1945
Futás
  • Tinman #1745
    A gamingben is tudatos vagy, az is hobbid... van amit ignorálsz (Epic), van amire gyakran rárepülsz (Humble), van lélektani határod (pár €), szóval eléggé tudatos vásárló vagy. Sőt... a legtudatosabb az SG-n, mert te aztán tényleg csak arra költesz, amire feltétlenül muszáj és képes vagy éveket is várni úgy, hogy ha valami 7€ az még fúj-fúj, de ha már 3.9, az már döfi. :-) Nekem ezzel nincs gondom, én is így csinálom, csak nem ennyire durván szigorúan.

    Szóval, szerintem tudnád ezt is tudatosan csinálni, csak neked ez így bőven jó. Ezt is megértem! Pusztán csak elmerengtem rajta, hogy tervezéssel meddig juthatnál.

    6:10-6:20-as pace 140-es pulzussal az jó. Látszik, hogy edzett vagy. Nekem 140-es pulzussal télen 6:50-7:00 jön össze, utána elkezd picit feljebb menni, ha tartom a tempót. Amúgy a 6:10-es pace nem olyan rossz, kezdők ölnek érte félmaratonon :-)

    A miCoach kibaxott jó volt, de megölték a mocskok... helyette van a Runtastic, ami még mindig nem tud annyit, mint anno a miCoach. Vicc.

    Átlag 4:50-5:15, 3000km-en, az nyilván elég fasza egy hobbifutótól :-)

    Igen, a cipekedés szar, én se szeretem, de mindenki gyík errefelé, még biciklivel se bírnak végig egy félmaratont! Szó szerint az volt, hogy dombokon, hegyeken futottam fel-le, a biciklis kísérőmről (11 évvel fiatalabb!) meg dőlt a víz és 12km után egy csomó helyen leszállt és tolta a váltós bringát, majd végül teljesen lemaradt én meg szidtam, mint a bokrot, hogy lehet valaki ekkora nyúl már?!
  • smith09 #1744
    A bemelegítés nálam is annyi hogy futok az elején pár 100 métert viszonylag lassabb tempóval aztán kb. ugyanaz a tempő végig. Utolsó pár 100 métert pedig meghúzom rendesen.
    Még nyújtok is a végén ha nem felejtem el.
    Amikor félmaraton futottam akkor is ugyanezt csináltam az elején lassabb aztán beálltam egy tempóra.
    Maratonnál az jutott eszembe, hogy bakker , ilyen fülledt viszonylag meleg időben elmegyek bemelegíteni akkor már ennyi erőm sem lesz mint most van. :D
  • grebber
    #1743
    "Gondoljunk bele, hogy mire lennél képes TUDATOS tervezéssel"

    Párhuzamos és alternatív világokban tuti van egy másik én aki nem 12 órázik gyárban és tudatosan csinálja

    De ha tudatos volna már nem hobbiról beszélnék és én ezt nem akarom,hogy ez a hobbi titulus megváltozzon. Így ilyen leszarom semmi nem érdekel hozzáállással szerintem sokkal nagyobb teljesítmény lesz letolni a maratont mint aki készül rá tervekkel. (az én szememben biztosan így lesz)

    "Tegyük fel, hogy 6:00-ás pace-re állsz be" Pont ez az , tavaly írtam hogy nyáron elég sokat ugy futottam hogy "alacsony pulzussal" direktbe nem érdekelve se az idő se semmit...csak hogy 140körül/alatt legyen a pulzus végig. Akkor talán valami 6:10-es vagy 6:20-as kilométerek jöhettek ki amire írtam hogy kb sétának éreztem...ammeg ugye nem futás már szinte.

    "5:12-es pace-el" Gyakorlatilag állandó sebességgel tolom le a dolgokat. Ha lenne még adidas ott kegyetlen jól összeszedte az egész évet.. akkor a garminnal letolt 3xxx km-eim átlaga 4:50-5:15 között lenne ez se nem gyors se nem lassú ez az én sebességem amit megszoktam többezer kb alatt.

