153
  • mateo130
    #153
    Hát nem sok tapasztalatom van, de annak adok inkább igazat, aki azt az elvet hirdeti, hogy az átlag felhasználót ugyse érdekli semmilyen beépített "advenced" cucc. És ahogy hallom, olvasom, nézem nem igazán nyújt sokkal többet. Csicsás, külsőre tökéletes... Azt meg hogy milyen lesz a gyakorlatban azt majd az idő eldönti!
    Mondjuk annnyit még hozzátennék, hogy a XP nél is már rengetegen úgy használták a rendszert, hogy szarrá butították a wint, hoyg több mem maradjon mondjuk a játékoknak amit sokszor használnak. Így ezen userek nemhiszem, hogy felteszik az új software-t, maximum néhány éven belül. Minek is tennék fel ha csak nagyobb az erőforrásigény?! Nem mindenkit az izgat, hogy hú de g..i jó a kinézete!!! Főleg ha több erőt von el.... mint ammenyit javul a kinézetében
    peace
  • Neerpelt
    #152
    Így tovább! Mondtam már hogy a Mónika-show nézése helyett a Microsoft-os hírek fórumát olvasgatom?
    Hajrá! Ha színvonal süllyedni fog, hű rajongótok maradok! :P
  • turul16
    #151
    Nincs win a gépeimen.

    Több millió kódsort én sem nézek át, de gépem tevékenységét figyelem :)
    Csakhogy egy-egy kódsort itt, akkár több ezren is ellenőriznek, míg MS esetében max. 3-an.
    A dologhoz hozzátartozik, hogy az XP -be 5 éven keresztűl, főleg a kezdetekkor bekerűlt hibákat javítgatták. Míg Linuxnál az új képességek implementáláskor az előző hetit, és még így is kevesebb biztonsági kockázatot jelntő kód került közkézre.(Értsd: Virus/Spyware/Root kit/Exploit/Trojan/Worm/.. stb)
    XP -be úgy találtak ennyi hibát, hogy még a forráskódját sem ismerik.

    A másik dolog, ha nem teszt verziókójú komponensek teszel fel linuxban, akkor töredékére csökken azoknak a fenyegetéseknek a száma ami téged érinthet.
    mgj: IE sebbezhető (ami éppen tízszer annyi, mint a Firefox esetében mért)

    A biztonság hibák felfedezése után, Linux esetében általában napokat kell várni, míg MS esetében gyakori hónapos unfixed ismert biztonsági rés. (Napok alatt nem tud elterjedni egy kórokozó, és kevesen tudnak gonosz dolgokat művelni, ha frissítesz a javításakor, az MS -nek csak pár ezer programozója van, nincs mindenre idejük (3000 korokozó/hónap tűnik fel MS-éket fenyegetve))

    Linux esetében, minden biztonsági kockázatot jelentő hibát bevallanak, míg MS. esetében ez közel sem biztos.

    És senki se olyan hülye, hogy backdoort tegyen a main-rendszer forráskódjába.
    - 99.99% hogy beküldéskor kiszurják.
    - 100% hogy kiszurják.
    Hamar cikk lenne belőle, és a karirjét egy jó darabig pihentethetné, főleg ha Linux forráskódba szeretne piszkálni.

    (Elnézést a Linux szó helytelen használatáért)
  • TH448
    #150
    Jó, hát igen, a linux az kicsit más tészta. :D De lényegében ott sem nézed át sem a full kernelt, sem mást teljesen fordításkor. :)
    De kicsit elterelve a témát az OSS-ekről, nem tudom, van e win a gépeden. Mert ha van, akkor már igaz, amit írtam, hogy eddig se láttál nagyon bele.
    Egyébként igaz, fogsz két gépet, átereszted a másikon az adatforgalmat, és elemzed. Nem rossz ötlet, csak kicsit erőforrás igényes. :D:D
  • turul16
    #149
    Ha titkosítva küldök valamit azt az én kulcsommal titkosítom, egy köztes gép segítségével meg tudom nézni mit küldtem (saját gépemen is, de biztos -ami biztos), és kulcsaim ismeretében (mivel ismerem), ellenőrizni tudom mi ment ki.

