119
Ásványtan (mineralógia)
  • Kepek
    #119
    új ásványt fedeztek fel: Kernowite
  • Mor3llo
    #118
    Nettó baromság a cikk kétharmada (haha...), mindenesetre nem semmi lehet ;)
  • Kepek
    #117
    Már drágakövek záporoznak a hawaii vulkánból
    "Az olivin zöldes színű, a szilikátásványok közé tartozó ásvány. Hawaii-on ezt a drágakövet több helyen is meg lehet találni, azonban senki sem számított arra, hogy egyszer csak az égből is ez fog hullani."
  • szabod
    #116
    majd lehet lesz belőle valami, de nem reklámozom még előre (nyári MAMIT tábor esélyes helyszín)
  • Kewell
    #115
    én is akarok menni én is akarok menni én is akarok menni:)
  • szabod
    #114
    Hát igen ott vannak szépek, ismerősömék a Bánátban találtak valahol, én már meg nem mondom. Egy másik helyről 2-3 cm-es átlátszó, drágakő minőségű andraditokat hoztak. Jövőre én is megyek :D
  • Mor3llo
    #113
    Erdélyben volt most az egyik terepgyakunk, az Orotva-völgyében találtam én 2-3 cm-es molibdenit lemezeket is :)
    Nem beszélve a 2 cm-es titanitokról a hornblenditekben:D
    Mind lent van sajna Szegeden, ha eszembe fog jutni, rakok fel képeket.
  • szabod
    #112
    + már csak azért sem lehet molibdenit, mert egy ekkora 8-10 kg-os tömbnek híre lenne. Régen nyílván találtak nagyobbakat, de ekkoráról én még nem hallottam. Átlagban néhány mm-es példányok kerültek/kerülnek elő.
    Pár példa
  • Mor3llo
    #111
    Higgy 'szabod'-nak!
    Az általad talált darabnak nem kifejezetten molibdenitre hasonló a habitusa. Ahogy nézem a képen, egy 'egybetömb' az egész, míg a molibdenit - általában lemezekre - jól hasad C tengelyére merőlegesen.
    A keménysége 1-1,5 a molibdenitnek, tehát körömmel karcolhatod. Próbáld meg a te példányodat megkarcolni körömmel. Ha nem megy, akkor tutifix, hogy nem MoS2!
  • lasliem
    #110
    Sokat keresgettem a weben hasonló képeket és találtam is egy teljesen hasonló képet.
    Szerintem ez lehet ez az ásvány Molibdenit lehet.
    Recsken is találtak, elképzelhetőnek tartom, hogy ez erről a telelpülésről származik.
    http://www.vilaglex.hu/Kemia/Html/MoliDeni.htm

    Véleményed?

    Név
    molibdenit

    Vegyjel, képlet


    MoS2

    Ásványosztály


    szulfidok és rokon vegyületek

    Kristályrendszer


    hexagonális/trigonális

    Kristályalak


    táblás, lemezes kristályok

    Szín


    ólomszürke

    Fény


    fémfényű

    Karc


    szürkés

    Keménység (Mohs-féle)


    1-1,5

    Hasadás


    tökéletes

    Törés


    kagylós

    Sűrűség


    4,7-5,0 g/cm3

    Keletkezés


    hidrotermás, pegmatitos

    Fontosabb lelőhely


    Magyarország (Nadap, Sukoró, Pákozd, Nagybörzsöny, Recsk, Kővágószőlős, Fertőrákos), Ausztria, Csehország, Németország, Oroszország, Svédország, Norvégia, Amerikai Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea, Ausztrália

    Egyéb jellegzetesség


    Könnyen téveszthető a grafittal, de színe annál világosabb, rendkívül lágy ásvány.
  • szabod
    #109
    Ez műtermék, és tuti, hogy egyik bátonyterenyei bányából sem származik.
    Volt egy hasonlóval dolgom, azt meg Visontán találták a lignitbányában vagy 15 éve. Arról kiderült, hogy ferrokróm, amit rozsdamentes acélgyártáshoz használnak. Feltehetőleg Apcról származott. Ez is olyannak néz ki így képek alapján. Hogy hogyan került a bányába azt nem tudom, de a másikat sem. Valaki vicces kedvében volt anno, és szétszórta a bányákban ezeket :D
  • lasliem
    #108
    Kérem segítsen valaki megtudni, hogy milyen kőzet a következő:
    https://picasaweb.google.com/103643027466878562586/Kozet

    A súlya igen nagy 8-10 kilogramm.
    Állítólag a kisterenyei bányából származik, kitudja már mennyi éve megvan.
    Köszönöm a segítséget.
  • steweee
    #107
    köce
  • szabod
    #106
    Hát igazi sorrrendet nem lehet felállítani, mert egy ásvány értékét a lelőhelye és mérete nagyban megszabja. Mondok egy nagyon hülye példát, de erre jó lesz végülis:
    - teszem azt találsz a Mátrában egy 3 mm-es gyémántot, vagyis ékszergyémántot. Ez mivel olyan helyről került elő, ahol eddig senki nem talált (genetikailag nem is lehet ott, úgyhogy ilyenre nem lesz példa), valószínűleg értékében vetekedni fogni a dél-afrikai cm-es "tucatgyémántokkal". Mondom a példa nema legjobb, de azért érthető mire gondoltam.

