24
  • shabba
    #24
    Hát persze, mert japánban üvegszál terem a földben magától, sőt a lakóházak falából is csak úgy nő mint a gyom. Nehogy azt hidd hogy japában te bárhol tudsz lakossági FTTx netszolgáltatáshoz jutni. Az inkább a nagyvárosok sűrűn lakott részeinek privilégiuma és közel sincs mindenhol. Ahol pedig már van ott az elmúlt évek alatt építették ki vagy majd fogják, azt az üvegszálat ami elér egészen az előfizető otthonáig egyenként kell kihúzni a lakóingatlanokig. És az nem olcsó és nem is megy 2 nap alatt országos méretekben.

    Az NTT(az ottani inkubens, nagyrészt állami tulajdon) 2004-ben indított egy nagy fejlesztési programot 5 trilliárd jen értékben, ez úgy 7750 milliárd forint, cirka egy egész éves magyar költségvetésnyi összeg. Annak a célja az hogy 30 millió háztartásban tegye elérhetővé az FTTx elérést 2010-ig. Ez a 30 millió háztartás elsősorban a nagyvárosokat jelenti, a japán háztartásoknak úgy a felében teremtve meg a lehetőséget hogy elő lehessen fizetni ilyen típusú netelérésre.

    A lakosság másik feléhez FTTx-et kiépíteni sokkal több idő és mégtöbb pénz, mert a ritkábban lakott területek üzleti megtérülése kedvezőtlenebb, a kivitelezés is idő és munka igényesebb. Ha valaha lesz ennek a projectnek folytatása az 2020 előtt aligha fejeződik be és minimum ugyanannyiba fog kerülni, de inkább többe.

    A gerinchálózati részeken a telecom szolgáltatók a 2000-es évek előtti nagy .com lufi előtt igen sok optikát lefektettek, az amcsi nagyvárosokban ott is sok dark fiber pihen a földben. Viszont ahhoz optika access elérési hálózatot is ki kell alakítani, ha szimmetrikus 100 Mbps-et akarnak az előfizetőknél. Pl. amcsiban a Verizon ezt is teszi, ők is 2004-ben indították a saját FIOS projectjüket és 2010 év végéig 18 millió háztartásban akarják megteremteni az FTTx technológia elérhetőségét. Ez nekik is jelenlegi 36 millió háztartást lefedő piacuk fele és persze ők is a sűrűn lakott nagyvárosokra koncentrálnak. És az USA-ban van vagy 110-120 millió háztartás.

    A japán fejlesztéseknél jellemzően nem húzzák be az optikai végpontot egészen az előfizető otthonáig. A nagyvárosi tömbházas területeken csak a háztömbig jön be optikán a gigabit ethernet. A háztömbön belül ezt osztják le pl. MDU-san VDSL-lel a régi telefon kábelen vagy ha van lehetőség UTP újrakábelezéssel akkor egy ethernet switch is megteszi. Dedikált optikai aktív ethernet infrastruktúrát kialakítani sokkal drágább lenne és ott is a költségek optimális minimalizálására törekednek. Japánban az igen nagy sűrűségű légkábelezés is gyakori, ami szintén egy költséghatékony módszer mind földet ásni és alépítményeket kialakítani. Viszont elég csúnya is az eget eltakaró sűrű szövégű kábelrengeteg az utcák fölött.
  • Sanyix
    #23
    Sztem nincs mit írnia, mert ezt azok szokták írni akiknek fogalmuk sincs arról hogy mi a probléma.
  • Mardel
    #22
    a hiba az on keszulekeben van

    Ha nem tudsz értelmesebbet írni, akkor ne szólj hozzá.

    Vagy írd már le mire gondolsz, nagyon kiváncsi vagyok.
  • kvp
    #21
    "A példa kedvéért az Egyesült Államokban egy 45/45 Mbites elérés 400 000 ezer forint, a felvilágosult Tokióban viszont egy 100/100 Mbites dark fiber (sötét, kihasználatlan üvegszál) elérés 1-2 ezer forint."

