399
A rallye hőskora
  • Black Ghost
    #319
    Miért lenne ez 3 literes, ha egyszer a 2.1 liter van az eredeti technikai adatokhoz írva?

    Azért az a motortér meg a két turbó nagyon komoly, és ezt 20 évvel ezelőtt csinálták. :)
  • redbull0304
    #318
    Mondom ez közel 3liter körüli motor! Az meg hogy hány IC van az teljesen mind1...
  • Black Ghost
    #317
    2.1 liter audi turbo engine.. 2 intercoolers.. 900 hp..

    http://px6.streetfire.net/0001/42/75/1122457_600.jpg
  • redbull0304
    #316
    Volt jó pár elvetemült ötlet, de konkrétumokat alig találni.

    Itt a 25 szelepes biturbo:



    És itt egy S2 nevű középmotoros quattro:




  • Black Ghost
    #315
    A Sport Quattro-nak 84-ben sorötös 20 szelepes motorja volt, valahol láttam a neten hogy a "szuper motor"-nak 5 szelepes kísérleti hengerfeje lett volna, (25 szelep) és tény hogy az már embertelen, 2226 köbcentiből 1000 lóerő áááhhh.
  • Black Ghost
    #314
    A beszúrt képért utólagosan is elnézést kérek, már régóta keresek fotót a kaszniról és azt hittem meg van, tévedtem... a kép hiteles, alá volt írva hogy Ouattro 1000bhp, a baj csak az hogy ez egy túraautó prototípus.

    A motor létezése viszont igaz. Az Audi fejlesztette az 1000 lóerős motort, amiről pontos adatok alig vannak, de az tény, hogy az 1:1 lóerő/kg arányt igencsak döngették. Ez brutálisan sok. Olyan pilótákból is kevés volt, akik egy S1-et vagy T16-ot tudták terelgetni, ők sem kívánták ezt a brutális erőt. Ezért csak tesztpadon volt az 1000 lóerős motor, élesben ki sem próbálták. A 800 lovas Quattro-t kezelhetetlennek nyilvánították a teszteken, és tényleg az volt. A pilóták teljesítménye is 120%-on pörgött, nem tudtak volna több lóerőt koordinálni. Mikor az Audi S1 tervezőjét kérdezték a formáról, akkor elmosolyodott és elmondta, hogy ő tulajdonképpen beleszarik a formába, ő a leggyorsabb autót akarta megépíteni.
  • redbull0304
    #313
    Bár ha jól látom slickek vannak rajta, még az is lehet nem rally autó! :D
  • redbull0304
    #312
    Na sikerült! :D Ez egy EVO S2 vagy mi... Ez egy középmotoros concept, erről szinte semmit nem lehet tudni.
  • bardocz
    #311
    Jobb klikk,kép megjelenítése,és frissíted.
  • redbull0304
    #310
    A Dahlbach 4-es Golfba egy 2.2 20VT motor van ami egy RS2-ből származik! Ez a tuning motor meg már közel 3liter körül van a sok módosítás miatt!

    A képet léci linkeld inkább, mert én csak egy sárga békát látok! :)
  • Black Ghost
    #309
    A B csoportos AUDI S1 amivel utoljára Walter Röhrl ment a Pikes Peak-en 1987-ben ,11 perc alatt, 598 BHP-t tudott. 2133 ccm 3(!) bar turbónyomáson. Ez tiszta alu ötvözet blokkos volt és a szabályok miatt csinálták pont 2133ccm-re. Akkor már riogatták a népet az 1000 Le-s autóval.
    A Dahlback Racing által készített VW Golf 4-esben ugyanilyen motor dolgozik és 1050 Le-t tud...

    Itt a kép az 1000 Le Quattro-ról:

  • redbull0304
    #308


    Érdekes egy kipufogó! :)
  • redbull0304
    #307
    Ezeket a 10 szelepes motorokat már 500-600lóerőig is művészét felhúzni! Ha még talán a 20 szelepről lenne szó akkor azt mondanám, hogy talán... De azok is 800-900lóerő körül megadják magukat.
  • redbull0304
    #306
    Ez nem igaz! :) Én szeretném a legjobban, hogy létezett volna ilyen erős Audi, de ez csak legenda! :)
  • Ritschie
    #305
    Olyasmit halottam, h a betiltás után a B csoport a Pikes Peak versenyen indult, és ott állítólag az Audi S1 a tervezett 1011Le motorral indult.
  • Black Ghost
    #304
    Félre értettél, én nem akartam párhuzamot vonni az akkori és a mostani technikai fejlettség között, csak arra akartam utalni hogy ha nincsenek korlátozó szabályok akkor egyszerűen nincs határ, 86-ban elérték az akkori maximumot, az út volt a gátló tényező. Az Audinak már kész volt az 1000 le Quattro-ja, ez laza 400 le-vel volt tőbb a Lancia S4-nél, és ha nincs Toivonen balesete akkor 87-ben be is vetik. Már tervezték a Group S-t ott már csak prototípusok mentek volna. Félelmetes belegondolni,hogy olyan pilóták mint Walter Röhrl, Juha Kankkunen irányították ezeket az őrült gépeket és sokszor nekik sem sikerült a több száz lóerős szörnyeket az úton tartani.

