207
  • Cleawer
    #47
    vigan megtudnának élni,ha :
    1) nem külföldről hoznának be mindent(pl :bocicsoki lengyelből),
    2) a külföldi multik nem csesznék szét a magyar ipart/gazdaságot vegyipari élelmiszerekkel...
    3) a parlamenti "csövesek" nem lennének degenerált barmok...
  • xizor
    #46
    Mit jelent ez?Túl sok gazda van.Kegyetlen megközelítés a szemszögükből, de ha nembírnak megélni azt jelenti túl sokan vannak.
  • Sir Quno Jedi
    #45
    Nem tudom mit kell fosni a 12milliárdos népességtől?! Egy világégés és két nagyságrendet rögtön esik.

    Amúgy az ökör/bivaly hiába tekeri a "transzformátort"... :DDD
  • babajaga
    #44
    A magyar búza a múlt század elején volt a legjobb minőségű.De már akkor is az előállítási költsége magasabb volt.
  • chm
    #43
    Ahhoz ,hogy ez a forum "rész" megmaradjon egy ideig és ,hogy sokan ezt a cikket olvassák jelen pillanatban , ez a szerver 1 évi működése kitesz kb 1 évig folyamatosan működtetett trabant motorjával ami persze X szennyeszéssel jár. Ha ezt kivetítjük 1 ipari méretű szerverfarmra ... ott már nem trabantokról beszélhetünk. Én az üvegházhatás témát itt kezdeném.
  • assdf
    #42
    "a a befektetett munka-idő-pénz arányokat nézed, akkor a parasztok 99%-a jobban él, mint egy átlag magyar, ki ne találd már, hogy veszteségesen termelnek..."

    Te sem láttál még parasztot ugye? gondolom vidéken sem jártál még maximum nyaralni nyáron két hetet. Nos nem kell semmit sem csinálnod, arra kérlek hogy menj le vidékre, keress egy dolgos gazdát és semmi mást ne csinálj mint menj vele egész héten minden nap. Garantálom hogy 1 hét után azt kivánod hogy bárcsak meg se születtél volna (és akkor még nem is dolgoztál vele együtt csak lépést tartottál vele).

    Egyébként elárulom neked, hogy a gazdák többségénél nagyjából a következő van: a learatott termény ára épp hogy fedezi a belefeccolt költségeket HA nem számolja a saját munkáját. Ha már azt is számolja akkor veszteséges. És hogy akkor mégis miért csinálja? Mert nincs más és mert ehhez ért.

    ui: mielőtt még egyéb okosságokat mondasz, menj el nyáron vidékre és pakold a dinnyét a kamionra egy hétig. Bár gyanitom hogy egy nap után nem lennél képes másnap a lábadra állni. Majd akkor beszélj a vidékről amikor napi 200 mázsa dinnye megy át a kezeden. Addig meg vissza a betonra
  • Apirusz
    #41
    Ugyan fiuk lehet,hogy a természet meg oldja a problémát.
    http://www.youtube.com/watch?v=mkv4chj47XY&feature=related
  • darph
    #40
    Ez a túltermelés duma ez úgy hülyeség ahogy van. Nem tudom honnan veszitek, pláne hogy a magyar gabona a környéken a legjobb, pláne, hogy ha túltermelés lenne, akkor 10 forint lenne a kenyér, meg a lentebb említett olaj, pláne, hogy nem a mérgezett kínai csirkét meg gyümölcsöt kellene ennünk, stb, stb, stb.

    "Rengeteg a gazda aki vesztesegesen termel, mert minel tobbet sikerul, annal kevesebbet kap" - persze! hogyne! ha a befektetett munka-idő-pénz arányokat nézed, akkor a parasztok 99%-a jobban él, mint egy átlag magyar, ki ne találd már, hogy veszteségesen termelnek...
  • zola2000
    #39
    Visszatérve a lentebbi témához, igaz hogy másfél milliárd a fejlett országok lakossága, de ez egyre csökken, ami szintén problémákat okoz (minden magyar vállaljon legalább három gyereket!), a fejletlen országok lakossága nő, de ők nem szennyeznek olyan sokat. Egyébként ezért kell inkább busszal/vonattal járni, és nem pazarolni az energiát/vizet, és nem feltétlenül kell felfűteni az egész házat, néhány helységet ki lehet hagyni, a szemetet újra lehet hasznosítani stb... Ebben mindenkinek van felelősége, ahogy mondani szokás gondolkodj globálisan, cselekedj helyben.
  • lapaleves
    #38
    rettentően zavar, hogy fingani nemtok anélkül, hogy ne szennyezném ezzel valahol / valahogy / valamikor a környezetet. úgy gondolom az említett helyeken ez messze nem megy ilyen nagyüzemben.