    Idén megint nekifutok mert nehogymár ne már annyival több vagyok, hogy ugye volt 30 + 36km is a lábamba ami ezek előtt soha. 200méteres körpályát megpróbálom majd elhagyni és beszervezni anyumat hogy 1.5 óránként körözök és tegyen ki az ablakba akkortájt itókát meg banánt..körpályán fasza volt letettem őket a padra és csak lenyúltam értük futás közbe. Cipelni magammal semmit nem akarok rohadtul zavar.
  • Tinman #1742
    Már rég sikerült volna neked a maraton, ha kicsit visszavennél a tempóból.

    5:12-es pace-el futottad le a 36 km-t egy kibaxott 2-300m-es körpályán :-D Szaros 6 km kellett volna és azért nem sikerült, mert sokat akart a szarka... így is őrületesen sokat futottál, remek tempóval, de túlhúztad magad, azért nem ment már az a nyomorult +6 km.

    Tegyük fel, hogy 6:00-ás pace-re állsz be: 4 óra 13 perc alatt lezavarod. Ciki lenne? Hát szerintem qrvára nem, hiszen te itt 5 órán belüli maratonról beszélsz! Amúgy már 5:40-es pace-el 3 óra 55 perc alatt letolod!

    Azért az rohadt kemény, hogy ahogy leírod, be se melegítesz meg semmi, csak elmész és lefutsz nagy távokat. Gondoljunk bele, hogy mire lennél képes TUDATOS tervezéssel, nem csak kimegyek oszt' futok hozzáállással. Oké értem, nem érdekel semmi, csak úgy futsz, de a maraton teljesítésének örülnél, ezt te írtad... az pedig a legtöbb futó legnagyobb célja.

    Nem kalap szar amit csinálsz, csak veszélyes... folyamatosan kacérkodsz azzal, hogy lesérülsz... ettől téged tudod mi ment meg? A fociedzések. Mert ha az nem lenne és csak úgy futnál ilyen félmaratonokat mindenféle bemelegítés, nyújtás, edzés nélkül, akkor már rég az ortopédián hegesztenék a lábad.

    Nekem is van nyakvédőm, sőt a múltkori dzsekihez járó multifunkciós cucc, simán maszkként is jó... de nekem ezzel egy gondom van. Nagyon mélyeket lélegzek futáskor és aggaszt, hogy maszk anyagából mélyre tüdőzök.
  • grebber
    #1741
    "Fura, hogy azt írod, hogy nincs ezzel célod! Eskü azt hittem, hogy le akarsz futni életedben legalább 1 tisztességes maratont..."

    Nincs tisztességes maraton elképzelésem mivel életembe gyalogolni se gyalogoltam egyszerre ennyiket amiket futok így nekem ilyen hozzáálással csoda lesz ha sikerül a táv. Lásd tavaly nyár.. full azt hittem ez pite lesz simán meglesz hát nem mindkét vádlim beállt.
    Korábban írtam már ha 5.5 óra alatt egyszer majd sikerül én boldog leszek...de egeynlőre a távot se voltam képes lefutni nem hogy az idő bármit is számítson.

    "Amikor meg a "program megmondja" neked, hogy milyen tempóban fuss, akkor azt valójában olyan emberek állították össze, akik hozzánk képest annyit tudnak a futásról, mint Elon Musk az elektromos autókról."

    Nyilván azok csinálnak ilyet akik értenek hozzá ,de engem hidegen hagy én HOBBI futó vagyok.. Gépezek = ülök pl 8 órát max hugyozni megyek ki felállok ,felöltözök futósba, addig sétálok amíh GPS jelet nem kap az óra ,benyomom és go 15km vagy amennyihez kedvem van. Ha úgy futottam ez pont a házunktól kb +-1km-re ér véget. Befejezem lenyomom az órát hazasétálok lefürdök a dögszagból és ülök tovább.. Számomra ez a hobbi futás... Nem edzek semmi alapján. Az hogy ez így a rendes futók szemében egy semmi kalap szar NEM ÉRDEKEL. Nem versenyre készülök nem futok tömegekkel stb.

    És ha értelmes maszk van rajtad (mondjuk egy egy nyakvédő de felhúzva befedte az egész arcom király volt) nem a hideg levegőt szívod be.. (mivel fájt a torkom nem rontottam volna rajta mert a nyelés is fájt) Mondjuk életem első ilyen futása volt mert soha nem vettem fel csak most a torkom miatt.
  • Tinman #1740
    Na de pont ez a gond a téllel, hogy "maszkban" vagy, hogy kinyitod a szád és tódul be a -2 fokos levegő és ami nem túl kellemes, amikor 3000-et akarsz tolni 12 perc alatt. Ezért is írtam, hogy egy 20 fokos, június eleji kezdődő szürkület iszonyú ideális a Cooperhez.

