152
  • billgates
    #72
    Érdekes, hogy sokan még mindig hoaxnak gondolják az holdraszállást, miközben legjobb tudomásom szerint azokat a tükröket használják nagyon pontos lézeres távolságmérésre, amelyeket az Apollo program keretében telepítettek a Hold felszínén.
  • NEXUS6
    #71
    "Nah itt Baxtad el de nagyon.. A holdraszállás nem HIT kérdése.. Hinni a templomban kell!!!"

    Hátpedig szerintem, amíg az ember nem élt át valamit, nem tapasztalta meg, addig az csak hit és nem tudás.

    Szal Mester Te is ott voltál??!!!!
  • NEXUS6
    #70
    Na ja, monnyuk gondolom kerestek egy üvegszálas/kompozit müanyag testeket gyártó céget, de szörfdeszkások túl snaszok lettek volna ezért választották a Rutant!;)

    Azért monnyuk ez az alak feltűnőe hasonlít, az X-20/24 stb, űrsiklókra, szal aki valóban tervezte ezexerint az is csak másolt. Meg hát azért a viccet félretéve Rutan csinált már 1-2 repülőt, meg a Delta Clipperben (egyfokozatú többször felhasználható rakéta) is benne voltak. Szal abszolút ámátőrök ugye?;)))

    Nem tudom miért ragaszkodsz elszántan ahhoz, hogy csak a legkevesebben higyj, mert ugye a hite táplálásán kívül senki nem tehet mást, amig át nem éli a dolgokat. Ez a filozófia a hiánygazdaság, az energiával való takarékoskodás filozófiája.

    Eddig egy bolygórendszert ismerünk nagy pontossággal, ahol van egy bolygó ahol folymatosan folyékony állapotban van a víz és ezen a bolygón 1-2 milliárd! éve folymatosan van élet, a kisebb nagyobb kozmikus katasztrofák ellenére. Ez az 1-2 milliártd év az univerzum korának kb 10%-a, ami azért nem semmi. Ezek után jönni ezzel a "hiszem ha látom az idegen amőbát" smucigsággal elég skótságnak tűnik, de te tudod. Ha máshoz is ilyen módjával méred a bizalmat, ne csodaálkozz ha a szerencse is csak így fog hozzád állni!

    Nézd, minekután a pszichológia/pszichiátria elég jól ismeri az úgynevezett eltérítés jelenségét (bár azért még van esély arra is, hogy nem valódi idegenek állnak ugye mögötte) elég elméleti dolog azon vitatkozni, hogy nem lehetnek itt mert a távolságok, meg az idő, meg hát az a rengeteg sok energia ugye. Hát nem tudom hogy csinálták bameg, de ezexerint még is itt vannak!;)))
    Szal szerintem most már ideje azon gondolkozni inkább, hogy ez meg hogy a firnyákban lehetséges.

    Fizikailag mi az esélye, hogy a Földön egy test egyszercsak energiát kap, majd elszakad a felszintől és olyan pályára áll, hogy eltalálja a Holdat, majd aztán ez a test megint energiát kap aztán visszaérkezik a Földre és mind ezt kb 1 hét alatt, és úgy hogy a testben levő bonyolult élőlények életben is maradjanak. Természetes körülmények között gondolom a tizedes vessző után jó sok száz nulla következik, amíg végül egy számot is láthatunk.
    Nos a mérnökök meg ezexerint csodát csináltak, mert ha igaz a holdraszállás akkor az emberiség rövid története során ez már 6X is előfordult!;)))

