1406
Tényleg nem létezik?
  • Locutos
    #161
    En nemtartom érthetetlennek a világot. Szerintem azért az embereknek mindent betegyenek valahova mert nem látják mindennek az összefüggését(na igen, ettõl még nem biztos hogy aki lát összefüggést az valós/helyes is)
    A világ egy végtelen szabályhalmaz, ahol minden törvény más törvények következménye, és ha jól megfigyeled épp ezért nem lehet rámutatni/fellelni egyetlen tökélestesen egzakt törvényre sem, mert nem lehet megtudni/figyelembe venni az õt alkotó összes altörvényt. Es ezzel a látásmóddal szerintem mindent meg lehet magyarázni, még magát a Világot, Univerzumot is, hogy micsoda, honnan van, meddig lesz(de errõl irtam az en topikomba)
  • clio1616v
    #162
    Általános és abszolút törvény-szabály nincs.
  • bugócsigabiga
    #163
    Hát????...:-)
    a nap-és földmozgásnak és az emberi szervezet fő funkciójinak(érverés-légzés,szexagezimális rend-decimális rend) ritmikája közös...:-)
  • bugócsigabiga
    #164
    Írok még hozzá...:-)
    Nagy Nap-év(év,hónap,nap)...káldeus korszak(susu,ner,sar)...ekliptikus-korszak(anu,elil,ea)...halandók-napja-korszak(kriáyuga,tretáyuga,dráparayuga)...stb...
    ..........stb.
    Tehát
    ......Tér....... .....Idő...... ......Ember..... ....Isten...
    napmozg.-földfor. Nap - Föld Érver.- Légzés tér-idő-anyag felett

    ..amikor a számsorokat a legkevesebbre csökkentették,s egyesítették a csillagidőket az emberi funkciókkal,s kiegészítették az isteni számokkal,melyek valós csillagászati értékek,akkor egyetlen képletben áll a makró-és a mikrokozmosz,az égi és a földi világ,közepén az emberrel...
    Tehát...
    az idő=ember
  • clio1616v
    #165
    J´hogy <rtäl hozzä <gy legaläbb örtjßk mit akarsz.
  • bugócsigabiga
    #166
    Mi az idő?...ez a topic címe,ugye?Hay,bocsesz,nem tudtam,hogy zártkörű rendezvény.
  • clio1616v
    #167
    Mit értesz ritmika alatt?

    Bocs az előbb nem váltottam magyarra... ;P
  • isi
    #168
    az időt fellehet írni matematikailag is.. tehát akkor elvileg át lehet látni mint szerkezetét(?)
  • Locutos
    #169
    Ez honnan jött ki abból amit írtam?
  • Locutos
    #170
    Én mondok még olyanabbat: gravitáció. Ha végzel 100 kísérletet hogy a kő vagy alma ha leejted leesik a Földre...igen, mind a 100 szor leesik.
    Végzel 10 000 kísérletet, még akkor is mindig lefelé esett, ebből a 10100 kísérleti mérés alapján a gravitáció törvénye 100%-os törvény. De mi van a végtelennel szembe. Mindjuk csinálod a kísérletet évmilliokig-milliárdokig, először is a Napunk élete végén kiég, felégeti/elnyeli bolygóit, megszűnik a Föld, a kíséletnek annyi és az eredménynek is.
    Menjünk a galxisköz térbe, ott vizsgáljuk a gravitáció törvényet, ahol nem kavar be a csillagok pusztulása, ott csinálod a kísérletet(mérést)évtrillárdokig, de az univerzum maga tágul, lehet valamikor majd annyira ritka lesz, hogy összeomlik minden, nem lesz így tér meg idő mint ahogy van, akkor megint a kísérletet nem tudod végezni, vagy ha tudod megváltozott körülmények lesznek, és lehet módosul a gravitáció törvénye. Tehát semmilyen törvény sem lesz örökké(úgyértve folyamatilag, végtelen mérés alkalmával) IDŐN TÚL IS mindig állandó.
  • Locutos
    #171
    Vagy eszembe jutott még egy érdekes, ugyanez a dolog mikrovilág szempontjából. Pár éve láttam TV-be hogy tán japánok vagy mittom én kik, nem lényeg, hatalmas földalatti helyen, nagymennyiségű ultratiszta vízet figyeltek, és várták amikor egyetlen proton a víz hidrogénjéből csak úgy elbomlik. Most 1 mól(18 gramm) vízbe 1 Avogadro számnyi molekula van 6,023*10^23 ha ebből tonnákat veszünk milyen iszonyatos nagy szám jön ki,és ők hosszú idelye várták azt az egyetlen protonbomlást, azt az egyetlen esetet amikor a stabilnak tekintett proton részecske önként csak úgy elbomlik. Ez a példa is mutatja hogy mekkora nagy biztossággal lehet mondani hogy a proton stabil részecske, de ez sem örökké. Lehet valaki szakibb tud erről többet és tud proton felezési időt(azóta)
  • mikike
    #172
    ez így nem igaz
    eddig MINDIG leesett (ahol megfigyeltük)
    de LEHET, hogy jővő héten már nem így lesz
    semmi nem biztos

