833
\"Csak amikor az utolsó fát kivágták,

Csak amikor az utolsó folyót megmérgezték,

Csak amikor az utolsó halat megfogták,

Csak akkor fogod látni azt, hogy a pénzt nem lehet megenni.\"

Cree indián jóslat
  • Aquir
    #753
    igen, de ezek után (és rá) írtam a #751-est
  • norbre
    #752
    igen, ezért is tettem fel a költői kérdést: mi hiányzott? a lehetőségek között volt a szerencse is.. ez mindig játszik, viszont megfelelő ismeretek mellett elég jól redukálható mint tényező
  • Aquir
    #751
    az eléggé kiszámíthatatlan..
  • norbre
    #750
    az pont nem hiányzott..
  • Aquir
    #749
    lavina..
  • norbre
    #748
    itt vajon mi hiányzott, tudás, felszerelés vagy szerencse?
    Meghalt egy magyar hegymászó a Magas-Tátrában
    béke poraira..
  • norbre
    #747
    én általánosságban beszéltem..
    persze, a túravezető az aki mutatja merre kell menni, aki megtervezte az utat, de ha egy vizsgázott túravezető olyan terepen mozog ahol még nem járt az bármikor előfordulhat minden odafigyelés mellett is hogy eltéved.. ez benne van a pakliban, és nem attól túravezető valaki hogy eltéved vagy sem.. nyilván ha valaki rendszeresen kerül ilyen helyzetbe még egyértelmű körülmények között is, akkor el lehet gondolkozni rajta hoyg hogyan kapott minősítést
  • Hajnalcat
    #746
    *nem is túravezetők*
  • Hajnalcat
    #745
    "főleg ha egy adott terepen nem sűrűn mozog.."

    ....merthogy sokat jártak már erre....

    Azért túravezető, mert tudja elvileg az útirányt, mivel minden héten vezet csoportokat. Hát ehhez képest eltévedt rendesen, ami szerintem gáz.
    A szóban is benne van, vezető, tehát vezetnie kellene a helyes irányba egy-egy csoportot, deha minden túravezető eltéved, akkor azok nem is túravetők. Az a munkájuk, hogy tudják az utat. Ezért kapják a pénzüket. Ennyi erővel én is lehetnék ott...
  • norbre
    #744
    Az eltévedés nem gáz, bárkivel megeshet, a túravezető sem tévedhetetlen főleg ha egy adott terepen nem sűrűn mozog.. az viszont valóban gáz ha nem tudja a helyzetet sehogy megoldani..
  • Hajnalcat
    #743
    "ha gáz van akkor ki lehessen kerülni a helyzetből..."

    Alapból szerintem gáz az, ha eltéved az ember és nem tudja, merre kerüljön ki a helyzetből....