    "az ember sebessége adott nem hat rá a nyár vagy a tél"

    Egyrészt a sebesség fejleszthető. Másrészt rohadtul befolyásolja a külső időjárás a teljesítményt. Nem véletlen, hogy maratonokon szar eredmény születik, ha meleg, vagy ha túl hideg van. A hosszútávú, nagyobb tempós terhelés is javít a sprinten, egyszerűen ilyenkor is erősödik, izom, ízület, fejlődik a szív/érrendszer, állóképesség, etc.

    A Cooper azért hasznos évente 1-2x, mert segítségével jó VO2 max értéket kapsz, ami meg az aktuális állapotod elég jó mutatója! Nem véletlen, hogy az edzetlen 16 éves, ha ki vannak terelve Cooperre 1600-1800 métereket hoz, ami száni/10.

    Haver múltkor szólt egy 15 év körüli ismerősének, hogy ha van kedve menjen el vele futni. A srác vékony, "inas" gyerek, bevállalta. 2 km se kellett és a "kisgyerek" kb. összefosta magát annyira rosszul volt már, a 3x idősebb, és jóval súlyosabb haver, meg csak nézte döbbenten, hogy mennyire készen van a gyerek... le is állította és elküldte haza :-D

    Fura, hogy azt írod, hogy nincs ezzel célod! Eskü azt hittem, hogy le akarsz futni életedben legalább 1 tisztességes maratont...

    Amikor meg a "program megmondja" neked, hogy milyen tempóban fuss, akkor azt valójában olyan emberek állították össze, akik hozzánk képest annyit tudnak a futásról, mint Elon Musk az elektromos autókról... Ezért amikor én hallgatok egy profik által összehozott edzéstervre, akkor nem a programra hallgatok, hanem a profikra, akik nálam sokkal okosabbak és tapasztaltabbak. Egyes futós appokban 30-40€ is lehet, egy jól összeszedett edzésterv! Ez a Garmin tulajoknak mindig is ingyenes volt és ne tudd meg mennyire profi már a pulzus alapú edzésterv portfóliójuk is... aki próbálta, az tudja, hogy miről beszélek! Videós instruktorok, tanácsok, keresztedzésre vonatkozó ötletek, lépésszám növelő edzések, egy rakat dolog! Profi munka!
  • smith09 #1739
    Én 5 - 8 km közti távokat futok általában, 5 és 5,25 közti tempó jön össze kb mindig.mikor visszanézem hogy ez megy fixen akkor nyugodt vagyok.
    Ilyen időben sem rosszabb a teljesítményem, csak figyelni kell a sötét járdán a világitás nem mindenhol jó.
    Az meg más kérdés hogy menne e jobb, talán igen, de nekem ez teljesen jó így, futás utáni érzés nekem az igazi jutalom
    :)

  • grebber
    #1738
    Mivel atomnáthás vagyok meg fáj a torkom maszkba voltam és kb a 12 perc alatt be se csuktam a szám fujtattam mint aki a halálán van.

    Mivel az ember sebessége adott nem hat rá a nyár vagy a tél... ez erőnlét kérdése ha te 5 éve is ennyit toltál akkor ugyanannyi lesz kb mindig amig tudsz értelmesen mozogni. Ez jobb csakis akkor lesz ha a sprintre edzzel hogy ne fosd össze magad 200 méter után.. No de mivel én itt közöttetek én vagyok az egyetlen igazi hobbifutó nem edzek erre. Eleve utálom a sprinten és mivel hobbi nem kell edzés mert nem megyek versenyre akkor meg mifasznak?

    Annyi a futás hogy a edzőm és a társaim is látják a pályán ez a gyerek "fáradhatatlan" hajt küzd... persze a folyamatos futás ezt segíti. De ugyanugy elfáradok a meccsen ha pl megindulok szolozni a mi 16-sounktól az ellenfél kapujáig..na ott halál van (persze mivel "öreg" etalon vagyok a fiataloknak ezt nem mutathatom ki hogy na most már halott is vagyok 5 percig ne passzoljatok míg életre kelek hanem minden létező erőm összeszedem és nyomom tovább..)

