106
  • assdf
    #66
    Én nem erre gondoltam, csak tudod egyre több mindenről derül ki hogy pl. fokozottan rákkeltő... (pl volt valami anyag is amit itthon nagy előszeretettel használtak épületszigetelésre, csak nem emléxem a nevére)
    Na most ez egy klónozott állat, ki tudja milyen gyógyszereket meg kezelést kapott ezek mind mind beleépülnek a szervezetükbe. Főleg hogy elég gyengécskék még (lásd dolly). Te meg megeszed... Igy is kezelik őket növekedési hormonnal azt is megesszük, és viccet kizárva nekem már rengeteg ismerősöm van, aki 190 magas meg 60kg és nem tud hizni olyanok mint a hurkapálcika... De ehhez elég megnézned a mai 20 éveseket.
    Az sem teljesen véletlen hogy a legtöbb amerikai már hormonálisan van elhizva, szóval nem azért mert sokat eszik a Mcibe, hanem már ilyen a szervezete...
  • qtpman
    #65
    ehhhh nah én esküszöm zsidó leszek :D
  • burninhell
    #64
    klónburger :D
  • rosemberg
    #63
    Erre gondoltam én is hogy nem olcsóbb normálisan előállítani mint egy havonta több milliókat kereső tudóscsoportot felvenni a gyártósorra?
  • argentum
    #62
    "Lehet itt sírni meg nyavalyogni, de az USA szabályozása felismerte, hogy kár a potenciálisan hasznos technikákat valami keresztény ortodox szempontból központilag tiltani, mert a saját lehetőségeiket teszik tönkre vele."

    Ha nem tévedek a gyógyászati klónozásra az USA-ban nagyon szigorú előírások vannak, mégpedig az ortodox keresztény lobbi miatt, míg Európában sokkal megengedőbb.
  • Epikurosz
    #61
    "Európa meg már baromira le lesz maradva, amikor 20 év múlva majd itt is kénytelen-kelletlen engedélyezik majd ezeket a technológiákat."

    És ez mér' rossz?
    Én most bevallom neked, hogy mindig kb. 2 év késéssel szoktam frissíteni az oprendszerem és a nagy progijaimat. Megvárom, amíg más felhasználók letesztelik a már nem is béta verziókat, a fejlesztők pedig kijavítják a hibákat.

    Az Internet Explorerrel nem így tettem, és majdnem szívinfarktust kaptam, amikor szélessávú neten úgy működött, mint kb anno a 9600 bps-os modememmel. Leiltottam most benne minden: Adobe Flashplayert főleg, és a Phishing Filtert is, és viszonylag elfogadható.

    A különböző műkajákkal is ez lesz a taktikám: megvárom, hogy másokon milyen ahtásai lesznek. Amúgy pld. aszpartámot is csak tavalyelőtt óta hazsnáltam, két évig, amíg ki nem derültek a disznóságok róla. Most sárgarépából készült kristálycukorral mérgezem magam.
  • kukacos
    #60
    Abszolúte egyetértek. Ez az új szabályozás inkább gesztusértékű "zöld jelzés" a klónozást hasznosító technológiák számára Amerikában. Annyit jelent, hogy az USA legalábbis nem fog a cégek elé állni, ha komolyan belekezdenek. Jelenleg semmi előny nem származik klónozott egyedek neveléséből, de könnyen lehet, hogy néhány évtizeden belül ez változni fog, például tényleg táplálékkiegészítőket fog előállítani a tehén. Mondjuk a copyrightot meg klónozással fogják védeni, az állat mesterségesen terméketlen lesz, és csak a cégtől lehet embriót vásárolni.

