90029
  • Dobronski
    #84332
    en sem olvasom el, TL DR :D
  • KaBuTo666
    #84331
    Mi a rák folyik itt? Könyvet írtatok?
  • yesname #84330
    "Nem ezt írtad."

    Olvasd el és értelmezd újra: nem az van ott, hogy: "HA JOGILAG TÁMOGATHATNÁ"?

    Azért nincs jogi megegyezés, mert nVidia nem ajánlotta fel senkinek. Amit linkeltél még az Ageia felvásárlásakor, a CUDA-ra való átültetés előtt volt. Játszottak a jópofit késleltetve, hogy ferde szemmel nézzenek rájuk, hogy felvásárolnak egy technológiát azzal a céllal, hogy kizárólagossá tegyék a hardveres használatát.
    Majd megcsinálták CUDA-ra a töbi már nyilvánvaló történelem. Felhasználták az eladások növelésére, ami mindig is a felvásárlás célja volt. Évek óta azt sem engedélyezik, hogy AMD kártya mellett lehessen PhysX-re egy nVidiád. Kis ésszel tudható miért is... (Pedig ugye ahhoz is kell egy nVidia kártya, de akkor sem.)
    AMD látva a PhysX kizárólagossá tételét (majd hardveres gyorsításának letiltását AMD kártya jelenléte mellett) és hogy nVidia nem akaródzik ettől elszakadni követően a Havok hardveres gyorsításába kezdett. (Ami egyébként jobb fizikai szimuláció, de ez már más kérdés.) PhysX-et pedig ugye nem gyorsíthatta jogi okok miatt.

    Intel mindig jól keresett. Az, hogy megy a biznisz még nem jelenti azt, hogy az árak el vannak szállva. Nem ismétlem magam átlagkereset/ár/teljesítmény mutatók felhozásával. Te lehet sokallod, de előbbieket figyelembe véve nincs elszállva. Sokba kerültek annó a P4-ek, de még a 486-osok is régen.
    legalább annyira sokba, mint most az i5-ösök, i7-esek a mostani pénzértékhez, átlagkeresethez képest. Sőt, még többe is.
    Manapság minden családban van már valami gép, sokban i5. Régen ritkaság volt egy-egy erős középkategóriás gép.

    "Véleményedben nem lehet nem észrevenni az nvidia gyűlöletét - amit én is osztok, csupán nem vagyok naiv, h az amd nem ezt tenni, ha ő lenne
    nyeregben."

    Ezt jól látod, de kizárólag amiatt ahogy játszanak. Aljas módon. Egyébként felváltva volt hol nVidia, hol ATI kjártyám. É minig iss így lesz, amelyik fejlettebb technológiát tesz le az asztalra ahhoz méltó árral azt fogom választani. És ha a következő gnerációs új architektúrás nVidia lesz a nyerő, azt választom legközelebbi csere alkalmával. De attól még köpködni fogom ugyanúgy a mocskos cégpolitikájukat.

    "Ez elméletben jól hangzik, de a gyakorlatban - egyelőre - nem látszik.
    Vagy azért nem, mert még uj az apu a konzolos fejlesztőknek és nem használják ki, vagy azért, mert pécén más megoldásokkal elérik ugyan azt - erőből."

    Nem csak elmélet, gyakorlat is. Van már engine ami kihasználja. PC-n sosem lesz elkészítve dedikált VGA-ra, mert lehetetlen. És számodra lehet hihetetlen, de még látszik is a gyakorlatban. Nem kicsit, nagyon.
    A közös címtérrel ugyanazon az adaton dolgozhat GPU és CPU az adatok másolgatása nélkül. Óriási lehetőségeket nyit meg a fejlesztők előtt.
    Amit meg erőből oldanak meg és akinek ez jó, még támogatja is és örül neki azt csak sajnálni lehet. Sok IQ-ja nincs neki. Arra is gondolhatna, hogy ugyanaz az erő mire is képes ha odarakják mellé az észt. Ugye?

    "De szívesen meghallgatom, h szerinted minek köszönhető, hogy batman köpönyege nvidia gpun "lobog", a füst pedig "gomolyog"."

    Annak, hogy AMD és más sem használhatja a PhysX-et hardveresen. Semmi másnak. Ha pl. AMD használhatná, azon sokkal gyorsabban futnának le a számítások. Ez is tény, mindeki tudja aki ért hozzá. Szóval józan ész nem elég, illik tájékozódni mi áll mögötte technológiailag. Minimum ennyi. Aki programozni is tudja, azok között nem találsz sokat aki ne lenne ezekkel tisztában.

    "Jaja, odamennek, hogy tefigy, csináljatok már a DX mellé(!) még egy apit, így legalább tovább nőhetnek a fejlesztési költségeink, miközben
    a játék eladásai a mantle támogatásától nem fognak nőni (érezhetően biztosan nem).
    Logikus"

    Én odamentem volna szintén. Ez is történt, persze nem én mentem oda. :D
    Adott volt egy évek óta jóval fejlettebb architektúra, mely lehetőségeit egyes fejlesztők már nagyon szerették volna kihasználni, de nem tudták, mert a fejletlenebb technológia visszafogja a DirectX fejlődését stb. Látják, hogy nem is nagyon akaródzik MS-nek fejlesztenie abba az irányba amerre kéne. Néhányan megunták és léptek. Most ez történt. Ez is tény.

