90029
  • broman191
    #88909
    Ja, citromba harapás látni, hogy a később rajtolt GTX 1060-ból pl. ASUS ref. és custom hűtéses is kapható tizenakárhány boltból és mindnél van raktáron...de próbálok nem odanézni, még nem akkora a csábítás hogy zöldség legyen a vége. Mondjuk a 'hatvanas kari' százezerért kb. annyira vonzó mint nyáron a térdzokni papuccsal...
    Utoljára szerkesztette: broman191, 2016.08.22. 18:05:18
  • tobias88
    #88908
    Volt egyszer a hardverker-ben 75ért a 4 gigás, de persze törölték a rendelést. Tudom, Radeon topic, de jelenleg a GTX 1060 ugyan abban az árban van és azért erősebb kártya. Azért szerettem meg a Radeon termékeket anno, mert olcsóbbak voltak ugyan azon a teljesítményen. Sajnos jelenleg Magyarországon ez nagyon nem igaz

    Sajnos vagy nem sajnos, de én 2 hónap várakozás után átpártoltam. Nagyot durranthatott volna a 480al és a 470el az Amd, csak nem lehet kapni
  • broman191
    #88907
    Ref. 8 GB-osat legalábbis, a 4 GB-os viszont mintha nem is létezne, pár darabos készletek is szinte csak szökőévente jönnek, nézem naponta...AIB 8 GB-os is ez van csak hirtelen...pontosabban rendelésre 14 munkanapon belül...szóval gyakorlatilag ez sincs.
  • benőmenő
    #88906
    Mostmár, aki nagyon akar az talál. Főleg az aqua-ban. Más kérdés, hogy milyen áron.
  • Mozes
    #88905
    Azért nekem már nagyon tele van a ....... 2 hónapja jelentették be az Rx480-at, 1 hónapja az Sapphire modellt és még mindig nem lehet kapni egyiket sem, felháborító.......
  • Solt
    #88904
    Korrigált Techreport teszt.

    Az RX 480 a GTA V alatt az 58 helyett 86 FPS-t produkált így.
    Utoljára szerkesztette: Solt, 2016.08.18. 12:03:03
  • broman191
    #88903
    Igazán nagy keci lennél azt mondanád, jön 10 db ekkor és lehet *licitálni rá* (persze utána mindig lesz újabb 10 előbb-utóbb)...win-win. Mondjuk ki a 'szom akar licitálni egy középkategóriás kedvező ár-teljesítmény arányúnak kitalált karira?
  • Maala
    #88902
    Kivár a többség?

    Szerinted mi a fenéért van készlethiány? Biztos nem azért, mert kivárnak az emberek... Ez biznisz, ha elkel a 10 db akkora áron, mint a 20db pár k-val olcsóbban, akkor miért adják olcsóbban? Ha nagyon keci akarnék lenni, azt is megkockáztatnám, hogy 20-at rendelek, de egyszerre csak 10-et rakok ki, és közben sipákolok, hogy csak ennyit tudtam rendelni.

    Bár szerintem tuti ez megy. :)

    8GB 470 $180 MSRP. Tekintve, hogy a húzhatóság zérushoz közelít, egy Sapphire 8GB 470 a jobb memóriájával instant azért elfogadható szükségmegoldás, kb. csak a letiltott egységek %-os arányával lassabb a 480-nál.
    Utoljára szerkesztette: Maala, 2016.08.14. 13:13:10
  • broman191
    #88901
    Csak a 4 GB-os 470 150 dolcsi, a 8 GB-os 470 refnek. 190 dolcsis MSRP rémlik, AIB modell pedig 200 dollár vagy felette, szóval a 82 ezres bestmarkt ahhoz képest nem elszállt...persze erősen egyéni preferencia, hogy mi számít jobban ebben a kategóriában adott összeget elköltve, egy erősebb GPU és 4 GB memó - 480 - vagy gyengébb GPU - 470 - és 8 GB memó...részemről tudom hogy az első, így én is értetlenkedve állok előtte, hogy mit akarnak a 200 dolcsis /vagy feletti/ 470 modellekkel a 8 GB memótól függetlenül, mert azon a szinten szvsz inkább erősebb GPU-t lenne érdemes venni...
  • repvez
    #88900
    van ott normálisabb áron is 70k éert 470es 74k ért meg 480as.
    Aminek mint irtam enyninek kéne lennie a normális árnak, mivel 58k+áfát irnak, és ha ugy számoljuk akkor a 200dollár az pont 58k körül van ha erre ráteszik a szép 27%os áfánkat akkor ez az ár a reális. Nem a 90 és 100k-s értékek.
    A 470es ha jol tudom 150 dollárért megy ennek 40k+áfa kéne ,hogy legyen az ára ami ugy 55k körüli áfás árnak felelne meg, hol van ez a 80,de még a 70k tol is.