    Maurice Guaslard-ról meg annyit, az mellet Michelin vezetője, egy borzasztó nagy szaktekintély volt, sok nagy gyár kilincselt nála tanácsért, lehet adni a véleményére.
  • csm
    #303
    ez evidens,képzeld el hogyha a Michelin-es emberke aztmondja hogy nemtudunk olyan gumit gyártani,amivel irányítani lehet ezekek a kocsikat biztonságosan-kiszámíthatóan. dobnák is ki a francba őket,és néznének más gumibeszállító után...

    másrészt pedig az akkori jelenben mindig az a legjobb ami akkor van,azthiszik annál jobb már nem lehet. a fogkrémreklám is ilyen,mind fehér fogakat ad,immár 20 éve...
  • Black Ghost
    #302
    Idézet: figyeljétek az évszámot!

    "A rally történelmében eljutottunk oda, hogy a sebességet semmi más nem befolyásolhatja, csak az út milyensége. Ha egyébként minden rendben van, akkor az adott szakaszon két-három másodpercre csökken az egyes pilóták ideje közti különbség. Ez azt jelenti, hogy nem az autó, a gumik vagy a pilóta tehetsége fog dönteni, hanem az út. Egyszerűen nem mehetnek ennél gyorsabban." - Maurice Guaslard, a Michelin rally program egykori vezetője, 1986 -

