88
  • NonsenS
    #41
    Egyébként ennek se volt túl sok tudományos tartalma. Az meg, hogy "ezek segítségével az összes lehetséges felület (mint például a Föld felszíne) leírható matematikai eszközökkel" ílyen szövegkörnyezetben meg nem igaz, mivel azokat nem euklideszi szerkesztéssel lehetne csak jól felvázolni.
  • Emmegki
    #42
    Nem is, inkább Raszputyin, csak ő jár fodrászhoz!
  • Chaz
    #43
    olyan feje ban mint vmi idegbetegnek:D
    bár biztos kurva okos...már elnézést a kifjezésért....de akokr is hogy néz ki...meg sztem nem is lehet teljesen normális....bár em 100%:D...
  • Tothenkopf
    #44
    sorozatgyilkosos
  • Totja71
    #45
    aki ilyen problemakon tori a fejet, annak egeszen mas dimenziokban kozlekednek a gondolatai, igy hat nem is varhatja el tolunk (a tobbsegtol), hogy ebben (penz), es meg sok mas kerdesben megertsuk a motivacioit. szerintem.
  • duke
    #46
    Csak a szenzacio hajhaszasag miatt talalta ki.
    Nyilvan valo hogy egy szelsosegesen ekszibicionista ember aki igy akar felhajtast,hirnevet.Ha csak siman atvenne a dijat,a kutyat se erdekelne az egesz az emberek 99.999 % azt se tudja hogy ilyen dolgokert dijakat szoktak adni.
  • Cat #47
    Tegnap osztották ki a Fields-érmeket Madridban, a matematikai Nobel-díjnak nevezett elismerést a francia Wendelin Werner, az ausztrál Terence Tao, az orosz Andrej Okunkov és a szintén orosz Grigorij Perelman kapta meg. Utóbbi díjazott azonban valamiért nem vette át a díjat.
    A 40 éves Perelman Szentpéterváron maradt tegnap, és nem ment el a spanyol király által tartott ünnepségre, illetve a matematikusok világkongresszusára Madridba. Perelman azért kapta meg a 4 évente kiosztott Fields-érmet, mert megfejtette az úgynevezett
    Poincaré-sejtést, amelyre a matematikusok több mint száz éve keresik a magyarázatot. Perelman 5 évet dolgozott a kérdésen, és sikerrel járt.

    Egyelõre nem világos, miért nem vette át a díjat az orosz tudós, sokan arra gyanakodnak, hogy egy kicsit megsértõdhetett, amiért tavaly decemberben nem választották be újra a Steklov matematikai intézet tagjai közé, de van aki szerint Perelman egyszerûen nem foglalkozik ilyen felszínes elismerési módokkal. Perelman visszautasította azt az 1 millió dollárt is, amelyet Clay Mathematics Institute ajánlott fel annak, aki megfejti a Poincaré-sejtést. Pedig a pénznek lenne helye: [b]Perelman jelenleg anyjával lakik és összesen 30 angol fontnak megfelelõ összegbõl él havonta.
  • Cat #48
    Itt a levezetés, ha valaki érti, hajrá :D

    http://front.math.ucdavis.edu/author/Perelman-G*
  • Cat #49
    Poincaré azt a kérdést tette fel, hogy a kétdimenziós térre vonatkozó egyenletek átalakíthatók-e úgy, hogy a háromdimenziós térre érvényesek legyenek. Valószínűnek tartotta, hogy igen, de bizonyítani nem tudta. A hatvanas évektől kezdve a matematikusok minden további dimenzióra átalakították az egyenleteket (a négydimenziós tér leírását Michael Freedman készítette el 1982-ben), de egyik eljárás sem működött három dimenzióban. A probléma hírhedtté vált arról, hogy több tucatnyi olyan megoldása született, mely később hamisnak bizonyult.

    Perelman eredményei ráadásul túlmutatnak a Poincaré-problémán, erőfeszítései elsősorban a Thurston-féle geometrizációs sejtés bizonyítására irányulnak. A hetvenes évek elején William P. Thurston professzor felvetette, hogy a három dimenziós terek felfoghatók sok homogén darab együtteseként, melyek csak egy bizonyos módon állíthatók össze. Thurston számos esetre bizonyította a felvetést, amiért megkapta a Fields-érmet, a legmagasabb matematikai kitüntetést. A sejtés teljes bizonyításával egyúttal megoldódna a Poincaré-probléma is, mely annak egy alesete.

