69
  • irkab1rka
    #69
    Azért utálja pont, mert rá van kényszerülve.
    Amúgy ha kicsit utána olvasol, akkor láthatod, hogy az EU-ban már elterjedt a közigazgatásban a linux.

    Kíváncsi vagyok, ha az allofmp3 miatt baszogatják az oroszokat, akkor az MS által fizetett szenátorok miért nem tudnak reagálni az EU ellen. Lesz itt software védővám :)
  • ttt ttt
    #68
    Kivonul? Csak nálunk (Mo)akkora állami pénzeket kaszál,hogy nem igen vonulna ki.
  • Hegyikecske
    #67
    Hmm fura h eme sorokat is pont az általad oly nagy mértékben utált számítógépen írod :):)
  • Hegyikecske
    #66
    uhh azér ez már durva összegek 2millió naponta még forintban is hatalmas lenne, hát még csak 250el beszorozzuk (280al pláne!) addig cseszegetik a M$-t h a végén kivonul oszt nézhetnek, ez már a véglet lenne mondjuk de végülis ők is érthetők... Egyértelmű h senki nem akarja a konkurenciáját támogatni
  • turul16
    #65
    De jó kis rövid film, alig várom, hogy a forrás is lejöjön és turkászhasak benne :) Azért egy mezei felhasználónak ritkán adatik meg, hogy ~10 percnyi komoly animáció "forrását" nézegesse.

    "Nem teljesen az első"
    De ez az első amit teljes egészében nyiltforrású szoftverrekkel csináltak.
  • ubuntu
    #64
    Nem teljesen az első az Elephants Dream. Fegfeljebb az első 3D renderelt Open Movie. (Mi lehetne erre a megfelelő magyar fordítás, ötlet?)
    Az első Open Movie egy "Route 66 - ein amerikanischer alb Traum" című német film volt. Az egy úgymond hagyományos kamerával felvett film, színészekkel.
    Letölthető innen, egyelőre németül:
    http://www.vebfilm.net/content/blogcategory/30/52/lang,en/

    Egy dokumentum film előzte meg, Michael Moore Fahrenheit 911-e. De az nem igazi Open Movie, mert hagyományos copyright feltételek vonatkoznak rá jogilag. Csak Michael Moore tett egy nyilatkozatot, hogy ő mint copyright holder, nem fog senkit beperelni aki ezt a filmjét filecserélőre teszi. Ezért nem tekinthető teljes mértékben Open Movienak.
  • turul16
    #63
    A gyári installerek sem mondják meg általában, hogy melyik csomag hiányzik (esetleg tippelnek). Hacsak valaki nem készítenek deb,rpm...stb csomagot az adott disztróhoz.
    A legtöb disztrónak van internetes oldala, esetleg csomagkezelője ami meg tudja mondani mit kell felrakini amibe benne van, az adott file. (bár ezt gondolom te is tudod)
    Egy normális szoftver README-jében benne van, mi kell neki.
    "Ja, meg a make-el van néha olyan, hogy a configure lefut hiba nélkül, de a make megáll valahol." Ez bug, rosszul megirt cucc, vagy olyan fura disztród van, ami keté oszt egy olyan "csomagot", amit a forrásbol dolgozó ember általában egyszerre állít elő, de te csak az egyik felét telepítetted fel.
    Nekem a make megsugja mi a baj :) Nekem a haverom :)
  • Caro
    #62
    Ja, meg a make-el van néha olyan, hogy a configure lefut hiba nélkül, de a make megáll valahol.
  • Caro
    #61
    Csak a configure és a make outputja nem mindig egyértelmű.
    Nem mondja meg mindig, hogy melyik csomag hiányzik neki, csak általában hogy melyik file.
  • Caro
    #60
    öööö, én inkább a beágyazott eszközökről és szuperszámítógépekről beszéltem, tehát amikor architekturális váltás van... :)
  • turul16
    #59
    OFF
    Vissz térve a filmekre:
    open movie

    Elephants Dream is the world’s first open movie, made entirely with open source graphics software such as Blender, and with all production files freely available to use however you please, under a Creative Commons license.