    Na ez a Group B.
  • bardocz
    #301
    Lehet félnek is tőle egy kicsit,akármennyire is fejlett a technika...Pedig ha a régi kcosikba beleraknák a mai futóműveket,meg gumikat,akkor Toivonen megnyerte volna azt az időmérőt...
  • csm
    #300
    de azt is nézd,hogy akkoriban nem voltak ilyen fejlettek a műszaki dolgok,nem volt ilyen jó futómű,computer vezérelt hajtás,nem voltak ilyen fejlettek a gumik se. akárhogy is nézzük,kanyarban nem tudtak gyorsabban menni mint a mai WRC-k, viszont a jó eredményhez keresztbe-hosszába kellett velük menni,nemúgy mint a maiakkal. ma ha komolyan érdekelné az FIA-t a rallye,és nem csak szétbaszni akarnák,akkor meg lehetne csinálni az S- csoportot,visszatérnének a nézők,a gyártók,nemkéne ennyi mindent korlátozni,és nemkerülne ennyi pénzbe a gyártóknak sem a versenyzés. a mai technikával bőven túl lehetne szárnyalni a B-csoportot minden téren,csak egyszerűen nem akarják...
  • csm
    #299
    de nem ám...
  • bardocz
    #298
    Aztakurva,pedig akkoriban a F1-es gépek sem voltak piskóták.
  • Black Ghost
    #297
    Igen a gyorsulásra gondoltam, nem a végsebességre, 2,3 alatt voltak 100-on (murván) basszus azért az nem gyenge.
    Régebben olvastam hogy Toivonen az S4-el futott F1-es pályán (Estoril) egy gyors kört és a hatodik helyre kvalifikálta volna magát az azévi futamon.
  • Ritschie
    #296
    A B csoportos autók pl az S1 Audi Végsebessége 200km/h volt áttételtől függően +/- 20!A Mai WRC-k is hasonló sebességgel bírnak.Az igazi ok esetleg egy adott szakaszon való gyorsulás és ezáltal elért nagyobb sebesség okozhatta a problémákat, hiszen 2x3 erősebbek voltak mint a mai verdák.De szerintem ezt kár túlkombinálni.Akkoriban egyszerűen a biztonságtechnika gyerekcípőben járt, és nem is foglalkoztak vele különösebben, csak a teljesítménnyel.Ha akkor a biztonságra is annyit fordítanak mint a lóerőre, akkor lehet nem tiltják be.Viszont a B csoportal kapcsolatos információhadjáratom közepette egy érdekes megjegyzésre bukkantam egy szakújságírótól: "Akkoriban a FISA inkább az F1-re koncentrált, és nem foglalkoztatta a Rally.Mostohagyerek volt a FISA számára egyszerűbb volt betiltani, mint szabályt módosítani"
  • Black Ghost
    #295
    Toivonen autója kiégett, olyan intenzív volt a tűz hogy a csupasz fém vázig leolvadt róla minden. A legfőbb probléma a sebesség volt, egyszerűen a pilóta szeme nem tudta követni a változó kanyarokat, nem véletlenül rendelkeztek kivételes reakcióidővel a B csoportos versenyzők.
  • bardocz
    #294
    A mai autók biztonságosabbak,ma már nem fog kigyulladni egy autó,amibe eléggé könnyen bele lehet halni,ha az ütközést túlélnéd akkor is.Talán még a bukócsövezés is jobb ma.
  • Ritschie
    #293
    Ez csak egy része a problémáknak szerintem.Ugyanis a mai WRC-k is gyenge ha nem gyengébb anyagból vannak, illetve 200-al ha beleszállsz egy szakadékba akkor mind1 h 300 v 600 lóerős kocsival mentél.A lényeg 200al szakadékban végezted.A biztonságtechnika a fontos.Mert egy mai WRC nem azért biztonságosabb mert jobb vagy mert feleakkora teljesítményű.Hanem a pálya kiválasztásakor esélyed nincs szakadékba zuhanni, de ha mégis kkor kevesebb eséllyel gyullad ki az autó, stb stb.ilyesmi akkoriban nem volt.Csak a teljesítmény
  • bardocz
    #292
    Az autó nagy ereje nem olyan nagy probléma,a baj az volt,hogy nem figyeltek eléggé a pilótára,kb papírból készültek az autók,elég megnézni Toivonen kocsijából mi maradt...
  • Black Ghost
    #291
    Hát igen, Toivonen,Röhrl,Vatanen nagy nevek, mai versenysorozatokhoz képest tiszavirág életű volt a Group B, még is a mai napig emlegetik őket. Sajnos az FISA (akkori FIA) részéről túl kevés figyelmet kapott a B csoport, ezért hagyták hogy az autók ilyen brutális erejűre nőjenek. Jobb szabályrendszert kellett volna kidolgozni, de Toivonen halála kellett ahhoz hogy felébredjenek és az már későn volt.
  • Ritschie
    #290
    Igazad van.Ez egy meglehetősen jó érv.Ső ha lenne egy eredeti világbajnok S1-em (nem replika vagy utángyártott!) akkor én nem is indulnék vele.De ha már indulnék akkor tudod: Ha lúd legyen kövér :D
    De én biztos elkerítve mutogatnám csupán 1-1 kiállításon meg találkzón :D
    De ettől függetlenül kiábrándító látni, hogy nem csak féltésből finomkodnak hanem mert kiesne alóluk.De én nem is őket hibáztatom, hanem azt hogy ilyen versenyek többé nem lesznek.
  • bardocz
    #289
    Szerintem ha versenyeznek vele,akkor van az több is:)
  • csm
    #288
    de nefelejts el azt se,hogy ma egy B-csoportos kocsik ugye 20 évesek,drága dolog olyanra megépíteni mint anno a gyártók tették,talán WCR-árba is lehet a fenntartása. namost így nembiztos hogy olyan bevállalós már az ember,nekem is ottlenne a tojás a pedál alatt,ha 2-300 milliós legendákkal kéne mennem :)
  • Ritschie
    #287
    Akkoriban, nem protekcióból, és marketingből választottak sofőröket.A mai versenyzők vagy nemtudnák kihasználni a GROUP B-s autókat, vagy hullanának mint a legyek.Sajnálom h ezek a kocsik mint az audi S1, Lotus Omega, stb csak a múlté.A mai kerek tömegautók, és a lebutított "versenygépek" elég unalmasak
  • bardocz
    #286
    Hát ez egyértelmű,azok az emberek,akik b csoportos gépet hajtottak minimum félistenek.
  • Ritschie
    #285
    Nézem az Eifel historic rallye videókat, ahol az egykori Group B-s autókkal mennek.Elkeserítő...A kocsi és a hang feeling, de egyébként nulla.A régi videókat az teszi élvezetessé, ahogy a sofőrök "élet-halál" harcot vívtak, kihasználva mind az 5-600 lóerőt, balábfék+ gáz stb stb, igazi tempós autózás, fizkát meghazudtoló kanyarokkal!A mai videókon mit látok?Egyenesbe ami a csövön kifér, de fékút hosszú, kanyart gyök2vel csúsztatni max csak véletlen...Áááá!Ezek a kocsik nem csak önmaguktól legendák, hanem a sofőrjeik is, akik a teljesítményt ki is használták.Igazi hősök voltak, és a vezetés királyai!
    Röviden összegezve: Egy autó csak a fele a sikernek, még ha bivalyerősis.Sofőr nélkül semmit sem ér.A GROUP B-t a sofőrök tették látványossá, és hires/hírhedté!Köszönöm h elolvastátok.
  • Ritschie
    #284
    Ezt a fórumot kerestem már egy idelye :)
  • bardocz
    #283
    Jaja,most jó:)

    Azt hittem valami kis trükk miatt változott a kocsi teljesítménye,nem a melegedéstől,meg ilyenek:D
  • kemszi2
    #282
    mostm ár értem a corvette-t...remélem innen már jó lesz
  • kemszi2
    #281
    a turbonak a teljesítménye változott a hő hatására,vagy valmai ilyesmi,de msot utána olvastam a vb címet nem ezért vesztették el
  • redbull0304
    #280
    Hát, hogy? :D Nem állandóan ugyanazt a teljesítményt adják le az autók, benzin, hőmérséklet, nyomás stb... Nagyon sok tényező befolyásolja a lovakat, főleg egy versenyautónál! :)