89
Hogyan maradjunk életben távol a civilizációtól, zord körülmények között?
  • ZilogR
    #89
    próbáld ki és videót vagy hazucc!

  • jackoneill90
    #88
    CSerebogár lárva nyárson sütve finom lehet? Most épp tél lesz, nem tudom hol lehetne találni de szerintem ha egyet félbeharapok attól nem lesz bajom.? :D
  • tpeterr
    #87
    Hahó emberek! :-)
  • tpeterr
    #86
    Mármint az utóbbi pár évben.
  • tpeterr
    #85
    Jó suli lehet. :-)
    Nem tudom, utóbbi időben enyhébb, és nálunk hó sem nagyon volt. Bár, ha hegyre mentek ott biztosan lesz. :-)
  • Dragooon #84
    "Hogyan maradjunk életben távol a civilizációtól, zord körülmények között?"

    december 15én éjfélkor sulim megint túlélő túrát szervez. asszem utána tudni fogok válaszolni erre a kérdésre:)
    dec.15-én miléyen hideg szokott lenni? :O
  • tpeterr
    #83
    Kicsit szúrós. :-)
  • light00
    #82
    Ha egyszer valami véletlen folytán pont egy kietlen erdőbe kerülök, és pont fogok egy sünt, és pont meg tudnám sütni, majd megírom :D
  • tpeterr
    #81
    Bear Grylls-re (azt hiszem így kell írni) gondoltunk, neki volt egy műsora a Discovery-n, a Túlélés törvényei (Ultimate survival).
  • Prank
    #80
    milyen íze van a sünnek?:)
  • light00
    #79
    El az első McDonaldsba
    Amúgy kisállatokat könnyű fogni, sün, egér meg ilyenek. De még könnyebb szerintem tojást találni. De ugye ez is tereptől függ. Nem mindegy hol vagyunk.
  • Aquir
    #78
    régen néztem egy talán "Ray Mayers" túlélőműsort.. (nemtudom hogy itt őrá gondoltatok e), onnan rémlik egy két dolog.. pl a gyékény gyökere megsüthető és ehető, csak meg kell érte szenvedni amíg a hideg vízbe túrkálsz érte és erővel húzod ki azt az összegabalyodott maszlagot az iszapból:) Meg egyszer vettem túlélőkönyvet, azt nézném még meg:)
  • tpeterr
    #77
    Ki mit enne és hogyan szerezné meg azt?
  • tpeterr
    #76
    Tegyük fel betájoltuk magunkat, megvan merre fogunk menni. Ki hogy szerezne kaját? :-)
  • Aquir
    #75
    nekünk a nyári terepgyakorlat 5 napján 5 különböző kurzus terepi munkája közül az egyik volt a gps-el és a tájolóval való tájékozódás és tereptárgyak, növények helyi megjelölése, gyümölcsösök, rétek körbehatárolása GPS koordinátákkal a térképen:) Elhiszem hogy el lehet tévedni, ezért kell jól felkészülni ilyenekre
  • light00
    #74
    Aha. A napóráról ezt tudtam, csak kicsit elgondolkodtam az indiai körön, mert még nem hallottam.
    Kézenfekvő válasz: Északra nem mész, mert nincs melegruhád
  • tpeterr
    #73
    Jah, nem olyan egyszerű tájékozódni mint gondolja az ember, és eltévedni nagyon könnyű!
    Még szerencse, hogy nem tértetek el olyan messzire az útvonaltól, de így is elég kellemetlen lehetett.
  • ZilogR
    #72
    Na, igen, ha ezt tudja az ember... Tévedtem én már el a Pilisben többedmagammal, két tájolóval felszerelve amiatt, hogy a térképen két útvonal olyan közel futott egymáshoz, hogy egy idő után észrevettük: nem is ott vagyunk, ahol kellene.

    A Budai hegyekben GPS-el (Garmin GPS12 - nem tud térképet tárolni, csak koordinátákat jelez ki) és GPS koordinátákat tartalmazó térképpel tévedtem el úgy, hogy jó fél óráig kellett keresnem a megfelelő irányt, hogy belefussak egy turistaútvonalba...

    Sokáig azt gondoltam, kis hazánkban nem lehet elkeveredni: tévedés! Egyszer keveredj be egy kis félrenézés miatt olyan csalitosba, ami leszedi rólad a gatyát, kétszer átgondolod a dolgot!

    A pilisi elkeveredést megelőzte egy kis köd szemerkélő esővel, ami az erdő közepén rendkívül hangulatos, de az irányt jelző TV-tornyok és hegyen figyelő kilátók úgy eltüntek, hogy erős térképfigyeléssel és SILVA tájoló izzítással tudtunk irányt tartani. Keserű tapasztalat: erdőben verőfényes napsütésben sem lehet tereptárgyakat tájolóval irányozni... :P

    Aki keveredett már vízmosás mellé úgy, hogy majd 90 fokban megy lefelé a hegyoldal, még ha csak pár méter mély is, az is elgondolkodik azon, hogy a tájoló és térkép, nameg a jó túraelőkészítés nem is baromság, ha először tévedsz ismeretlen terepre.

