23
  • Indigo
    #23
    Ez nem ilyen egyszerű. A magyarnak is van egy az Akadémia által elfogadott és hivatalosan használt változata, amit mindenhol ugyanúgy oktatnak, de mégis van egy csomó tájszólás. Kicsi ország vagyunk, ezért nálunk annyira nem különbözőek ezek a nyelvjárások. De pl Franciaországban az ország két különböző pontján élő ember alig érti meg egymást, annyira nagy a különbség a nyelvhasználatban, pedig ugyanazt a franciát oktatják. És akkor az angolról ne is beszéljünk...
  • AranyKéz
    #22
    A tájszólás problémáját nagyon egyszerűen megoldhatják ha mindenütt ugyanazt a nemzetközileg elfogadott variációt oktatják.
  • szivar
    #21
    "A kínait beszélik a legtöbben, mégsem azt oktatják iskolákban például. "

    Még nem, de ez idővel változhat :D.

    Mellesleg egy kiskölök, aki éppen beszélni tanul, több nyelvet is elsajátíthat anyanyelvi szinten, különösebb erőfeszítés nélkül. Csak az a baj, hogy mire lezárul az az időszak (legalábbis a túlnyomó többségnél), amikor még gond nélkül tanul különféle nyelveket bármely gyerek, akkor kezdik el tanítani nekik a nyelveket, nem akkor amikor fogékonyabb rá. És a tanítás mikéntjéről||eredményeiről meg inkább ne is beszéljünk.

    Értem én hogy mit akarsz mondani, de ez nem fog egyik pillanatról a másikra bekövetkezni, sőt mondhatni hogy sohasem fog az bekövetkezni hogy mindenki egy nyelvet beszél. Ugyanis minnél többen beszélik az adott nyelvet, annál több tájszólás keletkezhet||keletkezik, melyek előbb utóbb különálló nyelvvé fejlődhet||fejlődik. Élő példa erre az amerikai, angliai, ausztráliai angol. Ezeken kívül van még egypár változata ennek a nyelvnek, de ezeket jelenleg még relative kevesen beszélik. Mellesleg ez a változás megfigyelhető a fentebb emlegetett kínai nyelvnél is, ahol a két különböző tájszólásal beszélő ember sokszor nem érti meg egymást, pedig mind a kettő kínai nyelven beszél. Tehát a későbbiek során ott fogunk tartani, ahol most, csak közben kihalna egypár olyan nyelv is, aminek a szókincséhez, kifejezőképeségéhez az angol szinte nem is mérhető.

    Na, dijjóhéjjban ennyi, mert nem akarok tanulmányt írni a nyelvek rokonságáról, fejlődéséről,stb.
  • Indigo
    #20
    Nem a nyelv "konzerválásáról" beszéltem (ehhez tényleg el kellene zárkózni a világtól, bár a természetes evolúció miatt akkor is folyamatosan változik a nyelv), hanem hogy a kultúra megőrzésének egyik feltétele, hogy ismerjük hozzá az adott nyelvet. Arany János versei ma nem érnének semmit, ha felvettük volna a német nyelvet (vagy az angolt, csak mert az az it nyelv), és a magyar feledésbe merült volna.
  • BiroAndras
    #19
    Pont arról beszélek, hogy a közösség nem őrzi meg, mert változik. Legfeljebb úgy működhet, ha egy kis közösség teljesen elzárkózik a világtól.
  • Indigo
    #18
    A megőrzés a közösség feladata, nem kell bele külön óriási erőforrásokat fektetni.
  • BiroAndras
    #17
    "Ha elveszik egy nyelv, akkor elveszik egy kúltúra, ez így igaz."

    A nyelv és a kultúra is folyamatosan változik, fejlődik. A változásnak pedig egyenes következménye, hogy dolgok megszűnnek/elvesznek. Ezért szerintem felesleges óriási erőforrásokat ölni a megőrzésükbe, és megnehezíteni az emberek életét.
  • nedudu
    #16
    Például tanítják iskolában a sifon, cvetter és egyéb szavakat? Tanítják a népdalokat (igen, de nem mindet), tanítják a biblia értelmezését emberi szemmel? Nem. Megtanítanak tyúkot kopasztani, hegedűt, cimbalmot készíteni? Ez utóbbit nagyapám mutatta, akárcsak hogyan kell csontenyvvel dolgozni.
  • Indigo
    #15
    Ha elveszik egy nyelv, akkor elveszik egy kúltúra, ez így igaz. Egy nyelvet egy kisebb-nagyobb közösség használ hosszú ideig, ha eltünik a nyelvük, akkor az egész eddigi felhalmozott írásos/hang/film anyagaik válnak értéktelenné, és ezzel elvesznek az eddigi megszerzett tudásuk és kulturális értékeik. És ezzel az egész világ szegényebb lesz.