    Nekem semmi célom nincs ezzel csak amit már írtam hogy a szabadnapomon a gép előtti 1x órás ülést megszakítsam ki mozgással. Azt mindig olyan futok amihez kedvem van, nekem ne egy program mondja meg Néha szoktam tolni erős 3-5-10km-eket hogy nézzem a saját időmet öregszek-e látszik-e hanyatlás stb... Eddig szintre koppra ugyanaz minden szóval "tartom" magam.
  • Tinman #1737
    Sajna nekem is gyakran ez a kínom, hogy mire hazaérek sötét van, füst van, lehet botorkálni. Persze van testlámpám, de nem szeretek vele futni, max nyáron.

    Grebber szerint nyáron nem jobb a Cooper eredménye, de én mást látok. A hideg eleve a gyors és szabad légzést kicsit nehezebbé teszi, a csúszósabb talaj dettó hátráltató tényező, az izmok a hidegben merevebbek, kevésbé robbanékonyak, az ember szeméből, orrából is jönnek dolgok, a levegő kevésbé tiszta, de a legfontosabb, hogy télen mindenki kicsit mérsékli az edzései intenzitását! (Tény, hogy nincsenek bogarak és a túlmelegedés se probléma.) Nekem az összes személyes rekordom május-szeptember között született.
  • Tinman #1736
    Erre már akartam írni...

    Szóval, a 2.7km/12p az 35 évesen az abszolút frankó kategória! Most amúgy megnyugodtam, mert amikor pár éve futottam és 2950 lett, akkor az simán kiváló volt az amatőrök között (sőt az élsportolók értékeivel összevetve is befértem vele a gyenge kategóriába :-D).
    Neked akkor kb. 49-es a VO2 maxod, ami jó és a nagyon jó határán van éppen (felette a kiváló van 54-től). Nekem a 47, az én korosztályomban (40-49) koppra pont ott van, ahol a tiéd, holott te sokkal jobb futó vagy. Ebből is látszik, hogy a VO2 max, csak egy dolog...


    Holnap ha az idő is úgy akarja, lenyomom én is... hát elég szkeptikus vagyok. Amikor összejött a 2950m akkor nem volt hideg, most hiába melegítek be, akkor is merevebbek az izmaim és a körpálya sajnos nem salakos, hanem füves, nem mostanában kaszálták + a kanyaroknál kicsit csúszik. Máshol nem tudom lefutni, mert vagy lejt, vagy emelkedik, vagy pár 100m után kéne egy visszafordulást dobnom :-(
  • smith09 #1735
    A héten már nekem nem fér bele a futás mert mire este hazaérek megint minuszok vannak azt meg úgy inkább kihagynám.

    A jövő héten már jobban kitudok menni.
  • Tinman #1734
    Köszi :-)

    Kimentem én is, de csak terepre tudtam elmenni, ezért úgy döntöttem, hogy halasztok rajta vasárnapig. Terepen hoztam 4:45-ös km-t egy helyen, de aztán 1.5 km-es folyamatos szintemelkedés kezdődött, ott az edzésterv miatt is vissza kellett vennem, felment a pulzusom nem kívánt szintre.
  • smith09 #1733
    Gratula.

    Adidas micoach ot használtam én is.
    Maga korában teljesen jó volt.
  • grebber
    #1732
    Na 12 perc letudva...

    Fél liter forró hagymatea az arca felöltözés első km városból kikecmergés majd 2 km "erős" taknyom nyálam kb a seggemen is ömlött mert meg vagyok fázva mint az atom és a legszomorúbb ami a 12perchez való testi hozzáállást és nem erre edzést is jól tükrözi ,hogy ilyen állapotba is 2.70km lett... A brutál az ha toppon vagyok ez MAX 3.00km nem több
    Sajnos nincs bizonyíték mert a garmin ezen rendszere egy foshulladék és nem lehet a térképre menve húzogatni egeret nézni időt meg km-t egyszerre egymás mellett. Anno ez adidasnál sokkal jobb volt.


