833
\"Csak amikor az utolsó fát kivágták,

Csak amikor az utolsó folyót megmérgezték,

Csak amikor az utolsó halat megfogták,

Csak akkor fogod látni azt, hogy a pénzt nem lehet megenni.\"

Cree indián jóslat
  • norbre
    #793
    nem tudom pontosan, csak tegnap épp észrevettem egy márciusi HSZt az utolsók között a HOME filmmel kapcsolatban, és azzal kapcsolatban kérdeztem.. most meg látom hogy már az is hiányzik
  • Hajnalcat
    #792
    tényleg, most hogy írod. :O nade ki törölhette és miért? Nem is emlékszem, mik voltak. Te igen?
  • norbre
    #791
    jól látom hogy eltűnt pár utolsó hsz?
  • Narxis
    #790
    Azt mondjuk elhiszem.
  • Desiderata #789
    :)

  • norbre
    #788
    sziasztok..

    sok ismerősömtől hallottam hoyg nem éri meg szelektíven gyűjteni a szemetet mert úgyis egybeöntik.. megpróbáltam utánajárni és a kérdésemre ezt a választ kaptam az FKF Zrt.-től:


    2011. február 26-án e-mailben feltett kérdésére az alábbi tájékoztatást adjuk:

    A szelektíven gyűjtött csomagolási hulladékokat speciális célgépekkel szerződéses partnerünkhöz, a Fe-Group Invest Zrt. telephelyére szállítjuk. A válogatóművön a szigetről frakciónként beszállított anyagok előválogatásra kerülnek mely során a nem hasznosítható és oda nem illő hulladékokat eltávolítják. Ezt követően a hasznosítható anyagokat alfrakciónként, fajtájuknak megfelelően elkülönítik. Majd frakciótól függően a már tiszta, leválogatott hulladékot másodnyersanyagként bálázzák (papír, fém) vagy darálják (műanyag, és üveg esetében). Az így előkészített, immár feldolgozható nyersanyagot hasznosítókhoz szállítják. Az újrahasznosítás során a hulladékokból újra papír, textilipari alapanyag (pl. polár), fém használati eszközök, stb. készülnek.

    Egyéb hulladékok tekintetében további 4 koordináló szervezettel állunk kapcsolatban (Re’Lem, Öko-Mat, Öko-Gum, Hungakku).

    A hulladékok útjára vonatkozó bővebb információkhoz ezek a cégek egyeztetés után valószínűleg bepillantást engednek az érdeklődőknek, ezért javasoljuk őket is megkeresni. Felhívjuk figyelmét, hogy a lakossági tájékoztatással nagyobb részt a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint az Öko-Pannon Nonprofit Kft. – mint a csomagolási hulladékok hasznosítását koordináló országos szervezet – foglalkozik. Ez nemcsak az interneten (www.okopannon.hu, www.kvvm.hu), hanem egyéb formában is történik. Pl. az Öko-Pannon készített több, hulladékhasznosítással foglalkozó tájékoztató rövidfilmet oktatási intézmények részére a szelektív hulladékgyűjtő szigetek megfelelő használatáról, az egyes hulladékfajták útjáról és feldolgozásáról, a készíthető új termékekről.

    Szelektív hulladékgyűjtésre fordított megtisztelő figyelmét köszönjük.

    Tisztelettel:

    Sámson László
    hulladékkezelési
    igazgató

  • Aquir
    #787
    aha! művészi álnév:)
  • norbre
    #786
    ejj :D bocs.. elsiklottam felette :)
  • Hajnalcat
    #785
    őő..ott van a kép jobb alsó sarkában az, aki csinálta...nem csabának hívnak engem....
  • norbre
    #784
    második naygon jó.. saját?
  • Hajnalcat
    #783
    már menni már menni....
  • Hajnalcat
    #782