    Itt én ellenőrzöm a rendszert, és nem a farok csóválja a kutyát.
  • turul16
    #148
    Képzeld tudom :) Még Programózónak is becézem magam. Meg embedded linuxal is fogalakozom.

    Azért mert az oprendszeremben, csak a zárt kódú nvidia driver van amit nem forrásbol tettem fel, de ez is változik majd, év végére lesz open source nyílt nvidia driver.

    Azért mert a tracereim, az nvidia drivert is meg tudják figyelni.
  • TH448
    #147
    Bocs, de te tudod, hogy hogy működik pontosan az oprendszered? Márcsak miért vagy benne ennyire biztos, hogy nincs benne már most olyan kódrészlet, ami titkosítva adatokat küld rólad? Ez eddig se volt átlátható, és elég kicsi a valószínűsége, hogy pont most kezdik el a full controllt. De mindenesetre sem több, sem kevesebb rálátásod nincs az eddigiekhez képest...
  • turul16
    #146
    Részlet kérdés :)
    Majd kevesebbet mondok igazat, hogy biztonságba legyek :)
  • turul16
    #145
    Szerinted én, bármilyen kódrészletet futatnék a rendszeremen amiről ennyire nem tudhatom mit csinál?

    Az asztali lejátszómon minden további nélkül, a játék gépemen is, de Desktop PC -men soha.
  • Mike at home
    #144
    ha az MS-t nem is érdekli mit csinálsz, a kormányokat igen
  • TH448
    #143
    Már bocs, de ebben nagyon nincs igazad. Ugyanis a hollywoodi kiadók szabták meg, hogy milyen drm kompatibilis rendszereken lehet lejátszani a nextgen optikai lemezeket, és ha lesz legális lejátszó linux alá, annak ugyanezeknek kell megfelelnie. Most hogy perlik, hogy csak azon lehet lejátszani, hát ms-t emiatt nem lehet, mert nem csak ott lehet lejátszani a videókat. :P
    Főleg, majd ha lentebb megy az asztali lejátszók ára.
    Ezen kívül pont amiatt nem csak ms-re lesznek lejátszó szoftverek, mert apple gépekben is cserélik az otpikai meghajtókat (nem emlékszem, melyikre), meg linux is terjed, szóval ezen a téren nem az ms dirigál.
  • Mike at home
    #142
    ja, 5-6 év
  • turul16
    #141
    Azért van aki kapcsolt
  • turul16
    #140
    Az MS. lehet az abszolult ura az összes (fizetős) média anyagnak, ha sikerül elterjesztenie a csalafinta védelemmel elátott rendszerét.
    A tröszt és monopol még nem minden.

    Ahogy a dolgok állnak ezzel megőlheti az összes konkurens rendszert.
    Egyet életben kell hagynia, hogy ne legyen túl feltűnő, ezért tartom nem kizártnak ,hogy az alma és az ablak megegyezet videó ügyben
  • fanatick
    #139
    Én linux párti vagyok, csak megjegyeztem, hogy nem ugyanaz a kategória.
    Természetesen a Linux alkalmas desktopra, én is jól elvagyok az UHU-linuxommal! :)
    10 perc telepítés után nekem minden működik: net, zene, videó, offisz, stb., nem kell hozzá izomgép sem..
    És egy árva petákba sem kerül! Szerintem ár-érték arány tekintetében a linux vitán felül a legverhetetlenebb.
    Aki meg csilivilit akar, az is talál linux-on: xgl/compiz, ld. ugye Suse Linux Enterprise Desktop, de máshol is - hol volt akkor még a vista..

    És nincs a gépünkön beépített rendőrség..

    A szabadság és a lustaság egymást kizáró fogalmak.


