem tudná érzékelni a háromdimenziós anyagot. Illetve tudná, csak nem anyagként, hiszen, ha a síkján amiben létezik áttörne egy részecske vagy bármilyen anyagi tárgy, az számára nem mást jelentene, mint egy energiát, amely rombolja a síkot. Mert csak azt tudná érzékelni belőle. Így elképzelhető, hogy mi is energiaként érzékeljük a magasabb dimenziót vagy dimenziókat. Vajon nem lehetséges, hogy az úgynevezett nullponti energiasugárzás nem más, mint egy másik dimenzió számunkra érzékelhető létezése? Így lehetséges, hogy univerzumok százai vagy milliói vannak körülöttünk, sőt bennük létezünk cdsak nem érzékeljük őket a maguk valójában.
    Ami pedig a fénysebességet illeti, az talán nem is átléphetetlen. Hiszen létezik a cserenkov sugárzás, amit ugye leggyakrabban reaktorok hűtővizében lehet megfigyelni, s ami nem más, mint olyan elektronok által létrehozott sugárzás, amik gyorsabban haladnak a vízben, mint a fény sebessége. Persze a vízben a fény terjedési sebessége kisebb, mint vákuumban, de hát az anyagok sűrűsége meghatározza, hogy milyen sebességgel terjed bennük a fény. Elképzelhetőnek tartom, hogy esetleg a fénysebesség azért annyi vákuumban amennyi, mert azt engedi meg a vákuum törésmutatója, csak esetleg ezt mi még nem tudjuk bizonyítani.
    Ha pedig ez esetleg így van, akkor esetleg lehetséges, hogy a tudománynak nem fehér foltjai vannak, hanem a tudomány egy kis folt a nagy fehérségben.
  • Epikurosz
    #210
    nagyon nem értek egyet.
    -1
  • Epikurosz
    #211
    "Hiszen létezik a cserenkov sugárzás, amit ugye leggyakrabban reaktorok hűtővizében lehet megfigyelni, s ami nem más, mint olyan elektronok által létrehozott sugárzás, amik gyorsabban haladnak a vízben, mint a fény sebessége. "

    Nekem ez teljesen új, mármint, hogy c-nél gyorsabban haladnak.
  • Adamaj
    #212
    Nézz utána, nem új dolog. Cserenkov fedezte fel. Természetesen.
  • Deus Ex
    #213
    #211: A közegre vonatkoztatott fény sebességénél gyorsabb, de természetesen a vákumbeli fénysebességnél kisebb sebességű részecskék esetében áll ez fenn.
  • Adamaj
    #214
    Természetes, én is ezt írtam.
  • Epikurosz
    #215
    Természetesen nem ezt írtad, de megbocsátok.
  • Epikurosz
    #216
    na, tényleg írtál utána még valamit.

    Ez viszont megfogott:
    "Így továbbvihetjük, s azt mondhatjuk, hogy minden dimenzió csak egy magasabb dimenzióban létezhet."

    Mi emberek 3+1 dimenzióban létezünk. Nekem nem következik automatikusan, hogy lennie kell még egynek. Én el lennék ezzel a 4-gyel is.
  • Epikurosz
    #217
    "Így lehetséges, hogy univerzumok százai vagy milliói vannak körülöttünk, sőt bennük létezünk cdsak nem érzékeljük őket a maguk valójában."

    namost akkor elmondom, hogy én mit gondolok a sok kicsi párhuzamos világról.

    Ez olyan, mint Isten létezése. Soha nem lehet bizonyítani. Ha akarom hiszem, ha akarom nem.

    Ugyanis, ha valamiről infóm van, akkor az a mi világunk része. Ha pedig nem része a világunknak, akkor nem lehet információm róla.
    Egy "másik" univerzum mássága megszűnik, mihelyst érzékeltem, mert abban a pillanatban belép az én univerzumomba.

    A párhuzamos világok, ha vannak ilyenek, attól párhuzamosok, hogy egymástól teljesen függetlenül léteznek. Én tehát nem hiszek abban sem, de ezt már leírtam, ami e topik címében szerepel.