  • norbre
    #781
    engedjétek megy h egy mai élményemről számoljak be röviden.. a http://www.humusz.hu/ szervezésében voltam a Bp Vezér úton az Elte kollégiumában megrendezett "komposztmester" képzésen..
    bár most csak egy erkélyem van, de mert tavaly már sikereket értem el és idén szeretném folytatni az "erkélykertészetet", illetve a jövőbeni "egyszer talán lesz kertem" miatt érdekelt a téma.. tulajdonképpen a háztartásokban keletkező szerves hulladék hasznosításról szólt az előadás és a gyakorlati bemutató, illetve a városi kerészetről tartott egy igen magával ragadó előadást a A városi tanya c könyv szerzője..
    Nagyon tetszett hogy teltház volt, hogy elég széles korosztály jelent meg, hogy idősebbek is nyitottak voltak új dolgokra és a ne irts mindent bármi áron elvekre is.. tetszett hogy az előadók mindenben a természetes, újrahasznosítható dolgokat javasolták és használják, valamint hoyg a "kártevők" sem kiirtandók, ne vegyszerezz, ne műtrágyázz stb elveket vallják..
    A másik pozitív dolog, hogy az adott kollégiumban maguk a lakók is szelektíven gyűjtik a szemetet, és maguk komposztálnak!
    egy szó mint száz, nagyon jó volt látni, hogy azért sok ember gondolkodik környezettudatosan
  • Aquir
    #780
    kis kezecskéi meg pöttöm szemek xD
  • Hajnalcat
    #779
    Köszönöm a választ. :) Én is kerestem, de sajnos nem találtam seholse leírást a kígyómérgek színéről, azért kérdeztem meg itt, hátha valaki....
    Piszemajom:
    (nagyon ariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^)
  • Aquir
    #778
    lehet zöldes, de nem nagyon találtam név szerint ilyet
  • Hajnalcat
    #777
    TÉK ^^

    777
  • Hajnalcat
    #776
    Lenne egy kérdésem.
    Melyik kígyónak van zöld színű mérge?
    Köszönöm előre is a választ. :)

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Volt egy álmom és abban megharapott egy kígyó(kobra), és zöld színű mérget fecskendezett bele a kezem fejébe és ki is folyt, annyit. De amúgy nem féltem tőle, előtűnt és én tök nyugodtan megfogtam, aztán utána harapott meg. Régebben is volt egy álmom kobra megharapott akkor is(akkorse féltem, amúgy nem félek a kígyóktól...), de ott nem láttam a mérgét, itt igen.
  • norbre
    #775
    arról lehetne vitázni hosszan hogy mi az elkerülhetetlen, mi a muszáj, de szerintem az egyik alapja minden változásnak, hogy az emberek megértsék hogy mindennek ára van (és mi az), főleg ha azt tömegesen tesszük.. az egyik gond hogy csak a lakásunk faláig, a kukánkig, a lefolyónkig, a kocsink belteréig "látunk".. ami azon túl van az sokszor mintha nem is létezne
  • Aquir
    #774
    volt róla már egész és kerek tudományos cikk arról, hogy lehetetlen kiirtani a parlagfüvet
  • Narxis
    #773
    80% és 90% glutén- és laktóz érzékenység a lakosság körében? Erre van valami független adat is? Mert ez nekem túlzásnak tűnik...

    "Amit a kemóval csinálnak, az pusztítás! Pont legyengíti az immunrendszert!"

    Igen, legyengíti és közben elpusztítják a rákos sejteket.

    Még van egy csomó dolog ebben az írásban ami szerintem túlzás és légből kapott. Parlagfűre nekem a szemem allergiás enyhe mértékben, viszket és bepirosodik ezért nehezen tudom elfogadni, hogy nekem ez a növény jó és irtom is a környezetemben, nem lenyírom hanem gyökerestől tépem ki.

    Azt elfogadom, hogy a mai civilizáció a tartósítószerek, szennyezett levegő miatt és a mindenre gyógyszert íratok mentalitás miatt pusztítja önmagát. Az első kettő ellen nehéz tenni, mondhatni elkerülhetetlen, az utóbbi esetében lehet dönteni.
  • Hajnalcat
    #772
    Parlagfű gyógyító hatása

    "A parlagfű egy ősi, nagyon intelligens növény, sok tekintetben az embernél is intelligensebb. A parlagfűnek az a természetben a feladata, hogy megóvja a földet a kiszáradástól!! Ahol parlagon van egy földdarab, ott elszaporodik, hogy megóvja, az adott föld területét. Ahogy megóvta, azután átadja a helyét más növényeknek, amelyek az így megóvott talajon már képesek voltak megmaradni és szaporodni. Olyan ez, mintha valaki nyerne a lottón 1 milliárdot és neki csak 100 millió kellene, és a maradék 900 milliót elosztaná a rászorulók között. Valamennyi parlagfű képes erre az önzetlen cselekedetre, s vajon hány ember lenne képes erre? Ezért írtja a balga ember és irtatja sok balga hatóság kül- és belhonban egyaránt? Ők ugyanis nem lennének képesek ilyen nemes cselekedetekre!