  • TH448
    #138
    Pont ugyanez volt iTunes-szal. Védett, nem másolható, blabla... Egyszer feltörték. Ezen kívül a másik amiért nem érdekel a dolog, hogy zene mp3-ban jön hozzám, videó meg hát, később majd ha neten minden hd lesz, akkor lehet, hogy problémát fog okozni, de sztem addig megoldódik a dolog.
  • TH448
    #137
    "De a technika, magában hordozza azt, hogy megtehetné, olyan dolgok lesznek letitkosítva védelmed érdekében, hogy nem tudod kideríteni pontosan mit is csinál."
    Eddig sem tudtad, hogy az oprendszer hogy működik, hacsak nem fejtetetted vissza a forráskódot, de az meg ugye nem valószínű...
    És ha ez a technika potenciális lehetőség az ilyen összeesküvések megvalósítására, akkor az eddigi rendszerek legalább ennyire azok voltak. Most is simán küldhet titkosítva adatot, ha akar, és elvileg a tűzfalat is megkerülheti. Nem értem, miért csak most jön ez az elmélet. Ennél egyszerűbb példa lenne az aktiválás, ott teljesen nyugodtan küldhetne titkosítva még adatokat a gépről, de nem valószínű...

    Kamu license-szel írt programot ha nem engedne futtatni az azt jelentené, hogy előre bevizsgált ms programok futhatnának csak (ergó saját nem), mint ahogy az sem az igazi, ha a fejlesztőknek adnak kulcsot, mert azt meg ellophatják...
    Ezen kívül minden program elindításához net kellene, szóval ez kivitelezhetetlen. Ha meg csak annyi, hogy figyelmeztet, hogy nem hitelesített progi, attól lehet futtatni.

    Marad benne vízjel, akkor majd egy spec tört lejátszót használunk, úgyis lesz valami...
  • ssdb
    #136
    an esse lesz egy jó ideig amég nem lesz BT-n...
  • turul16
    #135
    Nem csak HD-ba lehet betenni ezt a védelmet, hanem minden internetes zene vagy videó anyagba.
  • turul16
    #134
    HD blue ray feltörése még nem jelenti azt, hogy vizjel sem kerül bele.
    DRM rendszer nem lett kiiktatva.
    Teljes védelem még nem áll.

    F@szt érdekli az MS-t, hogy én mit csinálok, legalábbis remélem nem figyelne meg. De a technika, magában hordozza azt, hogy megtehetné, olyan dolgok lesznek letitkosítva védelmed érdekében, hogy nem tudod kideríteni pontosan mit is csinál.

    AES128 at írtak azt hiszem, de gondolom használ mást is.
    72 Bittes RSA feltörése évek óta folyamatban és még az 1% on sincsenek túl.

    Igen de kamu adatokkal kitöltve, érvényes -e a licensed ?

  • TH448
    #133
    Nem mondtam, hogy az ms nem kaphat pénzt a beépített drm védelmekért, de ha egyszer csak így lehet lejátszani hd-dvd-t, meg br-t (még nem lépett minden kiadványnál életbe), akkor erre is fel kell készíteni az oprendszert...
  • TH448
    #132
    A TPM azonosító mellé még kell valami jelszó vagy valami. Azt most nem tudom, hogy vista milyen titkosító algoritmust használ, mint ahogy ezáltal azt se tudom, hogy az milyen szabványnak felel meg, tényleg elképzelhető, hogy csak vistával megy.
    Azt viszont nem hinném, hogy ms-nek lenne egy "mindent nyitó megakey"-je, mert egyrészt nincs akkora kapacitása, hogy mindenki összes adatát ellenőrizze, és nincs is olyan internete az embereknek, hogy mindent küldjön, tehát ha akarna a világ ura lenni, akkor se sikerülne neki, mellesleg egy esetleges szerverfeltörés és megszerzés esetén szinte világuralmat adnának egy hacker kezébe...
    Ha az aláírásnak pedig annyi a lényege, hogy kötelezően ki kell tölteni (most csak lehet), oda még mehet kamu adat, szóval ha nem előre ellenőrzik kötelezően, hogy ms engedélyezett program e, akkor megintcsak azt futtatsz, amit akarsz...
    DRM-es cuccokhoz meg majd előbb-utóbb úgyis lesz pár módszer (lásd hd-dvd, br se bírta sokáig), ha más nem, vmelyik progiban lesz egy biztonsági rés...
  • turul16
    #131
    "Ezen kívül az ilyen túlzott drm integrációért a kiadók felelősek, ms-nek elég a szigorú aktiváció, őt nem érdekli, hogy van e illegális photoshop a gépen."

