42
  • dez
    #42
    Az volt az indok, hogy azóta találtak több a Plutónál nagyobb nap körül keringő égitestet, és azokat is bolygónak kellett volna nyilvánítani. (És még a sorszámok is változtak volna.)
  • Epikurosz
    #41
    Én is ezt akartam írni, azzal a különbséggel, hogy: BréKing Nyúz! :-)

    Maga a döntés logikus. Ha van törpegalaxis, törpecsillag, miért is ne lehetne törpebolygó?

    Sőt: törpehold, esetleg törpeaszteroida. Ez utóbbin lakik a Törpicúr, vagyis a "kis herceg" (csupa kisbetűvel).
  • ooorrrsss
    #40
    bázzz a "híradóból" elöbb tudom meg hogy nem bolygó a Plútó. SG-n sehol semmi. hát most bennem is egy világ omlott össze
  • Pharaoh
    #39
    De van egy új kategória, a törpebolygók.
  • princza
    #38
    Állítólag ugy döntöttek, hogy a Plutó már nem bolygó!
    Egy világ omlott össze bennem!
  • mrzool
    #37
    Breaking news: Pluto no longer a planet, say astronomers
  • Lost Lont
    #36
    Elég lesz elmondani az összes lehetőséget 2000 AA000-tól 2006 ZZ999-ig, tantónéni meg kiszűri azt ami nem jó
  • Lost Lont
    #35
    Egyeseknek még az eddigi 9 bolygót is nehéz volt megjegyezni mi lesz ezekután?
    Amúgy azért kell katalogizálni hogy bolygó vagy nem mert majd tudnunk kell hogy mi az amit "elfoglalhatunk" meg mi az amit "az ellenség fejére hajíthatunk ha pattognak" (aka. kisebb égitestek amik nem _bolygók_)
  • torjoz
    #34
    Értelmesebb neveket is kitalálhattak volna! Élmény lesz majd a kövi nemzedéknek, amikor meg kell tanulnia a bolygósort! :)
  • soka
    #33
    Erről most a "voltunk a Holdon vagy nem voltunk" téma jutott eszembe :)
  • mrzool
    #32
    "Hol vagyunk még attól, hogy más rendszerek legkissebb bolygószerű égitestjeit vizsgáljuk? Valszeg olyan 500 évre!"

    Nem lenne az olyan messze, ha amerikában nem a republikánus, kreacionista, áltudós bagázs lenne hatalmon. Vagy te mivel magyarázod, hogy folyamatosan elhalasztják az olyan projekteket, amelyekkel kutatható lenne a földönkívüli élet és a Föld-típusú bolygók léte?

    Egy februári hír:

    • Delayed indefinitely – the Terrestrial Planet Finder (TPF), a mission to detect and study Earth-like planets

    • Delayed by about three years – the Space Interferometry Mission (SIM), designed to map stars with unprecedented accuracy and search for planets slightly larger than Earth will now launch no earlier than 2015

    • Cancelled – four to six 1.8-metre "outrigger" telescopes designed to bolster the twin 10-metre Keck telescopes in Hawaii. The outriggers would have searched for planets and imaged newborn stars

    • Cut – solar system research, largely in astrobiology, has been cut by $96.5 million to $273.6 million
  • NEXUS6
    #31
    Akkor viszont egy kicsit optimisták nem?

    Hol vagyunk még attól, hogy más rendszerek legkissebb bolygószerű égitestjeit vizsgáljuk? Valszeg olyan 500 évre!

    Nem hiszem hogy addig ez a def érvényben fog maradni. Bár ha igen akkor nagyot alkottak!