    Szal a scifit ne keverjük???????LOL
    Olvastad Buzz Aldrintól (na ki ő?) a Csillagok fiai című könyvet?
    Nos Aldrin papa az 1996-ban megjelent könyvében azt írta, hogy 2002-ben az egyik űrrepülőt katasztrófa fogja érni (1 évet tévedet, bameg!) ami után a NASA átalakítja az emberes űrutazási programját és az Apollo-hoz nagyon is hasonló űrhajókat fognak építeni, amiért sokan kritizálják is őket. Mellesleg lesz egy csákó aki különböző furcsa formájú gépeket épít műanyagból, aki aztán megépíti az első magánűrhajót is!!!;DDDD
    Öregem a Titanic katasztrófájának megjósolása ehhez képest lópikula!!!! De igazad van hagyjuk a scifit. Amúgy érdekel, hogy az emberek végűl milyen meghajtású űrhajóval mentek az Alpha Centaurira?
    Nem lövöm le a poént!;)
  • Dany007
    #69
    Nem szivessen szállnék vitába ilyen téren, de nehéz megállni.
    Az a gond sz.tem hogy sokan a "tudomány mai állását" holtbiztosnak veszik!
    Kicsit tényleg el kell rugaszkodni a jelenleg (hitt/tudni véllt)valóságtól, különben sose jutunk előre.
    Most itt arra gondolok, hogy pár szár éve a nagy koponyák tudták, hogy a nap kering a Föld körül, és azt is nagyon jól tudták, hogy a Föld lapos!
    Aztán persze később rájöttek, hogy az egész baromság, és az egész világszemléletet megváltoztató felfedezések bizonyították, hogy majdhogynem pont a fordítottja az igaz!
    Azért mert ma még nem ismerünk fénysebességnél nagyobb sebességet, vagy mert valami extrém utazási formát, vagy féreglyukakat, az nem azt jelenti, hogy nem létezik!!!
    És igenis keverhetjük a scifit ebbe bele.
    Mert mondjuk 300 évvel ezelőtt, egy olyan kijelentés hogy sugárhajtású repülő gépen fogod körberepülni a világot, elég nagy "scifinek" tűnt volna. Sőt felfogni nem tudták volna, hogy miről is beszélsz!
    Ma már max annyi kérdést vetne fel a dolog, hogy miből lesz rá pénzed :D
    Az emberiségnek annyira fogalma sincs arról, hogy mi folyik "odakinn"! Teljesen más léptékek vannak. Olyan mintha egy hangyaboj próbálná felfedezni a Földet. És csak találgatnak, hogy lehet az a Boeing-747-es a felhők között ami számukra szintén fényévnyi távolságokban van!
    Itt az sg-n is lehetett olvasni, hogy változik a tudomány állása. Pl a szupernovák, vagy a fekete lyukak, vagy a sötét anyag ügyében. Egyik nap még ezt hittük, aztán történik valami odakinn, és máris kiderül, hogy amit eddig hittek, az hoppá mégse úgy van, vagy esetleg mégtöbb kérdést vet fel stb....
    Mind1, csak azt mondom, hogy azért mert ma valami még fantasztikumnak tűnik nem azt jelenti, hogy totál fikció az egész! Lehet, hogy 100-200 év múlva már az is 7köznapi dolog lesz. És ilyenre már többezer példát hozott a történelem.
  • juzosch
    #68
    Nem, mondtam h nincsennek.
    Sőt szerintem igen is léteznek. Valahol a világegyetemben tuti.
    De hogy itt lennének? Hát lehet, de vannak kétségeim. Régen nagy ufóhívő voltam, de ma már nem tudom mit gondoljak.
    De én most az érvet támadtam, nem az állítást. Attól hogy 1 millió ember mondja ugyanazt a hülyeséget, attól még hülyeség marad (most a témától elvonatkoztatva).
    Főleg, ha vannak tudományosan alátámasztott elméletek, hogy miért is kéne 1 millió embernek ilyeneket mondogatnia.
    Igazából akármerről közelítjük, hívő v elutasító oldalról, mindenképpen nagyon nem stimmel valami.

    Egyébként meg marhára eltértünk a tárgytól.
  • Sirus86
    #67
    Komolyan, valyon volt-e Holdraszállás, vagy csak megjátszott kamu dolog volt? Mintha mennénk vissza az időben :( Szomorú,az én hitem itt véget ért.
  • Balu0
    #66
    "Elöször is leszögezem: én hiszek a holdraszállásban, de ez csak hit!;)
    "

    Nah itt Baxtad el de nagyon.. A holdraszállás nem HIT kérdése.. Hinni a templomban kell!!!

    Szimplán pusztán egyszerű TÉNY. Nem megkérdőjelezhető. Ez olyan mint a gravitáció.. hiheted hogy nincs, de ha kiugrasz a 10.ről attól még szétfröccsen a fejed mint egy érett dinnye.

    Erről a vitáról ennyit. Tudományos témában nincs olyan hogy HIT. Van tény, van hipotézis, meg feltevés. HIT az nincs.
  • Tetsuo
    #65
    LOL
  • Deus Ex
    #64
    #61: "The airframes, which were largely built of composite materials, were constructed under contract by Scaled Composites"

    Rutanék gyártották a sárkányt, mert volt gyakorlatuk a kompozitban, de nem ők tervezték.

    Azt gondolom, nem élek a hetvenes években, és azt is, hogy viszont te a korai kilencvenes évek rendszerváltás utáni szemétáradatából nem bírtál még kilábalni. Nagyon szeretnék hinni az ufókban, szeretnék utazni az időben, a fénynél sebesebben, a nemtudommelyik párhuzamos világba, idegen lényekkel találkozni, mint ahogyan bevallva-bevallatlanul az összes fizikus, csillagász, stb. De, attól hogy a vágyálmainkat keverjük a természettudományos alapossággal szerzett ismereteinkkel, senki sem lesz előrébb. Perpillanat ott tartunk, hogy igen, más csillagoknak is vannak bolygórendszerei, az eddig megfigyeltek közül néhány lehetővé teszi, hogy az életzónában kőzetbolygó legyen, amin esetleg az általunk ismert élet kialakulásának feltételei adottak, és ahol esetleg van élet, esetleg értelmes élet. Pont. De. Azok a bolygók víva de kibamessze vannak, és momentán nem tudunk olyan módszert felmutatni, amivel ide lehet jönni. Az Alcubierre féle warp hajtóművel ne gyere, mert negatív tömeg kell hozzá, másrészről gigantikus energiamennyiség, ha fénynél gyorsabban szeretnél haladni.

    Scifit ne kavarjuk a valósággal. Köszönöm.
  • attes
    #63
    "Ha a moonhoax cikkekig eljutottatok, légyszi nézzétek meg a cáfolatait is, arról is legalább ennyi veboldal van."

    Jogos, megnéztem, köszi a tippet.
  • NEXUS6
    #62
    Baxmeg!
    Milyen tér? Milyen idő????? Warp hajtómű, Biefeld-Brown meghajtás, nullponti energia stb.!!!! Nem Egely könyvekből vettem, hanem a NASA tanulmányokból, meg a könyvesboltban a fizika tárgykör alatt található, akár Nobel-díjas írók könyveiből!