    Ez csak annyit tesz, hogy az usa-ban nincs folos kapacitas ha elofizetsz akkor allnak neki fejleszteni, viszont japanban ha kell bedugnak neked egy hasznalaton kivuli uvegszalat es mar kesz is. Az arkulonbseg abbol adodik, hogy egyszerre lefektetni nagy kapacitast hosszutavon sokkal olcsobb, mint toldozgatni a meglevot.

    "Vajon az ipv6-hoz is megint mobiltelefont kell cserélnünk?"

    Nem, a jelenlegi telefonok ipv4-es cimtartomanya benne van az ipv6-osban is, tehat ha ma van internet a telefonodon (szamitogepeden), akkor holnap is lesz, amig fizetsz erte. Az ipv6 alapvetoen csak annyi, hogy 32 bitrol 128 bitre noveltek az ip cimek meretet. Tehat 255.255.255.255 helyett 65535:65535:65535:65535:65535:65535:65535:65535 lesz a cim max erteke.
  • sathinel
    #20
    Azt is kell nézni, hogy a politika kapott laptopokat, infó eszközöket, de valsz nagyrésze a politikusoknak ugynúgy használja a laptopját mint egy otthoni gépet. Nem ezeken dolgoznak, nem ezzel csinálják a munkát, és így nehéz informatikáról képet alkotni. Volt egy kezdeményezés hogy mindegyik kapjon laptopot. Ez jó is lett volna, de mint láthatjuk nagyon sokat használhatják((((. Szerencsére vannak fiatalok a politikában akik már használják.
    Mivel az időssek nem igazán értik, és szeretik használni az IT újdonságait, ezért ne is várd el hogy ezek érteni fognak hozzá. Apám is műszaki beállítottságú, és szereti is az új kütyüket, mégsem ért a géphez. Nem azon nőttek fel, tehát nekik mást jelent!
  • bvalek2
    #19
    "Az nem derült ki, hogy Magyarországon miért nem volt kíváncsi rá senki, pedig van fiatal, internetszolgáltatónál nevelkedett miniszterünk is, de lehetséges, hogy azért, mert annyira fejlett ország vagyunk, hogy nekünk már nincs is szükségünk tanácsokra (sic!)."

    Ez egy politikai megjegyzés a cikkben, tehát a hozzászólásom nem volt OFF. Nem csak informatikáról van itt szó, hanem üzleti/parlamenti politikáról is. Kicsit sarkosan fogalmaztam, de leírtam a lényeget. Mondj valakit, akit nem dühít ez a helyzet. És ott vannak az orrunk előtt a felelősök. Itt nem lehet a politikai korrektségre hivatkozni, meg kell nevezni őket. Olvasd el amit írtam, nem álltam neki reklámozni valakit helyettük, csak rámutattam, hogy ők tehetnek róla, és kész.
  • FoodLFG
    #18
    Jól gondolod ezzel volt problémám.
    A cikk az említi, hogy pillanatokon (közeli jövőben?) belül itt lesznek/vannak azok a készülékek, amik külön egyedi ip címeken kapcsolódnak és ebbe beleérti a digitális képkeretet és a hűtőt is... szerintem
    De az előbb említett eszközök nem jelentenek akkora nagy problémát hiszen, ha nincs ip akkor natolva (kis bohóckodással) csatlakoznak az internethez, míg a mobil cuccoknál ez már nehezebb megoldani (3G, PDA, VoIP telefon (mondjuk a 3G nem egy eszköz, de mindegy)). Nem egy kategória a kettő
    Amit te írtál és a cikk is írja szerintem nem elképzelhető a közeli jövőben, aztán majd meglátjuk...
  • juhand
    #17
    Nekem viszont már régóta az ADSL-ek túlzott aszimmetriája szúrja a szememet, amit a cikk is megír. Nagy levelek és adatok áttöltésénél igen csak kellene az upload.
    Maximálisan 3/8 -os aszimmetriát engedélyeznék. Tehát 1 Mbps download-hoz legalább 384 kbps upload járna.
  • Yeti
    #16
    Én úgy emlékszek, hogy a digitális képkeretről nem a hálózati címek elfogyása kapcsán volt szó. De egyébként egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy akár annak is legyen saját IP címe, amikor gyakorlatilag elfogyhatatlan a címek száma, nem kell velük spórolni. Szerintem egyébként inkább ő az kettőtök közül, aki jobban képben van a trendekkel, és az új technológiákkal: az IPv6 idején már nem úgy lesz, hogy egy IP címet kapsz, ami a routeré, és az kioszt helyi címeket a különböző eszközöknek, majd NAT-tolja azokat, hanem mindenki kapni fog egy jó nagy tartományt (mondjuk egy 8 vagy 16 biteset), és a router minden eszközödnek rendes IP-címet ad abból a tartományból, és így azok is közvetlenül elérhetőek lesznek, nem kell NAT-tal bohóckodni.
    Ha nem ezzel volt problémád, akkor viszont nem tudom mi az, amit kifogásoltál az idézett szövegben.
  • Zsoldos
    #15
    a hiba az on keszulekeben van
  • zsolltikka
    #14
    Mobil Gmail (java-s mobiltelefon kliensprg.):
    -gyors (gyorsabb mint az integrált mobilos kliensek)
    -pdf(!!!), doc megjelenítés