    "...még soksok programozóban él a nosztalgia az egykori gépi kódu programozás iránt, csak ez mamár kb kivitelezhetetlen, pláne pécén, pláne mivel az API sem visz a gépi kódig, max kicsit közelebb kerülsz a hw-hez."

    Így is van. Nem is kell teljesen közvetlen hozzáférés a hardverhez, API kell, lesz. De nem mindegy, hogy az API közvetlen fér hozzá a hardverhez, vagy van még egy layer amiben ezer feltételfigyelés, ellenőrzés, konverzió fut le. Nem mindegy, hogy az az API mennyire vastag.
    És akkor még nem említettem, hogy a technológia lehetőségeit ezer évről nézve sem használja ki a DirectX. A DirectX-nek rengeteg korlátja van, amiken túl kismillió egyéb megvalósítható dolgot lehet tenni, mert a hardver képes rá. Csak nem teheted, mert a DirectX egy elavult dolog és nem akar fejlődni.

    "Ha elméletben megint csak igazad is van, a fejlesztőnek nem érdeke h annyi API-ra készítse el a programot, ahogy gyártó van - nekik egyszerűbb egyetlenre, a közösre megírni. Hogy emiatt nálad vagy nálam szarul fut, a legkevésbé sem érdekli (max ha NAGYON el van cseszve valami).
    Meg lehet nézni a konzoljátékok frémrátáit, h mennyire nem szempont manapság, h jól fusson valami..."

    Ez általánosságban igaz, ugyanakkor még sem. :) Hiába van DirectX, egy egységes API. Így is annyiféleképpen kell megírni a kódot ahány kártya van. Persze nem teljesen másképpen, de sajnos ez a helyzet.
    Ha pedig egy specifikus API-t (mint most a Mantlét) elkészítenek, akkor azt nem úgy fogják fejleszteni, hogy semmiféle átfedés ne legyen a jelenleg elterjedtel. A metódusok, objektumok hasonlóan leszenek hívhatóak, létrehozhatóak, mint pl. a DX-ben, csak éppen jóval gyorsabban fog működni. E tekintetben nem lesz sokkal több meló a külön API-ra megírás és mellette ott lesznek a különböző egyéb kiterjesztései, a specifikus (hardver-technológiai központú/közeli) metódusok és az ebből adódó optimalizált végrehajthatóság, illetve rengeteg plusz lehetőség kivitelezése.
    Ha annyira tájékozott lennél tudhatnád, hogy pl. a Frostbite engine átírása Mantle-ra nem tartott tovább pár hétnél. Figyelembe véve pedig, hogy konzolokéhoz hasonló és azokra fejlesztenek elsősorban, a portolást még gyorsabb is Mantléra, mint DX-re. Nehogy aztán a DX-et dobják el végül, mert arra több idő portolni. Örülnék neki. (nVidia is csinálhat hardvert, mely tudja támogatni a Mantlét, nem bánnám. Nagyon nem, de a DX ideje lejárt már egy ideje, csak most léptek.)

    Ajánlok egy cikket:
    Delving deeper into AMD's mantle...

    Ebből az is látható, hogy AMD egyáltalán nem akarja kizárólagossá tenni a Mantlét, nem úgy fejlesztették. nVidiával ellentétben, én nagyon ritkán látom, hogy Ők szándékosan, egyértelműen a másik ellen dolgoznának.
  • yesname #84329
    "Nem ezt írtad."

    Olvasd el és értelmezd újra: nem az van ott, hogy: "HA JOGILAG TÁMOGATHATNÁ"?

    Azért nincs jogi megegyezés, mert nVidia nem ajánlotta fel senkinek. Amit linkeltél még az Ageia felvásárlásakor, a CUDA-ra való átültetés előtt volt. Játszottak a jópofit késleltetve, hogy ferde szemmel nézzenek rájuk, hogy felvásárolnak egy technológiát azzal a céllal, hogy kizárólagossá tegyék a hardveres használatát.
    Majd megcsinálták CUDA-ra a töbi már nyilvánvaló történelem. Felhasználták az eladások növelésére, ami mindig is a felvásárlás célja volt. Évek óta azt sem engedélyezik, hogy AMD kártya mellett lehessen PhysX-re egy nVidiád. Kis ésszel tudható miért is... (Pedig ugye ahhoz is kell egy nVidia kártya, de akkor sem.)
    AMD látva a PhysX kizárólagossá tételét (majd hardveres gyorsításának letiltását AMD kártya jelenléte mellett) és hogy nVidia nem akaródzik ettől elszakadni követően a Havok hardveres gyorsításába kezdett. (Ami egyébként jobb fizikai szimuláció, de ez már más kérdés.) PhysX-et pedig ugye nem gyorsíthatta jogi okok miatt.

