833
\"Csak amikor az utolsó fát kivágták,

Csak amikor az utolsó folyót megmérgezték,

Csak amikor az utolsó halat megfogták,

Csak akkor fogod látni azt, hogy a pénzt nem lehet megenni.\"

Cree indián jóslat
  • Hajnalcat
    #633
    400 ember az erdőben nagyon sokmindent el tud taposni akaratlanul is, ha egyszerre odaözönlenek. És nem arra figyelnek, hogy jaj, most itt egy védett virág, hupsz, de véletelnül letapossák, mert épp irányítgatja őket néhány vezető, hogy hova álljanak, hogyan, hogy tökéletesen jól sikerüljenek a fényképek. Élőláncnál pedig egy kisebb erdőterületet körül állnak az emberek egymás kezét fogva, az erdő körül vezető úton, ahol állnának, ott nincsenek védett nővények se más, csak a földes út. Ott nem okoznak kárt.
  • alexandra232
    #632
    Akkor viszont nem értem hogy miben hívja fel jobban az emberek figyelmét az hogy kézfogva álltok egy mezőn sorba... Nem nagyon szoktam ilyen környezetvédelmi akciókban részt venni(és erre nem vagyok büszke...) de ha már így logikusan belegondolok akkor egy erdőben az hogy emberek járkálnak nem hinném hogy súlyos kár keletkezne. Ellenben felhívja más emberek figyelmét akik eddig nem törődtek az erdőkkel hogy ezen változtatniuk kéne. Szerintem ez egy ilyen viccesebb formája a figyelemfelkeltésnek. Ez szerintem több emberhez eljuthat mint az eddigiek (hozzám is például eljutott)
  • norbre
    #631
    "Azt se tudom miről beszélsz, milyen jobb alternatíva? Védeni kell a környezetet oszt kész."
    olvass vissza.. tömegek jószándékú céllal használnak egy eszközt ami ilyen méretekben nem feltétlenül azt a hatást eredményezi mint amit kellene, és közben a cél mellékes lesz mert az eszköz válik fontosabbá.. átgondolatlanul inkább az eszköz mellett állnak ki mint kevésbé káros lehetőségeket keresnek..
    nem vagyok benne biztos hoyg 400 ember valóban letapos mindent a környéken, nem gondolom hoyg ettől kipusztul bármi is.. de hasonlítsátok már össze mondjuk az élőláncot és a faölelgetést.. csak képzeljétek el a kettőt külön külön.. és most őszintén.. melyikre raknátok ki inkább a környezetvédelem táblát? bagatell kérdés mert nyilván a faölelgetést választják akik eddig se értették amiről beszélek

    amúgy ki beszél itt hozzáláncolásról? élőláncról beszéltem és nem akadályozásról: például emberek egymás kezét fogva állnak egy réten, út mellett stb.. hol ebben az akadályoztatás és hozzáláncolás? és nem mellékesen kinek árt?

    és mégegyszer ne ma faölelgetés ellen vagyok.. hanem azt mondom hoyg ami kicisben hasznos, nagyban ártalmas lehet, és előre kellene gondolkozni, ahelyett hogy csak hajtogatjuk a saját igazunkat..

    "És miért vagy ennyire ellene a dolognak? Szerintem is az üzeneten van a hangsúly. "
    nem mindegy hogy mivel és hoygan üzensz, nem csak egyféleképpen lehet..

    részemről téma lezárva, úgy látom sokakat zavar a meglátásom

    egyet kérek, aki kint lesz, csináljon már fotókat, vagy esetleg videót tényleg kíváncsi vagyok hogy néz ki ez az egész ilyen méretekben..

  • koppi85
    #630
    Ezzel teljesen egyetértek. Az ilyen durvább környezetvédés inkább a fanatikusabb környezetvédőknek való. Az egyszerű embereknek pedig pont egy ilyen kezdeményezés fekszik. Én is inkább ide megyek ki, mint hozzáláncoljam magam egy fenyőhöz.
  • ribot
    #629
    Milyen környezetvédő mozgalom jár kárral és pontosan milyen kárral? :)
  • alexandra232
    #628
    Az emberek nagy része nem ért egyet ezzel a erőszakos módszerekre, élőláncra, munka akadályozással. Ezzel viszont egy teljesen barátságos mód nyílik meg a környzet védésére. Szerintem ez egy követendő kezdeményezés és ha elég sokan lesznek lehet hogy még több ehhez hasonló akció indul.
  • Mikoto
    #627
    Mire gondolsz norbre?
    És miért vagy ennyire ellene a dolognak? Szerintem is az üzeneten van a hangsúly. Szerintem így több embert sikerült mozgosítani, mint más módszerekkel. És minden igényel valamilyen fajta befektetést. Naívság lenne azt hinni, hogy bármelyik környezetvédő mozgalom hibátlan, és nem jár egy csekély kis "kár"-ral.
  • Narxis
    #626
    Azt se tudom miről beszélsz, milyen jobb alternatíva? Védeni kell a környezetet oszt kész. Ha nem megy szép szóval akkor erővel.

