83
  • Doktor Kotász
    #83
    "Szétszórja? Az a bomba kialakításától függ."
    Egy atomfegyvernél csak a hasadóanyag töredéke szabadít fel energiát, mert a láncreakció robanásszerű beindulásakor a hasadóanyag szétszóródik.
    Elméletileg is lehetetlen, nem csak gyakorlatilag anyagból olyan szerkezetet létrehozni, ami egy helyen tartja a hasadóanyagot addig, amíg a láncreakció teljesen végbemegy, tehát egy adott energiaszintnél többet felszabadítani nem lehetséges.
    Te azt várod el egy szerkezettől, hogy az atomjainak a kötése az elektronokkal erősebb legyen, mint a belsejében a hasadóanyag atommagjainak a belső kötései.
    Nem érzed, hogy ez értelmetlen elvárás?
  • Doktor Kotász
    #82
    "Mellesleg mind a kettő utóbbi kifejezés helytelen, szóval erre hivatkozni megintcsak nem logikus, még ha így is terjedt el."

    Mitől lenne helytelen, ha azok alkották meg ezeket a kifelyezéseket, akik a bombákat? Attól ez a nevük, hogy a megalkotóik így tartották helyesnek.
    Korábban ezek a bombák nem léteztek, így teljesen logikátlan azon lovagolni, hogy szerinted mennyire helyesek az elnevezések. A megalkotóik ilyen nevet adtak a bombáknak, így ez van és kész.
  • L3zl13
    #81
    "Van. A robbanás előbb szórja szét a hasadóanyagot, mielőtt az annyi energiát felszabadítana."
    Szétszórja? Az a bomba kialakításától függ.
    Nem elméleti, csak technológiai, és még inkább gazdaságossági okai vannak, hogy nem csináltak ilyet. Tehát azt mondani, hogy 15 megatonnás atombomba erejével egyenlő, nem értelmetlen. Legalábbis nem értelmetlenebb, mint a 15 millió tonna TNT, amiben a robbanóerőt mérik.

    Ami pedig a szót illeti. Az atombomba azt jelenti, hogy magenergiát használ fel a robbanáshoz. Később a hidrogén ill termonukleáris bomba kifejezést már azért alkották, hogy megkülönböztessék a hagyományos, maghasadáson alapuló nukleáris fegyverektől. Mellesleg mind a kettő utóbbi kifejezés helytelen, szóval erre hivatkozni megintcsak nem logikus, még ha így is terjedt el.
  • Doktor Kotász
    #80
    "nem az a lényeg hogy van e és lehet e 15megatonna. Ez egy mértékegység, most fejből pontosan nem tudom de vagy plasztik vagy trotil robbanó erejét mérik vele. Pontosítok hogy érthető legyen 1 kilótonna trotil vagy plasztik 1 kilótonna robbanó erőt fejt ki.hát mondjuk az az erőt fejt ki nem a legjobb kifejezés de talán érthető."

    Látom, te sem érted. Nem azt írta, hogy 15 Megatonna TNT, hanem azt, hogy 15 Megatonna atombomba. Az meg nincs. Ha ezt a Nők Lapjában hozzák le, akkor az a Nők Lapja, és tovább megy az ember, de ez egy elméletileg tudományos és műszaki oldal. A 15 Megatonnás termonukleáris bomba, az a helyes.
  • Doktor Kotász
    #79
    "off: valakinek van valami ötlete miért nem tartja meg a loginomat az oldal, pedig be van állítva?"

    Nincsenek engedélyezve a cookiek a böngésződben.
  • Doktor Kotász
    #78
    "Van valami akadálya, hogy 15 megatonnás, kizárólag maghasadást felhasználó bombát építsenek?"

    Van. A robbanás előbb szórja szét a hasadóanyagot, mielőtt az annyi energiát felszabadítana.

    "Az atom(bomba) szóban igazából sehol nem szerepel az, hogy maghasadásról és nem magfúzióról van szó. Tudom, általánosan csak a maghasadást használó bombákat értik alatta, de igazából egy hibás megkülönböztetésről van szó."