    Azzal magyarázod a jelenségeket, amivel akarod, ha ennyire érdekel a téma, mert látom a cikkhez is rendesen írsz, akkor menj el UFO kutatónak, a többi 10 000 mellé, és hidd el te is találsz valamit!!!

    Nőjj már fel, nem a 70-es években vagyunk, amikor Mását bevitték a pszichiátriára, mert mintha úgy látta volna, hogy a sarló és kalapács ballra áll! Meg a tudományos akadéma a genetikát kapitalista mételynek minősitette, Liszenko elvtárs nagy örömére!

    Tessék már a világhoz kicsit nyitottabbnak lenni!!!;)
  • Hedgehunter #61
    Ha viszont ugy nezed hogy mar a tudosok is lehetsegesnek talaljak az elet kialakulasat mas bolygokon (pl titan) es azt elfogadjuk hogy lehet elet mashol is a foldon kivul onnan mar csak egy kis lepes es ott vagy hogy lehetnek nalunk ertelmesebb technikailag fejlettebb lenyek. Sohasem ertettem ezt a lattam vagy nem lattam az ufot vitat, teljesen lenyegtelen, ha valaki latna egyet vagy lelonenek valahol ugyis kodosites meg az emberek hulyitese lenne belole. Nem vagyunk meg megerve...
  • NEXUS6
    #60
    "Ha ez a szuperolcsó kütyü megtérülne, szerinted a magántőke már nem készített volna ilyet..? Az ionhajtóműves vontatóhoz pedig nem árt egy nagy adag türelem, javaslom, nézd meg, milyen pályán repült el az ionhajtóműves Hold szonda a szomszédba. Jelenlegi formájában emberes expedíció hajtóművének alkalmatlan."

    És azon mondd gondolkodtál, hogy az ion-hajtóművet valami bikább energia forrással táplálják meg, mondjuk egy atomreaktorral? Lásd 2001 Ürodüsszeia (csak azért is helyesen írom!;), vagy a JIMO Jupiter szonda mond valamit? Biztos Clarke bácsi egy scifi mániás pedofil (baxus! télleg az!;), vagy a NASA szakemberei meg hooldkóros őrültek, akik veszélyes örökmozgó szerűen megvalósíthatatlan szerkezetekre szórják az emberek pénzét? Na jó ebben volt egy kis irónia, de akkor is ilyen tervek léteznek, a sokkal nagyobb tolóerőt leadó plazma hajtóműről nem is beszélve!
    Az a helyzet, hogy az űripar megtérülése marha hosszútávú, mert még mindíg nincs kiépítve a szállítási infrastruktúra. Szerinted ki az aki 30 évre tudna nekem adni 500 mrd$-t kölcsönbe?
    Ezért kellene, kellett volna, hogy a kedves állam ne vietnámozzon, afganisztánozzon, irakozzon, hanem ebbe az iparágba dűtse a pénzt számolatlanul, ja és ne ilyen CEV-es búcsus lábbalhajthatós múanyag bizbaszokba!


    "Rutanék semmi ilyesmit nem hoztak össze, a produktumuk még az X-15 teljesítményét sem éri el. Igaz, ez is felmegy száz kiló fölé, de a max. sebessége a fele sincs az X-15-ének."
    Ember!!!
    X-38!!!!????
    LINK

    A többihez meg, hogy a személyeskedő dúrva hangnemedből nekem az jön le, hogy a kb 70-es éveknek megfelelő világképed kicsit recseg-ropog mostanában, és bexartál. De tudod ne a tükörre legyél mérges, ha nem teccik a kép!

    "Könyörgöm, ha idejár valami szuperfejlett izé, aminek a képességeit még fel sem tudjuk becsülni, mert az ismeret és képességszintjük leírására még a fogalmaink is hiányoznak, akkor annak a veszélyessége nem beláthatatlanul magas..?!?"
    Hát tudod nekem is hasonló a véleményem, én csak a kiszivárogtatott félhivatalos álláspontot írtam le. Aminek a lényege: mégegyszer - hogy elismeri az ufók mint idegenek létét. Az hogy ki, hogy értékeli biztonsági szempontból elég érdekes kérdés, és az a dolog hülyeség része szerintem is, nem pedig a bizonyítottság, vagy tagadás.

    De ugye másrészt a Holdon készült fotókat is elismerten retusálták, persze, csak hogy jobban lássunk mindent!;)
    De végül is retusálták, nem igaz!?;)))
  • Deus Ex
    #59
    #58: "de mindíg akad 1, amit csak idegen lények hatásaként lehet értelmezni"

    Úgy lehet értelmezni, ha nagyon hinni akarsz benne.

    Ha viszont objektív ember vagy, akkor talán azt kellene mérlegelni, mi a valószínűbb? Idejött téren és időn keresztül valami ismeretlen módon ismeretlen létforma ismeretlen célból, vagy valamiféle természetes, vagy ember akarata mentén zajló eseményt látok? Azt gondolnám, az ufózás eléggé alacsony valószínűségű esemény ahhoz, hogy ne egymillió megmagyarázatlan eseménynél zárjuk ki, hanem annál százmilliárd nagyságrenddel nagyobb számú észlelésnél is.
  • NEXUS6
    #58
    Ööööö..... asszem én is ezt dumálom!;)

    "Ha száz bolha 1X jó, az már nagyon jó!" ahogy mondta vagy 20 éve a punk együtes dala.