    A búzára, a búzából készült ételekre a lakosság 90 %-a, a szarvasmarha tejére és az ilyen tejjel készült tejtermékekre a lakosság 80 %-a allergiás és mégsem irtják ki sem a teheneket, sem a búzát a földeken. Ezt az érzékenységet nem allergiának hívják, hanem glutén- és laktóz érzékenységnek! Ugye mekkora csúsztatás! Nagyon sokan allergiásak a pollenekre (ürömfű, repce, paréj, libatop, stb), s nemcsak a parlagfű pollenjeire, s mégis a parlagfű van kikiáltva fő ellenségnek! Legalább annyi ember allergiás az állati szőrökre, különösen a kutya- és macskaszőrökre és ezen állatok ürülékeire, mint a parlagfű pollenjeire, s mégsem irtatják ki hatóságilag sem a kutyákat, sem a macskákat, pedig más tekintetben, csak Budapesten az utcai megszáradt kutyagumik szállóporától évente 3-4 kisgyermek meg is vakul!

    10 évvel ezelőtt két kisbusznyi allergiás gyermek lett kirándultatva Dobogókőre. A gyermekek allergiás betegek voltak, s Dobogókőn a parlagfűben játszottak, pedig akkor volt a virágzása, és senki sem prüszkölt, senki sem váladékozott tőle! Sokan szedtek csokorba parlagfüvet, hogy otthon büszkélkedjenek vele, hogy már nem allergiásak a parlagfűre. Ahogy a buszok beértek a Flórián tér közelébe, szegény gyermekek elkezdtek prüszkölni, köhögni. Vajon miért? Azért mert az autók kipufogó gázai lemarták a pollenek védőburkát, amely védőburok alatt a polleneknek a bogáncsra hasonlító kis karmai vannak. Ezek a kis karmocskák irritálták a légutak nyálkahártyáit. Addig, amíg ép volt a védőburok, addig nem allergizáltak!!! Akkor most ki a hibás a parlagfű, amelynek a pollenje védőburokkal van ellátva, hogy ne sértse meg a légutak nyálkahártyáit, vagy a kipufogó gázok, amelyek lebontják (lemarják) a védőburkot? Nem az autókat kellene inkább irtani, vagy a városokból kitiltani? Vajon miért erőltetik még a kőolajszármazékokból nyert hajtóanyagokkal üzemelő motorok gyártását, üzemeltetését, amikor van, vannak sokkal környezetkímélőbb, környezettisztább üzemanyagok, hajtóanyagok is?

    A válasz: a gyógyszeriparnak óriási üzlet az orvostudomány által gyógyíthatatlannak kikiáltott allergiás betegségek gyógyszeres kezelése."

    "A fentiek ismeretében merül fel a kérdés, hogy akkor miért irtatják velünk a parlagfüvet? Ráadásul még büntetés kiszabását is kilátásba helyezik, ha nem irtjuk azt! Nekem erre is meg van a válaszom! Gondolhattam volna!

    A Földünk túlnépesedése már napjainkban is veszélyezteti a Föld valamennyi élőlényét és lakóját is! Ez ellen a Világkormánynak (én csak háttérhatalomnak nevezem) tennie kell valamit. Nos a világunk ezen urai fő részvényesei a gyógyszeriparnak is. Ha a világon mindenki megtudná azt, amit az indiánok közöltek a franciákkal, jelesül, hogy a parlagfű, mintegy csodaszer minden betegségnél visszafordítja és normalizálja a szervezetben zajló rendellenességeket, azaz a betegségeket, akkor senki nem venne gyógyszert, és akkor nem lenne óriási bevétele a világ urainak, s még így a Föld is túlnépesedhetne.

    Ezért a világ urai, a fizetett bértollnokaikkal és bértudósaik által úgy rendelkeztek, hogy elsőszámú közellenségnek kiáltották ki a parlagfüvet, ezt az embernél is intelligensebb, több Föld-történeti katasztrófát is átélt csodálatos ősi növényt, hogy a tudatlan és megtévesztett embereknek még véletlenül se jusson eszébe, hogy a kötelező irtás mögött egy más célja van ezen uraknak.

    Ez a cél pedig a lakosság gyérítése, a Földünk megóvása a túlnépesedéstől. A gyógyszerek mellékhatásai következtében ugyanis, csak Magyarországon minden órában meghal egy ember, de sokkal többen halnak bele abba, amit a patológusok már régóta tudnak, hogy minden második felboncolt embert tévesen diagnosztizáltak és tévesen gyógyszereztek, mivel nem az volt a halál oka, amivel kezelték a betegségüket!

