273
  • dez
    #73
    Mondjuk egy ideje már próbálkoznak, de nem nagyon megy nekik. Talán éppen az a bizonyos, sokak által egy legyintéssel elintézett isteni szikra hiányzik...? Naszólval, most az van, hogy újabban egyre inkább élő neuronokból próbálnak építkezni. Hátha azok tudnak valamit, amit ők nem.
  • dez
    #72
    Jól mondod, de goto #10! Az lenne még a szép, mi? Bár én is úgy gondolom, igazán fejlett intelligenciához, meg sokmidnen máshoz a tudat is kell (azt interaktívnak tekintve), és azt nem lehet szimulálni.
    Viszont valószínűleg létre tudnak majd hozni olyan robotokat, amik elég élethűen tudják eljátszani egy tudatos lény szerepét ahhoz, hogy sokakat félrevezessenek.
  • Ulkesh
    #71
    "Ez igencsak más, mint egy cselekvést lépésenként leíró program."

    Ezt nem vitatom..
    Iszonyúan leegyszerűsítettem a dolgokat, de a mostani kisérletek is az öntanuló rendszerekkel folynak és szerintem is ez fogja hozni az áttörést ebben a témában..
  • Ulkesh
    #70
    " Egyrészt azért, mert aki ezt akkor mondta (ha mondta), már akkor is hülye és korlátolt volt."

    No igen ezek a korlátolt emberek vezetik ma a világ gazdaságának nagy részét...

    "Másrészt azért, mert kivételek mindig is voltak, a példáid pedig ebbe a kategóriába tartoznak."

    Ezek a példák az informatika világából származnak..
    A robotika és mesterséges intelligencia kutatása az informatikán alapszik...

    --

    Ha ennyire elzárkózol egy lehetséges jövőképtől, akkor ne haragudj, egy rendkívül fantáziátlan, besavanyadott vénember vagy, és te vagy szánalmas...

    --

    Az emberiséget sose becsüld le, ha saját maga elpusztítása a célja.......
    (csak az eszköz változik kőbunkó, nyílvessző, lőpor, atombomba, biológiai fegyverek, környezetszennyezés stb..)
    Ha valaha lesz MI, akkor az mint fegyver fog elkészülni..
  • dez
    #69
    Tanulmányozd inkább egy kicsit a neuronális hálózatokat. Ez igencsak más, mint egy cselekvést lépésenként leíró program.

    Az általad felsorolt egyszerűnek tűnő cselekvések mögött alig felfogható bonyolultságú folyamatok zajlanak, több szinten is.
  • wanek
    #68
    "Ezt kifejthetnéd bővebben ..." - ezen nincs mit kifejteni. Ez a színvonalad.

    "Ezelőtt 20 évvel elhangzottak érdekes kijelentések..
    Nem tudom pontosan idézni..
    "Mi szükség lenne a háztartásokban számítógépre?"
    "Ha a világon el tudnak adni 100 számítógépet, akkor az már csoda lesz"
    "640 KB mindenre elég"
    ...stb...

    Ma már ezeken a kijelentéseken mosolygunk..." - ez ócska érv. Egyrészt azért, mert aki ezt akkor mondta (ha mondta), már akkor is hülye és korlátolt volt. Másrészt azért, mert kivételek mindig is voltak, a példáid pedig ebbe a kategóriába tartoznak.

    "20-50 év múlva is fogunk mosolyogni ezen a cikken???" - én már most sem mosolygok. Szánalmas ez, nem vicces.
  • edios
    #67
    Az agy végtelen kreativitásának köszönhetően mindent megért. Csak ahhoz előbb ugye vkinek részletesen fel kell térképeznie, nem megy az magától!
  • Ulkesh
    #66
    "Még ha program alapú is lesz a dolog, ez nem olyan program lesz, ami előre leírja a robot viselkedését. Asimov korában még ebben gondolkodtak (bár úgy látom, még ma is sokan...), de ez az elképzelés már rég elavult."

    A MI-k alapja szerintem pedig valami ilyesmi lesz..
    Indításuk pillanatában lesz egy alapprogram, ami meghatároz egy alap viselkedési sablont, ami előre programozható.
    Azután ennek az alapprogramnak a hatására elkezd tanulni, megismerni a környezetét és innentől saját maga alakítja a programját.

    Az emberi intelligencia is hasonló módon születik. A születés pillanatában van egy alap genetikai programunk, tudjuk, hogy kell lélegezni, nyelni, enni. Majd megtanulunk látni, a látott formákat megkülönböztetni, irányítani a testünket, felülni, fogni, járni, szaladni. Kommunikálni a környezetünkkel először jelzésekkel (mosolygás, sírás, kapálózás) majd beszéd...
    Mindez nekünk is lépésről lépésre megy.

