9306

...a trilógia 2. része



[Off és Warez témákkal fáradj ide!]
  • DarkSector
    #1849
    jah én arra gondoltam hogy El LEHET adni, max kitiltanak.. :)
  • kifli
    #1848
    ha joltudom már zárják az olyan hirdetéseket hardverapron ami acc. Legalábbis multkor már a gift-nél is panaszkodott pár ember :D
  • DarkSector
    #1847
    el lehet. :P
  • kifli
    #1846
    hardveraporón ezért is nem lehet steam accot eladni.
  • lolSL
    #1845
    összes ilyen szerzői jogi bizbaszt a zene meg a filmipar hozta be, szerintem játékokkal kapcsolatban biztosan 1 db eljárás vagy feljelentés még nem történt ilyen ügyben, kár lovagolni rajta, csak el akarják adni a szarjukat, és vannak ilyen elviekbeli kikötések.

    a steamen (és gondolom az EA store meg a többi hasonló helyen is) pl azért van ez a "subscription" modell a játékaidra, mert az ügyfélszolgálatuk nem tudná külön kezelni az ellopott és eladott accountokat; a vásárlást csak személyes adataiddal (pl bankkártyád száma) tudod igazolni, azt meg nyilván nem adja át senki annak akinek eladja ebayen, tehát ha bármi probléma van egy továbbadott accounttal akkor ott a vevőnek annyi alapja van reklamálni, mint egy tolvajnak, vagy fordítva ha egy vevőnek segítenek, akkor annak is aki kiadathalászkodta valaki jelszavát, az meg elég furcsa lenne már. példa meg hardverapró panasz topikjában is van sok, hogy accountokat adnak el, aztán 2 nap múlva visszaszerzik az eredeti vásárlás igazolásával, és adhatja el újra. ez sajnos egy olyan rendszer ami 2 oldalról kihasználható, ez az egész szabályozás csak egy egyszerű védelemként kéne hogy funkcionáljon. egy tudatos vásárlónak tudnia kéne, hogy ne vegyen használtan programot.

    az amerikai használt meg játékbérlés biznisz meg megint más téma, ott a kiadók harca megy a boltokkal, akik ezen nyerészkednek.
  • kifli
    #1844
    de ha egy autómárka szarban van, attól még nem adja el a kocsiját a gyártási érték alatt.

    Majd ha kifizetsz a játékért minimum annyit, amennyiért azt csinálták, mondhatod hogy a tiéd, addig nem. Nem értem igazából mi ezen az érthetetlen. Ha logikusan belegondolsz nagyon is igaza van a kiadónak.
    De ha elolvastad volna a korábbi hsz-eimet, amit neked írtam abban is benne van ez, csak nem reagáltál rá.
  • arty
    #1843
    de az autóipar is nagy szarban van, ott is vannak sikertelen márkák, szériák, típusok... most akkor lobbizzanak ők is a használtkocsi ellen?

    de irhattam volna mikrosütőt is... ott is nyilván van veszteséget okozo termék/tipus
  • lolSL
    #1842
    egy db autót x pénzből gyártanak, ami megtérül az eladásakor, utána már csak az állam húz le ha tovább akarod adni :)
    a játékoknak meg, ha jól emlékszem egy pár éves cikkre a DNF legutóbbi bukásánál, talán a 20%-a térül meg egyáltalán az összes bevételéből. milliókat beleölnek a fejlesztésbe, aki teheti a reklámba is. aztán az is fáj nekik ha 1 példány 5 kézen megy át, ahelyett hogy abból mondjuk 2 megvenné, mert ott legalább van hajlandóság a vásárlásra a warezosokkal ellentétben.
  • DarkSector
    #1841
    én adtam is már el azt is lenyilatkozom bárkinek írásba ha kell.
  • arty
    #1840
    az eladó törvényt sért
    a vevő nemtom
  • DarkSector
    #1839
    csakhogy itt nem ez a fő téma hanem hogy a warez nem ad anyagi értéket a fejlesztők és kiadók kezébe, ennyi.
    lehet itt vitatkozni hogy mennyire legális vagy nem de a téma amiből ez kiindult az hogy a warez nem olyan mint használt játékot venni, és igenis a hazsnál vétel nem kell szégyenkeznie, én ha kell irásba adom hogy van kb 10 használt játékom, nah és akkor mit csinálnának velem szerinted? :)