    Az 1 000 000 esetből 999 999 esetben a Vénuszt, reflektort, repcsit, léghajót, meteort, műholdat stb látnak, de mindíg akad 1, amit csak idegen lények hatásaként lehet értelmezni, ha rögtön az első, akkor puffneki mázlid volt. De voltak ilyen esetek, hiába van tele a Blikkújság Tótödön részeg ufóészlelő szexuális tartalmú élményeivel!;)
    Szal nem az a lényeg, ez csak egy szám volt, kb a vizsgált esetekbőlminden 500 lehet valós, ami azért kiba nagy szám ám!!!!

    Köszönöm, hogy ált isk 1. oszt matekkal jössz, (tökre igazad van jól csinálod!) de én azért magasabb szintről hoztam ezeket az arányokat, meg valószínűségeket, szal nosza elötted a lehetőség a tanulásra, csak így tovább, ez csak a kezdet!;)

    Mégegyszer leírom, amikor jön Etelka a tanítónő (4. C osztályfőnök), hogy ő bizony UFO-t látott, akkor elkezd mindenről mesélni, de mivel nem biológiás, hanem rajz-énekzene, nem fogja tudni rendesen megmondani, hogy mivel állt szemben, maksz, mint Szkájvolker Lajos!;))) Aztán a technikához sem igen konyít, szal amikor azt kérdezed tőle, hogy léghajó volt, vagy vagy levegőnél nehezebb tárgy, akkor meg mond valami fókuszmagazinosat, amitől nem leszel okosabb. Aztán a légiirányítóktól kérsz infót, hogy aznap Etelka közelében járt-e a Gúgyié léghajó, ami a Formaegyen szokott a nézők feje fölött kőrözni. Mire ők azt mondják, hogy kb 10 km. lehetett tőle, és leszállt. De nem ezüst színű, mint Etelkáé, hanem fehér, és nem 20 nagyszemű japános kinézetű muki utazott rajta, hanem csak 2 pilótája volt, meg ilyenek. Azt meg nem tudod, hogy Etelkával mi történt csak azt, hogy kibaszottul ki van valamin akadva, de hogy kendert/LSD-t szívott először életében, látta a léghajót, és a többit meg álmodta, vagy mi volt azt nem tudod. Szal ezt csak úgy sacc per kb tudod megállapítani, mert a vérvizsgálat sem ad egyértelmű eredményt. Szal megy ez az eset is a többi közé a levesbe, 50, max 60%-kal idegen voltak, de senki nem lett okosabb. sem Etelka sem te.

    de azért vannak tiszta egyértelmű esetek is, de ez nem ok arra hogy Etelkát, és a tudományt megsértsük azzal, hogy az övét nem vesszük számításba.
  • Deus Ex
    #57
    #52:
    Engedd meg, hogy beidézzelek:

    "Pl volt már 1-2 UFO jelentés, amit aztán felszabadítottak a titkosítás alol, amelyek nem az idegen beavatkozás tényét tagadták, hanem azt mondták ki, hogy nem jelentenek valós veszélyt az adott állam politikai vezetésére, és ennyi."

    Sajnos az analfabétizmus felszámolása nem jelentett egyet a szövegértés képességének elsajátításával, vagyis a dolog csak félsiker.

    A mitológia szerint bárhonnét is jönnek a zufóóók -jövőből, Atlantisról, a Béta Reticuliról - a mindenkori technológiai szintünknél lényegesen fejlettebbek. Tegyük fel, hogy valóban zufózódás volt - def.: ilyen szuperfejlett izé idejött és zufóóózott egyet - és kivizsgálják a dolgot, amelynek konklúziója az, hogy nem jelent különösebb veszélyt, akkor ennek a leírója elmebeteg, meg az is az, aki benyeli azt, hogy tényleges zufóózódás zajlott, és ezt kivizsgálták, és ez lett a végkövetkeztetés. Könyörgöm, ha idejár valami szuperfejlett izé, aminek a képességeit még fel sem tudjuk becsülni, mert az ismeret és képességszintjük leírására még a fogalmaink is hiányoznak, akkor annak a veszélyessége nem beláthatatlanul magas..?!?
  • BirRob
    #56
    1) Az UFO-król csak annyit, hogy ha jól emlékszem annó a hidegháborúba nem egy orosz pilóta UFO-nak hitte a felderítést végző blackbird-öt.

    2) Szerintetek a hány KGB ügynök volt jelen a NASA központjában a holdraszállás alatt? Gondoljátok, hogy nem tudták volna, hogyha az egész csak átverés? És nem tett volna meg mindent a szovcjet vezetés, hogy lejárassa a NASA-t?

    3) #36 nem akartam szidni az ESA-t tisztelem a munkájukat.

    4) Az orosz űrprogram máig a 90akárhány %-os megbízhatóságú Szojuz rakétákat használja.
  • juzosch
    #55
    És persze mint válaszomból kiderült, a lényeglátás nemcsak h nem az ember sajátja, én még ezen alacson yátlagszintet is messze alulmúlom, mivel másodszor is csak erről beszélek:D
  • Deus Ex
    #54
    #48: Ha ez a szuperolcsó kütyü megtérülne, szerinted a magántőke már nem készített volna ilyet..? Az ionhajtóműves vontatóhoz pedig nem árt egy nagy adag türelem, javaslom, nézd meg, milyen pályán repült el az ionhajtóműves Hold szonda a szomszédba. Jelenlegi formájában emberes expedíció hajtóművének alkalmatlan.