    Ha valaha lesz mesterséges intelligencia, akkor az is hasonló módon fejlődni, azzal a különbséggel, hogy az emberhez képest jóval gyorsabban és mivel a hardver nem behatárolt bármeddig tud fejlődni, nem lesznek korlátai..
  • wanek
    #65
    Ja, és a mit :)
  • wanek
    #64
    Akkor mondok is egyet: nasa :)
  • kvp
    #63
    Egy megjegyzésem van: Ha az emberek képesek lesznek olyan bonyolult rendszereket készíteni, mint ami a mesterséges intelligenciához kell, akkor semmibe nem kerül az sem hogy egy ember intelligenciáját töltsék bele. Tehát itt verseny csak a modernebb hardvert használók (mi-k és cyborg-ok) és a hagyományos rendszerek (biológiai létformák) között lesz. A probléma igazából inkább az, hogy egy rendszer (az emberi agy) képes lehet-e megérteni saját magának működését?
  • Ulkesh
    #62
    ""az emlősök törölték el a dinókat" - nekem úgy rémlik, hogy a jégkorszak miatt haltak ki. Mivel a dinók hüllők voltak, az állandó hideget meg az élelemhiányt nem viselték el..."

    A dínók nagy része a tudomány mai állása szerint nem volt hüllő.. De ez nem egészen tartozik ide :)

    "A többi elképzelésed is 10-12 éves gyerek színvonalát mutatja..."

    Ezt kifejthetnéd bővebben ...

    ---

    Ezelőtt 20 évvel elhangzottak érdekes kijelentések..
    Nem tudom pontosan idézni..
    "Mi szükség lenne a háztartásokban számítógépre?"
    "Ha a világon el tudnak adni 100 számítógépet, akkor az már csoda lesz"
    "640 KB mindenre elég"
    ...stb...

    Ma már ezeken a kijelentéseken mosolygunk...

    20-50 év múlva is fogunk mosolyogni ezen a cikken???
  • NEXUS6
    #61
    "Ez hatással lesz a törvényhozásra és a politikára is. Egy nap a robotok ugyanazokat az állampolgári jogokat követelhetik meg mint az emberek, beleértve a lakhatási támogatást, a "robot egészségügyi" szolgáltatásokat és nem utolsó sorban a szavazati jogot, melyre a tanulmány szerint 20-50 éven belül akár sor is kerülhet."

    Ha tágan értelmezzük a wakkaeakkawakka pekmenjátékban levő szellemek is rendelkeztek bizonyos mesterséges intelligenciával, összetett logikai rendszerrel. Viszont sem az Asimi, sem a Aibókutya nem rendelkezik egy valamivel, amivel az uccsó háziegér is: tudattal.
    Az intelligencia legalább definiálható tudományosan, a tudatttal viszont még adósak.

    Így a magam részéről ezt az egészet annyira tartom épeszűségnek mint ha pl a mobiltelefonok, vagy az autóba épített számítógépek szavazati jogairól törné valaki a kis agyát, a mosógépről nem is beszélve.
    ;)))
  • dez
    #60
    (Remélem, irónia akart lenni.)
  • dez
    #59
    Ez egy tök értelmetlen következtetés.
  • dez
    #58
    Nem a mai robotokról van szó...
  • dez
    #57
    Még ha program alapú is lesz a dolog, ez nem olyan program lesz, ami előre leírja a robot viselkedését. Asimov korában még ebben gondolkodtak (bár úgy látom, még ma is sokan...), de ez az elképzelés már rég elavult. A mai legbonyolultabb szakértői rendszerek is butácskák egy normálisabb MI-hez képest.

