22
  • BlackRose
    #22
    "Aki meg tud semmisíteni valamit, annak abszolút hatalma van fölötte!" F.H.

    Ez ugye mindenre igaz... merthogy mindenki megtud semmisíteni mindent, tehát mindenkinek abszolút hatalma van minden fölött. Persze az amcsik nukleáris fegyverhatalma azt hiszem sokkal hatékonyabb egy világot "megsemmisítő" hadjáraton. Sok sok hibát követ el az USA, sokat el követett a múltban is és el fog követni a jövőben is, meg a világ többi (non-USA) részére is ugyanez érvényes, de az nem jelenti, hogy mindent megsemmisítő abszolútista szörnyetegnek nyilvánitsunk valakit. Nem az igazi nagyoktól kell félni, azoknak soha nem érdeke, hogy valaki ellen lépjenek fel, indoklás nélkül, azoktól kell félni akik többre törnek mint amennyire képessek és akiknek valojában hatalmuk a határon van, vagyis még elég erőssek, hogy megfékezzék ellenfelüket, de már nincs annyi erejük, hogy ez a megfékezés nélkül hatalmassak maradjanak. Az USA nem ilyen, lehet, hogy egyszer majd olyan lesz, de az a nap még távol van.

    Na mindegy, USA ide, USA oda, az Internet mehet nemzetközi domainkezelésre, de semmi többre. Sajnos megszoktuk, hogy ami nemzetközi, az hamarossan elképesztő bürokrata kormányzó szervezetté válik. Sehol nem annyira nagy a limited government ideologia mint az USA-ban, persze ott is már nem elég erőss, és ott is már megérkezett a korlátlan hatalom, de másik országokban ez sokkal hatalmasabb, nemzetközi szinten meg elképesztő. Szerintem az USA két év múlva visszatér, abban a pillanatban amikor Bush és bandája kivonul a fehérházból, Demokraták és Republikánusok is azt fogják mondani, "na ezt megúsztuk". Ahogy Woody Allen mondta (már én is idézzek) "ha maga indul, nem nyer", gondolva erre, hogy a Republikánusok csak azért szavaztak rá, hogy ne Demokrata elnök legyen, miközben átkozzák (magukban persze) azt a napot amikor GWB-t beültették a fehér házba, azt a GWB-t aki letaposott minden Republikánus alapelvet, aki a legnagyobb költségvetési hiányt és a legkorlátlanabb kormányt vezeti az USA történelmében. A legliberálisabb Demokraták is csak álmodni tudnak arról a túlzott és alkotmányellenek lépésekről amelyeket GWB és bandája tesz. Csak szerencsére USA nem egyenlő GWB, soha nem volt és soha nem lesz.

    P.S. a mindenki megtud semmisíteni mindent, vagy akármit is, ajánlom Leonard E. Read - I, Pencil című rövid irását... hogy mennyire is tudunk magunk valamit megcsinálni, elkövetni...

    http://www.fee.org/pdf/books/I,%20Pencil%202006.pdf
  • Kagemusha
    #21
    "Andris ha az amcsik lekapcsolnák azt a 13 gépet... persze, meg ha elfogyna a földön a levegő... szóval vannak dolgok amelyek lehetetlenségek. Pl. amikor az egyik ilyen csúcsdomain gép tavaly veszélyeztetve volt New Orleans közelében (Katrina), akkor elképesztő erőfeszítésekkel helikopterekkel szálították a generátoroknak az üzemanyagot, mert ha kiesik a gép akkor tízmilliárdos veszteségek, pénzügyi világ lebénulása, kommunikáció kiesés szóval megengedethetetlen dolgok történtek volna (és ez csak 1 gép). És most a telyes képet magam előtt látva, gondolom, hogy az USA lekapcsolja a 13 gépet és elküldi magát is és az egész világot vissza a kőkorszakba... lehetetlenség. Politikai marhaság az egész."