    egyszerűen nincsenek megfelelő gépeik hozzá, hogy pusztítsanak mindent, ami a kezük ügyébe kerül. meg a napi betevőért harcolva nem is nagyon van elég szabadidejük ilyesmire gondolom.
  • silanor
    #37
    1.) Nem nagyon ereznek meg az arabok az olaj elfogyasat, mivel nem hulyek es mar reg befektettek a penzuket masba, csak nezz korul.
    2.) Ezt a biouzemanyagot nem kene feltetlenul globalisan nezni. Vegyul pl Magyarorszagot, rengeteg a tultermelesunk gabonabol. Rengeteg a gazda aki vesztesegesen termel, mert minel tobbet sikerul, annal kevesebbet kap. Nah ok tudnanak biouzemanyagot termelni.
  • _Vegeta_
    #36
    Nagy sz*rban vagyunk, bar ez nem ujdonsag. :)
  • PíszLávJuniti
    #35
    Afrikában nagyobb a fluktuáció is, a járványok, meg az ÉC miatt.
    Szerintem a biodízelre eddig se gondolt senki hogy világmegváltó lenne, arra viszont jó, hogy időlegesen áthidalja az üzemanyag válságot.
  • gaboy
    #34
    azt sem kellene ugye elfelejtenie az öregnek hogy egesz europaban túltermelés van.. az unió azert fizet a nemet gazdaknak hogy ne termeljenek semmit sem... csak zöld trágyát(fü ami nem való semmire)... jelenleg annyira nincs erteke a kukoricanak(bioetanol) hogy a földmüvesek csak azért ültetik hogy pihenyen a föld.... esetleg a joszagtermeles rovasara mehetne az ügy am ami a joszagtermelest illeti az sem all valami fenyessen...
  • NEXUS6
    #33
    Jó, de mint te is mondtad ez nem azt jelenti, hogy kevésbé szennyezik a környezetet, mint akár egy európai környezet tudatos hardkór zöld.

    Szerintem vannak 2-3 mrd-en akik XX, XXI. szd fejlett szinten fogyasztanak szennyezik a környezetet. Szerinted nincsenek.

    A lényeg nem a szám, hanem hogy a legfejlettebb 2-3 mrd embert sem képes eltartani a Föld. Ezek után meg marhára mindegy, hogy hol huzzuk meg a fejlettség határvonalát!
  • valamit
    #32
    A város nem jelent egyenlőségjelet a fejlettséggel. A gázai övezetben (ott például Gáza is egy város), amit konkrétan tudok, az idő 80-85%-ában nincs áram az egyes lakásokban. Város is, áram is van, aztán inkább mégsincs és Afrikában jópár helyen közel hasonló állapotok uralkodnak. Nem véletlen, hogy pár hete volt itt az sg-n cikk, amiben írták, hogy Afrikában lesz ahol marha/ökör fog járni körbe körbe meghajtani a transzformátort. Van ahol itt tartanak és csak összehasonlításképpen: csak Fekete-Afrikában többen élnek, mint az EU-ban, több mint másfélszer annyian és ráadásul gyorsabban is szaporodnak.
  • NEXUS6
    #31
    Az embereknek több mint a fele városokban él, márpedig azért ezekben a városokban még Afrikában is van áram, meg autók, sőt néhol még megdonác is, meg egyéb ilyen bizbaz, ami a környezetet szennyezi.
    Aztán monnyuk a hajléktalanok hiába élnek városban ők kiesnek, meg monnyuk a bódévárosoknban lakók is.
    Európában meg védéken sem tehéntrágyával fűtünk szal ott meg begyün a vidéki embör is.
    Szal plusz-minusz, meg szumma és kijön az 2-3 mrd!;)

    Amúgy én monnyuk Paksból vett árammmal fűtök az nem szennyez annyira, az afrikai földműves meg mindent eléget maga körül, hogy este ne fázzon, azt hogy ha kirángatja a bozótot a földből, mire szép lassan jön a sivatag, az meg nem érdekli.
  • valamit
    #30
    Érdekesen számolsz. Hol élnek 2-3 milliárdan fejlett országokban? (nagyon durván: 6,5 milliárdan vagyunk, 2 milliárd ember él a világon napi 2 dollárnál kevesebből, ebből 1 milliárd napi 1 dollárnál kevesebből) USA cirka 400 millió, EU 500, japán mondjuk 150 millió, Auszik, Dél-Afrika és még mindig nincs 1,5 milliárd. Csak Kína és India lakossága cirka 2 milliárd és összességében (átlagosan) aligha lehet őket a fejlett országok közé sorolni (mi kelet-európai EU tagok még a saját fejlett országi mivoltunkat is megkérdőjeleznénk), mégha egyes területeken valóban komoly fejlődést is értek meg. (egy indiaira átlagban 1 tonna éves szennyezés jut, ez USA-ban 20 tonna; mintegy a fejlettségi viszonyításaképpen; bár talán 50 év múlva épp a kevesbb fogja a fejlettebbett jelenteni) A különféle muzulmán államok lakossága szintén 1 milliárd feletti, és Közép-Afrika vagy Dél-Amerika országai se biztos, hogy elfogadnák a fejlett jelzőtt világszintű összevetésben.