    Mint már valaki írta, mai (sőt tegnapi) állás szerint az MI mesterséges neuronális hálókkal valósítható meg, ami az élőlényekhez hasonlóan tanul, stb. Ha kicsit is önálló lesz, nem programozható és látható majd előre pontosan a viselkedése, legfeljebb befolyásolható. És azt sem igazán lehet tudni, milyen szinteket fog majd elérni.
  • pauly
    #56
    Te is értelmes ember lehetsz :))
  • dez
    #55
    Lehet, hogy nem lesz. Viszont a tudomány mai állása szerint semmi akadálya, hogy legyen.
  • dronkZero
    #54
    Kicsit on is...:
    Én is egy jövőkutató cégnél akarok dolgozni! Rendesen kiakadok néha, hogy ilyen faszságokért képesek fizetni? Hol, mondjátok, hol lehet ilyen munkát szerezni? Én megígérem szívesen, hogy napi tizenhat órában erősen agyalok valami gyakorlatban kivitelezhetetlen, technikailag 20-50-1000 évig még megvalósíthatatlan probléma megoldásán!
  • dez
    #53
    Van egy olyan érzésem, hogy több tudományos könyvet olvastam, mint te. Asimov könyveit is olvastam. És nem csak olvasok a témáról.
    Csak az utóbbi 1-2 évben fórumozok túl sokat. Igazad van, tényleg nem kellene, nem a leghasznosabb időtöltés.
    A programozásról a köv. hozzászólásomban írok.
  • rhonkhan
    #52
    eggyet értek
  • Epikurosz
    #51
    Ennyi butaságot.
    A traktorok kiirtották az embereket?
    Nem. Pedig több lóerejük van. A robotok miért irtanának ki minket?
  • rhonkhan
    #50
    "robotok állampolgári jogokkal való felruházása" Nah, ilyenekkel lehet felbaszni az én agyamat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ez már undorító hogy azok a F*** G*** R***** Angolok milyen idióták!!!!
    Ennyi erővel, adhatnának állampolgársági jogot a Traktoruknak is B******!!!!
    Ugyan annyi értelem van egy robotban is. ENNYI!
    A robot egy felprogramozott ócskavas (kicsit drága ócskavas), de a tényen semmit sem változtat, hogy a robot csak egy munka eszköz!
    Olyan munka eszköz mint a Traktor, mint a Kapa, mint egy Seprű, csak egy picit bonyolultabb!
    Az hogy a rabszolgáknak állampolgársági jogot adtak, azt még megértem, mert hát azok is emberek, de ez meg csak egy élettelen gép, egy szerszám, egy eszköz!
    Nah, most ENNYI!
  • dronkZero
    #49
    Hozzátéve, hogy qrvára semmi értelme nincs, még magyarul sem lenne. Gyorsabb klikkelni, meg gépelni...
  • dronkZero
    #48
    Nekem itt pihen a tartójában egy angol-német-spanyol-portugál szövegfelismerő szoftver. Felolvasol neki alig 250 mondatot, hogy megszokja a hangod, onnantól diktálhatsz wordbe. 50 mondatig jutottam (az idézőjel kiejtésébe kicsit beletört a bicskám), de ezek után simán ment neki a "sztárt menjü-progremsz-májkroszoft ekszcell" felismerése, elindítása... (Persze bármi más is)
    Kb 3 éve van meg, de nem tudom, mikori fejlesztés...
  • Anotino
    #47
    hat ha figyelembevesszuk, hogy az atlagszavazot milyen konnyu "programozni", nem tudom melyik a jobb.. :)
  • Emmegki
    #46
    átmegy az sg bulvárinformatikába

    jöhetne egy cikk a teleporttal kapcsolatos jogokról is
  • Cuchulainn
    #45
    Kiegészítem kicsit:Az ember egy folyamatosan átalakuló, több milliárd kapcsolatból álló, számtalan alegységre osztott ideghálózat, amely ezenkívűl más rendszereket szabályoz és mások (pl hormonrendszer) szabályozzák őt. Az egész hóbelevanc működését még alig kezdtük el megérteni. Így is olyan egyszerű lesz lemodellezni? :)
  • Cuchulainn
    #44
    Aha, egy 120 millió évig tartó zsákutca...a dinoszauruszokat ne keverjük már bele a dologba (a jégkorszak meg pláne nem végzett velük) mert máig sem tudják igazán mi lett velük.
    A témáról meg annyit, hogy ma még olyan robot sincs, amelyik a sarki boltba le tudna menni kenyérért. (Mekkora durranással reklámozták mikor asimo fel tudott menni a lépcsőn) A mai robotok és "MI"-k egy-két végletekig specializált dolgon kívül semmire nem képesek, és az is igénybe veszi a teljes "agykapacitásukat". Az az 50 év nagyon nagyon optimista becslés.
    A fentiek miatt teljesen egyetértek az előttem szólókkal, akik azt mondták, hogy az egész egy szépen körülírt módszer arra, hogy sok pénzt leakasztva magukat okosnak mondó ráérő emberek elagyalhassanak a nagy semmiről...
  • wanek
    #43
    "az ember nem mas mint egy ideghalozat. Most nem menjuk bele a metafizikaba (lelek stb) ezt modellezni biztosan lehet." - Ez először is nem olyan könnyű, másrészt ez az állandó utánzósdi (megpróbáljuk gépekkel megvalósítani azt, amit az élővilág már jól "kitalált", de csak elég silány módon sikerül) azt feltételezi, hogy önálló gondolatok nagyon ritkán születnek. A Földön már kb. 6 milliárd jól megtervezett "ideghálózat" van jelen, az előállítására semmilyen tudásra nincs szükség :)
  • wanek
    #42
    "az emlősök törölték el a dinókat" - nekem úgy rémlik, hogy a jégkorszak miatt haltak ki. Mivel a dinók hüllők voltak, az állandó hideget meg az élelemhiányt nem viselték el...
    A többi elképzelésed is 10-12 éves gyerek színvonalát mutatja...
  • babajaga
    #41
    Nincs mesterséges intelligencia és sosem lesz. Gondolkodó gép sosem lesz. Amikor azt hallom hogy a sakkszámítógép tud sakkozni kinyílik a bicska a zsebemben. A programban leírt lépésekből választ. Ami nincs a programjában arról fogalma sincs. Könnyű a meglevő programból választani, a sakkozónak fejből kell. A programozó jobban tud ezekszerint sakkozni mint a világbajnok? Nem! Mi a helyzet valójában? Az a helyzet hogy a számítógépnek van egy több millió oldalas könyve ( program) amiben a lépések le vannak írva, míg a sakkozó fejből próbál előre gondolkodni minél több lépést. Mit tud tehát a számítógép? Nagyon gyorsan LAPOZNI abban a bizonyos könyvben.
  • babajaga
    #40
    "ahogy az emlősök törölték el a dinókat, csak itt a fejlődést nem a természet, hanem maga az ember segíti elő.."