    Intel mindig jól keresett. Az, hogy megy a biznisz még nem jelenti azt, hogy az árak el vannak szállva. Nem ismétlem magam átlagkereset/ár/teljesítmény mutatók felhozásával. Te lehet sokallod, de előbbieket figyelembe véve nincs elszállva. Sokba kerültek annó a P4-ek, de még a 486-osok is régen.
    legalább annyira sokba, mint most az i5-ösök, i7-esek a mostani pénzértékhez, átlagkeresethez képest. Sőt, még többe is.
    Manapság minden családban van már valami gép, sokban i5. Régen ritkaság volt egy-egy erős középkategóriás gép.

    "Véleményedben nem lehet nem észrevenni az nvidia gyűlöletét - amit én is osztok, csupán nem vagyok naiv, h az amd nem ezt tenni, ha ő lenne
    nyeregben."

    Ezt jól látod, de kizárólag amiatt ahogy játszanak. Aljas módon. Egyébként felváltva volt hol nVidia, hol ATI kjártyám. É minig iss így lesz, amelyik fejlettebb technológiát tesz le az asztalra ahhoz méltó árral azt fogom választani. És ha a következő gnerációs új architektúrás nVidia lesz a nyerő, azt választom legközelebbi csere alkalmával. De attól még köpködni fogom ugyanúgy a mocskos cégpolitikájukat.

    "Ez elméletben jól hangzik, de a gyakorlatban - egyelőre - nem látszik.
    Vagy azért nem, mert még uj az apu a konzolos fejlesztőknek és nem használják ki, vagy azért, mert pécén más megoldásokkal elérik ugyan azt - erőből."

    Nem csak elmélet, gyakorlat is. Van már engine ami kihasználja. PC-n sosem lesz elkészítve dedikált VGA-ra, mert lehetetlen. És számodra lehet hihetetlen, de még látszik is a gyakorlatban. Nem kicsit, nagyon.
    A közös címtérrel ugyanazon az adaton dolgozhat GPU és CPU az adatok másolgatása nélkül. Óriási lehetőségeket nyit meg a fejlesztők előtt.
    Amit meg erőből oldanak meg és akinek ez jó, még támogatja is és örül neki azt csak sajnálni lehet. Sok IQ-ja nincs neki. Arra is gondolhatna, hogy ugyanaz az erő mire is képes ha odarakják mellé az észt. Ugye?

    "De szívesen meghallgatom, h szerinted minek köszönhető, hogy batman köpönyege nvidia gpun "lobog", a füst pedig "gomolyog"."

    Annak, hogy AMD és más sem használhatja a PhysX-et hardveresen. Semmi másnak. Ha pl. AMD használhatná, azon sokkal gyorsabban futnának le a számítások. Ez is tény, mindeki tudja aki ért hozzá. Szóval józan ész nem elég, illik tájékozódni mi áll mögötte technológiailag. Minimum ennyi. Aki programozni is tudja, azok között nem találsz sokat aki ne lenne ezekkel tisztában.

    "Jaja, odamennek, hogy tefigy, csináljatok már a DX mellé(!) még egy apit, így legalább tovább nőhetnek a fejlesztési költségeink, miközben
    a játék eladásai a mantle támogatásától nem fognak nőni (érezhetően biztosan nem).
    Logikus"

    Én odamentem volna szintén. Ez is történt, persze nem én mentem oda. :D
    Adott volt egy évek óta jóval fejlettebb architektúra, mely lehetőségeit egyes fejlesztők már nagyon szerették volna kihasználni, de nem tudták, mert a fejletlenebb technológia visszafogja a DirectX fejlődését stb. Látják, hogy nem is nagyon akaródzik MS-nek fejlesztenie abba az irányba amerre kéne. Néhányan megunták és léptek. Most ez történt. Ez is tény.

    "...még soksok programozóban él a nosztalgia az egykori gépi kódu programozás iránt, csak ez mamár kb kivitelezhetetlen, pláne pécén, pláne mivel az API sem visz a gépi kódig, max kicsit közelebb kerülsz a hw-hez."

    Így is van. Nem is kell teljesen közvetlen hozzáférés a hardverhez, API kell, lesz. De nem mindegy, hogy az API közvetlen fér hozzá a hardverhez, vagy van még egy layer amiben ezer feltételfigyelés, ellenőrzés, konverzió fut le. Nem mindegy, hogy az az API mennyire vastag.
    És akkor még nem említettem, hogy a technológia lehetőségeit ezer évről nézve sem használja ki a DirectX. A DirectX-nek rengeteg korlátja van, amiken túl kismillió egyéb megvalósítható dolgot lehet tenni, mert a hardver képes rá. Csak nem teheted, mert a DirectX egy elavult dolog és nem akar fejlődni.

    "Ha elméletben megint csak igazad is van, a fejlesztőnek nem érdeke h annyi API-ra készítse el a programot, ahogy gyártó van - nekik egyszerűbb egyetlenre, a közösre megírni. Hogy emiatt nálad vagy nálam szarul fut, a legkevésbé sem érdekli (max ha NAGYON el van cseszve valami).
    Meg lehet nézni a konzoljátékok frémrátáit, h mennyire nem szempont manapság, h jól fusson valami..."