    Túl sokat filozofálsz szvsz.
  • norbre
    #625
    ha nincs mas alternativa akkor talan szentesiti.. de ha van olyan alternativa amely ugyanolyan hasznos es nem is karos, akkor miert szentesitenenk a rosszabb megoldast?
  • Narxis
    #624
    Igen, a cél szentesíti az eszközt.
  • Landren
    #623
    A fajpusztulás tragikus következményei
  • Hajnalcat
    #622
    Erőszakos módszerrel semmit se ér el az ember, csak rosszabb lesz...

    "nem az ölelgetésre kellene 400 embert rávenni, hanem mondjuk élőláncra, vagy valami másra ami védi a környezetet a megmozdulás jellegében is és nem "letarolja"
    Támogatom.
  • f4ember
    #621
    Szerintem ezzel a megmozdulással el lehet érni azt, hogy felkapja a média, és akkor máris több emberhez jutott el az az üzenet, amit ez a dolog közvetíteni akar. Szóval szerintem kell ez a kis "ártalmas" módszer ahoz, hogy elérjenek valamit.
  • norbre
    #620
    igen, jobb nem ölbe tett kézzel szemlélni a dolgokat, de van hogy jobb "csendben maradni"..
    szélsőséges példát mondok.. ha a segítségre szorulónak előre tudod hogy valószínűleg ártasz azzal a módszerrel ahogyan próbálkozol, akkor is azt a módszert erőltetnéd, vagy inkább átgondolnád mit tehetnél másképpen?
    és ha nincs más módszer csak az ártalmas akkor is mindenképpen erőltetnéd?
  • Kiralykalap
    #619
    Van abban valami igazság amit norbre mond, viszont szerintem még mindig jobb megtenni valamit, mint otthon ülni. Persze, lehet le lesz taposva a fű, de ha már önszántukból az emberek kimennek(hiszen nem fizetne érte nekik, ami még egy jó pont a mai pénzéhes világban),és igenis környezetvédelmi céllal is, akkor szerintem az egy biztató jel. Persze még van hova fejlődni.
  • norbre
    #618
    legyen igazad
  • bobama
    #617
    Én sztem a társadalmi hatása nagyobb lesz(figyelemfelkeltés), mint amennyit ártani fog az hogy 20 percig ölelget 200-300 ember(nem hiszem, hogy többen lennének) néhány fát.
  • norbre
    #616
    én nem reklámról beszéltem, hanem arról hogy nem ugyanaz a hatás akkor ha egy ember ölelget fát egy réten, vagy ha 400.. bízom benne nem kell részletezni miért..
    és ha már természetvédelem címszó alatt szeretnénk megmozdulni és ha már ilyen méreteket ölt a dolog akkor talán át lehetne formálni a dolgot és nem az ölelgetésre kellene 400 embert rávenni, hanem mondjuk élőláncra, vagy valami másra ami védi a környezetet a megmozdulás jellegében is és nem "letarolja"

    ami meg a villanylekapcsolást illeti, én ezt még nem láttam a tv-ben (mert ritkán nézek tv-t), de ezt már régóta így csinálom (és egyre több ismerősöm is)
  • Narxis
    #615
    A nagy hatáshoz és agresszívabb reklámokhoz pénz kell, az meg nincs. Valamelyik nap láttam a TV-ben társadalmi célú hirdetést, a környezetvédelmi minisztérium készítette és arról volt szó benne, hogy ne kapcsoljuk fel feleslegesen a lámpát mer' az sok energia. Na most szerinted erre mennyien figyelnek? Szerintem ha épp nem kaki-pisi dolgát intézte az ember a reklám alatt és látta is ezt a felhívást akkor se nagyon hatja meg, de ez a reklám sok pénzbe került míg a faölelgetős jóval kevesebb pénzbe, mégis a hatás ugyanaz.