    A csillagászok egyelőre örülnek ha egy közeli rendszernél, a megfelelő körülmények folytán legalább a 10X Jupiter-méretű "bolygócskákat" kisztúrják/valószínűsítik.
  • lokko
    #30
    ez a definició nem csak erre a naprendszerre vonatkozik, ez egy égitest kategória, amit az egész világegyetmre próbáltak álltalánosítani, ezért van kizárva, hogy egy bolygó csillaga nem lehet bolygó, amit kikötni csupán ebben naprendszerben teljesen felesleges és hülyeség ... de a világegyetem tartogathat nekünk elég meglepetést ahhoz, hogy felkészítsük elméleti kategóriáinkat mindenféle gravitációs aberációra :D ... amúgy ezért nem mindegy, mi a bolygó definíciója, mert saját házunk táján még elintézhetjük a dolgot a hagyományok alapján, de a hagyomány kevés lesz ha már többmillárd exobolygót kell kategorizálni.
  • norbre
    #29
    a csillag meg csillag alakú
  • iambg
    #28
    A bolygó az a hely, ami bolyong, és ha nem a Föld, akkor igen rosszul érzi rajta magát a muskátli. (még akkor is, ha locsolod)
    (Bocs)
  • brueni
    #27
    a bolygó definiciójára azért volt szükjség, mert hogyha kirajzunk az űrbe az enterprájz űrhajóinkkal, és találunk más égitesteket, meg civilizációkat, akkor tudjuk őket katalogizálni.
    :)

    Bár én még mindig azt mondom, hogy lehetne több típusú def:
    M-tip: mint a föld
    G-tip: gáz tipusuak

    stb...
  • Gerbill
    #26
    Szerintem meg tök mindegy hogy mit hívnak bolygónak meg mit nem, attól semmi nem változik max a tan/szakkönyvek szövege. Nevezhetjü a plútót bolygónak, meg nem is akkor is ott marad és nem változik semmi rajta, nem lesz kisebb vagy nagyobb.
  • Adenoma
    #25
    persze, de ha túl tudományosan fogalmazzák meg nem férne el az sg.hu-n de akkor nem is tudnál belekötni, mert nem értenéd :)

    gondolom az eredeti szöveg is a tömegközéppontotírja le, vagy ha mégsem, akkor annak megvan a maga oka. ne akarj okosabb lenni a nagyoknál
  • NEXUS6
    #24
    Így van. Ráadásul eddig is volt pl planetoid meg hasonló kategória.

    Én is kicsit mondvacsináltnak érzem a problémát.

    Szal legyen bolgyó az ami jelentőségénél fogva bolygónak számít és erről egy bizottság dönt és kész. Mit kell erölködni?

    Ha találnak egy a Pluto/Charonhoz hasonló kettőst, csak 10 akkorát, tök excentrikus, ekliptikára merőleges pályán, és kiba elnyúlt szabálytalan alakkal, meg még gázzal is borítva, na az mi a fene lesz? ;)))
  • petko000
    #23
    Azt eddig is tudtuk, hogy a Hold nem bolygó...

    Az mondjuk vicces lenne, ha kiderülne, a Föld sem az
  • petko000
    #22
    tehát a Nap nem lehet bolygó.
  • csibra
    #21
    Oda van írva a cikkbe: "Tehát két feltételnek kell megfelelnie egy bolygó címre áhítozó égitestnek, egyrészt csillag körül kell keringenie, miközben nem lehet csillag,"

    Egyébként tudvalévő, hogy a se a nap nem kering a föld körül se fordítva, hanem mindketten egy közös tömeggözéppont körül keringenek, viszont ez a tömegközéppont nagyjából egybe esik a nap közepével. Igaz ez minden más égitestre is.