    Különben is, nem örülnék, ha kihalna a magyar nyelv, mert magyarul lehet a legízesebben szidni az alant megszólaló jellemtelen ostoba barmokat
  • Penge4
    #14
    Annak, hogy megdolgoztak azért a történelem során (mindegy milyen eszközökkel), hogy az legyen. A kínait beszélik a legtöbben, mégsem azt oktatják iskolákban például. Azért érdekes, Neumann János nélkül nem lenne ma számítógép, mégsem a magyar lett az egész technológiai fejlődés alapnyelve, hanem az angol. Mindegy milyen geci módon érték el (mint mindent úgy általában), de a népek bekajolták és ez a lényeg. Nekünk egy idegen nyelv megtanulását jelenti, de egy 1 éves kisbabának nem mindegy, hogy milyen nyelvet sajátít el anyanyelvként? Nem akarom sorolni ennek a jó oldalait (nincs szükség idegennyelv tanulására/tolmács megfizetésére, fordítószoftverekre, amik feltehetőleg soha nem helyettesítik az embert...stb).

    "Vicces ezt olvasni az interneten, egy isten tudja hol készült gép előtt ülve."

    Na ez meg a másik. Bár biztosra veszem, hogy ezt is meg tudják majd magyarázni, ahogy azt is, hogy a környezetvédelemért kampányoló emberek miért utaznak kocsival/repülővel, ahelyett, hogy gyalog, biciklivel, vagy esetleg kenuval tennék meg ugyanazt a távot. És persze olyan kajákat ennének, amitől nem finganak, mert az is roncsolja az ózonréteget. Nem beszélve arról, hogy dezodort is használnak.
  • AranyKéz
    #13
    "Nem tűnt még fel, hogy a globalizmus csak értéket rombol és nem teremt semmit?" - Vicces ezt olvasni az interneten, egy isten tudja hol készült gép előtt ülve.
  • AranyKéz
    #12
    Áhá, és mit is mondott ?
  • szivar
    #11
    Aztán szerinted az IT-n kívül más nincs is a világon? Jó lenne megérni hogy a busman vagy a bantu nyelv lenne az 'IT világ alapja' :).

    Továbbá a világnyelv szerinted az minek a definíciója? Annak hogy muszáj úgy beszélni (mert csak, és egyébként is az a trendi), vagy annak hogy sok ember beszéli?
  • nedudu
    #10
    Például nagymamámtól sokat tanultam amit nem tanítanak iskolában.
  • AranyKéz
    #9
    Aki a kultúrával példálózik igazán felsorolhatna pár dolgot ami az ő kulturájának a része és nem az iskolában tanulta.
  • Emmegki
    #8
    Szép ez a globális debilizmus, írj angolul, egyél hamburgert, igyál Coca-Colát és nézz tévét, mert az a jó, legyen sok droid. Nem tűnt még fel, hogy a globalizmus csak értéket rombol és nem teremt semmit? Ha sok emberhez kell szólni, mindig a leghülyébb szintjéhez viszik le a mércét, és te ehhez még tapsolsz is. Már Mao is kitalálta, hogy mindenből legyen egyféle, főleg gondolkodásmódból... Ez természetellenes. de ha neked tetszik, költözz ki az usába és felejtsd el a magyart.

    Ja és lehet, hogy neked a világ=IT, de a többségnek nem.
  • Penge4
    #7
    Azért, mert az angol az IT világ alapja, minden angolul van beleértve a programozást is. Meg viszonylag könnyű is a többi világnyelvhez képest (német, francia, spanyol, kínai).
    A kultúrát kár volt megemlítenem. Egyébként ha ennyire fontosnak tartod, akkor most miért itt irkálsz, ahelyett, hogy valami verset, vagy szépirodalmi művet olvasnál valamelyik neves magyar írónktól?
  • Cactus
    #6
    Ez nagy hülyeség, már bocs. Az egy dolog, hogy tudni kell angolul sok dologhoz, de hogy ezért felejtsük el az összes többit?!?
  • Neerpelt
    #5
    Márpedig a kultúra értékes dolog, mégha ezt a sok idióta nem érti.
    Ja, és az EU ha ezt nem tartja be, akkor a hivatalokban nem érdeklődhetnél magyarul a cuccokról...
  • Neerpelt
    #4
    Az angolnak már így is sok változata van. Ha a világon mindenki azt beszélné, akkor egy pár ezer év múlva önálló nyelvek fejlődnének ki belőle, és ugyanott tartanánk, ahol most vagyunk. Bár lehet hogy a globalizáció miatt ez nem történne meg.
    Egyébként ha ennyire támogatod az angolt, miért nem angolul írtad le? :)
    Ja, és igenis, tragédia ha egy nyelv kihal. Egy nyelv egy kultúra.
  • szivar
    #3
    Miért pont angol? Miéret nem spanyol vagy mandarin? Ez utóbbiakat is beszélik egy páran...
  • Penge4
    #2
    Az kár, hogy ennyire tragikusan veszik, ha eltűnik 1-1 nyelv. Mindenkinek sokkal könnyebb lenne, ha egy nyelven beszélnének az egész világon és a születendő gyerekek már anyanyelvként tanulnák az angolt.
    Tökéletes fordítás nem létezik, mert 1-1 kifejezés teljesen mást jelent más szókörnyezetben és ezt ha nem tudom mi lesz, akkor sem fogják megvalósítani.
  • BCs design
    #1
    kár hogy még eggyetlen jól müködő fordító rendszert sem tudtak összehozni