33
  • Sanyix
    #33
    Ja kb. Mögélövöd, amikor metszi a bolygó pályáját már a bolygó mögött, akkor a sebességégének iránya(asszem ez a vektor? :)) közel merőlegesen metszi a bolygó pályáját, de a bolygó már elkezdi maga felé húzni balra, de a merőleges sebesség még mindíg megmarad, erre még kap a bolygótól egy kis rántás balra is, kicsit elkanyarodik, de ez a 2 sebesség már összeadódott. És ugye ezt úgy kell csinálni, hogy az a kis kanyar éppen a cél felé fordítsa a cuccot.
  • ssdb
    #32
    hmm... :) Mihelyzet a Jupteren... 10 évente egy szonda csekkolja...
  • irkab1rka
    #31
    szerintem egy kicsit naiv ez a kacsázós magarázat (nem akartam sértőt írni, mint pl hogy dilettáns).
    Az van, hogy a szondát úgy lövöd, hgoy a bolygó 'mögött' menjen el. ilyenkor amig a bolygó 'közelében' van, addig zuhan feléje, illetve abban az irányban. Mivel eléggé mellé lőtted a szondát, ezért annak páláylya megváltozik, de gyorsul is.

    Ha jól célzol, királyág van. Ha nem, akkor a brigád idn nem kap prémiumot.
  • kukacos
    #30
    Képzeljétek el úgy, hogy a szonda rugalmasan ütközik a bolygóval, ami a pályáján halad nagy sebességgel.
  • cain
    #29
    de, alkalmas a példa. csak itt arra játszanak, hogy lepattanjon. a gravitációs mező tangenciális vektorának módositott pályavektorhoz adódó komponense adja a gyorsulás mértékét.
  • wanek
    #28
    A kavicsos példád a visszatérő űrhajók esetére lenne alkalmas, ugyanis nem mindegy, hogy milyen szögben érkezik be a légkörbe. Ha rossz a szög, akkor vagy elég, vagy visszapattan (erre az esetre jó a kavicsos példa).
  • Sanyix
    #27
    Kacsáztatás :\ hát nemtom te hogy képzeled el, de nemtom miben hasonlít arra. Parittyázásra inkább.
  • Sanyix
    #26
    Hát azért nem olyan bonyolult, ha valaki rájön a dolgok lényegére :)
  • wanek
    #25
    Ez a kavicsos példa pont nem passzol ide.
  • Kagemusha
    #24
    Képzeld el ugy, mintha a Jupiter gravitációs mezején kacsáztatod a szondát, épp mint azt földi körülmények között teszed egy lapos kaviccsal... ha megfelelő szögben csinálod, a Jupiter megdobja a szondát, ha rosszul, "elsüllyed".
    Persze ez piszok pontos számításokat igényel, egy kis hiba és volt szonda-nincs szonda.
    Nem is beszélve a korrekciókról... mire a szonda elküldi a helyzetét és visszaér a válasz, nem kis idő telik el és ugye a régi pozíció és körülmények már nem érvényesek, a korrigálás lehet, hogy éppen rossz eredményt hoz... és ott nincs ember, aki pontosan ismeri a helyzetet és azonnal kijavítja... tehát piszok nehéz meló.
    Amugy meg Thrawn-nak van igaza: a Jupiter nézegetése csak épp kapóra jön...
  • Molnibalage
    #23
    Hát igen, nem egyszerszű dolgo az asztromechanika. A sok holdutazástagadó meg azt hiszi, hogy ért is hozzá valamit...
  • NEXUS6
    #22
    Átgndoltam, és minden szó igaz!
    ;)
    A Pluto szonda története
  • Cactus
    #21
    Zsír ez a link, köszike!
  • neoG
    #20
    minek fantázia?elfelejtették hogy néz ki?:)))
  • wanek
    #19
    Persze. Minden ilyen eszközhöz fellőnek egy fényképezős eszközt is :))
    Ezek fantáziaképek, mint általában az összes, e témakörhöz illusztrált kép is.
  • neoG
    #18
    aztat nem ismeremő ki?
  • JimKirk
    #17
    Viet vagy alneven?
  • neoG
    #16
    de most két műholdat lőttek fel?vagy mi készítette ezt a képet?:))
  • mrzool
    #15
    Szerintem ezt gondold át újra. Lakossági nyomás? Nevetséges.