    Egyébként tanulmányok szerint jelen életvitelünkel úgy 3 milliárd embert bírna el a bolygó. Viszont mi már ma 6,5 milliárdan vagyunk és még tovább szaporodunk.
  • fade2black
    #29
    most akkor ne vagy igen?
  • fade2black
    #28
    eddig ugye az volt hogy "ne termelj" mert felesleg van. Most meg kitalálták ezt a biodizelt ergo lehet termelni akármennyit mert ami felesleg lesz abbol lesz biodizel.
  • assdf
    #27
    Igen ebbe én is belefutottam. Utoljára nyáron vettem étolajat, akkor kb. 279 forint volt egy üveg. Most meg megyek a tescóba épp nekem kellet bevásárolnom nézem egy üveg étolaj 399 forint. Rendesen körbe is néztem hogy most tényleg a tescóba vagyok vagy annyira berugtam hogy már arra sem emlékszem amikor leittam magam... De nem tényleg ennyibe kerül. Az agyam eldobom... (persze az infláció csak 8%...)
  • NEXUS6
    #26
    "Egyszerűbb lenne, csak felesleges. A földünk kb 12 milliárd embert tud kiszolgálni.
    Na utána lesz érdekes. :)"

    Persze, hogyne, feltéve ha ezek az emberek úgy a XVIII. szd-nak megfelelő szinten élnek, kb mint most Afrikában az átlag.

    Az a gáz, hogy a Föld a fejlett nyugati országoknak megfelelő színvonalnak megfelelő emberkéből, a ma használt technológiával kb 1 mrd-t tud eltartani!!!! Na most fejlett országokban már most élünk 2-3 mrd-an, plusz az "egyéb".

    Még van 20 max 30 évünk arra, hogy ALAPVETŐEN megváltoztassuk a környezethez való viszonyunkat, mert különben már nem lesz még egy 30 éve a fejlett civilizációnak!

    A 12 mrd az télleg érdekes lesz, mert ha addig eljutunk, akkor az utána következő állapotokra kb a pokol, vagy az Armegeddon a legjobb szó.
  • bobi64
    #25
    ez egy ökörség, most is töménytelen sok hely van amit nem művelnek meg, vagy épp pont kukoricát, repcét termelnek rajta de sok a felesleg. amúgy meg mért kéne mindent bioüzával helyettesíteni. szerintem nem is akarja ezt senki, csak az ilyen cikkek mondják.
  • teddybear
    #24
    Kinában inkább a fiúgyerekeket akarják a szülők, nem a kereset miatt, hanem hogy tovább vigyék a család nevét. A lánygyerek kevésbé kívánatos, ezért gyakrabban éri "baleset", vagy "betegség".
  • teddybear
    #23
    Ami azt illeti, a sütőolaj ára a nyár vége óta kb. a másfélszeresére ment fel, pedig tavasszal rengeteg repcét láttam virágozni.
  • Sir Quno Jedi
    #22
    Gyorsabban megy a populáció szabályozása egy-két faja belvillongással, esetleg hagyományos, totális háborúval.
  • assdf
    #21
    De ha kivonod belőle a sót :D
    Egyébként tipikusan ahol vizhiány van nincs a közelben tenger. Pl a szaharában.
  • assdf
    #20
    Amúgy meg hiába limitálod, mert ugyebár manapság egy magyar ember is szennyez annyit mint 5 kinai. Ha limitálod a létszámot az lehet hogy egy ideig megoldás, csakhogy ahogy fejlődünk maj da maradék két milliárdnak lesznek nagyobb és nagyobb igényei és a vége ismét csak az lesz hogy a két milliárd annyit fog szennyezni mint ma a 6 milliárd. Persze akkor majd megint lehet limitálni 200 millióba...