    Na most itt van egy vaskos tévedés, az emlősök nem törölték el a dínókat. A dinoszauruszok a fejlődés egy zsákutcája volt. Ebből is látszik hogy az evolúció nemcsak egy irányba ment, és az alkalmazkodóképesebb maradt fenn.
  • metaljesus
    #39
    szerintem valódi mesterséges intelligenciát nem lehet létrehozni. de ha tegyük fel mégis sikerülne valakinek, az a gép pillanatok alatt a roncstelepen végezné. amíg a robotok mondjuk kiszolgálják az embert, mint a már említett 200 éves emberben, addig minden oké. de amint egyáltalán felmerülne a lehetősége, hogy öntudatukra ébredhetnek, az emberek pillanatok alatt kipusztítanák őket, mielőtt fordítva történik. elvégre van már benne gyakorlatuk.
  • nenad
    #38
    az ember nem mas mint egy ideghalozat. Most nem menjuk bele a metafizikaba (lelek stb) ezt modellezni biztosan lehet. Mestersegesen.
    Elobb vagy utobb osszejon nekik.


  • Ulkesh
    #37
    Ez a fejlődés két irányba mehet szerintem..
    - a mesterséges inteligencia kifejlesztése után az robbanásszerű fejlődés után leváltja az emberiséget, egyfajta új evolúciós lépcsőfokként, ahogy az emlősök törölték el a dinókat, csak itt a fejlődést nem a természet, hanem maga az ember segíti elő..
    - a mesterséges inteligencia kutatás nyomán jobban megismerjük saját agyunk működését és mi magunk költözünk át szintetikus testbe, ezzel megtízszerezve az élettartamunkat..

    --

    Akik szerint a MI és a robotok elterjedése nem hihető 20-50 éven belül, az gondolja végig, hogy az informatika mindenestől hány év alatt fejlődött a mai szintre és milyen tempóban fejlődik..

    --

    A cikket továbbgondolva...
    200 év múlva nekünk embereknek lesz vajon szavazati jogunk? (Lesz egyáltalán ember addigra, vagy kipusztítjuk magunkat és örökül csak valami szintetikus másolatot/utódot hagyunk hátra?)
  • babajaga
    #36
    "jó zsiros pénzeket vehettek fel, miközben láblógatva megállapitották a nagy semmit..."

    Áltudósok áltudást terjesztenek, valódi pénzért.Nem szeretem ezt a fordított arányosságot. A pecsenye szagának fizettsége, a pénz szaga.
  • babajaga
    #35
    Bejöhet mint E.A. Poe-nál a holló. És a holló mondja: soha már!
    Egy ember által írt programmal működő gép öntudatra kél? Még életre sem, mint Goethe bűvészinasának seprűje. Azt mondod modellezhető, csak hogy az ember modellezi nem a gép.
  • Commandante
    #34
    Engem csak az érdekelne, hogy a homoszexuális robotok fogadhatnak-e majd örökbe igazi gyerekeket, meg ha gépeknek lesz szavazati joguk akkor végre feleségül vehetem a Morzsi kutyámat is...???

    Ennyi faxságot egy cikkben...