    Perelman egy átlagoló eljárást használt, melyet Richard Hamilton dolgozott ki. Hamilton a módszerrel számos esetre bizonyította a geometrizációs sejtést, de egyes eseteknél problémákba ütközött. Perelman Hamilton munkáját egészítette ki, így ha a bizonyítás helyes, valószínűleg osztozni fognak a Clay Intézet díján.
  • Cat #50
    na, még egy utolsó dolog: MAGYAR ELNÖKE lett ennek a társaságnak.

    Lovász László lett a Nemzetközi Matematikai Unió új elnöke

    Lovász László személyében magyar elnöke lesz a következő négy évben a Nemzetközi Matematikai Uniónak (IMU). A nemzetközi matematikai élet legjelentősebb, mintegy 65 tagországot tömörítő szervezete kedden kezdte meg 25. kongresszusát a spanyol fővárosban. A nyitó napon adták át a "matematika Nobel-díjának" tekintett Fields-medálokat három kiváló matematikusnak. A negyedik kitüntetett, a Poincaré-sejtés megoldásáért díjazott orosz Grigorij Perelman azonban nem jelent meg a ceremónián, amelyen I. János Károly spanyol uralkodó nyújtotta át a kitüntetetéseket. Az IMU új elnöke Lovász László akadémikus, az ELTE Matematikai Intézetének igazgatója, a Microsoft kutatója lett, aki a következő négy év során, az Indiában tartandó következő kongresszusig tölti be ezt a tisztséget - tájékoztatta az MTI-t szerdán Kulcsár Cecília, a Bolyai János Matematika Társulat igazgatója.

    Lovász megválasztásával kapcsolatban Kulcsár Cecília elmondta, hogy az elnököt az IMU végrehajtó bizottsága titkos szavazással választja azt követően, hogy megküldték az előzetes jelöléseket a tagországoknak. Az egyes tagállamoknak a tagdíjjal arányos szavazati joguk van, Magyarország például három szavazattal rendelkezik.
  • N0S
    #51
    ha csak 10-ed annyit tudnek matekbol mint o, valszeg kituno eretsegim lenne?
  • mikloss
    #52
    Egy kis szemöldökkarcsúsítás ráférne! Vagy öltöny alá inkább egy ing nem pedig egy mackófelső
  • Ma2ska
    #53
    Mindenkit a külsőségek alapján itélünk meg, a szart felöltöztetik, az is jól néz ki, de attól még az csak egy kupac fekália.
  • Griphons
    #54
    Az zsenialitást csak egy hajszál választja el az őrülettől. Ez a fickó sztem kicsit őrült is. Ami nem gond, amíg nem közveszélyes :) Emellett zseni, bár valszeg elég antiszociális.
    Ha gyorsan feltalálja a hidegfúzió elméletét szeretni fogjuk :D
  • Runo
    #55
    Főleg a neveket és a főneveket értem eme írásodból, hogy én miért nem tanultam amíg tehettem?!
  • AbyssLord
    #56
    Ha már hasonlítani kell valakihez, akkor én inkább azt mondanám, hogy Rumcájsz. Már ha emlékszik valaki a favágó mesehősre.
  • mrgenya
    #57
    a pénztől, földi vagyontól való függetlenedést elérte ő ezotéria, meditálás, vallás nélkül is a matematikán keresztül. vagy ez már a matek-vallás?:)
  • Tompika007
    #58
    Na ebben a cikkben most van egy pár olyan dolog amin még filozni kéne hogy mi az
  • Bohun
    #59
    http://www.bartoscsaba.lapok.hu
    rögtön ő ugrott be:D
  • Epikurosz
    #60
    Na, végre, valaki helyesen írja a Fields Díj nevét.

    Történt ugyanis, hogy megnéztem a Goodwill Hunting c. filmet, és a szinkronban, meg a feliratozásban is az volt, hogy "életmű pályadíj". Gondolom a balek fordítónak a "fields"-ről a pálya jutott eszébe. Még jó, hogy nem a filctoll. :-))

    Perelman egyébként hülye, épp ezért szerintem ilyen esetben a bírálóbizottságnak jogában kellene állni, hogy a pénzt felajánlja a matekzseni környezetének, pld. szentpétervári más tehetséges matematikus diákoknak stb.

    Engem egyébként matekosnak szántak a gimiben (legjobb voltam az osztályban!), de akkor a filozófia mellett döntöttem, végül filós se lettem, hanem vmi más. :-)
  • Epikurosz
    #61
    Jut eszembe:
    Volt itt mifelénk egy felmérés kisdiákok között. Azt kérdezték tőlük, hogy mik szeretnének lenni, ha megnőnek.