    ui: a kinaik megprobálták ám a születésszabályozást, és abba futottak bele hogy kinában a fiatalok 70% fiu 30% nő és egymás feleségét lopkodják mert ugye nincs elég nő... Mindez azért mert a születésszabályzás miatt a fiu gyerek értékesebb volt, mert többet tud dolgozni és többet is keres. Puff neki. Én nem szeretnék egy olyan világban élni ahol a fiamnak mennyasszonyt kellene lopnia mert fizikailag nincs elég nő, vagy ahol a lányom elrabolnak hasonló okokból
  • ffxi
    #19
    Hű lehet, hogy hülyeséget írok, de tengervízzel nem lehetne öntözni? Annyi van belőle :)
  • Sir Quno Jedi
    #18
    Jaja, ezért van az üzemanyagcella is. Azt is lehet tankolni ugyebár. :D
  • valamit
    #17
    Szvsz. teljesen természetes, hogy a kőolajról átállás sokféle megoldást fog a felszínre hozni és nem mindjárt az első lesz a végleges. Piaci érdek is ez, több bőrt lehúzni az emberekről. (előbb vedd meg a biot, majd a hidrogént, aztán a napenergiást, stb.) Másrészt valószínűleg már nem lesz az, mint most van, hogy egyetlen technológia uralja az egész ipart, hanem ott ahol a bio gazdaságosan megoldható (pl. Brazília), ott az, ott ahol az atom (pl. Franciaország) ott az, ott ahol a hidrogén, ott az, stb.-stb. És persze mindenhol lesznek ezeknek átfedései is. Én ma az atomra (erőműveknek) és a hidrogénre (kocsiknak) tenném a voksot nagy mennyiségben és hosszú távra, de helyenként jól jöhet a bio is, a szél is, és ha szerencsénk van, akkor a napenergia is valós alternatívává válhat a jövőben, akár olyannyira ,hogy minden mást kiválthat. (pl. mondjuk napenergiás erőmű tölt fel elektromos autót) Itt sok fog a technológiai fejlődéstől függeni, mibe tesznek sok pénzt, mibe kell a legkevesebb adott cél eléréséhez, mert például a napenergiába valszeg nagyon sok pénz kéne, hogy beérje az atomenergiát (azaz, hogy valós alternatíva legyen világméretekben azzal szemben), de nyilván lenne annak hozadéka is, csak kérdés a piacnak megéri e, azt a nem kevés plusz áldozatot.
  • babajaga
    #16
    Az a rengeteg föld ami "parlagon" hever semmire nem volna elég. A földben nem lehet úgy termelni hogy a tápanyagot ne pótoljuk.Azt a 30 évet teljesen komolyan gondolod?
  • Lokids
    #15
    Xantia: Egyszerűbb lenne, csak felesleges. A földünk kb 12 milliárd embert tud kiszolgálni.
    Na utána lesz érdekes. :)
    Persze a legjobb az lenne, ha kolonizálnánk egy másik bolygót, de nem tudom van-e még pár száz évünk, hogy eljussunk odáig. :P
  • NEXUS6
    #14
    Szénből is lehet benzint/üzemanyagot/hidrogént csinálni, az meg van mindenhol még vagy néhány száz évre elegendő, csak a technológiát kéne elterjeszteni. A németek már használtak ilyen benzint a II. VH alatt!

    Amúgy van olyan technológia is, hogy a szénből hidrogént nyernek meg CO2-t ipari tisztaságban, azt meg elnyeletik valami kőzetben, meg felhasználják más módon, szal gyak zéró emissziós technológia!
  • Xantia
    #13
    Eu-ban rengeteg föld hever parlagon. Az Eu fizet azért, hogy a földeket 2-3-4 évente legalább egyszer hagyják parlagon heverni.
    Másrészt egyszerűbb volna 2 millárdban limitálni az emberiség létszámát, az első gyereket 30 éves korban lehetne világrahozni, és max 2 gyereket vállalhat mindenki....
  • kukacos
    #12
    Az összes többi alternatíva is kihúzza a lábuk alól a talajt. Egyébként ez sem fogja addig kihúzni, amíg van olcsón kitermelhető kőolaj.
  • rigidus
    #11
    > Könnyen lehet, hogy nem jut elég földterület a termények számára, illetve víz az öntözésükhöz úgy, hogy az ne válna a globális mezőgazdaság kárára.

    Evekkel ezelott is ezt pofaztam.
  • Epikurosz
    #10
    " keleti hercegek" + emírek.

    Meg: ne tegyük a pénzünket a bankba, és kihúzzuk a talajt a tudjukmikik alól. :-)
  • t0ma
    #9
    a sok dillarmilliardbol eleg sok megy az amerikai jegybank zsebebe, ami egy kis dollar arfolyam mozgatassal milliardokat tud kaszalni...

    nemhiaba akarjak joparan az irani olajtozsdet, es nemhiaba akarj az USA rasutni mindenkire a terrorista belyeget.

    no de ez mar off...
  • Cat #8
    szerintem van egy tényező a bioüzemanyag mellett, ami miatt utcahosszal veri az esetleges hátrányokat: kihuzza az arabok lába alól a talajt. Jelenleg Magyarország, meg persze az egész EU évente dollármilliárdokat költ külföldi olajimportra, és ennek jórésze a közel keleti hercegeket hizlalja. Egyből más platformról lehetne velük tárgyalni, ha lenne valós alternatíva.