    ÁÁÁÁÁ véletlenül sem kap sok pénz ezért az MS, a kiadóktól.
    Azért meg főleg nem fog, hogy többi szoftverért (gyártó) is igyekszik jót állni.
  • turul16
    #130
    Kéz kezet mos, szerződések ilyesmik?
    Miért nem támogat minden hardver elemet a linux ? Mert a gyártok eltitkolják azokat minimális infókat ami driver íráshoz kell. A Linuxos közösség most tett egy ajánlatot a gyártók felé, ha add doksit meg pár hardvert akkor írnak hozzá drivert (Akkár én is), és bekerül a main line kernelbe, és kb örökké ingyen frissítik karban tartják . A Linux hardver támagatasa 9x% , mindezt úgy érték el ,hogy gyakran vakon dolgoztak.

    A Vista nem fogja támogatni, az egy évnél öregebb hardverek zömét, a Linux igen.

    Ahhoz képest hogy szerinted linux nem alkalmas desktop rendszernek elég sok lázadó van.
    Talán nem menőbb a beryl az aero -nál ?
    Talán nem fut Quake4/Doom3/UT2004 ?
    Talán nem játszik le videót/mp3 -at ?
    Talán nincs több százezer program rá ?
  • scorpeeon
    #129
    Nekem az a véleményem, hogy ez az egész vista egy vicc. Egyszerűen röhej. Olyan szuper védelmet építettek be, hogy már a gép dönti el helyetted, hogy mit tölthetsz le, mit tehetsz ki HDTV-re, milyen felbontáson... Katasztrófa az egész.
  • turul16
    #128
    Nem te futathatod a saját programjaidat, aláírhatod ilyesmi.
    De DRM anyaghoz, vagy más program sealed storigához nem férhet hozzá.
  • turul16
    #127
    Bocs lof@sz titkosító eszközök szabvány nyílt a Linux is tudja kezelni.
    Kinek a kezében van kulcs ?
    Vista védelmének kulcs eleme, hogy a legfőbb kulcs az MS-é.
  • fanatick
    #126
    Olvasom a hozzászólásokat és nem értem, hogy miért védik egyesek a mikrofost és az ő termékét.
    Nem szorul védelemre! Egy geci multicég, aki mindent ural, és úgyis használni kell a termékét, akár tetszik akár nem. Diktatúra.

    Itt nem számít, hogy jó-e amit csinál, vagy nem (én még el is tudom fogadni, hogy vannak jó dolgok a Vistában), mivel nincs igazi összehasonlítási alap.

    Világos, hogy a Vista tele van Mac OS X-ből, linux-ból stb. lopott ötletekkel, ezt azonnal látja az, aki látott már vinózon kívül mást is.
    Viszont se a Mac se a Linux nem összehasonlítási alap. A Mac a cég saját hardverén fut, sufni-pc-n valószínűleg köhögne egy kicsit..
    A Linux pedig közösségi szoftver szabad embereknek, diffúz világ, nincs mögötte koncentrált erő (ez az előnye és hátránya), hiába használják, támogatják vagy adják ki óriáscégek (Novell, IBM, Red Hat, Oracle, Google), akkor is a fejlesztése közösségi alapú. Desktop-on van mit fejlődnie, inkább szerverre való.

    Vagyis nincs igazi "kereskedelmi", "dobozos", minden PC-n futó, laikusokat célzó kihívója a vindóznak asztali alkalmazásban.

    És ez iszonyú.