    Ez általánosságban igaz, ugyanakkor még sem. :) Hiába van DirectX, egy egységes API. Így is annyiféleképpen kell megírni a kódot ahány kártya van. Persze nem teljesen másképpen, de sajnos ez a helyzet.
    Ha pedig egy specifikus API-t (mint most a Mantlét) elkészítenek, akkor azt nem úgy fogják fejleszteni, hogy semmiféle átfedés ne legyen a jelenleg elterjedtel. A metódusok, objektumok hasonlóan leszenek hívhatóak, létrehozhatóak, mint pl. a DX-ben, csak éppen jóval gyorsabban fog működni. E tekintetben nem lesz sokkal több meló a külön API-ra megírás és mellette ott lesznek a különböző egyéb kiterjesztései, a specifikus (hardver-technológiai központú/közeli) metódusok és az ebből adódó optimalizált végrehajthatóság, illetve rengeteg plusz lehetőség kivitelezése.
    Ha annyira tájékozott lennél tudhatnád, hogy pl. a Frostbite engine átírása Mantle-ra nem tartott tovább pár hétnél. Figyelembe véve pedig, hogy konzolokéhoz hasonló és azokra fejlesztenek elsősorban, a portolást még gyorsabb is Mantléra, mint DX-re. Nehogy aztán a DX-et dobják el végül, mert arra több idő portolni. Örülnék neki. (nVidia is csinálhat hardvert, mely tudja támogatni a Mantlét, nem bánnám. Nagyon nem, de a DX ideje lejárt már egy ideje, csak most léptek.)
  • arty
    #84328
    " "Az amd jogilag nem támogathatja a fizixet, mivel nem kötöttek partneri szerződést"
    Pontosan erre utaltam én is. Olvass és értelmezz: "jogilag támogathatná..."
    Ezt arra a balga kijelentésedre válaszoltam, mintha az AMD szándékosan nem akarná használni a physx-et, mert nem hülye hogy elterjessze..."

    Nem ezt írtad.

    Azt írtad: "Nem hülyeség kérdése, hanem támogatásé. AMD is használtatná a PhysX-et, ha jogilag támogathatná hardveresen, csakhogy ugye az

    nVidia..." - az nvidián nem mulott, ők azt képzelték (remélték) h az akkori ATI besétál a csapdába és támogatja majd a fizixet :)
    Tehát te az nvidiát hibáztattad, ami egy orbitális mellényúlás:
    http://www.bit-tech.net/custompc/news/602205/nvidia-offers-physx-support-to-amd--ati.html
    Azért nincs jogi megegyezés, mert az amd nem hülye - azért, amit írtam.

    " "Az AMD-s "ujitások" azért mennek nvidián, mert directxet használnak, nem a jófejség az oka."
    Ismét tpaasztalatlanság: nVidia jópár effektje is DirectX-et használj, de minő fura AMD-n nem megy, vagy ha megy is érdekesen. :D"

    Szívesen hallgatom a listát azon directxes effektről, ami nem megy amd-n :)
    A te tapasztalatoddal ez nyilván gyerekjáték lesz :D

    "Nagyjából ZX Spectrum óta foglalkozok mindenféle hardverrel, programozással stb.
    Az i5 ára, nincs elszállva. Emlékszel mennyibe is kerültek az átlagfizetéshez viszonyítva anno pl. a P4-ek? Intel mindig is drága (drágább) volt

    az AMD-hez képest. Az elszállós árakat ugyanúgy nem lehet alapozni semmire, mint a nem elszállós árakat. Az én véleményem és meglátásom, hogy

    attól nem szállnának el egekbe az árak, ha nem lenne nVida. Fordítva már nem lennék biztos benne, ismerjük nVidia alpári politikáját minden

    szempontból."

    Az i5 hihetetlen nagy haszonnal van árulva, ergo az ára elszállt. Gondolom ismered az intel profiteredményeit...
    Ha ennyit tudnak keresni (mert nincs konckurrencia, az amd sajnos nemigazán az), akkor az bizonyítja, h jó áron tudják árulni a termékeiket -

    ergo elszálltak.

    Véleményedben nem lehet nem észrevenni az nvidia gyűlöletét - amit én is osztok, csupán nem vagyok naiv, h az amd nem ezt tenni, ha ő lenne

    nyeregben.

    "Konzolos APU-król van fogalmam, nagyon is mélyreható. :D:D:D
    De ha nem jött volna le nem az APU-kkal van baj (illetve a nem APU-kkal), hanem hogy hiába van egy szaros gagyi Nvidiád vag AMD-d ami 4x annyiba

    kerül, mint egy APU, ha nem tudja azokat az effekteket, nem annyira sokrétű, az ár/teljesítmény arányról meg ne is beszéljünk inkább. :D:D:D:D:D

    (Csak a legfontosabb előny: közös címtér.)"

    Ez elméletben jól hangzik, de a gyakorlatban - egyelőre - nem látszik.
    Vagy azért nem, mert még uj az apu a konzolos fejlesztőknek és nem használják ki, vagy azért, mert pécén más megoldásokkal elérik ugyan azt - erőből.