  • Tikal #1731
    Itt senki sem versenyző. Szerintem ne sugalljuk azt, hogy folyadék nélkül lehet csak úgy futkározni félmaratont, még télen se, mert télen is izzadsz, nyárról meg ne is beszéljünk...
    Nem arról van szó hogy nem nyered vissza, hanem arról hogy kibaszol a szervezeteddel. Ha valaki lefut egy félmaratont és nem száraz a szája akkor az ne igyon, de szerintem a legtöbbünk nem így van ezzel. Ha szomjas vagy igyál.
  • smith09 #1730
    -2 fok, fagyos salakos pálya, szélcsend.
    1890 m jött össze a cooper kihíváson.
    vigyázni kellett kicsit, ha jobban megnyomom talán valamivel 2000 méter felett jött volna össze, de ez is valami.
  • smith09 #1729
    Bizonyos versenyszámokban elfogadott a verseny közbeni táplálék- és folyadékfelvétel. Ennek esetleges szükségessége nem vitatható, de minél inkább sikerül ezt mérsékelni, annál kedvezőbb hatású az eredményre. A verseny, mérkőzés után 1-2 nap elteltével a jól edzett versenyző a testtömegét visszanyeri normál táplálkozás és folyadékfogyasztás mellett
    Lehet, de mértékkel szerintem.
  • Tikal #1728
    le, csak mi értelme...
  • Tinman #1727
    Igen, lenyomtam már én is a félmaratont gyak. 2 deci vízzel nyáron késő d.u.

    Igen, voltam már pár versenyen én is, gyak. sorban egyéni rekordokat futottam, oda is csaptak a végén rendesen, nagyon kiszoktam tikkadni, túl magas pulzussal futottam végig rendre, ami meg nem jó. Azért váltottam stratégiát, gyak. az elmúlt 1.5 évben csak alapozok és "nulláról" építem magam újra. Ez persze nem igaz, hiszen annyi félmaratont futottam már én is, hogy már nem számolom, de máshonnan közelítem meg, sokkal alaposabb vagyok és megtanultam egy nagyon fontos dolgot, amit nagyon kevesen tudnak:

    Tudni kell lassítani, tudni kell visszavenni, akkor is ha szétvet az energia. (Edzésekről van szó.)
  • smith09 #1726
    Fél maratont le lehet futni folyadék frissítés nélkül a maratont pedig kizárólag folyadék frissítéssel.
    Szerintem a legfontosabb hogy megelőzzük az eléhezést akkor nem lesz gond a futással sem.
    A BSI - nek nagy érdemei vannak a futás népszerűsítésében, a tömegsportnak mondható rendezvényeire is gondolok. A versenyen mindig jobban megy szerintem a futás, már csak a tömeg meg a versenyláz miatt is.
    Figyelni kell az elején arra, szerintem hogy a táv első felében ne fusd el magad, ne vigyen el a tömeg mert a vége akkor már kicsit szenvedősebb lesz.
  • Tinman #1725
    45.000 Ft :-(
  • Tinman #1724
    Nekem a 4 órán belüli maraton az álmom, de ahhoz tartanom kéne a félmaratoni tempót, ami egyelőre nagyon távoli. Nem bírom olyan hosszú távon azt a tempót tartani, így inkább nem is próbálkozok a maratonnal. A leghosszabb táv az majdnem 26 km volt, amit futottam, de azt dombokon, erdei utakon tettem meg, inkább élvezetből, sem, mint az eredményért, de rendesen kidöglöttem a végére, igaz frissítést gyak. nem is vittem.

    A versenyek abból a szempontból jók, hogy a full maxot teljesíti a legtöbb ember, gyak. erőn felül. Ezért is kerülöm egy ideje, mert a jól átgondolt "tervem", az felborítaná.
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2020.01.23. 16:29:37
  • Csabesz6
    #1723
    Köszi.
  • T800
    #1722
    https://www.decathlon.hu/gps-karora-vivoactive-3-id_8480624.html

    Hétvégén a Csömöri decathlonban láttam. Nem tudom van e még, illetve mekkora készlettel.
  • Csabesz6
    #1721
    Ok, köszi:). Mennyiért mérték karácsony előtt?
  • smith09 #1720
    Köszönöm szépen!
    A tied is jó teljesen és teljesítetted is.
    Majd keresek képet és teszek fel.
    Tavasszal lehet benevezek valami rövidebb versenyre, esetleg váltóra.
    Abban még soha sem voltam.
  • Tinman #1719
    Az 6-os pace kb, nagyon tisztességes! Gratula és respect