    de ha a 100 másik warez-t irnám le egy papirra tuti fegyház.
  • arty
    #1838
    "Az a baj hogy ugyanazt csináljátok amivel a warezosok lettek támadva, azzal a különbséggel, hogy ti különbnek érzitek magatokat. Pedig csak annyi a különbség a használtjáték kereskedelem és a warez közt, hogy a torrent/ftp, egy modernebb és ezáltal hatékonyabb formája a bűnözésnek, mint a hirdetgetés. És ezt lehetne példákkal is bemutatni, de gondolom így is érthető, és csak az nem érti meg, aki nem akarja."

    jogilag igen, erkölcsileg semmiképpen nem ugyanaz a kategoria: a warezosból egy forintot nem lát a kiadó/fejlesztő, de a használtjáték átmegy mondjuk 2-5 ember kezén, ergo 2-5 helyett 1 példányt azért elad a kiadó, amiből bevétele keletkezik - arról nem is beszélek, hogy megvenne-e az első tulaj egy 4-8 órás szórakozást adó játékot, ha utána nem adhatná el némi veszteséggel...

    ugyhogy nyugtatgathatja megát egy warezos azzal, hogy a használtjátékozó is ugyan az a kategoria, mint ő, de ettől még nem lesz igy :)
  • DarkSector
    #1837
    és mi a helyzet az itthoni használttal?
  • arty
    #1836
    köszönöm, ezekszerint rosszul tudtam - a játék eladása tehát illegális. és mi a helyzet a vásárlással? mi a helyzet a külföldről használt játék importjával?

    (tudom, nem kéne ezen moralizálni, de baromira nem értem, hogy sikerült anno ezt a törvényt megalkotni... nem látom be, miért más egy autó és/vagy egy játék - márpedig a törvény szerint más kategoria: az egyiket eladhatom, a másikat nem. érthetetlen, hogy sikerült belobbizni, hogy ezen termékek csak bérlemények... aminek a fonákja, hogy ha az adathordozó tönkremegy, akkor a hordozó előállítási árán kellene potolniuk - nem teszik. továbá milyen alapon kérnek ujra pénzt egy bluray filmért, ha a dvd nekem már megvan? sorolhatnám...

    az EULA továbbra sem érdekel, mivel a legtöbb játéknál nem kell elfogadnom, ha el is kell fogadnom, addigra kifizettem, de vissza nem veszik és ráadásul nem is magyar - érdekes lenne, ha ezt számon tudná bárki kérni ...)

    kicsit úgyérzem, megint a f*sz rossz oldalán állunk...
  • bertino
    #1835
  • DarkSector
    #1834
    nem ne légy érthetetlen, ha warez-nak fizetsz, akkor az warez. nemértem mi olyan nehéz ezen vagy télleg nem értitek? vagy csak ünnep alkalmából csináljátok?
  • Bokafix2
    #1833
    Ez már Cryengine 4 teknológia xD



  • kifli
    #1832
    Nincs igazából bajom azzal hogy árulják a játékokat használtan, énis le szoktam néha szedni 1-2 játékot, bár a többséget megveszem a multi miatt.

    Engem csak az zavar, ha valaki nem hajlandó felfogni valamit, amiben nincs igaza. Most lehetett volna akármi másról szó, csak pont olyanok szidják azokat akik torrenteznek, akik ugyanúgy illegális úton szerzik be a játékaikat.
  • kifli
    #1831
    Akkor ha én fizetek egy ftp oldalnak, akkor énis érezhetem magamat úgy, hogy akkor én nem vagyok bűnöző mert fizettem érte? :D

    Amúgy nem a warezosokat védem, csak nem akarjátok észrevenni, hogy ugyanúgy illegális amit ti (itt a konzolosokra gondolok) csináltok, de nem akarjátok belátni. Ti is egy fájlcserélést folytattok, csak épp offline.

