48
Lakatlan sziget és a jogok
  • Aquir
    #48
    az országok határvonalai
  • tnm #47
    őőő létezik még olyan terület (szárazföld) a bolygón, ami nem tartozik egyik állam felségterületéhez????
  • nyamiag #46
    D?_S?:D?_:S?D_:A_?D: hátez kurvajo _D?:_?SA?:_S?D_?S_:?
  • jefferson83
    #45
    Nem mondom, hogy külön törvény van róla, de mondjuk az önvédelemről szóló törvény értelmezhető ebben az esetben is. A törvénycikkely nem hinném, hogy világosan és érthetően erre a helyzetre megadná a választ,de ugyebár egy leírt dolgogba belelehet magyarázni sokmindent.

    Én azzal szeretném lezárni, hogy ezt az állítást olyan ember mondta nekem akinek hiszek és ráadásul még érti is a szakmáját, velem ellentétben :)
  • jefferson83
    #44
    Jó lehet sarkítani a dolgot, hogy példáúl egy átlag ember a tengeren nem tud 10-12 órát úszni, míg a mentőcsapat megérkezik...stb. Ez inkább elvi, mint gyakorlati példa és úgy értelmezem, hogy ha ilyen esetben nincs más lehetőséged és leszúrod akkor is tartom ,hogy nem csuknak le.

    Na egy másik példa, ami lehet kicsit morbid :) Van két ember és, mondjuk beszorulnak egy barlangba több hétre csak vizük van. Eljön a pillanat amikor már nagyon éheznek és az egyik megöli a másikat és megeszi, hogy ő valahogy életben maradjon. Egyszer csak megtalálják őket később. Szerintem nem csuknák le a gyilkost, mert ha nem tette volna meg amit megtett,akkor meghalt volna.
  • Cat #43
    Ez hülyeség, ilyen törvény nincs. Más kérdés hogy sztm ilyenért még soha nem itéltek el senkit.
  • [NST]Cifu
    #42
    A felvázolt helyzetben csak akkor van az életed veszélyben, ha nem tudsz úszni, hiszen a matrac nélkül nem halsz. Attól, hogy a matracra nem engeded fel például a másik embert, és így hal meg, az ugyan etikátlan, de nem közvetlenül gyilkosság. Viszont ha konkrétan megölöd, mert kapaszkodni akar a matracba, az gyilkosság. Legalábbis szerintem. Az biztos, hogy nem egy egyszerű jogi helyzet, de a példával élve ha én leszúrok valakit, mert megpróbált a matracra belecsimpaszkodni, és így én veszélyeztetve éreztem az életem... hát csodálkoznék, ha legalábbis is nem kapnék a bíróságon egy valamilyen enyhítő jelzővel illetett emberölés vádjában bűnösnek talált ítéletet.
  • jefferson83
    #41
    Végülis lehet, hogy ez az eset is kimeríti az önvédelem fogalmát, hisz ha nem teszed meg akkor ketten haltok meg, ergo véded a saját életedet. Sőt belegondolva, ez önvédelem.
  • jefferson83
    #40
    Nem tudom megmondani melyik passzus tartalmazza, de 100%-ig igaz. A jogtanárom mesél mindig ilyen extrém helyzeteket és várja a megoldásokat másnapra. Az eset megmarad az ember agyában, de a törvénycikkelyek száma sajnos nem :(
  • [NST]Cifu
    #39
    Megmutatod nekem, melyik törvényi passzusra gondolsz? Mert kizártnak tartom, hogy erre bármelyik törvény is feljogosítana. A törvény önvédelmet ismer, olyat nem, hogy a saját életed megmentése életében egy másik, vétlen ember életét kioltsd.
  • t0mmy #38
    ez az emberi jogok bíroságára tartozik!
  • jefferson83
    #37
    A törvény azt is kimondja: ha azért ölöd meg a másikat, hogy te életben maradj akkor nem fognak megbüntetni. Pl, ha hajótörött vagy és a vizen lebegsz egy olyan matracon ami csak téged bír el és egy másik ember is fel akar kapaszkodni, akkor "büntetlenül" megölheted.
  • bld
    #36
    amúgy kit akarsz megölni?:D
  • Cat 02 #35
    Lakatlan sziget és 2 en is vannak rajta ? ez nem kóser^^
  • Cat #34
    a fogadó állam törvényei mindig érvényesek.
  • Bandew
    #33
    Ezt azért nem tartom teljesen igaznak, mert pl az araboknál tök más törvények vannak, és ha egy arab faszi monduk minálunk megöli a lányát, mert (te jó ég!) rá mert nézni egy srácra, akkor nem hiszem, hogy nem ítélhetik el gyilkosságért, mert náluk mások a törvények.
  • Cat #32
    ENSZ BT -> USA/Oroszok.