    Erre kiváncsi vagyok. Lelkes fejleszők kis csoportjának pár hónapos munkája. Reggel tőltöm le, legálisan!!!.
  • ubuntu
    #58
    Szerintem Magyarországon ezt a nagy ellenszenvet a Microsoft a BSA-val vívta ki magának. Amerikában sem szívlelik sokan de ott inkább más okokból.
    Kábeltévét átkötni a szomszédból vagy az Tv elosztó szekrényt megbütykölni sem törvényes cselekedet. Mégsem plakátolja ezt a témát a UPC nagytotál bilincsekkel. Ha megtenné valószínűéleg sokan annyira megútálnák, hogy jusztis műholdas adókra térnének át, és a háztetőket és erkélyeket elborítanák a parabola antennák.
    Sokan dacból útálják a Microsoftot és használnak csakazértis Linuxot, a BSA elfogadhatatlan arrogáns kampányai miatt. Ez a forumok hangvételén is meglátszik. Másrészt egy üzleti vállalkozásnak, aki komolyan épít informatikára, nem használ ha a BSA elviteti a számítógépállományát pár hónapra és addig áll a fejlesztés, illetve a munka.
    Egy alap windows xp még nem sokra használható nem elég azt megvenni, és a shareware programok jórésze üzletileg nem használható ingyenesen.
    Ezért is biztonságosabb az open source, úgy mentesül a BSA jelentette fenyegetéstől a vállalkozás. És ez a jogi biztonság bőven kárpótolja őket az esetleges átállási nehézségekért.
    A BSA fegyvere visszafelé sült el, a célzott kampányaik alatt megugranak az adott megyékben a Linux eladások és migrációk.
  • Zenty
    #57
    Ha nem fizet mih lenne?
    Pl a bizzotság kitilthatja a win-t teljesen az eubol az lenne :D
  • turul16
    #56
    DOS os idők voltaka jók, akkor mindig volt leírás.
    Linuxos kernel driverek "API" -nem sokat változik, hogy anyira nehéz dolga legyen a gyártóknak. (2.2.x 2.6.x között azért van "némi" külömbség :) )
    Mellesleg a Windows instabilitását legtöbbször, rosszul megirt (más cég) driverek, biztonsági szoftverek okozzák. ( backdoor.dll az gyári :) )
    Win XP szerintem "internet nélkül" elég stabil.

    Van installer, make -nek hijják, én azt utálom ha nem igy hijják. Faszomnak intelligens installer. (komajabb dolgokhoz általában van,de ki kérte?)
  • turul16
    #55
    Te miröl beszélsz ? Én nem szoktam kernel forgatni, ha fel akkarok rakin egy programot, és nem forgatok mindent ujra egy kernel csere után (csak az nvidia drivert) (Én mindent forrásbol teszek fel aminek "van" forrás kódja), arra se emlékszem, hogyan kell kernelt forgati olyan rég nem kelett :)
    Meg fogsz lepődni, de windowsal is "mindent" meg lehet oldani, az más kérdés, hogy menyire hatékonyan, meg milyen sok veszüdségel járna, (esetleges plusz szoftverek megvételéröl nem is beszélve). (Kurva sok problémát, meg se próbálnék windowsal megoldani (kivéve, ha nagyon ki akkarok magammal cseszni,vagy kurva sok lét kapok érte))
  • Caro
    #54
    A grafikus dolgok egyszerűen megoldhatók, de:
    1) kell hozzá grafikus kártya driver. Ha ezt felrakod, akkor általában beír olyan modeline-okat a konfig file-ba, amik tartalmazzák a megfelelő felbontás és frekvencia beállításokat
    2) ha nem írja be, az tényleg baj. Én még eddig egyetlen épkézláb programmal sem találkoztam, amivel ezeket normálisan lehetne szerkeszteni. A debian-ban volt valami, de az nem hagyott bennem túlzottan pozitív benyomást.
    Szerencsére az esetek többségében az 1. eset áll fenn.
    A másik: a cuccaid azért nem működnek, mert nincs kernel driver, vagy nem tökéletes.
    Ez a gyártók hibája, nem adják ki a specifikációt, így nem lehet drivert írni hozzá.
    Ha támogatja, akkor MINDENFAJTA BEÁLLÍTÁS NÉLKÜL működik.
    Ha nem, fel kell dobni a KERNEL-HEADERS-t, és a gcc-t meg a glibc-devel-t.
    És ekkor hozzá tudja fordítani az installer a kernelhez a drivert.
    Már ha van installer, a gyártók egy része azt sem csinál...
    Windows-nál azért egyszerű, mert a kernel nem változik. Így csak egyszer kell hozzá drivert fordítani, és az akkor működik.
    De a fenti lépés sem lenne bonyolut, ha a gyártók vennék a fáradtságot, és legalább installert csinálnának.
  • Caro
    #53
    Azért mert univerzális operációs rendszer, mindenre alkalmas, csak a kernelt kell átfordítani, és kevés szerencsével az összes hozzáadott open-source program egy recompile-al futni fog.
    Ha nem, általában kis módosításokkal megoldható.
  • Caro
    #52
    Én már viszonylag régóta (1997-98) vagyok kapcsolatban linuxal, de desktopon kb. csak 1 éve használom. (szerveren persze előtte is)
    Fel kell fedezni, ennyi az egész.
    Tökéletesen használható.
    Ami meg a szoftverellátottságot illeti, arról abszolút nem az OS tehet.
    A fejlesztési lehetőség _megvan_.
    Nincs olyan probléma, amit nem lehetne megoldani.
  • Morden23
    #51
    Láttam tööbek között a FireFly-okat is, nagyszerű sorozat vol a maga félbehagyott módján. Most felröppentek a hírek, hogy a Serenity világviszonylatban közel sem bukott, és az USA-s patthelyzetet is inkább a megfelelő marketing hiánya okozta. A FOX állítólag pedzegeti a sorozat újraindításának lehetőségét, de nem az eredetit folytatnák:(

