1945
Futás
  • grebber
    #1865
    Mivel a foci leáll edzések sincsenek így lehet nyomatni. Szar idő miatt holnap pl mocsárban

    (Én nem hallgatok erre a maradj otthon hülyeségre. Undorodok otthon amúgy is már a mamám miatt. Örülök ha melóba is jöhetek)
    Utoljára szerkesztette: grebber, 2020.03.21. 19:51:16
  • Tinman #1864
    Nyomom 2 naponta azóta is. 2x is futottam már póló nélkül, D-vitamin + barnulás céljából, remek volt :-)

    Ahol én futok ott nincs ember... terep, erdei utak szokás szerint. Ha kijárási tilalom lesz, akkor is elmegyek. Pont, hogy a tüdő egészségének fenntartásához nagyon is fontos az edzés. Elkaptam az influenzát, kb. 1.5 hete. EGY napig volt rossz, akkor 38.3 volt a lázam, másnap már csak hőemelkedés pár nap és már kint futottam és ismét nem húzódott le a tüdőmre, pedig taknyom-nyálam egybefolyt, 200 db. pzs elment :-)
  • smith09 #1863
    Hallo,

    hogy álltok a futással, én melóztam végig mostanában.
    kedden tudok menni először, de ez a vírus miatt kétségeim vannak most picit.
    nektek mi a véleményetek?
  • Tinman #1862
    Hülye eső+sár miatt kimaradt majdnem 1 hét... és jó kis intervallumos volt terepen, majdnem 1 órában... hííííííazannnya... adta rendesen. Láttam én ott 187-es pulzust is. De baromi jó a Garmin edzésterve, mert amikor már tényleg nagyon durva lenne, akkor szépen jön 2 perc 2. zónás nyammogás, lemegy a pulzus 1.5 perc alatt 130-ra és minden mehet tovább. Az edzés végén meg SOKKAL jobban érzed magad, mint előtte... it's magic :-)
  • Tinman #1861
    +1

    Mikor 2016-17-ben elkezdtem járni versenyekre, már a nejem szólt rám, hogy ez így kicsit durva lesz, van amit ki kéne hagyni, mert sok. És igaza van... lehet futni u.a. az útvonalon ingyen is, úgyis a személyes rekord a lényeg, a mindenhol ott levő profi futók ellen esélyed sincs. Vicces amikor egy Lubics kaliber lejön Salakszentmotoros alsóra és nahát: nyer.

    Véleményem szerint az amatőröknek rendezett sporteseményekre hivatásost az biztos k. élet, hogy nem engednék be. A Wizzair-rel meg az a nagy gond, hogy jön pár futotta még kategóriás kenyai, de röhögve lenyomják a hazai legjobbat, hiszen a 2 rassz genetikája ezen a téren egyértelműen a feketéknek kedvez.

    Viszont: A verseny jó! Szinte borítékolható, hogy egyéni csúcsot hoz, de olyat, hogy még magadon is meglepődsz. Volt olyan terep félmaratonom nekem is, ahol szándékosan a legvégére álltam és az elejét lájtosra vettem, majd egyre növeltem a tempót. Megszámolni se tudom, hogy végül hány embert előztem le és megvan videón, amikor a terepfélmaraton után az utolsó 500 méteren olyan sprintet tolok (és ezzel egy rakat embert előzök, akik már totál készen vannak), hogy mindenki ámul :-D

    Aztán a másik sztori egy jótékonysági futás, ott is a legvégére álltam, voltak kb. 100-an. Harmadik(!) lettem. Rohadtul motiváló, hogy mindig vannak előtted és mindenkivel folyamatosan "harcolsz". Sosem felejtem el, amikor a megyeszékhelyi labdarúgók ászát utolértem és próbáltam leelőzni... egy jó 5 percig küzdöttünk egymás ellen és jött az emelkedő. Na most én iszonyú sokat dombozok, konkrétan jobban szeretek felfelé futni rajtuk, mint lefelé (nem terheli a térdem felfelé) és ott rommá vertem a srácot. Mikor beért azokat a pillantásokat látni kellett volna, kb. meg tudott volna ölni :-D
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2020.03.01. 09:26:19
  • Tinman #1860
    Nekem sajna az a tapasztalatom, hogy a tesitanárok többsége teljesen tévúton jár, ergo maga NAT-al vannak komoly gondok... leginkább az, hogy a sporttudomány is sokat fejlődött az elmúlt fél évszázadban, de ezek még mindig 50 éves elképzelésekkel tartják az órákat.