    Tudom, hogy már párszor ki lett tárgyalva, de ezt az árképzést sehogy nem tudsom megérteni és felfogni.
    Az van szerintem, hogy az AMD huzott egy merészet és olcsobban adja az uj dolgokat mint a régieket, de ezt a boltok nem hajlandok lenyelni és ugymond önkényesen a régi termékek fölé pozicionálják az árat indokolatlanul és nem rendelnek adig az uj verzióbol, mig a régiből van nekik, nehogy bukjanak.

    egyrészről érthető, másrészről, meg aki üzletet vezet abban benne van a veszteség lehetősége is, nem csak a tiszta haszon . a sok kicsi sokra megy alapon csinálhatnák ugy is , hogy az uj VGA-kat olcsobban a normális áron árulnák és igy több fogyna belöle mint a régi drágább verzióbol, igy is lehet jobban járnának mint most, hogy a kutya sem akar már drágán a régit megveni ,mikor az uj is itt van csak ép nem kapni és igy kivár a többség.
  • broman191
    #88899
    Mostantól mindent a merlin bevezetési áraihoz viszonyítva fogunk értékelni, business will boom mofo...
  • Maala
    #88898
    Hogyhogy mihez képest? Hát a merlinhez képest. :D
  • broman191
    #88897
    Próbálgatják a szerencséjüket a merlinnél, a türelmetlen pénzszórókkal... :) Viszont ott van ugyanannak a modellnek a bestmarkt ajánlata, 82e Ft-ért, ami mondjuk 210 dolcsis árral itthoni lovettára számolva nem annyira elszállt...persze trükköznek hogy '10% engedmény és 8e Ft megtakarítás'...csak ugyan mihez képest, amikor ebben a formában is van rajta több ezer forint hasznuk... :)
    Utoljára szerkesztette: broman191, 2016.08.14. 12:39:29
  • repvez
    #88896
    az igen ...
    valami tényleg nagyon el van b...va itt, elvileg a kiinduló árnak eleve alacsonyabbnak kellett volna lennie mint a 380asé akkor hogy lesz ebből drágább cucc?
  • broman191
    #88895
    Miután igazán beindult a bolt és kicsit alábbhagyott a kereslet, 17' ilyenkorra esetleg esnek egy tizest, sokkal nagyobb engedményeket nem várnék, az éven pedig szinte semmit, kivétel ha karácsonyra kicsit lecsípnek a hivatalos MSRP-ből felülről, de amíg nagy az érdeklődés ilyen árakon is, ugyan minek... Főleg amíg az alatta lévő 8 GB-os AIB 470 modellt is 'best buy' 99e Ft-ért akarják elsózni egyesek... :D
  • Hasselhoff72
    #88894
    Ez igy van:)))
  • repvez
    #88893
    Azért kezd alakulni kb ilyen árakra gondoltam a megjelenés napján is, de nem hinném, hogy +4gb memóriának 20k val drágábbnak kéne lennie.
    Remélem egy jó kis akcióban akár 60k környékén is el lehet majd hozni egy 4gb ost.
  • broman191
    #88892
    Egyébként a newegg-en is még mindig 2 sornyi 480 modell 'nincs készleten' státuszú, szóval finoman szólva a külföldön kapható készletek sem végtelenek... :)
  • repvez
    #88891
    Akkor nem értem, hogy így 2 hónappal az indulás után nálunk miért nem lehet még mindig kapni ha a többi országban igen?
    főleg ugy hogy a tesztek alapján jol sikerült a kártya tehát lenne rá kereslet, jó mondjuk nem ilyen árban,de fogyna, ennek tükrében nem értem , hogy a nagykerek miért nem rendelnek belőle.
  • broman191
    #88890
    Vagy azért nincs érdemi piaci elérhetőség (refet nem számolom annak), mivel számos RX 480 AIB modell csak augusztus vége felé jelenik meg hivatalosan... :) Én nem hiszek a 'rövidesen' megjelenő revíziók pletykájában, már ha van ilyen egyáltalán, nem is írtak ilyesmit érdemi híreket leközlő oldalakon, az új fejlesztésnél megszokott 2. éven is eladjuk szinte ugyanazt recept szerint persze egészen biztosan lesz 485/475/465 mondjuk jövő ilyenkor, de nem az éven... 460-ból és 470-ből viszont már most látni AIB példányokat - sőt csak azokat - itthoni webshopban is, azoknál kevésbé clusterf*ck a rajt...

