58
  • Csaba42
    #18
    Csak azért hajtja az emberek egy részét a pénz, mert elég pénzéhes világban nő fel.
  • remark #17
    Ha mindig mindent a penz hajtana akkor te most ide nem irtad volna be amit beirtal. Vagy talan ezert is penzt kapsz?
  • remark #16
    Sokszor ezek a joslatok nem masok mint egy monopolhelyzetben levo ceg vasarlokra eroltetett megoldasai.
  • barii
    #15
    ha nem a pénz hajtana mindent, senki nem csinálna semmit és akkor semmi technológia nem lenne
  • haxy27
    #14
    Én az mellett vagyok, hogy vanak dolgok amit nem szabad levédeni. Miért? azért mert igy a fejlödés utjába ál. sajna ezt a világot a pénz hajtja. gondoljatok bele ha nem a pénzen mulna minden akkor hol tartanánk már a teknologiában. Dehát sajna ien világban álünk. ettöl függetlenül nem engednék levédeni jó pár teknologiát nem hogy szoftver kodokat. Sőt közkincsé kellene tenni, mindenkiszámára elérhetö legyen. Én ugy gondolom, hogy amit az egyik ember megalkot azt egy másik lehet hogy jobbá tudja teni egy aprocska modositásal, ami mondjuk az eredeti alkotónak eszébe sem jutott, vagy nem tudta megoldani.
  • sathinel
    #13
    Manapság a nyílt forráskódú progik fejlődésével képtelen lépést tartani egy multi. Ezt a legnagyobbak már belátták. Én s Sun, IBM, stb cégeket nagyobbnak tartom sokkal az MS-nél, vagy Novell. Ha már ők is rájöttek hogy sok milla ember csinálja, és ők vállalatoknak supportot, megoldások halmazát, védelmet nyujtanak, akkor Pár év múlva rájön a többi cég is. Az hogy valamit jól csinálsz, az nem jelenti azt hogy más nem csinálhatja. A youtube oldal pl beperel minden videomegosztóportált? És mégis vezeti stabilan a piacot, bárki bármivel rukkol elő(pl MS).
  • whitehawk
    #12
    Az eredetiben Torvalds nem tényként állította, hanem feltételezésként mondta. Egyébként amit te mondasz ott sántít, hogy az MS állít valamit, nem is először, de még sose volt hajlandó alátámasztani bizonyítékokkal. Namost, ha a te példádnál maradunk, akkor ha én azt mondom, hogy megöltél 10 embert, akkor ezt nevezhetjük akár rágalmazásnak is ha nem tudom bizonyítani. A forráskód nyílt, tehát ha a témánál maradunk a "hullák" megvannak, de azt, hogy gyilkosság vagy természetes halál volt-e azt nem tudni. A szoftver szabadalmak nem egyszerű dolgok, szóval nem triviális megállapítani, hogy ez vagy az a kód hova esik.

    Egyébként az MS számára azt a veszélyt is rejti a nyílt forrás, hogy ha azt pl egy programozója látja és abból valamit felhasznál, (mert az jut eszébe később egy megoldásra, de az, hogy hol látta, nem) akkor licenszt, és szerzői jogot is sért.
  • Dj Faustus #11
    "akkor sem hasonlítható össze a klasszikus szerzői jogokkal"
    Szellemi termék elkészítője (vagy annak "eltartója" - szoftvercég/kiadóvállalat) tulajdonának tekinti a művét és szeretne ebből profitit termelni, de egyben szeretné, ha az általa elkészített terméket más ne hozhassa saját neve alatt (vagy másolt példányt) forgalomba.
    Igen hasonló területek, hasonló szereplőkkel,, hasonló mentalitásokkal.