    Visszakanyarodva a navigáció-idő témakörhöz: sokkal nagyobb "varázslat", amikor egy ilyen egyszerű kis tájolóval:




    negyedórára megmondod, hogy mennyi az idő ;) :P Ugyanaz a módszer, mint az órával mérni a déli irányt...!
  • tpeterr
    #71
    "Amúgy kézenfekvő kérdés: mi a szart csinálsz, ha tudod, merre vannak a fő égtájak? Mit érsz vele???"-pl. ha eltévedtél egy erdőben, de tudod, hogy nem olyan nagyon messze mondjuk Észak fele van egy település.
  • Blacksheep333
    #70
    Tehát akkor melyik módszert érdemes használni?
  • ZilogR
    #69
    Ha valaki már látott napóra számlapot, azon fel szokták tüntetni a "dátumvonalakat", amit úgy szerkesztenek, hogy nem csak az időt mutatja a napóra, hanem azt is melyik hónap melyik napja van éppen.

    Ezeket a vonalakat a napóra "rúdjának hegye" írja le és a mi északi kb. 47. szélességi körünkön így festenek (pirossal):



    Ebből látszik, de be is lehet bizonyítani, h ez akkor egyenes (és K-Ny irányú), ha éppen a tavaszi vagy őszi napéjegyenlőség van. Ettől eltérő időpontokban az ábrán láthatóhoz hasonló alakú görbék.

    Ekkor nem igaz az, hogy a nap során BÁRMIKOR két helyen megjelölve az árnyék végpontját összekötő egyenes éppen K-Ny irányú (csak akkor, ha az a két időpont a helyi időben(!!!) mért "dél"-re éppen szimmetrikus, tehát előtte és utána van ugyanannyi idővel - mert ugye "dél" egy adott helyen nem 12:00-kor van ám!!!).

    Erre jöttek rá azok, akik az "indiai kör"-t kitalálták, tehát ők azt figyelik meg, mikor van a rúd vége a helyi dél körül éppen szimmetrikus helyzetben. Akkor a pontokat összekötő egyenes pontosan K-Ny irányú.

    Amúgy kézenfekvő kérdés: mi a szart csinálsz, ha tudod, merre vannak a fő égtájak? Mit érsz vele???
  • light00
    #68
    én ugyanezt írtam pont, akkor valószínűleg mégis van benne valami :o
  • Prank
    #67
    mivel a bot végének az árnyéka körpályán mozog, ezért csak akkor lehet a két pontot összekötő vonal párhuzamos a nap járásával, ha a két végpont egyező távolságra van a nap legmagasabb állásán mért botvég árnyékától
  • tpeterr
    #66
    Jah, írjatok még.
  • Blacksheep333
    #65
    Ezt nem hiszem... De mondom ha majd lesz itt egykis nap kipróbálom. Nem csak ezaz egyetlen módszer létezik. Úgyhogy irjatok ti is, kiváncsi vagyok a többire:)
  • C7
    #64
    a moha nem rossz, csak nem az erdőben, hanem inkább ritkásabb sziklás területeken. mert logikusan az északi oldal az árnyékos általában, mivel a nap többnyire délről süt...
  • Prank
    #63
    a probléma ezzel csak az, hogy meg kell várni a delet hozzá...
    pl 10 perccel dél előtt és 10 perccel dél után kell mérni
  • light00
    #62
    De a Nap is egyfajta körpályán mozog, ami így tönkre is tette ezt, max erős túlzással állíthatjuk ezt. Legalábbis szerintem.
  • tpeterr
    #61
    Hát nem tudom, én nem hagyatkoznék a mohákra.
  • bens
    #60
    ettől függetlenül jól jöhet, csak nem erdőben, hanem mondjuk tisztáson.
  • tpeterr
    #59
    Jah, ez meg a másik dolog, amiért megbízhatatlan.
  • Blacksheep333
    #58
    Sztem érdekes. Amint a kis városkámbban nem lesz ilyan rossz idő ki is próbálom.
  • Blacksheep333
    #57

    A rudat beledugod a földbe. Az vet egy árnyékot. Az árnyék végét bejelölöd egy kővel. 10 perc múlva az árnyék máshol lesz. Annak az árnyéknak a végét is bejölöd egy kővel. A két pontot (jelen esetben a két követ) összekötöd. Igy keletkezik egy egyenes. ez lesz az K-NY tengely. A nap állásából és a napszakból ki lehet következtetni merre van melyik. Keleten kel a nap és Nyugaton megy le. Miutén megvan Kelet és Nyugat akkor húzol rá merőlegesen egy egyenest. Itt már könnyü kiszűrni melyik Észak és Dél. (Északtól jobbra Kelet, balra meg Nyugat)
  • Dynamic
    #56
    jaja, csak menj be egy erdőbe, sokszor a fák kerületének 60-70% lefedi a moha.Aki ebből megállapítja merre van észak, annak gratulálok:)
  • bens
    #55
    ez igaz. erdőben csalóka lehet.
  • light00
    #54
    Bocs, ha félreértem, de akkor ezek szerint maga a rúd árnyéka K-Ny irányú? Vagy írd le még egyszer plz, nem fogtam fel...
  • C7
    #53
    ebben igazad van. én iránytűvel tájékozódnék... egyébként engem is érdekelnek az ilyen dolgok, mostanában kezek belemerülni a tájékozódás témába...
  • Blacksheep333
    #52
    nem érted. A bot árnyékának a végét jelölöm meg és 10 perc mulva megint megcsinálom ugyanazt majd összekötöm és kilyen a K-NY irány. Jó lehet baromság, még nem probáltam.
  • tpeterr
    #51
    Nem, hanem az árnyékos oldalon, ami nem feltétlen pl. a fa vagy egy kő északi oldalán van. Ez a mohás dolog egy általános tévhit.
  • bens
    #50
    moha mindig az északi oldalon nő