246
Ki melyikben hisz? Melyik irányítja az életünk? Vélemények, nézetekre vagyok kíváncsi!
  • homeless
    #206
    Ha látnád a jövőt és ezért máshogy cselekednél, akkor az a jövő amit láttál megszűnne, tehát eltűnne az a dolog ami azt okozta, hogy máshogy cselekedj. Ez olyan paradoxon, mint az a tipikus példa, hogy mi lenne akkor ha valaki visszamenne a múltba és megölné az anyját mielőtt megszűlhetné. Ezért nem hiszek én az időutazásban meg a jövőbelátásban. Max olyan időutazás lehetséges, amikor valaki számára lassabban telik az idő(hibernálás pl), de attól még a külvilágban minden megy a maga rendjén, az emberek döntéseket hoznak, stb...
  • Pluskast
    #205
    Szerintem se. Márcsak azért sem mert nem látjuk előre a jövőt, így nem tudjuk mi vár ránk, ha meg látnák biztos máshogy cselekednénk.
  • sz4bolcs
    #204
    Amég van szabad választás érzete, addig ezt nem sok minden igazolja.
  • Pluskast
    #203
    Szerintük sehogy mert a sorsunk előre meg van írva és ez ellen nem tehetünk semmit=predesztináció.
  • sz4bolcs
    #202
    ha nem lenne szabad akarat, hogy lenne döntés?
  • mikike
    #201
    nos igen, én nagyjából így vélem, de attól tartok igazából nem ilyen egyszerű az egész
    sokkal bonyolultabb is lehet
  • kriszwells
    #200
    Nem azért vagy itt, hogy meghozd a döntést (szóval az már megvan hozva (sors?) tehát nem te hozod meg, nincs szabad akarat), hanem azért, hogy megértsd azt. :) a 2-t is láttam de már régen, megint meg kellene nézni, nah ha majd lesz időm
    Amúgy most nézem a csillaghullást, már vagy a 30-at láttam, pedig csak háromnegyed órát voltam kint max. :) :) * * *
  • mikike
    #199
    szerintem nézd meg azt a jelenetet
    marha jó, amilyen pofákat vág, amikor végülis leül (M2 42.p.)

    egyébként másra is választ kapsz:
    "nem azért vagy itt, hogy meghozd a döntést, azért vagy itt, hogy megértsd a döntésed OKát"
  • kriszwells
    #198
    bocs, az első "multon" az a jövőn akart lenni
  • kriszwells
    #197
    Mikor az Orákulummal beszél Neó?
    Meg mikor Morpheusz mondja neki ezt. ???

    Jah, igen most jutott eszembe, hogy akkor ha tudánk gondolom mindenki változtatna a multon, ha látná hogy az rossz lesz és lehet jobbne jobb is. Illetve ha nem lűtja milyen lesz, de...
    Szóval, ha változtathatunk a sorsunkon tegyük fel, akkor ha látjuk, hogy a z rossz lesz, azért mert a multban valamit rosszul tettünk, akkor azon csak most tudnánk a jelenben változtatni? Vagy a multban is lehetne a sorson változtani? (Mondjuk ez elmegy akkor időutazós témába, vagy valami olyasmibe)
    lehetne-e "időutazás" nélkül a multbeli dolgokon változtatni a jövőbeni sors elkerülése véget (nah csak akinek van kedve gondolkodjon el ilyenen, tudom ez megint egy hülye felvetés volt, van jobb dolga az embernek is mint ilyeneken gondolkodni :):) , egyébként nem hiszek az időutazásban, jelenlegi tudásom szerint, vagyis amiket hallottam, meg olvastam stb. az számomra azt mutatja hogy nem lehetséges, de most ez mind1 csak mondom)
  • kriszwells
    #196
    Mátrix nem?
  • mikike
    #195
    (aquir jó nyomon van...)
  • mikike
    #194
    még egy picit gondolkozz rajta
    talán a filmet felismered, idézek még belőle:
    "Nem azért vagyunk itt, mert szabadok vagyunk. Azért vagyunk itt, mert nem vagyunk szabadok."
  • Aquir
    #193
    és még sokminden befolyásolhat valakit hogy leüljön -e vagy nem, de ő ezekkel együtt megmondta a jövőt. A többi már mindegy:)
  • Aquir
    #192
    Csak akkor az nem áll fenn amit mikike mondott, nem?
    Nyilván ha ő úgy értette hogy ha tudná melyik "golyó" lesz az optimálisabb, akkor azt választja, és így meg lehetne kérdőjelezni, hogy mennyit ér a szabad akarat, az ok.
  • kriszwells
    #191
    Ha ezt most jól értelmezem, akkor már előre tudta, hogy le akar majd ülni("tudom"), de azt is tudta, hogy ha megkérdi akkor azt fogja mondani("nem akarsz ezúttal ülve beszélgetni?, állnék, ha lehet), hogy nem ül le, ezt pedig azért kérdezte meg mert nem akarta, hogy leüljön, tehát befolyásolta, az ő akaratát kényszerítette rá! :)
  • mikike
    #190
    aham...
    amíg gondolkozol még, idéznék kedvenc filmemből:
    "
    - nem akarsz ezúttal ülve beszélgetni?
    - állnék, ha lehet
    - ha az jobban esik...
    ...
    - le akartam ülni...
    - tudom
    "
  • kriszwells
    #189
    Akkor még eldöntheti, hogy választ vagy sem, illevte, hogy ha választ akkor a sárgát vagy mégsem azt, bár ki választja a rosszat?...
  • mikike
    #188
    aha...
    és ha tudom, hogy épp a sárgára lesz szüksége, mert olyan helyzetben van?
    még mindig szabad akarata van?
  • sz4bolcs
    #187
    És mi lesz az a mérvadó szempont, amitől az akarat nem a kedvenc választására irányul?
    Szerintem lehet ilyen szempont, nem minden döntés attól függ, hogy valami kedvenc vagy nem, de ez nem érv sem a szabad akarat, sem a determináltság mellett..
  • Aquir
    #186
    és ha te döntöd el hogy a kedvencedet választod, vagy olyat amelyik nemannyira jobb neked? (pl több szempont alapján történő választás)
  • sz4bolcs
    #185
    Más a lehetőségeket tudni, és más a döntést tudni.
    Ebben az esetben azt tudod, mit választhatsz, nem azt, hogy valójában mit választasz majd.