    a topikhoz
    igazából nem is az izgat, mi az idő (tér/anyag/gravitáció)...
    hanem, hogy mi van ha NINCS
    ha tényleg MINDEN MOST van
    hogyan lehet ezt elképzelni?
  • mikike
    #173
    ja jó, részben te is ezt írtad 10100 kísérletz a végtelennel szemben
  • Locutos
    #174
    Mikike kedves, olvasd el az egeszet amit irunk, irok. Koszi :Pp
  • mikike
    #175
    úgy figyeltem meg, hogy éppen erről nem volt szó
    (ti. mi van, ha NINCS idő)?
    minden másról igen
  • mikike
    #176
    azon filózom, hogy...:
    ha VAN idő, akkor létezik az OK-OKOZATI (vagy karma) törvény
    vagyis minden folyamat végeredménye (a megfelelő ismeretek birtokában) kiszámítható
    vagyis, tulajdonképpen nincsen szabad akaratunk
    ...
    ergo
    ...
    szabad akarat tényleg csak egy olyan univerzumban lehetséges, ahol NINCS idő
  • nearo
    #177
    és miből gondolod, hogy van/nincs szabad akaratod? :)
  • mikike
    #178
    az előbb írtam le, nem?
  • sz4bolcs
    #179
    Ha minden most van, azt miért kéne elképzelni mégegyszer?
  • AC2
    #180
    Nem hittem volna h ennyirae elfilozófálunk majd :)
  • Nuki
    #181
    Te ilyeneket magadtól találsz ki vagy olvasod valahol?! :D
  • clio1616v
    #182
    Ez az én véleményem.

    Az energia is egy dimenzió, vagy ha szerinted nem az akkor minek lehetne nevezni.

    Önmagában az elméleti tér semmit nem jelent, az anyagot mindenki hozzá tudja rendelni egy x, y, z koordinátához, de ez semmi, ehhez jön még az idő dimenziója, és utánna az energiáé.

    Az energiaszintje egy anyagnak ugyanúgy megkölönbözteti az állapotait.
  • BREMBO
    #183
    Létezhetnek e olyan lények, akik szabadon mozoghatnak az idő dimenziójában ?

    Ha megtehetnénk, megkérdezhetnénk arről az általunk rajzolt (teremtett) két dimenziós "embert", hogy el tudná e képzelni, hogy lekerül a síkjáról, kilépve oda, ami számára semmi ?

    Miközben rajzolunk, gondolatban már látjuk a kész "embert", legalábbis azt, amit szeretnénk elérni. Tehát a fejünkben az idő le van sűrítve, csak időbe telik, amíg a "képzeletet" papírra vetjük.

    Talán ugyanúgy van ez a teremtésnél is, valaki a téridőt talán úgy tudja használni, mint mi a rajzlapot.


  • BREMBO
    #184
    Ha a téridőben tud teremteni, számára az időnek feltétlenül teljesen másképp kell megnyilvánulni. Kb. olyan lehet, mintha egyszerre látná az összes lehetséges következményt, és megpróbálja kiválasztani a számára leginkább tetszőt.

    Esetleg ha van valami mondanivalója, mint a művészeknek is, akkor megpróbálja "téridőre vetni".
  • BREMBO
    #185
    Gondold végig azt is, hogy ha, valami egy kicsit másképp történi, akkora talán nem vagy ma itt.

    Minden eddig történt dolog feltétlenül jó a te szemszögedből nézve, hiszen most élsz.

    A legeslegelső dologig ha visszamegyünk, szerintem azt kapjuk, hogy abban az egy dologban már benne van minden ami eddig volt, ami most van, és az is ami még csak lesz.

    Neki minden egyszerre VAN.