    Havonta? Inkább valósidőben :) A NASA tizezernyi nagyobb űrtörmeléket tart nyilván (kiégett rakétafokozatok, hibás műholdak stb.), és ezek mozgásához igazítják az űrsiklófellövéseket, sőt, néha még az ISS pályáját is módosítják (fel-le pár tiz métert).
  • Emmegki
    #31
    Ha senkinek sem a felségvize a tenger ahol a sziget van, akkor azé az országé lesz, amelyiknek az állampolgára először felfedezte. Így ha vmi illegáis dolgot teszel az adott ország törvényei szerint itélnek el, tehát a példádban váltottál egy sokéves üdülést egy egycsillagos szegedi szállodába.
  • Garga Pitic #30
    Illegális pályán keringő műhold lopott képét elfogadják bizonyítéknak az #1 esetben?
  • Vlala #29
    Kíváncsi vagyok az ellenőrző bizottságra, aki havonta végigmustrálja a pályákat, és műhódot :) számolgat. :)
  • sz4bolcs
    #28
    de durva :))
  • Cat #27
    és tényleg van :DDD

    Meg vannak szabva a pályák, az ENSZ kiosztotta hogy melyikkel ki rendelkezik, ki hova hány műholdat rakhat :)
  • haxoror
    #26
    A nemzetközi vizekre is vannak törvények, ma már nem létezik olyan hogy "senki földje" ahol akármit meg lehetne tenni.

    Szerintem még a világűrre is van vmi szabályozás
  • nyamiag #25
    ahogy mondod
  • TommoT
    #24
    *Hollandiában
    sorry :)
  • TommoT
    #23
    hülye kérdés, de ha hollandiába egy magyar füvezik és nem jön haza Magyarországra, akkor is Hollandiában megbüntethető, merthogy magyarnak nem szabad, csak hollandnak?
  • PíszLávJuniti
    #22
    de akkor is az erősebb kutya baszik.

    gyilkost felmentik pszichológiai okokból..
  • Fido4life
    #21
    és lám :D
  • Fido4life
    #20
    az jó lenne
  • Csirke4
    #19
    Majdnem ugyanazt írtuk 1szerre xD
  • Csirke4
    #18
    Hm...
    És az útlevélben az a kis leírás?
    "A külföldön tartózkodó magyar állampolgár köteles mind a fogadó állam, mind a Magyar Köztársaság jogszabályait tiszteletben tartani."

  • Garfield
    #17
    Btk. (gyengébbek kedvéért: 1978:IV. törvény a Büntető Törvénykönyvről) 3. § (1) A magyar törvényt kell alkalmazni a belföldön elkövetett bűncselekményre, valamint a magyar állampolgár külföldön elkövetett olyan cselekményére, amely a magyar törvény szerint bűncselekmény.

    A topik zárható.
  • Qwerty4
    #16
    látszólag, érdekből jóba lehet a gyilkos az áldozattal
  • miilann
    #15
    lakatlan szigeten lehet marihuánát termeszteni?
  • Frank99
    #14
    Barna bőrű magyar kisebbség lakatlan szigetre kerül, és mivel a névadás őt illeti, így szól:

    "legyen a sziget neven ezentúl: Lakatos...."
  • Lacc
    #13
    Ott igen, de ha hazakerülnek már nem.
  • desigo
    #12
    Lakatlan szigeten az erősebb kutya elve van...
  • Lacc
    #11
    Na igen, de ott elég kevés bizonyíték lesz ellene :D

    Btw én is arra gondoltam, hogy ha hazakerülnek, akkor ott ugyanúgy elő kell állniuk, ha bizonyítható a dolog.
  • Cat #10
    már nagyon régóta (értsd: sok száz éve) nincsen olyan hogy lakatlan sziget, valakinek a fennhatósága alá biztosan tartozik. Attól még hogy nincs rajta senki, valamelyik ország felségterületének számít, az azt körbevevő vizekkel együtt.

    Ez irtó fontos dolog, főleg ha kiderül hogy van vmi ásványkincs a közelben. Japán-orosz vita van Kamcsatka táján, vagy emlékezzetek csak a Falkland szigeteki válságra 1982ből - egy töküres szikla, nincs rajta semmi, mégis, Angliának volt annyira fontos, hogy bebizonyítsa, még nagyhatalom és megverték az Argentinokat.

    Ja, ehhez még hozzáteszem azt, hogy ha kijön egy vulkanikus akármi a tengerből (nemrég volt ilyen a Földkozi tengeren) azonnal hadihajók teremnek ott, hogy kinyilvánítsák az országok, hogy az az övék.
  • nf1
    #9
    ha vki szándékosan megakar ölni vkit az nem hiszem hogy túl jóban van azzal akit meg akar ölni és én nem szívesen megyek olyan emberrel kirándulni akit nem szeretek vagyis elég nehéz dolga lenne a gyilkosnak elhívni