    Nekem a legjobb félmaratonom 5:38-as pace-el ment végig, de nem tudtam volna 30k-t már ezzel a tempóval. Az árakon emeltek, de ha van Spuri kártyád, azzal alig drágább.
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2020.01.23. 12:53:06
  • smith09 #1718
    2013.10.13. BP Marathon. akkor éppen spar maratonnak hívták.
    4:14 a nettó idő, de előtte 3 hétig nem nagyon tudtam edzeni mert sokat melóztam meg egyszer beteg is voltam.
    Erre az eredményre is számítottam kb. 28 km nél a Margitszigeten és olyan 37 km körül a nyugati felüljárónál éreztem kicsit rosszabbul magam, de egyébként mondhatom hogy élveztem. 30 éves voltam ekkor és a befutónál érzett érzést a mai napig semmihez se tudom hasonlítani.
    Akkor a nevezés 10000 ft volt kedvezménnyel, most most nem tudom mennyi pénzbe kerülhet.
  • Tinman #1717
    Így van... a Vivoactive 3 nagyon jó cucc azért a pénzért, de nagyon sajnálom, hogy nem karácsony előtt jött elő a téma, mert akkor pofátlan áron volt vihető hetekig!

    (Azért, ha félmaratont/maratont tolsz emberektől távol eső területen, a telefon életet menthet.)
  • Tinman #1716
    A jól bevált edzésterveket a Garmin connectben találod. Visszatérőnek, kezdőnek az 5k LVL1 kell.

    Ha edzéstervet generálsz és letöltöd az órádba, az első futáskor afféle felmérőt fog veled futtatni az óra és megállapítja a pulzuszónáid. Az, hogy mikor kell visszavenned azt az órád gyönyörűen jelzi! A pulzus alapú futás zónákra támaszkodva épül fel, erről ebben a topikban is már rengeteg szó esett.

    Példa: Nekem a zsírégető, vagyis a 2. zónám, vagyis a recovery, vagyis a regeneráló zónám 120-143 BPM között van. Ergo ha az edzéstervben az van, hogy fuss ebben a zónában, akkor 119-nél közli az óra, hogy picit gyorsabban, 144-nél meg közli, hogy ez már sok, vegyél vissza. Eleinte hozzá kell szokni a zónákhoz utána, az óra már csak megerősítés, mert tudni fogod magadról, hogy melyik zónában futsz.

    "pl ha 170 környékére ér a pulzusom akkor belesétálok, visszaesik majd megint futás? De meddig?"

    Nem kell belesétálni... ill. kell, de helyzettől függ! Ha az edzésed azt kéri tőled, hogy 5 percet fuss 3-as zónában, ami nálam 143-tól 162-ig van és én 170-el futok már, akkor az órám folyamatosan pofázni fog, hogy vegyek vissza. Ehhez azonban nem kell ilyenkor megállni és sétálni, hanem elég, ha a tempóból visszaveszel kb. a felére és máris újra zónában leszel.

    Bele kell viszont sétálni akkor, ha elmész regeneráló, 2. zónás futásra és 170-ig felhúzod magad... mihelyst ezt észreveszed azonnal állj meg és kezdj el sétálni. 2 perc se kell és lenyugszik a szíved egészen 130 körülre, ami nálam már regeneráló zóna, ergo szépen lassan kezdhetek el kocogni újra.

    A Polar és a Garmin konkurencia. Mind a kettő kiváló termékeket gyárt. A Garmin is rendelkezik mellkaspántos övvel, bármikor vehetsz olyat, bármikor csatlakoztathatod az órádhoz és EKG pontosságú szívfrekvenciát fogsz kapni. Ez mindig pontosabb lesz, mint a csuklós mérés, ez nem is kérdés! Ellenben a - jól rászorított - csuklós optikai mérés is elegendő és baromi kényelmes...
  • Csabesz6
    #1715
    Köszi a tanácsot. Mellkaspántot biztosan nem veszek, és a telefont sem akarom magammal hurcolni (legyen az bárhova rögzítve). Ha ezek a "rigolyáim", akkor marad a Vivoactive, mint belépő, megbízható cucc, ugye?:)
  • T800
    #1714
    * Január 13-án volt az első futásom, azóta volt kb 6 alkalom, sajnos akkor ezek szerint mind ilyen mint a tegnapiak.