    A Babylon 5 pedig a kedvenc sci-fi sorozatom a mai napig, szóval szívemből szóltál ilyen téren. És igen, még képekre is emlékszem (ha memóriám nem csal, a Babylon 5 az LW 3.5 és 6.5 közötti szakszban készült, tehát a vége már nem Amiga volt.

    turul16: renderelőparkok tippem szerint MAC-ek, érthető okokból.
  • ubuntu
    #50
    A Serenity nekem tetszett. Le kellett töltenem, mert végül mégsem akarta bemutatni a magyar forgalmazója.
    Egyébként amerikában sem volta valami sikeres sajnos. A sorozatot, Firefly félidőben leállította a fox a superbowl miatt.

    Az Star Wars episode 1, 2, 3, szerintem technikai oldalról is csúcson van. Akárcsak a Pixar filmjei. Az ILM-ről nem is szólva.

    Persze win2003-makkal is lehet filmeket csinálni, kellő szakértelemmel és művészi érzékkel.
    A LightWave egyébként Amigás hagyomány, valamikor még Amigán készültek olyan filmek mint a Babylon 5. Régi szép idők...
  • turul16
    #49
    "LightWave 7.5 illetve 8-as szoftverek felhasználásával.", és renderelő farmon biztosan tudod milyen OS-ek voltak? (az rendben, hogy ezzel szerkesztették). Ha jóféle a renderelő heterogén környezetben is müködik. (mac egyébként jobban hasonlít linuxra, mint winre)
    Jó mesze jutottunk, nem valami EU+MS a téma ?
    Filmesek azon renderelnek amin nekik jól esik.
  • ubuntu
    #48
    Érdekesség, van open-source mintájára készített 3D renderelt film is.
    Nem hinném hogy ami a szoftverek fejlesztésénél sikeres az a filmvilágban hasonlóan adoptálható. Mindenesere érdekes ötlet.
    Mindenesetre szinvonalasabb mint az Árpa Attika féle Pirosszka.

    http://www.elephantsdream.org/
  • Morden23
    #47
    Technikai oldalról közelítsd meg a dolgot, nem pedig a behozott pénzösszeg után.

