48
  • Wampire1
    #48
    Az általunk használt pendrive is kvantum alagut efektuson alapul.

    Amúgy miért kezdtéttek cseszletni sundancet?Nem mondott ő semmi rosszat.
  • szivar
    #47
    Mit gondolsz, honnan lett 'lopva' az ötlet?


    Csak halkan megjegyezném, hogy a bizonyos csillagközi gázfelhők a mikrohullámú tartományban hasonlóképpen viselkednek, mint a 'fény' tartományában működő lézerek. Ezek a gázfelhők adták az alapötletet a mézerek és a lézerek kifejlesztéséhez....
  • plamex
    #46
    amúgy ez a téma nem mai keletű...
    Ezt az Enrico Fermi paradoxon egyik alternatív magyarázataként is szokták emlegetni. (Ugye ha vannak idegenek akkor miért nincsenek itt)
    Eszerint az alternatív magyarázat szerint azért nem látunk idegeneket mert mindegyik eljutott egy kvantumcsapdához (egy olyan kisérlet ami megsemmisítette civilizációjukat) és mi is effelé tartunk.

    Természetesen ez csak egy alternatíva, amit lehet akár spekulációnak is nevezni.
  • plamex
    #45
    Tudom nem fejtettem ki egészen a gondolataimat de itt most a veszélyességi szint tekintetében gondolkodtam el azon (és itt a veszélyességi szint az hogy véletlen egy kisérleti baleset a teljes ismert világunkat megsemmisíti) hogy mi az, amit MA pl egy részecskegyorsítóban véletlen balesetet okozva a civilizációnk megsemmisülését okozná. Ennek valószínűsége statisztikailag szerintem jelenleg még elhanyagolható. Sokkal nagyobb a már ismert veszélyek: atombomba, környezeti katasztófák, aszteroida, stb stb ...

    Szerintem ha félelemről kellene beszélnünk akkor ezektől (már ismert veszélyek) inkább kellene félnünk.
    Igaz lehet a jövő techológiáiban félelemre adó ok (pl egy nanorobot elszabadul és egy masszává alakítja bolygónkat :) )
    de mivel még nem ismerjük a rizikófaktorukat, ezért kár parázni tőlük.
    A már ismert kisérletek viszont szerintem nem vaktában történnek és ismerik azt a statisztikai rizikófaktor (a fizikusok jobban mint pl a biológusok a genetikában) és szerintem ez elenyészően kicsi ahhoz képest ami más ismert rizikófaktor.
    Amit Döme Árpád írt a demagógiáról abban részben egyet értek:
    Sajnos fel lehet használni a statisztikát manipulatív módon
    (szellemesen:
    A hazugságnak három fokozata van:
    1. az egyszerű hazugság,
    2. az elvetemült hazugság,
    3. a statisztika.
    )

    Akit érdekel itt egy érdekes cikk iromány: Statisztika
  • plamex
    #44
    Én most konkrétan a részecskegyorsítókar gondoltam. ezeknél sokkal nagyobb energiák vannak pl a kozmikus sugárzásban. Csak ebben a vetületben értettem azt hogy a természetben megvan.
  • A1274815
    #43
    "Csak egy aprócska kérdés ... mi az ami a természtben nincs meg és mi elő tudjuk állítani ?"

    Például Laser.
  • dez
    #42
    Sok-sok egyéb, csak ember által előállított vegyület létezik még, ami eddig nem létezett. (Éppen ezért nem is tudja senki megmondani a hosszabb távú hatásaikat.)
  • dez
    #41
    "nem sok KvantFiz van egy mai számítógépben, igaz már kezd bejönni...."

    Tudtommal a félvezetők is "KvantFiz" alapon működnek. Bár - tudtommal megint - ezt csak utólag tudták meg a fizikusok is.

    "Félni szokott az ember a fejbelövéstől is, pedig az sem tudatosul...."

    A roncsolás helyétől függ.

    "Szokták mondani lövészeten (ha volt már valaki), hogy ha váratlan lövést _hallasz_ amikor nem voltál OK helyen/nem figyeltél, akkor azon kár parázni, mert ha már hallottad, és felfogtad hogy hallod akkor semmi gond. Aztán mégis fél az ember a golyótól...."