    Tudsz ajánlani egy jól bevált edzéstervet magamfajtáknak? :) Illetve, hogyan tudom hogy mikor van állj, figyelem folyamatosan az órát, és pl ha 170 környékére ér a pulzusom akkor belesétálok, visszaesik majd megint futás? De meddig?

    Amúgy más téma: van egy ismerősöm aki Polar órát használ, az első kommentje az volt a grafikont látván, hogy a Garmin nem jó, hibásan mér és sose lesz olyan jó mint egy Polar.

    Amatőrként nem hinném, hogy ekkora különbség lenne a 2 márka között, inkább ez olyan lehet mint a Nike vs Adidas, Nikon vs Canon nem? Nem hiszem, hogy ekkora különbségek lennének, vagy de?
  • Tinman #1713
    Egyetértek :-)

    Akartam már kérdezni, hogy neked a maratonod, hogy sikerült? Ezt azt hiszem még nem írtad.
  • Tinman #1712
    A te maximális pulzusod tehát 191 ütem/másodperc. Ez nem azt jelenti, hogy ne lennél többre képes, hanem azt jelenti, hogy fölé NE MENJ! (Versenyen menj nagyon rövid ideig... max 20-30 mp.)

    Nem jó olyannal futni, aki előrébb tart, mert ami neki átlagos tempó, az egy 2 évet kihagyónak túl erős. Értem, hogy bírod, de ez nem erről szól, hogy ki kell bírni. Ez edzés, ami a javadra kell, hogy váljon. Ez a "no pain, no gain" ez egy idejétmúlt baromság.

    Január 22.-én volt az első futásod 2 év kihagyás után. Április 5-ig van cirka 70 napod. 2 naponta van értelme futóedzést tartani (recovery/regeneráló lehet adott esetben páratlan napon is nyilván), tehát kb. 34 edzésed van addig. Az kb. pont elég az 5 km-es edzéstervre...

    10 km-es edzésterv vége? Ősz közepe.

    Vagy csinálhatod úgy, ahogy elég sokan (= idővel feladja a futást, mint hobbit) és most elmész 10 km-t futni, majd ősszel már félmaraton és kb. ott lesz a vége a dalnak. A minél nagyobb távolságok teljesítése kb. a harmadlagos cél. Az elsődleges nyilván az egészségmegőrzés/állóképesség fejlődése, a második a jobb tempó elérése alacsonyabb pulzusszám mellett és csak ez után érdekes az, hogy a bakancslistán kipipáld a 10k, 21k, 42k célokat.
  • T800
    #1711
    29 vagyok és nem követtem semmi edzéstervet sajnos, egy barátommal próbáltam tartani a tempót aki egy picit jobb kondiban van mint én, de nem kellett volna... Köszönöm az észrevételeidet, jobban oda fogok figyelni és inkább a szóló futást erőltetni, nem követni másokat. Megnézem ezt az 5 km-es edzéstervet amit mondtál. Igazából a 10km-es Vivicittara akarok felkészülni, ami április 5-én lesz. Első körben ez a terv, nem akarom elkapkodni, szóval mostantól odafigyelek.

    Köszönöm még egyszer!
  • Tinman #1710
    Nem írtad, hogy hány éves vagy, de tökéletesen hoztad azt, hogy mi az amit egy kezdő 2 év után ne csináljon semmiképpen sem.

    A szíved felment az égbe és ott is maradt. Ennek az egészséghez sok köze nem volt.

    Mire figyelj oda?

    1. Túl nagy a tempó. Ha nem lenne nagy neked ez a tempó, akkor nem karistoltál volna 180-as pulzusokkal...
    2. Túl nagy a táv. A táv növelésével, a sebesség tartásával a szíved folyamatosan visszajelzett, hogy ez így még sok.
    3. Az nem edzésterv, hogy kimegyek és futok ahogy bírok. Kizárt, hogy ez egy edzésterv része. Ilyet a legelvetemültebb blogger se ajánl.
    4. Erősen gyanús, hogy nem volt bemelegítő 5 perc sem, és levezető 5 perc sem.