    KIJELENTHETJÜK: GYÓGYÍTHATÓ A RÁK!

    Megelőzésre, az immunrendszer erősítésére törekedjetek!!!
    Első legyen a méregtelenítés, béltisztítás, és a savtalanítás!!!
    Néhány tipp: jól felszívódó cink, kalcium, szelén, fagyöngy, vérehulló fecskefű+körömvirág, gyermekláncfű, tengeri algák, citrom, ginko biloba, máriatövis mag, a fent említett macskakarom, vörös szőlő magja, töményen, vagy a parlagfű tartós fogyasztása stb.

    Minden féle-fajta és színű zöldség, gyümölcs fogyasztása korlátlan mennyiségben!
    A hús, és a stressz savasít! A zöldségek, gyümölcsök, a nevetés, lúgosít!

    A lelki okokat is figyelembe kell venni, mint pl.: szeretet, önszeretet fontossága, kimászni az érzelmi traumából, akarni megoldani a problémát, és erősen hinni a gyógyulásban!!!

    Egyéb terápiák minden betegség ellen:
    - Pozitív gondolkodás, derű, vidámság.
    - Légzésterápia
    - Reflexzóna masszázs,
    - mozgás...
    ...és még sok más! Lehet választani a gyógymódok között!
    Tehát van megoldás, csak jó helyen kell keresni!

    És ez minden betegségre vonatkozik!

    A szintetikus gyógyszerek az immunrendszer halálos ellenségei!
    Amit a kemóval csinálnak, az pusztítás! Pont legyengíti az immunrendszert!

  • norbre
    #771
    ok.. a vita elején számomra félreérthető volt amit írtál, aztán meg úgy látszik felületesen olvastalak, bocs
  • Aquir
    #770
    nem. Én egy tényt mondtam, arra rávilágítva, de nem kizárva semmi mást. Hiszen előzőleg is ezt mondtam:
    "egész egyszerűen annyit mondtam hogy kiszámíthatatlan, ez mindent leelőző fő ok is lehet, ennyi, és nem ragoztam tovább".

    És a tudást sem zártam ki, idézem:
    "Gondoltam nem kell elemezni, mikor még egy tapasztalt hegymászócsoport sem kockáztatna, ha tudnának a veszélyről és lenne más lehetőség." Ez azt jelentette, hogy ha ők tudnak róla, akkor el is kerülik.

    Az ebből való egyéb kifejtést utána te végezted, és most itt tartunk:)
  • norbre
    #769
    az eredeti kérdésem: mi hiányzott?
    Te azt mondtad: lavina(=szerencse), vagyis azt sugalltad (nekem így jött le) hogy lavinabalesetnél más nem is játszik szerepet, merthogy kiszámíthatatlan.. az előrelátást csak később vetted bele a képletbe..
    viszont így ugyanarról beszélünk csak másképp..
  • Aquir
    #768
    "fordítva nem lett volna szükség a szerencsére"
    ha figyelted, én is ezt mondtam: "emiatt igényli a lehetséges előrelátást."
  • norbre
    #767
    igen.. viszont ha úgy történt ahogy sejtik, akkor nem a szerencse hiányzott leginkább hanem a megfelelő tudás.. fordítva nem lett volna szükség a szerencsére
  • Aquir
    #766
    Ezért jegyeztem meg az elején hogy eléggé kiszámíthatatlan. És nyilván emiatt igényli a lehetséges előrelátást.
  • norbre
    #765
    csak az nem mindegy hogy miért nem hagyja..

    ha a tudás megvolt, vagyis ha a valóban tapasztaltak voltak és jól mérték fel a körülményeket (ahogyan mondjuk a helyükben bárki más is tett volna), akkor a szerencséjük hiányzott és ez a lavina számlájára írható

    ha nem megfelelően mérték fel a helyzetet, mert mondjuk nem voltak a helynek/körülményeknek megfelelő tudás birtokában, akkor ez az övékére, és nem lavina vagy a szerencse számlájára írható
  • Aquir
    #764
    Ezzel együtt még mindig a lavina az egyik legalattomosabb, mert ha szépen le is tudna kapaszkodni ahol maga eltervezi, ez nem történik meg mert egy tetemes hóréteg nem hagyja. Ezért kell felmérni a nyilván előtte a veszélyt.
  • norbre
    #763
    uccsó bekezdést nem akartam dőltre
  • norbre
    #762
    nem akarom nagyon továbbragozni a történteket, de tegnap hallottam egy olyan infót a TV-ben, miszerint többen is azt javasolták a csapatnak hoyg ne induljanak neki az útnak.. megkérdeztem egy másik társaság vezető túravezetőjének a személyes véleményét, az ő meglátása szerint (a mellett hogy annak aki nem volt ott nehéz megítélni jól egy ilyen ügyet) kérdéses hogy adott balesetnél jól felmérték volna a terepet és az időjárási viszonyok hatását. [i]"Adott helyre és időben nem szabadott volna elindulni"[i]

