61
  • mrzool
    #21
    LOL. Mintha a wikipedia szentírás lenne...
  • echo
    #20
    Idézet a wikipedia-ból: "...az ly betű nem jelöl más hangot, mint a j..."
    De ha más hang lenne sem számítana, mert nem más fonéma az tuti.
  • Tiberius B
    #19
    Nem a különböző kejtés elfelejtése a lényeg, hanem annak észlelésének elfelejtése. Vki halja hogy másképp mondod, valaki nem, de attól még másképp mondod. A hozzáértőt nehezen kérem meg linkadásra, mivel gépe nincs és nyugdíjas [nem is szólva arról, hogy nem biztos, hogy teljesen világos lenne neki, hogy mit kérek:-)]. Ez kb. olyan, mint a közép e (umlaut van rajt), azt pl. a többség szintén nem hallja, ezért már elhagyták, és kialakult pl. egy részéből az ö-zés
    ha jól tom[ami nem biztos:-)]
  • turul16
    #18
    Akkor is jobb lenne, ha írás modbol elfelejtenénk. És az a kevés ember problémázna csak, aki ki tudja ejteni két féle képpen, mert irás mód alapján szegény nem fogja tudni mejiket ejtse ki. A hozáértőt nem tudnád megkérni, hogy adjon egy linket, egy ojan hang filehoz, ahol valki (normál) beszédében megkülönböztethető a kető j és j.
  • Tiberius B
    #17
    speciel nem biztos, hogy a mi nyelvünk is elboldogulna ékezetek nélkül
  • Tiberius B
    #16
    kiejtésben más egyébként a két j (egy hozzáértő mondta), ezt jelzi kiejtésük is mikor az ABC-t sorolod: jé ká el ely
    az már merőben más kérdés, hogy a magyar emberek egy jórésze nem tudja már megkülönböztetni
  • turul16
    #15
    Ja lenne sok hej a billenytüzeten a C-ben használt jeleknek is, nem foglalná el mindenféle hüje betű a hejüket:) (Én még minfig qwerty angol 101 gombos bilt használok) De mekkora durvaság, hogy a miénk hangjlölő irás és mégis két j van, és 3 szoros hibának számit érettségin, ha összekevered őket.
  • echo
    #14
    Egyébként én támogatnám az ékezetek elhagyását is. Tőlünk nyugatabbra is jól elvannak nélküle :)
  • echo
    #13
    Ha elég sokan nem használnánk akkor bele kéne, hogy rakják a hejesírás gyűjteménybe is :)

    Egyébként találkoztam régebbi könyvekkel, ahol nincsenek hosszú magánhangzók egyáltalán. Nem tudom, hogy nyomda technikai okokból-e vagy ezt csak nem rég vezették ba. Tudja valaki?
  • bundee
    #12
    ket fele K ???
  • Deffyant
    #11
    nekemis jó szokásom hogy inkább mindent j-vel írok, mert az sokkal rövidebb és egyszerűbb mint itt 2szer annyi cuccot irogatni amikor felolvasva úgyis ugyan az lesz...
  • turul16
    #10
    Le az ly -al!
  • Marlosh
    #9
    igenytelenseg? ha te mondod.......
  • avman
    #8
    kb. 1 db ly betű felesleg van benne, ha racionálisan nézzük. persze lehetnénk mindannyian igénytelenek és száműzhetnénk az ékezeteket is... hálistennek ez soha nem fog bekövetkezni.
  • Marlosh
    #7
    Hat nekem nem oromhir hogy 2 fele k betunk van,igy is tul sok betut tartalmaz a magyar abc......
  • avman
    #6
    és mit volna nagyobb különbség? másik irányba vetettünk volna keresztet a reformációig és nem a germánok felé nyaltunk volna, hanem bizáncnak. jött volna a török és uaúgy letarol. legfeljebb még el is szlávosodtunk volna (+ a hajunkra kenhettük volna a rovásírást lsd: cirill és metód)
  • fourgee
    #5
    Talán inkább a magyar írást kellene beletenni... Sokan nem tudják, hogy a magyar rovásírás jobbról balra ír, és azt sem, hogy nem csak 2 fajta J betűnk van, hanem kétfajta K is. István királynak annak idején nem a jobbkezét kellett volna levágni, hanem a fejét, mielőtt bevezették volna a latin betűs írást :)
    ( az akkori törvények szerint Koppánynak kellett volna az uralkodónak lennie, valamint akkoriban az árulóknak vágták le a jobbkezét. Nem furcsa, hogy pont az a keze maradt fenn?)
  • Morden23
    #4
    "Érdekes és hasznos lenne, ha az ötlet Magyarországon is támogatókra lelne és a Vista vagy az Office palóc, vagy szögedi nyelvjárásban is hozzáférhetővé válna. Ez hozzásegítene minket ahhoz, hogy ezek a kultúrák fennmaradhassanak és újra erőre kaphassanak."

    És természetesen a hülyének is megérné, mert az összes, szögedi, palóc nyelvjárást ismerő/beszélő azonnal iszkolna a vadiúj office-ért, csak azért, hogy a búbos bankát szaros huputának, az inget meg ümögnek írja.
  • Deffyant
    #3
    addig engem nem zavar különösebben amíg nem akarják majd fekára is lefordítani (az összes nyelvjárásukra ami van) LOL
  • Marlosh
    #2
    En o-magyarul szeretnem latni...
    Micsoda izgalom lenne minden alkalommal -ez vajon mit jelent es mit csinal?-
  • turul16
    #1
    "Érdekes és hasznos lenne, ha az ötlet Magyarországon is támogatókra lelne és a Vista vagy az Office palóc, vagy szögedi nyelvjárásban is hozzáférhetővé válna. Ez hozzásegítene minket ahhoz, hogy ezek a kultúrák fennmaradhassanak és újra erőre kaphassanak. " Mivaaan ???

    Ha jol tudom, eddig is boldog-boldogtalan átnevezhette volna menüket. Meg változtathatta volna a hiba üzeneteket az MS segítsége nélkül is... Miért nem tették? Talán anyira nem volt fontos ezeknek a csoportoknak.

    Mi értelme, pl. kihaló félben lévő nyelvjárásokat Office-al megőrizni ?