    Megint csak idezek, mert idezni jo:
    "Aki meg tud semmisíteni valamit, annak abszolút hatalma van fölötte!" F.H.
    ...es ez igy igaz.
  • BlackRose
    #20
    Csak szeretném helyére rakni a dolgokat. AZ INTERNETET SENKI NEM IRÁNYITOTTA. Bár eddig nem, és félek, hogy hamarossan irányítani fogják. Az Internet égbefutó fejlődése éppen annak az eredménye, hogy senki nem irányította. Az USA (ICANN) csupán a domain kiosztását kezelte, félek, hogy ezután egy komoly Leviathan féle "modern" főleg politikai alapú szervezet már nem csak a domain kiosztást fogja végezni, hanem egy fejlődést gátló szabályzó bürokrata rendszer lesz amelynek az a napi kenyérkeresése, hogy szabályozza és irányítsa az Internetet. Szóval nekem semmi kifogásom, hogy a domain kiosztás az USA kezében maradjon (habár erről már lemondtak, csak átmenetileg még megtartják egy ideig), és az ellen sincs kifogásom, hogy nemzetközi szervezet végezze az ICANN feladatát, de csak azt, semmi mást, az ilyen fajta IGF-ek sajnos az ellenkezőjét mutatják.
    P.S. az 1800-as években útlevél nélkül lehetett utazni egész Európában, a biztonság mánia, ma oda vezetett, hogy már lassan a házadból sem jöhetsz ki engedély nélkül. A kötelező biztonság nem más mint kizsákmányolás. Kényszer, kötelező, nem egyenlü a szabadsággal. Az Internet ma még szabad, sajnos nem sokáig marad már az.

    Andris ha az amcsik lekapcsolnák azt a 13 gépet... persze, meg ha elfogyna a földön a levegő... szóval vannak dolgok amelyek lehetetlenségek. Pl. amikor az egyik ilyen csúcsdomain gép tavaly veszélyeztetve volt New Orleans közelében (Katrina), akkor elképesztő erőfeszítésekkel helikopterekkel szálították a generátoroknak az üzemanyagot, mert ha kiesik a gép akkor tízmilliárdos veszteségek, pénzügyi világ lebénulása, kommunikáció kiesés szóval megengedethetetlen dolgok történtek volna (és ez csak 1 gép). És most a telyes képet magam előtt látva, gondolom, hogy az USA lekapcsolja a 13 gépet és elküldi magát is és az egész világot vissza a kőkorszakba... lehetetlenség. Politikai marhaság az egész. Elfogadom, hogy ezeket a dolgokat nem csak az USA-ban kell intézni, de azért mert ez értelmes megoldás, mert az Internet nemzetközi, mert minden embernek fontos, de amikor olyan marhaságokat hallok, hogy azért kell ez, mert az USA majd kiszúr mindenkivel, mert az USA majd a világ ellensége lesz, meg hasonló, akkor szégyenlem magam, hogy ember vagyok.
  • zzebi
    #19
    Hmmm, lehet, hogy meg a HTTP es a HTML is amerikai talalmany...
  • zzebi
    #18
    Hogy az amerikaiak miert ellenoriztek eddig az Internetet? A valasz hihetetlenul egyszeru:
    Az Internetet az amerikaiak talaltak fel. Az egesz egy vedelmi miniszteriumi projektkent indult ARPAnet neven. Mivel nagyon sikeres es kelloen modularis volt, ezert hamarosan az amerikai egyetemek is elkezdtek hasznalni. Szinte minden kutatas/fejlesztes, ami az internet alap-infrastrukturajahoz kapcsolodik, amerikai kormanyzati penzbol lett finanszirozva. Itt nem a tartalomrol beszelek, hanem az infrastrukturarol. Akinek ismeros az ISO OSI modell, annak ez azt jelenti, hogy a modell 7 retegebol az also 5-6 reteget koszonhetjuk szinte tisztan az amerikaiaknak, a maradeknak meg legalabb a felet.
    Amikor kesobb mondjuk svajcban kitalaltak a HTTP-t es a HTML-t, az bar jelentos lepes volt, de sokkal inkabb a tartalom szemponjtabol, mivel ez az Internet mukodeset nem befolyasolta alapvetoen.

    Miutan az amcsik milliardokat koltottek ra, egy darabig ertheto, hogy igenyt is tartottak a szabvanyok es szervezetek ellenorzesere.
    Most, hogy az Interneten mar nem egyeduralkodo az USA, ok is nemzetkozi ellenorzes ala akarjak vonni az egeszet.