    Nálunk rendszeres volt a bemelegítés nélküli futtatás... a csajok egy része olyan rosszul szokott lenni, mint egy lakodalmas kutya, de nekünk se volt természetes a mosolyunk, hogy úgy kellett futni, hogy előtte ültél 4 órát, majd a baromja kijelentette, hogy fel lehet állni a körre Cooper lesz. Nekünk minden évben volt Cooper, kifejezetten úgy rémlik, hogy fél évente 1!
  • Csabesz6
    #1859
    Augusztus 1. :)
  • smith09 #1858
    Tatán sok futót szoktam látni az öreg tó körül. Ez tetszett mindig is benne. Mikor van ez a verseny egyébként?
    nálunk esős hideg idő van ma, kihagyom az edzést.
  • Csabesz6
    #1857
    Tatán szokott lenni "Minimaraton" minden nyáron. Kb 2000 forint, 13,5 km asszem. Ha nincs túl messze tőled, szerintem megéri. Én idén is tervezek indulni.
    Illetve színt kell valljak. Héten kimaradt a keddi futás, sőt, ma sem pótoltam. Csüti megint csak kimaradt, pénteken kellene pótolnom. Illetve vasárnap még megmentem a mundér becsületét. Érdekes, 2-3 havonta rámjön egy ilyen apró lustaság hullám, és kimarad olykor 1 alkalom a heti 3-ból.
  • smith09 #1856
    Épp most néztem a vivicitta nevű versenyen a 10 km es távra a nevezési díj olyan 6000 ft körül. a félmaraton 10 e fölött bőven.
    Hát köszi szépen inkább inkább kihagyom.
  • Tikal #1855
    Hobbi verseny. Ezeken az eseményeken azért nagy részt még hobbi futók indulnak...
  • grebber
    #1854
    Hobbi = soha verseny
  • smith09 #1853
    Vasárnaptól március van, remélem nagy hidegek már nem lesznek.
    Kettő hét szünet visszatérek a pályára.
    Ti készültök valamilyen versenyre mostanában?
  • smith09 #1852
    Középiskolában nálunk nem is volt copper meg ilyen nagyobb futások. ( 90 es évek vége )
    talán elsőben volt párszor futás atlétika pályán, de utána a többi évben tutti nem volt. Mondjuk más is volt a torna tanár.
    Szerintem ha valaki szerencsés és olyan általános iskolába jár ahol jó a tesi tanár és megcsináltatja rendesen a tananyagot az az egész életre egy jó kiindulási pont lehet és a sportot is szeretni fogja.
    Ha pedig erődködölés az egész és nincs sikerélmény akkor biztos hogy az a gyerek az életben nem sportol többet.
    Az is az igazsághoz tartozik hogy aki mindig i a lolka bolkát nézte a tv ben meg mellette ette a szendvicset nem sportolt annak húszon évesen elég nehéz lesz nekiállni sportolni mert nem úgy nőtt fel. Elkezdeni soha sem késő. de csak okosan először.
  • Tinman #1851
    1-2 ilyen sztorim nekem is van... k. jó érzés :-)

    Nekem igazából a szakközépben jött el a respect, mert első Cooperen a cirka 30+ emberre köröket vertem rá, de szó szerint. Sok-sok évvel később, vagyis nem is annyira régen, meg volt nem 1x olyanom, hogy a járási focicsapat lejött edzeni én meg már ott futottam a köröket. Átöltöztek, dumáltak. Futottam. Bemelegítettek. Futottam. Kocogtak pár kört, nyilván vertem rájuk párat. Nekiálltak focizni. Futottam. Végeztek. Nekiálltak kapura rúgni büntetőket. Futottam. Elkezdtek szedelőzködni. Futottam. Elmentek és utána 20 perccel végeztem a futással. Na az első ilyen után előre köszöntek, majd később az edzőjük elkapott, hogy mi a faxért nem focizok én velük, meg amit itt művelek attól neki felszalad a szemöldöke a homlokán, mert az ő "fiai" lófaxt nem futnak ennyit soha. Hamar zártam a beszélgetést azzal, hogy kihagynám, hogy szétrúgják a lábam, a maratoni álmaim fontosabbak.