    "Te mennyire tudod programozni az APU-kat pl? A DirectX-et? Mennyire értesz hozzá? Költői kérdés...
    Ha egy picit tudnál programozni hasonló dolgokat és tudnád mi hogy működik nem mondanál akkora baromságokat, mint:
    "Játékfejlesztők pont azért támogatnak mantlét, mint fizixet: pénzért, amit a vgagyártótól kapnak." "

    Ez nem programozás-tudás kérdése (nem tudom őket programozni), hanem józan észé.
    De szívesen meghallgatom, h szerinted minek köszönhető, hogy batman köpönyege nvidia gpun "lobog", a füst pedig "gomolyog".
    Azt képzeled, hogy jófejségből öltek pénzt a plusz effektek fejlesztésébe a Warnernél? :D

    "Én is oda mentem volna egy ahol fejlettebb a technológia és beszéltem volna velük, hogy kéne már egy hardverközelibb API, mert az a gány

    Microsoft nem hajlandó előrelépni és nagyon úgy látszik nem is akar, mert az elavult technológiát is ki kell neki szolgálni. (Ami érthető is.)"

    Jaja, odamennek, hogy tefigy, csináljatok már a DX mellé(!) még egy apit, így legalább tovább nőhetnek a fejlesztési költségeink, miközben
    a játék eladásai a mantle támogatásától nem fognak nőni (érezhetően biztosan nem).
    Logikus.

    "Az általad említett pénz alapon akkor inkább mentek volna az nVidiához, aki jóval több pénzt nyomott a zsebükbe és ATI ellenes módon.
    Ugyan is itt pont az történt, hogy nem az AMD ment pénzzel a zsebében oda, hanem egy régi motoros, aki még anno gépi kódban kódolt akkor amikor

    nagyon sokat számított az adott teljesítmény legjobb kihasználása és még benne (bennük) van az ész, nem pedig a szimpla erő. Bennük még mindig

    ott van az optimalizáltság, a hardverközeli elérhetőség vágya. (Mert utóbbi a leggyorsabb.)"

    Általában a vgagyártó megy a fejlesztőhöz és küld mérnököt "segíteni" a megfelelő kód beillesztésében (tehát h az ő kártyáján tuti jól fusson).
    Megint a naivitásod... nem kétlem, hogy benned és még soksok programozóban él a nosztalgia az egykori gépi kódu programozás iránt, csak ez mamár kb kivitelezhetetlen, pláne pécén, pláne mivel az API sem visz a gépi kódig, max kicsit közelebb kerülsz a hw-hez. Ezt max konzolon, a fixhardveren tehetnéd meg (ugytudom MS-nél, xboxon pedig még az API-t se kerülheted meg).

    "Az ilyen átgondolt kódoláshoz pedig a DirectX nem elég. Ez nem újdonság, az előző konzolgeneráció óta tudja mindenki, aki ért hozzá...
    Egyszerűen visszahúzza az egészet a fejletlensége, melynek bármennyire fáj is főleg az nVidia fejletlensége az oka. Ez tény. Számtalan helyen,

    szakmai oldalakon és fórumokban ki lett tárgyalva. Leragadtak egy régi technológiánál és azt toldozzák-foltozzák. Igaz mára már belátták, hogy zsákutca és az új tervezésük már haladás lesz.

    Legalábbis nagyon remélem."

    Ha elméletben megint csak igazad is van, a fejlesztőnek nem érdeke h annyi API-ra készítse el a programot, ahogy gyártó van - nekik egyszerűbb egyetlenre, a közösre megírni. Hogy emiatt nálad vagy nálam szarul fut, a legkevésbé sem érdekli (max ha NAGYON el van cseszve valami).
    Meg lehet nézni a konzoljátékok frémrátáit, h mennyire nem szempont manapság, h jól fusson valami...

    (kicsit tagolhatnád az írásod, mert kb olvashatatlan)
  • arty
    #84327
    a közös címtér biztosan jó dolog, kompenzálHATja a kisebb nyers erőt - ahogyan a nagyobb nyers erő is kompenzálhatja, h kevésbé "okos" a pécés dedikált cpu-gpu megoldás :)

    egyelőre ez nem látszik, ha pedig az apu előnyeit csak 1-2-5 év mulva aknázzák ki igazán, addigra talán pécén is lesz előrelépés (ha más nem, a 290x ereje duplájánál tart majd az aktuális gen :D )
  • Her Laca
    #84326
    Valami erről van itt
  • yesname #84325
    Látom vannak még akik értenek hozzá valamelyest. Ha nem is programozzák őket, de legalább tájékozottak.
  • yesname #84324
    "Az amd jogilag nem támogathatja a fizixet, mivel nem kötöttek partneri szerződést"
    Pontosan erre utaltam én is. Olvass és értelmezz: "jogilag támogathatná..."
    Ezt arra a balga kijelentésedre válaszoltam, mintha az AMD szándékosan nem akarná használni a physx-et, mert nem hülye hogy elterjessze...