  • TH448
    #125
    Most olvastam el utolsó hozzászólásod. Válasszuk szét a megaösszeesküvés elméletet a saját érdekekkel. :)
    Szóval amit írtál, azt minden gyártó alkalmazza. Apple gépet veszel? Vegyél hozzá apple-t támogató kiegészítőket, progikat, stb. Ms is régóta ezt csinálja, vegyél win-t, vegyél hozzá office, úgyis a saját formátumát használod, és mivel sokáig nem is kezelte a többi szerkesztő rendesen, a másik félnek is meg kellett vennie, szóval ez nem újdonság, de ettől még nem lesz totális kontroll...
  • TH448
    #124
    Szépen megkérnélek, ne rémisztgesd itt az embereket feleslegesen.
    A TPM chip alapú winyó titkosítás csak akkor működik, ha bekapcsolod. Viszont ha ráereszted a winyódra, akkor abban az esetben sem kerülnek az adatok illetéktelen kezekbe, ha ellopják a gépedet, és kiszedik a winyót. Mellékhatásként igen, csak a vista kezeli, de ha belegondolsz egyébként pont a biztonsági része nem érne semmit, ha nem így lenne. Szóval az nem a teljes kontroll eszköze. Mint ahogy ha meg akarják védeni a digitális videótékából kivett anyagot, (1 nap után le kell törölni), azt védjék úgy, ahogy csak akarják, úgysem élek a szerrel. :) Amit írtál, hogy csak microsoft signed progik futnak, hát ez könnyen megvalósítható lenne, de ezt nem merik meglépni, mert akkor én a saját magam írt programjaimat se futtathatnám, mellesleg akkor a fejlesztőknek kellene ettől mentes verzió, és akkor meg az terjedne el, de szóval lényeg, hogy nem lesz ilyen. (Bár az hihetetlen mértékben megnövelné a biztonságot.) Viszont lehet akármilyen DRM kezelő réteg akár a kernel legalsó szintébe ágyazva, az akkor sem tudná megkülönböztetni, hogy most a divx-es anyag éppen a családi videó, vagy Brad Pitt új filmje. Úgyhogy akárhogyis erőlködnének, nem mennének sokra, és ezzel ők is tisztában vannak, úgyhogy nem fogják tudni, hogy mit nézek, és mit csinálok. Ezen kívül az ilyen túlzott drm integrációért a kiadók felelősek, ms-nek elég a szigorú aktiváció, őt nem érdekli, hogy van e illegális photoshop a gépen.
  • turul16
    #123
    XBOX védelmét sem sikerült feltőrni, aki warez szóra mer gondolni egy felújított Vistán az bolond. Még ha sikerül is kicsatolni az adatokat, digitális vízjelel lesz el elátvi ami alpján bezonosítják azt aki kicsatolta, a Digitális vízjel szinte eltünthetetlen, élvezhetetlenségig le kell rontani a minőségét.

    MS DRM-je terjed, és ki tudja kényszeríteni, hogy szinte minden adaton alkalmazzák.

    Vista NTFS -e nem kompatibilis teljesen még XP -jével sem. A titkosított fileok feltöréséröl sem tudom, hogy lehet -e, ha valamit titkosan tárol a Vista legyen az akkár diplomamunkád könnyen lehet, hogy csak Vistával fogod tudni elolvasni.

    Ezt nevezhetjük gyártó csapdának, MS magához láncol, és aki az MS barátja ehet az asztáláról, aki nem az mehet 3.14csába.
  • dav1d
    #122
    xpre is átálltak 1idő után, nem muszáj azonnal.haladnak a klóral vagy mi :D... Amugy is , ez a gépigény túl kicsi ahoz képest h 4-5 évre van tervezve a vista ..
  • turul16
    #121
    Trusted Platform leginkább a szabadválasztás jogától fog megvédeni, #36 -ot olvasd.
    Azzal hogy úgy védi meg az adataidat, hogy csak ő (Vista), és csak a Vista barát programok (DRM -esetén), fogják tudni kezelni.
    Ha most valaki Campusol egy Vistát, akkor könnyen abba helyzetbe kerülhet, hogy egyetem után meg kell vennie, ha szüksége van a védett motyóira.

    A vista trusted platformja (Halál Csillag), még nem áll, még pár szervice pack kell hozzá.
  • fade2black
    #120
    uez a tapasztalat nálam is.

    megy a hozzánemértő hörgés, köpködés a nagy újságíróktól mert ugye ez a divat az MSt köpködni.
  • TH448
    #119
    Többen emlegették itt, légyszi ha nincs igazam, vki javítson ki.
    A TPM nem véletlenül az a beégetett egyedi azonosító, ami főként arra szolgál, hogy le tudjam védeni az adataimat, hogy ha kiveszik a vinyót, akkor se tudják visszanyerni az adatokat? Szóval veszek egy dobozos vistat, akkor ott nem adnak hozzá azonosítót, tehát anoním marad a dolog, ezen kívül nem hinném, hogy az azonosítót elküldi ms-nek, az potenciális biztonsági rés lenne. Mégis mindenki a nagy testvért emlegeti... Ms csak azt akarja elérni, hogy legális win-t használjon mindenki, ezt meg lehet érteni.