    Egyébként az emberek többsége úgyis csak akkor fog rádöbbeni, hogy óvni kell a környezetet amikor már megtörtént a baj.
  • norbre
    #614
    igen lehet hogy kimennek ennyien, de nem természetvédelmi céllal :) azt gondolom ha már ilyen indíttatásból, célirányosan szervezünk valamit, a következményeket is jobban át kellene gondolni
  • analfa
    #613
    Értem hogy mire gondolsz, és meg kell hagyni hogy van benne igazság, de szerintem egy szép napon (már ha szép leszmajd) amúgy is van rá bőven van esélye annak hogy 400vagy akár 1600 ember kimenjen a normafához, csak azért mert eléggé közkedvelt, most legfeljebb nem csak sétálnak meg kirándulnak hanem részt is vesznek egy szervezett programon, én nem látok benne kivetnivalót.
  • norbre
    #612
    értem én.. csak azt próbálom hangsúlyozni hogy általában a hatások kicsiben és nagyban nem ugyanazok, és ezt felejtjük el sokszor végiggondolni a legőszintébb jó szándék mellett is
  • connor1
    #611
    Sajnos az emberek rombolnak. Nem hiszem, hogy annyian összejönnénk jó ha 20-30 ember megjelenik. Igazából a figyelemfelkeltés megvan ezzel, meg a facebook-os ültetéssel, remélem már ez is segít.
  • norbre
    #610
    lehet nem azért megy el 400,1600 ember hogy zavarjon.. de attól még zavarHAT.. remélem érezhető a különbség (a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve)
    ha egy virágos réten lévő ritka virágfajtát kellene megvédeni, akkor is az lenne a legjobb módszer ha kiözönlene 10 busznyi ember az adott területre? szerintem lehetnek alternatívák amelyek inkább "környezetbarátabbak" pl a területet körbeállni kézenfogva, láncot alkotva
  • antipatti
    #609
    Nyilván jobb kevesen túrázni, de egy ilyen és ehhez hasonló mozgalom, megmutathatja azt hogy létezik környezettudatosság...
    amire szerintem nagy szükség van kis hazánkban :)
    Ez az 1600 ember nem azért fog elmenni a normafához hogy a zavarja a túrázókat, vagy a környezetet.
    ;)
  • connor1
    #608
    Ha tényleg annyian lesznek, mint amennyien yugoslave linkjénél a facebook rajongók, az már tényleg lehet pusztítás lesz. A nagy részük csak csendesen facebook-ozik, ezzel legalább több fát ültetnek. Szerintem nagyon kevesen lesznek ezek közül olyanok, akik el is jönnének ölelgetni.
  • norbre
    #607
    akkor nagyjából egyetértünk ;)
  • Hajnalcat
    #606
    Na, most ne egy olyan embert képzelj el, aki tutyulimutyuli kis törpepincsi kutyáját egyfolytában annyira ölelgeti, hogy majd megfolytja a folytonos szeretetével. Persze igazából az az illető saját magát szereti, nem a tutyulimutyuli kis törpepincsijét, csak az érdekli, hogy neki mi a jó, az nem, hogy a törpepincsi esetleg nem vágyakozik a folytogató ölelésáradatára.
    Nem, én nem ilyen vagyok. Mert látom, neked ez jött le belőle. Lényeg, hogy szeressük a növényeket meg az állatokat, de ne zaklassuk őket. Ebben én is egyet értek. De hidd el, néhány fát megölelni egyszer-kétszer nem számít zaklatásnak, sőt. De az is tény, hogy ha sok ember(mondjuk 400) egyszerre odatódul az erdőbe fákat ölelgetni, az már szabályos zaklatás a természetre nézve. Ezért szeretek kevés emberrel túrázni menni, mert így nem zavarjuk annyira a természetet. Csak max 4-en szoktunk menni.
  • norbre
    #605
    na ebbe a pár mondatba sikerült beleraknom egy csomó mondatszerkesztési hibát, de sztem érthető :D
    jav:

    mondjátok hogy kötözködök :) azt nem vitatom hogy neked jól esett.. és azt sem vitatom hogy a növények is reagálnak a környezeti hatásokra.. de az hogy egy növény vagy állat mit "szeretne", mi "esik neki jól", nem mindig ilyen egyértelmű, ez a legtöbb esetben projekció.. sokszor van hogy azért mert nekünk jól esik valami, vagy szeretnénk hogy a másiknak jól essen valami, egyértelműnek tűnik hogy a másiknak jól is kell hogy essen amit teszünk.. pedig ez nem ilyen egyszerű..