    Az a baj hogy ugyanazt csináljátok amivel a warezosok lettek támadva, azzal a különbséggel, hogy ti különbnek érzitek magatokat. Pedig csak annyi a különbség a használtjáték kereskedelem és a warez közt, hogy a torrent/ftp, egy modernebb és ezáltal hatékonyabb formája a bűnözésnek, mint a hirdetgetés. És ezt lehetne példákkal is bemutatni, de gondolom így is érthető, és csak az nem érti meg, aki nem akarja.
  • Smithwarden
    #1830
    Az egyik oldalon az faraszto aki arra buszke, hogy nem kolt jatekra mert szarra warezolja magat.
    De a masik veglet meg ennel is rosszabb aki itt rinyal mindenkinek hogy utolso bunozok, stb mint valami kocsog BSA-s nyomorek.
    Szanalmas vagy ezzel az en vagyok a "sheriff" es megmutatom a torvenyt nektek kis kocsogok szintu szoveggel.
  • DarkSector
    #1829
    elvben én had ne érezzem magamat már bünözőnek ha egyszer kifizettem valamit 1x.

    használ és varez max abban egyforma hogy ha elkapnak felelőségre vonhatnak.
    DE nem egy lapon van a 2 dolog. de tökmindegy mert egyikőtök sem érti meg ahogy nézem én meg nem fogok itt bizonygatni semmit, az élet már megverte a warez-osokat.
  • kifli
    #1828
    nem véletlen jön serial konzolokhoz is (fel lettem világosítva, hogy ezt ea erölteti)...

    Magiszternek meg köszönjétek meg, hogy felvilágosított, hogy konkrét törvény is vonatkozik erre a témára, mostmár tudjátok, ti is bűnözők vagytok, innentől már lehet jönni akármivel.
  • DarkSector
    #1827
    tök érdekes még nem láttam játékot amit nem lehetett volna eladni.
  • wednes
    #1826
    A telepítési limitek vagy a regisztrációk is kifejezetten a használt játékok ellen vannak, nem a warez ellen, hiszen ott a crack úgyis megoldja. A kiadók legalább annyira nem szeretik a használt játékokat, mint a kalóz példányokat.
    Nem hiába kísérleteznek ellene, már konzolokra is terveznek "védelmeket". Például újra aktiválási díj stb.
  • DarkSector
    #1825
    te figy már bocs hogy ezt mondom, de nem 100ezret te meg x összeget fucking, hanem a WAREZ-ban semmivel nem járulsz hozzá, míg aki eladja 90% azért adja el hogy belefektessen ujba, vagy más játékba eszközbe, ergó mintha a másik fél anno megvette volna a játékot.
    az egy dolog hogy ha gecik lennének elvileg megbaszhatnának, de van olyan hogy logika, ha a használt dolgokat büntetnék sok hivatalos üzlet bezárhatna, szóval be van iktatva lehet de gyakorlatban nem érdekli a kutyát se, mert amígy nem másolod nem érdekli őket.

    hiába tekeritek itt.
  • Magiszter
    #1824
    Azt mondanák hogy vegyél még 3-at és kösd Quad SLI-be, hozzá szerezz egy 6 magos AMD-t... vagy Intelt (melyikkel is vannak szerződve? mert azt tudom hogy VGA-ban az nVidiával), meg 8 giga ramot mert azzal biztos menni fog.

    Üzleti érdekük hogy minél drágább cuccokat vegyél így szerintem ne őket kérdezd hogy "elég lesz-e".
  • Magiszter
    #1823
    Mind kettő illegális. Továbbiakban értelmetlen arról vitázni hogy ki mennyivel károsítja meg a kiadót. ("Bibibí, én csak évi 100 ezer forint kárt okozok a kiadónak, míg te 200 ezeret!")