    ui.: Amúgy tényleg fáziskésik a magyar piac a 480 készletekkel, de legalább már van remény 4 GB-os 480 beszerzésére is emberi áron... Sapphire RX 480 NITRO 4 GB @ hardverker - Nincs készleten (Várható érkezés 5 db, Aug.25)...5 db WTF...mintha csak kenyérmorzsákat szórnának ide MO-ra... :D
    Utoljára szerkesztette: broman191, 2016.08.14. 11:48:14
  • Maala
    #88889
    Itt meg piát lehet olcsón kapni, bibibííí. :D

    Jól van, te nyertél :(
  • Hasselhoff72
    #88888
    Én mindig megnézem amikor itt felmerül hogy nem lehet kapni hogy itt svédben lehet vagy nem.
    Lehet mind 480-at mind a 470/460 párost nem egy helyen hanem a webshopok 70-80%-ban azonnali szállítással, biztos ez itt valami különleges hely:)))) vagy valakinek megéri hisztériázni..
    Utoljára szerkesztette: Hasselhoff72, 2016.08.14. 10:17:39
  • Inquisitor
    #88887
    Valahogy sejthető volt ilyesmi, amikor kiszivárgott, hogy rövidesen jön a ráncfelvarrott RX485, 475, 465. Valószínűleg nem az AMD nem gyártatna eleget, hanem a gyártók nem akartak bespájzolni a GEN1 verziókból.
  • fleischpuppe
    #88886
    Megtaláltam a papírjait, még vagy egy évig garanciális, úgyhogy viszem vissza és reménykedem, hogy gyorsan végeznek a javítással, mert az alaplapi VGA nem valószínű, hogy kielégítő lesz számomra :D Köszönöm a válaszokat!
    Utoljára szerkesztette: fleischpuppe, 2016.08.07. 20:23:00
  • broman191
    #88885
    Gyengélkedhet a venti motorja, azért kell neki aránytalanul sok áram hogy egyáltalán elkezdjen pörögni. Garis csere vagy ha az nincs, akkor manuális venti cserélős buhera, ezeknél kényelmesebb megoldás ilyenkor nincs...
    Utoljára szerkesztette: broman191, 2016.08.06. 22:42:58
  • benőmenő
    #88884
    A 2* szériánál tudomásom szerint nem voltak még megállós megoldások, szóval sanszos, hogy hw hiba.
    Ha van gari, akkor küldd vissza, ha nincs az pedig szívás. Esetleg ebayen, vagy hasonló oldalon keress rá csere ventilátorra.
    Alternatíva, hogy afterburnerrel, vagy mással a szokásosnál jobban figyeled a hőfokokat és kibekkeled, míg nem váltasz vga-t.
  • kicsipene
    #88883
    Üdv!
    Segítséget kérek! Van egy Sapphire R9 280-om, a gond az, hogy a két ventiből alapjáraton csak az egyik működik, a másik akkor hajlandó elindulni, ha a beállításokban manuálisra állítom a vezérlést és 80% vagy fölé húzom. Próbáltam, hogy leszedem a drivert, de úgy is állva maradt az egyik. Valakinek van esetleg ötlete vagy tapasztalata az ügyben? Köszönöm a válszokat!
    Windows 10 van fent 64 bites
    VGA driver a legfrissebb: 16.7.3
    Utoljára szerkesztette: kicsipene, 2016.08.06. 22:07:24
  • repvez
    #88882
    Mindegy ezekszerint nem jött át amit akartam belőle kihizni.