    Lehet itt sírni meg nyavalyogni, de az USA szabályozása felismerte, hogy kár a potenciálisan hasznos technikákat valami keresztény ortodox szempontból központilag tiltani, mert a saját lehetőségeiket teszik tönkre vele. Így az USA egy szinten lesz a koreaiakkal, amikor majd a módosított élelmiszerek valóban felfutnak, Európa meg már baromira le lesz maradva, amikor 20 év múlva majd itt is kénytelen-kelletlen engedélyezik majd ezeket a technológiákat. Könyörgöm, bizzák már a vásárlóra, megveszi-e a génmanipulált-klónozott-egyéb cuccot, vagy sem, de ne tiltsák központilag. Persze a vásárlónak is joga van tudni, hogy készült, amit eszik, és joga van sokféle közül választani is (na ez nem mindig teljesül az USA-ban).
  • kukacos
    #59
    Próbáltam ennek értelmet adni, és lassan sikerült is: te emésztés nélkül, közvetlenül beépíted a megevett marhahús DNS-ét a sajátodba, így lehetséges, hogy az egészségedre a tenyésztett állat génállománya közvetlen hatással van. Akkor már azt is értem, miért írsz ilyen marhaságokat. Fogyassz inkább lóféléket, sikered lehet a lányoknál, a kergepacikór meg amúgy is ritka.
  • Inquisitor
    #58
    Eddig is drága volt a felvágott szürkemarhából, de eztán ...
  • Commandante
    #57
    Amúgy meg amíg azokat a kedves üzletembereket, akik állati fogyasztásra is alkalmatlan alapanyagokat pakolnak emberi élelmiszer-készítményekbe, meg nagyipari mennyiségben cimkézik át a romlott kaját, nem egy útszéli fán himbálja a szél, addig nem a klónozott marhaszelet lesz a legnagyobb problémánk.
  • Commandante
    #56
    Nem kötekedésböl mondom, de ha Te 1 év alatt le tudod tesztelni egy olyan betegség kialakulását, ami 5-10 év alatt fejlödik ki, akkor bazzeg most azonnal védessük le a módszert és alapítsunk céget! Állom az anyagi részét, biz´Isten!
  • uniu
    #55
    jolvan... ezzel az erovel kukoricat is legelhetnek csovestol.
    Valami eredetibbet mondj!:)
  • PíszLávJuniti
    #54
    Dolly?
  • Epikurosz
    #53
    "bükkmakkrol pedig nem is hallottam, hogy meg lehet enni"

    Hát, akkor te biztos nem vagy sertés, mert azok nagyon szeretik. :-)
    Én megkóstoltam, tán egy hónapja, nem valami ínycsiklandozó, de éhínség idején ráfanyalodnék. Megfőzve biztos jobban feküdne. Különben sok zsír és fehérje van benne, nemhiába imádják a disznók. Régen a parasztember őszutón kihajtotta a kondát a bükkösbe, és meg volt oldva a kovártély. :-)
  • uniu
    #52
    a soskafozelek azert nem tul ritka. Papsajtot gyerekkoromba ettem, de tulzas lenne azt allitani, hogy kiados etel:)bukkmakkrol pedig nem is hallottam, hogy meg lehet enni...
  • Epikurosz
    #51
    egyesek meg az olyan szavakra allergiásak, hogy KULTÚRA, ILLEM, JÓMODOR
  • Malbeth
    #50
    Minden tudatlan be van szarva,ha ilyen szavakat hall hogy ,KLÓN,GÉN,ATOM,HORMON stb.!
    A sok idióta barom! Amúgy a természetben is vannak klónok,ugyanis az egypetéjű ikrek is KLÓNOK!!!
  • neB
    #49
    papsajtot hhmmm pár éve mert akkor még találtam XD
    egyébként nekem mind1 hogy klónozott vagy nem legyen finom és egészséges :)
  • Malbeth
    #48
    Ezt a marhaságot (hogy a klónozott állat hamarabb megdöglik mint a sima!) gyorsan felejtsed el,mert ez nem igaz! És hagyd abba ezeknek a tévhiteknek a terjesztését! Az ilyen idiótaságok csak a bulvár,és szenzáció hajhász médiának jó!
  • Epikurosz
    #47
    +
    Mikor ettetek utoljára papsajtot, sóskát, versengőt, martilaput, bükkmakkot, horribile dictu valamilyen rovart?
  • Epikurosz
    #46
    Amúgy, aranyoskáim, gondoljatok bele a következőkbe:
    Az étrendünk azért jócskán megváltozott - ne menjünk tovább - az utóbbi 2 ezer évben.
    Például, majdhogynem eltűnt az asztalunkról az árpa (persze a sörben, éleszve benne van), a rozs (megint divatba jött egy kicsit), a zabkása (Angliában még kunszt ilyent enni, porridge a nave), a köles, a hajdina, a mályvasaláta, a gyermekláncfű saláta, hadd ne soroljam...
    Helyettük persze megjelentek újabbak, főleg Amerikából: krumpli, kukorica, paradicsom, paprika.
    A régen annyira nehezen beszerezhető ázsiai fűszerek - elsősorban a bors, de a szegfűszeg, a szerecsendió - vagy olyan élvezeti cikkek, mint a kávé, a fürdőkádhoz hasonlóan - ma tömegcikkekké váltak.
    Tehát, táplálkozásunk változik. No, erre varrjatok egy jó nagy gombot spujnicérnával. :-)
  • assdf
    #45
    De az a helyzet hogy hiába ugyanolyan a klónozott állat mint az eredeti, a klónozott állatok nagy többsége igen korán elpusztul mindenféle rejtélyes betegségben, amiknek még nem tudjuk az okát. (lásd dolly).
    A logika azt mondaná, hogyha van egy egészséges állatod és azt leklónozod akkor a másolat is ugyanolyan egészséges lesz, na most ehhez képest ez nem igy van. És ezek az állatok már később pusztulnak el, tehát nem fogható arra a dolog hogy elcsesztek valamit születéskor vagy hogy rossz volt a klónozás folyamata meg ilyesmi.
    Épp ezért tiltják ezt az eu-ban is, mert ki tudja hogy mitől betegednek és halnak meg? És ha pl. a klónozott állatok 90% 2 éves korában magától elpusztul, akkor azt még simán levágják előtte és eladják neked, te meg megeszed, majd két év mulva esetleg csodálkozol hogy leállt a májad/veséd stb. A hosszabb távú hatásokról már nem is beszélve.
    De lásd csak orvostudomány, a gyógyszereket is hosszú hoszzú évekig néha évtizedekig tesztelik mire kiadják emberi fogyasztásra is. Nem viccből van ilyen hosszú határidő.
  • ReTeK
    #44