    "De amennyiben az üzlet, mint Über Alles ellehetetleníti az informatika által megreformált világot, rosszabb dolgok is elképzelhetőek, mint egy kellemes kis világháború."
    A 80-as években volt az a trend, hogy olyan másolásvédelmet raktak a szoftverekbe, amelyek egyfajta vírusként működtek.
    Ha lejárt a szoftver letörölte önmagát, illetve a vele fordított programokat, vele készített állományokat is megsemmisítette (azt hiszem a Clipper nevű fordító csinált ilyet - de erről bővebben Kis János, Szegedi Imre: Új víruslélektan című könyvében olvashatsz bővebben).
    Most meg pofánkba kapjuk a DRM-met, a HDCP-t a szoftverszabadalmakat, a BSA fenyegető kaszáját, az Artisjust, a "terrorizmusból fakadó" megfigyelést, és egyéb állatfajtákat.
  • braeburn
    #10
    Demagógiából nincs hiány egyik oldalon sem. Kérdés, hogy melyik pólus kreál a jövőben Bader-Meinhof klónokat. Viszont a témánél maradva, ez az értelemetlen és veszélyes játék kicsit hasonlít bizonyos szépemlékű diktatúrák módszereire. Ha az informatika tudománya csupán néhány, művészi ambíciókkal is megáldott, különc feltaláló agymenése lenne, akkor sem hasonlítható össze a klasszikus szerzői jogokkal. Festményhamisításba és egyéb másolásokba, lenyúlásokba viszonylag kevesen haltak bele a történelem folyamán. De amennyiben az üzlet, mint Über Alles ellehetetleníti az informatika által megreformált világot, rosszabb dolgok is elképzelhetőek, mint egy kellemes kis világháború. Véleményem szerint nem az számít, hogy ki lesz a Forbes magazin szerint a leggazdagabb here a világon, hanem az, hogy ki, illetve kik által juthat előbbre az emberiség egésze.
  • Dj Faustus #9
    "Egy operációs rendszernek vannak bizonyos feladatai,amiket el kell látni, attól az, ami. "
    Viszont ezeket az eljárásokat programozók írják meg, amiket egy általában cég pénzel. Ez a cég viszont nem szeretné, ha a programozói által megírt programokat/elkészített algoritmusokat, megoldásokat más is alkalmazhassa, illetve hogy ingyen hozzáférhessenek a programokhoz (hiszen a cég invesztált pénzt a programozókba, ő szerzett ebből nyereséget).
    Ugyanez a helyzet a művészi (jogvédő szervezetek, műkincs-hamisítók elleni harc), a tudományos/műszaki életben (szabadalmi hivatal, vagy a plágium).

    A szoftverszabadalmak lényege, hogy egy szoftver megírásakor bizonyos algoritmusokat, megoldásokat, rutinokat, függvénykönyvtárakat csak az adott cég beleegyezésével (nekik való fizetésével) használhatsz.

    Ezzel viszont az a gond, hogy a túl szigorú szabadalmi szabályozás monopolhelyzetet teremt a cég (jogvédő, hivatal, stb...) számára, megköti a "más cégbeli" vagy szabadúszó programozók kezét, visszaélésekre adhat okot (triviális megoldásokat is levédethetünk), esetleg személyiségi jogokat sérthet (egy adott program, melynek nem tekinthetjük meg a forrását, mert le van védve kémkedik utánunk), a kormányok kezében remek "adu ász" (csak olyan titkosítóprogramot használhatsz, amit a kormányunk "átellenőrzött", ha mégis olyat használsz terrorista vagy), stb...

    Viszont valahogy védeni kell a programozó munkáját (ezáltal a cég termékét). Erre próbál megoldást nyújtani a GPL illetve a Creative Commons.

    Szoftverszabadalom - a Sulinet oldalán
  • feamatar
    #8
    nem vagyok Linuy párti; de egyet kell értsek Torvaldsal... a Microsoftnak is vaj van a füle mögött; úgyhogy nem kéne pattognia...
  • ensomhet
    #7
    Nem igazán értem, hogy milyen szabadalmakról lehet szó? Egyáltalán ezt a levédős dolog sem világos számomra. Egy operációs rendszernek vannak bizonyos feladatai,amiket el kell látni, attól az, ami.
  • Tetsuo
    #6
    Vmit félre néztél és a politikát nem kéne mindig erőltetni..
  • Toportyán
    #5
    Demagóg?! Mégis te használsz még egy ilyen hírt is fel arra, hogy poltikai preferenciádat közkinccsé tegyed! A megfelelő helyre menj "téríteni"!
  • A1274815
    #4
    "MS ezen kijelentése kicsit olyanra sikerült, mint amilyeneket Magyarországon a jobboldal szokott elereszteni - demagógra."

    És sajnos sokszor "megjósolják" a jövőt a bejelentéseikben.
  • ProClub
    #3
    Ez inkább olyan volt, hogy "a Microsoft inkább csak hallgasson". És történetesen egyet kell értsek vele.

    Ami pedig a szabadalmakat illeti, rég nem arról szól hogy megvédjük amit alkottunk, hanem arról hogy ki tudja előbb bejelenteni a néha teljesen nyilvánvalót.
  • Vorpal
    #2
    MS ezen kijelentése kicsit olyanra sikerült, mint amilyeneket Magyarországon a jobboldal szokott elereszteni - demagógra.
  • kbupdate
    #1
    Én megöltem 10 embert, mindenki láthatta, de őt nézzétek! Ő 15-öt ölt meg!!! Igaz senki se látta, tudja biztosan, de akkor is!