    Ha láttad a Serenity-t, akkor tudod, miről beszélek.
    De még mondhatnám a:
    Mr. & Mrs. Smith, Hellboy, I Robot, X-Men2 filmeket

    Újabbak közül: Poseidon, DaVinci Code, X-Men3,
    Charlie and the Chocolate Factory
  • ubuntu
    #46
    Ezek a filmek az Azkabani fogoly és a Matrix 2 kivételével igencsak a "futottak még" katégóriába tartoznak. A Matrix 2-ben ugyan nem vagyok biztos, de elhiszem neked.
    Amiket írtam viszont mind csupa premium kategóriás sikerfilm. És csak párat említettem.

  • turul16
    #45
    OFF
    A MAYA gyártójának egy kép felismerő (CG/real )tesztej, én elsőre 10 böl 9 et eltaláltam (szerencse, elég élethűek) igezi e kep?
    Maya fut linuxon, mac -en stb.. az uj verzióbol ingyenes próba csak Win -re van sajnos, de a full van sok féle OS -re.
  • Morden23
    #44
    Igazad van, szerencsétlenül fogalmaztam. A szoftvertervezés tudományág.

    A szoftvereladás ÜZLET.

    Többire a #42-es hozzászólásom. Szerintem akad közöttük Hollywood-i produkció.
  • ubuntu
    #43
    Ez valóban szemléletbeli különbség. Szerinted a szoftvertervezés ÜZLETÁG, a Microsoft szerint egyenesen iparág.
    Szerintem, és a TTK és műegyetemek szerint a szoftvertervezés és fejlesztés TUDOMÁNYÁG. Ezt a szemléletet tette magáévá az open-source világ is.

    Szerintem az eredmény meg is látszik :-)

    "Ameddig viszont nálam hozzáértőbb, erre szakosodott emberek azt mondják, hogy nem éri meg a vesződséget, addig pont teszek rá. "
    Hát az arra szakosodott emberek, nem lehetnek akkora szaktekintélyek, különben nem itt, hanem egy Hollywoodi filmstúdió digitális műhelyében dolgoznának. Arrafelé pedig a Linux a standard.
  • Morden23
    #42
    Windows, illetve MAC (op: Panther) platformokon készült filmek:

    Serenity, Sky Captain, Matrix Revolutions, Sin City, HP & the Prisoner of Azkaban, Fantastic 4

    TV:
    Battlestar Galactica, Stargate, Stargate Atlantis, ST: Deep Space 9, Lost

    Csak hogy az ismertebbeket említsem.

    LightWave 7.5 illetve 8-as szoftverek felhasználásával.
  • ubuntu
    #41
    Rosszul tudod. Linuxon készült a Star Wars.
    http://news.com.com/2100-1001-945310.html

    Itt láthatod Gnome desktopon épp készülő Star warst.
    http://www.loresdelsith.net/3po/rep/c_ilm.htm
  • ubuntu
    #40
    "Nem működik az opensource" ezt 2006-ban kijelenteni már botorság. Lassan már mindenki kapcsolatba kerül a Linuxal, amit felemeli a telefonkagylót. A T-com is egyre több vonalat terel Voip-ra, már nemcsak a diszkont alternatív szolgaáltatók használnak linux alapú voip telefonközpontokat. És természetesen ott vannak a linksys, d-link stb. routerek, hot-spotok szintén linuxal egyre több otthonban. Irodaházak servertermeihez már régen eljutott a linux. A tudományos szférában, az egyetemeken pedig mindig is ott volt, sőt valójában itt született és fejlődött stabil rendszerré.
    Az Opensource, azon belül free-spftware programozók nagyon is jól megélnek. Az Linux fejlesztéssel foglalkozó vállalkozásokat pedig nem fenyegeti egy olyan "szövetséges" mint a Microsoft.
    A Ms ugyanis Kronoszhoz hasonlóan megeszi a gyermekeit, a M$ esetében ez a szövetséges cégeket jelenti. Most épp a windowsos virusokkal biztonsággal foglalkozó vállalkozások kerültek terítékre. Tiltakozik is a Symantec rendszeresen, kellett nekik olyan szövetséges.

    Ha nem lenne Ms, akkor sem dőlne össze a világ, itt a tanszéken a mai napig jól megvagyunk nélküle. Az inkompatibilitások oka ma pont a Ms. Szerinted a GSM mobiltelefonok világában inkompatibilis egymással használhatatlan termékek születnek, a sok különböző gyártó és szoftver-rendszereik miatt?
    A POSIX biztosítja az tökéletes együttműködést a Unixok és az opensource rendszerek között.