    Kis idő kell, amíg ez megnyilvánul, olyan, mint amikor a gondolatod már megszületett, de még vetetted papírra.
  • BREMBO
    #186
    Az is nagyon érdekes, hogy állandóan a múltban élünk. A gondolat sebességével vagy annál is gyorsabban telik az idő, mert mire gondolatban rájönnél, hogy most MOST van addigra már a MOST VOLT LESZ.
  • patiang
    #187
    Tökre igazad van.
    Jelen a szó legszorosabb értelmében nincs. Hisz az idő mely már nagyobb a zérónál, az már a múlt.
  • sz4bolcs
    #188
    Ehhez el kéne ismerni, ha a gondolatot időtengelyen ábrázolod, akkor nincs kezdete. Ha így lenne, akkor a múltban sem lenne kezdete, így nem lehetne a múltban sem élni.
  • clio1616v
    #189
    na látom kezditek megérteni, mit mondtam...

    Ezért nem lehet mérni sem, mert amit megmértél az akkor annyi volt amennyi, de a jelenbe már megváltozhatott, és ha újra méred akkor szintén már elavul az eredményed, amire használnád a mérési eredményedet, előre meg nem tudod megmondani, hogy 36,2543... másodperc múlva milyen hosszú lesz, vagy hány kg stb.
  • clio1616v
    #190
    Látom te is betetted a kedvencekbe...
  • BREMBO
    #191
    Ez nem teljesen igaz. Ha én elkezdek gondolkodni valamin, benne van a kifejezésbe, hogy elkezdem. Tehát a gondolatnak volt kezdete, csak mire akár ez tudatosulhatna bennem, addigra már régen csak volt kezdete.
  • sz4bolcs
    #192
    Mind a gondolatnak, mind a tudatosulásnak el kell kezdődnie a jelenben.
    Sőt, folytatódnia is a jelenben kell. Ami pedig elmúlt belőle az a része van a múltban. Egy része viszont mindig a jelenben.
    Én inkább annak a híve vagyok, hogy a gondolat ahogy keletkezik úgy tudatosul, illetve maga a keletkezése a tudatosulás.

    Ezen túl még a legszimpatikusabb ennek a lényegi megragadása:

    Hogyan lehetne valóságos a világ, amely múltat,
    Jövőt s jelent meghaladó természetével
    Nem múlik el, nem jön el,
    S egy pillanatra sem áll?

    Ha örök változás van, hogyan létezhet
    Nem pillanatnyi dolog?
    Ha viszont nincs változás,
    Hogyan lesz valami valóban más?

    Mivel a pillanat véget ér,
    Kell, hogy legyen eleje s közepe.
    Ha viszont hármas egység a pillanat,
    A világ pillanatnyi nem lehet.
  • clio1616v
    #193
    nem kell hogy okkal történjen valami, az ember tulajdonsága az ok keresése a MIÉRT, MI OKBÓL.
  • sz4bolcs
    #194
    Ha a dolgok ok nélkül jönnének létre, akkor mindnehol mindig minden létrejönne a feltételei nélkül. Szerinted?
  • BREMBO
    #195
    A gondolat tényleg a jelenben van, de amíg az adott gondolat tudatosul, addigra múlttá válik. Részletkérdés.
  • clio1616v
    #196
    Lehet rosszul fejeztem ki magamat... félreértettél!

    Bárminek az oka, nem azonos a feltételekkel.

    Pl.:

    A mágnes vonza a vasat, ha bizonyos feltételek teljesülnek.
    Viszont mi az oka, hogy vonza? Semmi. Ok nélkül vonza.

    Az idő az ami megakadályozza, hogy a feltételek egyszerre teljesüljenek és minden megtörténjen egyszerre.
  • sz4bolcs
    #197
    Nekem ebből nem érthető, hogy mi a különbség az okok és feltételek közt, de az ok szót inkább feltételként használtam az előző hsz.ban.
  • Locutos
    #198
    "Viszont mi az oka, hogy vonza? Semmi. Ok nélkül vonza."
    Ilyen nem lehetseges. Irtam mar mashol is hogy LOGIKAI KEPTELENSEG hogy valaminek ne legyen magyarazata, magyarazoja, okozoja.
  • mikike
    #199
    miért logikai képtelenség?
    én sem hiszek benne, de van aki szerint az okság nem bizonyított
    szal, miért képtelenség?
  • clio1616v
    #200
    Pont, hogy logikailag lehetséges.
    A tárgyak éppen ezért passzívak, mert ok nélkül történik velük, ami történik.