    Rutanék semmi ilyesmit nem hoztak össze, a produktumuk még az X-15 teljesítményét sem éri el. Igaz, ez is felmegy száz kiló fölé, de a max. sebessége a fele sincs az X-15-ének.



    Igen, persze, meghúzták magukat, az oroszok meg nem szóltak, hogy jéé, hát ott micsoda..? Meg az a néhány ezer ember sem pakolt ki azóta, ugye..? Hogy magamat ismételjem, a te fajtádat össze kéne fogdosni, és le kéne b@xni a Tajgetoszról.

    Szeretem én is a scifit, csak különbséget tudok tenni a csillagkakukk meg a valóság között.
  • juzosch
    #53
    Nem mondom h nincs igazad. Én csak azt mondtam h ez a megállapítás érvként semmit sem ér. Az ufók pont ugyanannyira léteznek, akkoris ha százmillió ember látja, akkoris ha 1.
    Az esetek számából egyáltalán nem következik, h bármelyik is igaz lenne. (ha 1 millióan mondják h 2x2= 5, az attól még 4 marad)
    Főleg ha a tömegpszichózisra gondolunk.
  • NEXUS6
    #52
    Hát mint eseted is bizonyítja, a lényeglátás nem az emberi faj sajátja, nem úgy mint az állatvilágtól eltérő magas intelligencia ugye!;)))

    Szal a te kedvedért ha: 1 000 000 esetből 1 igaz, akkor gyak nincs több kérdés ebben az ügyben. A valószínűséget meg azért írtam, mert semmilyen általunk ismert objektum oldalára nincs ráírva nagy betűkkel 7 világnyelven hogy UFO. Sajnos ez van.
    Viszont az észlelők által átélt a hétköznapitól eltérő, valóságként megélt élmények egy része, a szakértők szerint (természetesen nem a Vágó Pistáról van szó, hogy eloszlassam a kétségeidet) több mint 90%-ban olyan technikailag fejlett lényeknek köszönhető, akik nagy valószínűséggel nem a Földön élnek. Pl volt már 1-2 UFO jelentés, amit aztán felszabadítottak a titkosítás alol, amelyek nem az idegen beavatkozás tényét tagadták, hanem azt mondták ki, hogy nem jelentenek valós veszélyt az adott állam politikai vezetésére, és ennyi.

    Ha többet akarsz róluk tudni, a politikai vezetés általában ma már nem gördít akadályt, de igazából nem érdekük hogy te kutasd vagy, hogy ők kutassák.
  • juzosch
    #51
    Jujj ez a 7. UFO-s rettenet gyenge érv volt:D Az ufók létezése nem valószínűségszámításon alapul.
  • HUmanEmber41st
    #50
    Teherűrhajóról beszélek. Ember valszeg nem bírná ki azt a gyorsulást.
    Ionhajtóműre meg rá lehetne segíteni az elején kémiai rakétákkal...
  • Xantia
    #49
    Hülye az indoklás.
    Nem az öregedéssel van baj, le lehetne gyártani ismét.
    Mért nem mondják azt, hogy a Holdon nincs légkör ezért mi a francnak egy repülő tégla. Másrészt egy Holdon leszálló űrsikló nem tudna felszállni.
    Egyszerűen az űrsikló szép és jó, bár jobb lett volna a siklót a rakéta tetejére tenni, mint az Oriont. Az alacsony magasságú űrrepülést nem érdemes támogatni, vagy újra csinálni, hiszen úgyis itt a civil szféra. Ma-holnap kilép az űrbe.
    Újratervezett űrrepülésnél meg nem kell a siklóforma, két szállítóeszközzel (egy teher és egy személy szállítására) praktikusabban támogatható az igény. És azért kell kistömegű, kicsi személyszállító eszköz, mert vissza is kell jönni a Holdról! Teherszállítás lehet egyirányú, de nem a személyszállítás.
  • NEXUS6
    #48
    Ez hosszú lesz, szal öveket becsatolni visszaszámlálás!

    Elöször is leszögezem: én hiszek a holdraszállásban, de ez csak hit!;)

    1-2-3 Shuttle: a shuttle Nixon elnök által elfogadott formájában tényleg nem sokat ér. De ugye 4-5 másik alternativa körül választották ki a politikusok, és mi volt a legfőbb szempont. Az alacsony költség? Nem egészen! Hanem az, hogy a megépítés maga kerüljön kevésbe, az üzemeltetés meg legyen a köv elnök gondja! Az alternatív rendszerek sokkal drágábbak (és talán biztonságosabbak is) lettek volna, de az üzemeltetésük viszont kevesebbe került volna mint a jelenlegi 1-2 mrd$ fellövésenként. De valszeg a sima 1X használatos rakétáknál is olcsóbbak lettek volna, merthogy a Shuttle drágább azoknál!!! Amúgy az amcsik mindíg is többször felhasználható űrrepülőgépekben gondolkodtak főleg, csak azok marha drága jószágok, egy ilyen űrkapszulánál jobbat meg Rutanék is összehoznak a sufniban, szal a politikusok imádták az ilyet, mer kiba olcsó. A megtakarított pénz meg mehet a köv háborúra.
    Szal az Orion egy vicc, egy dolog indokolja, hogy nem valami olcsó, gyak korlátlan élettartamú, az érodinamikai erőket, és a levegő oxigénjét is felhasználó gazdaságos ürrepülőgéppel viszik az embereket LEO-ra, majd onnan egy szintén olcsón üzemeltethető ionhajtóműves űrvontatóval akárhová, hogy egy ilyen infrastruktúra kifejlesztése, annyiba kerül, mint pl a az utóbbi 10 év közelkeleti konfliktusai, bár tény hogy legalább annyi embernek adna munkát mint azok. Szal amcsiban nincs olyan politikus aki ezt izgalmasnak találná.