    És persze, nyilván törölték volna a programot, miután már le volt gyártva a hordozórakéta, és több száz millió dollárt elköltöttek a fejlesztésekre és a szonda megépítésére. Jó reggelt, tessék reális gondolkozni!
  • NEXUS6
    #14
    Micsoda hiszti volt amcsiban emiatt a szonda miatt, hogy a Pluto mint 9.planéta se maradjon ki a megszondázott bolygók közól. A NASA asszem törölte is a programot, de aztán lakossági nyomásra újraélesztették. És hogy teljes legyen az öröm a Pluto felfedezőjének hamvait is elhelyezték a járművön.

    Erre eltellik egy pár hónap és a tudósok úgy döntenek, hogy a Pluto nem bolygó többet.
    Ciki.

    Még jó hogy nem előbb döntöttek, mert akkor valszeg tényleg törlik a küldetést!
  • Thrawn
    #13
    Fordítva. Elsődlegesen a Jupiter melletti hintamanőverrel nyert sebességtöbblet a cél. Ha pedig már arra jár, kitűnő célpont a műszerek "élesben" kipróbálására, új ismeretek szerzésére, d ez már csak hab a tortán.
  • Frosty01
    #12
    nem.
  • Benoke
    #11
    Mivel nem lövöldöznek fel hetente újabb szondákat a bolygók felé ezért kölcség takarékosságból egyrészt a Jupitert is megnézik, ha már úgs is arra jár és lehetőleg olyan időben teszik ezt amikor is a vizsgálat után mint a paritya felgyorsítja amivel hamarabb éri el a plútót.
  • Viet
    #10
    Ha Plútószonda akor mért a Jupitere megy?
  • mrzool
    #9
    Ez elég érthetően leírja: http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_slingshot#Explanation
  • wanek
    #8
    "A Jupiter gravitációja további 14.400 km/h-t ad a szonda sebességéhez, így a New Horizons már óránként 83.200 kilométerrel kerül közelebb a Plútó rendszerhez, amin a számítások szerint 2015 júliusában halad át." - hát persze, amíg közeledik a Jupiterhez, nő a sebessége. De amikor távolodik tőle, akkor meg lassítja, nem?
  • Borzpapir
    #7
    Dög unalom lesz ez a 8 év...
  • mrzool
    #6
    Hidrazin hajtóanyagú fúvókák vannak rajta, de nyilván nem erre gondolsz. Az NH a kezdeti lökést már jó egy éve megkapta, azóta csak korrigálni kell a pályáját. http://pluto.jhuapl.edu/index.php
  • Teppik Amon
    #5
    ha jól értem akkor egy marha nagy rakétára tették ezt a csöppséget (454 Kg) cikk az ürvilágon és egy másik leírás szintén az űrvilágról.
  • Teppik Amon
    #4
    Milyen hajtóműve van ennek a szondának? Tudja valaki? (igen..gugli a barátom)
  • Sanyix
    #3
    Há pedig a tévében is monták hogy fellőtték még tavaly januárban.
    De ez nem fog körülötte keringeni, hanem csak elmegy mellette, aztán tovább.
  • Esrohnoil
    #2
    Hm.
    Én erről a szondáról még nem hallottam, de az szerintetek jelent valamit, h. pont most éjjel álmodtam h. a Plútó körül kering egy szonda?
  • Sanyix
    #1
    Na várom a legalább 8000*4000-es felbontású veszteségmentes, közeli, láthatószínes (nemcsak hamisszínes) képeket a jupiterről, és a holdjairól :D