    Vajon az ipv6-hoz is megint mobiltelefont kell cserélnünk?


  • Rage47
    #13
    sztem ez egyedi eset, vagy nagyon ritka. ilyenröl még nem hallottam:)
  • Mardel
    #12
    *opera
  • Mardel
    #11
    Gmail, omg.

    kb 1 hónapja nemtudok webes felületen emailt olvasni, bejelentkezek ok, emailre kattintok és betölt egy üres oldalt (opre, firefox, és IE alatt sem müxik, sütik is törölve voltak)...
    Azóta ha fontos dolgot kapok tunderbirden keresztűl olvasom.

    Tényleg jó a gmail...
  • FoodLFG
    #10
    "Bittorrent rendszert említeni...amiért az egyébként zseniális rendszert megbélyegezték és mocskolják folyamatosan. "
    Csak a jogvédő szervezetek és néhány politikus fikázza, mert ez egy könnyen felhozható támadási pont, de a probléma gyökere nem itt van, csak ezt ők nem veszik észre. A többség meg isteníti és ez a lényeg, az hogy pár hülye gyerek mit gondol róla, az már senkit sem érdekel...

    "..a nagyszülők nemsokára WiFi-s digitális képkeretet nézegetve követik majd az unokák cseperedését. A hűtő megnézi ..."
    Nem tudom, hogy az arc hallot-e már a wifi routerről (meg ilyesmik) , ja az ő idejébe csak kábelek voltak? Ennek a mondatrésznek semmi értelme, ott ahol az ip címek elfogyásáról beszélnek, mert az otthoni helyhez kötött készülékek kurvára nem fognak közvetlenül az internethez kapcsolódni. Nem tudom, hogy a cikkíró hibája ez, vagy az öreg már egy kicsit szenilis …

    "A felhasználók gyakorolhatnak nyomást a szolgáltatókra.."
    Hát a mai átlag felhasználókat látva, akik csak msn-re 'használják' az internetet (legalább jól néz ki a statisztikákban, hogy milyen sokan 'használják') , arra jó a Foslány fosDSL is …

    jobb hogy a politikusainkkal nem találkozott, úgy sem lett volna sok értelme, csak időpocsékolás

    "teljesen jó a G-mail "
    freemail rulez
  • shabba
    #9
    A 2000 dollár egy T3-as vonalért szerintem erősen alulbecsült. Még a nagyon nyomott úrú T3-as ajánlat is inkább valahol 4000 dollár körül kezdődik, de felmehet akár 16 ezerig is.

    "a felvilágosult Tokióban viszont egy 100/100 Mbites dark fiber (sötét, kihasználatlan üvegszál) elérés 1-2 ezer forint."

    Hát persze, most akkor 100 Mbps vagy dark fiber? Tessék má eldönteni mert ez így hülyeség a köbön. Ezek után a leírt árat végképp nem is érdemes véleményezni, gondolom hasonló okosság alapján születhette.
  • Cactus
    #8
    Remek hozzáállás, gondolom te ott voltál az előadáson...Vagy csak hobbiból politizálsz egy informatikai fórumon?
  • Gerygrey
    #7
    Személy szerint én sem, de arra amire én egy levelezőklienst használok (mily meglepő: levelezésre) teljesen jó a G-mail.