    (Ettől függetlenül nem tettem le a voksom a monoteizmus mellett sem.:-)
  • Su0my
    #218
    nem tudom láttad-e a Grinch című (egyébként szerintem igencsak jóóó) filmet.. csak mert a történet szerint az is egy hópehelyben történt :) Nekem élénk a fantáziám, de azért, ha megengeded, kicsit erősek az elméleteid:)
  • Adamaj
    #219
    Attól, hogy nincs információd valamiről még lehet a világod része, hiszen pl. arról sincs információd, hogy milyen belülről a lakásom, de attól még létezik és a világ része.:) Mi ketten párhuzamosan élünk egymás "mellett" itt a ilágban, s nincs információnk egymásról, de azért létezünk. Vagy nem?
  • globint
    #220
    Az egyistenhit, meg többistenhit témában töprengtem el a cikk kapcsán. Felmerült bennem, a Tóra szerint a Teremtőt mi emberek közvetlenül nem láthatjuk. Pl. az indiaiak több ezer istenségben hisznek, persze a tórában is van utalás arra, hogy a Teremtő nem "egyedül" van, (pl. angyalok), na mármost, ha a két dimenziós fazonok látnák a ceruzámat, amint "keresztűlszúrja" a világukat, akkor
    1:/ istennek képzelnék, hiszen a semmiből tűnt elő
    2:/ istennek képzelnék, hiszen változtatja a küllemét (hegy, kúp, hatszög fazon, radírvég, ....),
    2:/ vita támadna, egy isten vagy több?
    Namármost, akkor ha "belénk-lóg" egy másik dimenziós tárgy, mit gondolunk róla?
    Vagy például a Teremtő összes dimenziója miatt nekünk esélyünk sincs Őt sem meglátni, sem felfogni, sem leírni alakját-természetét, stb....
    zavart2]
    Hát ezeken töprengtem mostanság.
  • GyuriX2572
    #221
    Szerintem senki sem létezik csak én. Ti az én álmom részei vagytok :)
  • GyuriX2572
    #222
    Mivel 3D világban élünk ezért nem vehetünk tudomás a magasabb dimenziójó világokról, viszont tudnunk kéne az alattunk lévőkről, de mint ilyet szintén nem látunk ez csak azt bizonyítja, hogy nem létezik más csak a szürke valóság ;)
  • Adamaj
    #223
    Igen, ezek elgondolkodtató dolgok, s mi valóban nem tudjuk felfogni, hogy milyen lehet egy miénknél magasabb dimenziót érzékelni. Bár tovább gondolva amit korábban írtam, mármint a fénysebességről, akkor azt kell mondanom, hogy abban az esetben, ha valóban igaz lenne, hogy a fénysebesség azért kb. 300000 km/s, mert ennyit enged meg a vákuum törésmutatója, akkor miként a cserenkov sugárzás mutatja, mesterségesen is elő lehetne állítani a vákuumban a fénysebességnél nagyobb sebességet. Ez persze felvetne egy csomó kérdést, mert ilyen sebesség esetén az érzékelés szempontjából felcserélődne az ok és az okozat, s íly módon a jövőbe láthatnánk. Ez persze feltételezné, hogy a jövő is létezik már, de ekkor meg oda lyukadunk vissza, hogy akkor az összes idő egyszerre létezik csak mi folyamatában érzékeljük, egyszerre csak egyet.
  • Adamaj
    #224
    Te nem érzékeled a két dimenziós dolgokat???
  • Epikurosz
    #225
    Érdekes, érdekes, csak kicsit meddő. Ugyanis a mi 3D-s világunkba még egyetlen bizonyított eset sincs, amikor valaki a rfelsőbb dimenzióból belénzsúrt volna a ceruzájával.
    Ez a lyuk sem ceruzanyom szerintem, valami banális oka lehet.
    A vallások által emlegetett csodák közül egy sem bizonyított.
  • Epikurosz
    #226
    Pedig vannak olyan esetek, amikre én is azt mondtam, hogy na. De mégis.
  • unknown nick
    #227
    Lehet oly kicsiny volt a cerkája, hogy észre sem vetted. :)
  • who am I 7
    #228
    hihihihihi :D Epikurosz érted, megmondja, hogy már pedig NINCS.Mert ő ebben az univerzum/világban a bass*ájba érted, ha ő azt mondja, akkó NINCS
    (Közbe meg istentudja hányszor vitték már el kis szűrke tesók egy kis "végbél*tRÜKKÖZÉSRE"
  • arrakistor
    #229
    találtam egy animációt amely jól szemlélteti azt ahogy én elképzelem
    amit mások téridőgörbületnek neveznek illetve azt ami egy fekete lyukban tkp. a _téridő egyik szélén_ történik illetve ahol a dimenziók összegörbülnek.