    Ausztriában volt hasonló "szerencsénk" ilyen túravezetőkkel, természetesen nyanyula és tatula okosságúak voltak az illetők. Mi a barátommal mondtuk, hogy nem arra kell menni, hanem másik irányba, mert úgy mutatja, de a nagy szakértő nyanyulákok és okos tatulákok jobban akarták tudni, merthogy ők a másik irányra emlékeznek, merthogy sokat jártak már erre. Persze eltévedtek, mondanom se kell. Mi szépen kiértünk, nyugodtan megidtunk egy sört, gyerekek is okosabbak voltak náluk, még ők is tudták az utat(előre mentek, mert unták a lassú tempót), aztán mikor kiértünk, kiderült, hogy ők is arra mentek, amerre mi és szép nyugodtan ették a fagyit, mi meg sörözgettünk, aztán már végeztünk, de a csapat még csak nem akart előkerülni. Hát jó sokat kellett rájuk várnunk, nyanyulákékra, túravazetőkkel együtt(akik szintén azok voltak, ja meg egy mindentudós tatára, aki szintén túravezetőnek mondta magát), míg előkerültek a semmi közepéből szétfáradtan. Vicces volt...hogy azok okoskodtak és a végén ők fáztak rá. Jót nevedtünk a gyerekekkel együtt. :))
  • norbre
    #742
    az eltévedés benne van a pakliban, a túravezető, ill a tudás nem erre kell, nem erre van.. hanem hogy ne haljatok meg, ne kerüljetek vészhelyzetbe ill ha gáz van akkor ki lehessen kerülni a helyzetből..
  • tarus21
    #741
    na azért a túravezetőkkel sem árt vigyázni :D mi fogtunk már ki olyat,akivel eltévedtünk!
  • zsoflas
    #740
    hát nem árt ismerni az utakat,főleg hogyha a hó is leesik,mert akkor esélyes hogy egy-kettőt bizony le is zárnak.jobb ha utánanéz az ember vagy ami egyszerűbb:túravezető :D
  • Pistike 007
    #739
    ja facebookon söpör most a para
    neten már vannak fent összefoglalók
  • Aquir
    #738
    Bammeg földrengés van, mozgott a győri panelházunk, durva.
    egyébként tanították hogy a panelok esélyei jobbak a családi házakénál ez esetben, jobb a statikája
  • norbre
    #737
    hogy konkrétabb legyek, szerintem magashegyi túrázásnál (főleg télen) mindenféle felszerelésvásárlásnál fontosabb bizonyos szintű ismeretanyag megléte.. nem kétlem hogy ez bárkinél is hiányzik, csak mondom..
  • melcsiw
    #736
    a sorrend szubjektív szerintem is :D én mondjuk cipő nélkül nem indulnék el :D de nézőpont kérdése a dolog.
    nekem volt már Tevám is Merrellem is,a Mountexben is vettem már bakancsot,szerintem ki kell próbálni,hogy kinek melyik válik be a legjobban.annyiban egyetértek,hogy érdemes minőségi cipőt venni,főleg ha már kirándulásra adja a fejét az ember ;)
  • norbre
    #735
    elsősorban nem a felszerelésre gondoltam a fontossági sorrendet illetően ;)
  • Hajnalcat
    #734
    QUECHUA
  • Viola77
    #733
    jó nyilván kamásli nélkül is túl lehet élni egy túrát:D csak jó ha van,mert nem megy annyira be a hó vagy víz a ruha alá,vagy a cipőbe.Érdemes egyébként tényleg minőségi cuccokat venni,mert hosszú távon jobban megéri nekem Teva túracipőm van és totálisan megérte az árát.Nektek mi a kedvenc?Vagy mi volt a legjobb?
  • norbre
    #732
    a kamásli (ha megfelelő akkor) valóban jó dolog, de a fontossági sorrenden, illetve hogy mi nélkül nem indulnék el, azért vitatkoznék :)
  • orsi871106
    #731
    mi is voltunk már a Magas Tátrában,de mi csak először mentünk vezetővel,utána már az összeszokott csapattal egyedül is be mertük vállalni,meg amúgy érdemes útikönyveket is venni,azokban elég sok hasznos infó van.elvégre ezért is csinálják őket.nekem is merrellem van de nekem nem volt még gond vele szerencsére.
    ja és a másik dolog,ami magashegységeknél fontos,a kamásli,na én anélkül nem is indulnék el!
  • Hajnalcat
    #730
    Dunántúl


    Túracipő(bakancs) vagy sportcipőben
    ilyen, csak világosbarna:

  • norbre
    #729
    felszerelésről annyit hogy puding próbája az evés, és elég sokat kell kóstolgatni mire a neki való ár/érték arányt megtalálja az ember :)
    pár bakancsot elkoptattam már mire én megtaláltam a nekem valót.. volt merrellem is még régen de elég hamar szétment a talpa.. azóta kétfajta AKU bakim volt, a mostani AKU tajga.. kb 6 éves, és fél éve lett talp cserélve rajta, de a felsőrésznek még semmi baja.. legnagyobb sajnálatomra Mo.-n már nem lehet kapni

    én leginkább a magyar vidékeket járom, de voltam már ausztriában mászni, túrázni meg erdélyben, tátrában..

    vezetővel mentek vagy van téli magashegyi tapasztalat?
  • zsoflas
    #728
    a túrázás tényleg jó mondjuk ilyen időben nem a legjobb,bár van aki szereti í kihívásokat!mi épp most tervezünk egy nagyobb lélegzetvételű túrát a Magas-Tártrába,be is szereztem már mindent,ami kell...viszont,ha bakancs akkor én a Merrellre esküszöm:D
    ti hova szoktatok járni?
  • Hajnalcat
    #727
    hát igen...inkább.
  • Aquir
    #726
    ...a sárról
  • norbre
    #725
    a bakancs lemosható
  • Hajnalcat
    #724
    "én inkább tv-helyett megragadom a teva szandim és nekivágok a hegyeknek,attól jobban semmi sem kapcsol ki."

    Én is legszívesebben túrázom, csak most rossz idő van, így várnom kell még. :( Sárban úsznak az erdők.
  • melcsiw
    #723
    egyetértek azzal,hogy nem az számít,hogy tv-zik-e valaki,sokkal inkább,hogy mit is néz...a tv-nek viszont elég fontos szerepe van a mindennapjainkban és sajnos sokszor manipuláció áldozatai lehetünk,de ezt is szűrni kell,hiszen léteznek tudatos médiafogyasztók is.úgy gondolom én inkább ezek táborát erősítem,de tény,hogy én inkább tv-helyett megragadom a teva szandim és nekivágok a hegyeknek,attól jobban semmi sem kapcsol ki.
  • Hajnalcat
    #722
    "én azt gondolom nem az a lényeg hogy tv-t néz-e valaki vagy sem, sokkal inkább az számít hogy mit néz.."