    Régebben írtam az Opensource világ olyan mint az nyugati autóipar. Sok gyártó versenyez egymással, azért hatékony innovatív szellem jellemzi. Mégsincs káosz, a kormány, gázpedál, fék stb ugyanott van, ezért bármilyen gyártmányú autóba ül be egy átlagember kiismeri magát. A műszaki szabványok biztosítják az átjárhatóságot.
    Ezzel szemben a Microsoft világa olyan mint a szocialista tervgazdaság. Egyetlen autó, innovációról és érdemi fejlődésről mindig csak a közetkező 5 éves tervben lehet hallani. Verseny nincs, mindenki ugyanaz kapja, tetszik vagy nem neki.
  • A1274815
    #39
    Eddig úgy tudtam, és úgy is láttam az SW3 DVD-n, hogy van néhány Windows-os gép, egy csomó Mac és a többség Soralis-os SUN mukaállomások.
  • A1274815
    #38
    "Ennek ellenére nem érzem azt, hogy az EU-t fröcsögve kellene anyáznom azért, mert védi az európai érdekeket a multikkal szemben."

    Na ne! Mióta Europai cég a RealNetworks, a SUN, az IBM, a Google? Ezek robantották ki az egész pert.
  • Morden23
    #37
    ubuntu: Először is, elolvastam mind Caro, mind a te hozzászólásodat AZELŐTT, mielőtt irtam volna a sajátomat. Értettem, hogy te az eszmeredszerekre próbáltál reflektálni, de akárhogy is magyarázod a témát, ott olyan dolgot írtál, amit egy lapon hovatovább nonszensz megemlíteni. Ne hasonlítgassuk már a Linuxot (vagy a Windows-t) valami omnipotens összetartó erőként. Lehet falni a merketingszöveget, de azért ne röhögtessétek már ki magatokat keresztesháborúba illő fanatizmussal, amikor egy egyszerű számítógéprendszerről van szó.

    Lehet ragozni a dolgot, de a szoftvertervezés mindig is egy ÜZLETÁG volt, ami a piaci részesedések megszerzését, és a választási lehetőségek lefedését célozza. A Microsoft pedig nem a gonosz, hanem egy rendkívül sikeres cég. Semmi több.
    Ha sikeresen feldobod a gépekre a LightWave-et, összehangolod a nodenet-et, és az összes többi programot, amire szükségünk van, akkor elkezdem neked megtanulni a pingvineteket. Ameddig viszont nálam hozzáértőbb, erre szakosodott emberek azt mondják, hogy nem éri meg a vesződséget, addig pont teszek rá.

    A LightWave-ben, finoman megemlítem, a Modeler és maga a LightWave scenemaker renderfelülete különálló program. Lövésem nincsen, hogy Linux alatt hogyan és mivel választották szét a két szoftvert, de az fix, hogy a NewTek nem ajánl ilyen alternatívát.
  • Dj Faustus #36
    Industrial Light & Magic és a Linux kapcsolata
  • turul16
    #35
    Linux -al renderelnek, de nem tudom mit használnak modellezésre (Fizetős szoftverek az szinte biztos, haverom mondta a nevüket nem tudom ki adták -e őket linuxra). Mellesleg kiváncsi lennék, hogy ez a perpatvar tényleg azt a célt szolgálja amit kéne. Vagy az EU szereti cseszegetni, az MS-t meg 2milla se jönne roszul :)
    Pontosan milyen technológiákrol van itten szó? (elég ködös megfogalmazásokat látok)
  • ubuntu
    #34
    A Lightwave eredetileg Amiga program volt, renderer engineja van linuxra is. Egyébként nem foglalkoztam mélyebben 3D grafikával.
    Az viszont tény, hogy Hollywood digitális filmes stúdióiban de facto standard a Gnu/Linux.
    Linuxon készült már a Titanic is, Toy Story, Shrek és minden Pixar film, a Star Wars 3 új része. Profi 3D grafikában és animációban Linux az alaprendszer, a standard.
  • ubuntu
    #33
    Ha elolvastad és fel is fogtad volna amit írtam, rájöhettél volna, hogy az válasz volt más hozzászóló felvetésére. Nevezetesen Caronak szólt. "... ha "Eszmének" akarod nevezni,..." írtam neki. Próbáld meg felfogni, hogy ez mit jelenthet, hátha sikerül. :-)
    Egyet kell értsek Magyar Bálint ex-OM miniszterrel, oktatási rendszerünk még mindig tömegesen termeli a komoly szövegértési problémákkal küzdő fél-analfabétákat.
  • Praetor
    #32
    Ezzel egyetértek.