    "egy másolat mindenben ugyanolyan lenne, egyetlen új vírus képes elpusztítani bármilyen rendszert teljes egészében ha az nem rendelkezik a variációk nyujtotta szelekciós előnnyel, az élet kulcsa a változatosság"
  • juzosch
    #43
    Nem értem mi baj van a klónozott kajával. Ugyanúgy kell kezelni, mint bármi mással amit újonnan fedezünk fel és kész.
    Semmi más olyan anyag nem kerülhet bele, ami természetes módon nem kerülhetne bele valamilyen élőlénybe. Ezek egyrészt laborban kimutathatók, másrészt le kell tesztelni, hogy nem leszünk-e tőle betegek.

    Már nem a középkorban élünk, hogy 50 évig kell tesztelni valamit, hogy az 50 éves hatását megismerjük. Elég fejlett az orvostudomány ahhoz, hogy egy 1 éves tesztből is lehessen előrejelezni.
  • 1hengeresVmotor
    #42
    megkérdezem már Klonillát hogy hogy van
  • BiroAndras
    #41
    "gondolom a nemesitésre gondoltál, pedig a génkezelés és a klónozás két külön dolog"

    Nem arra gondolt szerintem. A növénytermesztésben az igazi klónozás is mindennapos (sok növény egy megfelelő levágott darabjából képes újra kifejlődni).
  • Cat #40
    "Egyfajta mesterséges segítsége az evolúciónak."

    Szerintem meg pont hogy az evolució bebetonozása, hisz a DNS onnantól kezdve nem mutálodik, nem változik generációról generációra. Megmarad egy fix helyzetben, és annyi.
  • kutyak
    #39
    Egy dolog azért nekem nem teljesen világos. Miért akarják a kihozatalt tovább növelni? Vagyis azt értem miért, pénzért természetesen. De már most is túltermelési válság van az élelmiszer piacon (is). A tejet, a húst meg a többi cuccot akár nyersanyagként, akár feldolgozva igencsak mérsékelt haszonnal lehet eladni. Ha több lesz még nehezebb lesz. Azt persze értem, hogy ha alacsonyabb az előállítási költség, akkor a haszon magasabb lehet. Szerintem ideje lenne a minőségre törekedni a mennyiség helyett, visszafogni a mennyiséget, kicsit növelni az árakat de minőséget gyártani (vegyszermentes élelmiszer, a hulladékokat dobjuk ki, stb.)
    Az éhező világoknak pedig: nem segélyt kell vinnünk, amiből egyszer tudnak enni, hanem ott helyben kellene megtermelniük a cuccot. Persze ehhez dolgozni kell, a törzsi/vallási/akármilyen csatározások helyett. Azt meg nyilván nem akarnak.
  • 1hengeresVmotor
    #38
    egyék az amcsik nekem nem kell
  • lee56
    #37
    Kétlem hogy ezt a megboldogult dolly is igy látná, ha még élne (már ha ember lett volna :D )
  • wOlFbYTe
    #36
    A tudósok azért tudósok, mert el tudnak vonatkoztatni a hiedelmektől (vallás) és pusztán tények alapján dolgoznak, többnyire nem saját önös érdekeiket szem előtt tartva, hanem mások javát hozva.