    Egyetértek. Ezért nézem csak a Talpalatnyi Zöldet, néhány jó természetfilmet, meg a Derricket. Ja és a filmeket természetesen felvett cd-ről tekintem meg és azt, amit én akarok, nem azt, amit elém raknak(kivéve Derricket, mert szerencsére a Dunán nincs reklám filmek közben).

    Nem divatból nem nézek tvműsorokat(fent írtam, van egy-két kivétel), hanem azért, mert feszültté tesznek és zavarnak és szeretem a nyugalmat és a békét.
  • norbre
    #721
    Az esőerdők, a kibocsátás és a REDD + (Greenfo)
  • norbre
    #720
    én nem az elzárkózás híve vagyok, szerintem valamilyen szinten tájékozottnak kell lenni és ki kell alakítani egy normális szűrőt.. manapság divatos nem tv-t nézni, sokan azt gondolják hogy ha ezt hangoztatják, ettől "tisztábbak"/"értelmesebbek" lesznek (tisztelet a kivételnek).. én azt gondolom nem az a lényeg hogy tv-t néz-e valaki vagy sem, sokkal inkább az számít hogy mit néz..

    amúgy meg amit írtam csak kiragadott példa.. minden manipulál ami körülötted van.. csak nem ugyanolyan mértékben.. mindenkinek vannak "gyenge pontjai", szükségletei amire lehet hatni.. persze az jó ha a "káros"/"fölösleges" hatásokat igyekszel kiszűrni..
  • Hajnalcat
    #719
    "most a tv, politikusok, reklámok, társadalmi "normák" manipulálnak.. ezt se vesszük észre, azt se fogjuk"
    Észrevettem, már rég. Ezért, nem nézek tv adásokat,nem nézek híreket(ezt is csak véletlenül olvastam most neten, hogy volt ilyen) csak barátom szokott(ő is sportműsorokat, meg közösen pár jó filmet, sorozatot), ha barátom nem lenne, akkor egyáltalán nem néznék semmit...nem lenne tv-m, kidobnám. Engem nem tudnak manipulálni. Tudod mi volt, mikor rájöttem, hogy ez az egész, ami a tv-ben megy, csak a félelemkeltésről szól? Elkezdtem nem nézni és a barátom kiakadt. Fleháborodott, hogy miért nem nézek híreket, merthogy az nagyon fontos dolog a hírnézés meg a politika. De én lekakilom magasról. Persze nem rólam van szó, hanem úgy az átlagemberről. Ők sajnos tényleg nem veszik észre, hogy mennyi tudatmanipuláció van jelen. Szüleimen tapasztalom leginkább a dolgot...sokat tanultam....Tenni ellene? Szeretetenergiakiáramoltatás mindent legyőz, csak ennyit írok....de egyedül kevés vagyok hozzá....
  • norbre
    #718
    fogalmam sincs.. de az miért ne lehetne igaz? vagy egy harmadik verzió amire talán még senki nem gondol.. valóban hihetőbb egy globális tudatmódosító rendszer finomhangolása (<- irónia)..
    persze ez sincs kizárva, de miért hihetőbb ez mint más?
    én a cikkben, a részletessége ellenére, nem érzem mindenhol az egyértelmű és kétséget kizáró logikai összefüggést a következtetések tekintetében

    amúgymeg .. most a tv, politikusok, reklámok, társadalmi "normák" manipulálnak.. ezt se vesszük észre, azt se fogjuk.. vagy inkább azt kérdezem.. honnan ismered fel és mit akarsz tenni ellene? mit akarsz tenni ellene most?
  • Pistike 007
    #717
    :D
  • Hajnalcat
    #716
    Akkor miért? Hogyan? Szerinted? Elhiszed a hivatalosan embereknek beadott verziót? Szerinted ezek csak véletlen egybeesések? Hm?
  • norbre
    #715
    hát nem tudom.. az összeesküvés elméletekről mindig az jut eszembe hogy aki keres (úgyis) talál (valamit)
    persze lehet hogy a barátnőmet is azért szeretem mert egy hang ezt mondja a telefonban, a tvben, a vezetékben a falban.. de nem tudom.. mi van ha így van? ha manipulálnak akkor úgysem tudod.. ha nem akkor sem :)
  • Pistike 007
    #714
    Fúh, elég sűrű..
    De már nem a 'véletlen' kategória, az biztos.
    Hm.