    4. Hold Hoax. Szal én hiszek a holdraszállásban, de van 1-2 tény, 1967 január 27-én 2 fontos esemény volt: az Apollo 1 katasztrofája, és a Világűr Egyezmény aláírása. Ahhoz, hogy az amcsik átvágták a világot, ahhozor ez a két dolog bőségesen elegendő. A világűr egyezmény gyak okafogyottá tette az egész űrversenyt, mivel a két nagyhatalom önként vállalta, hogy nem telepít fegyvereket sem az űrbe sem a Holdra. Az Apollo 1 tragédiája után pedig nagyon dúrva dolgok derültek ki, amik azt valószínűsítették, hogy az amcsik kb 5 évre vannak a holdraszállástól. Az oroszok meg sorba lődözgették a Zond űrhajóikat a Hold felé, a Zond4-ről 1968 márciusában rádió adást vettek az amcsik, de miután nem produkált túl sima leszállást, az orosz hivatalos közlemény szerint nem volt rajta pilóta, csak átjátszó adónak használták. Elvileg az Apollo 8 9 hónappal később ugyan ezt megcsinálta, de emberekkel. De vajon ez valóban megtőrtént, kérdezhetjük ezek után, vagy esetleg valaki hazudott? Persze mondhatott mindenki igazat.;))) Az oroszok 20 évig tagadták még azt is, hogy lett volna emberes holdprogramjuk!;)))
    Kennedy viszont presztizskérdést csinált belőle, mindenáron, nyerni kellett még úgy is, ha már nincs tétje az egésznek. Nem kellett az űrhajósoknak a Holdra meniük elég ha 7 napg a Föld körül meghúzták magukat, mert így legalább túlélték. Aztán amikor leszálltak mindenki heppi volt.
    Szal a Moon-hoax-szal kapcsolatban az a szitu, hogy indíték van, a bűneset elkövetésének módja ismert, és a nagymamát is kibaszott régen láttuk már az ablakban integetni. Én még azért hiszek benne, hogy a nagyi él csak elutazott, ahogy azt a szomszéd is mondja.;)))

    7. Ufo ügy. Ha tudományosan nézzük elég, hogy 1 000 000 esetből csak egyetlen egy 90%-nál magasabb valószínűséggel tűnjön igaznak. Megsűgom ennél azért sokkal jobban áll a téma. csak nézz utána. nem kell benne hinni, akkor is ez a szitu!
    ;)))
  • juzosch
    #47
    Egyébként meg egy szimpla tökegyszerű F-22est mióta is fejlesztenek? 80as évek óta? És még csak most állnak hadrendbe az első példányai. Pedig ott még új alapvető konstrukciós újítások sincsennek.
  • juzosch
    #46
    Mi a fenét csináltak eddig? Hát ezen a fejlesztési vonalon SEMMIT. Márpedig most ezt a vonalat akarják most folytatni, amit 40 éve lezártak. Ergo a 40 éves elgondolásokhoz kell visszanyúlni. Persze az egészet már a mai technikával, tehát a végeredmény sokkal jobb lesz, és gyorsabb is lesz az egész, de még ígyis évek munkája.
    És miért kéne elhinni h voltak a holdon? Nem ez a kérdés. Az az alapfelvetés, hogy VOLTAK. Inkább az a kérdés, hogy miért NE lettek volna a holdon? Márpedig erre a kérdésre a mai napig nem érkezett jó magyarázat.
    Ami érkezett magyarázat, azok viszont józan paraszti ésszel és általános iskolai alapismeretekkel 1 perc alatt megcáfolhatóak. Egytől egyig.
    Ha a moonhoax cikkekig eljutottatok, légyszi nézzétek meg a cáfolatait is, arról is legalább ennyi veboldal van.
  • Deus Ex
    #45
    #31
    1.-2. Az STS eredeti tervek szerint kísérleti rendszer akart volna lenni, az újrafelhasználhatóság technológiai demonstrátora. Annó évi 50! felszállást terveztek vele, ehhez mérten most járnak a százengynéhányadiknál. Jó ötlet volt az újrafelhasználhatóság, és kihúzná az űrrepülés méregfogát, nevezetesen azt, hogy iszonyatosan drága a hasznos teher pályára állítása - az STS rendszerrel 1 kg LEO-ra 20.000 USD-ből megy fel - csak ehhez éppenséggel valóban újra felhasználható kütyüre lenne szükség, nem olyanra, amit minden repülés után ipari szintű nagyjavításnak kell alávetni.

    3. Ezek a legfőbb minősítési szempontjai egy hordozóeszköz jóságának. nagyon szexi az űrsikló, a holtak is felébrednek, amikor felszáll, csak éppen adott formában kevés értelme van.

    4. Aki nekem előjön a moonhoaxxal és a többi baromsággal, nem látva azt be, hogy ennyi_embert_titoktartásra_kötelezni_lehetetlen, az fáradjon el oda, ahová Waneket küldtem pár hete. Szerintem szívesen elmondja hová is kellene mennie, lévén hogy nagyon szeret trágár PMeket írkálni.