    Mondjuk ma is volt ez az 1h 20p-es futás és a vége felé azon gondolkodtam, hogy ezt nagyobb tempóval kéne tolnom még 3x ennyi ideig és egyszerűen nincs meg fejben. Úgy érzem, hogy képtelen vagyok rá, holott 26km volt a max, amit már lenyomtam, terepen, gyak. értékelhetetlen mennyiségű frissítéssel. De a maraton akkor sincs meg fejben. Nem tudom elképzelni, hogy lefutom.
  • Tinman #1850
    2017-2018-ban voltam a csúcson, egyszerűen azért, mert volt időm edzeni. Gyerkőc mellett már nagyon nehéz... most is volt 1h 10p-es futásom, 1h 20p lett belőle, mert nagyobb kört mentem, előtte bemelegítés, aztán hazaértem egyből has/hátizom erősítő torna, aztán nyújtás és ránézek az órára és magam se hiszem el mennyi idő elment.

    Annyit edzettem ma, hogy a fullra feltöltött wireless fülesem csontra lemerült. Az órámba volt 80%+ craft, most 20% körül van.

    De ami a lényegesebb, hogy fogytam megint egy kicsit + jobban érzem magam, mint amikor elindultam, pedig nem volt ma kedvem ennyit mozogni... aztán kb. negyed óra után már úgy voltam vele, hogy nincs semmi a világon, amit szívesebben csinálnék, mint ott és akkor a futást.
  • smith09 #1849
    Dettó

    ugyanezt éltem át mikor 30 volt és 18-22 évesek lemaradtak, vagy éppen közel se voltak annyira motiváltak mint én egy edzésen.
    Pedig én nem is akartam játszani, mondom, van a csapatnak egy jó kapusa, én beállok ha kell, tudjátok mire vagyok képes.
    Aztán még is jobban mentem az edzéseken mint a fiatalok.
  • grebber
    #1848
    Tegnapi edzés terembe azt látni kellett volna..

    Edző felrakott egy pályát semmi "nehézség" meg akármi csak egy kör alatt kb mindent bemozgatsz és közbe futsz is sprintelsz is. És 2x 5 kör volt ebből.. (felugrások ,térdfelhúzások, sprint, gugolva ugrás stb)

    A fiatalakokat kellett volna látni feküdtek az első 5-ös utáni kis pihenőben azt meg akartak halni és igen büszkeséggel töltött el, az edző engem hozott fel példának.... Mondta hogy nagyon jól tudja mindenkinek más mennyiség kell meg genetika meg minden de itt is látszik kinek milyen az erőnléte és ennyit számít ha van egy kis plussz melo (értette a külön futásaimra) Már megérte
    Utoljára szerkesztette: grebber, 2020.02.12. 15:58:15
  • smith09 #1847
    Látom itt mindenki jó erőben van, vagy legalábbis volt valamikor! :D
  • Tinman #1846
    Nyilván 180, ami azért távol áll a normálistól
  • Tinman #1845
    Edzés ideje 01:59:50
    Távolság 21.3 km
    Tempó 05:41 p/km
    53 kör

    :-)
  • smith09 #1844
    Az szép!!
    Jól bírtad
  • grebber
    #1843
    Nekem a 36 km a 200 méteres körpályán lehet számolni az hány kör volt..
  • smith09 #1842
    Edzés ideje 01:39:00
    Távolság 17.33 km
    Tempó 05:43 p/km
    Nekem ez volt a legtöbb.
    Olyan 43 kört lehetett ez ahogy számoltam. Akkor annyira nagyon sok nem tünt, de most nem biztos hogy újra vállalnám azért.
  • Tikal #1841
    Hát respect nektek, én ha elmegyek futni és ugyanazon az útvonalon kell visszamennem már agyfaszt kapok :D
  • Tinman #1840
    53 kör... ez a legtöbb, amit 400-as pályán megtettem megállás nélkül. Hát nem volt egy mókavonat.