    persze ez is csak 1 gyenge hipotézis a sok közül és biztos gondolt már más is hasonlóra ... az eseményhorizonton áthaladva az addig külső téridő összezsugorodik és az válik az áthaladás pillanatától kezdve belső lyukká, a cselekménysorozat (tkp. az idő) megfordálásának megfelelően a bezuhant test elkezd távolodni a szinguláris ponttól kb. hiperbolikus görbét írva le a szubjektív téridejével. amit mi nagy bummnak nevezünk az egy fekete lyukba bezuhant atommag kizuhanása az inverz téridőben.
  • arrakistor
    #230
    találtam egy animációt amely jól szemlélteti azt ahogy én elképzelem
    amit mások téridőgörbületnek neveznek illetve azt ami egy fekete lyukban tkp. a _téridő egyik szélén_ történik illetve ahol a dimenziók összegörbülnek.

    téridőben.

    persze ez is csak 1 gyenge hipotézis a sok közül és biztos gondolt már más is hasonlóra ... az eseményhorizonton áthaladva az addig külső téridő összezsugorodik és az válik az áthaladás pillanatától kezdve belső lyukká, a cselekménysorozat (tkp. az idő) megfordálásának megfelelően a bezuhant test elkezd távolodni a szinguláris ponttól kb. hiperbolikus görbét írva le a szubjektív téridejével. amit mi nagy bummnak nevezünk az egy fekete lyukba bezuhant atommag kizuhanása az inverz
  • arrakistor
    #231
    3+1=4 nem lehet őket elválasztani, az alacsonyabb számú dimenziók pedig "csak" az ember fejében (de) léteznek . azért párhuzamos dimenziók mert nem metszik a mi 4 dimenziós téridőnket kivéve:
    - az emberi gondolatban,
    - a fekete lyukban: ahol minden dimenzió metszi egymást , minden dimenzió itt görbül össze és az 1 dimezniós szinguláris pontban csücsül a nagyszakállú ...
    öregisten...
    a fekete lyuk mérete nem jellemző, lehet emberek fejében is, fekete yuk lehet egész galaxist körbeforgató feke yuk, és lehet egy egész nagy bummot előidéző fekete yuk egy inverz téridőben.
  • arrakistor
    #232
    Természetesen az egyes alsóbb és felsőbb dimenziók is külön-külön végtelenek, gondoljunk csak a 2 dimenzióra. minden rajzfilm, fotó, kép, mozgókép, film, ésatöbbi a 2 dimenzió része úgy ahogy minden szobor , az alkotója fejében 3 dimenziós, mert meg akarta őrizni az örökkévalóságig a 4 dimenziós világban amelyben már cselekménysorozat is van, persze cselekménysorozat az alsóbb dimenziókban is van és vannak tört dimenziók is teszem azt 2 és fél dimenzió is ilyen például egy youtube video (2,4 dimenziós) , és az én fejemben metszi egymást a 4től lefele egészen az 1-ig bezárólag az összes dimenzijó. sőt néha még a felsőbb dimenziók is belepofátlankodnak a fejembe.
  • arrakistor
    #233
    természetesen úgy ahogy nem fekete lyuk van odakint úgy nem csak az én fejemben metszik egymást a dimenziók, de általában ezek az egész számú dimenziók igyekeznek jól elhatárolódni a tört dimenzióktól, jó példa erre a 4 dimenzióban élő emberek szkepticizmusa az én fejemben létrejött dimenziómetszéssel kapcsolatban. sőt továbbmegyek ! ha le lenne vágva a fütykösöm végéből egy bőrdarab akkor azokat a sorokat amelyeket eddig leírtam már érettségi tétetté tették volna a gondolkodni 2 és 3 dimenzióban sem tudó politikusok. ők csak egy dimenzióban tudnak gondolkodni : a következő 5 éves tervben.
  • Adamaj
    #234
    A dimenziókkal illetve a térrel az a baj, hogy igazából fel sem tudjuk mérni a valódi természetüket. Mert nap mint nap használjuk anyagból készült tárgyainkat, de nem is gondolkodunk azon, hogy ezek anyagának atomjaiban az atommag iszonyúan parányi az egész atomhoz viszonyítva, így ezek a tárgyak nagyrészt ürességből állnak. Másrészt pedig az űr nem is üres, ahogy csak úgy egyszerűen gondolják a legtöbben, hiszen nincs olyan köbcenti tér a világegyetemben, ahol ne volna legalább néhány atom. Mert hiszen más nem is határozhatná meg a teret. Mert minden anyag mozgás és változás is egyben, de olyan térben amiben abszolút semmi nincs nem definiálja semmi, tehát érzékelhetetlen, így számunkra nemlétező lenne. Ugyan állítólag a tér és az idő összefügg, de szerintem inkább a tér és a változás függ össze. Mert pl. az idő amit órával mérünk nem más, mint változás, hiszen az óra mechanikája vagy elektronikája által végbement változások eredményét olvashatjuk le a számlapon. Az idő fogalma számunkra csak azért szükséges, hogy definiáljuk vele a körülöttünk lezajló változások állapotát. Az igazi idő számunkra valószínűleg felfoghatatlan, hoszen semmi köze nincs a világegyetemben zajló változásokat mindenáron leírni akaró időmértékhez. S mivel változás nélkül nincs definiált tér, ezért biztos, hogy ez minden dimenzióban igaz kell legyen.
  • Epikurosz
    #235
    jajde cuki ez a forgó-átalakuló bigyó, ilyent én is akarok a karácsonyfa alá! :-)