    Ez a szerény véleményem. Ha bűnözöl ne verd a melled, hogy te csak "x" mennyiséget loptál míg Géza "x+n" mennyiséget.
  • grebber
    #1822
    Azon tűnődöm hogy adnának-e választ arra az illetékesek hogy a GTX 580 mire lesz elég?
  • DarkSector
    #1821
    akkor legyen törvénytelen, de a warez akkor sem egyenlő a használt biznisszel.
  • Magiszter
    #1820
    Konkrét törvény:
    Szjt. 23§.(1)-(2)
    23. § (1) A szerző kizárólagos joga, hogy a művét terjessze, és hogy erre másnak engedélyt
    adjon. Terjesztésnek minősül a mű eredeti példányának vagy többszörözött példányainak a
    nyilvánosság számára történő hozzáférhetővé tétele forgalomba hozatallal vagy forgalomba
    hozatalra való felkínálással.

    (2) A terjesztés magában foglalja különösen a műpéldány tulajdonjogának átruházását és a
    műpéldány bérbeadását, valamint a műpéldánynak az országba forgalomba hozatali céllal
    történı behozatalát. A terjesztés jogának megsértését jelenti a mű jogsértéssel előállott
    példányának kereskedelmi céllal történő birtoklása is, ha a birtokos tudja vagy neki az adott
    helyzetben általában elvárható gondosság mellett tudnia kellene, hogy a példány jogsértéssel
    állt elő.



    tehát: Terjeszteni a művet csak a szerző jogosult, vagy a szerző által megbízott szerv/személy. Bárki aki ezen kívül terjeszti, vagy a birtokolt példány tulajdonjogát átruházza, az törvénysértést követ el.

    A másik meg hogy minden szoftverre a szoftverhez tartozó EULA érvényes és a benne foglaltatott megkötések és szigorítások, vagy éppen felhatalmazások érvényesek. Az elfogadásával te aláírsz egy szerződést éppen ezért onnantól kezdve hogy rányomsz az "I Agree" gombra támadható vagy, amennyiben az EULA-ban szereplő megállapodástól eltérsz. Minden játék EULA-ja (ami nem ingyenes) tartalmazza azt a részt amiben kifejtik hogy te csak egy limitált birtoklási szerződést kötsz. Ami csak a program saját célú használatára jogosít. Ezt a jogot te nem adhatod tovább(el), csak a program kiadója/fejlesztője jóváhagyásával.

    A szerződésszegés meg ugye minden országban egy igen súlyos bűncselekmény ami után forint-milliókra is perelhetnének. Persze nem foglalkoznak most azzal hogy Gipsz Gézát perelgessék, de ettől függetlenül ha te az általad megvásárolt szoftver felhasználási jogát átruházod valaki másra, szerződésszegést és e miatt bűncselekményt követsz el.

    Ezt te magyarázhatod akárhogy, ez törvényileg le van írva.

    Még egyszer azoknak akiknek nem világos a dolog:

    - Szoftver vásárlásakor csak egy használati jogot veszel, nem pedig magát a programot. (Mint mikor a szomszéd kölcsön adja neked a fűnyírót de kér érte használati díjat. Hiába fizetsz ki 5000-et neki, nem a fünyíróját vetted meg csak a használati jogát. Ha te ez után tovább adod az 50 kilométerré lakó Julka néninek a fűnyírót akkor piszkosul mérges lesz rád. Jogosan.)

  • arty
    #1819
    az van, hogy a kiadók probálják sulykolni ezt a "csak bérled" dolgot, miközben van olyan, hogy magántulajdon

    a vita most azon mehet, hogy az EULA vagy az alkotmányos jogom az erősebb ;) (egyelőre legalábbi még van alkotmányunk...)

    még1x: amikor a boltban megveszek egy játékot, nem bérleti szerződést kötök és részemről eddig tart a történet. ha majd konkrét törvény tiltja a szoftverek továbbadását, visszatérhetünk a történetre ;)
  • kifli
    #1818
    az hogy te leszarod, az nem aztjelenti hogy akkor ez törvényes.