    Egyébként nálam már a beta2-óta vista megy, és ha már mindeki írt róla, én is megosztom a tapasztalataimat: szép, ez kétségtelen, meg az is, hogy több ram kell neki, giga alatt nem ajánlanám. Nagyon sok felesleges dolog van benne, de azért vannak hasznos apróságok, ezekre mindjárt kitérek. Az egész oprendszer filozófiájában kezd hasonlítani a osx-re. (Ezen ne sértődjön meg senki, próbálok objektív maradni.) Értem ez alatt azt, hogy ugye osx alapból egy egyszerű oprendszer a maga csupaszságával, viszont adnak hozzá egy programcsomagot, és így összevetve kap a felhasználó egy olyan rendszert, amit szinte mindenre használhat egy alapvető kezdő szinten. Ms ugyanerre halad, fotókat rendezi, kereshet az ember amit csak akar, thumbnail alapú képtár, alapvető szerkesztési funkciók, dvd player, win movie maker, szóval szinte mindnek megvan a maces megfelelője (Garagebandé készül), és mindnek jellemzője, hogy elég primitív, de a kezdő user elmondhatja, hogy "vágtam videót, meg csináltam slideshow-t", viszont ha picivel is komolyabbat szeretne a beépített sablonoknál meg szűkös effektkészletnél, akkor tejelnie kell valami drága programért. Ezen kívül ami még szembetűnő, hogy ms-nek több pénze van design-t fejleszteni, vista-t eléggé eltalálták ilyen téren.
    Nekem eddig vista futtatásából driver hiány miatt volt hátrányom, de még mindig jobban állok, mintha mac-em lenne. :D:D:D:D (Ez nem célzás volt.) Ezen kívül ott volt bibi, hogy after effectsnél néha magától megállt preview, mintha nyomtam volna vmit, de ezt mintha kijavították volna finalra. Meg ugye 512 ramom volt, na azzal after effects meg premier horrorisztikus rémálom volt. Viszont nálam vista jobban kezeli az erőforrás menedzsmentet, akkuról tovább bírta a noti.
    Mindent összevetve akiben van egy kis kisérletező kedv, meg esetleg tud várni néhány hetet driverre, és van legalább giga ramja, mindenképp javaslom vistát, legfeljebb kapcsolja ki aerót, de a jobb biztonság miatt mindenképp érdemes. Egyébként egy tanács: mivel az ide írkálók többsége tanul, tisztaszoftver vagy campus vagy mi a tökömön belül is elérhető lesz vista, mindenképp érdemes, akkor ugye minden frissítés minden jön autómatikusan.
  • Mike at home
    #118
    veszel egyet 130-ért
  • woker
    #117
    A teljesség kedvéért azért tegyük hozzá, hogy ez a system builder verziók ára ami a legfapadosabb, mondjuk nekem nincs is szükségem dobozra, 2000 oldal papírra, telefonos supportra. Elég csak a dvd meg a kulcs.
    Bár nagyon remélem, hogy nem papírtokban vágják az emberhez mint ahogy olvastam, mert azért az elég gáz, tekintve, hogy ha 500 Ft-ért vesztegetnék akkor abba is beleférne egy normális tok.

    Így viszont már tényleg elgondolkozok azon, hogy egyszer talán a távoli jövőben beruházok rá.
  • Magnificat
    #116
    Na és milyen IGAZI újdonságot kínál (amit még nem láthattunk máshol, illetve nem szerezhető be progiként), talán a 3D-s desktoptámogatáson kívül? (ami eddig minden másnak része volt, kivéve a windowsnak, illetve az OSX nem 100, hogy támogatja)
  • Mike at home
    #115
    szerinted a cégek át fognak állni Vistára? nem
    egyesek mostanában cserélték le a win2k-t
    milyen üzleti előnye van a vistának?
  • Mike at home
    #114
    szép új jövő :(