    Ennek ellenére nem érzem azt, hogy az EU-t fröcsögve kellene anyáznom azért, mert védi az európai érdekeket a multikkal szemben. Az MS-nek kutya baja sem lesz, ha kifizeti a jogszerűen kiszabott büntetést. Max annyi, hogy a részvényesek 1 dollárcenttel kisebb osztalékot kapnak részvényenként.
    Nem beszélve arról, hogy simán elkerülhette volna, ha akarta volna.
  • turul16
    #31
    Lightwave -nek Blender talán a megfelelője, egész máskép kell használni.

    Sokan elfelejtik, de hamarabb volt OpenSource, mint zárt forrás kód. Réges régen kicsi programocskákat (kezdetleges job kezelők/számítást vézgző progik/fordítók stb..)irtak leginkább matematikosnak nevezhető emberek (késöbb programozó) , amiket egymás között ingyen csereberéltek. (A világ egyik letermésztesebb dolgának gondolva...)
    Az open sourcos emberek is pénzböl élnek. Másból szerzik lóvét általában.
    Léteznek finanszírozási modellek egyesületek, alapítványokon,pályázatokon keresztül. Felhasználói adományok. (honlapukon megjelenő esetleges bannerek (ritka))
    Az igazi cső linuxus kernel hackerek, többnyire az ubuntu által leírt "-iznums" szerint élnek :)

    (Eleget fecsegtem.)

    Szerintem tiszteségtelen a piaci fölényel vissza élve, olyan formátumokat használni amivel való kompatibilitást más szoftver fejlesztőknek nehéz megoldaniuk (~könyebben irnak 3 másikat amit maguk találnak ki). Most erre mondhatná valaki, hogy nem kell feltétlenül ezeket használni, MINDENKI szabadon választhatna mást és menthetne abba, hogy hordozhatóbb legyen. Na igen,de MS applikációk alapértelmezése nem az, és a lámák többsége azt se tudja, hogy hogyan kell formátumot váltani vagy mi az. (Azt ugyebár a nem MS használók válaszként küldött szitokáradatábol tudhatják, meg hogy nem hordozható a formátum)

    "Ha nem lenne ms-->lenne 30 féle egymással még véletlenül sem kompatibilis oprendszer a piacon", na valami ami képtelenségnek tűnik. Ugyebár formátumoknak/protokolloknak kell kompatibilisnek lenniük. Ilyen szétforgácsolódásnál a HORDOZHATÓ/ÖSSZEKAPCSOLHATÓ sok mással, igen jó reklám fogás lenne... (kurva sok jövedelme lenne annak a cégnek aki mind 30 platformaa ráerőszakolja a termékét, ami kompatibilis másokkal)

    (Jó kérdés, mi az OS -része mi nem...)
  • Sanyix
    #30
    Amiket írtál olyan dolgok, amit kellő tapasztalattal, tanulással meg lehet oldani (nekem ilyen gondjaim nem voltak linuxnál amiket leírtál, bár nem wireless lanom van). De sajnos vindóznál elég rejtélyes hibák vannak, és sokszor nem lehet rájönni mi okozza, és bár ezek szerencsére többségben nem nagy hibák, de rendkívül fel tudják húzni az embert(keresi a nemlétező floppymeghajtót leállításkor, azt mondja hogy az usb eszközt nem lehet leválasztani mert csak, vagy 60 hz-n megy képfrissítés, és azt írja rá, hogy az 85 hz, és a többi megmagyarázhatatlan hiba).