    Szóval nehéz így listát felállítani, de az elején mindenképp a gyémánt és korund lenne (rubin és zafír). Ezután nemesopál, berill (akvamarin, smaragd), krizoberill, spinell. topáz, gránátok (andradit, almandin, pirop, grosszulár, spesszartin stb), kvarcváltozatok (ametiszt, citrin, füstkvarc, rózsakvarc, hegykristály, achát, karneol, ónix, kalcedon, jáspis, ezek a tigris- és egyéb állatszemek), szanidin, malachit, azurit, borostyán esetleg még, bár ez már határeset. Ezek amígy esezmbe jutottak, és kb sorrendben vannak. #101-ben linklet oldalon viszont rengeteg drágakőnek minősülő ásványt találsz még sztem :)
  • steweee
    #105
    vki leírná nekem a drágaköveket drágasági sorrendben ? tényleg kíváncsi vagyok rá, és még sosem fogalmazódott meg bennem a dolog. a teljesség igénye nélkül persze, csak az ismertebb, forgalomban gyakran előforduló ásványokra vagyok igazából kiváncsi. tudtommal a gyémánt a legdrágább...
  • szabod
    #104
    Ilyen szó sosem létezett, csak valaki kitalálta és megmaradt a köztudatban helytelenül. A drágakő megfogalmazását már leírtam, az a helyes és pl egy ametiszt ugyanúgy drágakő mint az ékszergyémánt.
  • Galy
    #103
    féldrágakő nem játszik? mióta?
  • szabod
    #102

    nagyon korrekt oldal, nem használják a féldrágakő szót, plusz pont ezért :)
    a leírások is helytállóak
  • Aquir
    #101
    nem vagyok benne a témában, de amikor tanultam ez elég jó oldal volt leírásokhoz
    http://www.dragakovesnok.hu/
  • szabod
    #100
    azok az alkotó kristályok, nekem is van hasonlóm, vigyázni kell vele mert könnyen "szétesik".
  • szevam
    #99
    Értem, és hogyan alakul apró gömbökké?
  • szabod
    #98
    mert kalcitból van, ami elég gyenge (Mohs 3)
  • szevam
    #97
    Sziasztok!

    Voltam Biatorbágyon gyűjtögetni egy kis miocénbeli kagylót, csigát. Az a tapasztalatom sajnos, hogy nagyon mállik. Hihetetlenül töményen vannak egymáson a meszes vázak, és nem kellett nagy erőt befektessek, hogy széttörjem. Ezzel kapcsolatban volna egy kérdésem:
    Miért van az, hogy a csiga váza apró morzsolható, szinte szabályos gömböcskékké esik szét ha hozzáérek?
  • szabod
    #96
    na hát meg nem mondtam volna ennyiből :D
    grat hozzá, a sugárzással óvatosan ám :)
  • Kewell
    #95
    élesebbet nem nagyon tudtam csinálni mert alig 1-2 cm nagyságú darabok, a kis büszkeségeim, volt egy nagyobb darabocska is csak azt apám kidobatta velem:) amúgy a Mecsekből uránérc darabok.
  • szabod
    #94
    honnan van? vmi élesebb fotó is jól jönne :)
  • Kewell
    #93
    nah ez mi?:)
  • szabod
    #92
    az biztos nem :)
    egyébként igaza lesz a kollgának indexen, ha könnyű akkor vmi salak lehet, nekem is volt, amiről azt hittem hogy grafti, de az is marha könnyű volt :D becsapósak ezek...
  • Bontakun
    #91
    gránti am esetleg nem lehet a két rózsaszín?
  • szabod
    #90
    Hát ezt csak megerősíteni tudom. A többit viszont én is passzolom, a kis zöldekre lenne tippem, de nagyon bizonytalan. A két krumplira még tippem sincs, mondjuk a víz szépen megcsiszolta őket az biztos.
  • Bontakun
    #89
    Itt a maradék:D


    A sárga és a nagy sztem achát, ebbe 99%-ig biztos vagyok, többi meg pasz:d
  • Bontakun
    #88
    Vagy talán még amfibolit lehet. Am rózsaszín maga a kőzet, és ilyen szürke csillogó részek találhatóak benne
  • Bontakun
    #87
    hát én kőzetnek mondanám:D Tudom, hogy a biotit ásvány, csakhát úgy néz ki:D De akkor holnap lefotózom:D
  • szabod
    #86
    jöhetnek majd, a francia tengerpartoshoz mondjuk elég megnézned, hogy oda milyen kőzet jellemző, bár most kőzet vagy ásvány mert ugye nem mindegy?
  • Bontakun
    #85
    Hát még 5 db van, ahogy néztem, ha ezek meglesznek:D Van két nagyon kis zöld kövem, 2 kőzet amit még a francia tengerpartról gyüjtöttem annak idején(olyan mintha biotitok lennének benne), egy nagyobb narancssárgás kőzet ami sztem achát lehet, meg egy hegyiskristály amire sztem vmi vasoxid rakodott ki, bár nem akarok hülyeséget írnixD
    Így összegezve ezek vannak
  • szabod
    #84
    oké :)
    Amúgy ha van még vmi cumód akkor rakhatsz képet róla. Mondjuk nem garantálom hogy felismerem, de megpróbálom.
  • Bontakun
    #83
    Igen, gyűjtés, felszerelés, a magyar ásványgyűjtés története pl többek között:P Be is lájkoltam:D
  • szabod
    #82
    Mind a 7 oldalt? az elsőt tényleg csak bevezetésnek írtam, hogy akinek halovány fingja sincs az egészről is képbel egyen :D A lényeg utána jön.
  • Bontakun
    #81
    A kristály fogalmát meg belénkverte kbXD bármileny egri föcist megkérdezel az kapásból mondani fogja:D
  • Bontakun
    #80
    Thx,azért ezek nagyjából még felsejlenek, főleg a rajzok miattxD Na meg a tételek miatt mikor össze kellett hasonlítani egy kőzetet pl ásványokkal:D Csak hát ugye ez fokozatosan halványodik:D De azért köszönöm és elolvastam:D