    A gazdaságoknak a klónozott állatot is ugyanúgy etetnie, itatnia és gondoznia kell, viszont a "selejtes", betegségre hajlamos egyedeket könnyebben ki tudják szórni a klónokkal. Egyfajta mesterséges segítsége az evolúciónak. A te Istened az evolúció, a fejlődés. Ez is a fejlődés egyik szakasza.
  • Cat #35
    pontosan, a hosszutávu hatásokról fogalmunk sincs. Fene se akar toxikus anyagokkal teli husokat/növényeket enni. Ha a felszínén van akkor még lehet vele valamit kezdeni (pl. nem reszeljük bele a kajába a citrom héját), de ha belül van, akkor semmit.
  • Petko
    #34
    kétségtelenül igazad van hogy üzleti érdek áll mögötte... de nagyon egyszerűen megoldható a dolog, az oldajipar nem akar lemondani a profitról, ezért a biodízeles területtel nem is nagyon foglalkoznak
    helyette viszont az élelmiszeripari, és takarmányozási célra kítűnő befektetés olyan Monsanto kukoricát, szóját előállítani amibe bele van implantálva az a génszekvencia ami a gyomírtót, és a rovarirtó növényvédő szereket maga termeli.. nem kell a növényt permetezni, trágyázni, - megtermeli 30x mennyiségbe azt a drága rovarirtót amire pénzt kéne költeni maga a növény, - azt meg szépen megeszi az állat, vagy direktbe az ember
    ugyanez a sztory lesz előbb utóbb az tenyészállatoknál, nem a klónozás a lényeg hanem a GM tenyésztés, pl. ezerszer olcsóbb olyan sertéstelepet fenntartani amiben az állatot nem kell oltani, antibiotikumozni, vegyszeresen féregteleníteni mert mindezt maga az állat fogja megtenni egy jól bepasszintott génszekvenciával
    csak mondjuk én megvagyok perpillanat olyan hús nélkül is ami teli lesz toxikus vegyszerekkel... lehet hogy másnapra nem lesz bajom tőle de aki mondjuk 10-20 évig eszik 50x, 100x, 1000x stb. nagyobb esélye van hogy rákot kap stb.
  • lee56
    #33
    "Klónozott gyümölcsöket, már 1000 éve eszünk"

    Igen, ebben igazad van, bár gondolom a nemesitésre gondoltál, pedig a génkezelés és a klónozás két külön dolog, bár a játszótér ugyanaz. Én azért ha választhatnék, hogy a természetre bizom a génkezelést, vagy az emberre, akkor nem fogok sokat gondolkozni a dolgon. (a jövőben persze sominden megeshet, de /pill... ).
  • lee56
    #32
    "Az ajánlást, ami igen nagy lépés afelé, hogy a klónozott állatokból készülő élelmiszerek megjelenjenek a szupermarketek polcain, öt évnyi kutatómunka előzte meg."

    - hurrá, akkor biztosan marha biztonságos lehet, én azért várnék egy picit vele (még pár10 évet mondjuk, a kulcsszó itt a hosszutávu hatásokon van, én türelmes ember vagyok ), felőlem azt eszik mindenki amit csak akar, amig rá nem kényszeritenek valamire, akár ugy hogy nem lesz más amit ehetünk, akár ugy hogy a normál hús nagyon drága lesz. Mert ha eljön ez a kor, akkor meg kéne nézni tényleg, hogy kinek az érdeke az ilyen "mű" kaják elterjedése valójában.
  • csorfab
    #31
    inkább ki kéne találni egy tehenet amit nem kell etetni és két hét alatt éri el egy felnőtt nagyságát
  • Bandew
    #30
    Klónozott gyümölcsöket, már 1000 éve eszünk, nem hinném, hogy baj érné az embert, ha állatot is. Ettől függetlenül baromságnak tartom, felesleges pénzkidobásnak.
    Ami meg a 3. világ éhségproblémáját illett: ne álmodozzatok! Ebben a világban semmi sincs ingyen, majd pont a hiperönző államok fogják megetetni a szegényeket...
  • szombi
    #29
    Szerintem nem kéne így felfújni a dolgot.
    Meg azt sem értem, hogy miért ugyanaz a GÉNMÓDOSÍTÁS és a KLÓNOZÁS, mikor semmi
    közük nincs egymáshoz!

    Talán inkább Afrikában lenne szükség a klónozott tehenekre, hogy jól szaporíthatók legyenek,
    és el tudják látni az éhezőket tejjel és hússal!

    Nekem semmi bajom a klónozással, de egy kérdésem még akad:
    nem lesz-e gyorsabban öregedő egy klón?
    mert a testi sejtek DNS-ében folyamatosan gyűlnek a telomerek az öregedés folyamán, csak az ivarsejtekben nem.
  • AranyKéz
    #28
    Erről eszembejut egy beszélgetés amikor arról filóztunk a haverral hogy az "én" fogalma, a személyiségünk vajon tényleg létezik-e (hisz az agyunk is folyamatosan változik). A válasz körülbelül ez volt: "pedig itt vagy és baromságokat gépelsz nekem :D"
  • Lokids
    #27
    Istent már megöltük. Ideje, hogy mi váljunk azzá. :) (pá milla év kérdése az egész)

    Mellesleg a génmódosítás a legjobb ötlet ami felvetődött az emberekben (eddig), csak nem ártana, ha pontosan tudnánk(meg nem titkolná/módosítaná mindenki a kutatásokat), mi mire jó. :P