    én azt gondolom a szeretet nem feltétlenül abban nyilvánul meg hogy ölelgetjük, babusgatjuk a növényeket meg az állatokat vagy akárkit.. lehet hogy sokkal inkább az a szeretet ha egyszerűen békén hagyjuk őket élni
  • norbre
    #604
    mondjátok hogy kötözködök :) azt nem vitatom hogy neked jól esett.. és azt sem vitatom hogy a növények is reagálnak a környezeti hatásokra.. de azt hogy egy növény vagy állat mit "szeretne", mi "esik neki jól", nem mindig ilyen egyértelmű, ez a legtöbb esetben projekció.. sokszor van hogy azért mert nekünk jól esik valami, vagy azt szeretnénk hogy a másiknak jól essen, egyértelműnek tűnik hogy a másiknak is jól kell hogy essen.. pedig ez nem ilyen egyszerű..

    én azt gondolom és a szeretet nem feltétlenül abban nyilvánul meg hogy ölelgetjük, babusgatjuk a növényeket meg az állatokat.. lehet hogy sokkal inkább az ha egyszerűen békén hagyjuk őket élni
  • Hajnalcat
    #603
    Elkezdtem túrázások közben ölelgetni a fákat és nagyon jól esett nekem is és a fáknak is. Minnél több szeretetet árasztunk a növények felé, annál egészségesebbek lesznek. Ez nem vicc, komoly. Nekik is van lelkük és érzik, ha szeretik őket.
  • norbre
    #602
    helyes attitűd? análkül hoyg foglalkoznék azzal ki mit gondol?..
    egy utolsó piszkálódás :) mennyire környezetbarát ha 400+ ember eláraszt egy viszonylag kis erdőterületet?
  • yugoslave
    #601
    Én mindenesetre ottleszek, eddig cirka 400 emberrel együtt, anélkül hogy foglalkoznék azzal, hogy ki mit gondol róla, szerintem ez a helyes attitűd, ezzel a mentalitással kell hozzáállni és akkor biztos sikeres kezdeményezés lesz
  • Boromello
    #600
    Ha valamelyik természetvédő elviszi a barátját aki mondjuk nem annyira az, máris van mégvalaki aki tett valamit. Ezt mindenki meg tudja csinálni.
  • norbre
    #599
    ok ebben igazatok van
  • ribot
    #598
    Ha ez most sikeres lesz akkor biztos, hogy jövőre többen lesznek és így tovább...
    Ha csak egy ember is jobban odafigyel a természetre ezáltal, már akkor megérte!
  • Thaison
    #597
    Ez egyértelmű,minden ember más és más szemszögből nézi a dolgokat. Elszigeteltebb ez tény,de valahol el kell kezdeni, talán ha évről-évre megrendezésre kerülne akkor egyre többen elmennének és már nagyobb hír lenne,hogy jééé ennyi ember szeretné megvédeni a fákat akkor ennek még is van értelme! Persze igazad van abban hogy ezek az emberek valamilyen szinten természetvédők akik ide mennek de azért általuk olyanok is elmennek akik kevésbé....
  • norbre
    #596
    az első felével nem értek egyet, mert az a nem mindegy hogy mit hol és hogyan tálalsz az embereknek.. nem mondom hoyg ez a faölelgetés elvetélt dolog vagy nem jó és én sem tudom hirtelen hoygan lehetne másképp, csak felmerült bennem hoyg az ölelgetők pozitív hatásain kívül hatásos-e mint figyelemfelkeltés..
    ha már ezt a példát hoztad, a critical mass a városban zajlik az emberek között, szeme láttára és konkrétan érzik pl a forgalmi hatását is.. van aki pont emiatt még jobban fogja utálni a bringásokat, de sokakban felébredhet a felismerés (pl városvezetés) hoyg "jé itt ekkora igény van erre?"
    ehhez képest a faölelgetés egy kicsit passzívabbnak tűnik számomra és elég elszigeteltnek
    hangsúlyozom nem lehúzni akarom ezt, csak ismeretlenül kb ennyit látok belőle..
  • yugoslave
    #595
    erről az a véleményem, hogy ilyen szinten minden megmozdulás hülyeség, de elég csak megnézni egy criticalmass-t, azért arra sem tesznek magas ívből, miután így kinőtte magát, sőt. Az is természetvédelmi mozgalom valamilyen szinten. Remélhetőleg a faölelés is eljut majd erre a szintre kis időn belül és akkor valóban több értelme lesz. Valahol el kell kezdeni és ha te is csatlakozol, azzal csakis segíthetsz ;)
  • norbre
    #594
    nem kötözködés de hasznos ez? úgy értem a figyelem felhívás.. mert aki elmegy egy ilyenre vagy eleve valamilyen szinten természetvédő, azt nem kell nagyon győzködni.. aki meg csak a hírekben hall róla de amúgy tesz a környezetvédelemre azt nem gondolnám hogy egy ilyen akcióról szóló híradás megváltoztat.. persze lehet hogy tévedek..