    Nono, a testlövés (szal nem fej) sem érezhető sokszor az első pár másodpercben, utána annál inkább, meg amúgy sem túl kívánatos.
  • dez
    #40
    Ja, egyébként az, hogy nem tudatosul... Nos ez egy materialista elképzelés, ami sok megfigyelést nem vesz tudomásul (nem tudatosít :)), mint pl. bizonyos esetekben mérhető idevonatkozó agyi aktivitás nélkül is látta-hallotta egy-egy páciens, mi történik körülötte, stb. De ez egy másik téma.
  • dez
    #39
    Olyan nem lehet, hogy mondjuk csak egy ország, vagy csak egy kontinens semmisül meg (és a többi csak később)?
  • BártfaiB
    #38
    És mindez abban a kémcsőben történt, ami a cikk mellett a képen van!
  • BártfaiB
    #37
    Egyesíteni nem kunszt. A nagy tömegű szétválasztás lenne hírértékű.
  • Indestructible
    #36
    Bocs,
    "A problémára a pontos választ a relativisztikus kvantumtérelmélet matematikai objektumainak és a fizikai objektumoknak az egymással való helyes megfeleltetése adja meg."

    Hol lehet erről emberi nyelven olvasni?
    Kösz!
  • Sundance
    #35
    Pld a 118-as rendszámú elem, a napokban hozták össze :)

    Sajna nem fogok tudni konkrétumot mondani, de egy-két CERN-beli kísérlet tájékoztatójában elmondták az okosok, hogy olyan dolgokat hoztak össze (olyan energiával ütköztetve atomokat, stb), ami a ma ismert univerzumban, az ember nélkül, nem fordul elő sehol (persze azt csak tippelik, mi van egy fekete lyuk belsejében). Ez a mondat azért megmaradt bennem, elég kemény dolog.....
  • kanyecs
    #34
    ha körbenézek, nem látok semmit ami a természetben az ember nélkül ilyen formában létezne
  • plamex
    #33
    Ha meg az esélyekről beszélünk arra is van esély hogy átkvantumalagutazok az Androméda Galaxisba igaz erre többet kellene várnom mint a világegyetem várható élettartama. De van rá esély
  • plamex
    #32
    most nem a műanyagokra gondoltam ... :)
  • plamex
    #31
    Csak egy aprócska kérdés ... mi az ami a természtben nincs meg és mi elő tudjuk állítani ?
    - Antianyag is van ... lásd kozmikus sugárzás..
    Sőt ... a természetben bizony olyan is van amit még nem igazán tudunk előállítani, még csak megközelíteni semi.
    (olyan energiák)
  • Tiberius B
    #30
    haladunk-haladunk
  • Phaemoor
    #29
    Akkor az Neked már úgysem fog számítani (ha "mellényúlnak")
  • Sundance
    #28
    De mégis mi a bánatról beszélsz????????????
    Akkor leírom újra, ha magyarul nem értenél, és nem tudnád kiolvasni a HSZeimből: NEM ÁGÁLOK ELLENE. Szerintem teljesen rendben van. Oké, csinálják. De ezt már írtam. Ezen mit nem elehet érteni?
    Csak leírtam, hogy ÉRDEKES BELEGONDOLNI, hogy ezzel, ha nagyon mellényúlnak, nem párezer embert nyírnak ki, hanem akár mindenkit. Sztem ez kicsit hátborzongató gondolat, és még 0.00001% esélyt is látok rá hosszú távon, szóval érdekességként hadd írjam le.
    SEHOL nem mondtam semmi olyasmit, hogy nem tetszik a KvFiz kutatással bármi.
    Jajj és ez a Szgépes példa baromi sánta, nem sok KvantFiz van egy mai számítógépben, igaz már kezd bejönni....

    Az hogy nem fog tudatosulni, az meg nyilvánvaló. Nem is mondtam, hogy félek..... Pedig az is racionális lenne. Félni szokott az ember a fejbelövéstől is, pedig az sem tudatosul.... Szokták mondani lövészeten (ha volt már valaki), hogy ha váratlan lövést _hallasz_ amikor nem voltál OK helyen/nem figyeltél, akkor azon kár parázni, mert ha már hallottad, és felfogtad hogy hallod akkor semmi gond. Aztán mégis fél az ember a golyótól....
  • Dömper Ármánd
    #27
    Természetesen mindennek megvan a maga veszélye, a tűz felfedezésének, a fém megmunkálás feltalálásának, a technikai forradalomnak, a relativitáselméletnek, a kvantumfizikának és minden másnak is, amit az emberiség valaha is felfedezett. Azonban egy számítógép elől „ágálni” a kvantumfizikai kutatások ellen, olyan, mintha fegyverrel a kezedben ítélnéd el az erőszakot.