    Ez nem igaz. Az atomfegyver az hasadásos láncreakción alapul, mígy a Hidrogénbomba a termonukleáris, az magfúzión. A két típusnak más a működési elve, és ezt az elnevezésükben is megkülönböztetik.
  • eke
    #77
    TNT a mértékegység...
  • Anteris
    #76
    http://neo.jpl.nasa.gov/images/meteorcrater.html
  • haxy27
    #75
    nem az a lényeg hogy van e és lehet e 15megatonna. Ez egy mértékegység, most fejből pontosan nem tudom de vagy plasztik vagy trotil robbanó erejét mérik vele. Pontosítok hogy érthető legyen 1 kilótonna trotil vagy plasztik 1 kilótonna robbanó erőt fejt ki.hát mondjuk az az erőt fejt ki nem a legjobb kifejezés de talán érthető.
  • _Atti_
    #74
    ez az arizónai kép ez nem atombomba kisérlet volt? mintha nekem onnan lenne ismerős
  • halofilter
    #73
    azt megkérdezhetem hogy az a meteorit ami 20 év múlva közel lessz a Földhöz az mekkora? Ha #56 azt számolta akk boccs
  • vafeN
    #72
    remélem közvetíti a TV:) és hogy az amerikaiak "sírni" fognak hogy ők nem láthatták^^
  • InterFoxSOFT
    #71
    www.nmk.blogol.hu
  • dez
    #70
    Han Solo? Hát persze, hogy űrhajós!
    Harrison Ford a színész.
  • dez
    #69
    Ha ezt most nem mondod, hülyén halok meg...
    Olvass már kicsit vissza, mit írtam erről, és a többiről.
  • booyaa
    #68
    De ha ezt látni szeretné valaki is akkor LEGALább a mátraszentlászlói csillagvzsgáló üzemeltetőjével legyen azért jóban, mert elég húzós távcsővel kéne ezt csekkolni (márha tényleg lesz szituáció).
  • hodobaj
    #67
    Remélem eltalálja biztos jól fog kinézni.
  • kicsibicska
    #66
    nem "Arizónai-meteorkráter" hanem arizonai meteorkráter.
    :)
  • teddybear
    #65
    Addig még sok minden történhet, ami azt illeti ütközhet meteorittal is például. De még több mint húsz év van addig.
  • xizor
    #64
    Minden más oldalra müxik, szal a sütik rendben vannak :/
  • Prof William
    #63
    Akkor az se kizárt hogy a nagy megfiygeésben egyszer csak kiderül hogy nem melletünnk megy el hanem belénk szalad...
  • Péntek
    #62
    Nekem is ugyanez a bajom, hiába rakom be az X-et, mindig elfelejt a fórum :(
  • Kornan
    #61
    Cookikat engedélyezni kell gondolom,talán túl magasra állitottad a biztonságot.Vagy csak szimplán kivetted vagy közbe törölted a cookikat
  • teddybear
    #60
    Az Aphopist nem pár hete észlelték, mint ezt az új aszteroidát. A pályaszámítás annál pontosabb, minél hosszabb a már megfigyelt pályaszakasz.
    Minden észlelés a természetéből adódóan kissé pontatlan, tehát az ezen alapuló pályaszámítás eredménye is eltér egy kissé az aszteroida által befutottétól.
  • blaze
    #59
    Ezt akkor is nehéz felfognom: 1:75 az esélye, hogy kb. másfél hónap múlva becsapódjon ez az aszteroida a Marsba, de azt viszont pontosan tudják, hogy az Apophis 21-22 év múlva itt fog elhúzni 35-40 ezer km-el mellettünk. Ezt meg már ennyire pontosan kitudták számolni?
  • neoG
    #58
    most miért?nem az?
  • xizor
    #57
    Engem akkor ilyen legendákkal tömnek az órákon ha figyelek.
    #54 3cpo meg robot!

    off: valakinek van valami ötlete miért nem tartja meg a loginomat az oldal, pedig be van állítva?
  • Kornan
    #56
    Én tegnap számolgattam ,hogy körülbelül mekkora területet pusztítana el az apufisz,a vvikipédián talált adatok alapján és olyan 40 ezer négyzetkilometer jött ki,kicsit kevesebb mint fél magyarország.Az elpusztított területet a tunguszkai meteor/üstökös becsapódás alapján számoltam ki.Úgy számoltam ,hogy egyenes arányban van az terület nagysága a becsapódás energiájával,de ez nemtom igaz-e.Meg persze nem valami pontos,mert sok mindentől függ a végeredmény,én leegyszerűsítettem.
    Mostani számítás:
    Számolás adatai: apofisz energiája: 1480 megatons
    tunguz esemény energiája: 15 megatons
    tunguz esemény: 2150 square kilometers -en tarolta le a fákat

    apofisz altal elpusztitott terület=1480/15*2150=212133 négyzetkilometer

    Hmm nemtom ,hogy jött ki tegnap 40000, ez kb két magyarország terület.Ha hülyeséget irtam nyugodtan javitsatok ki.
  • Dexxter
    #55
    Azért páholyból nem fogjuk tudni nézni. Én féltenék egy olyan drága műholdat, szondát (vagy mit tom én mit) és még azt sem tudják hogy becsapódik-e. Nameg az ilyen "nagyobb" aszteroidák törmeléket is hoznak magukkal. (lásd Armageddon )
  • teddybear
    #54
    ""a #25-ben az nem űrhajós, hanem színész: Gary Alan Sinise"

    Nekem akkor is űrhajós!"