    "Az AMD-s "ujitások" azért mennek nvidián, mert directxet használnak, nem a jófejség az oka."
    Ismét tpaasztalatlanság: nVidia jópár effektje is DirectX-et használj, de minő fura AMD-n nem megy, vagy ha megy is érdekesen. :D

    Nagyjából ZX Spectrum óta foglalkozok mindenféle hardverrel, programozással stb.
    Az i5 ára, nincs elszállva. Emlékszel mennyibe is kerültek az átlagfizetéshez viszonyítva anno pl. a P4-ek? Intel mindig is drága (drágább) volt az AMD-hez képest.
    Az elszállós árakat ugyanúgy nem lehet alapozni semmire, mint a nem elszállós árakat. Az én véleményem és meglátásom, hogy attól nem szállnának el egekbe az árak, ha nem lenne nVida. Fordítva már nem lennék biztos benne, ismerjük nVidia alpári politikáját minden szempontból.
    Jobban tartanák magukat és ritkábban lenne ún. generációváltás, de nem szállnának el.
    Konzolos APU-król van fogalmam, nagyon is mélyreható. :D:D:D
    De ha nem jött volna le nem az APU-kkal van baj (illetve a nem APU-kkal), hanem hogy hiába van egy szaros gagyi Nvidiád vag AMD-d ami 4x annyiba kerül, mint egy APU, ha nem tudja azokat az effekteket, nem annyira sokrétű, az ár/teljesítmény arányról meg ne is beszéljünk inkább. :D:D:D:D:D (Csak a legfontosabb előny: közös címtér.)
    Te mennyire tudod programozni az APU-kat pl? A DirectX-et? Mennyire értesz hozzá? Költői kérdés...
    Ha egy picit tudnál programozni hasonló dolgokat és tudnád mi hogy működik nem mondanál akkora baromságokat, mint:
    "Játékfejlesztők pont azért támogatnak mantlét, mint fizixet: pénzért, amit a vgagyártótól kapnak."
    Én is oda mentem volna egy ahol fejlettebb a technológia és beszéltem volna velük, hogy kéne már egy hardverközelibb API, mert az a gány Microsoft nem hajlandó előrelépni és nagyon úgy látszik nem is akar, mert az elavult technológiát is ki kell neki szolgálni. (Ami érthető is.)
    Az általad említett pénz alapon akkor inkább mentek volna az nVidiához, aki jóval több pénzt nyomott a zsebükbe és ATI ellenes módon.
    Ugyan is itt pont az történt, hogy nem az AMD ment pénzzel a zsebében oda, hanem egy régi motoros, aki még anno gépi kódban kódolt akkor amikor nagyon sokat számított az adott teljesítmény legjobb kihasználása és még benne (bennük) van az ész, nem pedig a szimpla erő. Bennük még mindig ott van az optimalizáltság, a hardverközeli elérhetőség vágya. (Mert utóbbi a leggyorsabb.)
    Az ilyen átgondolt kódoláshoz pedig a DirectX nem elég. Ez nem újdonság, az előző konzolgeneráció óta tudja mindenki, aki ért hozzá...
    Egyszerűen visszahúzza az egészet a fejletlensége, melynek bármennyire fáj is főleg az nVidia fejletlensége az oka. Ez tény. Számtalan helyen, szakmai oldalakon és fórumokban ki lett tárgyalva.
    Leragadtak egy régi technológiánál és azt toldozzák-foltozzák. Igaz mára már belátták, hogy zsákutca és az új tervezésük már haladás lesz. Legalábbis nagyon remélem.
  • broman191
    #84323
    Ezért lenne célszerű megoldás a jövőben egy erős APU + diszkrét VGA dual graphics módban, csak álljanak rá a témára mind hardveres mind szoftveres oldalról...avagy egyszerűen közép/felső kategóriás GPU-k erejével felszerelt APU-k, de mindez a napjainkban fennálló diszkrét VGA piac mellett egyelőre nem jöhet létre. Persze az APU hosszútávon úgyis nyerőnek tűnik, nem semmiért ölik az ipar nagy játékosai a dollármilliárdokat az integrációba... :)
  • Solt
    #84322
    Az a "vicc", hogy a kvarcjátékos APU a közös memória címtér, plusz a speckó API miatt bizony képes lehet olyan dolgokra, amire az i7 + 290X DX alatt nem, de még Mantle alatt sem biztos! :)
  • arty
    #84321
    Álomvilágban élsz, sajnos.

    Az amd jogilag nem támogathatja a fizixet, mivel nem kötöttek partneri szerződést - a hw perfektre alkalmas lenne rá.
    Az AMD-s "ujitások" azért mennek nvidián, mert directxet használnak, nem a jófejség az oka.

    Monopolhelyzettől a képzelt félelem tapasztalaton alapszik - te mennyi idős vagy? Foglalkoztál pécével az intel pentium éra elején?
    Igen??? Akkor mire alapozod, h nem szállnának el az árak?
    Látod, most h az amd kb nem konkurrencia az intelnek, mennyi egy közepes i5? Ez nem elszáltl ár szerinted?
    Akinek a pécés játék a hobbija, az szted lemondana róla, csak mert drága? Nem, venne szarabbat, atomdrágán.
    Vehetnél 70ezerért 7770et, meg 6670et 35ezerért.

    Van fogalmad a konzolos apukról? Szerinted az előrelépés egy i7+Titán pároshoz (vagy irhatok 290x-et is) képest? :D
    De biztos bele lehet integrálni egy apuba a 160wattos amd cput és a 300wattos gput......... ha nem lenne nvidia, ezt biztosan megoldották volna!