    5. Magánvéleményem, amiért kövezni szoktak, jól van ez így, az emberes űrrepülésnek momentán kevés értelme van. Ha olcsóbb lesz a teheremelés, ha gyorsabbak lesznek a hajók, akkor oké, Mars. A fejlesztéshez meg nem kell embert cibálni körbekörbe.

    6. Szintén magánsejtés, de talán az űrversen hevében nagyobb kockákzatot fogadtak el, mint azt tennék ma, mondom ezt annak ellenére, hogy az Apolló rendszer a berepülését követően alapvetően kiválóan működött (Az Apollo 13 nem ezt cáfolja, inkább ezt erősíti). Oké, az STS nem lett a biztonságosság mintapéldánya, de talán nem is kellene alapul venni az Orionnál.

    7. "akkor szerintetek mi tud ott észrevétlen maradni ??" D-7-es Klingon cirkáló..? :-D

    #35: Nem tilos, csak kelt a dolog "némi" felháborodást. Nem mindíg jön össze az első kozmikus sebesség, és ilyenkor nagyon azt se lehet beigazítani, hogy hová essen a holmi.

    #36: Bizony. Az emberes űrrepülés perpill nem más, mint az a kirakattevékenység, amivel el lehet adni az egész űrtevékenység költségeit a politikusoknak és a társadalomnak.

    #37: Sajna a vegyi rakétákon kívül nemigen mutatkozik GAZDASÁGOS és KEVÉS KOCKÁZATOT rejtő megoldás az első kozmikus sebességig. Ezesetben ha tetszik, ha nem, a már évtizedek óta bevált elrendezésű űrszerelvényeket kell használni. Látni kellene, hogy a fejlesztés és az üzemeltetés két különböző terület, momentán nem új utakat keresünk a hordozóeszközöknek, hanem azokat üzemeltetni, használni szeretnénk, minimális kockázattal. Te milyen autót szeretnél? Amelyiket csak kötelező szervízbe kell vinni, vagy valami egzotikus hibrid kísérleti valamit, ami vagy elindul reggel vagy nem, esetleg felrobban alattad, romba döntve a fél utcát..? Lehet tovább vinni az autós hasonlatot, lényegében ugyanazok a motorokat használjuk száz éve. Hol a fejlődés? Az optimalizációban. Nincs jobb nála egyenlőre. (Ok, üzemanyagcella, majd jön nem sokára.)
    A vegyi rakétákat a ramjet vagy scramjet irányába lehetne elvinni, előbbi a torlósugár-hajtóművet takarja, utóbbi ennek a szuperszónikus belső áramlási sebességű változatát. Lehetővé tenné az oxidálóanyag levegőből történő kinyerését, legalábbis az első néhány tíz km-en, ennyivel kevesebb üzemanyagot kellene vinni. Ezek fejlesztése eléggé őrlángon zajlik.

    #41: Igen, mentőrakéta-torony helyezkedik el a kabin felett, akárcsak az Apollónál vagy a Szojúznál. Ha gáz van, akkor ez beindul, felviszi a kabint legénységestől biztonságos magasságra, és leszállnak a kabin leszállító rendszerével. S ez a felszállás bármely fázisában működik. Összehasonlítás képpen, az űrrepülőnél a startasztalon bekövetkező vészelhagyás úgy néz ki, hogy a háton fekvő szkafanderes önmagadat a másik hattal együtt kimászatjátok az űrhajóból, azután egy drótkötélpályára függesztett karabíneren leereszkedtek a földre, beültök az egyik járó motorral várakozó M-113-as csapatszállító páncélosba, majd odébblánctalpaztok. Ha pedig az elemelkedést követően, 9 méter magasan gondolja azt az egyik SRB, hogy tüsszent egyet, akkor ugye Need Another Seven Astronaut. Oroszoknál startasztali rakétatűznél már mentett életet a rendszer.

    #42: Amerikába azért mentek vissza, mert érdekük fűződött hozzá, nevezetesen ott volt egy egész kirabolandó és leigázható kontinens. A Hold és Mars utazás mögött nincs rövid távú gazdasági kényszer vagy szükségszerűség, valószínűleg az észhez térő Oroszországgal és az első lépéseit megtevő Kínával szembeni évtizedes nagyhatalmi stratégia egyik eleméről van szó. A történelemkönyvekben azért nézzük már meg, milyen időközönként követték egymást az Amerikába induló expedíciók, és vegyük észre, nincs lényegesen nagyobb időkülönbség azok és a mostani utak között. Könyvben leírva a harminc év kicsit kevesebbnek tűnik, mint megélve. Arról sem vagyok meggyőződve, hogy pont az Amerikába menés a jó hasonlat a Hold utazásra.
    Nem hiszem, hogy különösebb kapkodás zajlana. Folyik egy eszköz fejlesztése, ennyi. Senki sem felejtett el semmit, a hordozórakétákkal szerzett évtizedes tapasztalatot hasznosítják éppen. Ne felejtsük el, nagy teher emelésére képes hordozórakéták az űrrepcsivel párhuzamosan is üzemeltek, sok százat indítottak belőlük, csak éppen nem embert vittek.
  • valamit
    #44
    Azért nem egészen. Hajónk most is van, csak nem óceán átszelésre, hanem folyami utazásokra. Olyat, ami meg képes oceán átklésre, negyven éve építettek utolján. Az új egyébként sok tekintetben jóval jobb lesz (több ember, más műszerezettség, kényelem, stb.), de értelemszerűen a legutóbbi ilyesfajta technológiához nyúlnak vissza és azt tökéletesítik.
  • M4dD0g
    #43
    nem inkább mentő rakéta
  • qwas
    #42
    HunGripen: Szóval szerinted az almúlt években ennyire senki nem foglalkozott a holdutazásra való gépek fejlesztésével? Mondjuk hogy mire való az űrsikló és hogy mért nem lehet vele a holdra menni ahoz nem értek így nem tudok véleményt alkotni csak furcsálom hogy 40 voltak a holdon aztán azóta semmi. Mondjuk hogy értsd mi az én gondom olyan mintha feltalálták volna a gravitációs hajtóművet aztán berakták volna a fészerbe porosodni. Vagy mintha annak idején mikor felfedezték amerikát mondák volna hogy na ez is megvolt és vissza jöttek volna európába. Amerikát meg elfelejtette vonla mindenki most meg menne a kapkodás hogy hogyan is kell hajót építeni.
  • szombi
    #41
    Várjunk csak, itt a rakéta van felül, a kabin alul, nem?
  • HunGripen
    #40
    Az érintőképrnyőt tudtommal először katonai téren használták, szóval erről csak ennyit.