    Warezzal valóban nem összehasonlítható, mert ha warezolt játékkal játszol, legtöbb esetben nem teljesértékű játékot kapsz, mert ugye multi nincs, vagy össze kell hozzá szarni a dolgokat...

    "ha én eladom a szomszédnak, az nem kereskedelem"

    Az a baj hogy fogalmakkal nem vagy tisztában.

    A szerzői jog valóban nem tiltja a szoftver továbbadását, az viszont benne van, hogy a felhasználási szerződésben (eula) foglaltakat be kell tartani. Lehet keresni a kibúvókat, de nem érdemes.

    Vagy te most komolyan úgy gondolod, hogy ez így teljesen legális?

    Az autós példa hülyeség, mivel az egy fizikai tárgy, a szoftver, viszont egy szellemi termék, és mint már többször is leírtuk, a játékot nem vetted meg, csak használati jogot kaptál.

    Ha az autós példával akarunk élni, akkor ha kibérelsz egy autót, vagy kapsz egy céges kocsit, azt te nem adhatod el!
  • The Protector
    #1817
    nem bizony.ha mondjuk használt játék adásával és vételével foglalkozol akkor az kereskedelem.

    De így is megveszed,azt csinálsz vele amit (szabad)csak akarsz.
  • arty
    #1816
    - ha én eladom a szomszédnak, az nem kereskedelem
    - ilyen fasságot tuti nem olvastál, max gamestaron :D
  • RYO21
    #1815
    Pedig a szerződésben benne van, hogy tilos a megvett játékkal kereskedni. Csak ugye mindenki rányomja, hogy "agree license" és el se olvassa, h mit ír.

    Valahol olvastam, hogy a kiadók szerint a használtjáték kereskedelem sokkal roszabb mint a warez.
  • arty
    #1814
    a szerzői jog nem tiltja a szoftver továbbadását, a kicsinyes 500 oldalas, esetenként idegen nyelvű kiadói vergődést (eula) meg magasról leszarom

    ez kb az a kategoria, mintha csak ugy lehetne kocsit venni szalonbol, hogy aláirod, hogy sose adod el - hiszen ha eladod, akkor aki megveszi nem vesz uj kocsit és az veszteség

    abszurd
  • arty
    #1813
    aki feltöltitte, se biztos, hogy megvette - hiszen sokszor hetekkel jutnak a játékhoz a crackerek - hol is vették? ráadásul egy esetleges megvásárlás jut félmillio letöltésre, hűha, ez tényleg téged igazol :D

    én azt nem értem, miért próbálod ilyen görcsösen bebizonyitani, hogy aki adja veszi a játékot, az ugyan olyan rossz, mint a warezoló - jade, értem...
  • kifli
    #1812
    Mármint abban hogy illegális eladni használtan a játékot, mert ezzel szerzői jogot sértesz? Olvasd el a szerzői jogi törvényeket, majd a játék kiadok weboldalán a felhasználási szerződést.
  • DarkSector
    #1811
    "A játék adás/vétel pont ugyanúgy illegális mint a warez."
    jogilag nem.

    "A játék adás/vétel pont ugyanúgy illegális mint a warez."
    köze nincs egymáshoz a 2 dolognak mint törvényileg mint felfogásilag.

    míg használt áru gazdát cserél de volt előtte anyagi megtérülés, ugy a warezban semmi anyagi megtérülés nincs a kiadó és fejlesztők felé.
    ebben nem lesz igazad sajna. sorry
  • kifli
    #1810
    aki feltölti az megvette a játékot.

    De nemértem miért kell megmagyarázni a dolgot, A játék adás/vétel pont ugyanúgy illegális mint a warez. Ez tény, ezen nincs mit szépíteni/megmagyarázni.