    Így van... az aszfalt csillapítása egészen pontosan nulla, hiszen képtelen bármiféle deformációra, max melegben, de azt most itt nem releváns. Ezért is szeretem a terepet, ott a változatos talaj miatt hol nagy a csillapítás, hol kisebb, hol ideális, hol nem, ráadásul nem mindig pont azon a ponton terheli a lábat, hanem szinte minden lépés más és más.
  • smith09 #1839
    Főleg az a baj hogy az aszfalt alig csillapit mikor odaütődsz hozzá.
    400 m es pályán 8 - 10 kör vállalható még nem unalmas, utána már kicsit.
    Megkeresem mennyi volt a legnagyobb távom salakos pályán.
  • Tinman #1838


    Aszfalt szerintem is unalmas... persze durván hosszúkra az a jó, mert terep jobban fáraszt, a körpálya rém unalmas. Szerencsére lehet variálni. Nekem a füves körpálya mindig olyan, mint valami szanatórium. Futottam ott már 5km-t mezítláb is nyáron... felért 10-el :-D
  • smith09 #1837
    Nagyon szép idő volt ma, 10 fok egész végig, szinte szél mentes.
    Jól esett a pályán a futás. itt ott lehetett érezni a kémények füstjeit de nem zavart.
    A végére kezdett teljesen besötétedni a legjobbkor végeztem.
    Egyre jobban azt érzem, hogy az aszfalton a futást háttérbe szorítom.
    Áttérek a salakra.
  • smith09 #1836
    Jól tetted.
    Nßlunk általábsn az északi szél az uralkodó. És így felék szembe széllel kellett volna futnom, ahhoz pedig nem volt kedvem.
    Holnap bepótolom.
    Mellé lesz egy kis kondi is majd.
  • Tinman #1835
    Ez sajna így van... egy szint felett már árt. Végül is mivel nincs így? A legegészségesebb dologból is lehet annyit bevinni/művelni, ami már akár megöl.

    Írtad, hogy nagy szél lesz és nem mész futni... hát basszus... utóbbi idők legjobb edzését éltem át. Nálunk 14-15 fok volt és relatív erős szél. De mivel én szinte mindig terepen futok, így tök vegyes volt... hol nagyon fújt, hol meg kellemes tavaszi szellő hatását keltette. Alapvetően inkább túlöltözni lehetett ma, mert hiába fújt a szél, meleg volt.

    Pont jó hosszú intervallos edzés volt, nem egyszer hoztam terepen, gyenge emelkedőn 4:33-as km-eket, ráadásul nem is éreztem utána magam rosszul, sőt inkább azt éreztem, hogy végre kitombolhatom magam, mert a pulzusalapú edzés "hátránya", hogy rengeteg futsz úgy, hogy tudnál sokkal, de sokkal jobbat is, csak az edzésterv nem engedi. De azt hiszem pont itt a kulcs! Ahhoz, hogy most ezen a terepen, ilyen körülmények között ilyen jót fussak, ahhoz pontosan az kellett, hogy itt hetek óta lassúztat... ki van ez okosan találva. Ezért írtam, hogy igen is el kell hinni, hogy azért mert régóta futunk, attól még vannak nálunk jóval okosabbak a témában és hallgatni kell rájuk és nem csak nyélgázon rohangászni minden edzésen.
  • smith09 #1834
    Pont ma reggel volt egy nő a digisporton, aki arról beszélt hogy a verseny sport mennyire nem egészséges, izmok, szív jelentős megterhelése stb.