    Az tetszik még a Google-ban hogy belevágnak olyan fejlesztésekbe, amik rendkívül tetszetősek és innovatívak, de nem igazán várható tőlük busás bevétel, mint például a Google Earth.
  • dawinD
    #6
    személy szerint én nemtudok már 5 megánál se többet normálisan feltölteni gmailre.. de bizt nálam van a hiba :S
  • Kagemusha
    #5
    Persze, hogy tokeletes a GMail, mert nincsen benne semmi felesleges csicsa, hanem szolid, jol hasznalhato kezelofelulete van. A tobb gigas tarhely meg az eperszem a habtejszin tetejen.
  • bvalek2
    #4
    Az a bizonyos fiatal miniszterünk, idősebb miniszterelnökünkkel együtt, és az egész társaság a KISZ-ben nevelődött, és ott ilyen "burzsoá imperialista kapitalistákról" nem tanítottak...

    Miután apuciék orosz barátai kivonultak, szegényeknek maguktól kellett megtanulni, hogy lehet érvényesülni a nagybetűs életben, még szerencse hogy kaptak kezdésnek némi zsebpénzt az államkasszából. Így is csak annyit tanultak meg, hogyan kell ország pénzét lenyúlni, a legbonyolultabb elektronika náluk otthon a bunkofon, meg a házimoziszett, informatikáról azt sem tudják, eszik-e vagy isszák.

    Na de komolyan, valaki még csodálkozik, hogy ebből a kontár bandából senki sem tolta oda a képét az előadásra? Magyarország tele van sokezer olyan fiatallal, aki mit nem adna azért, hogy legalább öt percet beszélgethessen az "építővel". Ezek meg ott vannak a lehetőségek gyűrűjében, és annyira igénytelenek, hogy észre sem veszik, hogy Mr. XX. Század előadást tart a szomszédban.
  • InfectedMann
    #3
    Gmail -el én is egyet értek! Én is rühelltem a webmailt! Mindig levelező progikat használtam, de a Gmail egyszerűen tökéletes!
    Google tevékenysége tényleg tetszetős... próbálnak mindig olyat alkotni ami jó és megfelel a célközönségnek és nincs tele mindenféle felesleges faszsággal...
    Amúgy jó lett a cikk!
  • Gerygrey
    #2
    A G-mailben tökéletesen egyetértek veled, én kifejezetten rühelltem a webfelületes levelezőket, de a G-mail nagyon el van találva.
  • The Termentor
    #1
    attol tartok hogy az ilyen hozzaallasu emberekbol tul keves van es inkabb lesz ervenyes az a modell ami az eddig megjelent iparagakban kialakult. "Az van ami van, lehet hogy jobbra is futja de az nincs mert akkor nem keresnenk ennyit."
    Nekem a google tevekenyseg nagyon tetszik, sok felhasznalo oromere olyan dolgokat csinal amik hasznalhatok.
    En, a mezei felhasznalo, nem akarom azzal elotlteni az ertekes szabadidomet hogy mindenfele programokat probajak ki hogy melyik a megfelelo. Legyen egy, mukodjon. nem ez a cel ebben az iparban? Komolyan eddig a gmail a 6-7 edik levelcimem, es ameddig letezik gmail addig ez lesz mert minden benne van ami kell. Nincsenek olyan felesleges dolgok amiket amugy sem hasznalnek. Es azthiszem hogy az emberek tobbsege igy van ezzel.
    Raadasul a cegnek is jobban megeri mert ezzel csinalja a legnagyobb ingyenreklamot. Gmailrol is "utcan" hallottam mig a fasszopo jahuu meg autluk szarsag jon magatol. es egy gany szar. Meg a nagyfater se talalja benne a leveleit aki nemigazan folytat nagy kommunikaciot neten.
    na mindegy, ez mar szemelyes
    a lenyeg sztem az hogy legyen verseny es a felhasznalo ne alul legyen hanem felul ( :D ) Ne birka legyen aki raszorul a szarra es megveszi hanem az akit meg kell gyozni, le kell nyugozni hogy az enyemet hasznalja. A nyakamat teszem ra hogy ha lenullazodna az oprendszerek szama akkor senki nem valasztana vindozt. vagy a vindozt csinalnak meg normalisan ...