    A legtöbben azt válaszolták: gazdagember. :-)
  • aateks
    #62
    Én már hamarabb megoldottam. A válasz:42
  • Fenjoy
    #63
    Epi! Az Akashaból, hivd már le a jövő heti lottó számokat... : ) Természetesen PM be, de ne Steineri magassáokban ha kérhetem: )

    OFF elnézést
  • Polemius
    #64
    "A kétdimenziós terek topológiai leírása már az 1800-as években megtörtént, ezek segítségével az összes lehetséges felület (mint például a Föld felszíne) leírható matematikai eszközökkel."

    Valaki szóljon már a cikk írójának, hogy a föld nem lapos. Vagy engem vezettek meg és élek régóta tévedésben.
  • valamit
    #65
    Good Will Hunting a pontos címe annak a filmnek;)
  • valamit
    #66
    a Föld felszíne egy lap. jó girbe-gurba lap, az biztos, de de lap.
  • kerek1224
    #67
    Én átveszem helyette a pénzt nagyon szívesen.
  • PíszLávJuniti
    #68
    az önjelölt zsenik kora lejárt. tudomásul kéne már venni.
  • blakshep
    #69
    jah meglepő módon a háromdimenziós objektumoknak kétdimenziós felületük van :)
  • FtranX
    #70
    "Perelman visszautasította azt az 1 millió dollárt is, amelyet Clay Mathematics Institute ajánlott fel annak, aki megfejti a Poincaré-sejtést."

    ez a csávó tényleg kattant lehet. :D
  • sathinel
    #71
    Ja. Azok az emberek akik nagy áttöréseket visznek véghez bizonyos tudományokban, azok kicsit az átlagnak bolondnak tűnhet. De valsz pont a más gondolkodás vezeti el őket a megoldáshoz. A többiek a probléma korlátaiban gondolkoznak, addig ezekre az emberekre mintha nem hatnának ezek a korlátok.

    Einstein is sokszor úgy öltözködött ahogy neki tetszett, és nem pedig ahogy elvárható lett volna)
  • Epikurosz
    #72
    Én nem hiszem, hogy az öltözködés, vagy a viselkedés annyira összefüggne a zsenialitással. Ha esetleg mégis így lenne, akkor Budapest tele van zsenikkel (festett haj, pírszing - bár, ha belegondolok, ezek annyira elterjedtek ma, hogy a hozzám hasonló, szürke kis emberek számítanak kivételnek, akkor tehát zseninek is :-)
  • Bucser
    #73
    Ez az ember bekerül a történelembe ezzel a bizonyítással lévén megoldotta a 3 dimenziós terek univerzális (azaz minden esetre alkalmazható) matematikai leképezhetőségének problémáját. Ez hatalmas előrelépés lehet Számítástechnikában űrkutatásban még ha egyesek fel sem fogják ennek jelentősségét jelenleg. Mit ér ezzel szemben a pénz? Szerintem nem sokat... mert gazdag lehetsz...de attól még nem kerülsz a történelembe:)
  • chokeerigo
    #74
    vigyük el egy kozmetikai szalonba :D
  • Puskapor
    #75
    ráférne
  • Epikurosz
    #76
    "Mit ér ezzel szemben a pénz? Szerintem nem sokat... mert gazdag lehetsz...de attól még nem kerülsz a történelembe:)"

    Attól, hogy valaki zseni, még a pénzt nem kell eldobni, mint felesleges hulladékot. És a külsőt is karban lehet tartatni, persze ehhez pénz kell. Én egyébként zseni vagyok - na tessék! :-) - de szeretem a pízt, a jó ropogós szentisvánkérályokat. :-))
  • MrPrise
    #77
    Az intézet tűzzön ki díjat annak aki bebizonyítja, hogy tévedett Perelman. ;-)
    Lehet, hogy Perelman bebizonyítja és így 2 milliót nem fog átvenni ;-)
    Szerintem az egy millió végén lévő sok nulla zavarja ;-)
  • Ratty
    #78
    jah még 50 év mire az elméelti fiztikusok felfedezik és 150 év múlva a közgazdászok kapnak érte nóbeldíjat. akárcsak a harmonikus oszcillátornál :P
  • nfr
    #79
    :D
  • Epikurosz
    #80
    No, még1:

    "mert gazdag lehetsz...de attól még nem kerülsz a történelembe:)"

    Hát, ha választani kell, én inkább lemondok a törciről, és lennék gazdag. (józan paraszti ész :-)