    Aki rendszeresen mozog, az érzi, hogy mikor is kellene vissza venni mert kissé felment a pulzusa.
    Nagy melegen, mondjuk ez elve könnyebben előfordul.
    Az alacsonyabb vérnyomás, a rendszeres mozgásnak - futásnak jótékony járuléka.
  • Tinman #1833
    Így van... a lényeg, hogy a pulzus emelkedjen meg, vagyis a szív a komfortzónájából kerüljön ki, mert nagyon sokan ilyen 65-ös pulzussal élnek hónapokat, aztán amikor lépcsőt kell mászni, vagy sietni kéne a busz után akkor meg rosszul van. Az már egy más kérdés, hogy a legoptimálisabb az, ha a szív olyan tartományokba is felmegy, ahol az átlag élet során ritkán. Pl. 195-ös pulzus az baromira nem jellemző, a futók mégis egy héten 1-2x felviszik rövid időre. Ezért kardio, nagyon tág BPM keretek között van a szív meghajtva és ennek az a következménye, hogy alacsonyabb frekin aztán optimálisabban fog dolgozni.

    Nekem a futás előtt a nyugalmi pulzusom 60-62 körül volt, az átlag pulzusom 65... jelenleg a nyugalmi pulzusom 49-50, az átlag pulzusom 54! Ez nem kevés difi és lehet ez még jobb is! És itt függ ez az egész össze a VO2 max-al is! Egyértelműen kimutatható műszer nélkül is, hogy aki fut, annak jobb lesz a vér oxigén szállító képessége, a szív erősebb, rugalmasabb, az érrendszer dettó jól jár.

    Mielőtt elkezdtem futni borderline hipertóniát állapítottak meg nálam (a korábban már említett rendszeres hörghurutról nem is beszélve). Ez azt jelenti, hogy a vérnyomásom hatereset volt, "oda kell rá figyelni"... ez az előszobája amúgy egy csomó betegségnek. Van erre is gyógyszer, de soha nem igényeltem és nem szedtem be. A futástól a 140-145-ös vérnyomás szépen megszelídült 125-130-ra, de nyugisabb napokon inkább 120 az.

    "Run for your life."
  • smith09 #1832
    Igen, ha valaki már lemegy a pályára és mozog az már dícséretes és nem otthon ül. Annál is jobb mint ha valaki a kondiban ülve nevetgélve emelgetné a súlyokat és közben sztorizgat.

    Ma hatalmas szél lesz, úgy hogy ma kimarad a futás.
  • Tinman #1831
    "Már a kocogás is nagyon hasznos

    A szakemberek 14 korábbi kutatást vetettek egybe, melyekben összesen több mint 200 ezer alany egészségi állapotát követték nyomon hosszabb időn – minimum 5, maximum 35 éven – keresztül. A résztvevőkből 26 ezren meghaltak a vizsgálat időtartama alatt. Az így nyert adatokat összegezve a kutatók úgy találták, bármilyen mennyiségű futás egyharmadával csökkenti a korai elhalálozás előfordulásának valószínűségét, egynegyedével (23 százalékkal) pedig a rák kialakulásának kockázatát."

    "Az ausztrál tudósok által vázolt eredmények összecsengenek több korábbi tanulmányban tapasztaltakkal. Egy 2012-es dán kutatás szerint a rendszeres kocogás 6,2 évvel növeli a férfiak és 5,6 évvel a nők várható élettartamát. Hetente 1-2,5 óra futás ideális, nem megerőltető tempóban tökéletesen elegendő ehhez. A legjobb az a sebesség, amikor szaporán veszed a levegőt, és egy kicsit kifulladsz.

    A futás növeli az oxigénfelvételi képességet, az inzulinérzékenységet, továbbá növeli a jó (HDL) koleszterin szintjét, miközben csökkenti a vérerek elzáródását okozó trigliceridek mennyiségét. Vérnyomásproblémákra is kiváló, segíti a szív és az immunrendszer működését, csökkenti a gyulladások kialakulásának esélyét és az elhízás kockázatát. Nem utolsósorban a lélekre is remekül hat."
  • smith09 #1830
    Igen, akkor jó állapitban voltam.
    Aztán pár év kihagyás jött a futásban, de lassan 10 éve nyomom rendszeresen mindig.