    egyébként meg van fogalmam ezekről a dolgokról, mivel 3d modellezéssel is foglalkozom hobbyként, ugyhogy ezzel mellélőttél, de nem is erre akartam kihegyezni a mondokám.
  • Palinko
    #88881
    komolyan nem értem az amd-t mintha tönkre akarná tenni magát úgy viselkedik :( végre előrukkolt valami igazán jóval megint, erre ez történik :(
  • benőmenő
    #88880
    Úgy tűnik nem csak nálunk vágnak az emberek WTF fejet az RX-ek valós elérhetőségére és árazására.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Alex Campbell: RX 480 availability

    When Jarred first reviewed AMD’s RX 480, I was anticipating a new age for budget builds. The RX 480’s good performance coupled with its $200 MSRP made it ideal low-cost systems. There’s just one problem: You can’t find the card for that price right now.

    Right now, it’s hard to find the card in stock. Even if you can, the card is being marked up. Newegg lists plenty of 480s at the suggested price, but stocks are sold out. Amazon lists 480s in stock, but they’re selling for $300 or more. With prices like that, the GTX 1060 starts to look like a lot better deal, even with its higher price. It just sucks that folks on a budget are getting the short end of the stick right now.

    Utoljára szerkesztette: benőmenő, 2016.08.06. 13:18:06
  • Moby
    #88879
    Fogalmad nincs a máról. Egy prehisztórikus szar mögül elemzed a mai helyzetet. Ilyenekről, hogy PBR, GI, SSR, stb, amik ez elmúlt években honosodtak meg, ezek mondanak valamit? MI KÖZE AZ EGÉSZNEK AZ OPTIMALIZÁCIÓHOZ?
  • benőmenő
    #88878
    8 év alatt azért bekerült a repertoárba a tesszeláció, az AO-k, a PBR, a jó minőségű DoF és a Global Illumination, különböző haj és szőr szimulációk, csak hogy pár példát mondjak az egyébkénti polycount növekedés mellett.
    A felbontásos ámokfutás meg külön vicces. Az 1024x768-hoz képest a 1080p az ~3310000 extra pixel számolását jelenti, míg a FullHD-hoz képest az UHD már 6220800 extra képpont, amit ki kell tenni a képernyőre a fentebb említett (és esetleg más kifelejtett) erőforrás igényes effektekkel egyidejűleg.
  • broman191
    #88877
    No de minden adott időben kiadott játék grafikus színvonala lényegében kompromisszum, az aktuálisan piacon lévő hardveres és szoftveres környezethez mérten...ha maradt volna az általános grafikus színvonal a 8 évvel ezelőtti szinten, a videokarik számítási teljesítménye és a szoftveres környezet viszont tegyük fel fejlődött volna, akkor akár igaz is lehetne, hogy a 'képet ad' videokarik is tudnának mára FHD 60 FPS-t mindenben...persze kompromisszummal, mivel kvázi minden kompromisszum, a 4K 60 FPS x grafikus színvonalon GTX 1080 SLI-vel is az, mert lehetne 'mégtöbbkában' nyomni azt is és lehetne a bizonyos játékok grafikus színvonala még látványosabb, csak az aktuális hardvereket lefőzné a framerate meg mélységesen szörnyű lenne. Ha majd elérjük azt a szimulációs színvonalat, hogy megkülönböztethetetlen lesz a játék világa a valóságtól - csak a valós emlékeink miatt tudjuk majd hogy nem valós - nem monitort nézünk, nem VR fejessel és egy kutyacsonttal a kezünkben kolbászolunk, hanem szinte álmodva lépünk be a virtuális világba, esetleg illatok, szellő fújja a bőrt stb. is szimulálva lesznek, az majd nem nevezhető kompromisszumnak...addig viszont minden az többé-kevésbé és el kell fogadnunk, hogy nem egyből a tutiba ugrunk, hanem van fejlődési görbe, így az x évvel ezelőtti karik előbb-utóbb csak vitrinbe lesznek jók emléknek... :)

    bónusz WTF:

    A Tesla alapítója szerint szinte biztos, hogy szimulált valóságban élünk @ 444

    Ez itt, körülöttünk nem a valóság, csak egy szimulált világ @ 444
    Utoljára szerkesztette: broman191, 2016.08.06. 10:41:15
  • repvez
    #88876
    Ha figyelmesen elolvasod amit irtam, ugy jön a képbe, hogy én még most is a mai játékokat is ezzel a 2008as VGA-val játszom 1680x1050-es felbontáson.
    ÉS ha a tesztet nézzük az akkori elödjénél majd 40%al volt gyorsabb ezeken a nagy felbontásokon, pedig abban az időben még az 124x768as felbontás volt az általános, most 8 évvel később meg mindenki azon veri a nyálát, hogy 10 fps-el többet tud az előző generációhoz képest és , hogy még igy is csak néha tudja a ma elvárható standardokat elérni.
    Ha 8 évvel ezelőtt az akkor ujnak számitó dx10es játékokat 2560x1600as felbontáson tudta 8 fps-el , hozni ami nem volt elvárható tőle, akkor ma a 480-asnak a 8k vagy fölötti felbontásokon kéne tesztelni hasonló értékeket és az előző generációhoz képest jóval több teljesitményen kéne mennie.

    Abba már bele sem megyek, hogy a monitoroknál minek csinálnak 144hz-es képfrisitéses monitort ha nincs olyan VGA ami a mai játékok alatt nativan tudná ezt az értéket tartani, mert hogy munkánál 2d alkalmazásra felesleges ez a frissités játékoknál meg nem tudják kihasználni..

    Ez megint mesterségesen alul van tervezve , hogy folyamatosan kelljen fejleszteni

    Konkluzióképp :A lényeg, hogy 8 évvel a 4850 után már mindegyik VGA-nak képesnek kéne lennie a FHD 60fps-re kompromisszum nélkül, ha optimálisan lennének a programok megirva.
  • broman191
    #88875
    Az itteni számokat néztem, de látni másfelé is hasonlókat, nem egyedi elfogultság lehet erre-arra a teszterek részéről bármiféle szempontból... :) Persze hogy a 60 FPS átlag nem lesz stabil 60 vsync mellett, utaltam is rá a fogalmazásommal helyenként - az akart lenni a 'belenyal' és a 'becsúszik alá gyakran' - de egy erősebb karival (480/1060), amely számos címben vsync nélkül plusz tizenfrém átlaggal van felette, azért tegyük fel, hogy az alkalmankénti kedvezőtlen kilengések is kevésbé fájdalmas számokkal járnak együtt...
    Az árazási furcsaságok majd idővel megoldódnak. Részemről a 470 nem játszik a GPU teljesítménye + árazása miatt, a 4 GB-os 480 lenne a legvonzóbb, ha valóban *200 dollár körül lenne és lenne kapható*...természetesen az említett árat aktuális árfolyamostól, áfástól mindenestől hazai árra fordítva...amint lesz kb. 75e Ft-ért, megy a webshop kosárba és rendelés leadva tegnapra. A GTX 1060 ahhoz képest nehezen indokolhatóan drágább a legtöbb címben mutatott 1080p & 1440p teljesítménye alapján.