    En azert az elozo hozzaszolasokhoz hozzafuznem, hogy az Internet annyira modularis, hogy technikailag a mukodeset egy orszag nem tudja ellenorizni, legfeljebb a hozza kapcsolodo szabvanyokat es az szabalyozo szervezeteket.
    Technikailag tokeletesen lehetseges az USA nelkul uzemeltetni az egeszet, amennyiben potoljak a kieso magas szintu halozati elemeket. Az, hogy ezek most eppen az USA-ban vannak helyileg tisztan praktikus es tortenelmi okokbol alakult igy.
  • NEXUS6
    #17
    Ja persze hogy kell vele foglalkozni, de az internet nem azért jó mert biztonságos, vagy mert annak kellene lennie. Csak ezt akartam mondani.
  • juzosch
    #16
    Biztos gyorsan felállítanák a pót-szervereket. Itt inkább a jogi kontrollról van szó.
  • juzosch
    #15
    Tökéletes biztonság nincs. De nincs is rá szükség. Elég a megfelelő biztonság. A megfelelő biztonság pedig elérhető. Tehát érdemes foglalkozni vele.
  • Sanyix
    #14
    Nem szűnne meg, csak akkor ip címeket lehetne csak a böngészőbe írni, ami kicsit nehézkes lenne a tájékozodásss témájában :)
  • NEXUS6
    #13
    "Már miért ne lehetne növelni a biztonságot?"

    Csak növelni lehet! Bizonyos dolgokat soha nem fognak rákötni a netre, vagy ha megteszik mindenki magára vessen. De ezt szerintem el kell fogadni.
    Ez a phisinges, vírusos, spamos hülyeség közvetlenül nem érinti a biztonsági szempontból valóban kiemelt rendszereket.
  • Dying Soul
    #12
    Szép célok, csak kérdés mik valósulnak meg belőle.
  • ZoliJ
    #11
    nem mind a 13 nameserver van az USA-ban, "csak" 8 vagy 9
  • juzosch
    #10
    Na megkérdeztem egy szakértőt, nem lenne semmi akadálya pótolni ezeket a gépeket máshol, csak ugye munka.
  • juzosch
    #9
    Azért szerintem megtalálnák egymást az országok, de arra az időre nem kis fennakadást jelentene.
  • endale
    #8
    Ha egy politikus demokráciáról és biztonságról beszél akkor a jelenlegi nagyhatalmak vezető szerepének megőrzésére illetve a többiek totális ellenőrzésére gondol.
  • Andris
    #7
    Azért irányítják az amcsik az internetet, mert egyrészt az internet forgalmának jelentős részét csinálják, másrészt a domain ügyekben olyan szervezetek döntenek amelyek főleg USA befolyás alatt állnak.
    Továbbá az internet alapját képező 13db csúcsdomain gép is az USA területén van. (amelyek a: .com .org .gov .en .hu .de .ch ...stb domainek közötti útvonalat adják meg) Kicsit rosszul írtam most ezt le, de a lényeg, hogyha az amcsik lekapcsolnák azt a 13 gépet akkor megszűnne az országok közötti internetkapcsolat (nem rögtön, mert a helyi DNS szerverek is megjegyeznek ezt-azt), és minden ország csak a saját dolgait érné el.

    Szóval ez a nagy találkozó, ami nem a politikáról szól...hát mégiscsak a politikáról szól.
  • juzosch
    #6
    Már miért ne lehetne növelni a biztonságot?
  • NEXUS6
    #5
    Még a stabilitáshoz annyit, hogy ez nem kérdés.
    Ha az internet stabilitását érti alatta, akkor ezzel soha nem volt gond igazán, mivel ez egy atomháborúra tervezett rendszer;)))
  • NEXUS6
    #4
    "Az internetnek a demokráciát, a biztonságot és a stabilitást kell erősítenie."

    Hát én nem ezeket a kulcsszavakat emelném ki. Demokrácia monnyuk ok.

    Biztonság?
    Az sose vót! És nem is lesz. Az hogy az ember kapcsolatban áll másokkal, pláne az egész világgal az mindíg is kockázatot rejt magában. Ha valaki biztonságban gondolkodik az csináljon zárt rendszert.

    Stabilitás, ha megbízhatóságot érti alatta akkor dettó ugyan az mint az előző.

    Én két másik szót használnék inkább: kreativitás, hatékonyság.
    Ha az ezekből fakadó előny kompenzálja a biztonsági és stabilitási deficitet, akkor érdemes internetet használni, különben kidobott pénz.

    Vagy túl elvont voltam?;)
  • blendeguz
    #3
    Szerintem meg senki sem irányít semmit. Teljes szabadság van.
    Vagy vak vagyok?! Igen...
  • frederick01
    #2
    Ez nem ilyen egyszerű. A nálam okosabbak majd elmagyarázzák neked, most én inkább alszok tovább
  • mikloss
    #1
    De miért mondják hogy az amcsik irányítják az internetet? miért irányítanák ők? csak a .com -osokat esetleg de a többit nem.