    2 napja voltam legutóbb szerintem, csak hétfőn tudok menni, de már várom.
  • Tinman #1829
    A cukrot szénhidrátból állítja elő az emberi szervezet, meg persze fruktózt vesz fel a gyümölcsökből... annyi elég is neki köszöni szépen. A gond a magamfajta kreténekkel van, akik cukorfüggők. Alapvetően nem is cukortól függök, hanem a csokitól. Mint a kiba. Gombóc Artúr... és a fene a torkomat, de a minőségi csokira fáj csak a fogam, azt szeretem magamba tömni. Undorító szokás.

    Kenyér témában próbáld ki a Molke Aktív és az Olívás Paillasse kenyereket... baromi jók és a legegészségesebbek között vannak. (Sparban, Intersparban mindig van belőle... nyilván nem 150 Ft-ba kerülnek.)
  • Tinman #1828
    7:40 - 2000 méter? Az nagyon derék már! Azzal a Cooper-en lehet hozni 3.200-at, ami már atléta szint. Nekem soha nem volt még ilyen gyors 2 km-em. A legjobb pace-em 2 km-en 4:15 körül volt.

    Mivel én totál absztinens vagyok egész életemben (még kávét se iszom), így nekem maradna a csoki, de arról is le kell mondanom. Az a baj, hogy csokiban nem tudom a mértéket. Eleinte tudom, aztán elszabadul a pokol és 1 dobozos csoki + 1 toblerone az úgy simán leszalad ebéd után a csúcson és akkor este még biztos tolnék valamit. Nem tudok ebben mértéket tartani. Vagy egyáltalán nem eszek édességet (mint most), vagy hamar a csúcson találom magam és tömöm magamba.

    Sajnálom :-( Nekem szerencsére csak orr és ujj törött el eddig életem során... nagyon nem csípnék egy lábtörést. Jelenleg 24 óra és hiányzik a futás.
  • grebber
    #1827
    Ez a cukor nem cukor kérdés érdekes téma... a cukrot sokan károsnak tartják az emberi szervezetre viszont a cukor helyett lévő szereket pedig egyenesen rákkeltőnek... Szóval ki mivel mérgezi a testét az rá van bízva.

    Cukormentesen eleve nagyon nehéz élni mivel mindenbe bele van baszva szó szerint....kenyértől kezdve mindenbe elképzelni se tudom mi a fasznak... Ez a cukor valami iparági melléktermék lehet amiből a világon a legtöbb terem és ugy vannak vele kurjuk bele mindenbe úgyse fogy. Lassan 3 éve nem eszek édességet,süteményeket, cukros italt de kenyeret muszáj arra nem találtam alternativát.. annyi kell
    Kemény lehet azoknak az élete akik így küldik sőt még ennél is durvábban úgyis alig van olyan bolt amibe van valami cukormentes édesség, vagy fagyi vagy bármi... évek óta ennék fagyit de nincs a közelben egy baszott bolt se ahol lenne ilyen
  • smith09 #1826
    Köszönöm!! - neked pedig egy kalappal a maratonhoz.
    Egy kollegám rendszeresen futott 10 -15 km távokat.
    A testvére Új zélandon él meghívta oda magukhoz nyaralni és ajándékként benevezte egy helyi terepmaratonra.
    A srácnak kifordult a térde úgy mentették a versenyre, úgy hogy maradt a táj szépsége neki, sport értéke nem sok volt.
    Az édesség biztos hogy nagy csábítás, sok csoki pedig biztos hogy nem tesz jót.
    Mértékel lehet szerintem enni mindent, de nyilván mellette sportolni kell mert különben hamar fellehet szedni pár kg.-ot.
    Mikor felvételiztem a suliban 80 kg lehetettem 19 éves és a 2000 métert 7.40 körül futottam.
    Azóta sokkal nehezebb nem lettem, csak 17 évevel idősebb. 1 boka törésen és egy lábfejközép csont törésen vagyok túl.
    De ez nem panaszkodás, tudom, hogy ez már nem fog visszajönni, de nem is az a cél.