    #88870: Nem mondtam, hogy nem lehet 'normális tanácsot' adni x ezres vásárlásra, csak vannak emberek, akik nem úgy vásárolnak videokártyát, vagy általában hardvert, vagy akármilyen terméket, szolgáltatást hogy kinyitom a pénztárcát, belenézek, elgondolkodom, azt mondom van x forintom arra a célra és ha esik ha fúj, fogcsikorgatva abból főzünk... A videokártyát vásárló, vagy a 'milyen gépet vegyek?' topikban gyakran fel is merül a kérdés ajánláskor, hogy mire kellene, milyen igényei vannak az adott usernek, mert ha keretet ír is, nem mindegy mit fog tartalmazni, szépen mellé lehet lőni instant univerzális csomagokkal. Esetenként ami 'mindenkinek jó', igazán senkinek sem jó.
    Ha azt mondom 'x élményre' veszek karit, az számomra azt jelenti jelenleg, hogy legalább 1080p-ben fusson minden gamma, lehetőleg a legmagasabb grafikus beállításokkal, kivétel ha aránytalanul magas xy fícsör számítási igénye és meg sem látszik mozgásban - de tapasztalataim szerint azért a legtöbb játékban a legtöbb grafikus fícsörnél a kompromisszumok kötögetése igenis meglátszik, sajna 'elrontottam magam az évek során' azzal hogy milyen grafikus beállítás mi és mit okoz és meg is látom a változást - valamint az élsimításból engedek, az SSAA-ról megfeledkezem, a 8x-os mintavételezésű MSAA-ról szintén, elég az FXAA, SMAA stb. de manapság annyi jóféle nem túl hw-gyilkos hibrid AA módot implementálnak számos játékba, hogy igazából nincs is sok értelme teljesítmény gyilkos dinoszaurusz AA eljárásokat használni. Framerate terén adott cím szerint változó a preferenciám, ha gyors tempójú shooterről, vagy hasonlóról van szó, akkor a 60 FPS átlag kívánatos, minél kevesebb butítással, de ha nagyon megcsonkítanám a látványvilágot vele és eleve nem lassul túl sokat és túl gyakran, játékélményt és játékos teljesítményt rontva, 60 alá, akkor lehet átlag kevesebb is. Lassabb tempójú, magas framerate-et a játékmenete miatt nem igénylő játékoknál pedig egyértelműen az eyecandy grafikus fícsörök a meghatározóak számomra, akár downsamplinggel 1440p-ben, lehetőleg stabil 30 FPS-sel. Na most hellyel-közzel mindezt a közelmúltig teljesítette a 280X, az éven emitt-amott kezd kevés lenni, a Doom-ban az általam elvárt grafikus fícsörökkel különösen, egy 480-nal viszont lényegesen kevesebb kompromisszumot kötve megbékélnék egy ideig... :)
  • Moby
    #88874
    Hát ez egy szép kerek ökörség lett :) 2008-ban melyik volt releváns? Hogy a 2004-es HL2-ból kitol 40fpst, vagy hogy a crysisból nyolcat? És hogy jön ez a mai dolgokhoz?
    Utoljára szerkesztette: Moby, 2016.08.05. 21:50:26
  • Jim Morrison
    #88873
    ma már nem is így néznek ki a játékok...
  • repvez
    #88872
    Csak érdekesség kedvéért amit még most is használok vgat 8 évvel ezelött is 2560x1600 felbontason is tesztelték és az akkori játékokat simán vitte, most 8 évvel később még mindig azon görcsölnek emberek, hogy az új vga nem megy fhdbe 60fpsel.
    4850 teszt
    Nem kicsit nevetséges és szánalmas , hogy 8 évnyi fejlődés és szinte semmi latszatja ha csak 20% gyorsul minden generáció akkor se kéne már ilyen gondokkal törődni. Csak ugye az optimalizálás hiányzik a programokból
  • Moby
    #88871
    >itt a 470-480 ára vállalhatatlan

    Nem hót mindegy mennyibe kerül, amit nem lehet megvenni?
  • repvez
    #88870
    Arty-val tudok egyet érteni, nem tudom, hol nézted ezeket az értékeket vagy Te magad tesztelted minden féle kártyával és beállitással, de a nagy átlagban ekkora különbség sehol nincs egyik oldal javára sem.ÉS igen is lehet normális tanácsot addni arra ha valaki x-ezer forintért akar kártyát venni, mert neki az ár a fő szempont nem az , hogy be tud e kapcsolni plusz egy opciót.ÉS az ár egyszeri fix dolog, de ahogy irtad 'x minőségű játékélmény' melyik játékra ajánlod neki, nem tudod, hogy ő mivel játszik és milyen más komponense van és azokkal mit produkál a kártya, a Te értelmezésed alapján szoktat elszálni az emberek, hogy vedd meg az 1080-at mert az biztos mindent visz 4k-ban full beállitásban és akkor jön a felhasználó, hogy miért fizesek 200k-t érte mikor a FHD monitoromhoz a 480as harmad árér is tudja ugyan azt.

    Az árazás itthon meg már ki lett tárgyalva, hogy elvileg ez a 480as a középkategória lenne, ami az elözö generációnál 70k környéke volt és a 470es a belépő szint teteje ami ugy 40-50k környékén mozgott, most ezeket sikerült feltörnászni 30k val magasabb szintre ami nonszensz annak fügvényében, hogy külföldön 310 dollár a 390es ára a 480as meg 200 és hozza közel hasonló teljesitményt tud mindkettő hol ez hol a régebbi teljesit jobban, mégse hozták ki egyformára az árat, hogy ne bukjanak vele.

    Ha ezeket az arányokat nézzük akkor a felsőkategória hol lesz ezek után 400k-nál?