    Egyébként szerintem sokkal egyszerűbb lett volna azt mondani, hogy bolygó az, amibe a Plútó már nem fér bele (azaz megmarad bolygónak a mostani 8), valamint történelmi okokból bolygó még a Plútó. Így nem kell majd 791 nevet megjegyeznie szegény kisiskolásnak :)

    Idézet: "a bolygó egy nagy kerek égitest." Inkább gömb alakú nem? ;)
  • Mardel
    #20
    7 bolygónak már meg is van neve: Tudor, vidor, szendi, szundi, hapci, kuka, morgó.
  • NEXUS6
    #19
    Én csak szegény asztrológusokat sajnálom!;) (A jövendőbeli anyósom is az)

    Hogy fogják a sok égitestet berakni a házakba, meg szögeket számolgatni, meg ascendenst meg miegymást.
    De ettől csak valszeg valszeg még "egzaktabb" lesz a "tudományuk";)
  • Byth
    #18
    szerintem ezt úgy értik, hogy egy bolygó csillaga nem lehet egy másik bolygó, vagyis a csillaga (ami körül kering) a Nap kell, hogy legyen.
  • Zedas
    #17
  • Szefmester
    #16
    "viszont nem lehet egy bolygó csillaga vagy holdja"
    most mi van? bolygónak csillaga?akkor most mégis a föld körül kering a nap?
  • juzosch
    #15
    -Lacika, hány bolygó kering a Nap körül?
    -791
    -Pontosan. Név szerint?
  • Achilles
    #14
    De a sulypontjuk a fold felszine alatt van. Mig a plutonal a felszint felett, mint ahogy ezt bvalek2 mar irta
  • Byth
    #13
    Ráadásul a Charon és a Plútó azért is ikerbolyók, mert bár a Charon hasonlít a mi Holdunkra abban, hogy ugyan azt az oldalát mutatja a bolygólyának, ez fordítva is igaz. Sőt, több, mint fele akkora.

    De remélem a Sednát is bevesztik a sorba, mert bár elég elliptikus a pályája, azért még vonatkozik rá minden felállított szabály (elég nagy, és a Nap körül kering)

    De sokkal egyszerűbb lett volna csak úgy kihúzni a Plútót a sorba, mert eddig a plometeket nem tekintették bolygónak. De a Ceres-nek és az UB313-nak örülök :) (Remélem nem Xena lesz a neve)
  • CsabiDuke
    #12
    Gondolj bele mekkora horizont lehet azon az égitesten. Milyen messze el lehet azon látni... :D
  • Adenoma
    #11
    végülis ez szőrszálhasogatás
  • Coni
    #10
    mh... akkor a Föld és a Hold is kiesne a sorból, mert a Napkörül, egy közös tömegközéppont körül keringenek!
  • mikloss
    #9
    Tök jó alakja van annak a "2003 EL"-nek remélem beveszik a bolygók közé... olyan mint egy nyomi tojás
  • mrgenya
    #8
    engem nem zavar, ha sokkal több égitestet nyilvánítanak e naprendszer bolygójának, ha megfelel a meghatározásnak. ha 791 lesz, akkor 791 lesz, nemtom, miért lenne ez baj. azon kívül meg jó tudni, hogy a bolygók párosodnak is az űrben, mint a plútó és a charon:)
  • bvalek2
    #7
    Szerintem jobb lett volna, ha az újfajta Titius-Bode szabályból indultak volna ki:
    wikipedia
  • bvalek2
    #6
    - Charon
    tömege: 1.52 * 10e+21 kg
    átmérő: 1207 km

    - Plútó
    tömege: 1.305 * 10e+22 kg
    átmérő: 2306 km

    Wikipédián olvastam, hogy tényleg az űrben van a közös tömegközéppontjuk, a Plútó felszíne fölött. Jó, akkor bolygó, de a meghatározások alapján a Naprendszerben megközelítőleg több száz bolygó lehet, hiszen a statisztika alapján még több földtömegnyi égitest vár felfedezésre a Naprendszer peremvidékén.

    Majd 2040-ban azt tanulják az unokáim az iskolában, hogy a Nap körül 791 bolygó kering...
  • Pharaoh
    #5
    Ezeket a plutonokat kár a bolygók közé sorolni.
  • Cat #4
    a tömegközéppontjukat nézve bizony nem hold.
  • Hmuda
    #3
    Hm, olyasmi mint egy bináris rendszer? Pedig eddig mindenhol úgy emlegették mint a Pluto holdját.