    Tipikus példája annak, hogy fogod megutálni, elhagyni, megunni a futást és akkor a lehetséges sérülésekről még nem is beszéltünk, amik nem most jelentkeznek, hanem hónapok múlva.

    Építkezni kell, erre nem lehet építeni. A Garmin Connectben ott vannak az edzéstervek: Válaszd ki az 5 km-es kezdőt. Csináld végig. Az 5 km-es kezdő nem arról szól, hogy vajon le tudod-e futni, hiszen azt minden 2 lábú, nem durván elhízott, egészséges ember glikogénből lenyomja, hanem arról, hogy megalapozza a hosszútávú terveid és az 5k-t aztán majd ennél jobban futod le, alacsonyabb pulzus mellett.

    Télen eleve nem ajánlott egy 2 év után visszatérőnek ilyeneket tolni... ja, tök jó, hogy képes rá az emberi szervezet, de ez NEM erről szól! Ha versenyezni akarsz, akkor azért nem, ha egészséget akarsz megőrizni azért nem, ha állóképességet akarsz szerezni, akkor meg azért nem. Ezzel el lehet jutni valameddig, majd megragadni egy szinten, ha a szíved bírja és ennyi volt, lehet 1.5-2 év után új hobbit keresni és mondani: "Nekem a futás nem való." (Nem igaz.)
  • T800
    #1709
    Sziasztok!

    Második alkalommal tesztelem élesben a Garmin Forerunner 45 órámat. Gyakorlatilag 2 évig nem mozogtam semmit (sajnos tényleg 0) és múlthét hétfőn újra elkezdtem mozogni. Vasárnap beszereztem egy órát, hogy picit nyomon tudjam követni magamat és a legutóbbi eredményem így alakult: (Mi a véleményetek? Mire figyeljek oda?)





  • smith09 #1708
    A tél szerintem se arra való hogy rekordokat döntögessünk, mindenki érzi magán mi az ideális idő mikor jobban megy a futás.
    Okos órám nincs, decathlonos geonaute órán van, meg a telefonom bele teszem a zsebembe amin a samsung health alkalmazást elindítom.
    Bevallom sajnálok egy samsung órára 80 - 100 ezer ft ot kifizetni amikor nem kell kabát nem is viszem a telefonom magammal. A távot meg úgy is tudom.

    Télen szerintem is fontos hogy futás közben is orron vegyünk levegőt, így kisebb eséllyel fázik meg a torkunk.

    Cooper alapesetben nem rossz dolog. Ha valaki mondjuk focizik akkor leméri magát a nyári felkészülés elején és végén is, aztán némi képet kaphat hogy éppen milyen állapotban is van. Szerintem nagyon sok embernek 12 perc folyamatos futás vagy mozgás is komoly nehézségekkel járna.
  • Tinman #1707
    Én mindig úgy vettem észre magamon is, hogy nyáron jobb teljesítményt tudok nyújtani. A bogár már rég nem gond, ezer éve vettem futós szemüveget, orrba még soha nem ment, szájba se, de szembe sokszor, amíg nem volt szemüvegem. Amúgy is kellett UV védelem miatt és cserélhető benne a lencse 2 mp alatt.

    Így van, orrból folyik keményen az anyag, vagy hátracsorog és lehet köpködni... én variálom, pont azért, hogy ne legyen torokfájásom (nincs is soha!): hol a számon veszem a levegőt, hol orron, de főleg orron és ott is fújom ki. Amikor nagy tempóval tolom, akkor néha szájon át is, de az ritka és csak télen csinálom, nyáron nem nyitom a szám, orrból megoldom.
  • grebber
    #1706
    Nyáron biztos nem :) Most lehet kajakra tolni neki mivel egy db bogár se fog belemenni se a szemedbe se az orrodba se a szádba hogy megzavarjon...

    Télnek egy hátránya van (lehet ezt embere váltogatja fogalmam sincs én magamból tudok csak kiindulni) hideg miatt kb 1 km után az orrból ömlik a takony így kénytelen vagyok szájon lélegezni = állandó torokfájás és robotzsaru hang :( Most is ez volt.. -sokba testem nem is érzi mert melegem volt izzadtam totál nem fáztam azt itt szenvedek torokfájással meg takonnyal köhögve. De legalább nem tüdőztem le meg vakultam meg a kibaszott bogaraktól