    Adamáj:
    Az idő igazából nem is a változást, hanem a mozgást írja le nem? Hisz a változás lényegében mozgásra redukálható.
    A mozgás azonban - ha egy, a teret leíró koordinátarendszerben vizsgáljuk, nem más, mint a 3 koordináta változása. Tehát eljutottunk oda, hogy az idő semmivel sem különb, mint a tér, maga is egy térdimenzió.

    Ha pedig minden tér, illetve ennek egy dimenziója, akkor tulajdonképpen a térdimenziók kölcsönhatása határoz meg mindent. Ha érted a teret, érted az egész világegyetem működését.
    Azonban, a teret leíró koordinátarendszereknek mindig van egy origója (magyarul: eredője). Hol van ez az origó a világegyetemben? Archimédesz is ezt a fix pontot kereste!
    Holott, még az ősrobbanást elismerők szerint is nincs fix pont, terünk minden pontja egyenértékű, mert a kezdeti origóból keletkezett, azt hordozza magában. (Ez nem politeizmus, hanem panteizmus!)
    Tovább most nem tudom...
  • roliika
    #236
    Egyébként szép dolog ez a szuperhúrosdi, ami ugye végülis egy dinamikus hullám gyűrű...namost mint hullám, az égvilágon minden tudajdonságot rá lehet húzni, pláne mivel energia hullám gyűrű...vagy mifene.

    Ez szép szép, csakhát mitől rezeg?

    Mi tartja őket kordában, hogy pl ami a hidrogént építi fel, nehogy egyszercsak vas legyen?

    Ki tekergeti a gombokat?

    Vagy netán egymással olyan szoros, álltalunk nem értelmezhető kapcsolatban vannak egymással korlátlan távolságokon át, hogy egyszerűen egymást átlagolják?
  • Epikurosz
    #237
    álltalunk => általunk
  • Attila407
    #238
    Hello,
    Gondolom, akkor te valójában nem is tudod miről beszélsz.
    Ennek a térnek az origóját nem kell keresni, ez csak a mi "kis" viszonyítási rendszerünkben működik. Az egyetemes tér origója maga az Ősrobbanás (szándékosan írtam nagy ő-vel)
    Ami a dolog lényege és ez fog a további kutatásokból kiderülni, ez egy parallel, ill. párhuzamos univerzum, az ősrobbanás fáziseltolódásaiból következően, ami úgy működik, mint itt nálunk a visszhang.
  • Epikurosz
    #239
    Attila, te egy igazi ostor vagy. Hogy kié, az majd kiderül. :-)
  • Attila407
    #240
    Te meg gondolom "autódidakta" vagy, akárcsak nagynevű "elődöd", akinek nevét használod...