    Ezek szerint Han Szolo is az szerinted......
  • teddybear
    #53
    anettka nem űrhajós, csak szeretne az lenni. Össze-vissza beszél mindent, ész nélkül. A "kiképzés" is csak alapszintű ismertetés volt, nem vett részt semmilyen különlegesebb dologban. Azután felvitték utasként egy gyakorlóvadásszal 25 km magasra.
  • UnnameD
    #52
    Van akadálya, 15MT-s atom nem létezhet, szinte lehetetlen hozzá a gyújtószerkezetet precízen megcsinálni. Elméletben persze lehetséges. De alapvetően ezek a nagy nukleáris fegyverek a Teller-Ulam (vagy hasadás-fúzió-hasadás) féle kialakítást használják.
  • Epikurosz
    #51
    "a #25-ben az nem űrhajós, hanem színész: Gary Alan Sinise"

    Nekem akkor is űrhajós!

    És megmondta az Anettka is, hogy aki ilyen kiképzést kapott, az már űrhajósnak számít.
  • Epikurosz
    #50
    "van akadálya hogy 15 megatonnás atombombát gyártsanak."

    Igen, de: felosztod apróbb darabkákra, és csak akkor nyomod ösze őket, amikor kell.

    1:0 a javamra! :-)
  • Epikurosz
    #49
    Hát, eléggé gusztustalan volt ez a krematóriumos vicc.
  • Dying Soul
    #48
    hát ez majd robban egy nagyot
  • bvalek2
    #47
    Mi ez itt? Offtopik flémezés, és engem kihagytak belőle! Ez igazságtalan, Mindenkin bosszút állok! Hahahahahaaaaa

    Néhány megjegyzés:

    Epikurosz: a #25-ben az nem űrhajós, hanem színész: Gary Alan Sinise

    L3zl13: #29-ben kérdezted, igen van akadálya hogy 15 megatonnás atombombát gyártsanak. Ugyanis a 235-ös uránnak, és a plutóniumnak kritikus tömege van, amit ha elér, akkor robban, nem tudszt többet felhalmozni belőle egy bombában. És az csak megatonnás alatti robbanást eredményez. A hidrogénbombát viszont elvileg korlátlanul növelni lehet.

    dez, bandypappa: a 10%-os agykihasználás, meg a többi marhaság urban legend. Nem kell mindent elhinni... most mégis, ha fejbelőnek, és pont a 90% nem használt részt találják el, megy az élet tovább, mintha mi sem történt volna? A természet nem engedhet meg magának ekkora pazarlást, az agy nagyon "költséges" szerv.

    Egyébként az Index tényleg nem az a megbízható forrás,de máshol is olvashatsz ezekről, pl. az urban legendeket gyűjtögető oldalakon Különben pedig ezeket a kérdéseket középiskolás tudással is el lehet dönteni, már aki rendesen elvégezte, és nem aludta át az órákat...
  • Dany007
    #46
    Mi van akkor ha nem a felszíne 400m2, hanem a vízszintes vetülete? Hümm?
    A felszínt megadni tényleg semmi értelme nem lenne. Max a térfogatát akkormár.

    Amúgy sz.tem nem olyan fontos a részleteken rágódni.
    A lényeg az lesz, hogy ha tényleg annyi műhold kering a Mars körül ahogy itt lejebb írták, akkor jóformán páholyból nézhetünk végig egy olyasmi becsapódást, amit eddig csak filmekben. És remélem sikerül jó sok infot gyűjteni. Hátha egyszer mi is hasonló helyzetbe kerülünk.
  • dez
    #45
    Valaki számolja már ki, mekkora átmérőjű egy 400m2 felszínű gömb...!
    (Már feltételezem, gömbölyded, és viszonylag sima - ha eléggé szabdalt, kijöhet a 400m2 sokkal kisebb méretben is.)
  • dez
    #44
    Állítólag ha nem találja el a Marsot, később veszélyes lehet a Földre is.

    400m2 nem olyan kevés, főleg ha elég gyorsan megy... Amúgy is túl nagy ahhoz, hogy elégjen.

    ps. a krematóriumban szerintem mindenki egyformán ég el. Egyébként tudtommal a zsidókat először mérges gázzal ölték meg, és csak utána hamvasztották el.