    Ha csak radeon lenne, egy általános vga topikban épp anyáznánk őket, h miért nincs fejlődés évek óta és mi kerül egy 6670et 35ezerbe.
    Az APUkra van api: directx, opencl, opengl. És még ezeket se képes az amd elterjeszteni, mert KICSI.

    Játékfejlesztők pont azért támogatnak mantlét, mint fizixet: pénzért, amit a vgagyártótól kapnak.
  • BooMiller
    #84320
    A probléma az MS mivel ő konzol gyártó is.
  • yesname #84319
    Nem hülyeség kérdése, hanem támogatásé. AMD is használtatná a PhysX-et, ha jogilag támogathatná hardveresen, csakhogy ugye az nVidia...
    Viszont fordítva ez nem igaz, mert pl. a Mantlet is használhatná az nVidia ha akarná.
    Effektek szintén. Amit AMD készít vagy támogat az majdnem mind megy ugyanúgy nVidián is, fordítva khm-khm.
    Ha nVidia becsődölne nem szállnának el az árak. Ez egy beképzelt félelem. Örülnének, hogy többet adhatnak el ami által több a bevétel. Viszont ha annyira emelgetnék az árakat, nem vennék.
    Továbbá lassúbb lenne a technológiai hadakozás. Több idő lenne a generációk kihasználására, softwares fejlődésére stb.
    Nem beszélve arról, hogy amíg a vörösök általában az eszüket használták és fejlődni akartak VGA-ban, addig a zöldek csak viszahúzták a technológia fejlődést és erőből akartak megoldani mindent.
    Ha nem lenne utóbbi vagy nem ilyen hozzáállással elképzelhetőnek tartom, hogy már kétszer ilyen jól néznének ki a játékok mint a manapság (vagy kétszer gyorsabban futnának). Több, szebb effekt lenne stb.
    Arról nem beszélve ami már rég otthoni használatban lehetne PC-n is: a teljes integráció GPU és CPU között (APU). Nem csak hardveresen, hanem a DirectX is ennek felelne már meg és ezt várná el a hardverfejlesztőktől.
    Mikor fog megjelenni ez az óriási előrelépést jelentő megoldás - ami a jelenlegi konzolgenerációban már jelen van - PC-n?
    Ha csak Radeon lenne már rég megvalósították volna és a játékok is ezt használnák PC-n is. A Mantle API kifejlesztésének végső célja pedig szerintem éppen ez: legyen végre egy API, mellyel kihasználhatóak az APU-k előnyei. Biztos vagyok benne, hogy olyan megoldásokat tartalmaz, melyek óriási előnyt jelentenek egy APU-nál, viszont ugye nVidia kártyái ezeket nem képesek kihasználni.
    Végül az AMD és jópár játékfejlesztő megunta a Microsoft tökölését az nVidia visszahúzó erejét... léptek. Örüljünk neki.
  • MerlinW
    #84318
    Ez mondjuk érdekes, lévén az MS már egy éve le akar állni a DX fejlesztésével.
  • Borg
    #84317
    Tegnap már felröppentek a pletykák, hogy a DX12 előbb jön az eddigi találgatásoknál.
  • arty
    #84316
    nem fog, mert nem hülye az NV hogy segítsen az AMD apiját elterjeszteni :) (ahogyan az amd se volt hülye, h elterjessze a fizixet)

    ha valamelyik API elérne egy kritikus tömeget (és bírná mindkét gyártó támogatását), akkor a dx-nek harangoztak :)
    amikor pedig az API tulajdonosa jónak látná, megszivatná a másik felet...... lásd még intel c compiler amd cpura szar kódot fordítása ;)
  • kifli
    #84315
    az a 30 inkább 40.

    legalábbis 2013 q1 36% majd q2 38%
  • Solt
    #84314
    De nem fog szarul menni rajta... NV-re továbbra is ott a DX.
  • arty
    #84313
    nem szabadott volna megcsináltatni :)
  • arty
    #84312
    nvidia kezdte, szívtunk, szerencsére csak pár játék pár effektjéről volt szó

    ha most elmélyül az API harc, az kinek lesz jó? ha a kedvenc játékod a "másikra" jön ki, mit csinálsz?
    félévente cserélsz VGA-t, h a másik játékait is játszhasd?

    a 30% környéki AMD részesedés egyébként alkalmatlan a "harcra" - szerencsére.
    ha az nv csődbe menne, brutális árkézés lenne a piacon. már a mostani helyzet, hogy az nv túl erős, is torzítja az árakat - 50-50%-os piaci részesedés kellene
  • arty
    #84311
    ez kb annyi, mint h a cudát is licenszelhette volna az amd :)

    de minek?
    ha pár hónap mulva véletlen kijön az uj API verza és a konkurrencia hardverén szarul mennek a játékok, akkor mivan?
    egyik cégnek sem érdeke, h segítsen a másik APIját elterjeszteni, kváziszabvánnyá tenni...