    Szerintem ha egy más irányba mentek el az űrhajózás terén(űrsikló-->bolygó körüli repülés) és vissza akarnak menni az eredeti irányhoz(Hold utazás) akkor nem baj ha a régi konstrukciókhoz térnek vissza(persze mai technológiával megspékelve). Alapból hülyeség lenne az űrsiklóra építeni az új űrhajót, mikor az űrsiklót nem is arra találták ki.

    Ott követték el a nagy hibát, hogy áttértek az űrsiklós megoldásra(nem rossz gép, de nem Holdutazásra való és már kiöregedett). Egyszerűen az évek allatt nem fejlesztették azt az alap konstrúkciót, amellyel el lehet jutni a Holdra(Apollo), hanem teljesen más irányba mentek el.

    qwas:
    "Nekem olyan szaga van mintha valaki Utasszállítót szeretne tervezni és a Wright fivérek tervrajzait kezdené lapozgatni."

    Azért nem pont olyan. A Wright fivérek gépének és a Boeing 747-nek is ugyanaz a dolga, hogy repüljön és ehhez megfelelő is a konstrukciója. Az Űrsiklót visszont nem arra tervezték, hogy a Holdra menjen, úgyhogy mivel az évek alatt nem fejlesztették tovább a régi konstrukciót(Apollo), amiből mára már sok más megolddás is születhetett volna, nincs más választás az Apollohoz kell visszatérni.


    Részben tényleg technológiai visszalépés, de hát mit csinálhatnának?
  • r4pt0r
    #39
    Mármint gondolom hogy miért tilos, de manapság nem lehet tudni hogy ki mit küld fel.
  • r4pt0r
    #38
    Na itt a gond, mi az hogy tilos? Saját magunkat fékezük meg a fejlődésben? :D Ez szerintem kicsit gáz. :D
  • qwas
    #37
    assdf: Melyik része nem volt világos annak a kérdésnek hogy: Mikor járt egyáltalán elöször ember a világűrben? Szivesen felteszem máshogy is ha azzal segítek? Tehát nem az hogy ?egyáltalán? hanem hogy mint kiemelve látszik ELOSZOR. Amúgy szerinted mért feltétele az hogy volt-e ember a világűrben annak hogy az HBO műholdról jön. Szerinted bátor űrhajósok kapcsolgaták odafönn a reléállomást.

    Balu0: Mi győzütt meg téged arról hogy tényleg volt ember a holdon? 600E ember a terrorizmus elleni harcon is dolgozik aztán nézd meg hol tartanak. Na jó ezt csak poénból mondtam. Mondjuk nekem furcsak kicsit hogy most amikor holdra menő űrhajót akarnak építeni akkor 40 éves tervekből indulnak. Mi a fenét csináltak eddig? Nekem olyan szaga van mintha valaki Utasszállítót szeretne tervezni és a Wright fivérek tervrajzait kezdené lapozgatni.
  • Caro
    #36
    Az ESA-t nem kell szidni, attól, hogy nem építenek nagy embert szállító űrhajókat, van ott fejlesztés bőven.
  • Caro
    #35
    Reaktorral sajna nem, tilos hasadóanyagot kivinni az űrbe, a fúzió meg mint tudjuk még 30 év :)
  • feamatar
    #34
    egyetértek veled, volt valami dokumentum film, ami a piramisok építéséről szólt, és hogy ma nem tudnánk megvalósítani. Azt mondta ott a fazon, hogy ez egy természetes dolog. Még egy nyavajás 2.vhs repülőgépet se tudnánk előállítani, mert a technológia annyit változott. Jobbat tudunk, ugyan azt nem.
    Persze más dolog, hogy restaurálni lehet a technológiát, de nincs értelme, ha tudunk csinálni egy hasonlót, de jobbat(a technológia restaurálása majdnem olyan drága, mint az újak tervezése, és csak szűkebb körben használható).
  • BirRob
    #33
    Azok az átkozott ufókok beépültek a NASA-ba és meghackelték a a techtree-t, hogy egy végtelen technológiai körforgásba kezdjenek.

    Egyébként komolyra fordítva a szót, ha a NASA így fojtatja még a szánalomra méltó ESA is előbb jut el a Marsra, mint a cowboyok(a gyengébbek kedvéért: tehenészfiúk).