    Miért ne lehetne szabad akarat attól, hogy a végén mást választasz?
    Csak annyiról van szó, hogy a kedvenc színünk a kék, mégis a sárgát választjuk, ez nem mond ellent a szabad akaratnak.

    A tapasztalat azt mutatja, hogy van választási lehetőségünk, másrészt a logika azt mondja, hogy okok határozzák meg a döntést. Ez a dilemma.
    Még egy tudományos gondolkodásu ember is a szabad választást tapasztalja, miközben azt vallja, hogy okok határozzák meg a következményeket. Ez hogy lehet feloldható?
  • kriszwells
    #184
    De, ha nem tudjuk a választásunk eredményét, szóval azt nem tudjuk, hogy mit fogunk választani, csak azt tudjuk ha azt választjuk mi lesz benne, és ha a kedvenc színünk a kék, de lehet most a sárgát kell választani, mert arra van "szükség", mondjuk ez akkor megint nem szabad akarat mert akkor nem azt választottuk amit akartnuk hanem amire szükség volt, szóval ez megint rossz példe, mind1 majd kitalálok jobbat.
  • sz4bolcs
    #183
    Előre tudni a vűlasztásod eredményét, és közben mást választani teljesen nonszensz...
    Vagy a döntésed eredményét nem tudod, vagy nem választhatsz mást. A kettő együtt nem megy.
  • mikike
    #182
    ha tudom, hogy a kék a kedvenc színed, akkor még mindig szabad akaratról van szó?
    olyan, mintha a másik két golyó ott sem lenne
  • kriszwells
    #181
    Igen úgy gondoltam, hogy ha tudom minden lépésnek a következményét akkor is van választási lehetőségem hogy mit tegyek meg. Mert tudod mi lesz a végeredmény valaminek, de nem fontos azt választani hanem lehet mást is.

    "ha előre kiszámítható az összes döntésem, hogyan nevezhető az szabad akaratnak?" de számomra attól még szabad akarat, ha letesznek eléd 3 dobozt hogy válassz, valamit választasz ahogy döntesz, de ha azt mondják ebben piros, ebben kék a harmadikban meg sárga golyó van, akkor tudod, hogy a választásod eredménye az a színű golyó lesz amelyiket választod, de még így is megvan a döntési lehetőséged hogy milyen színűt akarsz, nem?
    de, lehet ez nem jó példa, bonyolultabb dolgoknál lehet nem így van, majd gondolkodok jobbon, vagy ha tudtok jobbat...
  • mikike
    #180
    titokban én is így néha, de azért mégiscsak...
    ha előre kiszámítható az összes döntésem, hogyan nevezhető az szabad akaratnak?
  • sz4bolcs
    #179
    Hát igen, ez a buktatója az ilyen filózásoknak. :-)

    Ha előre tudom a döntésem is, a következményeit, akkor is az én döntésem marad, és ez sem befolyásolja a szabad akarat érzetét. Én is így gondolom.
  • Aquir
    #178
    ő azt mondja hogy attól hogy tudod hogy fogsz dönteni attól még ígyis úgyis a te döntésed marad, akkor is ha tudod mik lesznek a következményei
  • Aquir
    #177
    de te ezt sosem tudod meg :)
  • sz4bolcs
    #176
    legalábbis én. :-)
  • sz4bolcs
    #175
    Jó de itt arról beszéltünk hogy maga a döntés determinált.
  • Aquir
    #174
    attól hogy tudod a döntéseid következményeit (és nem szilárdan a jövőt) attól még döntéseket hozol és "változtathatsz" :)
  • sz4bolcs
    #173
    mi van velük?
  • Aquir
    #172
    A döntéseid által megváltoztatott következményekre gondolhat.
  • sz4bolcs
    #171
    Ha eleve tudom a következményeket, hogy változtathatok? Akkor nincs több féle következmény, csak egy féle.
  • kriszwells
    #170
    Értem, én se azt mondom, hogy ha tudod milyen következményie lehetnek annak amit teszel akkor el tudod dönteni hogy olyat tegyél aminek jó a vége számodra, hanem ha tudod hogy mi lesz a következménye, akkor is megvan az akaratod hogy azt tedd amit akarsz és ha nem tudod is, így is úgy is a te döntésed, csak az előző esetben mások így könnyebben befolyásolhatnak minekt, és így az akaratunkat hogy mit tegyünk befolyásoljuk, mert akkor tudjuk azt is hogy amit teszünk arra ő mit fog lépni, ha mindent tudunk. Nah ez most lehet érthetetlen lett, de késő van, és közben Lost room :):) hehe... majd holnap érhetőbben, addig jó éjt mindenki
  • sz4bolcs
    #169
    csak steril dolgok.
  • sz4bolcs
    #168
    de itt nem arról van szó, hogy tudod, hogy amit teszel annak mi a következménye, és dönthetsz, hanem arról, hogy a döntés maga determinált. Csak az érzete van annak, hogy lehetne másképp.., hogy a döntés valódi.
  • kriszwells
    #167
    Minden leírható matematikailag?