  • Borg
    #84310
    Szerintem is jobban jársz, ha a családban marad valakinél, aki egy régi crt-t lecserél rá, vagy ilyesmi.
  • Solt
    #84309
    Tudom... :S

    Elromlott, költözésnél felkerült a padlásra, megfeledkeztem róla... Párom padlást ürített, és mivel én szartam rá, kihívott egy szerelőt, aki elvitte, és a bevizsgálásért elkért 12000.-Forintot, majd közölte mi a baja... ha nem kérjük a javítást, akkor ugrik a lóvé. Párom kérte, ennyi lett a vége! :D

    Megpróbálom PH-n eladni, hátha kell valakinek... ha nem, akkor max hazaviszem szüleimnek...
  • Borg
    #84308
    Hát az állatira nem érte meg :(
  • Solt
    #84307
    Az jó, mert 42ezer volt a javítás! :DDD
  • Borg
    #84306
    Amennyiért vevőt találsz rá. Nincs igazán kereslet használt TV-kre, szóval kb bármennyi pénznek örülhetsz, ha egyáltalán akad vevő rá.
    (mondjuk olyat most pont tudok, aki olcsón akar valami tv-t venni, de ő nem fog 15k-nál többet adni érte..)
  • Solt
    #84305
    OFF:

    Urak, sok itt a TV guru, segítsetek egy picit. EZT a herkentyűt mennyiért lehetne eladni? Kb 5 éves, de ebből 3 évet állt, mert megfeledkeztem róla! :D Most megcsináltattam, (tápcsere 2 év garanciával) de rájöttem, hogy nekem erre semmi szükségem! :D
  • BooMiller
    #84304
    Ebben tévedés van, mivel az Nv használhatná a Mantle API-t ha lenne hardvere (elvileg a Maxwell alkalmas lenne) de most nincs ezért mindenhol megpróbál keresztbe rakni.. ami érthető valahol:)
  • Solt
    #84303
    Ne ellen API-ként gondolj rá, hanem úgy, hogy kiszélesíti a lehetőségeket... A sok rosszul közül ez a legkisebb rossz, amiből hosszú távon jó is kisülhet.
  • yesname #84302
    Az egész kizárjuk a többi gyártót és annak termékét megvásároló felhasználót 1-2 dologból dolgot az nVidia kezdte és csinálta a PhysX-el többek között. Sőt még most is ez a hozzáállása, mint mindig.
    Szóval én úgy vagyok vele, hogy nyaljon csak vissza neki a fagyi. Olyan keményen, hogy megtapasztalják milyen is az és egy életre megbánják amit elkezdtek...
    Menjenek csődeb ha kell. Az sem érdekel ha nem lesz hasonló kategóriájú konkurenciája AMD-nek. Attól még az árak nem fognak annyira elszállni, mint sokan gondolják.
  • kifli
    #84301
    És akkor EZZEL mivan?
  • arty
    #84300
    a directx. a közös szabvány. amire bárki és mindenki fejleszt és fejleszthet.

    a mantle szegregál, ellen-api-t szül, amiből te, a játékos csak rosszul jöhetsz ki hosszabb távon, végül az h a bf4 mantlin 60fps-el fut eltörpül a szívás mögött :(

    pl mi van, ha az nv a crysis4et cudára megvásárolja?
    az amd a bf5öt?

    EZT NE! a fizix is épp elég baj!
  • broman191
    #84299
    AMD Demonstrates Free G-Sync Alternative at CES 2014

    Ez például egy helyesnek tűnő út, kérdés eltűnik-e a süllyesztőben, avagy lesz belőle valami, mindenesetre mosolyogtató fricska az elnevezése... :)
  • Solt
    #84298
    Szar? :) Akkor mi lenne a helyes út? :)
  • arty
    #84297
    köszönöm, nem nekem kellett beírnom :)
  • arty
    #84296
    neked meg két(három) vga-d lenne, mert egyik játék nv exklu lenne, másik amd exklu, harmadik intel exklu.

    a mentlés irány SZAR.
  • BooMiller
    #84295
    Most néztem egy videot csak ezért az a yt-n fps teszt ps4 na 45 fps az egyszer volt a 1 másodpercre 99% 60-ált az fps... na mindegy
  • Solt
    #84294
    Valószínűleg nem áll meg, de a DX keretein belül maximum az agyatlan izmozás mehet tovább tyúklépésben! ÍME (azért valamit tudhat ez a Mantle dolog, ha az NV 2 GPU-s kártyával készül a 290X ellen)

    Ez az egész Mantle sztori arra jó, hogy mozgásra kényszeríti a PC-s világot... ha bejön, ha nem, arra már jó volt, hogy lépésre kényszerítse a többieket is. Ha ez nincs, akkor még többen tértek volna át a jövőben a dobozokra... egyszerűen akkora technikai fölényük van, hogy ezzel a DX keretein belül erőből már nem lehetne versenyezni 1-2 éven belül.

    Az NV és az MS nyeregben van... ha nincsenek kényszerítve, a büdös életben nem mozdulnak, ez jól látszott az elmúlt években... ideje volt egy kis borsot törni az orruk alá.
  • kifli
    #84293
    mitől egyre kevesebb az esély? a dolgok ugyanúgy állnak mint eddig? Változás nem történt.