    emellett persze én is és ő is sajnálja ezeket az embereket, de több fórumon volt már hosszú eszmecsere arról hogy miért szaporodtak meg ennyire a magashegyi balesetek, és a legtöbben ezt nem a véletlennek tudják be, hanem hoyg sokszor ki vagy figyelmen kívül hagynak, vagy néha nem is tudnak az emberek alapvető dolgokat amelyek a biztonsághoz szükségesek..
  • Aquir
    #761
    ez is igaz ettől még
  • norbre
    #760
    azzal nem vitatkoztam hogy profik is, én az "ugyanígy" amivel nem értek egyet, mert biztos vagyok benne hogy kisebb százalékban fordul elő velük ilyen baleset mint kevésbé tapasztaltabbakkal..
  • Aquir
    #759
    igen, csakhogy profik akik tudnak figyelni is haltak ugyanígy meg lavinától... egész egyszerűen annyit mondtam hogy kiszámíthatatlan, ez mindent leelőző fő ok is lehet, ennyi, és nem ragoztam tovább
  • norbre
    #758
    Lehet köze a felszerelésnek is de talán csekély.. a megfelelő felszerelés hiánya rákényszeríthet kockázatos megoldásokra is vész, vagy ahhoz közeli helyzetben

    Persze profikkal is megtörténhet, de nem hinném hogy ugyan olyan százalákban..
    Másfelől pedig nem kellene sokat keresgélnünk, hogy olyan embereket találjunk akik azt gondolják elegendő ismerettel, felszereléssel vágnak neki látszólag könnyű magashegyi túráknak csak azért mert mondjuk elvégeztek egy alapfokú magashegyi tanfolyamot, vagy mert csak "bátrak", vagy csak azt gondolják hogy egy jó bakancs meg egy meleg kabát mindenre elég.. én legalábbis tudnék neked mutatni..

    "A hegységben évente 10-15-en halnak meg, többségük azért, mert nem veszik figyelembe az időjárási körülményeket, vagy letérnek a kijelölt ösvényekről".

    nem a hegygerinc a lényeg, hanem nem kell mindig menni, főleg ha tudvalevő hogy lavinaveszélyes az adott terület, vagy ha mondjuk tudom hogy nem tájékozódtam eléggé..
    nem ismerem a konkrét történet minden részletét, de nem egy olyan beszámolót hallottam már tapasztalt vezetőktől ami arról szólt hogy tudvalevő volt hogy romlanak a körülmények így kockázatos a továbbhaladás, de egyes társaságok vezetői mégis a "ha már itt vagyunk akkor nem adjuk fel", "nehogymár lemenjek hamarabb", "nehogymár ne menjünk fel" verziót választották.. persze olyan is van amikor a szerencse az ember mellett áll..
  • Aquir
    #757
    profi hegymászókkal is történt már ilyen.

    Lavina esetén semmi köze ehhez a felszerelésnek, a szerencse meg viszonylagos fogalom, egyértelmű milyen a megtörtént eset megítélése ebből a szempontból. A tudásról meg annyit, hogy nem lehet mindig a hegygerincen lemenni. Gondoltam nem kell elemezni, mikor még egy tapasztalt hegymászócsoport sem kockáztatna, ha tudnának a veszélyről és lenne más lehetőség.
  • norbre
    #756
    bocs.. már félig alszom :)
    én meg a kiszámíthatatlanra írtam, hogy megfelelő tudással ez a kiszámíthatatlanságból adódó veszély csökkenthető (időjárás-, helyismeret, magashegyi tapasztalat, stb, stb, stb..)
  • Aquir
    #755
    "nem tűnik túl logikusnak az a válasz hogy "lavina""
    nem lavinát mondtam, hanem a #751-est. "Eléggé kiszámíthatatlan"
  • norbre
    #754
    hm.. vagy nem értem, vagy fölösleges köröket futunk
    ha az a kérdés mi hiányzott? nem tűnik túl logikusnak az a válasz hogy "lavina", hiszen pont az okozta a balesetet, vagyis az nem hiányzott a képletből..