    Még két fontos dolgot nem árt szem előtt tartani. Az első, hogy ezeket a kutatásokat nem bízzák az SG fórumozóira (tisztelet a kivételnek :), a másik, ha valami mégis rosszul sikerülne, minden olyan gyorsan fog történni, hogy nem lesz időd, hogy tudatosuljon benned a halálod... :D
  • Sundance
    #26
    ÁGÁLOK = prédikálok
  • Sundance
    #25
    Most mivan???????
    De komolyan.
    1: sztem ez nem demagóg, főleg nem, mert egy szálat sem ÁGÁLOK a fejlődés ellen. Egyetértek vele, csinálják csak, tetszik, etc.

    AZONBAN FENNTARTOM, hogy bizony már előállítottak pár olyan dolgot, ami:
    1. szerintük sem igazán fordul elő máshol, sehol
    2. amin eléggé meglepődtek (magyarul nem mindig tudják előre, mit alkotnak)

    Tessék ezt a 2-t összerakni, meg picit Hawking munkásságát, én egy kis fantáziával el tudom képzelni, hogy ezt a sort már nem tudom befejezni, mert nincs Naprendszer.

    Uff.
  • Dömper Ármánd
    #24
    Sundance, ön a nemzetközi demagógia skálán elérte a 6-os, azaz a súlyos hülyeség fokozatot. Kérjük legközelebb tartózkodjon a hasonló megnyilvánulásoktól, főleg miután, hogy egy számítógép elől prédikál a technikai fejlődés ellen.
  • pex
    #23
    Nekem mar hozza se kell szolni. Plamex es Kotasz megeloztek... Pedig a fonokom (es nehany masik baratom) ezek mellett dolgozott egy konkurens kiserletben.

  • TH448
    #22
    Ez az először elméleti bővítés kisértetiesen hasonlít a halmazelméleti bővítésekhez. Ergó lehet lesz olyan, hogy komplex részecske... Vagy n dimenziós mátrix-szal felírható részecske...
  • Sundance
    #21
    Amit itt leírtál, annak köze nincs a káoszelmélethez....
  • Sundance
    #20
    Amúgy lassan ott taetunk, hogy itt ezen a kis porfészken (Föld) előállítanak pár olyan dolgot, ami még soha sehol nem létezett a világegyetemben. Aztán majd csodálkozunk, ha egyik pillanatról a másikra eltűnik a fél galaxis, velünk együtt......
  • Sundance
    #19
    Robbanáshoz? Hmmmmmmm..... Így még nem hallottam hívni....
  • Doktor Kotász
    #18
    Hasonlóképp van ez az antianyaggal is. Egy pozitív szám átlagos környezetében nincsenek negatyv számok. nem ismerik őket.
    így az anyagok között sincsnek antianyagok. De a létezés egy másik pontja nem olyan anyagokból épül fel, mint ez, hanem az ellentettjéből.
    ***********

    Ez nem feltétlenül van így, és nem szükséges, hogy az anyagi világhoz képest lennie kell a térnek olyan pontja, ami antianyagból áll.
    Ha kezdetben csak az energia volt, ami anyaggá és antianyaggá bomlott le, és azok ütközve ismét energiává váltak, és ha van asszimetria az energia anyaggá bomlásában, ami azt jelenti, hogy több anyag, mint antianyag keletkezik, akkor a világegyetem létre tudja hozni a stabil anyagot, és az antianyag eltűnik.
    Részecskegyorsítóban igazolták, hogy ez így van.
    Gyakorlatilag antianyagot csak előállítani lehet, mert az nem létezik az univerzumban a kezdetek kezdete óta a maga tiszta valójában.
    Dr. Kotász
  • plamex
    #17
    Hétköznapi felhasználás:

    elenleg az antirészecskéket a pozitron emissziós tomogtáfban (PET) használják fel, hogy az elektron és a pozitron találkozásakor két ellentétes irányban haladó foton (gamma-sugárzás) keletkezik a lendületmegmaradás törvénye miatt. Cukorral olyan radioaktív atomokat vihetnek be a szervezetbe, amely pozitronokat hoz létre. Figyelve az egy időben megjelenő fotonokat, meghatározható, hogy az agy mely részébe épült be a cukor, vizsgálhatóak az agyfolyamatok, az agy aktív területei.
  • plamex
    #16
    Mindenféle részecskének van egy megfelelő antirészecske párja azonos tömeggel, de ellenkező elektromos, gyenge és erős töltéssel. Néhány részecske esetén az antirészecske azonos a részecskével, ilyen a foton és a semleges pion. Az ilyen részecskéket valódi semleges részecskének hívjuk elletétben pl. a semleges kaonokkal, ahol a kaon antirészecskéje nem azonos a semleges kaonnal. A valódi semleges részecskék minden kvantumszáma megegyezik az antirészecskéével. Részecske-antirészecske párok létrejöhetnek csupán energiából és eltűnhetnek úgy, hogy csak energia marad utánuk többnyire foton formájában. Létrejöhetnek magreakciókban és kozmikus sugárzás hatására. Az antianyag antirészecskékből - külünösképpen antiprotonokból, antineutronokból és pozitronokból - az anyaghoz teljesen hasonló módon (antiatomokból stb.) felépülő rendszer. Az antirészecskék létét Dirac jelezte előre, néhány évvel azelőtt mielőtt az elsőt – az elektron antirészecskéjét, a pozitront – felfedezték volna. Az ötlet abból jött, hogy a Dirac-egyenlet negatív energiájú állapotokat is megenged. Mivel az elektronok a legkisebb energiájú állapotokat keresik, ezért Dirac azt feltételezte, hogy ezeket a negatív energiájú állapotok mind be vannak töltve ún. virtuális elektronokkal. Abban az esetben azonban, ha virtuális részecske felkerül pozitív energiájú állapotba, egy valódi részecske jelenik meg, és egy "lyuk" marad a helyén, ami ugyanúgy viselkedik, mint a valódi részecske, csak a töltése ellenkező. Ez azonban csak egy szemléletes kép, és bozonokra nem is alkalmazható, hiszen azok esetén akárhány részecske lehet minden állapotban, ezért nem lehet egy részecske gerjesztésével lyukat kelteni. A problémára a pontos választ a relativisztikus kvantumtérelmélet matematikai objektumainak és a fizikai objektumoknak az egymással való helyes megfeleltetése adja meg. Röviden, a negatív energiájú állapot mellett ellenkező irányú időfejlődés is jelenik meg (a jövőből a múlt felé). A két anomáliát együtt helyreállítva egy jó irányba fejlődő, pozitív energiájú, az eredeti részecskével ellentétes töltésű - minden töltésre, nem csak az elektromosra - részecskét, azaz antirészecskét kapunk. Az antirészecskék létezése a relativitáselmélet egyik térelméleti bizonyítéka.
  • takysoft
    #15
    Káoszelmélet: (nem pontos, de magyarázat). A világmindenség egyensúlyban van.
    A pozitív számok mellett ott vannak a negatívak. a kettő osszeagása kioltja magát, 0-ra..

    Hasonlóképp van ez az antianyaggal is. Egy pozitív szám átlagos környezetében nincsenek negatyv számok. nem ismerik őket.
    így az anyagok között sincsnek antianyagok. De a létezés egy másik pontja nem olyan anyagokból épül fel, mint ez, hanem az ellentettjéből.
    Az elektronok töltése például pozitív, ezeket hívják pozitronoknak.
    ha összeengedzs egy elektront és egy pozitront a két részecske kioltja egymást, és energia lesz belőlük. az anyag eltűnik.(legalábbis ezen cikk elolvasása előtt így tudtam... meg az egész világ is asszem:D)

    mindennek van ellentéte... a világegyetem felfedezése során a legtöbb kijelentést erre a tételre alapozták:D
    Minden a semmiből keletkezett... minden a természetes állapotba való visszatérésre törekszik. a guruló golyó megáll, mert a mozgási erőre van ellenerő(súrlódási). stb.

    ha valamiből anyag keletkezett, akkor kellett lenni valami másnak is, ami ezt kilotja. az antianyag létezéséről már bizonyítása előtt tudtak.
  • Epikurosz
    #14
    Ez szellemes.
  • TH448
    #13
    Köszönöm, egy halovány lépéssel közelebb kerültem a lényeghez. :)

    Off:
    Szóval Data pozitron agya következtében ő egy antiegyéniség. :D
    /Off és sorry a komolytalanságért...
  • plamex
    #12
    http://www.enc.hu/1enciklopedia/fogalmi/fiz_atom/anyag_antianyag.htm
  • TH448
    #11
    Valaki please világosítson fel. Azt elmondták kémia órán, hogy mi az, hogy anyag. Meg hogy minden anyagból áll. De mi a fene az az antianyag? Meg honnan? miért? :D
  • roliika
    #10
    Jól elvannak a skacok ezekkel a részecske legókkal. :DDD
  • plamex
    #9
    Ha jól tudom Faradaytől is megkérdezték a politikusok ugyanezt az elektromossággal kapcsolatban. A válasz valami ilyesmi volt. Ezt még nem tudom de egy nap önök adót fognak kivetni rá.